کشف ‌محموله بزرگ ۵۰۰۰ لیتری مواد‌ مخدر صنعتی در دیلم
پیغام: مدیرکل گمرک استان بوشهر گفت: محموله بزرگ ۵ هزار لیتری پیش‌ساز مواد مخدر صنعتی شیشه با همکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) و ماموران گمرک دیلم کشف شد.
كدخبر: 108814
1398/03/02

به گزارش«پیغام»به نقل از پلیس بوشهر، منصور بازیار در جمع خبرنگاران در دیلم با بیان اینکه تمام گمرکات استان بوشهر به سامانه جامع امور گمرکی مجهز شده است، ‌اظهار داشت: این سامانه ضمن اینکه تسریع در ارائه خدمات به بازرگانان، از تخلفات گمرکی به ویژه قاچاق کالا پیشگیری می‌شود.

مدیرکل گمرک بوشهر از کشف 5 هزار لیتر مواد شیمیایی پیش ساز تولید مواد مخدر صنعتی در دیلم خبر داد و بیان کرد: محموله بزرگ 5 هزار لیتری محلول استیل کلراید به عنوان پیش ساز مواد مخدر صنعتی متامفتامین  یا شیشه با هوشیاری ماموران گمرک بندر دیلم  کشف شد.

منصور بازیار افزود: محموله مکشوفه فوق با تیزبینی ماموران گارد گمرک و با همکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) شهرستان دیلم در قالب 200  بشکه به وزن تقریبی هر بشکه 26 کیلوگرم کشف و ضبط شده است.

وی افزود: در همین راستا برای تعیین ماهیت مواد شیمیایی مکشوفه، پس از نمونه‌برداری به  آزمایشگاه ارسال و پس از بررسی‌های لازم پیش ساز  بودن مواد مخدر صنعتی شیشه توسط آزمایشگاه مورد تایید قرار گرفت.

مدیرکل گمرک بوشهر خاطر نشان کرد: کالاهای مکشوفه و همچنین صاحب لنج فوق طی صورت‌جلسه‌ای برای اقدامات قانونی در اختیار  مراجع قضایی قرار گرفت.

بازیار با بیان اینکه اولویت‌های گمرک مبارزه با قاچاق کالا به ویژه  ممانعت از ورود کالاهای ممنوعه به کشور است، خاطرنشان کرد: در همین راستا ماموران و کارکنان گمرکات استان بوشهر با حساسیت و هوشیاری بالا همواره سعی کرده‌اند به عنوان مرزبانان اقتصادی کشور در امر مبارزه با قاچاق کالا پیش قدم باشند.

منبع:
دستگیری عامل زمین خواری ۵۰ میلیاردی در بوشهر
پیغام: رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر از کشف جعل اسناد زمین‌های دولتی در بوشهر خبر داد و گفت: عامل زمین‌خواری که با جعل اسناد، زمین‌های دولتی در استان بوشهر به ارزش ۵۰ میلیارد ریال را تصاحب و به فروش رسانده بود دستگیر شد.
كدخبر: 108813
1398/03/02

به گزارش «پیغام» به نقل از پلیس بوشهر، سرهنگ جوشن سهرابی  در جمع خبرنگاران از کاهش جرایم در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: استان بوشهر در بعد امنیتی، ترافیکی و انتظامی از وضعیت مطلوبی برخوردار است که در این راستا جرایم در این استان به ویژه در ماه مبارک رمضان کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه جرایم خشن سازمان یافته در بوشهر وجود ندارد افزود: مشارکت و همکاری مردم با پلیس حائز اهمیت است که در این راستا مشارکت مردم در برنامه‌ها و طرح‌ها ستودنی است.

سرهنگ سهرابی از اجرای طرح  ارتقاء امنیت اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: این اقدامات و تلاش‌ها در سال جدید  با هدف افزایش امنیت اجتماعی شهروندان به صورت مستمر ادامه دارد.

رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر از متلاشی شدن باند جعل اسناد زمین‌های دولتی خبر داد و بیان کرد:درپی اقدامات اطلاعاتی ماموران پلیس آگاهی مبنی بر وقوع زمین خواری در اراضی دولتی و ملی در یکی از مناطق حاشیه‌ای شهر بوشهر  توسط یک فرد سودجو پیگیری موضوع به صورت ویژه  در دستور کار قرار گرفت.

سرهنگ سهرابی با بیان اینکه عامل زمین‌خواری با جعل اسناد، زمین‌های دولتی را تصاحب و به فروش رسانده بود افزود: فردی با جعل مدارک شناسایی به طرز ماهرانه‌ای اقدام به تصاحب املاک بلاصاحب و یا زمین‌های بیت المال در شهر بوشهر به ارزش 50 میلیارد ریال کرده بود.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه تحقیقات پلیسی محرز شد، متهم با توجه به بومی بودن و آشنایی کامل با مشخصات املاک بلاصاحب شهر بوشهر و حومه با جعل سند اقدام به تصاحب املاک به صورت غیر قانونی و فروش به افراد دیگر کرده بود.

رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر افزود: با اقدامات پلیسی و هوشیاری کارآگاهان، متهم با هماهنگی مقام قضائی دستگیر و در تحقیقات پلیسی به جرم خود اعتراف کرد.

منبع:
دریانوردان با مشکلات مالی مواجه است
پیغام: سرمربی تیم فوتبال ساحلی دریانوردان بوشهر گفت: این تیم در دیدار با شهرداری سمنان از روی کم تجربگی بازیکنان نتوانست در وقت قانونی برابر حریف پیروز شود.
كدخبر: 108812
1398/03/02

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، عباس طبیب نژاد چهارشنبه شب پس از برد 7 بر 6 تیمش برابر شهرداری سمنان در جمع خبرنگاران افزود: پیروز نشدن برابر حریف در وقت قانونی باعث شد تا دریانوردان 2 امتیاز حساس را در این بازی از دست دهد.

وی بیان کرد: تیم شهرداری سمنان از بازیکنان و کادر فنی با تجربه ای برخوردار است و از همان ابتدا پیش بینی دیدار دشواری برابر آنها داشتیم.

طبیب نژاد افزود: بازیکنان دریانوردان در کرنرها خوب کار نکردند و این باعث شد تا نتوانند به تعداد گل های مدنظر خود در این بازی دست پیدا کنند.

وی افزود: با کسب شش پیروزی در لیگ برتر تیم ها با تمام توان و شناخت کافی برابر دریانوردان صف آرایی می کنند و این نوع نگاه آنها باعث شده در تمام بازی ها شرایط دشواری تجربه کنیم.

وی یادآور شد: همه مدعیان پیروزی های دریانوردان را ناشی از اشتباه های داوری می دانند و این روند روی نحوه قضاوت داوران در بازی های ما نیز تاثیر گذاشته است.

طبیب نژاد گفت: تیم دریانوردان از شرایط مالی ضعیف و امکانات نامطلوبی برخودار است و با چنین وضعیتی قرار گرفتن در این رده جدول غنیمت است.

دریانوردان با این برد 15 امتیازی شد و در رده دوم جدول لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور باقی ماند.

منبع:
3 نشان برتر موزه ها به استان بوشهر رسید
پیغام: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به مناسبت روز جهانی موزه ها سه نشان برتر به همراه تندیس یادبود به فعالان موزه های این استان اختصاص یافت.
كدخبر: 108811
1398/03/02

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، ارغوان مهدی زاده در جمع خبرنگاران افزود: در این آیین که به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرئدشگری کشور در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد از ایرج نبی ‌پور برای جمع‌آوری و راه‌اندازی موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس تقدیر به عمل آمد و این موزه به عنوان یکی از موزه‌های برتر در حوزه مشارکتی برگزیده شد.

وی بیان کرد:همچنین در این آیین از نصرالله ابراهیمی و علی ذاکری به عنوان مدیران اجرایی برتر سازمان میراث فرهنگی به پاس فعالیت در حوزه حفظ و معرفی میراث فرهنگی کشور بویژه پروژه راه‌اندازی موزه منطقه‌ای بوشهر تقدیر به‌عمل آمد.
در زمان حاضر سه موزه سازمانی و یک موزه مشارکتی، با نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان بوشهر فعالیت می‌کنند و همه روزه پذیرای علاقمندان به فرهنگ و آثار باستانی کشور هستند و با اتمام پروژه موزه منطقه‌ای بوشهر در آینده نزدیک این موزه نیز برای بازدید علاقمندان بازگشایی می‌ شود. 

منبع:
طرح استیضاح شهردار خارگ کلید خورد
پیغام: عضو شورای شهر خارگ گفت: طرح استیضاح شهردار خارگ کلید خورد.
كدخبر: 108810
1398/03/02

به گزارش «پیغام» لطف الله علی پور در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: طرح استیضاح به استناد ماده ٨٣ قانون و مقررات شهرداری و شوراها، در چهار بند به صورت خلاصه‌ای از سوالات مطرح شده در جلسه طرح سوال تدوین و به ریاست شورای شهر تقدیم شده است.

وی افزود: نابسامانی، عدم اولویت بندی و دوباره کاری در اجرای پروژه‌های عمرانی و هدر رفت منابع مالی همچنین عدم توجه و رعایت دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و مکاتبات ابلاغی از وزارت کشور و شورای اسلامی شهر در حوزه‌های مختلف اعم از تخلفات گسترده در معاملات، احکام کارگزینی، تأخیر در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و پیگیری جهت افزایش غیرقانونی حقوق و مزایای خود از مواد مهم این استیضاح است.

عضو شورای شهر خارگ تصریح کرد: نابسامانی و عدم اصلاح حساب‌های مالی شهرداری در سنوات اخیر اعم از عدم حسابرسی اسناد مالی، عدم ساماندهی و تعیین تکلیف مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی که از شهرداری طلب دارند.

وی بیان کرد: همچنین انحراف بودجه و عدم توجه به نیازهای واقعی شهر که باعث رکود پروژه‌های عمرانی چون شهربازی مسقف و هدایت آب‌های سطحی و.... شده است.

علی‌پور ادامه داد: عدم پیگیری سازمان حمل و نقل دریایی که از نیازهای ضروری شهر بوده است که تاکنون اقدامی خاصی در این باره صورت نگرفته است.

 

منبع:
از فردا هوای استان گرم‌تر می‌شود
پیغام: کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان بوشهر گفت: از فردا دمای هوای استان بوشهر به تدریج افزایش خواهد یافت.
كدخبر: 108809
1398/03/02

به گزارش «پیغام»؛پیام مساعدی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده آرامش نسبی جو و دریا طی امروز و فردا است و پیش بینی می‌شود از فردا دمای هوا به تدریج افزایش یابد.

کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان بوشهر خاطرنشان کرد: آسمان استان در ساعات آینده صاف تا کمی ابری همراه با غبار محلی و در برخی نقاط مه رقیق صبحگاهی خواهد بود.

وی افزود: جهت وزش باد متغیر امروز غالباً جنوب غربی تا شمال غربی و فردا غالباً جنوب شرقی تا جنوب غربی با سرعت هشت تا ۲۸ و طی ساعاتی از ظهر تا شب گاهی تا ۳۸ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

مساعدی تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت آینده ارتفاع موج دریا در استان بوشهر ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر خواهد بود.

وی تاکید کرد: فردا در بندر بوشهر زمان جزر اول دریا ساعت سه و ۳۳ دقیقه، مد دریا ساعت ۱۰ و ۲۷ دقیقه و جزر دوم ساعت ۱۶ و ۲۱ دقیقه خواهد بود.

 

منبع:
پارس جنوبی به صدر رسید/ دریانوردان پیروز شد
پارس جنوبی بوشهر و دریانوردان بوشهر دو نماینده این استان در لیگ برتر فوتبال ساحلی در برابر حریفان خود به پیروزی رسیدند.
كدخبر: 108808
1398/03/02

به گزارش «پیغام»؛ همزمان با هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور پارس جنوبی در بندرعباس به مصاف شهرداری این شهر رفت که این دیدار با برتری ۵ بر ۳ پارس جنوبی بوشهر به پایان رسید.

گل‌های پارس جنوبی را در این دیدار علی میرشکاری (دو گل)، آرش کرمی، مصطفی کیانی و محمد معصومی زاده به ثمر رساندند.

پارس جنوبی بوشهر با این برد ۱۵ امتیازی و با گل زده بیشتر نسبت به مقاومت گلساپوش یزد به صدر جدول رده بندی صعود کرد.

در چارچوب دیدارهای هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ساحلی، تیم دریانوردان بوشهر دیگر نماینده استان در این رقابت‌ها نیز دیشب میزبان شهرداری سمنان بود که توانست در ضربات پنالتی مهمان خود را شکست دهد.

این بازی در وقت عادی با تساوی ۳ بر ۳ به پایان رسید تا کار به وقت اضافه بکشد، در وقت اضافه نیز گلی از دروازه تیم‌ها رد نشد و در نتیجه ضربات پنالتی باید تکلیف بازی را مشخص می‌کرد.

دریانوردان  توانست سه ضربه پنالتی را گل کند و شهرداری سمنان دو ضربه. به این ترتیب تیم بوشهری با نتیجه ۶ بر ۵ برنده این دیدار شد.

تیم دریانوردان بوشهر با این پیروزی ۱۵ امتیازی شد و به علت تفاضل گل پس از پارس جنوبی بوشهر و گلسا پوش یزد در رده سوم جدول جای گرفت.

منبع:
موافقت استانداری با اقساطی شدن حقوق دولتی معادن استان
استاندار بوشهر گفت: برخی از صاحبان واحد‌های معدنی استان بوشهر در پرداخت حقوق دولتی درخواست اقساطی شدن داشتند که در راستای رونق تولید با این مهم موافقت شده است.
كدخبر: 108807
1398/03/02

به گزارش «پیغام»؛ عبدالکریم گراوند در نشست شورای معادن استان بوشهر افزود: دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با موانع داخلی فراروی حوزه تولید این استان به طور جدی برنامه ریزی داشته باشند.

وی بیان کرد: در شرایطی که برخی از حوزه‌های تولید با موانع خارجی ناشی از تحریم‌ها مواجه هستند تسهیل سازی در موانع داخلی فراروی حوزه تولید می‌تواند زمینه ساز رونق شود.

استاندار بوشهر تصریح کرد: استان بوشهر در بخش‌های مختلف بویژه معدن ظرفیت بالقوه دارد که شکوفایی آن می‌تواند علاوه بر افزایش سرمایه گذاری و اشتغال به ارزآوری نیز کمک شایانی کند.

گراوند گفت: برخی از واحد‌های معدنی استان بوشهر در پرداخت حقوق دولتی خود درخواست اقساطی شدن دارند که در راستای رونق تولید با این مهم موافقت شده است.

وی افزود: در این زمینه واحد‌های معدنی می‌توانند ۲۵ درصد حقوق دولتی معدن خود را بصورت نقدی و مابقی را پا صدور چک و یا سفته بصورت اقساطی موافقت شده است.

استاندار بوشهر ادامه داد: در راستای صرفه جویی در مصرف آب نیز واحد‌ها باید با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته، بازچرخانی آب را درواحد‌های خود اجرایی کنند.

وی افزود: در ارتباط با بدهی واحد‌های معدنی به شرکت آب منطقه‌ای نیز باید با برگزاری نشست نسبت به تعیین وضعیت واحد‌های بدهکار تصمیم گیری شود.

گراوند تصریح کرد: در ارتباط با فعالیت واحد‌های معدنی منابع طبیعی و محیط زیست باید نهایت همکاری داشته باشند و در مقابل مردم نیز باید در قبال تصمیم‌های کارشناس قانون محور عمل کنند.

وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با درخواست‌های مردمی پیرامون فعالیت در حوزه‌های معدنی باید تصمیم‌های خود را در اسرع وقت به مردم اطلاع رسانی و زمینه رضایت مردم را فراهم کنند.

منبع:
تلویزیونی برای گریه!
ماه رمضان و تعطیلات نوروز بدون سریال‌های جذابِ شاد و طنز بی‌معنا است اما تلویزیون در این اواخر آنتن‌اش را از سریال‌های طنز خالی کرده و برنامه‌های غمبار و ناشاد، سریال‌های درام و حزن‌انگیز و بی بهره از لحظه‌های شادی آور را در اولویت قرار داده است.
كدخبر: 108806
1398/03/01

محمد جلالی: شاید آنها که سال‌های دهه‌ی شصت و هفتاد را به خاطر دارند یادشان باشد که چگونه تلویزیون ایران در گریاندن مردم موفق بود!

این گریاندن تا اواسط دهه 70 ادامه داشت تا اینکه مسئولان وقت به این نتیجه رسیدند که جامعه دیگر تحمل گریه ندارد و تولید برنامه‌های طنز و شاد را در دستور کار قرار گرفت.

این مسئله سبب شد تا سریال‌های طنز تلویزیونی رشد بالایی داشته باشند و به این ترتیب سریال‌های ۹۰ قسمتیِ طنز جای محبوبی را در جمع برنامه‌های مختلف تلویزیونی برای خود باز کرد از «ساعت خوش» و «جنگ 77 » تا «زیر آسمان شهر» و «شهر فرنگ» و «بَرَره».

پس از آن بعد که چهره‌های طنز در تلویزیون رخ نشان دادند و سینما و تلویزیون تا همین امروز از همین افراد بهره می‌گیرد؛ هنرمندانی مثل مهران مدیری، رضا عطاران، جواد رضویان و چندین و چند طناز دیگر که حالا دیگر هر کدام به عنوان  پایه‌گذاران طنز، سبک خاص خود را دارند.

سریال‌های طنز و شاد در ماه رمضان جایگاه ویژه‌ای داشتند تا جایی که جزیی از سفره‌های افطار شده بودند؛ روالی خوش که شروع آن با سریال‌هایی مثل «گمگشته» بود.

از دید رسانه‌ای، ماه رمضان و تعطیلات نوروز بدون سریال‌های جذابِ شاد و طنز بی‌معنا و ضد مخاطب است؛ اما تلویزیون در دهه 90 و به خصوص در این اواخر آنتن‌اش را از سریال‌های طنز خالی کرده و برنامه‌های غمبار و ناشاد، سریال‌های درام و حزن‌انگیز و  بی بهره از لحظه‌های شادی آور را در اولویت قرار داده است.

کار به جایی رسیده و آش آنقدر شور شده است که میثم فکری، مدیر گروه معارف شبکه سوم سیما در پاسخ به این سؤال که "چرا تلویزیون رمضان‌ها شاد نیست؟" می‌گوید: «نگاه ساده به برنامه سازی و بودجه کم باعث شده تا یکنواختی در برنامه‌های تلویزیون شکل بگیرد» و سعید مستغاثی، منتقد اصوالگرای سینما و تلویزیون هم سریال‌های امسال ماه رمضان را "حوصله َسر بَر و تکراری" می‌نامد و می‌گوید: «بهتر است به جای اینکه ۲۰ کانال تلویزیون داشته باشیم؛ ۱۷ کانال بسته شود تا پول مردم بیشتر از این به هدر نرود»!

در چنین روزگاری که تلویزیون برنامه‌ی پر بیننده‌ای مثل "۹۰" را کنار می‌گذارد تا میز آن به هندوانه فروشان برسد و حضور سلبریتی را برای برنامه افطار مناسب نمی‌داند و مسابقه‌ی جذاب "برنده‌باش" را متوقف می‌کند و از "حالا خورشید"ِ رشیدپور هم خبری نیست، چطور می‌توان مردم را از خواندن فاتحه برای "رسانه ملی" و تماشا نکردن ماهواره برحذر داشت؟!

منبع/ عصر ایران

منبع:
پلمب مغازه به دلیل ممنوع کردن ورود شهروندان افغانستانی
پیغام: مالک مغازه با یک اقدام غیر اخلاقی ضمن نصب برگه بر روی شیشه مغازه از ورود تبعه افغان به داخل مغازه ممانعت به عمل می‌آورده است.
كدخبر: 108805
1398/03/01

پیغام: طی چند روز اخیر، کلیپی در فضای مجازی منشر شد که در آن یک مغازه‌دار ورود اتباع افغانستانی را به مغازه خود ممنوع کرده بود، این فیلم به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و سر از رسانه‌های خارجی درآورد، حالا فرمانده انتظامی نظرآباد (البرز) اعلام کرده که این مغازه پلمب شده و برای مغازه‌دار هم پرونده قضایی تشکیل شده است.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، سرهنگ علی سلیمانی در این خصوص گفت: مأمورین پلیس امنیت و اطلاعات شهرستان طی گشت زنی‌های هدفمند در سطح شهر نظرآباد، با تبلیغات یک باب مغازه مبنی بر «ورود افراد تبعه افغان به داخل مغازه ممنوع است» برخورد کردند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: طی بررسی به عمل آمده مشخص شد مالک مغازه با یک اقدام غیر اخلاقی ضمن نصب برگه بر روی شیشه مغازه از ورود تبعه افغان به داخل مغازه ممانعت به عمل می‌آورده است.

وی با بیان اینکه مأمورین پلیس اطلاعات این فرماندهی مغازه فرد خاطی را سریعاً پلمب کردند، اذعان کرد: مالک مغازه نیز در این راستا تحت تعقیب بوده و پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد.

سلیمانی با محکوم کردن رفتارهای نژاد پرستانه برخی از افراد عنوان کرد: مهاجران افغانی همواره به عنوان برادران دینی ما در خاک این کشور در کمال امنیت، آرامش و احترام زندگی می‌کنند و همواره در نبرد با گروهک‌های منافق از جمله داعش، همرزمان نیروهای مدافع حرم ایرانی بودند و پلیس و دستگاه قضائی هرگونه بی احترامی به اتباع خارجی را با جدیت مورد پیگیری قرار می‌دهد.

فرمانده انتظامی شهرستان نظرآباد ضمن بیان اینکه فردی که همچنین اقدام به نشر موضوع در شبکه‌های مختلف و نهایتاً خارجی نموده بود طی اقدامات فنی پلیس شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضائی شد، تصریح کرد: مدیران کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی با توجه به حساسیت اینگونه موضوعات باید وثوق اخبار و صحت و سقم آن را از طریق مرجع اقدام کننده و کاشف اخذ کنند.

منبع:
حضور ژیمناست بوشهری در اردوی تیم ملی
پیغام: مرحله دوم اردو ی ژیمناستیک تیم ملی کشورمان برای کسب سهمیه المپیک ودر مسابقات جهانی المان در استان قزوین در حال برگزاری است گه عبدالله جامعی در این اردو حضور دارد.
كدخبر: 108804
1398/03/01

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر؛ مرحله دوم اردو ی ژیمناستیک تیم ملی کشورمان برای کسب سهمیه المپیک ودر مسابقات جهانی المان در استان قزوین در حال برگزاری استو عبدالله جامعی ورزشکار بوشهری در این اردو حضور دارد.

در این اردو، ورزشکاران کشورمان خود را برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی ژیمناستیک آسیا که در مغولستان برگزار خواهد شد، آماده می‌کنند.

عبدالله جامعی ژیمناست بوشهری دارنده نخستین نشان آسیایی ایران است.

وی متولد ۱۳۷۰ است و فعالیتش را از هفت سالگی در رشته ژیمناستیک آغاز کرده است.

 

 

منبع:
سرپرست آموزش و پرورش استان بوشهر منصوب شد +تصویر حکم
پیغام: طی حکمی از سوی سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش«غلامحسین حسینی»سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر شد.
كدخبر: 108803
1398/03/01

پیغام: طی حکمی از سوی سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش«غلامحسین حسینی»سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر شد.

به گزارش «پیغام» حسینی متولد بخش شبانکار و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی است که هم اکنون مدیرکل آموزش و پرورش استثنایی استان بوشهر است.

گفتنی است، پیش از این ناصر کرمی عهده دار این سمت بوده است،که در 21 اردیبهشت ماه با حکم وزیر آموزش و پرورش به عنوان مشاور وی در امور آموزشی منصوب شد.

 

منبع:
طلافروشی‌های بوشهر به شوکر و اسپری اشک آور مجهز می شوند
پیغام:رئیس اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی استان بوشهر گفت: برای ارتقاء امنیت واحدهای صنفی خرده فروشی طلا و جواهر شهرستان بوشهر این واحدهای صنفی به شوکر و اسپری اشک آور مجهز می شوند.
كدخبر: 108802
1398/03/01

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر؛ سرهنگ برزگرزاده در جلسه مشترک مدیران اتاق اصناف و تعدادی از اتحادیه های صنفی شهرستان بوشهر اظهار داشت: متصدیان این واحدهای صنفی می بایست کیفیت دوربین های مدار بسته خود را ارتقا دهند تا در صورت نیاز و در مواقع خاص قابلیت شناسایی پلاک خودروهایی که اقدام به سرقت می کنند را داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در صورت تایید صلاحیت افرادی که به صورت سیار طلا عرضه می کنند این افراد نیز می توانند مجوز حمل شوکر و اسپری را داشته باشند.

سرهنگ برزگر در پایان گفته های خود ابراز داشت: دوربین های مداربسته واحدهای صنفی طلافروشی نمی بایست نقطه کوری را در مغازه داشته باشند و همه نقاط واحد صنفی بایداز طریق آن دوربین قابلیت رصد کردن باشد.

در ادامه این جلسه عباس نامدارزاده معاون دوم اتاق  از فرماندهان پلیس شهرستان بوشهر درخواست کرد که جهت افزایش امنیت واحدهای صنفی فروش جواهر و طلا پلیس به صورت سیار در منطقه تحت پوشش این واحدهای صنفی حضور داشته باشد.

منبع:
واحدهای خدماتی تعمیراتی بوشهر انبار شده اند
در پی سکوت قانون در اعطای مهلت قانونی برای نگهداری وسایل شهروندانی که در پی سکوت قانون در اعطای مهلت قانونی برای نگهداری وسایل شهروندانی که برای بازگرداندن وسایل خود مراجعه نمی‌کنند تعداد زیادی از واحدهای صنفی شهرستان بوشهر تبدیل به انبار نگهداری وسایل مردمی‌شده است.
كدخبر: 108801
1398/03/01

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی‌اتاق اصناف مرکز استان بوشهر؛ در پی سکوت قانون در اعطای مهلت قانونی برای نگهداری وسایل شهروندانی که لباسی به خشکشویی می‌برند یا وسیله برقی به تعمیرگاه می‌برند و یا حتی کسانی که لباسی به خیاطی می‌برند و یا شخصا اقدام به بردن فرش و موکت به مراکز شستشو می‌برند و بعد برای بازگرداندن وسایل خود مراجعه نمی‌کنند تعداد زیادی از واحدهای صنفی شهرستان بوشهر تبدیل به انبار نگهداری وسایل مردمی‌شده است.

این اتفاق وقتی بسیار آزاردهنده می‌شود که بدانیم یکی از شهروندان بیش از چهار ماه است که هزار متر موکت به یکی از مراکز شستشوی فرش و موکت تحویل داده و برای بازگرداندن آن اقدامی‌نکرده است. متصدی این واحد صنفی می‌گوید متراژ موکت های آورده شده به واحد صنفی من به اندازه ای زیاد است که بیش از هفتاد درصد متراژ انبار ما را اشغال کرده است.

تعدادی از متصدیان واحدهای صنفی تعمیرات چرخ خیاطی در بوشهر نیز می‌گویند در مغازه ما چرخ خیاطی هایی پیدا می‌شود که بیش از ده سال است صاحبان آنها برای بردن وسیله خود که تعمیر هم شده به واحد صنفی ما مراجعه نکرده اند.

آنها نیز می‌گویند که از آنجا که این وسایل امانتی در دست ماست و قانون هم در برابر عدم مراجعه صاحب کالا به تعمیرگاه سکوت کرده نمی‌دانیم چه کنیم.

واحدهای صنفی تعمیرات لوازم خانگی روزگار بدتری دارند. آنها می گویند وقتی یک وسیله برقی را به ما تحویل می دهند برای این که درست شود باید قطعه ای بخریم و روی آن بگذاریم. خرید قطعه هم هزینه های متفاوتی دارد. از آنجا که انجام روند تعمیرات و خرید قطعه یدکی را وظیفه خود و بخشی از روند تعمیرات می‌دانیم آن کار را انجام می‌دهیم اما با عدم مراجعه صاحب کالا مواجه می‌شویم. الان بخش زیادی از واحد صنفی ما به وسایل مردم اختصاص پیدا کرده است. ما وسیله برقی را تعمیر کرده‌ایم و قطعه یا قطعات آن را هم عوض کرده‌ایم اما مردم برای بردن کالای خود مراجعه نکرده‌اند. نمی‌دانیم با این وسایل و سرمایه‌مان که می‌خوابد چه کنیم. قانون هم در این رابطه سکوت کرده است.

تنها واحد صنفی تعمیرات کفش بوشهر نیز به دلیل بدقولی شهروندانی که کفش‌شان تعمیر شده است اما برای بردن آن مراجعه نکرده‌اند به اندازه ای تنگ شده است که فقط صاحب مغازه می تواند با زحمت فراوان در گوشه ای بنشیند و کار کند.

این مشکل باید به شکلی حل شود. واحدهای صنفی خدمات تعمیری در هیچ نقطه ای از جهان انبار نیستند که سالهای سال مردم وسیله خود را به صورت امانت در آنجا بگذارند و متصدی واحد صنفی هم مکلف به نگهداری آن باشد.

اتاق اصناف مرکز استان بوشهر برای برطرف شدن این مشکل بیش از یک سال قبل طرحی را به کمیسیون نظارت استان ارائه داد که متاسفانه تا کنون مورد بررسی قرار نگرفته است

منبع:
معلمی و احساسِ غمگینی
سه عامل اساسی برای شادمانی درونی عبارتند از: داشتنِ کاری ارزشمند و داشتنِ احساسِ ارزشمندی کار ، دوست داشته شدن و داشتنِ کسی را برای دوست داشتن و امید به آینده. من در این سخنرانی فقط بر روی عامل اول تمرکز می کنم و در زمانی دیگر به بحث و بررسی عوامل دوم و سوم می پردازم.
كدخبر: 108800
1398/02/28

"زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت/صعب روزی بوالعجب کاری پریشان عالمی"(حافظ)

دکتر عباس عاشوری نژاد( پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه)

هفته نکوداشت مقام معلم هم تمام شده است و اما بعد از این که معلمی شغلِ انبیاست و " مِدَادُ الْعُلَمَاءِ أَفْضَلُ مِنْ دِمَاءِ الشُّهَدَاءِ " و حرف و حدیث هایی گهربار از این دست، که همه حق است، من امروز می خواهم در باره یک مساله بغرنج از زندگی معلمانِ کشورمان یادداشتی بنویسم. مساله ای که در این دوره و زمانه گریبانِ معلمانِ عزیز را سخت گرفته و این قشرِ شریف را آزرده خاطر کرده، این است که اغلبِ معلمان در زندگی ِخویش، خوشحال و شادمان نیستند. این مسالهِ بسیار مساله مهمی است و اگر راه حل های اساسی برای حل آن پیدا نشود در آینده ای نزدیک، نظام تعلیم و تربیت و به تبعِ آن کل جامعه ما به سویِ بحران خواهد رفت. این مساله برای بازنشستگان بغرنج تر است و این قشر شریف را کم و بیش به انواعِ  بیماری های روانی و اختلالات روان تنی (سایکوسوماتیک) مبتلا کرده است.

برای این که در باره این مساله بهتر سخن بگویم و پیشنهادی کاربردی برای تقلیلِ مساله، ارائه نمایم، اول باید کمی در باره مفهوم خوشحالی و شادمانی بنویسم. تاکنون تعاریف مختلفی از این مفهوم و انواع آن ارایه شده است ولی من در این جا، اولا مفاهیم خوشحالی و شادمانی را در یک معنا و آن هم داشتنِ حال خوب مورد استفاده قرار می دهم و دیگر این که مبنای بحثم را یافته های "مارتین سلیگمن" پدرِ روانشناسی مثبت گرا، در کتاب بسیار ارزشمندِ "شادمانی درونی" قرار می دهم که معتقد است: میزانِ شادمانی درونی هر انسانی به میزانِ رضایت او از زندگی اش بستگی دارد. بنابراین انسانی که از زندگی اش رضایت ندارد علی القاعده نمی تواند شادمان باشد.

بدون تردید بیشترین و ارزشمندترین اوقات ما صَرفِ کارمان می شود و اگر ما از کارمان رضایت نداشته باشیم علی القاعده نمی توانیم از زندگی مان رضایت داشته باشیم و بنابراین نمی توانیم خوشحال باشیم و شادمانه زندگی کنیم.

سه عامل اساسی برای شادمانی درونی عبارتند از: داشتنِ کاری ارزشمند و داشتنِ احساسِ ارزشمندی کار ، دوست داشته شدن و داشتنِ کسی را برای دوست داشتن و امید به آینده. من در این سخنرانی فقط بر روی عامل اول تمرکز می کنم و در زمانی دیگر به بحث و بررسی عوامل دوم و سوم می پردازم.

مساله این است که با وجود این که تقریبا همه ی صاحبنظران و بسیاری از مردم بر این باورند که معلمی ارزشمند ترین کارِ دنیاست ولی بسیاری از ما معلمان و معلمانِ ما در این دوره و زمانه این احساس را نداریم و ندارند!!! و متاسفانه به مرور زمان و با تدریس در مقاطعِ بالاتر، این مساله به سوی معضل جریان می یابد. یعنی این  که هر قدر به جلو می آییم و معلمان در مقاطع بالاتر تدریس می کنند، میزانِ خوشحالی آن ها کاهش می یابد: معلمان مطقع ابتدایی خوشحال تر از معلمان مقطع متوسطه و معلمان این مقطع خوشحال تر از معلمان مقطع کارشناسیِ دانشگاه هستند و متاسفانه این صعودِ رو به عقب تا مقاطع بالاتر و تکمیلی همچنان ادامه دارد:"زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت / صعب روزی بوالعجب کاری پریشان عالمی"
به گمانِ من یکی از دلایلِ این مساله که ما معلمان، کارمان را ارزشمند نمی بینیم این است که در حال حاضر، ارتباطِ ما با دانش آموزان و دانشجویان به شدتِ کاهش یافته است و به عبارتی ساده تر گوش بچه ها، الان به فرمانِ ما نیست و مرجعیتِ ما معلمان به شدت و سرعت در حال فروپاشی است و هر قدر که این مرجعیت فرو پاشد احترام کمتر می شود و  متاسفانه هر قدر که بچه ها بزرگ تر می شوند و به مقاطع بالاتر می روند با سرعت و شدتِ بیشتر مرجعیت و احترامِ معلمان فرو می پاشد تا به حدی که مثلا  در روز نکوداشتِ معلمان، دانشجویان یک تبریک زیانی هم نمی گویند و معلمان عزیز و نازنین هم این مساله را به وضوح می بینند و این است که به طور طبیعی، ارزش کارشان در چشمشان کم می شود و با تاًسف فراوان، احساسِ بی فایدگی می کنند.

نکته دیگر که باعث می شود که انسان احساس کند که کارش ارزش زیادی ندارد، مشاهده نتایج کارِ خود است. وقتی معلمی می بیند که نتیجه کارش، دلخواهش، نیست و مثلا دانش آموزانش پس از تحصیل بیکارند و یا معتادند و ارزش های انسانی که او یک عمر از آن ها سخن گفته، اینک در نزدِ تربیت یافتگانش، بی ارزش است و آن ها برای علم و دانش و ادب و تواضع و مهربانی و بخشندگی و بقیه خصایل انسانی و اخلاقی، ارزشی شایسته، قائل نیستند و چیزهای دیگری مثلا پول و ماشین و خوش باشی و پرورش اندام و... ارزش یافته است طبیعی است که معلمِ بیچاره  و به خصوص بازنشستگان – که فراغتِ بیشتری برای مشاهده و فکر کردن دارند- احساسِ غمگینی کنند و به دنبال این احساس، انواعی از بیماری های روحی و روانی و سپس جسمانی به سراغشان آید و این روند تا پایان زندگی ادامه یابد.

اما را ه حلِ پیشنهادی من برای این مساله، در این مجالِ اندک این است که ما معلمان بیشتر از هر زمانِ دیگر نیازمندِ درکِ تغییراتیم، باید درست تر بگویم: این زمانه ما، نه زمانه تغییرات بلکه زمانه دگرگونی های اساسی، تا به حدِّ زیر و رو شدنِ فکرها و اهداف و رفتارهاست، زمانه زیر و رو شدن ارزش هاست و این زیر و رو شدن با سرعت و عمقِ حیرت انگیزی در لایه های زیرینِ ذهن و زبانِ دانش آموزان و دانشجویان در حال انجام است و فعلا نشانه هایی غم انگیز از آن آشکار شده و عنقریب ما را غافلگیر و کیش و مات خواهد کرد .
دیگر این روزها، صحبت از تغییر ارزش ها، میان نسل ها نیست، صحبت از زیر و رو شدنِ ارزش ها در طی یک ده است. الان، بچه های های دهه هفتاد می گویند که بجه های دهه هشتاد را درک نمی کنند!!! و بچه های دهه هشتاد، با تعجب می گویند که بچه های دهه هفتاد چرا آن گونه زندگی کرده اند!!! در تایید صحبت هایم باید بگویم که در حالِ خواندنِ کتاب بسیار ارزشمندی هستم به نام جامعه شناسی عشق(تأملی بر روایت زنانه عشق) نوشته سهیلا علیرضا نژاد، این کتاب حاصل 11 سال پژوهش و مصاحبه با 47 زنِ شاغلِ تهرانی است. پژوهشگر این کتاب نشان می دهد که مثلا در باره یکی از اَشکالِ  ابرازِ عواطف عاشقانه مثلِ هدیه دادن چه دگرگونی های اساسی رخ داده است. دختران و زنان دهه شصت از مردان هدیه می گرفتند تا بیشتر بمانند و یا به زندگی دلگرم تر شوند و الان دخترها و زنان دهه هشتاد به پسران و مردان هدیه می دهند تا آنان را نگه دارند، آن هم نا امیدانه!!!(ر،ک: علیرضا نژاد(1397) و عاشوری نژاد(1398)

بنابراین در این عصرِ زیر و رو شدن ها،معلم ها برای بقای مرجعیت و احترام خود و در نتیجه تحصیلِ خوشحالی از کار و در زندگی چه باید بکنند؟ یکی از راه هایی که در این شرایط پیش روی ماست همان است که "چارلز داروین" در نظریه تکامل گفته است: آنچه بقای خود را حفظ می‌کند نه هوشمندترین نوع است نه قوی‌ترین، بلکه آن نوعی است که بیشتر به تغییر پاسخ می‌دهد.

این فرضیه و یا شاید نظریه، بسیار حکیمانه خردمندانه است و این روزها خیلی به دردِ معلمان و متولیان آموزش و پرورش می خورد. ما معلمان برای ماندن و خوشحال ماندن چاره ای نداریم جز این که به تغییرات پاسخِ مناسب نشان دهیم. حال این سوال اساسی این است که پاسخِ مناسب به تغییر در عصر زیر و رو شدن ها چیست؟

پیشنهاد من این است که از همان جایی که مساله ایجاد شده باید به ترمیم مساله بپردازیم یعنی از زمانی که به تدریج ارتباط ما با مخاطبانِ ما قطع شد، مساله آغاز شد و ما باید به تدریج ارتباط خود را با مخاطبانِ خود به دست آوریم. اما چگونه و با چه روش هایی؟

بدون تردید پاسخ مفصل است اما در این زمان اندک باید بگویم که ما در ابتدا باید از طریقِ ارتباط فعال و موثر مسائل دانش آموزان و دانشجویان در دوره های سنی مختلف و بر اساس شرایط زیست محیطی آنان را از زبانِ خودشان بشنویم یعنی در مرحله اول باید قدرت شنیداری خود را نه برای پاسخگویی بلکه برای درکِ عمیق و همه جانبهِ مساله و به امیدِ حلِِ مساله به شدت بالا بریم و برای این کار باید تمرینِ حوصله و سکوت کنیم و البته این کار برای ما که یک عمر حرف زده ایم و عادت به گفتن و گاه متاسفانه خیلی گفتن، کرده ایم کاری است بسیار مشکل و گاه طاقت فرسا.

برای آبرومندانه ماندن در شرایط فعلی راه دیگری به نظرم نمی رسد باید سکوت کنیم و آن قدر ظرفیتِ شنیداری خود را بالا بریم که تقریبا هر حرف ناحساب و حتی بیهوده ای را هم بشنویم بی آنکه عصبانی شویم. بعد از این باید مسائل مطرح شده را اولویت بندی کنیم، بعداً به طور هدفمند و دقیق، راه حل های مناسب را از زبانِ دانش آموزان و دانشجویان بشنویم و آن ها را هم اولویت بندی کنیم و سپس با واقعی کردن توقعاتِ خود بر اساس شرایط موجود، در باره مسائل و اولویت های پیشنهادی از طریقِ مطالعه کتاب و مقاله آن هم کتاب ها و مقالات مساله محور و علمی-پژوهشی، زرف اندیشی کنیم و در فرایندی مشترک با دانش آموزان و دانشجویان عمدتا از طریق گفت و شنود، به راه حل های مناسب جهت ترمیم ارتباط با مخاطب دست یابیم.

در این صورت است که ما می توانیم تا حدودی و البته فقط تا حدودی مرجعیتِ خود را باز یابیم و از کارمان و نتیجهِ کارمان احساس رضایت کنیم و احساسِ شادمانی و خوشحالی از دست رفته را تا حدودی به مدرسه و دانشگاه و زندگی مان برگردانیم.
 

منابع:
*سلیگمن، مارتین(1397): شادمانی درونی، ترجمه مصطفي تبريزي، رامين كريمي و علي نيلوفري ، تهران: انتشارات دانژه.
*عاشوری نژاد، عباس(1398): عواطف عاشقانه و ماجراهایش، نشریه بامداد بیست و چهار.
* علیرضا نژاد، سهیلا(1397): جامعه شناسی عشق(تأملی بر روایت زنانه عشق)، تهران: انتشارات دانژه.


 

منبع:
گراوند: قایق های توقیفی در اختیار دریایانی قرار بگیرد
پیغام:استاندار بوشهربا تاکید بر نقش مهم افزایش آگاهی در پیشگیری از جرایم مواد مخدر گفت: در این زمینه جلسات آموزشی ویژه لنج‌داران و صاحبان شناورها برگزار شود.
كدخبر: 108799
1398/03/01

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، عبدالکریم گراوند در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر با قدردانی از تلاش نیروهای مختلف در امر مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: دستگاه‌های امنیتی، انتظامی، سپاه، نظامی، اطلاعات و دریابانی سال گذشته نقش مهمی در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر داشتند به‌گونه‌‌ای که 21 تن مواد مخدر کشف و باندهای سوداگران مرگ متلاشی کردند.

وی، با اشاره به کشف مواد شیمیایی پیش ساز تولید مواد مخدر صنعتی در استان بوشهر افزود: این مواد خطرناک شیمیایی باید برای جلوگیری از بروز خطرات در محل نگه‌داری شده هر چه سریع‌تر احکام قضایی آنها صادر شود.

استاندار بوشهر از توقیف شناورهای قاچاقچیان مواد مخدر در استان  خبر داد و تاکید کرد:  4 فروند قایق تندرو حامل مواد مخدر در آبهای استان بوشهر توقیف شده که این شناورها در راستای مبارزه با مواد مخدر در آبهای استان باید هر چه سریعتر در اختیار نیروی دریابانی استان بوشهر قرار بگیرد.

گراوند با تاکید بر برگزاری جلسات آموزشی ویژه لنج‌داران و صاحبان شناورها در بنادر استان بوشهر افزود: برای پیشگیری از بروز جرایم مواد مخدر و افزایش آگاهی لنج‌داران و صاحبان شناورها در راستای تبعات قاچاق مواد مخدر، جلسات آموزشی در استان بوشهر برگزار شود.

وی، با اشاره به نقش مهم رسانه ملی صدا و سیما در افزایش آگاهی جامعه از تبعات مواد افیونی مخدر تصریح کرد: تولیدات صدا و سیمای استان بوشهر در راستای افزایش آگاهی مردم از آثار مواد مخدر در سال گذشته ستودنی است.

استاندار بوشهر مواد مخدر را یکی از آثار مهم ایجاد آسیب‌های اجتماعی در جامعه دانست و خاطر نشان کرد: بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه ناشی از مصرف مواد مخدر است که در این راستا باید آگاهی جامعه به ویژه خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان  در زمینه مواد مخدر افزایش یابد.

منبع:
مصوبات سفر رئیس جمهور عادلانه توزیع نشد
پیغام: نحوه توزیع شهرستانی مصوبات سفر رئیس جمهور به استان بوشهر با انتقاداتی روبرو بوده است و اهالی جنوب استان انتظار دارند که حق آنها در این مصوبات دیده شود.
كدخبر: 108798
1398/03/01

به گزارش «پیغام»؛ به نقل از مهر، سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به هر استانی برکاتی برای نقاط مختلف آن استان دارد و با توجه به مصوباتی که این سفر در پی دارد می‌تواند روند توسعه استان را شتاب بیشتری ببخشد.

رئیس جمهور و تعدادی از وزرای دولت در آخرین روزهای سال گذشته سفری را به استان بوشهر داشتند که علاوه بر افتتاح چند فاز پارس جنوبی و چند طرح و پروژه، چندین طرح مهم نیز آغاز شد.

طبق روال دیگر سفرهای استانی هیئت دولت، سفر رئیس جمهور به استان بوشهر نیز مصوباتی را در پی داشت و مقرر شد که طرح‌ها و پروژه‌هایی در استان بوشهر اجرا شود و اعتباراتی به برخی از طرح‌ها تخصیص یافت.

تصویب ۲,۰۳۵ میلیارد تومان اعتبار

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر با اشاره به تصویب اعتبارات عمرانی در سفر استانی رئیس جمهور گفت: برای اجرای ۶۰ پروژه عمرانی دو هزار و ۳۵ میلیارد تومان تخصیص یافته که ۵۰ درصد آن امسال پرداخت می‌شود.

کمترین سهم را در این پروژه‌ها شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر دارند و این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی اهالی مناطق جنوبی استان شده است در پیوست مصوبات سفر ریاست جمهوری که اخیراً توسط سازمان برنامه و بودجه کشور نهایی و ابلاغ شده، بیشترین اعتبار مربوط به بخش آب است، هرچند بیشترین پروژه در حوزه کشاورزی رقم خورده است.

اما نکته قابل تأمل در این پروژه‌ها این است که کمترین سهم را در این بین شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر دارند و این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی اهالی مناطق جنوبی استان شده است.

حق جنوب استان بوشهر داده شود

نایب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: سهم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر خصوصاً شهرستان جم از مصوبات سفر رئیس جمهور ناچیز است و باید به صورت ویژه دیده شود.

حسن رمضانی با اشاره به اینکه سهم شهرستان جم تنها در برخی طرح‌های استانی و به میزان اعتبار نامشخص است، افزود: لیست پروژه‌ها و عدم توجه به شهرستان جم باعث نگرانی و ناراحتی مردم شهرستان شده است.

وی خواستار پیگیری این موضوع از سوی نماینده مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس شد و افزود: پروژه‌های نیمه تمام شهرستان جم نیازمند تأمین اعتبار است و باید برای تکمیل آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

رمضانی از استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر خواست تا با کارشناسی و تشریح دقیق طرح‌های استانی، به نگرانی مردم و شوراهای اسلامی در خصوص مصوبات سفر اخیر ریاست جمهوری پایان دهند.

لزوم اصلاح مصوبات سفر

نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس در رابطه با تخصیص اعتبارات سفر ریاست جمهور به استان بوشهر گفت: طی سفر رئیس جمهور به شهرستان کنگان بودجه‌ای به کل استان تخصیص یافت که توزیع آن کاملاً ناعادلانه بود. از ابتدا بر تخصیص بودجه به صورت منصفانه به جنوب استان تاکید داشتم و تا زمان اصلاح عادلانه آن هم ادامه خواهم کرد.

در رابطه با پیگیری‌های صورت گرفته اظهار داشت: بعد از انتشار لیست اعتبارات در رسانه‌ها به سرعت موضوع را پیگیری کردیم و طی صحبت‌های متعددی که با وزارت کشور و استاندار داشتیم، مقرر شد که توزیع بودجه در سطح استان بازبینی شود و حق مردم جنوب استان در نظر گرفته شود.

الماسی در رابطه با مطالبه‌گری مردم جنوب استان بیان کرد: بعد از تخصیص اعتبارات موج گسترده‌ای از مطالبات محترمانه و به حق از طرف مردم مطرح شد که بنده نیز در صف اول این مطالبه گری‌ها در کنار مردم هستم.

اجازه اجحاف در حق مردم را نمی‌دهم

نماینده مردم شهرستان‌های دیر، کنگان، عسلویه و جم در مجلس شورای اسلامی افزود: از ابتدای دوره کاری خود تا کنون هرگز اجازه اجحاف در حق مردم منطقه خود نداده‌ام و تا روزی که هستم هم چنین اجازه‌ای به هیچکس نخواهم داد.

الماسی بیان کرد: موارد دیگری از اجحاف در حق مردم جنوب استان بوشهر وجود دارد که در صورت عدم اصلاح رویه با مردم منطقه در میان خواهم گذاشت.

مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر انتظار دارند که مسئولان استان هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح مصوبات اقدام کنند و یا اینکه پاسخ قانع‌کننده‌ای در این زمینه برای مردم داشته باشند.

گزارش :علی حسینی

منبع:
دشتی بالاترین و دیر کمترین شمار مبتلایان به فشارخون را دارند
پیغام: دبیراستانی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان بوشهرگفت: براساس آخرین بررسی های دقیق و دو مرحله ای انجام شده در سال گذشته 24 درصد مردم این استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.
كدخبر: 108797
1398/03/01

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، دکتر عبدالمحمد خواجه ‌ئیان در جمع خبرنگاران افزود: بررسی ها نشان می دهد شهرستان‌ دشتی بالاترین و دیر کمترین شمار مبتلایان به فشارخون را دارا هستند.

وی بیان کرد: مهم‌ترین عامل افزایش فشارخون مصرف نمک است که می‌ تواند هم نقش افزایش‌ دهنده فشارخون و هم کنترل ‌کننده را داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: 95درصد بوشهری‌ها بیشتر از میزان استاندارد جهانی نمک مصرف می‌ کنند که استاندارد آن پنج گرم است.

وی ادامه داد: عمده‌ترین علت مرگ‌ ومیر بیماران قلبی وعروقی فشارخون بالای آنان است.

خواجه ئیان گفت: سال گذشته در استان بوشهر چهار هزار مرگ به ثبت رسیده که بیش از یک هزار و 700 نفر آنان بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی وعمده‌ترین علت مرگ این بیماران فشارخون بالای آنان بوده است.
دبیراستانی بسیج ملی کنترل فشار خون استان بوشهر اضافه کرد: در سال گذشته 97هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به فشارخون جان خود را از دست دادند که میزان پرفشاری خون در خانم‌ها بالاتر از آقایان است.

وی ادامه داد: پیش‌ بینی شده یک‌ سوم جمعیت بالای 30سال ایران مبتلا به فشارخون بالا هستند که بیش از نیمی از آنان از بیماری خود اطلاع ندارند.

خواجه ئیان تاکید کرد: مهمترین هدف از اجرای طرح بسیج ملی فشار خون شناسایی افرادی است که از بیماری فشار خون خود بی اطلاع هستند و شروع درمان برای آنان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر جزو استان‌های با شیوع بالای بیماری فشار خون نیست اما این به معنی اینکه خطری ما را تهدید نمی‌کند، نیست.

خواجه ئیان ادامه داد: با توجه به اینکه استان بوشهر جزو استان های کم تحرک است به همین دلیل خطر شیوع بیماری فشار خون برای این استان نیز وجود دارد.

طرح غربالگری فشار خون در دو مرحله شناسایی و اجرا پس از ماه مبارک رمضان آغاز می‌ شود.

منبع:
نگرانی مردم از تبعات آلایندگی صنایع / نفس عسلویه گرفت
پیغام: شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر و به‌ویژه عسلویه با مشکلات جدی در زمینه آلودگی ناشی از فعالیت صنایع نفت و گاز مواجه هستند؛ چالشی که مسئولان استانی معتقدند رفع آن نیازمند اقدام در سطح ملی است.
كدخبر: 108796
1398/03/01

به گزارش «پیغام»؛ به نقل از مهر، استان بوشهر با داشتن منابع غنی نفت و گاز نقش مهمی در اقتصاد ایران ایفا می‌کند و بخش عمده گاز کشور در این استان تولید می‌شود، ۹۷ درصد صادرات نفت را دارد و قطب پتروشیمی کشور است.

منطقه پارس جنوبی در جنوب استان بوشهر قرار گرفته است که بخش از آن در شهرستان عسلویه و بخشی در شهرستان کنگان قرار دارد.

استان بوشهر به دو حوزه جنوب و شمال تقسیم می‌شود به‌طوری‌که بیشترین منابع نفت و گاز در حوزه جنوب قرار دارد و بنابراین حوزه جنوب در معرض بیشترین حجم از آلودگی‌هایی قرار دارد که توسط شرکت‌های نفت گاز تولید می‌شود.

سال‌ها است که مردم عسلویه میزبان صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی هستند و دودودم این صنعت را می‌چشند تا شاید نصیبی از مزایای آن داشته باشند ولی آورده این صنعت برای مردم این دیار جز درد نیست.

تشکیل کمیته ملی آلودگی عسلویه در حال پیگیری است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این رابطه گفت: آلودگی‌های زیست‌محیطی نفس استان بوشهر را به مخاطره انداخته است.

فرهاد قلی‌نژاد تاکید کرد: استان بوشهر با چالش رشد صنعتی روبرو شده و آلودگی‌های زیست‌محیطی نفس استان را به شماره انداخته است و آلودگی‌های زیست‌محیطی جنوب استان بوشهر چالشی جدی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به توسعه صنایع نفت و گاز در نقاط مختلف استان بوشهر بیان کرد: این وضعیت نیازمند نگاه ویژه به توسعه پایدار است تا در کنار توسعه صنعتی بتوانیم محیط زیست و اکوسیستم طبیعی استان را حفظ کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: در مباحث آلودگی پیگیری‌های مهمی صورت پذیرفته است و با همکاری استانداری بوشهر مرکز پایش آلاینده‌ها در آینده‌ای نزدیک تأمین اعتبار و مشغول به فعالیت خواهد شد و همچنین موضوع تشکیل کمیته ملی آلودگی عسلویه در حال پیگیری است.

وی همچنین از راه اندازی مرکز پایش و آزمایشگاهی مجهز به دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در جنوب استان خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفت: موضوع آلودگی عسلویه باید به یک موضوع ملی تبدیل شود.

سعید کشمیری اضافه کرد: درخواست ما از رئیس جمهور این است که معضل آلودگی پارس جنوبی و عسلویه به یک موضوع ملی تبدیل شود و شاهد اقدامات مؤثری در این زمینه باشیم و اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وی از راه‌اندازی مرکز رصد سلامتی مردم در شهرستان عسلویه خبر داد و خاطرنشان کرد: محیط زیست نیز در حال راه‌اندازی مرکز پایش در عسلویه است.

مجید خورشیدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر هم یکی از مهمترین مطالبات و درخواست‌های مردم عسلویه را رفع آلایندگی‌ها دانست و اضافه کرد: اقدامات خوبی برای کاهش آلایندگی صورت گرفته است و این موضوع در سطح سران قوا در دست پیگیری است.

دغدغه مردم، تبعات آلایندگی

نماینده جنوب استان بوشهر می‌گوید: بسیار روشن است که دغدغه ساکنان این منطقه یعنی شهرستان‌های دیر، کنگان، جم و عسلویه، محیط‌زیست است و بی هیچ تردید تنها ساکنین این مناطق، از تبعات آلایندگی‌ها آسیب نمی‌بینند و اولین قربانیان، متصدیان این صنایع هستند.

سکینه الماسی خواستار استقرار پژوهشگاه فوق تخصصی محیط‌زیست با تجهیزات کامل در منطقه عسلویه شد و افزود: نیاز است متخصصان با مطالعه همه‌جانبه بر روی آلاینده‌های زیست‌محیطی آمار و نتایج خود را به نهادها و سازمان‌های مربوطه اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه مواد زائد رهاشده صنعت در محیط بعضاً فاقد بو، مزه، رنگ و اثرات سوزشی و خارشی به روی پوست انسان است گفت: کارشناسان بدون تخصص و تکنولوژی قادر به شناسایی این مواد نیستند و باید اداره محیط‌زیست عسلویه به پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌های شناسایی آلودگی‌های محیطی مجهز شود.

الماسی در خصوص آلودگی هوا، آب‌وخاک در عسلویه، گفت: وضعیت آن‌چنان حاد است که معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست می‌گویند مردم در عسلویه یا باید بمیرند یا بروند.

ضرورت احداث ایستگاه پایش زیست محیطی

وی تأکید کرد: ایستگاه پایش زیست‌محیطی حداقل گام لازم و ضروری در منطقه آلوده عسلویه است که باید در سال‌های گذشته راه‌اندازی می‌شد، امیدوارم این اقدام به‌زودی انجام شود.

این مقام مسئول ادامه داد: طبق گفته‌ی قانون‌گذار صنایع آلاینده باید یک درصد تولیدات خود را بابت آلایندگی جریمه دهند، اما متأسفانه این الزام قانونی فاقد بازدارندگی مناسب است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که محیط‌زیست بخشی از بدنه دولت است، نمی‌تواند با اقدامات ضد محیط زیستی مقابله کند، گفت: محیط‌زیست باید به سازمانی مستقل از دولت تبدیل شود تا با خاطری آسوده به وظایف ذاتی خود عمل کند.

و اما عوارض آلایندگی بر اساس جمعیت تخصیص پیدا می‌کند که سهم حوزه جنوب ناچیز بوده و ناعادلانه است.

 

طبق بند ۳ ماده ۶ برنامه ششم توسعه، درصورتی‌که آلودگی واحدهای بزرگ تولیدی به بیش از یک شهرستان در یک استان سرایت کند، عوارض آلودگی بر اساس سیاست‌های اعلامی سازمان نسبت به تأثیرگذاری، در کمیته‌ای مرکب از رئیس سازمان امور مالیاتی استان، فرمانداران شهرستان‌های ذی‌ربط و مدیرکل محیط‌ زیست استان بین شهرستان‌های متأثر توزیع می‌شود.

در این صورت نیز با حادث شدن موضوع، شهرستان‌های عسلویه، کنگان، جم و دیر به دلیل موقعیت جغرافیایی و جهت باد بیشترین میزان تأثیرپذیری را دارند. از طرفی تعمیم شهرستان‌های متأثر از آلودگی به کل شهرستان‌های استان در حالی صورت می‌گیرد که عسلویه به‌عنوان جنوبی‌ترین شهرستان استان بوشهر فاصله‌ای در حدود ۴۲۰ کیلومتر با شهرستان‌های شمالی نظیر دیلم و گناوه دارد.

تصمیم کمیته مذکور موجب شده تا حق قانونی مردم عسلویه، کنگان، جم و دیر به شهرهایی اختصاص یابد که صدها کیلومتر با حوزه جنوب فاصله دارند و حتی تصوری از آنچه بر این مردم می‌گذرد، ندارند.

شیوه توزیع فعلی ناعادلانه است

رئیس شورای شهر جم اظهار داشت: شیوه‌ای که چند سالی است برای توزیع عوارض آلایندگی در سطح استان اجرایی شده کاملاً ناعادلانه است.

عبدالحسین اکسیر افزود: در این شیوه عوارض آلایندگی شرکت‌های مختلف در جنوب استان بر مبنای جمعیت به تمام شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان پرداخت می‌شود درحالی‌که حق این است که این عوارض در شهرها و روستاهای جنوب استان که از این آلایندگی آسیب می‌بینند پرداخت شود.

وی ادامه داد: امروز سهم بخش مرکزی جم از عوارض آلایندگی عسلویه پنج درصد و بخش ریز هم ۳ درصد است و بخش بزرگی از این عوارض در سایر نقاط استان که هیچ آسیبی از عوارض آلایندگی نمی‌بینند، صرف می‌شود.

اکسیر خاطرنشان کرد: سهم مساوی عوارض آلایندگی شهرستان‌های جنوبی با سایر نقاط غیرعادلانه است چراکه شمال استان هیچ تأثیری از آلایندگی جنوب نمی‌پذیرد و باید هر چه سریع‌تر مصوبه کمیته استانی اصلاح شود.

وی تأکید کرد: این وضعیت در مورد عوارض آلایندگی شرکت‌های پالایش گاز فجر جم و نار و کنگان هم وجود دارد و باوجود آسیب زیادی که شهرستان از آلایندگی شرکت فجر جم می‌برد و عدم تأثیر در نقاط شمالی استان، اما بخش مهمی از این عوارض به سایر نقاط پرداخت می‌شود که اجحافی بزرگ در حق مردمی است که زیر آلودگی زندگی می‌کنند و آب‌وخاک و حیاتشان توسط همین آلایندگی‌ها نابودشده و می‌شود.

این مقام مسئول گفت: تصمیم اتخاذ شده در سال‌های گذشته در خصوص شیوه توزیع عوارض آلایندگی هیچ مبنای منطقی و قانونی ندارد و با جدیت خواهان تغییر در روش توزیع این عوارض هستیم.

وی عنوان کرد: طبق ماده ۱۲۳ قانون نحوه توزیع عوارض ارزش‌افزوده و آلایندگی، ملاک توزیع عوارض آلایندگی، «نسبت تأثیرگذاری» عنوان‌شده که با این توصیف، تصمیم کمیته بررسی‌کننده در استان مغایر نص صریح قانون است.

عبدالحسین اکسیر یادآور شد: در صورت بی‌توجهی به این موضوع، قطعاً از طریق مراجع قانونی، ابطال مصوبه کارگروه استانی را پیگیری خواهیم کرد.

پرداخت عوارض بر حسب میزان آلودگی

فعال اجتماعی و سیاسی حوزه جنوب استان بوشهر اظهار داشت: هر چیزی باید بر اساس قانون پیش برود، همان‌طور که از اسم اعتبار آلایندگی مشخص است، باید بر اساس میزان آلودگی و خطری که برای محیط اطراف دارد، عوارض پرداخت بشود.

علی دانشمند افزود: لازمه تعیین آلایندگی نصب دستگاه‌های سنجش میزان آلودگی است که متأسفانه انجام نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارها، سهم شهرستان جم از اعتبارات آلایندگی فقط ۸ درصد است، ادامهٔ داد: این توزیع طبق آن چیزی که ما از آلودگی می‌بینم، ناعادلانه و ناصحیح است.

استاد دانشگاه‌های حوزه جنوب استان بوشهر گفت: تخصیص عادلانه عوارض آلایندگی به شهرستان‌های عسلویه، کنگان، جم و دیر و حتی سایر شهرستان‌ها از قبیل خارگ باید طبق میزان آلودگی‌های ایجادشده، انجام بگیرد.

وی اضافه کرد: اینکه عوارض جمع می‌شود و بر اساس جمعیت هر شهرستان تخصیص پیدا می‌کند، صحیح نیست.

علی دانشمند با بیان اینکه تأسیسات مختلفی در حوزه شمال و جنوب استان داریم، عنوان کرد: میزان آلودگی ایجادشده توسط تأسیسات خارگ در مقابل عسلویه اصلاً قابل قیاس نیست.

پایش شیوه پرداخت عوارض آلایندگی

وی تأکید کرد: اگر بر اساس قانون و اخلاق حساب کنیم، لازم است یک پایش کلی صورت بگیرد و بر اساس همین اعتبار آلایندگی و گزارش دستگاه‌های سنجش آلودگی، عوارض آلایندگی تخصیص پیدا کند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم عوارض آلایندگی باید در جهت توسعه متوازن صورت بگیرد، صحیح نیست، چراکه شهرهایی که متأثر از آلودگی هستند چیزهای زیادی از دست می‌دهند و باید در قبال آن چیزهای به دست بیاورند.

وی با اشاره به اینکه قانون باید فصل الخطاب باشد، بیان داشت: وقتی وضعیت سلامتی مردم عسلویه، کنگان و جم بررسی می‌کنیم می‌بینم چقدر در معرض بیماری و خطر قرار دارند.

دانشمند یادآور شد: مهم‌ترین نکته این است که اعتبار آلایندگی نباید به بهانه توسعه متوازن همه شهرهای استان، توزیع شود، بلکه باید بر اساس میزان آسیبی که به افراد و شهرها وارد می‌شود، توزیع شود.

نحوه توزیع عوارض آلایندگی خلاف قانون است

عضو شورای شهر عسلویه گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در خصوص نحوه توزیع عوارض آلایندگی، متأسفانه شورای اسلامی شهر عسلویه به‌تنهایی اقداماتی انجام داده و ضمن طرح شکوائیه‌ای در دیوان عدالت اداری، مکاتبات متعدد به وزارت کشور و ریاست جمهوری اسلامی ارسال داشته است.

حسن غلامی افزود: با توجه به وجود مصوبه قانونی در این زمینه از نظر ما نحوه توزیع عوارض آلایندگی که در زمان استاندار وقت انجام‌شده خلاف قانون بوده و نتیجه موضوع مراحل پایانی خود را می‌گذراند و وزارت کشور به این نتیجه رسیده که نحوه توزیع که در حال حاضر صورت می‌گیرد خلاف قانون است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین سهم می‌بایست به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان عسلویه تعلق گیرد.

گزارش: علی‌اکبر قیصری

منبع:
پیکر پیشکسوت هنرمند آبادانی در بوشهر آرام گرفت
پیغام: پیکر علی غلامی هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، فیلم و تلویزیون آبادان سه شنبه در حضور خیل دوستداران فرهنگ و هنر و شماری از مسئولان استان بوشهر از مجتمع فرهنگی هنری 9 دی تا بهشت صادق این شهر تشییع و در قطعه هنرمندان خاکسپاری شد.
كدخبر: 108795
1398/03/01

به گزارش «پیغام»به نقل از ایرنا، علی غلامی متولد خرداد ماه 1330 آبادان از پیشکسوتان هنر نمایش آبادان و دارای مدرک درجه 2( کارشناسی ارشد ) کارگردانی تئاتر بود.

وی فعالیت نمایشی خود را پس از گرفتن دوره کاردانی و کارشناسی رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1372 پس از اتمام جنگ تحمیلی عهده دار مسئولیت حوزه‌ هنری آبادان شد و تا سال 1376 پذیرای هنرمندان در این نهاد فرهنگی بود.

غلامی در سال 57 با به روی صحنه بردن نمایش «شب با خورشید دل با دریا» نوشته مرحوم بهمن عیوق به عنوان یکی از زبده ترین کارگردان‌های تئاتر کشور معرفی شد و جوایز بسیاری را دریافت کرد.

وی عضو پیوسته انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر کشور از بدو تاسیس پس از انقلاب بوده و نویسندگی و کارگردانی، بازیگری تئاتر، رادیو، تلویزیون، سینما از دیگر فعالیت های این هنرمند بود.

این کارگردان عرصه تئاتر که سهم عمده‌ای در آشنایی نسل جوان با هنر نمایش داشت، آخرین اثرش را در شهریور 97 با عنوان «سردار سوختن» در نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز به روی صحنه برد.

'همه فرزندان من' به کارگردانی زاون قوفاسیان در 1362 ، 'سفرغریب' به کارگردانی ایرج صغیری، 'هویت ' به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، 'سفرشبانه' به کارگردانی خسرو معصومی، 'شمارش معکوس ' به کارگردانی اکبرحر، ' دکل' به کارگردانی حسن برزیده، ' کیمیا ' به کارگردانی احمدرضا درویش، ' جوانمرد ' به کارگردانی جمشید آهنگرانی، ' مسافر ' به کارگردانی جواد اردکانی از جمله فیلم هایی است که مرحوم غلامی در آنها نقش آفرینی کرد.

این هنرمند پیشکسوت همچنین در سریال های تلویزیونی 'بهترین سال های زندگی' به کارگردانی ابراهیم کیانی، 'زمان شوریدگی' به کارگردانی محمدعلی نجفی، 'بال های خیس' به کارگردانی عباس رنجبر، 'سایه سارمهر' به کارگردانی عبداله باکیده ، 'یک تیر و 2 نشان' به کارگردانی حسین میهن دوست و خاک سرخ ، مختارنامه و حضرت محمد(ص) و چندین فیلم داستانی دیگر ایفای نقش کرده است.

غلامی همچنین بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر بود.
 

منبع:
بازگشت به بالا