غافلگیری مردم بوشهر از افزایش قیمت سیلندر گاز مایع
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده اداره کل صمت استان بوشهرمی گوید: «بر اساس توافقات صورت گرفته با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت مصوب هر کپسول 11 کیلویی گاز مایع تا اطلاع ثانوی 30 هزار تومان تعیین شده است.»
كدخبر: 163615
1402/09/08

پیغام: قیمت سیلندر گاز مایع در روزهای اخیر در کشور از جمله استان بوشهر تا ده برابر افزایش یافته است که این گرانی مشکلاتی را برای مردم به جود آورده است.

به گزارش «پیغام» ؛ افزایش قیمت  گاز برای مردم استان بوشهر که خود پایتخت نفت و گاز کشور است را به یک دغدغه تبدل کرده است.

برخی از شهروندان بوشهری می گویند،« افزایش قیمت گاز مایع در آغاز فصل سرما عرصه را بر مردم تنگ خواهد کرد.»

آنها می گویند، «در حالی که نرخ هر کپسول گاز مایع به صورت یارانه‌ای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است، شهروندان باید برای خرید کپسول در بازار آزاد (بازار سیاه) ۳۵۵ هزار تومان پرداخت کنند.»

براساس اخبار شنیده شده، افزایش قیمت سیلندر گاز مایع در استان های هرمزگان، خوزستان و کرمان مردم را با مشکلاتی روبه رو کرده است.

براساس اعلام شرکت پخش فرآورده های نفتی، کپسول گاز مایع برای افرادی که سهمیه ندارند، با نرخ فوب خلیج فارس و به صورت آزاد می باشد که 355 هزار تومان تعیین گردیده است.

شرکت پخش فرآورده های نفتی  اعلام کرده است «سهمیه نفت و گاز مایع افراد روی کارت بانکی‌شان شارژ می‌شود و می‌توانند از عوامل توزیع، گاز مایعشان را تحویل بگیرند. برای هر خانوار ماهیانه ۴ کپسول ۱۱ کیلویی شارژ می‌شود. برای کارگاه‌های خارج از شهر و املاک بیابان بستگی به نوع مصرف و کارشان، سهمیه متفاوت است.»

بر اساس اعلام شرکت پخش فرآورده های نفتی «قیمت پیک‌نیک کلاً به نرخ آزاد است و سهمیه ندارد. و هر سه پیک نیک معادل یک کپسول گاز مایع است.»

 بر اساس گزارش های  به دست آمده؛ در برخی از مراکز شهر بوشهر قیمت پر کردن پیک‌نیک تا 100 هزار تومان گزارش شده است.

معاون صمت: قیمت سیلندر گاز مایع 30 هزار تومان است

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده اداره کل صمت استان بوشهر در این زمینه می گوید: «بر اساس توافقات صورت گرفته با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت مصوب هر کپسول 11 کیلویی گاز مایع تا اطلاع ثانوی 30 هزار تومان تعیین شده است.»

  احمد رجایی گفت: «طبق پیگیری ها و جلسات متعدد دستگاههای اجرایی مرتبط و در راستای جلوگیری از عدم رعایت حقوق مصرف کنندگان؛ توزیع کنندگان مجاز گاز مایع در سطح استان بوشهر ملزم به رعایت نرخ مصوب می باشند و در غیر اینصورت اقدامات قانونی صورت خواهد گرفت.»

وی می گوید: «براساس برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ، خانوارهایی که نیاز به کپسول‌های گاز مایع دارند باید با قید فوریت با مراجعه به سامانه سدف، نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.»

معاون نظارت و بازرسی اداره کل صنعت،معدن و تجارت استان بوشهراز شهروندان خواست، «در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی نظیر گرانفروشی ، عدم عرضه کالا و خدمات و سایر موارد با مراجعه به سامانه پاسخگویی 124 ، تماس تلفنی 124 و یا با مراجعه حضوری به ادارات صنعت،معدن و تجارت سراسر استان بوشهر گزارش خود را ثبت و پیگیری نمایند.»

 

منبع:
کلافگی مردم استان‌های جنوبی در صف‌های طولانی گاز مایع؛ قیمت سیلندر گاز ۱۰ برابر شد!
براساس گزارش های رسیده به آفتاب نیوز، این مشکل در استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و کرمان وجود دارد. شهروندان برای دریافت کپسول در بازار آزاد(بخوانید بازار سیاه) باید بیش از ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند! آفتاب نیوز برای پیگیری این موضوع با دو تن از نمایندگان استان تماس گرفت که حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشدند.
كدخبر: 163614
1402/09/09

به گزارش «پیغام» به نقل از آفتاب نیوز؛ شرکت پالایش گاز سرخون و قشم با ظرفیت ۱۶ میلیون متر مکعب در روز، در ۲۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد. گاز طبیعی مورد نیاز تاسیسات این پالایشگاه از ۱۸ حلقه چاه در منطقه سرخون بندرعباس و گورزین قشم تامین می‌شود.

پالایشگاه گاز سرخون و قشم، از سال ۵۷ آغاز به کار کرد و اکنون ۵ درصد از گاز کشور را تولید می‌کند. با این همه بخش عمده‌ای از مردم هرمزگان مصداق ضرب المثل " کوزه گر از کوزه شکسته آب می‌خورد" بوده و از نعمت گاز کشی شهری محروم هستند.

به نظر می‌رسد پس از آنکه دولت در تبصره ۱۴ لایحه بودجه موردی را گنجاند که بر اساس آن قیمت گاز مایع باید بر اساس فوب خلیج فارس تعیین گردد، حجم نابسمانی در حوزه توزیع گاز مایع افزایش یافته است، در روز‌های اخیر صف‌های طولانی متقاضیان دریافت سیلندر‌های گاز مایع صف‌های در شهر‌های مختلف استان هرمزگان، خوزستان، بوشهر، کرمان، فارس و ... تشکیل شده است.

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان هرمزگان اعلام کرد که خانوار‌های این استان برای برخوردار شدن از گاز مایع یارانه‌ای باید در سامانه‌ای به نام سدف ثبت نام کنند، به گزارش منابع محلی، فرایند ثبت نام در این سامانه و مشخص نبودن سرپرست خانوار در برخی موارد، مشکلات مختلفی ایجاد کرده است. بخشی از خانواده‌ها که فاقد کد پستی هستند نتوانسته اند در این سامانه ثبت نام کنند، به ویژه کپرنشینان در شهر‌های مانند بندر لنگه و جاسک با این چالش مواجه شده اند.

همچنین برخی اهالی استان در تماس با آفتاب‌نیوز اعلام کردند که این سامانه با قطعی‌های مکرر مواجه است و بعضاً کد نیز پیامک نمی‌شود. یکی از آن‌ها گفت: بنده رستوران دارم و این مقدار سهمیه کفاف کار ما را نمی‌دهد و ناچار هستم به چندین برابر قیمت گاز را از بازار آزاد تهیه نماییم. برخی افرادی که فرایند ثبت نام را نیز تکمیل کرده اند به دلیل عدم اعلام به مرکز پخش ناچار هستند که گاز را از بازار آزاد تهیه نماییند.

مدیر شرکت پخش استان هرمزگان اعلام کرد که ۳۶۰ هزار خانوار در این سامانه ثبت نام کرده اند. خانواده‌های که در این سامانه ثبت نام کنند از سهمیه ۴ سیلندر گاز در ماه برخوردار می‌شوند. طرح الکترونیکی شدن پخش گاز مایع چند ماهی است که در این استان اجرایی شده است.

پیش از این سرپرست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اهواز نیز از ساماندهی توزیع گاز مایع در خوزستان برای جلوگیری از قاچاق خبر داد.

در حالی که نرخ هر کپسول گاز مایع به صورت یارانه‌ای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است، همین کپسول در بازار آزاد با نرخ ۳۵۵ هزار تومان با کپسول خالی تعویض می‌شود.

براساس گزارش های رسیده به آفتاب نیوز، این مشکل در استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و کرمان وجود دارد. شهروندان برای دریافت کپسول در بازار آزاد(بخوانید بازار سیاه) باید بیش از ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند!

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قیمت هر سیلندر گاز مایع یارانه‌ای را بسته به وزن آن از ۶۱ هزار تومان تا ۱۳۶ هزار تومان تعیین کرده است، با این همه گاز غیر یارانه‌ای با چندبرابر این قیمت در بازار آزاد عرضه می‌شود.

این تفاوت  قیمت بازار سیاه گسترده‌ای ایجاد کرده که ادامه آن بدون نشتی در شبکه توزیع ممکن به نظر نمی‌رسد، مالک شریعتی نیاسری سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اخیرا اظهار کرد، تولید گاز مایع در کشور  بیش از ۶۰۰۰ تن است  و طبق اعلام شرکت ملی پخش، نیاز خانوار‌های فاقد گازکشی با روزانه ۲۵۰۰ تن تامین می‌شود، اما به گفته مسئولین وزارت نفت روزانه ۴۰۰۰ تن گاز مایع گم می‌شود!

یک دستگاه نظارتی در پاکستان اعلام کرد که ۹۰ دستگاه دولتی و ۲۹ مقام مسئول پاکستانی در قاچاق سوخت از ایران دست دارند، بخش مهمی از سوخت قاچاق شده به پاکستان گاز مایع است.

چندی قبل، پایگاه‌های خبری حوزه نفت و انرژی در ایران اعلام کردند که یک شرکت ایرانی که سال‌ها به صورت انحصاری در حوزه حمل گاز فعال بوده، به کشنده‌های شرکت رقیب اجازه نمی‌دهد که عملیات بارگیری از مخازن را انجام دهند، این مسئله باعث ایجاد صف‌های طولانی کامیون‌های حمل گاز در برابر مخازن شده بود و تا مدت‌ها ادامه یافت.

برخی کارشناسان معتقدند که قاچاق این حجم از گاز مایع و تشکیل بازار سیاه بدون مشارکت برخی شرکت‌های پیمانکار و احیاناض برخی مقامات و مدیران میانی ممکن نیست، ادعای که مسئولین مربوطه تا کنون به آن پاسخ نداده اند.

گفتنی است آفتاب نیوز برای پیگیری این موضوع با دو تن از نمایندگان استان تماس گرفت که حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشدند.

 

 

منبع:
عکس/ گاف عجیب در بنر تبلیغ امر به معروف!
عکسی از گاف عجیب در بنر تبلیغ امر به معروف منتشر شد.
كدخبر: 163613
1402/09/09

 

منبع:
ویدیو/ واکنش هادی چوپان به رفتار جنجالی‌اش با یک کودک
هادی چوپان در واکنش به انتشار تصویری که در آن رفتار نامناسبی با بک کودک داشت در یک استوری نوشت: اگر خستگی و ضعف من باعث شد کسی رو آغوش نگیرم حلالم کنید، تکرار و جبران می‌کنم.
كدخبر: 163612
1402/09/09

هادی چوپان در واکنش به انتشار تصویری که در آن رفتار نامناسبی با بک کودک داشت در یک استوری نوشت: اگر خستگی و ضعف من باعث شد کسی رو آغوش نگیرم حلالم کنید، تکرار و جبران می‌کنم.

 

منبع:
ویدئو/ واکنش رامبد جوان به اظهارات مجید حسینی درباره خندوانه
رامبد جوان با انتشار این ویدیو به اظهارات مجید حسینی در گفتگو اخیرش با خبرفوری واکنش نشان داد و نوشت: هیچ وقت نه وقت و نه حوصله‌ی کل‌کل با کسایی رو دارم که از سر ناآگاهی و عصبانیت به خندوانه تاختن و انتقاد‌های غلط کردند؛
كدخبر: 163611
1402/09/09

رامبد جوان با انتشار این ویدیو به اظهارات مجید حسینی در گفتگو اخیرش با خبرفوری واکنش نشان داد و نوشت: هیچ وقت نه وقت و نه حوصله‌ی کل‌کل با کسایی رو دارم که از سر ناآگاهی و عصبانیت به خندوانه تاختن و انتقاد‌های غلط کردند؛ هیچ وقت هم از شنیدن نقد درست طفره نرفتم، چون همیشه به کیفیت و پیشرفت خودم و فرهنگم و آثارم و گروه بزرگی که با من همکاری می‌کنن، اهمیت می‌دم؛ این توضیحات مربوط به اوایل سال ۱۴۰۱ می‌شود.

 

منبع:
گلایه جمهوری اسلامی از دولت؛ کام مردم را با گرانی‌ها تلخ کرده‌اید
روزنامه جمهوری اسلامی از گرانی و افزایش چندین باره قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر گلایه و تاکید کرده است: روند عملکردی مدیران اجرایی کشور در سال‌های اخیر نشان داده که سیاست‌ها عملاً به گسترش فقر و فقیرپروری در کشور منجر شده است.
كدخبر: 163610
1402/09/09

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: طعم تلخ گرانی و افزایش چندباره قیمت‌ها، چند ماهی است که کام مردم را به شدت به تلخی کشانده است. رصد بازار کالا‌های اساسی نشان می‌دهد این روز‌ها نرخ برخی اقلام مصرفی و خوراکی یک بار دیگر افزایش یافته، در حالی که حقوق و دستمزد‌ها سالانه یک بار افزایش می‌یابد.

روند عملکردی مدیران اجرایی کشور در سال‌های اخیر نشان داده که این سیاست‌ها عملاً به گسترش فقر و فقیرپروری در کشور منجر شده و نه‌تن‌ها باری از دوش مردم برنداشته بلکه بار‌های سنگین‌تری بر مردم تحمیل کرده که سرفصل‌های مالیاتی و محدودیتی بودجه سال آینده، از جمله آنهاست.

 

منبع:
(عکس/ استوری تلخ و ناراحت‌کننده یحیی گل‌محمدی
یحیی گل‌محمدی سرمربی با انتشار تصویری سالروز تولد مهرداد میناوند را تبریک گفت.
كدخبر: 163609
1402/09/09

مهرداد میناوند ستاره سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۹ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و آمبولی ریه ناشی از آن، در بیمارستان لاله تهران درگذشت.

منبع:
محمد مهاجری: حضور روحانی در انتخابات خبرگان بازی برد-برد است
مهاجری درباره گمانه ردصلاحیت روحانی گفت: درهر صورت برای آقای روحانی تایید و ردصلاحیت بازی برد است. او چه در انتخابات تاییدصلاحیت بشود، چه نشود، بازنده این ماجرا نخواهد بود. معتقدم او هوشمندترین چهره سیاسی بعد از انقلاب است و همین نگرانی جریان رقیب را به همراه دارد.
كدخبر: 163608
1402/09/09

محمدمهاجری فعال سیاسی اصولگرا گفت: حضور روحانی در فضای انتخابات می‎تواند حجم قابل‌توجهی از اظهارنظر‌های جریان تندرو بر علیه او را به همراه داشته باشد.

به گزارش «پیغام» به نقل ازهم میهن، وی افزود: او نشان داده است که حضور او می‌تواند به‌راحتی جو سنگینی علیه خالص‌ساز‌ها به وجود آورد و این بار نیز آن‌ها نگران هستند که این حضور بتواند علیه آن‌ها فضای منفی درست کند.

از طرفی این جریان بالاخره می‌خواهد انتقام هشت سال گذشته را از ایشان بگیرد و اگر مخالفت نکند و اتهام‌پراکنی نداشته باشد، کار غیرمعمولی انجام داده است. از طرفی اگر انتخابات برگزار شود و آقای روحانی هم انتخاب شود، معنای بسیار بدی برای جریان تندروی اصولگرا خواهد داشت و نشان می‌دهد بخشی از جامعه می‌توانند فردی را به مجلس خبرگان بفرستند که با نُرم‌های سیاسی آن‌ها کاملا متفاوت است.

مهاجری درباره گمانه ردصلاحیت روحانی گفت: درهر صورت برای آقای روحانی تایید و ردصلاحیت بازی برد است. او چه در انتخابات تاییدصلاحیت بشود، چه نشود، بازنده این ماجرا نخواهد بود. معتقدم او هوشمندترین چهره سیاسی بعد از انقلاب است و همین نگرانی جریان رقیب را به همراه دارد.

منبع:
گاف بزرگ رئیس سازمان برنامه و بودجه؛ استقبال از افزایش فقر و فاقه!
رئیس سازمان برنامه و بودجه در یک گاف ایکسی (توییتری) افزایش خانوار‌های فقیر و نیازمند به پوشش کمیته امداد را خبری نوید بخش دانست.
كدخبر: 163607
1402/09/09

برداشت اشتباه رئیس سازمان برنامه از یک خبر حاشیه ساز شد.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در یک گاف ایکسی (توییتری) افزایش خانوار‌های فقیر و نیازمند به پوشش کمیته امداد را خبری نوید بخش دانست و نوشت:

دیروز رئیس پر تلاش کمیته امداد حامل اخبار نوید بخشی بودند: افزایش خانوار‌های تخت پوشش به ۲.۳۷ میلیون خانوار.

 

منبع:
قیمت گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و آیفون امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
ارزان‌ترین گوشی هوشمند سامسونگ و شیائومی حدود سه میلیون فروخته می‌شود
كدخبر: 163606
1402/09/09

به گزارش «پیغام» پوکو C40 حداقل سه میلیون فروخته می‌شود. فروشنده‌های موبایل قیمت پوکو C40 نسخه ۳۲ گیگ را که به سه گیگابایت حافطه موقت مجهز است، سه میلیون تومان اعلام می‌کنند و بابت پوکو C40 نسخه ۶۴ گیگ حول و حوش ۲۰۰، ۳۰۰ هزار تومان بیشتر دریافت می‌کنند. گلکسی A04e در جمع گوشی‌های سامسونگ در دسته ارزان‌ترین گوشی هوشند قرار می‌گیرد و این یکی با ۳۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت گوشی‌های سامسونگ

گوشی گلکسی A14 از نسخه قبلی خودش ارزان‌تر فروخته می‌شود. خرید گوشی گلکسی A14 نسخه ۶۴ گیگ چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تمام می‌شود اما اگر روی همین نسخه از گلکسی A13 دست بگذارید، ممکن است فروشنده‌های موبایل کمی بیش از شش میلیون تومان دریافت کنند.

گلکسی A54 که تقریبا همزمان با A14 رونمایی شد، حدود ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ارزش دارد و گلکسی S23 اولترا که بهترین پرچمدار گوشی‌های سامسونگ است، بسته به فضای ذخیره‌سازی بین ۵۱ تا ۵۸ میلیون تومان فروخته می‌شود.

ارزان‌ترین گوشی هوشمند سامسونگ عنوانی است که در حال حاضر به گلکسی A04e تعلق می‌گیرد و بابت خرید نسخه ۳۲ گیگ این گوشی باید چیزی نزدیک سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان کنار گذاشت.

قیمت روز گوشی‌های پرفروش سامسونگ

مدل

قیمت

Galaxy A13 64+4

شش میلیون تومان

Galaxy A14 64+4

چهار میلیون و 900 هزار تومان

Galaxy A33 128+6

10 میلیون و 800 هزار تومان

Galaxy A34 128+8

10 میلیون و 100 هزار تومان

Galaxy A04e 32+3

سه میلیون و 150 هزار تومان

Galaxy A53 5G 256+8

15 میلیون و 200 هزار تومان

Galaxy A54 5G 256+8

15 میلیون و 900 هزار تومان

Galaxy A23 128+6

هشت میلیون و 500 هزار تومان

Galaxy A24 128+6

هفت میلیون و 500 هزار تومان

Galaxy M33 128+6

هشت میلیون و 900 هزار تومان

Galaxy A04 64+3

سه میلیون و 800 هزار تومان

Galaxy A73 5G 256+8

18 میلیون و 700 هزار تومان

Galaxy S22 Ultra 5G 256+12

42 میلیون و 800 هزار تومان

Galaxy S23 Ultra 5G 256+12

51 میلیون تومان

Galaxy S23 Ultra 5G 512+12

58 میلیون تومان

Galaxy S23 256+8

40 میلیون و 500 هزار تومان

Galaxy S21 FE 5G 256+8

21 میلیون و 500 هزار تومان

Galaxy S23 FE 5G 256+8

25 میلیون تومان

 

قیمت گوشی‌های شیائومی

ارزان‌ترین گوشی شیائومی ردمی A2 پلاس است. با ۳۲ گیگ فضای ذخیره‌سازی حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد و مدلی مثل ردمی 9A هم تقریبا در همین بازه فروخته می‌شوند.

شیائومی 13 اولترا اما گران‌ترین گوشی شیائومی است که نسخه ۵۱۲ گیگ آن را نزدیک ۵۷ میلیون می‌فروشند. شیائومی 12s اولترا ۵۵ میلیون فروخته می‌شود و خرید می 11 اولترا تقریبا ۳۷ میلیون آب می‌خورد. با این حال از نظر فروشنده‌های موبایل میان‌رده‌های شیائومی فروش بیشتری دارند.

ردمی نوت 12، ردمی نوت 11s، پوکو X4 پرو و حالا پوکو X5 پرو جزو محبوب‌ترین میان‌رده‌های شیائومی به‌حساب می‌آیند که فروشنده‌های موبایل بابت ردمی نوت 12 حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

قیمت روز گوشی‌های پرفروش شیائومی

مدل

قیمت

Redmi Note 12 128+8

شش میلیون و 800 هزار تومان

Redmi Note 12 Pro 4G 256+8

9 میلیون و 600 هزار تومان

Redmi Note 12s 256+8

هفت میلیون و 600 هزار تومان

Redmi Note 11s 128+8

هشت میلیون و 800 هزار تومان 

Redmi 12C 128+6

چهار میلیون و 800 هزار تومان

Poco M5s 128+4

پنج میلیون و 600 هزار تومان

Xiaomi 13 Lite 256+8

16 میلیون و 700 هزار تومان

Poco C40 32+3

سه میلیون تومان

Redmi A2 Plus 32+2

سه میلیون و 250 هزار تومان

Redmi 9A 32+2

سه میلیون و 300 هزار تومان

 Poco X5 Pro 256+8

12 میلیون و 250 هزار تومان

Poco F5 256+12

15 میلیون و 800 هزار تومان

Xiaomi 13T Pro 512+12

25 میلیون و 500 هزار تومان

Xiaomi 13 256+12

38 میلیون تومان

Xiaomi 12 Pro 256+12

32 میلیون تومان

Mi 11 Ultra 512+12

37 میلیون تومان

Xiaomi 12s Ultra 512+12

55 میلیون تومان

Xiaomi 13 Ultra 512+12

57 میلیون تومان

قیمت گوشی‌های آیفون

قیمت آیفون 13 با ۱۲۸ گیگ فضای ذخیره‌سازی حدود ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. نسخه ۲۵۶ گیگ آیفون 13 نزدیک ۴۵ میلیون فروخته می‌شوند و خرید آیفون 13 مینی نزدیک ۳۹ میلیون تومان آب می‌خورد.

آیفون 13 پرو مکس اما گران‌ترین گوشی فعلی اپل در ایران است که حداقل ۸۹ میلیون تومان فروخته می‌شود و برای خرید آیفون 13 پرو مکس نسخه یک ترابایت با پارت‌نامبر LLA باید حدود ۱۲۱ میلیون تومان کنار گذاشت.

آیفون 13 پرو مکس در غیاب گوشی‌های سری 14 گران‌ترین گوشی موجود در بازار است و نسخه یک ترابایت آن را برخی از فروشنده‌های موبایل گران‌تر از ۱۲۰ میلیون تومان می‌فروشند. بعد از حرف‌و‌حدیث‌های فراوان، نهایتا ورود آیفون 14 از تاریخ اول اسفند پارسال به‌هر شکلی ممنوع شده و می‌توانیم لقب گران‌ترین گوشی در بازار موبایل را فعلا برای آیفون 13 پرو مکس دست‌نخورده بدانیم.

قیمت روز گوشی‌های پرفروش آیفون

مدل قیمت
iPhone SE 2022 128+4 27 میلیون تومان

iPhone 13 Pro Max (not Active) 128+6

89 میلیون ‌تومان

iPhone 13 Pro Max (not Active) 256+6

92 میلیون تومان

iPhone 13 Pro Max (not Active) 512+6

111 میلیون تومان

iPhone 13 Pro Max (not Active) 1Tra

121 میلیون تومان

iPhone 13 Pro (not Active) 128+6

71 میلیون تومان

iPhone 13 Pro (not Active) 256+6

79 میلیون تومان

iPhone 13 CH (not Active) 128+4

36 میلیون و 500 هزار تومان

iPhone 13 CH (not Active) 256+4

45 میلیون تومان

iPhone 13 Mini (not Active) 128+4

38 میلیون و 900 هزار تومان

iPhone 11 128+4

30 میلیون تومان

 

منبع:
فیلم/ تمرین‌های سخت احمدرضا عابدزاده در باشگاه بدنسازی در ۵۸ سالگی
احمدرضا عابدزاده دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال تهران و باشگاه پرسپولیس تهران است. احمدرضا عابدزاده در سن ۵۸ سالگی به تمرینات سخت بدنسازی می‌پردازد.
كدخبر: 163605
1402/09/09

 

منبع:
در یادبود بیتا فرهی با حضور هنرمندان چه گذشت؟
این مجلس یادبود شامگاه ۸ آذر ماه در حالی برگزار شد که بخش های از فیلم های ماندگار بیتا فرهی در قالب چند کلیپ پخش شد.
كدخبر: 163604
1402/09/09

 پیغام: به نقل از جمعی از اهالی سینما به دعوت دختر بیتا فرهی در یک مجلس یادبود حاضر شدند و یاد این بانوی سینمای ایران را گرامی داشتند.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، این مجلس یادبود شامگاه ۸ آذر ماه در حالی برگزار شد که بخش های از فیلم های ماندگار بیتا فرهی در قالب چند کلیپ پخش شد.

نماهایی از فیلم های بانو، هامون ، کیمیا، پارک وی ، برادرم خسرو و... به نمایش درآمد.

پخش سکانسی از سریال« سرزمین کهن» که در آن بیتا فرهی در قالب نقش اش از دنیا می رود از نکات قابل تامل بود.

این سریال که بعد از چند سال مجوز پخش گرفته است، طی چند هفته گذشته در پخش یکی از قسمت هایش بیتا فرهی در نقش اش از دنیا میرود و از بد روزگار چند روز بعد هم در عالم واقعی از دنیا رفت.

در این مراسم که با شعر خوانی ناهید کبیری همراه بود، ستاره اسکندری (بازیگر)اجرای برنامه را برعهده داشت.

فاطمه معتمداریا، هانیه توسلی، احترام برومند، آزیتا موگویی، سهیلا رضوی ، شایسته ایرانی، ساره بیات، اندیشه فولادوند، همایون ارشادی، لیلی رشیدی، سیروس الوند، سام قریبیان ، اکرم محمدی، شهره سلطانی، پانته اپناهی و...از جمله هنرمندان حاضر بودند.

سیروس الوند کارگردان سینما در سخنانی با اشاره به درگذشت هنرمندان مختلف طی چند ماه اخیر گفت: هر روز که از خواب پا می شویم ، خبر رفتن عزیزی را می شنویم و چقدر غمگین است و غمگین تر اینکه، فکر نمی کردیم اینقدر طاقت داشته باشیم.

او با یادآوری همکاری اش در فیلم «هتل کارتون» با بیتا فرهی ادامه داد: وقتی داشتیم، این فیلم را کار می کردیم، دیدم بعد از چند روز کار، ایشان راحت نیستند، از خانم بیتا فرهی پرسیدم که چه اتفاقی افتاده است؟ ایشان گفتند که کفشی که به پایم کردید , اذیت می کند. گفتم خوب چرا نگفتید؟ گفت نمی خواستم در کارتان وقفه ای ایجاد شود.

او ادامه داد: آنجا بودم که فهمیدم با چه بازیگری باوقار و قابل احترامی طرف هستم.

سیروس الوند سخنانش را اینگونه به پایان برد که درباره بینا فرهی سخن بسیار است.

در ادامه متن عمید نایینی از دوستان نزدیک بیتا فرهی که به دلیل سفر در مراسم نبود، توسط ستاره اسکندری خوانده شد که در بخش های از متن به فیلم بانو اشاره شد و تاکید شد که« بانوی زیبای سینمای ایران را از دست دادیم. بازیگری شاخص و متمایز.

او هر پیشنهادی را نمی پذیرفت ، وقتی فیلم بانو توقیف شد ، دوران دردناکی را سپری کرد اما به زانو در نیامد. و امیدوارانه برخاست و مسیرش را پیمود.

کاش می شد مرگ را توقیف کرد.»

سپس مهسا قریشی دختر بیتا فرهی به روی صحنه آمد و از همه کسانی که پیگیر حال مادرش بودند و پس از مرگ نیز با حضورشان و پیام هایشان دلگرمی دادند، تشکر کرد.

او با اشاره به حضور مادرش در فرانسه یادآور شد: ایشان یک سال پیش ما بودند و با وجود اینکه در کنار ما بودن را دوست داشتند اما همیشه می گفت، دوست دارم در خانه ام و کنار دوستانم در ایران باشم.

وی ادامه داد: سه هفته قبل از مرگ شأن ، با اجازه دکترهای فرانسوی ، اجازه پرواز گرفتن و با پای خودشان به ایران برگشتند و به محض رسیدن دچار عفونت شدند و دریغ که لذتی که دوست داشت در خانه خودشان و کنار دوستانشان ، دوباره بچشند، اتفاق نیفتاد.

مهسا قریشی در پایان کفت،: هنوز باورم ندارم به این زودی مادرم را از دست دادم، مادری که سالم شده بود ولی ناگهان اینگونه از بین ما رفت ، او میتوانست سال های سال کنار ما باشد چون هنوز سنی نداشت.

منبع:
فیلم/ تزئین جالب یک پراید توسط راننده مشهدی ؛ از سنگ‌فرش تا چمن مصنوعی
ویدیو ببینید از خودرو پراید یک راننده خوش ذوق مشهدی که تمام تلاشش را در تزئین کرده تا خودرویی با شکل فضای سبز نسان دهد.
كدخبر: 163603
1402/09/09

 

 

منبع:فرادید

 

 
منبع:
هشدار پلیس فتا درباره پزشک نماهای فضای مجازی
این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پلیس فتا هم منطبق با وظایف خودش در این زمینه در حال ورود است، تصریح کرد: قالب کسانی که در این حوزه وارد شده‌اند کسانی هستند که در زمینه جراحی‌های زیبایی، پیکرتراشی و فیزیوتراپی این کار را انجام می‌دهند و در حالی که ماساژور هستند خودشان را پزشک معرفی می‌کنند.
كدخبر: 163602
1402/09/09

 پیغام: رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت درخصوص جولان دلالان و سودجویانی که از طریق فضای مجازی به درآمد می‌رسند، با حیله و نیرنگ بیماران را شکار می‌کنند و در یک چرخه غیرقانونی ویزیت و جراحی نیز انجام می‌دهند هشدار داد.

 به گزارش «پیغام»  به نقل از تسنیم، سرهنگ داود معظمی؛ گودرزی رئیس پلیس فتا پایتخت اظهار کرد: متاسفانه امروز، پدیده شوم پزشک بلاگرها و پزشک‌نماها که در فضای مجازی وجهه پزشکان خدوم را خدشه‌دار می‌کنند، زیاد شده است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پلیس فتا هم منطبق با وظایف خودش در این زمینه در حال ورود است، تصریح کرد: قالب کسانی که در این حوزه وارد شده‌اند کسانی هستند که در زمینه جراحی‌های زیبایی، پیکرتراشی و فیزیوتراپی این کار را انجام می‌دهند و در حالی که ماساژور هستند خودشان را پزشک معرفی می‌کنند.

 وی خاطرنشان کرد: مردم عزیز باید بدانند کسانی که پزشک هستند اغلب به تبلیغات در شبکه‌های مجازی نیاز ندارند اما افراد دلال بیمار و سودجویانی که اصلاً پزشک نیستند و صرفاً از زرق و برق‌های فضای مجازی استفاده می‌کنند اصطلاحاً بیماران را شکار می‌کنند و در یک چرخه غیرمجاز اقدامات پزشکی از جمله ویزیت، جراحی و ... انجام می‌دهند.

 رئیس پلیس فتا پایتخت بیان کرد: سازمان نظام پزشکی سایتی دارد که در آن مشخصات پزشکان معتبر و یا شماره نظام پزشکی آنان درج شده و تنها با یک جستجوی ساده ادعای فردی که خودش را پزشک معرفی کرده قابل استعلام است.

 سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی محل مناسبی برای خرید دارو نیست و نباید سلامت خودمان را با اعتماد به شبکه‌های اجتماعی تحت شعاع قرار بدهیم، افزود: اخیرا پرونده‌ای تحت عنوان استفاده افراد سودجو از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات دروغین افرادی که پزشک نیستند داشتیم که خودشان نظرسنجی‌های ساختگی را در فضای مجازی قرار می‌دادند و آن‌ها را پزشک معتمد معرفی می‌کردند که بسیاری از مردم را فریب داده بودند.

 رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه ما در حوزه سلامت دیجیتال نیازمند قانون‌گذاری هستیم و نیاز است استارت‌آپ‌ها بتوانند در این زمینه ورود قانونی داشته باشند که مردم از این خدمات به نحو شایسته استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در پیگیری‌هایی که همکاران ما انجام دادند بسیاری از اوقات با افرادی برخورد کردیم که دارویی ارائه نمی‌دهند بلکه صرفاً با تبلیغات دروغین کلاهبرداری می‌کنند و از طرفی شیادان مجازی بدون توجه به عواقب کار خود اقدام به ارائه داروهای تقلبی و تاریخ گذشته در فضای مجازی می‌کنند، لذا نیاز است شهروندان داروهای مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و شناخته شده خریداری کنند و موارد مشکوک را از طریق تماس با مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir گزارش کنند.

منبع:
اخم نوازدی این دختر سوژه ایرانی‌ها شده بود : «چرا منو به این دنیا آوردید»
عکس این نوزاد در ایران نیز طرفداران زیادی پیدا کرد برخی در کپشن این تصویرمی‌نوشتند: «وقتی تو ایران به دنیا میایی»
كدخبر: 163601
1402/09/09

 پیغام: ساعتی پس از اعلام آماده باش القسام برای جنگ در صورت عدم تمدید آتش بس، حماس از تمدید آتش بس غزه برای یک روز دیگر خبر داد.

 به گزارش «پیغام» ایزابل روشا سال ۲۰۲۰ بدنیا آمد. آن موقع همه از کرونا شاکی بودند؛ تصویر این نوزاد با شوخی ‌های زیادی مواجه شد، از جمله اینکه : چرا منو به دنیا آوردید.

 عکس این نوزاد در ایران نیز طرفداران زیادی پیدا کرد برخی در کپشن این تصویرمی‌نوشتند: «وقتی تو ایران بدنیا میایی»

عکس لحظه تولد ایزابل روشا و اخم او در دروان کرونا سوژه کاربران فضای مجازی شد

اکنون این دختر الان سه ساله است و خیلی هم مهربان و خوش خنده است! بر عکس موقعی که بدنیا آمد. مادر او می‌گوید: الان خودش فهمیده که تصویرش رو همه دیدن و به من میگه مامان من چرا ناراحت بودم؟

منبع: برترین ها

منبع:
قطر تایید کرد؛ آتش‌ بس غزه یک روز دیگر تمدید شد
سخنگوی وزارت خارجه قطر : دو طرف فلسطین (حماس ) و اسرائیل بر سر تمدید آتش‌ بس برای یک روز دیگر در غزه توافق کردند.
كدخبر: 163600
1402/09/09

 پیغام: ساعتی پس از اعلام آماده باش القسام برای جنگ در صورت عدم تمدید آتش بس، حماس از تمدید آتش بس غزه برای یک روز دیگر خبر داد.

 به گزارش «پیغام» به نقل از تسنیم، حماس اعلام کرد که آتش‌بس در غزه یک روز دیگر تمدید شده است.

همچنین قطر صبح امروز (پنج‌شنبه) از تمدید یک روزه آتش‌بس میان اسرائیل و مقاومت فلسطین خبر داد.

 ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در این باره اعلام کرد: دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بر سر تمدید آتش‌بس برای یک روز دیگر توافق کردند.

 طبق گزارش شبکه خبری الجزیره،‌ جنبش حماس نیز تمدید آتش‌بس به مدت یک روز دیگر را تایید کرد.

 در همین راستا، ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که به منظور ادامه آزاد کردن اسرای صهیونیست، آتش‌بس بشردوستانه موقت ادامه می‌یابد.

چهارشنبه گذشته و پس از چند روز مذاکره غیرمستقیم، اسرائیل و مقاومت فلسطین به توافق برای آتش‌بس موقت به مدت چهار روز و تبادل اسرا دست یافتند.

طبق توافق تبادل اسرا که جمعه پیش مرحله اول آن اجرایی شد، در مقابل آزادی هر اسیر صهیونیست، سه اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند. این توافق در حالی انجام شد که اسرائیل مجبور به پذیرش شروط مقاومت شد. این آتش‌بس دوشنبه هم به مدت دو روز دیگر تمدید شده بود.

منبع:
وزیر ارشاد : فیلترینگی در شبکه‌های اجتماعی نداریم
وزیر ارشاد معتقد است که کارکرد کمیته فیلترینگ شبکه های اجتماعی در دولت سیزدهم نسبت به دوره‌های گذشته بهتر بوده و بیشتر از اینکه یک کمیته برای مسدودسازی باشد، کمیته برای بازگشایی است.
كدخبر: 163599
1402/09/09

 

به گزارش «پیغام»؛ شرق نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می‌کند که در حوزه شبکه‌های اجتماعی خارجی فیلترینگی وجود ندارد و اگر همین حالا سکوها یا همان پلتفرم‌های خارجی در ایران نمایندگی رسمی بزنند، فضا برای کار آنها باز است.

 محمدمهدی اسماعیلی، در حاشیه امروز ( هشتم آذر) جلسه هیئت دولت در مورد نظرش به عنوان یکی از اعضای کمیته فیلترینگ در خصوص فیلتر اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی گفت: «ما فیلترینگی در شبکه‌های اجتماعی نداریم. طبق مقررات بین‌المللی هر مجموعه در خارج از کشور باید با حوزه مدیریت داخلی هماهنگی داشه باشد و تلاش کند. پس قاعدتا این سکوهای خارجی باید در ایران نمایندگی داشته باشند.»

او ادامه داد: «دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده که هر کدام از این شبکه‌ها، سکوها یا پلتفرم‌ها نماینده‌ای در ایران داشته باشند فضای کاری برایشان باز خواهد شد، در این زمینه هم فرقی نمی‌کند که این سرویس‌ها اینستاگرام باشد یا واتس‌اپ.»

کمیته فیلترینگ، کمیته بازگشایی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هرگاه مقابل این سوال قرار می‌گیرد که مسئله فیلترینگ چه زمانی حل خواهد شد، اعلام می‌کند که در این زمینه تصمیم‌گیر نیست و تنها یک عضو از 12 عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه یا کمیته فیلترینگ است. با این حال نگاهی به اعضای این کمیته 12 نفره نشان می‌دهد که از این تعداد 6 نفر از سمت دولت هستند. به باور کارشناسان به خاطر این عضویت 6 نفره دولت در کمیته فیلترینگ، آنها می‌توانند تاثیرات مثبتی روی تصمیمات این کمیته برای جلوگیری از مسدودسازی سرویس‌های مختلف بگذارند.

با این حال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که کارکرد کمیته فیلترینگ در دولت سیزدهم نسبت به دوره‌های گذشته بهتر بوده و بیشتر از اینکه یک کمیته برای مسدودسازی باشد، کمیته برای بازگشایی است.

اسماعیلی در این مورد به «شبکه شرق» گفت: «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه 12 عضو دارد که جلسه‌های آن هم در دادستانی برگزار می‌شود. این کارگروه در حال حاضر نسبت به دوره‌های گذشته بسیاری از سرویس‌ها را رفع فیلتر کرده و در واقع این کارگروه کمیته بازگشایی است.» براساس ادعای او چندین هزار پایگاه مسدود شده اینترنتی در دوره‌های قبل با تصمیم‌های این کمیته و در دولت فعلی بازگشایی شده است.

منبع:
قیمت گوجه فرنگی در ‌بوشهر کاهش می‌یابد
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از افزایش برداشت محصول گوجه فرنگی در مزارع استان بوشهر خبر داد و گفت: از اواسط آذر تا دی‌ماه بیش از ۱۰۰ هزار تن گوجه فرنگی برداشت می‌شود و قیمت فروش آن در بازار کاهش می‌یابد.
كدخبر: 163598
1402/09/09

 به گزارش «پیغام»؛ کبری توکلی در گفت‌وگو با تسنیم ، با بیان اینکه کشت محصول گوجه‌فرنگی از مردادماه در اراضی استان بوشهر آغاز شد، اظهار داشت: عمده کشت و تولید گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر در اراضی دشتی، دشتستان، دیر است که تولیدات آن به بازارهای مختلف استان‌ها عرضه می‌شود.

وی از میزان برداشت 7 هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر در ماه آبان خبر داد و بیان کرد: یکی از مأموریت‌های ستاد تنظیم بازار کنترل قیمت محصول گوجه فرنگی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه هزینه تولید محصول گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر چند برابر سال‌های قبل بود گفت: قیمت گوجه فرنگی نسبت به هزینه آن متعادل بود و کشاورزان اقدام به صادرات محصول نکردند.

توکلی با بیان اینکه ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی با تلاش وزیر جهاد کشاورزی برداشته شد گفت: سال گذشته عوارض صادراتی برای کنترل بازار و صادرات محصول گوجه فرنگی اعمال شد ولی امسال صادرات آن ممنوع نیست.

وی با بیان اینکه پیک کاهش تولید گوجه فرنگی به پایان رسیده است گفت: از اواسط آذر ماه برداشت گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر افزایش می‌یابد و تولید و عرضه محصول به بازار به اوج خود می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه در ماه‌های آذر و دی بالای 100 هزار تن گوجه فرنگی از اراضی کشاورزی استان بوشهر برداشت می‌شود افزود: این میزان محصول به بازار استان‌های مختلف عرضه و ارسال می‌شود که زمینه کاهش قیمت این محصول در بازار را فراهم می‌کند.

توکلی از تولید 560 هزار تن گوجه فرنگی تا پایان فصل برداشت در اراضی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت محصول گوجه فرنگی در بازار داخلی مناسب است پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات آن نسبت به سال قبل کاهش داشته باشد هر چند ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی نیست ولی تولیدکنندگان رغبت برای صادرات ندارند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 200 هزار تن گوجه فرنگی استان بوشهر صادر شد گفت: گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر به سختی تولید می‌شود و هزینه تولید آن بالا است به گونه‌ای که هزینه تولید محصول در یک هکتار اراضی گوجه‌فرنگی 300 تا 400 میلیون تومان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه قیمت گوجه فرنگی در مزارع از 15 هزار تومان تا 23 هزار تومان عرضه می‌شود گفت: گوجه فرنگی گلخانه‌ای که با بسته‌بندی ویژه عرضه می‌شود قیمت آن متفاوت است ولی تولیدکنندگان در مزارع کشاورزی استان بوشهر قیمت گوجه فرنگی به صورت معقول عرضه می‌کنند.

توکلی از کاهشی شدن قیمت گوجه فرنگی در بازار خبر داد و بیان کرد: از اواسط آذر ماه قیمت فروش محصول گوجه‌فرنگی استان بوشهر در مزارع کاهشی می‌شود و پیش‌بینی می شود کمتر از 15 هزار تومان برای هر کیلوگرم در بازار عرضه شود.

 

منبع:
کِلِ غُرون یکی از استثنایی‌ترین سازه‌های آبی و باستانی استان بوشهر
با حضور جمعی از کارشناسان، باستان شناسان و تاریخ نگاران سازه آبی و باستانی کِلِ غُرون یکی از استثنایی ترین سازه های آبی و باستانی استان بوشهر مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.
كدخبر: 163597
1402/09/09

به گزارش «پیغام» به نقل از صدا و سیما مرکز بوشهر؛ مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: کل غرون یکی از استثنایی‌ترین سازه‌های آبی و باستانی است که در ساخت آن از قیر استفاده شده است. در این سازه خشت‌های پخته شده با ابعادی یکسان و دریچه‌های طاقی شکل وجود دارد که در گذر زمان بخشی از آن‌ها از بین رفته است و بازسازی آن کار سخت و پیچیده‌ای است.

امید آزادی جو افزود: علاوه بر کل غرون، مکان‌های مختلف و دیگر سازه‌های مربوط به این سازه نیز مورد بازدید قرار گرفت تا اجزاء این سیستم و کارکرد‌های احتمالی آن بیشتر بررسی شود.

وی عنوان کرد: بر اساس برآورد‌ها و تخمین‌های اولیه، قدمت این بنا مربوط به دوره هخامنشیان یا حکومت عیلامی است.

آزادی جو افزود: افراد آگاه محلی معتقدند که این سازه وظیفه انتقال آب به دشت وحدتیه، کانسرخ و دشت سبا را بر عهده داشته است و کشت، زراعت و حتی مصارف شرب در این منطقه از طریق این سازه انجام می‌شده است.

وی گفت: این کارکرد (بهره برداری در دشت کانسرخ)، از نظر مهندسی نیز امکان پذیر و قابل توجیه است چرا که ساختگاه این سازه در ارتفاع بالاتری نسبت به دشت همجوار بنا نهاده شده و امکان انتقال آب به سمت دشت وجود داشته است.

آزادی جو افزود: در حوزه ساخت این سد و در کنار رودخانه شاپور یک رشته قنات نیز وجود دارد که این رشته قنات نیز آب را به اراضی پایین دست منتقل می‌کرده است.

وی تنوع سازه‌های آبی این منطقه را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: ترکیبی از کانال‌های سنگی، رشته قنات، میله‌های چاه، بند یا سازه آبی، سازه انحراف آب و تونل‌های حفر شده، همگی کارکرد‌های مرتبط به هم داشته و ضروری است تا با نقشه برداری و بازطراحی مهندسی، به کارکرد اصلی آن پی برد.

آزادی جو اضافه کرد: در این منطقه تعدادی از اشکال نقاشی شده روی سنگ، دیوارنقش یا کتیبه‌ای ناتمام نیز وجود داشته که نشانه اهمیت باستان شناسی، تاریخی و فرهنگی این منطقه است.

وی گفت: آثار باقی مانده از این سازه در معرض تخریب و ریزش است که باید نسبت به حفاظت و سپس بازسازی آن اقدام شود. همچنین با حفظ و احیاء این بنا، ظرفیت‌های زیادی در حوزه گردشگری نیز پیش روی منطقه قرار می‌گیرد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر افزود: این بازدید در راستای حفظ گنجینه آب استان بوشهر و ظرفیت‌هایی که این سازه‌های آبی می‌تواند برای شناخت تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم داشته باشد انجام شد. یکی دیگر از اهداف این بازدید، مستند و مکتوب سازی این سازه باستانی است. از طریق ثبت مکتوب و انتشار این اثر در قالب کتاب، ارزش‌های این سازه را می‌توان به سایر علاقمندان نیز معرفی نمود و امیدواریم این سازه و سیستم آبی کاملا منحصر به فرد در فهرست آثار ملی کشور قرار گیرد.

این سازه آبی باستانی در شهرستان دشتستان استان بوشهر و در کرانه رودخانه شاپور واقع شده است.

منبع:
اجرای پویش مروارید کاشت حرا در بوشهر
پویش مروارید کاشت حرا، در راستای اجرای تحقق طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران، در استان بوشهر، اجرایی می‌شود.
كدخبر: 163596
1402/09/09

به گزارش «پیغام»؛ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، گفت: پویش مروارید کاشت درخت حرا به مناسبت گرامیداشت عملیات غرور آفرین مروارید و پاسداشت قهرمانان ناوچه همیشه جاویدان پیکان اجرایی می‌شود.

گرشاسبی افزود: اجرای این طرح ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۱ آذر در محل پارک جنگلی چاه کوتاه به محوریت شهرستان بوشهر و در سایر نقاط استان هم نیز به صورت نمادین اجرا می‌شود.

وی گفت: پویش به صورت سراسری در استان‌های جنوب کشور از جمله خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود.

گرشاسبی اضافه کرد: در راستای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت قرار است در ۴ سال بیش از یک میلیارد اصله نهال در کشور تولید شود تا در مناطقی که از پیش تعیین شده کاشته شود.

فرمانده منطقه دوم نیروی ارتش هم، گفت: یکی از مسئولیت‌های اجتماعی نیرو‌های مسلح انجام چنین اقداماتی است که به نشاط جامعه و ارتقا فضای سبز کمک می‌کند.

امیر دریا دار دوم احسان نصیری افزود: ۵۰ نفر از کارکنان این پایگاه در اجرای این پویش همکاری می‌کنند.

منبع:
بازگشت به بالا