نیروهای بومی استان بوشهر در اولویت جذب صنایع نفت و گاز قرار گیرند
معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: جذب نیروهای بومی استان بوشهر در اولویت جذب توسط صنایع و پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی مستقر در این استان قرار گیرد.
كدخبر: 154565
1402/03/17

به گزارش «پیغام» محسن کوشش‌تبار  در نشست با مدیران و کارکنان پتروشیمی در پارس جنوبی با تأکید بر توجه به صنایع به مطالبات مناطق پیرامونی، اظهار داشت: توجه به مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، مطالبه جدی و همیشگی میزبانان صنعت است و امیدواریم در این راستا شاهد اقدامات مؤثر باشیم.

معاون اقتصادی وزیر کشور بر لزوم تأمین کالاهای مورد نیاز صنعت نفت از استان میزبان تأکید کرد و افزود: کالاها و خدمات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جنوب استان بوشهر باید از چرخه درون استان تأمین شود و تنها در صورتی که امکان ارائه وجود نداشته باشد، از خارج از استان تهیه شود.

کوشش تبار بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش در صنایع تأکید کرد و گفت: کامل کردن زنجیره ارزش به‌ویژه در صنایع مادر، مورد تأکید وزیر کشور قرار دارد.

وی اضافه کرد: تکمیل زنجیره ارزش سبب می‌شود که اشتغال پایدار ایجاد شده و در بهبود وضعیت فروش و بازاریابی و درآمد ارزی نیز تأثیر به‌سزایی دارد.

کوشش تبار با اشاره به اهمیت دیپلماسی اقتصادی خاطر نشان کرد: تلاش می‌شود در مذاکرات صورت گرفته با کشورهای حاشیه خلیج فارس، نسبت به مبادلات اقتصادی و صنعتی نیز مذاکرات جدی‌تری انجام شود تا شاهد رشد همکاری‌های تجاری و اقتصادی باشیم.

معاون وزیر کشور بر لزوم جذب و استخدام نیروهای بومی استان در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی تأکید کرد و افزود: در پتروشیمی بوشهر حدود چهار هزار و ۵۰۰ نیرو فعال هستند که انتظار داریم ۸۵ درصد از شاغلان را نیروهای بومی استان تشکیل دهند.

کوشش تبار گفت: سیاست دولت بر حمایت از مرزنشینان غیور و فداکار است و تمام توان و انرژی خود را برای ارائه خدمات بهتر و مؤثرتر به این عزیزان به کار می‌بندیم.

منبع:
اولین واکنش سا پینتو به اتفاقات جنجالی بازی با پرسپولیس
مربیان در لحظات حساسی که تیم‌شان گل می‌زند برای جشن شادی به زمین می‌آیند و من هم همین کار را کردم و نمی‌دانم چرا من باید اخراج می‌شدم؟ چون بازی با پرسپولیس بود؟!
كدخبر: 154564
1402/03/17

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، ریکاردو سا پینتو سرمربی جنجالی استقلال که اخیرا با محرومیتی ۴ ماهه از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مواجه شده گفت و گویی با روزنامه فرهیختگان داشته که درباره اتفاقات بازی با پرسپولیس، درگیری اش با داور و هواداران باشگاه رقیب صحبت کرده است. او تمامی مواردی که درباره اش عنوان شده را رد کرده و معتقد است کاری نکرده که مستحق کارت قرمز و بعد هم محرومیت ۴ ماهه باشد. بخشی از حرف‌های او را در زیر می‌خوانید.

بازی دربی در حالی برگزار شد که من در جریان بازی احساس می‌کردم داور کوتاه‌قامتی که در کنار زمین است در تمام مدت بازی به من فشار می‌آورد. البته، چون اسم این داور را نمی‌دانم وی را کوتاه‌قامت خطاب قرار می‌دهم و اصلا قصد بی‌احترامی و توهین به او را ندارم.

وقتی داشتم به داور بازی اعتراض می‌کردم احساس کردم آن مرد کوتاه‌قامت دارد به من می‌خندد و انگار خیلی خوشحال بود که باعث اخراج من شده است. به همین خاطر به سمت او رفتم و به وی گفتم تو با گزارش اشتباهی که به داور دادی باعث شدی تا اخراج شوم.

مربیان در لحظات حساسی که تیم‌شان گل می‌زند برای جشن شادی به زمین می‌آیند و من هم همین کار را کردم و نمی‌دانم چرا من باید اخراج می‌شدم؟ چون بازی با پرسپولیس بود؟!

برخی فقط نوشتند که ساپینتو بطری پرت کرده و به واسطه آن هم ۴ ماه من را محروم کردند این در شرایطی است که ابتدا من را با بطری زدند و به سمتم حمله کردند و افراد مقابل توهین را شروع کردند.

من به کسی کاری نداشتم و فقط به من حمله کردند و من هم جواب حمله آن‌ها را دادم. حالا در چنین وضعیتی نمی‌دانم چرا باید ۴ ماه محروم شوم. از این موضوع واقعا شگفت‌زده‌ام. احساس می‌کنم هم کارت قرمزم بی‌دلیل بود و هم این رای که صادر شده است. شاید هم این رای را دادند تا کارت قرمزی که دادند را توجیه کنند. مگر من چه کاری کردم که استحقاق این محرومیت را داشته باشد؟ این رای کاملا غیرمستدل و غیر‌منطقی است و اصلا قابل درک و پذیرش نیست. چرا باید ۴ ماه محروم شوم؟ چون به سمتم بطری پرت کردند و به من توهین و حمله کردند؟! من فقط از خودم دفاع کردم.

شکستن شیشه‌های هتل؟! این حرف‌ها خنده‌دار و زشت است. نمی‌دانم چرا به چنین مسائلی حالا که در ایران نیستم پرداخته می‌شود. چرا تا روزی که در ایران بودم این حرف‌ها را نمی‌زدند و این اخبار را منتشر نمی‌کردند؟ شاید هم برخی افراد نمی‌خواهند من در استقلال بمانم و به کارم ادامه بدهم. البته من به خوبی این افراد را می‌شناسم و قبلا هم شاهد شیطنت‌ها و توطئه‌های آن‌ها در طول فصل گذشته بودم. آن‌ها هر کاری کردند تا من از استقلال بروم تا شاید به برخی از اهداف‌شان برسند. این‌ها همه شایعاتی هستند که برخی اذهان بیمار درست می‌کنند و اصلا قصد ندارم بیشتر از این درباره‌اش صحبت کنم.

 

منبع:
(تصویر) عکسی که مکان تعطیلات علیرضا بیرانوند را لو داد
علیرضا بیرانوند به مسافرت رفته و این روز‌ها از فضای فوتبال اندکی فاصله گرفته است.
كدخبر: 154563
1402/03/17

پیغام: علیرضا بیرانوند دروازه بان پرسپولیس پس از سپری کردن فصلی شیرین به همراه این باشگاه که با کسب ۲ عنوان قهرمانی و البته فتح دستکش طلایی لیگ به پایان رسید این روز‌ها فرصت اندکی به دست آورده تا مسافرت کند.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، بیرانوند به زادگاهش برگشته و با دلنوشته‌ای کوتاه برای محل تولدش ابراز دلتنگی کرده است.

 

منبع:
تیم جدید ریکاردو سا پینتو مشخص شد!
یک سایت در قبرس مدعی شد که ریکاردو ساپینتو در ساعات آینده سرمربی تیم آپوئل می‌شود.
كدخبر: 154562
1402/03/17

پیغام: حجت کریمی، سرپرست باشگاه استقلال در برنامه این هفته فوتبال برتر از مذاکره مجدد باشگاه استقلال برای تمدید قرارداد ریکاردو ساپینتو بر اساس مفاد موجود در قرارداد خبر داد و گفت؛ تا پنج شنبه به مربی پرتغالی برای اظهار نظر در مورد پیشنهاد ارایه شده خبر داد. در حالی که روز‌های قبل رسانه‌های قطری از نزدیک شدن ریکاردو ساپینتو به نیمکت تیم الغراقه خبر داده بودند، امروز یک سایت ورزشی در قبرس نوشت؛ ممکن است در ساعات آینده ریکاردو ساپینتو رهبری تیم آپوئل در لیگ برتر این کشور را بر عهده بگیرد.

به گزارش «پیغام» ورزش سه به نقل از سایت «kerkida» نوشت: باشگاه آپوئل قصد دارد کادرفنی خود را پرتغالی کند. ریکاردو ساپینو سرمربی استقلال ایران در ساعات آینده هدایت آپوئل را به دست خواهد گرفت. این مربی پرتغالی به همراه خود نونو مورایس هموطنش را هم می‌آورد. ساپینتو در فصل گذشته هدایت استقلال را در لیگ ایران برعهده داشت و این تیم را سوم ایران کرد و به فینال جام حذفی رساند. نونو مورایس پرتغالی در سال‌های گذشته در آکادمی باشگاه آپوئل عملکرد خوبی داشته و قرار است در کنار ساپینتو کار کند.

در صورت این اتفاق پیش از اینکه مهلت باشگاه استقلال به ریکاردو ساپینتو برای پاسخ به این باشگاه به پایان برسد، تکلیف کادر فنی آبی‌ها مشخص می‌شود و استقلال باید به دنبال گزینه جدیدی برای مربیگری باشد.

 

منبع:
تصویر/ عکس زیبا و معنادار باشگاه پورتو از مهدی طارمی
باشگاه پورتو تصویر معناداری از مهدی طارمی در کنار دو بازیکن دیگر این تیم منتشر کرده است.
كدخبر: 154561
1402/03/17

پیغام: مهدی طارمی ستاره ایرانی باشگاه پورتو درحالی فصل فوتبالی‌اش در پرتغال را سپری کرد که موفق شد عنوان آقای گلی لیگ و البته قهرمانی جام حذفی این کشور را به دست بیاورد.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، پس از درخشش مجدد این ستاره ایرانی در این فصل، خیلی سریع، شایعات همیشگی که خبر از جدایی او از پورتو و رفتنش به باشگاه دیگری می‌داد در رسانه‌ها منتشر شد. حتی رسانه‌های پرتغالی هم همچنان مشغول گمانه‌زنی هستند و هر روز از مقصد تازه‌ای برای مهدی طارمی خبر می‌دهند. با این حال و در همین حین، باشگاه پورتو تصویری معنادار از مهدی طارمی منتشر کرده که می‌تواند به شایعات پایان دهد. این باشگاه به بهانه رونمایی از پیراهن فصل جدید، تصویری زیبا از مهدی طارمی در کنار دو ستاره دیگر پورتو منتشر کرده تا اینطور القا کند که برای فصل آتی امیدوار به حفظ این الماس ایرانی است.

 

منبع:
رهبر کره شمالی، خودکشی را ممنوع اعلام کرد
یک مقام مسئول کره شمالی در این راستا گفت: بیشتر خودکشی‌ها به دلیل فقر شدید و گرسنگی بوده است، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند در حال حاضر یک اقدام متقابل داشته باشد.
كدخبر: 154560
1402/03/17

پیغام: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، دستور محرمانه‌ای را صادر کرده که خودکشی را غیرقانونی می‌داند.

به گزارش «پیغام» خبرآنلاین به نقل از سان، کیم این عمل را خیانت علیه سوسیالیسم تعریف کرد و به دولت‌های محلی دستور داد اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که شهروندان غالباً گرسنه او جان خود را از دست دادند.

سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی دریافت که میزان خودکشی در مقایسه با سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

رادیو آسیای آزاد گزارش داد که دستور محرمانه خودکشی در یک سلسله جلسات اضطراری در سراسر کشور ارائه شده است.

یک مقام مسئول در این راستا گفت: بیشتر خودکشی‌ها به دلیل فقر شدید و گرسنگی بوده است، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند در حال حاضر یک اقدام متقابل داشته باشد.

منبع:
عکس/ استوری خاص رسول خادم برای ناهید کیانی
ناهید کیانی چند روز قبل مدال طلای رقابت‌های جهانی تکواندو را به دست آورد.
كدخبر: 154559
1402/03/17

ناهید کیانی تکواندوکا دسته ۵۳ کیلو تیم ملی ایران چند روز قبل در جریان رقابت‌های جهانی این رشته که در باکو برگزار شد دست به کار بزرگی زد و مدال طلای این رشته را برای کاروان ایران به ارمغان آورد. این طلا، اولین طلای تاریخ تکواندوی زنان ایران در این تورنمنت بود.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، البته که ناهید موفق شد به ناکامی ۹ ساله ایرانی‌ها در کسب مدال طلا در رقابت‌های جهانی هم پایان دهد. همین موارد همگی دست به دست هم داد تا ارزش کار این دختر ورزشکار ایرانی بیش از گذشته به چشم رسیده و از سوی چهره‌های مختلف مورد تمجید قرار بگیرد. تاره‌ترین فردی که کار ناهید کیانی را ستوده، رسول خادم، اسطوره کشتی ایران است. او با انتشار یک استوری ضمن تبریک به ناهید کیانی لقب جالب «گردآفرید» را هم به او داده است.

 

منبع:
جدایی نادر از وطن!
پزشکان و پرستاران بار مهاجرت بسته اند و شاید بتوان گفت برای اولین بار شاهد جدایی‌ای نادر و بی سابقه در تاریخ وطن هستیم. پزشکان و پرستاران مردم خود را ترک گفته با انگیزه‌های متفاوت به سرزمینی دیگر می روند. داستان این جدایی نادر از وطن را از هر زاویه ای روایت کنیم غم بار است.
كدخبر: 154558
1402/03/17

به گزارش «پیغام» محسن فرجاد؛ اگر در گذشته بیشتر مهاجرت، محدود پزشکان عمومی مطرح بود، حالا پزشکان متخصص و فوق تخصص گوی سبقت را از عمومی‌ها ربوده‌اند. تنها در یک سال گذشته بیش از ۸۰۰ «ماما» به خارج کشور سفر کرده‌اند. در شرایطی که آمار‌ها از مهاجرت تنها ۸ هزار پزشک و قریب به ۱۰ هزار پرستار تا سال ۱۴۰۰ حکایت داشت، بر اساس آمار اعلام شده از سوی حسین‌علی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت، در دو سال اخیر نزدیک به ۱۰ هزار پزشک که عمده آن‌ها افراد متخصص و فوق‌تخصص بوده‌اند گواهی گود استندینگ (Good Standing) یا همان تاییدیه حرفه‌ای (حسن سابقه) دریافت کرده‌اند.

این‌ها آمار‌ها و گزارش‌های دردناکی هستند که من را به عنوان یک خبرنگار ترغیب کرد موضوع مهاجرت جامعه پزشکی را بدون روتوش و بی‌واسطه از درون این قشر پی‌گیری کنم. به سراغ افراد شاغل در حرفه پزشکی و پیراپزشکی‌ای رفتم که قصدی جدی‌ای برای مهاجرت دارند و دیدگاه پزشکان نامی کشور را نیز جویا شدم.

در طول گفت‌وگوهایم متوجه شدم که جامعه پزشکی از سیاست‌های دولتی گلایه دارند و به امید کسب در آمد بیشتر بار سفر به خارج از کشور بسته‌اند. زمانی به آن‌ها می‌گفتم که شما بعد از سال‌ها استفاده از امکانات و سرمایه‌های کشور، می‌خواهید کشور را ترک و خدمت به مردم را بنا بر رسالت خود انجام ندهید، مشخص بود عذاب وجدان دارند. خود نیز می‌دانند مهاجرت بر خلاف رسالت و سوگندی است که در فارغ‌التحصیلی یاد کرده‌اند.

با ورود هر چه بیشتر به داستان مهاجرت ۱۰ هزار پزشک و پرستار تنها در سال گذشته (۱۴۰۱)، متوجه شدم که کشور‌های حاشیه خلیج فارس، کشور‌های اروپایی، کانادا و نیوزلند که در وضعیت پساکرونا با کمبود نیرو مواجه هستند برای متخصصان حوزه پزشکی و پیراپزشکی تور پهن کرده‌اند. برایم عجیب بود که پزشکان با وجود بالا بودن درآمدشان نسبت به رنج عمومی جامعه، همچنان از مساله مالی به عنوان مهم‌ترین انگیزه مهاجرت یاد می‌کنند، اما آن‌ها هم استدلال‌های خاص خود را داشتند همانند پیشنهاد کار سالانه ۴۰۰ هزار دلار از کشور عمان.

با تعمق هر چه بیشتر در ماجرا متوجه شدم داستان هر چه هست و نیست زیر سر این «تورم افسار‌گسیخته» است. تورمی که مبلغ‌های ۶ تا ۷ برابری درآمد پزشکان نسبت به حداقل حقوق در کشور را همچنان کم‌ارزش جلوه می‌دهد. به این باور رسیدم که تنها راه‌حل ممکن برای مدیریت مهاجرت قشر پزشکی و جلوگیری از بحران در این حوزه، مدیریت مساله تورم است.

با این مقدمات برای پی‌بردن به این‌که در جامعه پزشکی چه خبر است و چرا طیفی که به عنوان قشر نخبه و البته دارای درآمد بالا شناخته می‌شوند، برای مهاجرت صف بسته‌اند، شما را به خواندن ادامه گزارش حاضر و روایت‌های مستقیم این جامعه دعوت می‌کنیم.

1- میان ماندن و رفتن

مرجان یک پزشک متخصص است. با تمام مشکلات و سختی‌های حرفه‌اش، بیش از یک سال است که با جدیت زبان آلمانی می‌خواند. در درجه اول می‌خواهد به آلمان و در صورت عدم موفقیت، کشور‌های خلیج فارس (به طور خاص عمان) مهاجرت کند.

مرجان می‌گوید: «مهاجرت برای من یک «انتخاب» است و نه اجبار. با توجه به مزیت‌هایی که دیده‌ام مهاجرت را به ماندن و سطح زندگی فعلی‌ام ترجیح می‌دهم. البته انتخابی برای رسیدن به رویا‌ها نیست، بلکه تنها می‌خواهم یک زندگی معمولی و استاندارد را داشته باشم.»

دانیال که متولد نیمه دوم دهه هفتاد است، اخیرا در رشته پرستاری فارغ التحصیل شده و در یکی از بیمارستان‌های تهران کار می‌کند. او تازه عقد کرده با نامزدش می‌خواهند به کشور آلمان مهاجرت کنند. او می‌گوید: «برای ما مهاجرت با وجود تمامی ریسک‌ها و دشواری‌هایش تبدیل به یک اجبار شده است. نمی‌خواهیم در محیطی بمانیم که برای فردای فرزندانمان دغدغه و اضطراب داشته باشیم.»

بهاره، فارغ‌التحصیل بیوشیمی بالینی بوده و در یک شرکت دانش‌بنیان داروسازی شاغل است. او از جدی بودن خود برای مهاجرت و اقدام به ارسال مدارک برای کشور‌های آلمان، کانادا، فرانسه و سوئد می‌گوید. بهاره مهاجرت کردن را تصمیمی بسیار سخت می‌داند، اما معتقد است بدتر از روز‌هایی نیست که اکنون دارد تجربه می‌کند.

«محمد» پرستار است. او سال ۹۶ فارغ التحصیل شده و بیش از ۵ سال سابقه کار در بیمارستان دارد. او می‌خواهد به انگلستان یا نیوزلند مهاجرت کند. البته او دلیل این انتخاب‌ها را آسان بودن روند پذیرش می‌داند و گرنه انتخاب اول او کانادا است.  او می‌گوید: «دوستان و همکارانم قبل از من مهاجرت را در پیش گرفته‌اند؛ همه آن‌ها بعد از مهاجرت، رفتن را به من توصیه می‌کنند.» محمد، در رفتن جدی بوده و تصریح می‌کند: «بگذارید رُک حرف بزنم. اکثریت قاطع افرادی که در قشر پزشکی و پیراپزشکی که توانایی مالی یا علمی دارند یا در حال مهاجرت هستند یا در فکر آن. این را تجربیات من و همکارانم می‌گویند.»

 

دکتر شبنم محمدزاده، متخصص قلب و عروق، فلوشیپ مادرزادی قلب در بالغین و دکتر احمدرضا سروش، متخصص جراحی عمومی با تایید گزاره‌های مطرح شده از سوی محمد، مرجان و بهاره و دانیال، تاکید دارند: «تغییر شرایط مالی و جایگاه پزشکان موجب شده که اکثریت قریب به اتفاق پرشکان و حتی آن‌ها نیز به مهاجرت فکر کنند.» او می‌گوید: «برای خود آن‌ها شاید برخی وابستگی‌ها در داخل و نیز باور به خدمت‌رسانی به مردم موجب شده که هنوز در کشور باقی بمانند.»

 2- به خاطر یک مشت دلار

مرجان که یک پزشک متخصص است و در یک کلینیک پایتخت ماهانه حقوق دریافت می‌کند، می‌گوید: «یکی از دلایل اصلی رفتنم مالی است. در چند سال گذشته درآمد پزشکان به شدت افت پیدا کرده و اکثر پزشک‌ها زندگی‌های بسیار معمولی‌ای دارند. حتی بسیاری از ما‌ها توانایی خرید خانه و ماشین هم نداریم. در آمد پزشکان نسبت به تورم رشد چندانی نداشته است. تورم به صورت افسارگسیخته افزایش پیدا می‌کند، اما زمانی که موضوع افزایش تعرفه و دستمزد پزشکان مطرح می‌شود، مخالفت‌های عمومی بالا می‌گیرد. در نتیجه به منظور حفظ رضایت عمومی، تعرفه‌ها را به شدت پایین تعیین می‌کنند.»

مرجان ادامه می‌دهد: «اکثر کسانی که پزشک هستند، در حالی‌که سال‌ها می‌توانستند کار کنند مشغول درس خواندن بوده‌اند. مخصوصا کسانی که تخصص می‌گیرند، در سن ۴۰ سالگی تازه می‌خواهند وارد بازار کار شوند. در این سن و با درآمد‌های خیلی پایین، به جایی نخواهند رسید.»

دانیال نیز در بیان دلیل مهاجرت‌اش می‌گوید: «در ایران نه پول دارید و نه زندگی. زمانی که مهاجرت می‌کنید نه تنها دغدغه نیاز‌های اولیه زندگی را ندارید، می‌توانید برای آینده تعیین چشم‌انداز و هدف‌گذاری هم داشت. یک انسان می‌خواهد زندگی کند نه این که با داشتن دو درآمد (خودش و همسرش) که نسبت به نرمال جامعه هم خوب محسوب می‌شود، دغدغه تامین نیاز‌های اولیه را داشته باشد. شغل پرستاری بسیار سنگین است، ولی درآمد ما به هیچ عنوان مناسب نیست. مهاجرت برای من انتخاب میان بد و بدتر است نه رسیدن به رویاها. فقط می‌خواهیم یک زندگی معمولی داشته باشیم.»

بهاره که در یک شرکت داروسازی کار می‌کند، نخستین انگیزه خود از مهاجرت را در ارتباط با مسائل مالی می‌داند. او می‌گوید: «با وجود اخذ مدارج عالی تحصیلی، در ازای کاری که انجام می‌دهد، دستمزدی قابل توجه دریافت نمی‌کنم. زمانی دریافتی در یک کشور خارجی را با دریافتی خود در ایران مقایسه می‌کنم، انگیزه‌ام برای مهاجرت چند برابر می‌شود.»

محمد هم از دشوار بودن کار پرستاری و متناسب نبودن دستمزدش می‌گوید. او تصریح می‌کند: «اگر شرایط مناسب بود، انگلستان، نیوزلند و کانادا، حتی اگر در جوار منزلم بودند، هیچ‌گاه نمی‌رفتم. تا دو سال قبل، وضعیت نسبتا مناسب بود و امیدی به رسیدن به اهدافم داشتم؛ اهدافی همانند داشتن یک منزل یا امید به خریدن یک محل سکونت در آینده. از سال ۹۹ همه چیز تغییر کرد. اگر در گذشته مبلغ دریافتی کارانه ما حدود دو میلیون و پانصد هزار تومان بود، اما با گذشت سه سال، این مبلغ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. بی‌ارزش شدن پول را هم اگر کنار بگذاریم، مشخص نیست با چه منطقی این مبلغ را برای ما کاهش داده‌اند. حالا بیش از هر زمان دیگری مصمم به رفتن شده‌ام.

دکتر شبنم محمدزاده هم به عنوان یک پزشک شناخته شده در تخصص خود (قلب) می‌گوید: «همین حالا من از کشور عمان پیشنهاد حقوق سالانه ۴۰۰ هزار دلار را دارم. کاملا منطقی است که با توجه به سطح درآمد کنونی  به مهاجرت و رفتن فکر کنم.»

دکتر احمدرضا سروش، متخصص جراحی عمومی تهران در گفتگو با فرارو معتقد است این‌که دلیل مهاجرت جامعه پزشکی را تنها به مساله پول و درآمد تقلبل بدهیم بسیار نادرست است. او می‌گوید: «باید پرسید چه دلیلی دارد که با وجود سال‌ها جنگ، زلزله، مصیبت‌های مختلف، حالا گرایش به مهاجرت بیش از هر زمان دیگری در میان تمامی جامعه و قشر پزشکان افزایش پیدا کرده است. قطعا متغیر‌هایی همانند نرخ‌گذاری‌های نادعادلانه تعرفه‌ها برای پزشکان، حقوق پایین برای پرستاران، نبود تسهیلات و امکانات برای آن‌ها و... تاثیرگذار هستند، اما مهم این است که باید مطالعه‌ای صورت بگیرد و روند کنونی مهاجرت متوقف شود.»

در ارتباط با موضوع درآمدها، از پزشکان متخصص حداقل حقوق‌های دریافتی ماهانه را پرسیدیم که میانگین ۴۰-۵۰ میلیون عنوان شد. یعنی این مقدار حقوق، مبلغی است که پزشکان از آن به عنوان انگیزه برای رفتن یاد می‌کنند. شاید اگر پرستاران و شاغلان حوزه پیراپزشکی مساله درآمد را مطرح می‌کردند، منطقی‌تر به نظر می‌رسید. بر کسی پوشیده نیست که دریافتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان، با وجود تورم جاری در اقتصاد ایران، همچنان رقمی قابل توجه محسوب می‌شود؛ لذا تقلیل دادن مساله به کاهش درآمد چندان منطقی به نظر نرسد؛ اما شاید در یافت ماهانه چند هزار یورو یا دلار موضوعی نباشد که به آسانی قابل چشم پوشی باشد.

3- بر باد رفته

علاوه بر درآمد، از متغیر پایین آمدن شان و جایگاه پزشک‌ها به عنوان یکی دیگر از عوامل مهاجرت پزشکان یاد می‌شود. مرجان، به عنوان پزشک متخصصی که در رفتن از ایران جدی است، می‌گوید: «در چند سال اخیر موقعیت و شان قشر پزشک‌ها با افت زیادی مواجه شده است. متاسفانه نهاد‌های مسئول خود دست‌اندرکار اصلی این پروژه هستند و سعی دارند احترام و وجهه پزشک را تنزل دهند. احترامی را که سال‌های قبل پزشکان در جامعه داشتند، حالا دیگر احساس نمی‌کنند. دیدگاه‌های عمومی منفی‌ای نسبت به پزشکان شکل گرفته است.»

دکتر شبنم محمدزاده هم، یکی از علت‌های اصلی گرایش به مهاجرت را تلاش بی‌وقفه نهاد‌های دولتی برای بی‌اعتبار کردن پزشکان می‌داند. او معتقد است: «تلاشی هدفمند برای پایین آوردن جایگاه پزشک‌ها در جریان است. همین امر موجب شده که احساس امنیت شغلی و شان اجتماعی پزشکان در جامعه، خدشه‌دار شود. در محیط‌های مختلف زمانی که از پزشکان سخن رانده می‌شود، بلافاصله آن‌ها را به عنوان قشری سودجو، زیاده‌خواه و غارت‌گران اموال مردم معرفی می‌کنند. طبیعی است که رویه موجود در تصمیم پزشکان به ویژه افراد تازه فارغ‌التحصیل برای مهاجرت بسیار موثر خواهد بود.»

دکتر احمدرضا سروش هم معتقد است: «احترام پزشکان همانند سابق حفظ نمی‌شود. متاسفانه هجمه‌ای بزرگ علیه آن‌ها در جریان است. از اداره مالیات گرفته تا شهروندان، پزشکان را همچون قشری سوداگر نگاه می‌کنند. پزشکان در سطح جامعه و هم از سوی نهاد‌های دولتی به شدت تحت فشار هستند. چنین وضعیتی به طور حتم به عاملی مهم برای گرایش آن‌ها به مهاجرت تبدیل شده است.

4- سرگیجه

دکتر مرجان، تاکید می‌کند مساله برای من تنها مالی نیست؛ بلکه مسائل موجود در جامعه هم انگیزه من را برای مهاجرت دو چندان کرده است. او می‌گوید، برای جذب رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی در کشور‌های سطح اول جهانی و نیز کشور‌های خلیج فارس درخواست نیاز بسیار بالا است. زمانی که از یک طرف موقعیت‌های مالی مناسب پیشنهادی آن‌ها را می‌بینم و از طرف دیگر، آن را در کنار موقعیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مناسب آن جوامع قرار می‌دهم، بار‌ها به رفتن فکر خواهم کرد. طبیعی است که آدمی برای یک زندگی عادی خود و خانواده‌اش دغدغه داشته باشد.»

بهاره هم فراتر از مسائل مالی، دلیل دیگر مهاجرت خود را پایین بودن کیفیت کار انجام شده می‌داند. «یعنی از کاری که انجام می‌دهم رضایت ندارم؛ چر که آن کیفیت لازم را احساس نمی‌کنم.» بهاره فکر می‌کند با وجود سال‌ها تلاش، درس‌خواندن و مطالعه، جایگاهی در مملکت خود ندارند. او می‌گوید: «نه تنها نمی‌توانم مطابق خواسته‌های خودم زندگی کنم، بلکه ترس‌هایی نهفته هر روز در وجودم بیشتر می‌شوند. حالا روزانه با اضطرابی بزرگ مواجه هستم که آرامش را از من سلب کرده است. نه تنها این آرامش را در زندگی خودم نمی‌بینم، در زندگی بقیه هم همین امر به وضوح قابل مشاهده است. مساله برای من تنها خودم نیست، بلکه درد برای من یک درد جمعی است.»

محمد هم به عنوان یک پرستار فارغ از مسائل مالی، مشکلات اجتماعی فراگیر در جامعه را دیگر هدف مهاجرت خود معرفی می‌کند. او می‌گوید: حقوق دریافتی من ۱۰ تا ۱۲ میلیون است. اگر این حقوق سه برابر هم شود و حتی اگر به ۵۰ میلیون تومان هم برسد، نمی‌تواند به من آرامش بدهد. با فرض بهبود اوضاع زندگی شخص خودم، نمی‌توانم در مضیقه بودن زندگی اطرافیان و دیگر افراد جامعه را که حداقل حقوقی دریافت می‌کنند، نادیده بگیرم. زمانی که شما نمی‌توانید حتی برای فردا هم پیش‌بینی و هدف‌گذاری کنید، بسیار طبیعی است که نه یک بار، بلکه هزاران بار به مهاجرت فکر کنید.»

دکتر شبنم محمدزاده نیز با انگشت گذاشتن بر مسائل اجتماعی، از آن به عنوان یکی از عومل موثر در گرایش بی‎سابقه جامعه پزشکی به مهاجرت یاد می‌کند و به فرارو می‌گوید: ««چه چیزی در قشر پزشکان متفاوت است که شما انتظار دارید، چنین اتفاقی در میان آن‌ها رخ ندهد؟ پزشکان هم همانند تمامی افراد جامعه هستند و از مشکلات موجود نیز متاثر هستند.»

محمدزاده در ادامه تاکید می‌کند: «من به عنوان شخصی که ۱۰ سال در حرفه خود فعالیت دارم، در میان جامعه و قشر همکاران وجهه خاص خود را دارم؛ در نشست‌های مختلف همواره یکی از سخنرانان اصلی هستم و مطب شخص خود را دایر کرده‌ام. تمامی این موارد، موانعی جدی برای مهاجرتم هستند، اما زمانی که به آینده فرزند یا فرزندانم فکر می‌کنم، حتما مهاجرت می‌تواند گزینه مهمی باشد. همواره این پرسش را از خود می‌پرسم که آیا در آینده خود را سرزنش نخواهم کرد که چرا در شرایط که می‌توانستم آینده فرزندانم را به گونه دیگری رقم بزنم، آن‌ها در کشور نگه داشتم.»

5- تازه کاران

دکتر شبنم محمدزاده در کنار تمامی عوامل بخش بزرگی از درخواست‌های مهاجرت را متعلق به پزشکان تازه فارغ‌لتحصیل می‌داند و می‌گوید: «فرض را بر این بگیریم یک دانشجوی پزشکی شخصی بسیار تلاش‌گر و مستعد باشد. او حتی اگر بعد از فارغ‌التحصیلی در دوره دکتری حرفه‌ای، بلافاصله تخصص قبول شود، در سن ۳۲ تا ۳۳ سالگی تخصص خود را اخذ می‌کند. این شخص باید چند سال طرح نیز بگذراند تا بتواند در شهر مورد علاقه خود مشغول طبابت شود. این روند یعنی ورود این فرد به بازار کار در سن بالای ۳۵ سالگی. نکته قابل تامل این است، افرادی که در طرح هستند، اجازه دایر کردن مطب ندارند؛ یعنی باید با حقوقی بسیار ناچیز زندگی کنند.»

او در ادامه تاکید می‌کند: «حالا فرض را بر این بگیرید همین شخص می‌خواهد دوره فوق تخصص یا فلوشیپ را نیز بگذراند که آن هم چند سال دیگر به طول خواهد انجامید. توجه داشته باشید که این شخص برای ویزیت هر بیمار در مطب، ۱۷۰ هزار تومان دریافت می‌کند. خود شما قضاوت کنید که باید این پزشک چند روز کار کند و روزانه چند بیمار ببیند تا اجاره مطب، هزینه‌های جانبی اداره مطب و حقوق پرسنل را بتواند تامین کند. با این روند، عملا داشتن یک کار مستقل برای افراد تازه فارغ‌التحصیل و جدید ناممکن شده است.»

محمدزاده افزود: «این افراد بیشتر ناچار می‌شوند به عنوان زیرمجموعه یک فرد (پزشک دیگر) قرار می‌گیرند که کلینبک‌ها بزرگ دارند و عملا به پزشکان دیگر حقوق ماهانه می‌دهند. کلیت روند موجود نوعی تضاد میان تصورات ابتدایی یک شخص تازه وارد شده به حرفه پزشکی تا تبدیل شدن به یک کارمند است. وجهه سابق پزشکان با این مضمون که شخص تصور می‌کرد که به دلیل خدمات‌اش به جامعه مورد احترام و تکریم است، کاملا رخت بربسته است. همزمان زمانی که فرد خود را در مقام یک کارمند جزء با درآمد پایین می‌بیند، به طور حتم مهاجرت را در دستور کار قرار می‌دهد. به طور قطع اگر تازه فارغ‌التحصیل شده بودم، مهاجرت گزینه قطعی من بود.»

6- پزشک خارجی

افزایش مهاجرت کم‌سابقه جامعه پزشکی در شرایطی است که اخیرا زنگ‌های خطر برای کمبود نیرو‌ها در بخش بهداشت و درمان به صدا در آمده است. طی یک سال گذشته بار‌ها شنیده‌ایم که برخی رشته‌ها همانند جراحی قلب، دیگر داوطلب سطح تخصص ندارند و کرسی‌های دانشگاهی این رشته‌ها سال گذشته خالی مانده است. رخدادی که از نگاه ناظران می‌تواند در آینده نزدیک نیاز به واردات پزشک را به یک اجبار تبدیل کند.

دکتر شبنم محمد‌زاده نیز با قطعی ارزیابی کردن نیاز کشور به واردات پزشک‌های متخصص طی چند سال آینده، به فرارو گفت: «همین الان در زمینه جراحی قلب با کمبود نیروی متخصص مواجه هستیم. انجمن جراحان قلب ایران به وضوح نسبت به این مساله هشدار داده و تا کنون نشست‌های متعددی را در این زمینه برگزار کرده‌اند. با وجود برداشتن بسیاری از محدودیت‌ها برای ورود به دوره تخصص جراحی قلب، عملا چندان استقبالی از سوی دانشجویان نمی‌شود. اکثر دانشجویان با آگاهی از وضعیت بازار کار در آینده، به سمت رشته‌هایی گرایش پیدا کرده‌اند که درآمدزا باشد.»

دکتر احمدرضا سروش، هم تایید می‌کند، بسیاری از رشته‌ها همانند جراحی قلب، طب اورژانس و... دیگر داوطلب ندارند. او بر این باور است که باید مسئولان در عملکرد خود بازاندیشی کنند و ببیند چه کرده‌اند که این چنین جامعه پزشکی را سرخورده کرده‌اند. آن‌ها باید بیاندیشاند که چه فاجعه بزرگی در راه است. مساله مهاجرت به هیچ عنوان آثار مثبتی نخواهد داشت. مهاجرت قشر نخبگان ما بدین معناست که هر آن‌چه را در سال‌های گذشته کاشته‌ایم یک‌باره درو کنیم.»

دکتر شبنم محمدزاده در بخشی دیگر از گفته‌های خود از امکان وقوع پدیده کم سوادی پزشکان در آینده کشور سخن گفت. او با تاکید بر این‌که بسیاری از پزشک‌های متبحر بر این عقیده هستند که نسبت به زحمات خود نتیجه لازم را کسب نکرده‌اند، تاکید کرد: «متاسفانه بسیاری از پزشک‌های متخصص و توانمند، راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند. زمانی که افراد مستعدتر و توانمدتر خارج می‌شوند، تنها جماعتی باقی خواهند ماند که احتمالا توانایی علمی و دانش لازم را برای مهاجرت نداشته‌اند. اگر ساده‌تر و صریح‌تر بگوییم افرادی باقی خواهد ماند از نظر سطح سواد و دانش در سطح پایین‌تری قرار دارند. همین افراد در آینده نیز می‌خواهند نسل جدید پزشکان کشور را تربیت کنند.»

* اسامی مرجان، محمد و بهاره مستعار هستند. این اسامی به دلیل این که این افراد نخواسته‌اند هویت واقعی‌شان درج شود، تعیین شده‌اند.

 منبع/ فرارو

منبع:
تصاویر/ عکس‌های رنگی از مراسم «سلام نوروزی» ناصرالدین‌شاه
در اینجا عکس‌هایی با کیفیت از مراسم سلام نوروزی در دوران ناصرالدین‌شاه را ملاحظه خواهید کرد. (اصل عکس‌ها سیاه سفید هستند و با استفاده از نرم‌افزار به صورت رنگی درآمده‌اند).
كدخبر: 154557
1402/03/17

پیغام: در دوران حکومت چهار پادشاه نخست سلسلۀ قاجار، به تدریج مراسم «سلام نوروزی» گستردگی و شکوه بیشتری پیدا کرد و آیین‌ها و مناسک آن جزئیات بیشتری یافتند؛ جزئیاتی که اجرای آن‌ها با دقت و اهتمام ویژه‌ای دنبال می‌شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرادید؛ در مراسم سلام، درباریان، فرماندهان نظامی، سفرای خارجی و در برخی موارد (خصوصا در زمان فتحعلی‌شاه) عده‌ای از مردم عادی حضور می‌یافتند و مطابق با رسومات دقیق نسبت به شاه ادای احترام کرده و نوروز را تبریک می‌گفتند.

این مراسم در دوران ناصرالدین‌شاه به اوج رونق و شکوه خودش رسیده بود. در این زمان جایگاه مخصوص هر چیزی به دقت از قبل معین شده بود؛ از محل قرار گرفتن قلیان مخصوص شاه گرفته تا جایگاه ایستادن درباریان در حیاط کاخ.

در اینجا عکس‌هایی با کیفیت از مراسم سلام در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار را ملاحظه خواهید کرد. این عکس‌ها را به احتمال زیاد آنتوان سوروگین عکاس معروف دوران قاجار ثبت کرده است.

در عکس اول شخصی که جلو آمده و در حال عرض احترام و تبریک است عبدالوهاب نظام‌الملک است که نوۀ میرزا آقاخان نوری بود و مدتی منصب وزیر لشکر را در اختیار داشت. در پس‌زمینۀ تصویر، در کنار درخت، تصویر کامران میرزا (با لباس سفید و شمشیر) و عزیزالسلطان ملقب به ملیجک دوم (نوجوانی که پشت سر کامران میرزا ایستاده) را می‌توان تشخیص داد.

در عکس دوم، تصویر خود ناصرالدین شاه را می‌توان دید که بر روی تخت مرمر جلوس کرده و در حالی که دارد عینک خود را روی صورتش جا به جا می‌کند، به شخصی که در حال عرض تبریک است خیره شده. جمعیتی که در سمت چپ تصویر ایستاده‌اند ظاهرا بیشتر از خود مراسم توجهشان به عکاس جلب شده است.

در عکس سوم شخصی که در میانۀ تصویر و پشت به درخت ایستاده کامران میرزا پسر ناصرالدین‌شاه است که ظاهرا به خاطر شدت تابش آفتاب یک چشمش را تقریبا بسته و با چشم دیگر همچنان مراسم را دنبال می‌کند! در سمت راست او نیز نظام‌الملک ایستاده است.

عکس چهارم نمایی کلی از مراسم را نشان می‌دهد؛ شاه در انتهای تصویر دیده می‌شود؛ یکی از درباریان در مقابل او ایستاده و سایرین در راست و چپ حیاط کاخ صف کشیده‌اند.

 

منبع:
عکس/ زیبایی زنان دوره قاجار به روایت تصویر و بر خلاف آن چه تا به حال دیده‌اید
بر خلاف تصور عمومی عکس‌هایی که آنتوان خان از زنان دوره قاجار گرفته است نشان دهنده زیبایی آنان است.
كدخبر: 154556
1402/03/17

به گزارش «پیغام» فرادید نوشت: در اینجا تعدادی از عکس‌هایی را خواهید دید که آنتوان سوروگین (معروف به آنتوان خان) در دوران قاجار از زنان طبقات مختلف ثبت کرده است. در این بین عکس‌هایی از زنان حرمسرای ناصری و نیز تصاویری از زنان عادی را می‌توان دید.

پوشش و وضعیت زنان ایرانی در دوره قاجار

 کیفیت بالای این عکس‌ها که از آرشیوهای مختلف به دست آمده‌اند، امکان تبدیل آن‌ها به عکس‌های رنگی شفاف را فراهم کرده است. از دریچۀ این قاب‌های رنگی می‌توان نگاهی متفاوت به چهره، پوشش و وضعیت زنان ایرانی در آن دوران انداخت.

 

منبع:
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از دولت: سرو صدای حقابه هیرمند خوابید و بر گذشته ها صلوات؟!
یک روز در مرز درگیری ایجاد می‌کند و مرزبانانمان را می‌کشد، یک روز به بهانه خشکسالی حقابه ما را نمی‌دهد و استان سیستان و بلوچستان را در آستانه فاجعه زیست محیطی قرار می‌دهد و یک روز هم با مانورهای غیررسمی از زبان عناصر دست‌آموز خود، ما را به تسخیر مشهد و تهران تهدید می‌کند. در مورد حقابه هیرمند هم که بعد از چند روز سروصداها خوابید و بر گذشته‌ها صلوات!
كدخبر: 154555
1402/03/17

به گزارش «پیغام» جمهوری اسلامی نوشت: دو ماه دیگر، عمر سلطه طالبان بر افغانستان به دو سالگی می‌رسد و مسئولان ما به جای آنکه از فرصت جابجائی قدرت حداکثر استفاده را برای تأمین امنیت در مرزهای شرقی کشورمان کرده و مؤلفه‌های همبستگی دو ملت ایران و افغانستان را تقویت کنند، تمام وقت و نیرو و امکانات کشور را صرف تطهیر یک گروه تروریستی کردند که هر روز مشکل امنیتی جدیدی برای ما به وجود می‌آورد.

یک روز در مرز درگیری ایجاد می‌کند و مرزبانانمان را می‌کشد، یک روز به بهانه خشکسالی حقابه ما را نمی‌دهد و استان سیستان و بلوچستان را در آستانه فاجعه زیست محیطی قرار می‌دهد و یک روز هم با مانورهای غیررسمی از زبان عناصر دست‌آموز خود، ما را به تسخیر مشهد و تهران تهدید می‌کند. در مورد حقابه هم که بعد از چند روز سروصداها خوابید و بر گذشته‌ها صلوات!

آحاد مردم ایران می‌دانند و حتی خود طالبان هم کاملاً اطلاع دارند که جمهوری اسلامی ایران این قدرت را دارد که هر تهدیدی را در کمترین زمان در نطفه خفه کند و طالبان را اصولاً عددی نمی‌داند که برای حرف‌هایشان حساب باز کند. قرار هم نیست که مسئولان ایرانی فریب طرح‌های اربابان طالبان را بخورند و کشور را وارد جنگ کنند.

در عین حال، فرصت را نباید از دست بدهند و نباید از انجام کارهائی که می‌توانند بدون افتادن در دام جنگ و درگیری نظامی، از مسیرهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مردمی منجر به شکل‌گیری یک دولت مردمی همه‌شمول در افغانستان شوند غفلت نمایند.

 زمینه‌های این کار فراهم است و طالبان در دو سال اخیر با برنامه‌ریزی همه ‌جانبه درصدد بهره‌ برداری از همین زمینه‌ها به نفع هدف انحصارطلبانه خود به منظور تحکیم حاکمیت قومی، نژادپرستانه و یکجانبه ‌گرائی مذهبی برآمده و تلاش زیادی برای رسیدن به این هدف به عمل آورده است.

 حکومت خودخوانده طالبان اکنون دچار خلاء مشروعیت است هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی. در داخل به دلیل کنار زدن اقوام و مذاهب، گرفتار قوم‌گرائی و نژاد پرستی است بطوری که حتی بخش قابل ملاحظه‌ای از قوم پشتون هم این فرقه خودسر و متحجر را قبول ندارند.

 در سطح بین‌المللی هنوز هیچ دولتی و هیچ مجمع بین‌المللی این حکومت را به رسمیت نشناخته است. طالبان درصدد استحاله اقوام در افغانستان هستند و با توسل به کوچ اجباری، فارسی ‌زدائی، طرد مذاهب اسلامی غیر از آنچه مقبول خودشان است، تغییر بافت جمعیتی، تشیع ‌زدائی و زدودن فرهنگ‌های غیرپشتون هستند تا بتوانند افغانستان را به جامعه‌ای یکپارچه در اختیار پشتونیسم مورد پسند خود تبدیل کنند.

 چنین کشوری اگر شکل بگیرد، کانونی مالامال از فتنه و ستیز علیه ایران خواهد بود، درست همان چیزی که در عهدنامه 1400 دوحه تدوین شد و طالبان بر مبنای آن، قدرت را در کابل در دست گرفتند و آمریکا صدها میلیارد دلار تجهیزات نظامی خود را برای اجرائی کردن این عهدنامه در اختیار این گروه تروریستی قرار داد.

 و حالا ما به جای قرار دادن سفارت افغانستان در تهران در اختیار طالبان و نشاندن نماینده سیاسی طالبان در میان سفرای خارجی در مراسم سالگرد امام خمینی، باید بیش از این فرصت ‌سوزی نکنیم و با حمایت از مردم افغانستان، مانع تحقق اهداف خطرناک طالبان شویم.

 تمام اقوام و پیروان مذاهب در افغانستان آماده مقابله با طالبان هستند. آنها بهیچوجه و در هیچ زمانی زیر بار این گروه متحجر که از تفکر تکفیری و نژادپرستی قومی تغذیه می‌کند نخواهند رفت. مردم افغانستان قدرت بالقوه براندازی حکومت خودخوانده طالبان را هم دارند و برای بالفعل کردن این قدرت، به حمایت کشورهای همسایه نیازمند هستند.

 حکومت طالبان در افغانستان یک حکومت مستأجل است کمااینکه نگاه این گروه به ایران به صورت ریشه‌ای منفی است. حمایت از ملت‌های مظلوم علاوه بر اینکه وظیفه‌ای اسلامی است، دستور قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز هست.

 ملت افغانستان اکنون مظلوم است درست مثل ملت فلسطین. کشور افغانستان اکنون در اشغال گروهی است که با رژیم صهیونیستی روابط پنهانی دارد. اگر امروز به جای حمایت از مردم افغانستان به فرصت ‌سوزی ادامه دهیم، به‌ زودی همسایه اسرائیل دوم خواهیم بود!

منبع:
واکنش روحانی به ناگفته‌های پربازتاب ظریف در «کلاب هاوس»+عکس
ساعاتی پس از گفت و گوی برجامی «کلاب هاوس» ظریف کانال تلگرامی حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق ایران نقل او را بازنشر داد.
كدخبر: 154554
1402/03/17

شهادت می‌دهم ظریف، رسول امین نظام بوده و هست.

 انتهای این متن بازنشری، امضای «رئیس جمهور روحانی» دیده می‌شود.

دیشب محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت پیشین، در سخنانی در کلاب هاوس به بسیاری از ابهامات و مسال مطرح شده از سوی دولتمردان فعلی پاسخ داده بود.

منبع:
اولین دونده ‌ای که ۱۰۰ متر را کمتر از ۱۰ ثانیه دوید، درگذشت
رکورد جهانی ۱۰۰ متر هاینز برای نزدیک به ۱۵ سال پابرجا بود. اکنون این رکورد متعلق به یوسین بولت، دونده جامائیکایی است که توانست ۱۰۰ متر را در ۹.۵۸ ثانیه بدود و سریع‌ترین انسان روی کره زمین لقب بگیرد.
كدخبر: 154553
1402/03/17

 

پیغام: رکورددار سابق جهان و اولین کسی که ۱۰۰ متر را در کمتر از ۱۰ ثانیه دوید درگذشت.

 به گزارش «پیغام» ایسنا و به نقل از استار، جیم هاینز دونده آمریکایی که در المپیک ۱۹۶۸ رقابت کرد در سن ۷۶ سالگی درگذشت. این خبر در وب سایت فدراسیون دوومیدانی آمریکا منتشر شده است.

دلایل مرگ وی مشخص نشده است.

 هاینز در بازی های مکزیکوسیتی در ماده ۱۰۰ متر با رکورد جهانی ۹.۹۵ ثانیه طلا گرفت و اولین ورزشکار دوومیدانی در تاریخ شد که ۱۰۰ متر را در کمتر از ۱۰ ثانیه طی کرد.

 او همچنین طلای دیگری را در المپیک ۱۹۶۸ در ماده امدادی ۴×۱۰۰ متر به دست آورد و در این بخش نیز با رکورد جهانی (۳۸.۲۴) توانست مدال طلا را به دست بیاورد. رکورد جهانی ۱۰۰ متر هاینز برای نزدیک به ۱۵ سال پابرجا بود. اکنون این رکورد متعلق به یوسین بولت، دونده جامائیکایی است که توانست ۱۰۰ متر را در ۹.۵۸ ثانیه بدود و سریع‌ترین انسان روی کره زمین لقب بگیرد.

 علاوه بر این، هاینز از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ تعداد ۱۱ بازی در لیگ ملی فوتبال (NFL، فوتبال آمریکایی) برای میامی و چیفز کانزاس انجام داد.

منبع:
۷ عادت که باعث پیری زودرس پوست می‌شود
عادات خواب شما می‌تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک و پیری زودرس پوست باشد. هم‌چنین شکلی که صورت خود را روی بالش قرار می‌دهید می‌تواند تأثیر منفی روی پوستتان بگذارد. ترجیحاً طاق‌باز بخوابید تا پوست صورتتان با بالش تماس نداشته باشد، یا به پهلو بخوابید و کف دست را زیر صورت و چانه بگذارید و مانع از تماس پوست با بالش شوید.
كدخبر: 154552
1402/03/17

پیغام: پوست هم یک اندام است و در مقایسه با سایر اعضای بدن، بزرگترین عضوی است که ما داریم. مراقبت اصولی از پوست، به منظور حفظ سلامت و شادابی آن بسیار مهم است. برخی عادات وجود دارند که افراد آنها را به طور معمول انجام می‌دهند و ممکن است این عادات به نظرشان خیلی عجیب و خطرناک نباشد؛ اما تداوم و تکرار این کارها باعث سبب پیری زودرس پوست می‌شود.

 به گزارش «پیغام» به نقل از خبرآنلاین، با افزایش سن، ظاهر پوست نیز پیر می‌شود، چربی‌های موجود در بافت پوست از بین می‌رود و سبب خشکی پوست می‌گردد. اگر به درستی از پوست خود مراقبت نکنید، پوست شما سریع‌تر پیر می‌شود و ممکن است شما را در معرض خطرات متعددی مانند سرطان پوست قرار دهد.

به منظور حفظ سلامت پوست لازم است شما یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید تا پوستتان را تغذیه کرده و آن را به بهترین شکل حفظ کنید. همچنین می‌بایست از انجام برخی عادات ناسالم، که در ادامه به آنها اشاره می‌شود، بپرهیزید.

 ۱) خوابیدن با آرایش

 پاک نکردن آرایش به طور جدی برای پوست مضر است و باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. برای پیشگیری از خطرات احتمالی، کافی است قبل از خواب صورت خود را با یک شوینده آرایش مناسب بشویید و سپس از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 ۲) خواب غیراصولی

 عادات خواب شما می‌تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک روی پوست باشد. هم‌چنین شکلی که صورت خود را روی بالش قرار می‌دهید می‌تواند تأثیر منفی روی پوستتان بگذارد. ترجیحاً طاق‌باز بخوابید تا پوست صورتتان با بالش تماس نداشته باشد، یا به پهلو بخوابید و کف دست را زیر صورت و چانه بگذارید و مانع از تماس پوست با بالش شوید.

 ۳) سیگار کشیدن

 سیگار کشیدن نه‌تنها بر قلب و ریه تأثیر منفی می‌گذارد، بلکه می‌تواند پوست را زودتر از حالت معمول پیر کند. سیگار کشیدن سبب بروز چین و چروک، افتادگی و تیرگی در پوست می‌شود.

 ۴) استفاده نکردن از ضد آفتاب

 اشعه ماوراء بنفش ناشی از تابش بیش از حد خورشید می‌تواند خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهد و منجر به ایجاد چین و چروک، افتادگی و حتی ابتلا به سرطان پوست شود. سعی کنید در ساعاتی که تابش آفتاب بسیار شدید است (از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) در معرض نور خورشید نباشید یا کلاه و عینک آفتابی داشته باشید و حتماً از کرم‌های ضد آفتاب با SPF ۱۵ یا بیشتر استفاده کنید.

 ۵) مالش مداوم چشم

 برخی افراد زمانی که احساس خواب‌آلودگی یا خستگی می‌کنند، معمولاً دست‌های خود را روی چشم می‌گذارند و شروع به مالیدن پوست اطراف چشم‌ها می‌کنند؛ این کار فشار و استرس زیادی به پوست وارد می‌کند. بسیاری از فعالیت‌های روزانه می‌توانند باعث ایجاد این استرس شوند؛ کار با موبایل و لپ‌تاپ، مطالعه بیش از حد، خیره شدن به صفحه تلویزیون و ... .

 ۶) خوردن نوشیدنی با نی

 شاید برایتان عجیب باشد، اما باید بدانید استفاده از نی برای نوشیدن نوشیدنی‌ها سبب ایجاد خطوط و چین و چروک‌هایی در پوست اطراف لب و دهان می‌شود. سعی کنید با بطری یا لیوان نوشیدنی بنوشید.

 ۷) مصرف زیاد شیرینی و قند

 قند یک ماده غذایی التهاب‌آور است. التهاب ناشی از مصرف مواد غذایی شیرین، باعث تشدید برخی مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می‌شود. اگر دچار هر گونه مشکل التهابی هستید، بهتر است از مصرف زیاد قند خودداری کنید. هم‌چنین مصرف قند و شکر باعث مات یا کدر شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

منبع:
باز شدن پای هوش مصنوعی به دنیای اینستاگرام
درحال‌حاضر نمی‌دانیم اینستاگرام برای چت‌بات خود از کدام مدل هوش مصنوعی استفاده می‌کند، البته متا، شرکت مادر این شبکه اجتماعی، چندین مدل زبانی بزرگ دارد که می‌تواند به سراغ بهترین آن‌ها برود.
كدخبر: 154551
1402/03/17

به گزارش «پیغام» دیجیاتو نوشت: یکی از منابع دنیای فناوری با انتشار یک اسکرین‌شات، از توسعه چت‌بات اینستاگرام خبر داده است.

 چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تقریباً همه‌جا هستند و ظاهراً در آینده نزدیک به اینستاگرام، یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان هم می‌آیند. طبق جدیدترین اطلاعات، اینستاگرام روی یک چت‌بات هوش مصنوعی کار می‌کند که احتمالاً به‌زودی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

یک اسکرین‌شات که توسط منبعی به نام «الساندرو پالوزی» توییت شده است، اطلاعاتی درباره این چت‌بات در اختیارمان قرار می‌دهد؛ اطلاعاتی مانند امکان گفت‌وگو با 30 شخصیت هوش مصنوعی مختلف.

 چت‌بات اینستاگرام در راه است

 با توجه به تب داغ چت‌بات‌ها، آوردن این فناوری به اینستاگرام توسط متا چندان تعجب‌برانگیز نیست. درحال‌حاضر برخی شبکه‌های اجتماعی مانند اسنپ‌چت به چت‌بات مجهز شده‌اند؛ البته تمام کاربران از آن رضایت ندارند. با توجه به این موضوع، اینستاگرام باید کمی محتاطانه درباره این موضوع فکر کند.

طبق اسکرین‌شات منتشرشده، چت‌بات اینستاگرام می‌تواند به سؤالات جواب داده و همچنین به شما مشاوره دهد. کاربران ظاهراً می‌توانند از میان 30 شخصیت مختلف، یکی را برای گفت‌وگو با چت‌بات استفاده کنند. درحقیقت اینستاگرام می‌خواهد 30 شخصیت هوش مصنوعی در اختیار کاربران قرار دهد تا بهترین آن را برای صحبت انتخاب کنند.

 یکی دیگر از ویژگی‌هایی که چت‌بات شبکه اجتماعی متا در اختیارتان قرار می‌دهد، کمک به شما برای نوشتن پیام‌های بهتر است. درحقیقت این چت‌بات به خلاقیت شما کمک می‌کند.

 درحال‌حاضر نمی‌دانیم اینستاگرام برای چت‌بات خود از کدام مدل هوش مصنوعی استفاده می‌کند، البته متا، شرکت مادر این شبکه اجتماعی، چندین مدل زبانی بزرگ دارد که می‌تواند به سراغ بهترین آن‌ها برود.

 اینستاگرام واکنشی به این خبر از خودش نشان نداده؛ بااین‌حال پالوزی تا به امروز چندین ویژگی این شبکه اجتماعی را به‌درستی اعلام کرده است. بنابراین به‌احتمال‌زیاد در آینده شاهد افزودن چت‌بات به این پلتفرم خواهیم بود؛ مخصوصاً اینکه چت‌بات‌هایی مانند ChatGPT بسیار محبوب هستند.

منبع:
خزعلی : ساعت کاری بانوان دارای فرزند شناور می‌شود
خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، گفت: رئیس‌جمهور دستور داد بانوان، به ویژه آن‌ها که فرزند خردسال دارند مشمول تخفیف ویژه برای شناور شدن ساعت کاری‌شان شوند.
كدخبر: 154550
1402/03/17

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر؛ انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور امروز (چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه) در حاشیه برگزاری جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره شناور شدن ساعت کار بانوان و مادران گفت: رئیس‌جمهور دستور داد این مسئله با جدیت بررسی شود و بانوان، به ویژه آن‌ها که فرزند خردسال دارند مشمول این تخفیف ویژه برای شناور شدن ساعت کاری‌شان شوند.

 وی عنوان کرد: مقرر شد مسئله شناور بودن ساعت شروع ساعت کار بانوان بخش‌نامه و ابلاغ شود تا بانوانی که کودک خردسال دارند از این مزیت برخوردار شوند.

 خزعلی در خصوص زمان اجرا و ابلاغ این بخش‌نامه گفت: این موضوع فوری بخش‌نامه خواهد شد و همین روز‌ها به نتیجه خواهد رسید؛ چراکه شخص رئیس‌جمهور بر پیگیری این موضوع تاکید ویژه دارد. وقتی بخش‌نامه شود ادارات و مجموعه‌های مختلف ملزم هستند این موضوع را اجرایی کنند.

منبع:
استفاده از داوران زن در لیگ عربستان!
خبر‌های جدی به گوش می‌رسد که قرار است از داوران زن در لیگ عربستان کمک گرفته شود که این یک اتفاق نادر و تاریخی خواهد بود.
كدخبر: 154549
1402/03/17

پیغام: یک سایت عربی مدعی شد که فصل بعد در لیگ عربستان از داوران خانم استفاده خواهد شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا از koooraworld، لیگ عربستان فصل بعد در شرایط بسیار متفاوتی برگزار خواهد شد. خبر‌های جدی به گوش می‌رسد که قرار است از داوران زن در این لیگ کمک گرفته شود که این یک اتفاق نادر و تاریخی خواهد بود.

مسئولان ورزش در عربستان به دنبال تغییرات اساسی و جلب توجه جهانی به فوتبال و ورزش این کشور هستند.

 در سال‌های اخیر عربستان میزبان بسیاری از رقابت‌های بزرگ جهانی بوده است و مهم‌تر این که وزارت ورزش این کشور بودجه هنگفتی را برای جذب ستاره‌های بزرگ در اختیار باشگاه‌ها قرار داده است تا جایی که علاوه بر جذب کریستیانو رونالدو روز گذشته کریم بنزما هم راهی الاتحاد شد و قرار است ستاره‌های بزرگ دیگری هم سر از لیگ این کشور درآورند.

 

منبع:
زمین خوردن مدام پرزیدنت؛ چرا بایدن هنوز رئیس جمهور است؟
یک رئیس جمهور وقتی که گرفتار مسئله امنیت و بقاء کشورش نباشد، ساخت اقتصادی و سیاسی روان و آرامی دارد و نهادها هستند که کارها را به پیش می برند.
كدخبر: 154548
1402/03/17

به گزارش «پیغام»؛  سجاد بهزادی - جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، که سلامت ذهنی و فیزیکی او مدت‌هاست به موضوع بحث‌های داغ رسانه‌ای تبدیل شده  است، در جشن فارغ‌التحصیلی نیروی هوایی این کشور به روی زمین افتاد. برای نخستین بار نیست که پرزیدنت یا به زمین می خورد و یا رفتارهایی برعکس و غیر معمول از خود نشان می دهد. با این حال چرا بایدن ۸۰ ساله، همچنان رئیس جمهور قدرتمندترین کشور جهان است و حتی به صورت رسمی بار دیگر کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا اعلام کرده است.

ایالات متحده بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان از سطحی از توسعه و توانمندی عبور کرده است و دیگر رئیس جمهور در این کشور؛ چالش های زیادی در حوزه های مقدماتی اقتصاد و سیاست ندارد و در سطح کلان برنامه ریزی ها انجام می شود.

احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران هم زمانی معتقد بود که "کشور ما نیز از یک مرز توانمندی و اقتدار عبور کرده است"؛ اما به نظر نمی آمد چنین باشد؛ اگر چنین بود چرا با هر تکانه ای به نقطه صفر و زیر صفر بر می گردیم.

قدرت در آمریکا پخش شده و مناسبات سیاسی و اقتصادی این کشور با تمام جهان share شده است و بنگاه های خصوصی تعیین کننده هستند و رئیس دولت ها چندان در این حوزه درگیر نیستند. اقتصاد در آمریکا بر عکس بسیاری از کشورهای جهان سوم ، چندان درگیر امر سیاسی نیست. اقتصاد در آمریکا در مسیری افتاده است که یک رئیس جمهور ۸۰ ساله هم می تواند آن را راهبری کند.

بی ثباتی و تداوم بی ثباتی، ناامنی و تداوم ناامنی، غرب ستیزی و تداوم غرب ستیزی که مولفه های مهم کشورهای توسعه نیافته از جمله ایران است دیگر در ایالات متحده کمتر دیده می شود و انرژی یک رئیس جمهور معطوف به این مولفه ها نیست. یک رئیس جمهور وقتی که گرفتار مسئله امنیت و بقاء کشورش نباشد، ساخت اقتصادی و سیاسی روان و آرامی دارد و نهادها هستند که کارها را به پیش می برند.

بخش خصوصی در کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا بسیار قدرتمند عمل می کنند و مزیت های بخش خصوصی مدام بازتولید می شود و خیال سیاست مداران را در حوزه اقتصاد راحت می کنند؛ حتی اگر این اقتصاد سرمایه داری باشد و منافع خود را ابتدا مدنظر قرار دهد.

پدیده قدرت در آمریکا در بین نهادهای مدنی و شرکت های خصوصی توزیع شده است و رئیس جمهور درگیر تمرکز قدرت نیست. این نکته مهمی است که متاسفانه کشور ما همچنان درگیر آن است. حتی در کشورهایی مانند چین نیز به این نتیجه رسیده اند که می بایست قدرت را پخش کنند و آن را با جهان به اشتراک بگذارند. گفته می شود حدود هفتاد و پنج درصد اقتصاد چین نزد بخش خصوصی است.

در چنین فضایی است که رئیس جمهور بارها زمین می خورد، سلامت فکری و جسمی او زیر سوال می رود اما همچنان کشور با قدرت به حیات خود ادامه می دهد.

وقتی شالوده توسعه در یک کشور، علمی و جهان شمول بسته می شود و به پایداری رسیده باشد و سیاست مداران بر سر اصول توسعه نگاهی مشترک داشته باشند؛ خیلی عادی است که فردی ۸۰ ساله، همچنان سودای ماندن در قدرت داشته باشد؛ حتی اگر به خاطر جسم و هوش ناقصی که دارد مدام به زمین بخورد.

منبع/ عصر ایران

منبع:
جذب اعتبارات مسئولیت اجتماعی صنعت نفت از اولویت‌های مسئولان است
استاندار بوشهر گفت: جذب اعتبارات مسئولیت اجتماعی صنعت نفت از اولویت‌های مسئولان است و تاکنون اقدامات اثربخشی انجام شده است.
كدخبر: 154547
1402/03/17

به گزارش «پیغام»؛  احمد محمدی زاده در نشست مسئولان شهرستان جم  اظهار داشت: در خصوص اعتبارات در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی‌ها ۵۷۲ میلیارد تومان برای توسعه و عمران شهرستان جم  جذب شده است.

وی در ادامه افزود: از هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان، اعتبارات مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، ۵۷۲ میلیارد تومان برای شهرستان جم جذب شده است.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: ۲۱۵ میلیارد تومان در خط انتقال آب سد باغان (شهید آذر پیک) کار شده است.

وی افزود: ۱۷۰ میلیارد تومان نیز در خط انتقال آب سیراف به جم توسط نفت سرمایه‌گذاری شده است.

محمدی‌زاده عنوان کرد: در توسعه بیمارستان توحید جم نیز ۱۸۷ میلیارد تومان از محل مسئولیت‌های اجتماعی پیش بینی شده که کار مناقصه آن رو به اتمام است.

وی گفت: در همین راستا بخش اورژانس، اتاق عمل و اتاق عمل زایشگاه بیمارستان توحید ۲ برابر خواهد شد، ضمن اینکه بخش‌های پشتیبانی نیز افزایش پیدا خواهند کرد.

 

منبع:
شناسایی ۱۶ فقره انشعاب غیر مجاز آب در بوشهر
مدیر امور آبفا شهرستان بوشهر از شناسایی ۱۶ فقره انشعاب غیر مجاز در شهرستان بوشهر خبر داد و گفت: در راستای حفظ احقاق مشترکین آبفا این موارد به مقام قضایی معرفی شدند.
كدخبر: 154546
1402/03/17

به گزارش «پیغام» حسین رخشنده  در جمع خبرنگاران افزود: حفظ و نگهداری از تاسیسات آبرسانی نقش کلیدی در تامین آب پایدار دارد.

وی از تعویض چهار دستگاه الکتروپمپ حلزونی مربوط به تاسیسات آبرسانی شهید ماهینی خبر داد و گفت: تعویض این الکتروپمپ‌ها می تواند تسریع در آبگیری تانکری و از ایجاد صف‌های خودرویی جلوگیری نماید.

رخشنده اعتبار این عملیات نوسازی را ۸۰۰ میلیون ریال دانست و بیان کرد: شبکه آبی کوچه مهر ۱۶ کوی امامزاده نیز به طول ۱۰۰ متر و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ۸۰۰ میلیون ریال توسط پرسنل فنی توسعه یافت.

مدیر امور آبفا شهرستان بوشهر اضافه کرد: در خیابان‌های خبرنگار و جمهوری در راستای کیفیت بخشی و فشار مناسب آب به ترتیب ۴۷ و ۲۱ متر توسعه شبکه آب و فاضلاب صورت گرفت.

منبع:
بازگشت به بالا