امام جمعه بوشهر اقدام رئیس جمهوری فرانسه را محکوم کرد
در پی حمایت رئیس جمهور فرانسه از توهین کنندگان به پیامبر گرامی اسلام (ص)؛ نماینده ولی فقیه در استان بوشهر حمایت رئیس جمهور فرانسه توهین کنندگان به پیامبر گرامی اسلام (ص) را محکوم و از تحریم کالاهای فرانسوی در سرزمین های اسلامی حمایت کرد.
كدخبر: 120246
1399/08/05

به گزارش «پیغام»؛ آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری روز دوشنبه در پیامی اعلام کرد: جهان استکبار با تمام ماهیت ننگین استعماری و باطن سراسر شقاوت، خیانت و جنایت خود که تاریخ جهان شاهد آن است در آستانه میلاد رسول مکرم اسلام (ص) بار دیگر وقاحت وجودی خویش را نسبت به ساحت مقدس آن پیامبر رحمت نشان داد و بار دیگر آن عمل غیر انسانی را توسط یک نشریه صهیونیستی تکرار کرد.

وی بیان کرد: حمایت دوباره رئیس جمهوری فرانسه از توهین کنندگان آن نبی اعظم (ص) و اقدام به فضاسازی برای ادامه آن، عمل ناپسندی است.

صفایی بوشهری گفت: این کار بر مبنای تمام ادیان الهی و آئین‌های انسانی قبیح و ناپسند و در دین اسلام گناهی کبیره و تحریک آمیز است.

امام جمعه بوشهر ضمن محکوم کردن این اقدام رئیس جمهوری فرانسه و توهین کنندگان، حمایت خود را از تحریم کالاهای فرانسوی در سرزمین‌های اسلامی اعلام کرد و این اقدام را پاسخی آغازین و بازدارنده در اجرای پروژه برخورد و مقابله با آنان عنوان کرد.

به تازگی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از توهین کنندگان به پیامبر اکرم (ص) حمایت کرد که این اقدام وی مورد اعتراض همه مسلمانان دنیا قرار گرفت طوریکه خواستار تحریم کالاهای فرانسوی در کشورشان شدند همچنین کمپین تحریم کالاهای فرانسوی در بسیاری از کشورها نظیر قطر، کویت، مصر و تونس تشدید شده‌است.

منبع:
۹۰ درصد بازاریان و مسافران دیلم ماسک استفاده کردند
پیغام: روابط عمومی فرمانداری دیلم اعلام کرد: درپی اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی و افزایش گشت‌های نظارتی چند روز اخیر، ۹۰ درصد از کسبه، بازاریان مجتمع‌های تجاری و مسافران و گردشگران در این شهرستان، از ماسک استفاده کردند.
كدخبر: 120245
1399/08/05

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، فرمانداری دیلم در اطلاعیه که روز دوشنبه منتشر کرد، آورده است: گشت‌های نظارتی در بازار بویژه مجتمع‌های تجاری و بازار اصلی شهر دیلم به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در ساعات شلوغ و پرتردد از ساعات ۱۸ تا ۲۰ هرشب تا پایان تعطیلات چهارم آبان ادامه داشت و به فروشندگان، کسبه و بازاریان و مسافرانی که ماسک نداشتند توسط گشت نظارت بهداشتی به آنان ماسک اهدا شد.

این اطلاعیه افزوده‌است: جلسه مشترک ستاد پدافند غیرعامل (مبارزه با کرونا) شهرستان در روز جاری به منظور ابلاغ دستورالعمل‌های جدید اعمال برخی از محدودیت‌ها به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و بررسی آخرین وضعیت شهرستان از شیوع پاندمی کرونا تشکیل می‌شود.

روابط عمومی فرمانداری دیلم از مردم و مسافران خواست باتوجه به قرارگرفتن این شهرستان در شرایط حساس و قرمز به لحاظ پاندمی شیوع کرونا نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بویژه استفاده مداوم از ماسک و مایع ضدعفونی کننده در اجتماعات و بازار و محل‌های کسب و کار نهایت جدیت و همکاری لازم داشته باشند.

در اجرای اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرستان دیلم، جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی، اتاق اصناف، واحد اجراییات شهرداری دیلم و امام حسن، بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان همکاری و مشارکت کردند.

در بازدیدهای صورت گرفته از مجتمع‌های تجاری و بازارهای اصلی شهر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید و ماسک، تراکت توصیه‌های بهداشتی بین واحدهای تجاری توزیع شد.

 

منبع:
افزایش 20 درصدی جذب پزشک متخصص در بیمارستان 17 شهریور برازجان
پیغام: سرپرست بیمارستان شهید گنجی برازجان از افزایش جذب ۲۰ درصدی متخصصین در بیمارستان شهید گنجی و کلینیک تخصصی ۱۷ شهریور برازجان خبر داد.
كدخبر: 120244
1399/08/05

به گزارش«پیغام»؛ شهرام جلال پور در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: در مجموع ۶۲ پزشک متخصص در رشته‌های مختلف تخصصی در بیمارستان شهید گنجی و کلینیک تخصصی ۱۷ شهریور فعالیت دارند که در ماه‌های اخیر ۱۱ متخصص جدید جذب شهرستان شده‌اند.

وی تصریح کرد: در بیمارستان شهید گنجی برازجان و کلینیک تخصصی ۱۷ شهریور برازجان، ۵ پزشک متخصص طب اورژانس، ۵ متخصص بیهوشی، ۴ جراح عمومی، یک پزشک توانبخشی و طب فیزیکی، ۵ پزشک زنان و زایمان، ۳ متخصص قلب و عروق،۲ متخصص گوش و حلق و بینی، ۲ عفونی، ۳ ارتوپد، ۶ رادیولوژی، ۳ متخصص اعصاب و روان، یک متخصص پوست، ۲ متخصص چشم، ۵ متخصص اطفال، ۵ متخصص داخلی، یک پاتولوژیست، ۴ متخصص مغز و اعصاب داخلی،۲ متخصص جراح مغز و اعصاب، ۳ متخصص کلیه و مجاری ادراری در ۲ شیفت صبح و عصر فعالیت دارند.

جلال پور تصریح کرد: تأمین امکانات و تجهیزات درمانی موردنیاز متخصصین جهت ارائه خدمات مطلوب درمانی به شهروندان از اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و شبکه بهداشت و درمان دشتستان است.

سرپرست بیمارستان شهید گنجی برازجان بیان کرد: بسترهای لازم برای ارائه خدمات درمانی در کلینیک تخصصی ۱۷ شهریور برازجان از قبیل، نوار مغز، نوار قلب، آتل‌بندی و گچ گیری، اکوکاردیوگرافی قلب، تست ورزش، تعیین نمره چشم، شستشوی گوش، خدمات پوست و زیبایی، تعیین زردی نوزاد، کرایو درمانی فراهم است و تمامی خدمات با تعرفه‌های دولتی به شهروندان ارائه می‌شود.

جلال پور افزود: کاهش دغدغه درمانی مردم از مهمترین دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت در این چند سال اخیر بود ه است که با جذب متخصصین و تجهیز بیمارستان، دسترسی مردم به امکانات و خدمات درمانی تخصصی فراهم‌شده و رضایتمندی شهروندان را در پی داشته است.

منبع:
قتل خلیج فارس در سکوت مسئولان
پیغام: مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر با اشاره به ممنوعیت صید ترال در آب‌های خلیج فارس این استان گفت: صید ترال صدمات جبران ناپذیری به ذخائر و زیستگاه‌های آبزیان وارد می‌کند که با متخلفان این روش صید برخورد قاطع می‌شود.
كدخبر: 120243
1399/08/05

به گزارش «پیغام» تسنیم نوشت؛ صید و صیادی یکی از مشاغل مهم ساحل نشینان استان بوشهر است که بر اساس آمارهای موجود سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان صید و وارد بازار می‌شود.

 استان بوشهر با خلیج فارس دارای 937 کیلومتر مرزدریایی است که طولانی‌ترین ساحل با این آبراه بین‌المللی در استان بوشهر است و ظرفیت‌های مهمی در عرصه‌های اقتصادی، تولیدی، سرمایه‌گذاری و آبزی‌پروری فراهم کرده است.

صید آبزیان با شناورهای سنتی و صنعتی با انواع تورهای ماهیگیری انجام می‌شود که یکی از روش‌ها، صید ترال است که این نوع روش صدمات جبران ناپذیری به ذخائر و زیستگاه‌های آبزیان وارد می‌کند.

صبد ترال تنها در زمان آزادسازی صید میگو با ایجاد تدابیر لازم در مدت کوتاهی بین 30 تا 45 روز آزاد می‌شود که مشارکت در این نوع صید نیاز به اخذ مجوز از شیلات استان بوشهر است.

در روش صید ترال، تور ماهیگیری به کف دریا هدایت می‌شود و تمام آبزیان  اعم از زیستگاه، نوزاد و ذخائر ماهیان را جمع می‌کند و به دام می‌اندازد و صدمات و خسارت زیادی به  زیستگاه آبزیان وارد می‌کند.

صیادان بوشهری بر ممنوعیت روش صید ترال تاکید کردند چراکه آنان معتقد هستند این روش صید، معیشت و اقتصاد آنان در صید آبزیان به مخاطره انداخته و میزان صید ماهی به حداقل رسانده است.

صیادان بوشهری، صید ترال را نابود کننده، آبزیان و زیستگاه و ذخائر آنان می‌دانند از این نظر بر ممنوعیت آن تاکید دارند.

در همین حال مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید آبزیان صید ترال است اظهار داشت: صید ترال به استثنای اعلام قانونی برای صید میگو که به صورت ترال انجام می‌شود در مابقی فصول سال ممنوع است.

محمد کارگر با بیان اینکه این نوع روش صید سبب نابودی مولدها و زیستگاه‌های آبزیان می‌شود تاکید کرد: صید ترال در آبهای خلیج فارس استان بوشهر ممنوع است و متخلفان بر اساس قانون مجازات‌های سنگین می‌شوند.

وی با قدردانی از همکاری مدیرکل شیلات استان بوشهر در همراهی با صیادان در ممنوعیت صید ترال از همکاری منطقه دوم نیروی دریایی سپاه، حفاظت آبزیان شیلات، دستگاه قضایی و دیگر نهادها در این عرصه قدردانی کرد.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه هم با تاکید بر برخورد با متخلفان صید ترال در آبهای خلیج فارس افزود: یکی از ماموریت‌های منطقه دوم نیروی دریایی سپاه مقابله با صید ترال است و متخلفان دستگیر و تحویل مقامات قضایی می‌شوند.

سردار رمضان زیراهی با بیان اینکه نیروی دریایی سپاه در برخورد با متخلفان صید ترال از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کند خاطرنشان کرد: در نیمه نخست امسال با متوقف کردن شناورهای صید ترال در استان بوشهر بیش از  2 هزار و 700 کیلوگرم آبزیان کشف و از سوی دستگاه قضا با متخلفان برخورد قاطع شد.

صید آبزیان به روش ترال ضمن تخریب زیستگاه‌های آبزیان و وارد شدن خسارت به ذخائر ماهیان،  امنیت شغلی صیادان را به خطر می‌اندازد چراکه در میزان صید فعالان این حوزه تاثیر به‌سزایی دارد

صیادان استان بوشهر ضمن قدردانی از اقدامات مناسب مسئولان شیلاتی و قضایی استان بوشهر تاکید دارند که صید ترال با صدمه وارد کردن به ذخائر ماهیان، آیندگان را از  آبزیان محروم می‌کند.

 

منبع:
۳۷ خدمت شرکت برق بوشهر برای مشترکان غیرحضوری شد
پیغام: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: با راه اندازی اپلیکیشن "برق من" ۳۷ خدمت این شرکت برای مشترکان غیرحضوری شد.
كدخبر: 120242
1399/08/05

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، اردشیر مذکوری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این نرم افزار با هدف ارائه خدمات به صورت غیرحضوری طراحی و راه اندازی شده که با توجه به محدودیت‎های کرونایی  می‎تواند بسیاری از ترددهای غیرضرور را کاهش دهد.

وی بیان کرد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به کافه بازار و یا سایت شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر به دریافت و نصب این اپلیکیشن اقدام نمایند .

مذکوری ادامه داد: با راه اندازی این اپلیکیشن ۳۷ خدمت شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر در چهار بخش "خدمات صورتحساب"، "خاموشی"، "برق امید" و "خدمات مشترکین" قابل دسترسی است.

وی گفت: مشترکان و متقاضیان انشعاب با ثبت و تایید شماره تلفن همراه خود در این اپلیکیشن می‎توانند از خدمات ارائه شده در این سامانه بهره‎مند شوند.

مذکوری اظهار کرد: امکان ثبت شناسه قبض‎های مختلف در این اپلیکیشن برای یک مشترک وجود دارد و باتوجه به کاربرپسندن بودن سامانه، خدمات الکترونیکی ارائه شده در آن به گونه ای طراحی شده که کاربران با میزان مهارت‌های متفاوت بتوانند به آسانی از امکانات آن استفاده کنند.

منبع:
عمارت تاریخی مبارکی به بخش خصوصی واگذار شد
پیغام: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی مبارکی با هدف ایجاد بازارچه صنایع دستی به بخش خصوصی واگذار شد.
كدخبر: 120241
1399/08/05

به گزارش «پیغام»؛ محمدحسین ارسطوزاد در این باره افزود: دلیل انتخاب عمارت مبارکی برای این کاربری، نوع معماری بنا با فضای مناسب محیطی، قرار گیری در بافت تاریخی و همجواری با ساحل، دریا و موزه مردم شناسی است که همه این قابلیت ها امکان توسعه همزمان صنعت گردشگری و صنایع دستی در کنار یکدیگر را فراهم کرده است.

وی بیان کرد: واگذاری بناهای ارزشمند تاریخی با کاربری مشخص و متناسب به بخش خصوصی،  در کنار توسعه فرهنگ و هنر، به حفظ و احیای آن بنا نیز کمک می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر  یادآورشد: هدف از این اقدام افزایش تولید، کارآفرینی و حمایت از نوآوری، کمک به اقتصاد محلی مبتنی بر خلاقیت، رشد واحدهای کوچک صنایع دستی، توسعه محصولات تولیدی کاربردی و قابل عرضه در بازار و ایجاد روحیه مشارکت و تعامل است.

ارسطوزاده گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های شهر پایدار، نحوه برخورد با بناهای تاریخی آن است که می تواند به شهر هویت ببخشد.

عمارت مبارکی یکی از عمارت‌های بافت تاریخی شهر بوشهر است که در محله بهبهانی قرار دارد و در تاریخ ٢٧ دی ماه ١٣٧٩ به شماره ثبت ٢٩۴٧ به ثبت آثار ملی ایران در آمده است .

این عمارت جزو نادرترین بناهایی است که اندرونی و بیرونی دارد و از مصالح بوم‌آور (سنگ‌های مرجانی، ملاط ساروج و رویه گچ استفاده شده است) و دارای حیاطی هیلانی است.

در این بنا که دو طبقه ساخته شده، در طبقه دوم قسمت رو به دریای آن ساخت نشده است تا در فصل تابستان پس از آب‌پاشی کردن سقف که از کاه‌گل است برای نشست تابستان‌نشینشان مورد استفاده قرار گیرد که این خود یک نوع ایده معماری منحصر بفرد است که در بناهای بافت استفاده می‌شده.

این بنا قدمت قاجاریه که حدوداً ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال دارد که مالک فعلی آن اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر است.

 

 

 

منبع:
غزل‌های حسین جلال‌پور یک گام از زمانه جلوتر است
پیغام: حسن فرهادی، دبیر دومین دوره جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور می‌گوید: این جایزه برای داوری به اسم و رسم افراد گاه نکرده و متخصصانی را که اعتقاد و شناخت از غزل آوانگارد دارند، برای داوری مد نظر قرار داده است.
كدخبر: 120240
1399/08/05

به گزارش «پیغام» ایبنا نوشت: جوایز ادبی فرصتی مغتنم برای بالندگی ادبیات معاصر هستند؛ از این جهت که به‌واسطه این جوایز چه بسیار استعدادهای جوانی که در پستوی گمنامی منزوی شده‌اند، شناخته و به جامعه ادبی معرفی می‌شوند، البته اگر گرفتار روابط و نفوذ جریان‌های فکری خاص نشوند.

جایزه ملی حسین جلال‌پور (غزل مستقل) از رویدادهای نوپای ادبی است که در یکی، دو سال اخیر با مرکزیت خطه جنوب، موفق شده نگاه شاعران جوان و پژوهشگران صاحب‌نظر و خردورز را به خود جلب و استعدادهای جدیدی را در حوزه غزل پیشرو معرفی کند.

زنده‌یاد جلال‌پور شاعری بود که شعر دهه ۷۰ را با جان و دل احساس کرد و در حفاظت از زبان، احساس و غزل سخت کوشا بود. وی در مقابل ناهنجاری‌های کلامی و شعرهای وارفته امروزی طغیان می‌کرد و بر این باور بود که غزل امروز بیمار شده است؛ می‌گفت: «غزل امروز تکراری است و یک هنر زمانی باارزش است که تکرار نشود. در مورد غزل هم همین‌گونه است. من ترزیق غزل تکراری را به جامعه نوعی بی‌احترامی به مردم می‌دانم. پس لزومی ندارد که این شعرها چاپ شوند».

  

با این اوصاف، این شاعر آوانگارد خود را درگیر فرم‌های تکراری و مضامین و موتیف‌های کلیشه‌ای نمی‌کرد و همواره در تلاش بود تا دریچه‌ای تازه به روی شعر بگشاید. جلال‌پور اما خیلی زود در اثر یک تصادف در محور خورموج - بوشهر درگذشت. دوستان و نزدیکان او اما درصدد برآمدند تا با برگزاری یک رویداد ادبی راهش را ادامه دهند و یاد و نامش را زنده نگه‌ دارند.

دبیر دومین دوره جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور در این خصوص گفت: دوره نخست این جایزه خوشبختانه با اقبال خوبی ازسوی شاعران جوان مواجه و پذیرای ۷۰۰ اثر از سروده‌های آوانگارد و بدیع شد. از این رو، فراخوان دومین دوره این جایزه را باز هم با محوریت «غزل پیشرو» در سه بخش غزل، مجموعه‌ غزل چاپ‌شده (کتاب می‌بایست در یکی از سال‌های ۹۸ یا ۹۹ چاپ شده باشد) و پژوهش، مقاله و پایان‌نامه (مقالات و پژوهش‌ها صرفا می‌بایست در خصوص غزل باشد) شهریورماه سال جاری منتشر کردیم.

حسن فرهادی با بیان اینکه تا این لحظه با توجه به شرایطی خاصی که کرونا بر کشور حاکم کرده است، خوشبختانه با استقبال شاعران روبه‌رو شده‌ایم، افزود: مهلت ارسال آثار به این رویداد ادبی تا پایان آبان‌ماه جاری است؛ اما این زمان دیگر تمدید نخواهد شد.

وی درباره هدف از برگزاری این رویداد ادبی توضیح داد: هدف از برگزاری جایزه مستقل غزل حسین جلال‌پور، ابتدا گرامی‌داشت یاد و نام پژوهشگر و غزل‌سرای پیشرو، دکتر حسین جلال‌پور و پس از آن شناخت و رشد خلاقیت‌ها و آفرینش‌های ادبی غزل‌سرایان جوان و آوانگارد کشور است.

فرهادی در خصوص نقش‌آفرینی زنده‌یاد حسین جلال‌پور در غزل معاصر تصریح کرد: در جایی نوشته‌ام که «حسین جلال‌پور به دوردست نگاه می‌کرد، راه می‌افتاد، در بهترین نقطه می‌ایستاد، نفس چاق می‌کرد و دوباره به راه می‌زد. علاقه‌ای به راه‌های رفته نداشت و دنبال راه‌هایی بود که پای کسی بر آن‌ها ننشسته باشد»؛ در مجموعه‌ غزل «کلاغ بعد از باغ» که تنها دفتر منتشرشده حسین جلال‌پور است، تمایز در ذهن و زبان او را با غزل‌سرایان هم‌نسل‌اش می‌بینیم. تصاویر و روایت‌هایی تصویری که در غزل‌های حسین جلال‌پور آمده، یک گام از زمانه جلوتر است و این مشخصه‌ها باعث شده که غزل او را آوانگارد بنامیم. بدون شک مجموعه «کلاغ بعد از باغ» تا مدت‌ها می‌تواند خوانده شود و البته نو بماند و از رونق نیفتد.

  

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چرا این جایزه صرفا با محوریت غزل پیشرو برنامه‌ریزی شده آیا برای دوره‌های بعد گونه‌های دیگر شعر را اضافه خواهید کرد، گفت: هرچند نام حسین جلال‌پور به‌عنوان پژوهشگر، مصحح و ویراستار در ادبیات مطرح است و او در فعالیت‌های ادبی و هنری خود از گونه‌های ادبی دیگر نیز حمایت کرد اما همان‌گونه که می‌دانیم او در شعر اعتقاد تام و تمامی به غزل داشته و خود از غزل‌سرایان آوانگارد هستند. به همین دلیل این جایزه که با نام و یاد حسین جلال‌پور برگزار می‌شود به‌صورت تخصصی به غزل آوانگارد و پیشرو می‌پردازد.

فرهادی ادامه داد: البته این نکته را یادآوری کنم که ممکن است در دوره‌های بعدی، شورای سیاست‌گذاری جایزه به این جمع‌بندی برسد که بخش‌های دیگری به جایزه افزوده یا کاسته شود؛ ولی با توجه جوایز دیگری که در استان در حال برگزاری است، از جمله جایزه ادبی بوشهر که به شعر آزاد و داستان اختصاص دارد، بهتر دیدیم که فعلا فقط به غزل بپردازیم.

دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور در خصوص اینکه آیا کرونا تاثیر سوئی بر استقبال از جشنواره‌های ادبی گذاشته است یا خیر؟، توضیح داد: با وجود اینکه کرونا نشست‌ها و جلسات ادبی را تعطیل و شاعران را از هم دور کرده اما فرصت‌هایی نیز در اختیار جامعه ادبی قرار داده است. بخشی از این فرصت‌ها را در نشست‌ها مجازی و لایوهای شعری و ادبی می‌بینیم. هرچند این ارتباط‌ها چهره‌به‌چهره نیست، اما طیف وسیعی از شاعران از طریق آن با هم ارتباط گرفته‌اند. بنابراین بعید می‌بینم کرونا و محدودیت‌های کرونایی چندان بر استقبال از جایزه تاثیری داشته باشد.

این غزل‌سرا در ادامه به استقبال کم‌نظیری که از نخستین دوره این جایزه به عمل آمد، اشاره و تصریح کرد: در نخستین دوره جایزه، استقبال بی‌نظیری از آن صورت گرفت؛ البته مهم‌تر از کمیت، کیفیت اشعاری بود که به جایزه رسید و باعث شگفتی و دردسر داوران در انتخاب شاعران منتخب در بخش‌های مختلف جایزه شد. خوشبختانه همه افرادی که در بخش غزل‌های ارسالی و کتاب غزل به مرحله نهایی رسیدند، از غزل‌سرایان جوان بودند که زیر سی‌ سال سن داشتند و این جایزه بستری بود برای معرفی بیشتر و بهتر این غزل‌سرایان جوان.

دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه نفوذ روابط و جریان‌های فکری خاص در جوایز و انتخاب‌های سلیقه‌ای یکی از آفات رویدادهای ادبی است، شما چگونه تلاش کردید که این رویداد از این معضل به دور باشد؟، گفت: در این دوره از جایزه از افراد شناخته‌شده‌ای که هم غزل‌سرا بوده و هم با جریانات غزل امروز آشنا هستند، خواسته شد داوران پیشنهادی خود را برای دومین دوره جایزه معرفی کنند که پس از جمع‌بندی نظرات، افرادی که بیشترین رای را آورده بودند، به‌عنوان داور انتخاب شدند؛ یعنی در انتخاب داوری یک فرایند کاملا دمکراتیک پیاده و اجرا شد.

  

فرهادی در عین حال تصریح کرد: البته باید این نکته را هم بیان کنم که هر جایزه ادبی اهدافی را برای خود مشخص کرده که این اهداف خط‌مشی جایزه را مشخص می‌کند؛ همان‌گونه که جایزه غزل حسین جلال‌پور تاکید و تصریح بر غزل آوانگارد و پژوهش غزل دارد.

فرهادی در پایان تاکید کرد: جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور برای داوری به اسم و رسم افراد نگاه نکرده و متخصصانی را که اعتقاد و شناخت از غزل آوانگارد دارند، برای داوری مد نظر قرار داده است.

یادآوری می‌شود، آخرین مهلت ارسال اثر به دومین جایزه ملی حسین جلال‌پور پایان آبان‌ماه جاری است. بر اساس گاه‌شمار این رویداد، برگزیده‌های این رویداد در آیینی در دی‌ماه امسال (همزمان با زادروز این شاعر فقید) در بندر گناوه معرفی می‌شوند.

گزارش:الهام بهروزی

منبع:
صف‌های قطار مرگ را خلوت کنیم
در حالی که قطار کرونا با واگن‌های پر از مسافر، افسار گسیخته بر ریل هموار و بدون پیج و خم تسلسل با سرعت بسیار بالا در حرکت است و هر روز شمار زیادی از مسافران خود را در ایستگاه ابدی پیاده می‌کند، شتاب ما در سایه ناآگاهی و بی توجهی برای قرار گرفتن در صف متراکم سوار شدن براین ارابه مرگ تعجب انگیز است.
كدخبر: 120239
1399/08/05

پیغام: اکنون که آمار مبتلایان و تعداد مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا افزایشی چشمگیر داشته است و جوانان نیز بیش از پیش به دایره مرگ کرونایی آمده‌اند، میزان حساسیت و تحریک پذیری مردم در جهتی معکوس رو به کاهش گذاشته است، نکته‌ای که نخستین پیامد آن پیش گرفتن سبکی از زندگی از سوی برخی از شهروندان است که هر دم آب بر آسیاب چرخان کرونا می‌ریزد در حالی که با تکمیل ظرفیت بیمارستانی بیش از هر زمانی نیاز به همدلی در گذر از پیک کرونایی هستیم.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا؛ روزهای نخست ورود کرونا در بوشهر را خوب به خاطر داریم، روزهایی که پس از گذشت چندین روز از شیوع این ویروس به کشور، برای اولین بار به بوشهر نیز وارد شد. در آن برهه ابتلای تنها یک نفر به کرونا میزان بالایی از دلهره را ایجاد و مردم را خانه نشین کرده بود. زمانی که ۱۹ اسفندماه خبر اولین مرگ کرونایی در بوشهر منتشر شد، شهروندان اینگونه واکنش نشان دادند: «چرا دربازار بوشهر کسی توجه نمی‌کند و بیشتر کسبه مغازه خود را باز کرده‌اند»، «بچه‌های آرامستان بهشت صادق هم در معرض خطر هستندخدا پشت و پناهشان باشد»، «امکانات بوشهر محدود است، بوشهر را قرنطینه کنید تا بیشتر از این مرگ عزیزانمان را نبینیم» و گفت و شنودها و کامنت‌های بسیار دیگری که حساسیت و نگرانی نسبت به این بیماری در لابه لای کلمات آن موج می‌زند.

اما اکنون با گذشت هشت ماه از شیوع کووید ۱۹ در این استان، افکار و احساسات نه تنها به اعلام شمار مبتلایان، که نسبت به فوت ۱۲ نفر در یک روز نیز خنثی شده‌است و این آمار تا حد یک رقم ریاضی در ذهن‌ها تقلیل یافته است، حال آنکه هر یک از این فوتی خانواده‌های زیادی را به سوگ و ماتم نشانده‌ است.

محرک‌های عصبی ناشی از کرونا آنقدر افزایش یافت که افراد به مرور حساسیت خود را نسبت به آن از دست دادند و نوعی بی‌تفاوتی، دلزدگی و تحریک‌ناپذیری تدریجی در شهروندان شکل گرفت، اتفاقی که حاصل آن افزایش ترددهای غیر ضروری در شهر و جاده‌ها و رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی پیشگیرانه است.

زیمل جامعه شناس آلمانی در نظریه‌ای بیان می‌کند که "در این شرایط محرک‌ها باید آنقدر حساسیت‌زا باشد تا توجه شهرنشین دل‌زده از محرک‌ها را برانگیزد"، اما لازم است پیش از افزایش این محرک که جان باختن هرچه بیشتر انسان ها است اندیشه‌ای شود تا میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب در بوشهر  افزایش یابد.

باید با شیوه‌های مختلف، حساسیت نسبت به خطر کرونا را بالا برد

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، کم شدن حساسیت مردم نسبت به این مساله در ایران و جهان را امری طبیعی طبیعی می‌داند اما معتقد است می‌توان با ارائه فرمول‌هایی، این حساسیت را ۳۰ تا ۴۰ درصد  افزایش داد.

به اعتقاد عیسی صفوی ایجاد مجدد پیک حساسیت بسیار دشوار است، اما درصورتی که بیان مساله به نحوی صورت گیرد که معطوف به منفعت شخص باشد ممکن است انگیزه رعایت دستورالعمل‌ها در جامعه افزایش یابد که البته پیش از این باید آموزش مداوم برای آگاهی از اثرات کرونا صورت گیرد.

 مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه نحوه ارائه مساله به جامعه  نکته‌ای است که بارها در موارد مختلف اهمیت خود را به اثبات رسانده است ادامه داد: موضوع را باید به چندین صورت بیان کرد تا ابعاد اقتصادی، عاطفی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد و از آنجا که هر شیوه طرح مساله گروهی از افراد را تحت پوشش تاثیر پذیری قرار می‌دهد باید موضوع به صورت‌های متفاوت طرح شود.

صفوی از دو مکانیسم رسمی و قانونی و فرهنگسازی برای ایجاد حساسیت به افزایش شیوع کرونا در اجتماع اشاره و عنوان کرد: استفاده از الزامات حاکمیتی عنصر غالب مکانیسم اول و صنف‌ها، سمن‌ها، کانون‌های غیر انتفاعی و سایر گروه‌های مردمی ایفاگران نقش در فرهنگ‌سازی هستند.

وی گفت: در استفاده از الزام حاکمیتی برای ایجاد حساسیت، دولت باید از نهادها و سازمان‌های خود شروع کند، طوریکه مردمی که برای انجام کار اداری خود مراجعه می‌کنند به وضوح متوجه حساسیت موضوع و جدیت بیماری کرونا شوند.

نقش گروه‌های مردمی در فرهنگ و اعتمادسازی برای مبارزه با کرونا 

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اما بازیگران مکانیسم غیر رسمی در جلب توجه مجدد جامعه به جدی گرفتن کرونا را نه دولت بلکه گروه‌های مردمی می‌داند.

وی گفت: برای فرهنگ‌سازی باید اعتماد سازی شود و گروه‌ها و مراکز مردمی می‌توانند نقش موثرتری در این زمینه ایفا کنند.

صفوی اذعان کرد: خلا آموزش مستمر در شرایط  کنونی بخوبی احساس می‌شود و بنابراین باید نظارت و آموزش در سطح جامعه به نحوی مستمر وجود داشته باشد و موسسه‌ها، آموزشگاه‌ها و سایرمراکز غیر انتفاعی که گروه پر جمعیتی دارند، باید هم آگاهی بخشی و آموزش را دنبال کنند و هم با جدیت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل نظارت داشته باشند تا مردم در سطح جامعه اهمیت و حساسیت مساله را مشاهده کنند.

حفظ مداوم حساسیت و تاثیر پذیری جامعه از وقوع مرگ‌های دلخراش ناشی از کرونا، منجر به تغییر سبک زندگی افراد  به شکلی می‌شود که به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کند.

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پیش از این گفته بود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک الزام، زمانی نهادینه می‌شود که قبل از آن بپذیریم که باید با کرونا زندگی کرد و تبدیل این نکته به گفتمان و زنده و پویا نگه داشتن آن می‌تواند به وارد شدن سریع‌تر فرهنگ رعایت دستورالعمل‌های پیشگیرانه در بطن جامعه کمک کند.

وضعیت شکننده بوشهر در قبال کرونا و ضرورت سبک زندگی پیشگیرانه

موج سوم شیوع ویروس کرونا در حالی آغاز شده است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی استاندار بوشهر در ششم مهرماه، ۵۸ درصد از بوشهری‌ها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبندند، آماری که گراوند اذعان کرد: چندان رضایت بخش نیست.

با آغاز این موج جدید از کرونا بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وضعیت را ثابت اما «شکننده» توصیف کرده‌است.

سعید کشمیری بیان کرده‌ است: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در سواحل از سوی مردم از جمله استفاده نکردن از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از جمله مشکلاتی است که ادامه این روند باعث فعال ماندن زنجیره انتقال می‌شود.

با وجود شرایط دشوار حاضر، تنها راه نجات، توجه به آثار مرگبار کرونا و در پی آن پیش گرفتن سبک زندگی پیشگیرانه است طوریکه آمار ۴۲ درصدی بوشهری‌هایی که شانه از مسئولیت حفاظت از زندگی خود و دیگران و منابع استان خالی می‌کنند کاهشی چشمگیر پیدا کند.

اکنون دیگر اهمیت تغییر و لزوم تغییر سبک زندگی به سمتی که پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا سرلوحه آن باشد بر کسی پوشیده نیست. به گفته رئیس نظام روانشناسی و مشاوره بوشهر، سبک زندگی مفهومی کلی است که ابعاد روانشناسی،فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، اقتصادی وخانوادگی دارد و به قول روانشناسان همه فرآیندهای زندگی را در بر می‌گیرد. 

علی پولادی ریشهری ادامه داد: سبک زندگی بر اساس دانش روز و تخصص قراردارد و تغییر و دگرگونی آن امری بدیهی است اما  از آنجا که برخی افرادجامعه به دلیل وابستگی‌های  شناختی، با سبک زندگی قبلی و گذشته خود بیش از حد خو گرفته‌اند، در انجام رفتارهای تازه  مثل حفظ فاصله اجتماعی و ماسک زدن ومراقبت های بهداشتی  مقاومت  می‌کنند.

این روانشناس معتقد است: نهادینه کردن سبک زندگی در جامعه مستلزم آموزش، اطلاع رسانی، آگاه‌سازی با تکیه بر مشوق‌های اجتماعی و در صورت  ضرورت بازدارنده‌های قانونی و اجتماعی است.

پولادی ریشهری گفت: آموزش سبک زندگی هر چه در سنین پایین‌تر باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

رئیس نظام روانشناسی بوشهر بر اهمیت نظارت در نهادینه‌سازی سبک زندگی پیشگیرانه تاکید و اظهار کرد: برقراری سبک زندگی جدید، اگر با نظارت و پایش عمومی و قانونی همراه شود حتی در کوتاه مدت نیز قابل دسترسی است اما اگر به صورت ناقص و گسسته و بدون نظارت باشد در درازمدت هم نمی‌شود.

فصل تغییر آب و هوایی در بوشهر هر چند دیرتر از سایر نقاط کشور اما از راه رسیده‌است و با توجه به شیوع بیماری‌های سرماخوردگی وآنفلوآنزا در این فصل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، دستگاه‌های اجرایی، اصناف و بازاریان هر روز ضروری‌تر به نظر است.

اکنون که آمار مبتلایان بوشهر تا پایان مهر ماه ۱۴ هزار و ۶۳۵ نفر رسیده‌است و ۶۷۵ بوشهری جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند، زمانی است که باید نگرانی و حساسیت به ذهن و رفتار مردم استان قرمز بوشهر بازگردد و به نحوی زندگی کنند تا به دستان خود زنجیره انتقال و قربانی و سوگوار شدن زنان و مردان بوشهری را پاره کنند.

منبع:
صف‌های قطار مرگ را خلوت کنیم
در حالی که قطار کرونا با واگن‌های پر از مسافر، افسار گسیخته بر ریل هموار و بدون پیج و خم تسلسل با سرعت بسیار بالا در حرکت است و هر روز شمار زیادی از مسافران خود را در ایستگاه ابدی پیاده می‌کند، شتاب ما در سایه ناآگاهی و بی توجهی برای قرار گرفتن در صف متراکم سوار شدن براین ارابه مرگ تعجب انگیز است.
كدخبر: 120238
1399/08/05

پیغام: اکنون که آمار مبتلایان و تعداد مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا افزایشی چشمگیر داشته است و جوانان نیز بیش از پیش به دایره مرگ کرونایی آمده‌اند، میزان حساسیت و تحریک پذیری مردم در جهتی معکوس رو به کاهش گذاشته است، نکته‌ای که نخستین پیامد آن پیش گرفتن سبکی از زندگی از سوی برخی از شهروندان است که هر دم آب بر آسیاب چرخان کرونا می‌ریزد در حالی که با تکمیل ظرفیت بیمارستانی بیش از هر زمانی نیاز به همدلی در گذر از پیک کرونایی هستیم.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا؛ روزهای نخست ورود کرونا در بوشهر را خوب به خاطر داریم، روزهایی که پس از گذشت چندین روز از شیوع این ویروس به کشور، برای اولین بار به بوشهر نیز وارد شد. در آن برهه ابتلای تنها یک نفر به کرونا میزان بالایی از دلهره را ایجاد و مردم را خانه نشین کرده بود. زمانی که ۱۹ اسفندماه خبر اولین مرگ کرونایی در بوشهر منتشر شد، شهروندان اینگونه واکنش نشان دادند: «چرا دربازار بوشهر کسی توجه نمی‌کند و بیشتر کسبه مغازه خود را باز کرده‌اند»، «بچه‌های آرامستان بهشت صادق هم در معرض خطر هستندخدا پشت و پناهشان باشد»، «امکانات بوشهر محدود است، بوشهر را قرنطینه کنید تا بیشتر از این مرگ عزیزانمان را نبینیم» و گفت و شنودها و کامنت‌های بسیار دیگری که حساسیت و نگرانی نسبت به این بیماری در لابه لای کلمات آن موج می‌زند.

اما اکنون با گذشت هشت ماه از شیوع کووید ۱۹ در این استان، افکار و احساسات نه تنها به اعلام شمار مبتلایان، که نسبت به فوت ۱۲ نفر در یک روز نیز خنثی شده‌است و این آمار تا حد یک رقم ریاضی در ذهن‌ها تقلیل یافته است، حال آنکه هر یک از این فوتی خانواده‌های زیادی را به سوگ و ماتم نشانده‌ است.

محرک‌های عصبی ناشی از کرونا آنقدر افزایش یافت که افراد به مرور حساسیت خود را نسبت به آن از دست دادند و نوعی بی‌تفاوتی، دلزدگی و تحریک‌ناپذیری تدریجی در شهروندان شکل گرفت، اتفاقی که حاصل آن افزایش ترددهای غیر ضروری در شهر و جاده‌ها و رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی پیشگیرانه است.

زیمل جامعه شناس آلمانی در نظریه‌ای بیان می‌کند که "در این شرایط محرک‌ها باید آنقدر حساسیت‌زا باشد تا توجه شهرنشین دل‌زده از محرک‌ها را برانگیزد"، اما لازم است پیش از افزایش این محرک که جان باختن هرچه بیشتر انسان ها است اندیشه‌ای شود تا میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب در بوشهر  افزایش یابد.

باید با شیوه‌های مختلف، حساسیت نسبت به خطر کرونا را بالا برد

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، کم شدن حساسیت مردم نسبت به این مساله در ایران و جهان را امری طبیعی طبیعی می‌داند اما معتقد است می‌توان با ارائه فرمول‌هایی، این حساسیت را ۳۰ تا ۴۰ درصد  افزایش داد.

به اعتقاد عیسی صفوی ایجاد مجدد پیک حساسیت بسیار دشوار است، اما درصورتی که بیان مساله به نحوی صورت گیرد که معطوف به منفعت شخص باشد ممکن است انگیزه رعایت دستورالعمل‌ها در جامعه افزایش یابد که البته پیش از این باید آموزش مداوم برای آگاهی از اثرات کرونا صورت گیرد.

 مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه نحوه ارائه مساله به جامعه  نکته‌ای است که بارها در موارد مختلف اهمیت خود را به اثبات رسانده است ادامه داد: موضوع را باید به چندین صورت بیان کرد تا ابعاد اقتصادی، عاطفی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد و از آنجا که هر شیوه طرح مساله گروهی از افراد را تحت پوشش تاثیر پذیری قرار می‌دهد باید موضوع به صورت‌های متفاوت طرح شود.

صفوی از دو مکانیسم رسمی و قانونی و فرهنگسازی برای ایجاد حساسیت به افزایش شیوع کرونا در اجتماع اشاره و عنوان کرد: استفاده از الزامات حاکمیتی عنصر غالب مکانیسم اول و صنف‌ها، سمن‌ها، کانون‌های غیر انتفاعی و سایر گروه‌های مردمی ایفاگران نقش در فرهنگ‌سازی هستند.

وی گفت: در استفاده از الزام حاکمیتی برای ایجاد حساسیت، دولت باید از نهادها و سازمان‌های خود شروع کند، طوریکه مردمی که برای انجام کار اداری خود مراجعه می‌کنند به وضوح متوجه حساسیت موضوع و جدیت بیماری کرونا شوند.

نقش گروه‌های مردمی در فرهنگ و اعتمادسازی برای مبارزه با کرونا 

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اما بازیگران مکانیسم غیر رسمی در جلب توجه مجدد جامعه به جدی گرفتن کرونا را نه دولت بلکه گروه‌های مردمی می‌داند.

وی گفت: برای فرهنگ‌سازی باید اعتماد سازی شود و گروه‌ها و مراکز مردمی می‌توانند نقش موثرتری در این زمینه ایفا کنند.

صفوی اذعان کرد: خلا آموزش مستمر در شرایط  کنونی بخوبی احساس می‌شود و بنابراین باید نظارت و آموزش در سطح جامعه به نحوی مستمر وجود داشته باشد و موسسه‌ها، آموزشگاه‌ها و سایرمراکز غیر انتفاعی که گروه پر جمعیتی دارند، باید هم آگاهی بخشی و آموزش را دنبال کنند و هم با جدیت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل نظارت داشته باشند تا مردم در سطح جامعه اهمیت و حساسیت مساله را مشاهده کنند.

حفظ مداوم حساسیت و تاثیر پذیری جامعه از وقوع مرگ‌های دلخراش ناشی از کرونا، منجر به تغییر سبک زندگی افراد  به شکلی می‌شود که به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کند.

مدیر مولفه‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پیش از این گفته بود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک الزام، زمانی نهادینه می‌شود که قبل از آن بپذیریم که باید با کرونا زندگی کرد و تبدیل این نکته به گفتمان و زنده و پویا نگه داشتن آن می‌تواند به وارد شدن سریع‌تر فرهنگ رعایت دستورالعمل‌های پیشگیرانه در بطن جامعه کمک کند.

وضعیت شکننده بوشهر در قبال کرونا و ضرورت سبک زندگی پیشگیرانه

موج سوم شیوع ویروس کرونا در حالی آغاز شده است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی استاندار بوشهر در ششم مهرماه، ۵۸ درصد از بوشهری‌ها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبندند، آماری که گراوند اذعان کرد: چندان رضایت بخش نیست.

با آغاز این موج جدید از کرونا بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وضعیت را ثابت اما «شکننده» توصیف کرده‌است.

سعید کشمیری بیان کرده‌ است: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در سواحل از سوی مردم از جمله استفاده نکردن از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از جمله مشکلاتی است که ادامه این روند باعث فعال ماندن زنجیره انتقال می‌شود.

با وجود شرایط دشوار حاضر، تنها راه نجات، توجه به آثار مرگبار کرونا و در پی آن پیش گرفتن سبک زندگی پیشگیرانه است طوریکه آمار ۴۲ درصدی بوشهری‌هایی که شانه از مسئولیت حفاظت از زندگی خود و دیگران و منابع استان خالی می‌کنند کاهشی چشمگیر پیدا کند.

اکنون دیگر اهمیت تغییر و لزوم تغییر سبک زندگی به سمتی که پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا سرلوحه آن باشد بر کسی پوشیده نیست. به گفته رئیس نظام روانشناسی و مشاوره بوشهر، سبک زندگی مفهومی کلی است که ابعاد روانشناسی،فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، اقتصادی وخانوادگی دارد و به قول روانشناسان همه فرآیندهای زندگی را در بر می‌گیرد. 

علی پولادی ریشهری ادامه داد: سبک زندگی بر اساس دانش روز و تخصص قراردارد و تغییر و دگرگونی آن امری بدیهی است اما  از آنجا که برخی افرادجامعه به دلیل وابستگی‌های  شناختی، با سبک زندگی قبلی و گذشته خود بیش از حد خو گرفته‌اند، در انجام رفتارهای تازه  مثل حفظ فاصله اجتماعی و ماسک زدن ومراقبت های بهداشتی  مقاومت  می‌کنند.

این روانشناس معتقد است: نهادینه کردن سبک زندگی در جامعه مستلزم آموزش، اطلاع رسانی، آگاه‌سازی با تکیه بر مشوق‌های اجتماعی و در صورت  ضرورت بازدارنده‌های قانونی و اجتماعی است.

پولادی ریشهری گفت: آموزش سبک زندگی هر چه در سنین پایین‌تر باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

رئیس نظام روانشناسی بوشهر بر اهمیت نظارت در نهادینه‌سازی سبک زندگی پیشگیرانه تاکید و اظهار کرد: برقراری سبک زندگی جدید، اگر با نظارت و پایش عمومی و قانونی همراه شود حتی در کوتاه مدت نیز قابل دسترسی است اما اگر به صورت ناقص و گسسته و بدون نظارت باشد در درازمدت هم نمی‌شود.

فصل تغییر آب و هوایی در بوشهر هر چند دیرتر از سایر نقاط کشور اما از راه رسیده‌است و با توجه به شیوع بیماری‌های سرماخوردگی وآنفلوآنزا در این فصل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، دستگاه‌های اجرایی، اصناف و بازاریان هر روز ضروری‌تر به نظر است.

اکنون که آمار مبتلایان بوشهر تا پایان مهر ماه ۱۴ هزار و ۶۳۵ نفر رسیده‌است و ۶۷۵ بوشهری جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند، زمانی است که باید نگرانی و حساسیت به ذهن و رفتار مردم استان قرمز بوشهر بازگردد و به نحوی زندگی کنند تا به دستان خود زنجیره انتقال و قربانی و سوگوار شدن زنان و مردان بوشهری را پاره کنند.

منبع:
توزیع انسولین لانتوس در داروخانه‌های استان
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به توزیع انسولین لانتوس در داروخانه‌های منتخب استان، گفت: انسولین ایرانی به اندازه کافی در داروخانه‌های استان بوشهر موجود است.
كدخبر: 120237
1399/08/05

به گزارش «پیغام» یحیی رضایی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: انسولین یکی از نیازهای اساسی برای بیماران دیابتی است و تلاش شده تا این نیاز بیماران تأمین و در داروخانه‌های استان توزیع شود.

وی در مورد کمبود برخی از قلم‌های انسولین در داروخانه‌ها، بیان کرد: کمبودهایی در تأمین انسولین لانتوس وجود داشت که در روزهای گذشته تأمین و در داروخانه‌های منتخب استان توزیع شد و تلاش می‌شود به زودی محموله جدید آن تأمین و توزیع شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: این انسولین‌ها در ۲۰ تا ۳۰ داروخانه منتخب استان بوشهر توزیع شده است و تلاش شده که انسولین در نقاط مختلف استان در دسترس مردم قرار گیرد.

وی اضافه کرد: انسولین ایرانی به اندازه کافی در داروخانه‌های استان موجود است ولی مردم درخواست دارند که از انسولین‌های وارداتی استفاده کنند.

رضایی ادامه داد: انسولین تولید داخل نیز کارایی لازم را برای مصرف‌کنندگان دارد.

منبع:
چه چیزی دختر آبادان را به حمله واداشت؟
اگر به گفته فرماندار آبادان به آنچه شبکه‌های اجتماعی می‌گویند توجه نکنیم در شایعه‌هایی که نزد مردم بیان می‌شود نکاتی هست. نکاتی که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند نشانه‌هایی می‌شوند از چیزی که می‌توانست جلوی وقوع این حادثه را بگیرد.
كدخبر: 120236
1399/08/05

پیغام: اگر گوشی هوشمند داشته باشید و در یکی، دوتا کانال عضو یا در اینستاگرام دستی داشته باشید حتما فیلمی که در آن دختری در محاصره چندین نفر نقش بر زمین بود و صورتش خون‌آلود که بعد به ماجرای دختر آبادان معروف شد را دیده‌اید و درباره آن خوانده‌اید. اما آنچه تا این لحظه هیچ کدام از آن مسئولانی که با عجله سعی کردند گزارشی از ماوقع بدهند از آن اطلاعاتی نداده‌اند «پیش از حادثه» بوده است.

به گزارش «پیغام»؛ اعتماد در ادامه نوشت: پرسش‌هایی که می‌تواند علت وقوع این حادثه را بجوید. اینکه چرا یک دختر جوان آشفته و کلافه باید به خانه مردی حمله ببرد؟ چیزی که فرماندار آبادان با تاکید سعی داشت بگوید آنچه در شبکه‌های اجتماعی شنیدید نیست، اما به سرعت فیلم‌هایی از دختر حمله کننده منتشر شد که در آن تاکید می‌کرد باردار نیست.

در فاصله آخرین روز مهر ۹۹ تا دیروز خبر‌های مختلفی از احضار افراد حاضر در فیلم، کارکنان حراست شرکت ملی نفت چه از سوی پلیس، چه از سوی دستگاه قضایی و چه از سوی شانا - خبرگزاری وزارت نفت - منتشر شد. بخشی از واکنش‌ها به فیلم این ماجرا که با هشتگ دختر آبادان در توییتر و اینستاگرام منتشر شد، متوجه رفتار مامور حراست بود، اما جالب است که جز یک وکیل، شیما قوشه، هیچ کس به این موضوع اشاره نکرد که در قوانین شرعی و جزایی ما اگر حتی به سارق آسیبی وارد کنیم باید دیه آن را پرداخت کنیم و چطور است آنگونه یک نفر را دوره می‌کنیم؟ اما آنچه «بهاره» را به «دختر آبادان» در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها تبدیل کرد چه بود؟

پرسش‌هایی که باید پاسخ داده شوند

گر چه ممکن است شما از طریق گوشی هوشمندتان یا اخبار تلویزیون و نظایر آن حادثه و ترتیب وقع آن را شنیده باشید، اما ما هم بر آن مروری خواهیم کرد. اما قبل از آن مهم‌ترین مساله چیزی است که به وقوع حادثه منجر شده است. شاید بهترین اقدام دستگاه‌های مسوول این باشد که مشخص کنند در زمانی که «بهاره» در همان اداره‌ای که ساکن خانه محله «بریم» در آبادان رییسش بوده، کار می‌کرده چه اتفاق یا اتفاقاتی میان آن‌ها روی داده است. شایعاتی که فرماندار آبادان بر آن‌ها تاکید می‌کرد متوجه رابطه میان «بهاره» و رییس یکی از واحد‌های شرکت نفت بود.

چیزی که «بهاره» در نخستین فیلمی که از او به طور رسمی از تلویزیون ایران و شبکه راه‌دانا منتشر شد در اتاقی موکت شده نشسته و درباره آن گفت: به هیچ وجه من از صاحب این خانه باردار نیستم و آنچه گفته می‌شود شایعه است و از مردم می‌خواهم به آن توجه نکنند.

اول فیلم و واکنش‌های بعد ماجرا

ابتدا همه چیز تحت‌الشعاع اقدامات ماموری که باتوم در دست داشت و لباس حراست پوشیده بود قرار گرفت. مردی که با باتوم، با دست و پای خود بدن دختری که خون صورتش را پوشانده بود را لمس می‌کرد. از اینجا بود که همه اصل ماجرا را جستند. زین‌العابدین موسوی، فرماندار آبادان یکی از نخستین چهره‌هایی بود که با ماسک مقابل دوربین قرار گرفت تا روایت خود را از آنچه منجر به انتشار این ویدیو شده، بگوید. او تاکید کرد: موضوع کتک خوردن یک زن در آبادان به آن صورتی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نیست ولی همه افراد موجود در کلیپ بازداشت شدند.

او در این باره افزود: این دعوا به دلیل درگیری‌های شخصی با خانواده مرد اتفاق افتاده است. در این باره پرونده قضایی تشکیل شد و دادستان آبادان به زودی در این خصوص صحبت خواهد کرد. در همین حال خبرگزاری مهر در خبری این ماجرا را به نقل از سروان امیرسام‌کمایی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان آبادان روایت کرده بود. او گفته بود: زن جوان با صاحبخانه اختلاف قدیمی و شخصی داشته و برای تسویه‌حساب وارد خانه شده که توسط اهالی داخل خانه و ماموران حراست منطقه دستگیر و تحویل ماموران کلانتری داده شد.

همچنین خبرگزاری میزان در خبری با دادستان آبادان گفتگو کرد که او در توضیح این ماجرا گفت: دادیار شعبه هفتم دادستانی آبادان به منظور تکمیل تحقیقات پیرامون ماجرای اخیر اتفاق افتاده در این شهر، به احضار یکی از پرسنل شرکت نفت و برادرش پیرو بررسی موضوع ضرب و شتم دختر جوان توسط آن‌ها اقدام کرده است. حمید مرانی‌پور توضیح داد: در حال حاضر یکی از دوربین‌های مداربسته مستقر در محل حادثه برای بازیابی اطلاعات به مراجع ذی‌ربط ارایه شده و به محض وصول اطلاعات مندرج در آن، تحقیقات تکمیلی را ادامه می‌دهیم.

دادستان آبادان گفت: در هیچ تاریخی پیش از این شکایتی از جانب آن دختر جوان علیه این پرسنل شرکت نفت در سیستم قضایی درج نشده و تنها در اردیبهشت‌ماه سال جاری این دختر جوان علیه فردی که دوست این فرد بوده است، شکایتی را دایر بر سرقت اموال در شعبه دوم دادیاری دادستانی آبادان درج کرده بود. او در ادامه افزود: این خانم که مورد ضرب و شتم قرار گرفته، به پزشکی قانونی ارجاع شده است. مرانی پور تاکید کرد: این خانم به واسطه اتفاق اخیر، از این پرسنل شرکت پالایش نفت آبادان شکایت کرده است و قوه قضاییه نیز با جدیت و به صورت ویژه شکایت مذکور و پرونده را رسیدگی خواهد کرد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین مرادی، رییس کل دادگستری خوزستان در این باره به میزان، خبرگزاری قوه قضاییه گفت: اقدامات قضایی و قانونی برای ضاربان این دختر صورت گرفته است و مامور نگهبانی هم با صدور قرار قانونی بازداشت شده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرادی اظهار داشت: خانمی به خاطر اختلاف قدیمی و همچنین تسویه مالی با یکی از پرسنل شرکت نفت به منزل ایشان می‌رود. این خانم که همراه خود مواد آتش‌زا و مقداری اسید نیز داشته است در ابتدای درگیری با اهالی خانه از تیزبر به عنوان تهدید استفاده کرده است.

موضوعی که «بهاره» در فیلمی که توسط همین خبرگزاری‌ها و صدا و سیما منتشر شد، گفت: تیزبر را زمانی استفاده کرده که پسر خانواده قصد داشته او را از خودرو و هنگام فرار پیاده کند. رییس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه برادر این خانم نیز توسط این فرد توصیه به اشتغال داشته و به تازگی اخراج شده و این موضوع نیز از موضوعات درگیری بوده است، افزود: در این درگیری خانم صاحبخانه نیز متقابلا این خانم را مجروح کرده است که اقدامات قضایی در مورد طرفین صورت گرفته است.

خانواده مورد حمله چه گفتند؟

در فیلمی که شبکه راه دانا منتشر کرده، روایت خانواده‌ای که «بهاره» به خانه آن‌ها رفته آمده است: «به محض اینکه زنگ در خانه را زد با چاقو زیر گلوی بچه‌ها گذاشت و دست پسرم را زخمی کرد. با شوکر در خانه می‌چرخید و طلب پول و دلار و طلا می‌کرد. اسید و تینر و چاقو همراهش بود و می‌گفت انتخاب کنید چطور شما را بزنم. من مادرم و نمی‌توانستم شاهد به خطر افتادن جان بچه هایم باشم.»

پیشقدم شدن وکلا

در فاصله انتشار ویدیوی اول که دختر آبادان در آن با چهره خونین دیده می‌شود تاکنون و در حالی که چند ویدیوی دیگر حتی از صدا و سیما منتشر شد وکلایی اظهار آمادگی کردند که حاضرند وکالت «بهاره» را برعهده بگیرند. بابک پاک‌نیا وکیل دادگستری یکی از آنهاست. او گفته بنا به درخواست «بهاره چشم‌براه»، چندین وکیل، به ویژه از میان وکلای زن «در حوزه قضایی آبادان» برای کمک به این پرونده اعلام آمادگی کرده‌اند.

در ویدیویی که از زنی با چهره مات شده منتشر شده به نظر می‌رسد همین بهاره باشد که با دوربین صحبت می‌کند او گفته است: «کارم را قانونی پیگیری می‌کنم» و «به رسانه‌های خارجی ارتباطی ندارد و تمام شایعات آن‌ها واقعیت ندارد؛ مردم توجه نکنند.»

شایعات و واقعیات

اگر به گفته فرماندار آبادان به آنچه شبکه‌های اجتماعی می‌گویند توجه نکنیم در شایعه‌هایی که نزد مردم بیان می‌شود نکاتی هست. نکاتی که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند نشانه‌هایی می‌شوند از چیزی که می‌توانست جلوی وقوع این حادثه را بگیرد. اگر شرکت پالایش نفت آبادان و منابع انسانی یا حراست آن در زمانی که «بهاره» کارمند آقای «ن» صاحبخانه محل مورد حمله، رییس آن بود مراقبت بیشتری به خرج داده بود امروز یکی از دلایلی که به وقوع کوی «بریم» آبادان و انتشار فیلم آن منجر شد، دست نمی‌داد.

بنابراین به نظر می‌رسد اگر آن طور که دستگاه قضایی توضیح داد شکایتی مبنی بر سرقت اموال توسط بهاره مطرح شده بود به آن به درستی رسیدگی می‌شد شاید ریشه وقوع این حادثه می‌خشکید. به هر حال آنچه در آخرین روز مهر ۹۹ شاهدش بودیم بی‌توجهی به آتشی زیرخاکستر بوده است.

منبع:
تصاویر/ ابتکار شرکت هواپیمایی برای فرار از ضرر و زیان کرونا
در سنگاپور یک شرکت هواپیمایی برای فرار از ضرر و زیان کرونا دست به ابتکار جالبی زده است.
كدخبر: 120235
1399/08/05

همه‌گیری کرونا سبب شده بسیاری از کشورها مرزهایشان را ببندند و میل به سفر با هواپیما کمتر شود. در سنگاپور مردم تشویق می‌شوند که به فرودگاه‌ها برگردند، البته نه برای سفر.

به گزارش فرارو، مراجعه کنندگان در فرودگاه چانگی کارت پرواز دریافت می کنند اما این مسافران نمی خواهند سفر چندان دور و درازی را داشته باشند و به جایش آنها برای لذت بردن از غذای درون هواپیما بدون پرواز پول داده اند.

مثل هر پرواز عادی بسته به پولی که می پردازند سرویس های متففاوتی وجود دارد. از 40 دلار تا 500 دلار.

غذا خوردن در رستوران A380 تجربه جالبی برای بسیاری از افراد بوده است.

به هر کسی یک صندلی اختصاص داده شده تا اطمینان حاصل شود که کسی زیاد نزدیک دیگری نباشد. سرگرمی هایی هم برای کم سن و سال ها فراهم شده است.

این اقدامی برای نجات صنعت هوانوردی است گرچه این تازه آغاز راه است.

 

منبع:
قالیباف: تامین کالاهای اساسی خانوارها به زودی آغاز می شود
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان به مساله‌ی معیشتی و اقتصادی گفت: مجلس در گام‌های پایانی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی مردم احساس تنهایی نکنند.
كدخبر: 120234
1399/08/05

به گزارش «پیغام» به نقل ازایسنا، محمد باقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک سالروز امامت حضرت ولی عصر (عج)، اظهار کرد: به تمامی عدالت‌طلبان، موحدین و مسلمین جهان این روز بزرگ را تبریک می‌گویم. دوره غیبت دوره آماده باش دائم مومنان و تلاش مستمر برای مبارزه با ظلم و برپایی حق است. منتظران حضرت قائم همیشه در تلاش دائمی برای اصلاح هستند و ملت صاحب الزمان هرگز احساس بن‌بست و چاره‌ نداشتن نمی‌کنند و به یاری خداوند در هر مسیر و جاده‌ای نشان خواهند داد که خدعه‌های دشمنان را بی‌اثر کرده و شکست می‌دهند و مومنان وارثان حقیقی زمین هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن اهانت‌های مجدد و اخیر کشور فرانسه به پیامبر اسلام (ص) گفت: دشمنی کم خردانه سردمداران فرانسه با پیامبر رحمت، قلب مومنان و موحدان جهان را به درد آورده است. آنها که کوچک‌ترین کلمات را در قبال خود تحمل نمی‌کنند حال برای دشمنی با اسلام و همه ادیان آسمانی بی‌حرمتی را به نهایت رسانده‌اند و نشان می‌دهند که بویی از انسانیت، مهربانی، صلح و مودت نبرده‌اند. اقدامات شنیع حاکمان فرانسه را محکوم می‌کنیم و با صدای بلند می‌گوییم که نور پیامبر اسلام (ص) و پیام خداوند با این اقدامات کور بی‌حاصل و ضد انسانی قابل خاموش کردن نیست. مکر دشمنان اسلام به خودشان باز خواهد گشت.

قالیباف با بیان این‌که درس پیامبر(ص)  در سراسر عمر مبارک خود به همه مسلمانان حفظ وحدت کلمه و رعایت اخلاق و مهربانی با بندگان خداوند بوده است، اظهار کرد: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند ان‌شاءالله همه با تاسی از پیامبر (ص) ضمن انجام وظیفه خود نسبت به مردم جوانب اخلاق را در عبارات و انتقادات رعایت کنیم و کاستی‌ها و ناکارآمدی‌ها را برای حل مشکلات مردم به سمت تلاش بی‌وقفه و عمل به قانون هدایت کنیم.

وی تاکید کرد: اطمینان دارم که همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این پس حرف‌هایی که مردم به آنها می‌زنند و گلایه‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت در آوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرایی کشور با اولویت مسائل اقتصادی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس شورای اسلامی تبدیل می‌کنند و دولت را از طریق نقد صریح و دلسوزانه، نظارت و کنترل بر بودجه و اجرای قوانینی که معطل مانده است یا خلاف قانون عمل می‌شود به مجلس و مردم پاسخگو می‌کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر مساله‌ معیشتی مردم تصریح کرد: همان طور که ایشان به مساله حمایت معیشتی از مردم به خصوص افراد آسیب پذیر تاکید کردند باید بگویم که مجلس شورای اسلامی در گام‌های پایانی اجرایی سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی مردم احساس تنهایی کنند. ان‌شاء‌الله به زودی با حفظ کرامت ملت با همراهی مدیران اجرایی تامین کالاهای اساسی خانوارها را آغاز خواهیم کرد.

منبع:
یک سقف؛ تنها آرزوی سوگند و ساغر
روزهایی که حتی پول نان خریدن هم نداشته اند و با شکم گرسنه خوابیده اند؛ دو هفته ای یکبار و با کمک خیران مرغ می خورند، آن هم با پیکنیکی که هم گرمشان می کند و هم با آن غذا می پزند.
كدخبر: 120233
1399/08/05

پیغام: روزهایی که حتی پول نان خریدن هم نداشته اند و با شکم گرسنه خوابیده اند؛ دو هفته ای یکبار و با کمک خیران مرغ می خورند، آن هم با پیکنیکی که هم گرمشان می کند و هم با آن غذا می پزند.

از خرابه های شهر دهدشت نقل مکان کرده اند و در خانه ای بسیار فرسوده و آن هم موقتی ساکن شده اند؛ بچه چهارماهه را با آب سرد حمام می کنند چرا که آب و برق و گاز خانه به دلیل بدهی قطع شده است و بچه های مریضی که تنها به دلیل بی پولی درمان نمی شوند.

به گزارش «پیغامم به نقل از ایسنا، این خانواده تنها یک آرزو دارد؛ داشتن یک اتاق تمیز با کمترین وسیله زندگی و ساغر که خوب شدن پدر معتادش را می خواهد و زیارت خانه امام رضا (ع)... بله این ها همگی حداقل های زندگی است که خانواده معرف خواه، ساکن در بافت قدیمی دهدشت در کهگیلویه و بویراحمد ندارند و دنبال معرف هایی می گردند که آنها را از این وضعیت اسفناک نجات دهند.

سیکنه دیده گاه، مادر و نان آور خانواده ۳۸ سال دارد اما به چهره شکسته اش نمی خورد؛ اومی گوید ۱۲ سال است که با شوهرش “امید علی معرف خواه” که متاسفانه معتاد است و یکسال نیز زندان بوده ازدواج کرده است و نتیجه این زندگی ۳ فرزند است.

 

۵ سال اول زندگی را در خراب‌های شهر گذرانده و حالا ۷ سال است که در خانه قدیمی زندگی می کند که صاحبش نیستند و برای رضای خدا، موقت به آنان داده اند. شوهر سکینه بیکار است و فرزندانش بیمارند.

حتی اجاق گاز برای پخت و پز ندارند و از پیکنیک استفاده می کنند؛ وسایل گرمایشی ندارند و در واقع می توان گفت در این خانه جز یک یخچال قدیمی و تلویزیون کهنه قدیمی وسیله دیگری نیست. بچه ها با آب سرد حمام می شوند چرا که آب، برق و گاز خانه را به خاطر بدهی قطع کرده اند؛ در واقع نه درآمدی برای اجاره خانه دارند و نه پس اندازی برای خرید خانه.

آنها یک‌سال است که تحت پوشش کمیته امداد دهدشت هستند و ماهانه مستمری دریافت می کنند اما با این حال جوابگوی مخارج زندگی‌شان با ۳ فرزند و هزینه درمان آنها نمی شود.

از سوی کمیته امداد پیگیر شدند تا شاید بتوانند خانه ای برایشان تهیه کنند اما به آنها گفته شد تنها زمانی می شود خانه برای آنها ساخت که زمین را خودشان خریده باشند و در نتیجه ساختن خانه برای این خانواده فعلا بی نتیجه مانده است.

عبدالخالق آرامش دوست، رئیس کمیته امداد دهدشت به ایسنا توضیح داده است، این خانواده یک سال است که به خاطر زندانی بودن مرد خانه تحت پوشش این نهاد است و هر ماه برای آن‌ها مستمری پرداخت می شود؛ آنچه که نیاز آن‌هاست در اختیار آنها قرار داده شده اما برای مسکن به آن‌ها پیشنهاد شد که خانه ای برایشان رهن شود یا اینکه زمینی آماده کنند که برایشان خانه ای ساخته شود اما دیگر از سوی خانواده اطلاعی داده نشده است.

ساغر، دختر بزرگ خانواده، ۱۲ ساله و کلاس سومی است و در شرایط کرونایی هیچ وسیله و امکاناتی برای آموزش مجازی ندارد؛ تبلت و یا موبایل هوشمند می خواهد برای درس خواندن و البته او چند سال است که به خاطر مشکل پاهایش به مدرسه نمی رود؛ آرزویش دکتر شدن است تا بتواند همه مردم و حتی بچه های مثل خودش را درمان کند.

او از وضعیت معتاد بودن پدرش خسته است و آرزویش ترک اعتیاد پدر است و از اینکه می بیند چشم پدرش در هنگام مصرف مواد مخدر قرمز می شود، عذاب می کشد؛ دوست دارد یک خیری پیدا شود و پدرش را ترک بدهد؛ لباس‌های قشنگ بپوشد تا کسی خانواده اش را مسخره نکند و البته خانه ای برای زندگی داشته باشد.

او درحالی که اشک‌هایش را پاک می کند می گوید کاش می توانستم به پابوس و زیارت امام رضا (ع) بروم شاید بزرگترین آرزویم این باشد.

سوگند ۹ ساله، دیگر دختر خانواده به سختی و با لکنت زبان از آرزوهایش می گوید؛ دوست دارد خانه داشته باشد؛ برنج و گوشت بخورد و لباس توردار داشته باشد.

مادر خانواده به ایسنا می گوید: در خانه های مردم کار می کنم رخت و لباس‌ها و خانه هایشان را می شویم و تمیز می کنم و حتی روزهایی بوده که پول خریدن نان را هم نداشتم و فرزندانم گرسنه خوابیده اند.

او با اشاره به دفترچه درمانی روستایی شان از بیماری‌های فرزندانش ادامه می دهد: دختر بزرگم پاهایش مشکل دارد؛ هر دو دخترم مشکل ذهنی دارند و دختر ۹ ساله ام علاوه بر تیروئید مشکل گفتاری و لکنت زبان دارد که باید تحت درمان باشد اما ما حتی توان مالی این کار را هم نداریم.

وقتی از او پرسیده شد که با توجه به مشکلات فرزندان آیا تحت پوشش بهزیستی هستند، پاسخ داد: طبق پیگیری‌هایی که آخرین بار یک‌سال پیش داشتیم موفق به تحت پوشش قرار گرفتن نشدیم و علت آن این بود که قرار بود برای برگزاری کمیسیون به ما اطلاع دهند اما هیچ خبری از طرف این نهاد برای فرزندانم نشد.

جهانگیر افشانده، رئیس اداره بهزیستی شهرستان کهگیلویه نیز به ایسنا گفت: افرادی با مشکلاتی از جمله لکنت زبان، معلولیت جسمی حرکتی، شنوایی و بینایی تحت پوشش این نهاد هستند؛ باید مشکلات این خانواده بررسی شود که علت تحت پوشش قرار نگرفتن این خانواده چه مساله ای بوده و همچنین این خانواده باید مراجعه کنند و اگر شرایط آن‌ها خیلی حاد باشد در سریع‌ترین زمان ممکن برگزاری کمیسیون برای آن‌ها انجام می شود و در اولین فرصت و در صورتی که سامانه اجازه دهد نسبت به ثبت آن‌ها اقدام و مستمری برقرار می شود.

وی افزود: در صورت تایید این خانواده از طرف کمیسیون و با توجه به نوع و شدت معلولیت برای آن‌ها مستمری برقرار می شود هزینه درمان، هزینه مسکن، وام اشتغال و سایر خدمات ارائه می شود.

رئیس کمیته امداد دهدشت هم اضافه کرده است، برای وصل شدن دوباره اشتراک برق، گاز و آب این خانواده اقدامات لازم انجام شده اما با توجه به فرسوده بودن بافت این خانه شرایط ارائه این خدمات وجود ندارد.

مادر این خانواده با اشک و بغض حرف می زند و از مردم، خیرین، مسئولین و تمام کسانی که صحبت‌هایش را می شنوند می خواهد که به او و بچه هایش کمک کنند و دوباره تنها خواسته اش را تکرار می کند؛ یک سقف و سرپناه برای خود و بچه هایش.

منبع:
علی مطهری: برخی «انقلابی‌ها» آفت جمهوری اسلامی شده‌اند
بدون شک نوع رفتار برخی افراد و گروه‌هایی که خود را انقلابی می‌نامند و معمولاً مرتبط با نهادهای حکومتی هستند آفتی است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.
كدخبر: 120232
1399/08/05

به گزارش «پیغام»؛ علی مطهری در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: بدون شک نوع رفتار برخی افراد و گروه‌هایی که خود را انقلابی می‌نامند و معمولاً مرتبط با نهادهای حکومتی هستند آفتی است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.

اینها غیر از رهبر، متعهد به حفظ احترام هیچ یک از مقامات کشور نیستند و براحتی هتک حرمت می‌کنند. حملات و اهانت‌هایی که اخیراً به آقای روحانی، رئیس جمهوری شد و قبلاً توهین‌هایی که به آقای ظریف در مجلس شد و پیش از آن حمله فیزیکی با مُهر که به رئیس سابق مجلس در قم شد و باز قبل از آن حمله‌ای که با آجر و سنگ و گاز فلفل به اینجانب در فرودگاه شیراز شد، شواهدی بر این مدعاست. وقتی از آنها سؤال می‌کنی که چرا این کارها را می‌کنید، می‌گویند برای حفظ نظام. گویی نظام جمهوری اسلامی که پیام آور مکارم اخلاق است با توهین و هتک حرمت حفظ می‌شود. وقتی به حرف های آنها در پس توهین‌ها دقت می‌کنیم می‌بینیم انتقاد از وضعیتی است که خود بیشترین سهم را در ایجاد آن داشته‌اند. اینها را باید مقصران منتقد و به عبارت بهتر فرصت طلبان نامید. ذکر دو نمونه برای اثبات این مطلب کافی است.

نمونه اول این است که در زمان دولت قبلی خیرخواهان و مصلحان جامعه بارها هشدار دادند که مراقب باشید پرونده هسته‌ای ما به شورای امنیت سازمان ملل نرود. اما ژست انقلابی و میل به خودنمایی همین تیپ افراد باعث شد که قطعنامه‌ها را کاغذ پاره بنامند و مردم ایران را در یک مسیر رنج و سختی غیر ضروری قرار دهند که تا به امروز ادامه دارد، شبیه اقدام غیر ضروری تسخیر سفارت امریکا که هنوز درگیر تحریم‌های آن هستیم و کسی نیست توضیح دهد که چه ضرورتی برای این کار وجود داشت.

نمونه دوم که نشان می‌دهد این منتقدان هتاک به وضع موجود، خود بیشترین نقش را در ایجاد این وضع داشته‌اند نوع برخورد آنها با موضوع برجام است. پس از شیرین کاری دولت قبلی و صدور قطعنامه‌های متعدد علیه ایران مبنی بر تحریم‌های گوناگون، کل نظام به این نتیجه رسید که با مذاکره با امریکا و پنج کشور دیگر این موضوع را به سرانجام نیک برسانند و مردم را بی جهت دچار مشکلات نکنند. نتیجه این مذاکرات طولانی و طاقت‌فرسا توافق برجام بود که با صلاحدید کل نظام امضا شد و گشایشی برای کشور ایجاد می‌کرد. شرکت های اروپایی و امریکایی برای سرمایه گذاری در ایران به کشور سرازیر شدند و می‌رفت که رونق اقتصادی ایجاد شود که ناگاه با اقدامات مخرب همین مقصران منتقد مواجه شد.

پیام‌ها به اروپا و امریکا داده شد که آدم عاقل در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند و در کنار آن برخی سخنان و اقدامات تهدیدآمیز بی موقع، به طوری که طرف‌های اروپایی و امریکایی فهمیدند که سرمایه‌گذاری در ایران امن نیست. ترامپ هم از این فرصت استفاده کرد و از برجام خارج شد و برنامه فشار حداکثری خود را آغاز کرد و تا امروز البته مردم ایران خوب مقاومت کرده‌اند و به این درک رسیده‌اند که در مقابل قلدری امریکا نباید سرخم کنند. اما آیا اگر این گروه به اصطلاح انقلابی با برجام آن گونه رفتار نمی‌کرد و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور انجام می‌شد اصلاً ترامپ می‌توانست از برجام خارج شود؟ قطعاً وضع دیگری داشتیم و مجبور به تحمل یک ریاضت تحمیلی نبودیم.

اکنون همان‌ها که زمینه این وضع را فراهم کرده‌اند منتقد هستند و هتاک و طلبکار. در تاریخ، این گونه افراد را «فرصت‌طلب» می‌نامند و فرصت طلبی آفتی است که گریبانگیر اکثر نهضت‌های اجتماعی می‌شود، همچنان که استاد شهید آیت‌الله مطهری «رخنه فرصت طلبان» را یکی از آفات نهضت اسلامی‌مان دانسته‌اند. ایشان در کتاب «نهضت‌های اسلامی» می‌گویند اینکه می‌گویند انقلاب فرزندخور است، این طور نیست؛ غفلت از رخنه فرصت‌طلبان است که باعث می‌شود انقلاب فرزندان خود را یک یک به حاشیه براند.

هشداری که رهبر انقلاب درباره هتک حرمت مسئولان بلندپایه کشور دادند مانعی است در مقابل این فرصت طلبان که از فرصت سختی معیشت مردم که خود در آن نقش اصلی را داشته‌اند برای تصاحب قدرت بهره‌برداری می‌کنند.

منبع:
عباس عبدی: اول، دوم، سوم رسانه رسمي، چهارم سایر نهادها، باید اصلاح شوند
هر روز يك اتفاقي مي‌افتد و رسانه‌هاي غيررسمي درست و نادرست چنان فضايي را مي‌سازند كه رسانه و نظام اطلاع‌رساني رسمي را به تكاپو مي‌اندازد كه تا برای رفع و رجوع آن به فضاسازي متقابل بپردازند
كدخبر: 120231
1399/08/05

به گزارش «پیغام»؛ عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: اگر بپرسند كه براي اصلاح وضع كشور از اصلاح كدام نهاد بايد آغاز كرد، همچنان تكرار مي‌كنم، اول رسانه رسمي، دوم رسانه رسمي، سوم رسانه رسمي و چهارم ساير نهادها! ولي نكته جالب و عجيب اين است كه رسانه‌هاي رسمي به ويژه صدا وسیما به عنوان يك نهاد فراگير، نه‌تنها در مسير اصلاح مورد نظر و تطبیق دادن خود با نیازهای جامعه قرار ندارند، سهل است كه نوعي عقب‌گرد را نيز شاهديم.

هر روز يك اتفاقي مي‌افتد و رسانه‌هاي غيررسمي درست و نادرست چنان فضايي را مي‌سازند كه رسانه و نظام اطلاع‌رساني رسمي را به تكاپو مي‌اندازد كه تا برای رفع و رجوع آن به فضاسازي متقابل بپردازند، غافل از اين كه به علت كم‌اعتباري یا حتی بی‌اعتمادی به اين رسانه، هر كاري كنند، نه‌تنها كه موفق نمي‌شوند مسأله را حل کنند، بلكه چه بسا مشكل را تشديد هم مي‌كنند، و در برخي موارد چنان سطحي و غیرحرفه‌ای اقدام به رفوي سوراخ‌هاي خبري مي‌كند كه مخاطب در حيرت فرو مي‌رود. آخرين نمونه آن اتفاق تاسف‌باري است كه براي يك خانم آباداني رخ داد.

ابتدا و مهم‌تر از همه بايد برای نظام رسانه‌اي و سياسي روشن كرد كه به قول معروف آن سبو بشكست و آن پيمانه ريخت؛ دنبال جلوگيري از انتشار خبر و فيلم نباشيد. تن و روان خود را در مقابله با اين هدف دست‌نيافتني فرسوده و رنجور نكنيد. اين كه در پي شناسايي عوامل فيلم‌بردار و منتشركننده باشيد اشتباه محض است و فقط وقت خود را هدر مي‌دهيد. بسياري از اين فيلم‌‌ها نه از روي آگاهي و قصد قبلي كه به علل جذابيت‌هاي رسانه‌اي منتشر مي‌شوند. كافي است فيلم ميان چند نفر دوست بچرخد، پس از آن به صورت تصاعدي و لگاريتمي منتشر مي‌شود.

نكته دوم اين كه اين وقايع، جديد و منفرد نيست. هم‌اكنون هم موارد گوناگوني از اين اتفاقات رخ مي‌دهد و در گذشته هم رخ مي‌داده است. ولي حتي خبر آنها در سطح رسانه‌هاي محلي هم بازنشر نمي‌شده است. براي مثال اگر از اين حادثه فيلم گرفته و منتشر نمي‌شد، ارزش خبري چنداني نداشت. زيرا از اين گونه اختلافات و درگيري‌ها وجود دارد و آن رفتار نگهبان شركت نفت نيز در خبر آورده نمي‌شود چون اثبات آن سخت است ولي هنگامي كه آن رفتار به صورت فيلم ضبط و پخش مي‌شود، معناي ماجرا به كلي فرق مي‌‌كند و اتفاقا همه بخش‌هاي اين خبر در مقابل پا گذاشتن روي سينه زن و دست كشيدن به سينه‌ او، امري فرعي محسوب مي‌شود.

اين ويژگي فيلم است كه مسايلی را نزد مخاطب برجسته مي‌كند، که در خبرهای غیرتصویری برجسته نیستند. پس بپذيريد كه به دنياي جديدي وارد شده‌ايم كه بايد خود را با اين وضع تطبيق دهيد. به احتمال زیاد از این پس نیز انتشار این گونه اخبار و گزارش‌ها بیشتر هم خواهد شد.

نكته بعدي اين كه در نشان دادن واكنش قدري تامل كنيد. بهتر است بگوييم اصلا سعي نكنيد كه ماجرا را تغيير دهيد، چون حتما نتيجه بدتر خواهد شد. واكنش را دراختيار نيروهاي امنيتي، انتظامي و قضايي قرار ندهيد، چون آنان با فضاي موجود رسانه‌ای چندان آشنا نيستند، و رفتارشان مصداق سرمه كشيدن و كور كردن خواهد شد. مثل همین پلیسی که یک جوان را به آن شکل دستبند زده و جلوی چشم مردم در حالی که فیلم می‌گیرند با او چنان برخوردی می‌کند. معلوم است که او درکی از بازتاب رفتار خود در سطح وسیع ندارد. گمان می‌کند که اگر کسی در آنجا به دلیل ترس اعتراضی نمی‌کند پس حتما دیگران هم اعتراض نخواهند کرد.

و بالاخره بخش مهم اين فيلم همان جايگاه نازل شهروند به ويژه زن، نزد مامور رسمي است. درباره دعواي زنان با يكديگر خيلي نمي‌توان ابراز تعجب كرد كه مثل همه دعاوي ديگر است، ولي رفتار آن نگهبان با آن باتوم كه نماينده و نگهبان نهادی رسمي است واجد معناي زننده‌اي بود كه با هيچ مصاحبه‌اي چه ساختگي و چه واقعي قابل پوشاندن نيست.

از نکات عجیب همه این نوع برخوردها این است که نظام رسمی حتی در مواردی که مورد حمایت خودش هم نیست به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که هزینه آن را می‌پردازد. در همین مورد خانم آبادانی بعید است که سیستم خواهان حمایت از عمل و رفتار آن مردی باشد که این خانم برای اعتراض به وی به آنجا رفته است. ولی در عمل به گونه‌ای برخورد شد که گویی او مورد حمایت نهادهای رسمی است. در ماجرای پلیس وان جوان هم همین مسأله وجود دارد.

راه‌حل چیست؟ آزادی و استقلال رسانه و حرفه روزنامه‌نگاری راه حل است. در غیر این صورت با وجود این وضعیت هر اتفاق مشابهی هم که بیفتد و از این پس بیشتر بازتاب خواهد شد، یک درجه بر بی‌اعتمادی مردم افزوده خواهد شد.

منبع:
قنات‌ها در استان بوشهر احیا می شوند
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طرح‌های مهمی برای مرمت و احیای قنات‌ها در پنج شهرستان استان بوشهر در دست اجرا است.
كدخبر: 120230
1399/08/05

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر؛ قنات یا کاریز یکی از راه‌های تأمین آب در گذشته بوده که گفته می‌شود ایرانیان اولین قوم استفاده کننده از آب قنات بوده‌اند و دیگر کشورها نیز به تقلید از ایران اقدام به طراحی و حفر قنات برای استفاده از آب‌های زیرزمینی کرده‌اند.

قنات آب‌راهی است که در زمین حفر شده و ارتباطی را بین مادر چاه و مظهر قنات ایجاد می‌کند و ممکن است آب مسیری چند کیلومتری را طی کند تا به دهانه خروجی برسد.

هرچند در گذشته بخش زیادی از فعالیت‌های حوزه کشاورزی با استفاده از آب استخراج شده از قنوات تأمین می‌شده است، ولی با توسعه فناوری‌ها، چاه‌های عمیق حفر شد و با دستگاه‌های پمپاژ آب را به سطح زمین رساند.

 

توسعه فناوری‌های حفر چاه و استفاده از دستگاه‌های نوین پمپاژ باعث افزایش بیش از برداشت آب از سفرهای زیرزمینی شده و این موضوع بسیاری از قنات‌ها را خشک کرده است.

طی سال‌های اخیر یکی از برنامه‌های مهم برای تأمین آب، احیای قنوات بوده است که در استان بوشهر نیز تلاش‌هایی در این زمینه انجام شده است.

وجود ۱۴۷ رشته قنات در استان

مسعود خوارزمی مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: قنات توسط مقنیان ایرانی اختراع شده و عمری به اندازه هزاران سال دارد.

وی با اشاره به اینکه قنات‌ها هنوز هم در نقاط مختلف ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، اضافه کرد: هر قنات از یک سری میله چاه عمودی (برای انتقال و تهویه)، یک سری آب‌راه یا گالری، مظهر قنات (جایی که آب از قنات بیرون می‌آید و مادر چاه تشکیل شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۴۷ رشته قنات در استان بوشهر داریم که اکنون در حال آبدهی هستند.

بیشترین قنات‌ها در جم

وی اضافه کرد: بیشترین قنات‌های استان بوشهر در شهرستان جم با ۶۹ رشته، در دشتستان با ۳۵ رشته، در دشتی با ۳۲ رشته، دیر با ۱۱ رشته هستند و شهرستان کنگان نیز یکی دو رشته قنات دارد.

خوارزمی بیان کرد: میزان استحصال آب از این ۱۴۷ رشته قنات موجود در استان بوشهر سالانه چهار میلیون مترمکعب است که نقش مهمی در تأمین آب مناطق مورد استفاده دارند.

وی از اجرای طرح مرمت و لایروبی قنات‌های استان خبر داد و اضافه کرد: برخی از قنات‌های استان بر اثر فرسایش دچار آسیب‌هائی در بدنه‌ها، کف و سقف شده بودند که نسبت به مرمت و لایروبی آنها اقدام شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: عملیات مرمت قنات‌ها با مشارکت مردم و در قالب بازسازی چاه‌ها، کبرگذاری، سفره‌چینی، سنگ‌چینی، بغل‌تراشی، طوق‌چینی، درپوش چاه‌ها، دال‌گذاری، پرکردن پشت چاه‌ها و… انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: طی چهار سال اخیر اعتبارات خوبی در راستای احیای قنوات در استان داشته‌ایم که شامل اعتبارات ملی و استانی بوده است.

خوارزمی بیان کرد: در سال ۹۸ از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان بوشهر دو میلیارد تومان برای احیای قنوات مصوب شده بود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال گذشته عملیات احیا و مرمت قنوات در ۱۴۹ کیلومتر اجرا شده است، افزود: در سال جاری تاکنون ۳۵۷ میلیون تومان برای احیای قنوات استان تخصیص یافته است.

 

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در سال ۹۶ بیش از ۷۲۰ میلیون تومان اعتبارات استانی و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبارات ملی برای احیای قنوات استان بوشهر هزینه شده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ نیز سهم اعتبارات ملی ۷۲۰ میلیون تومان و اعتبارات استانی ۴۰۰ میلیون تومان بوده است و در سال گذشته اعتبارات استانی ۲۵۰ میلیون تومان و اعتبارات ملی یک میلیارد و ۲۰۵ میلیون تومان بوده است.

خوارزمی بیان کرد: طی این چهار سال، ۱۱.۳ کیلومتر در ۶۶ رشته قنات مرمت و بازسازی شده است که سه میلیارد تومان اعتبارات ملی و یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان اعتبارات استانی هزینه شده است.

کیفیت خوب آب قنوات

وی با اشاره به اینکه قنوات استان بوشهر از کیفیت خیلی خوبی برخوردار هستند، تصریح کرد: کیفیت آب قنات‌های استان بوشهر به گونه‌ای است که آب آنها قابل شرب است.

در سال‌های گذشته به دلیل حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق بدون مجوز و بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی با کاهش شدید سطح آب سفره‌های زیرزمینی در دشت‌های مختلف کشور مواجه هستیم.

انتظار می‌رود ضمن حفاظت و مرمت و بازسازی قنوات، نظارت مناسبی بر برداشت آب از چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق انجام شود تا دشت‌های استان بوشهر بیش از این آسیب نبینند.

منبع:
برخورد پژو 206 با تریلر دو کشته داشت+عکس
پیغام: مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: برخورد پژو ۲۰۶ با خودرو باری تریلر در کیلومتر ۱۳ جاده آبدان به کاکی دو کشته و یک مصدوم داشت.
كدخبر: 120229
1399/08/04

پیغام: مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: برخورد پژو ۲۰۶ با خودرو باری تریلر در کیلومتر ۱۳ جاده آبدان به کاکی دو کشته و یک مصدوم داشت.

به گزارش «پیغام»؛ غلامرضا حاجیانی  افزود: ساعت ۱۵:۲۴ در پی تماس با پایگاه امداد و نجات جاده‌ای جاشک مبنی بر برخورد از عقب پژو ۲۰۶ به خودرو باری تریلر در کیلومتر ۱۳ جاده آبدان به کاکی روبروی رستوران بین راهی روستای جاشک نجات‌گران پایگاه به محل حادثه اعزام شد.

    

او افزود: پس از ارزیابی با استفاده از ست‌های هیدرولیک مصدومان را از خودرو پژو ۲۰۶ خارج کرده که یک نفر از سرنشینان خودرو ۲۰۶ در محل حادثه فوت شد بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر ادامه داد: یک نفر که علائم حیاتی داشت با آمبولانس پایگاه به مرکز خدمات جامع سلامت شهر آبدان انتقال داده شد که وی در درمانگاه فوت شد.

 

 

 

منبع:
برپایی چادر مسافران در ساحل گناوه؛ تخلفی آشکار در برابر مصوبه ستاد کرونا
پیغام: براساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر برپایی چادر در ساحل این استان ممنوع است این درحالی است که مسافران و گردشگران شهرستان گناوه به این مصوبه هیچ توجهی نمی‌کنند.
كدخبر: 120228
1399/08/04

به گزارش «پیغام» به نقل ازایرنا، باوجود ابلاغ محدودیت‌های کرونایی از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا به خصوص در شهرستان‌های قرمز اما مسافران و گردشگران همزمان با تعطیلات چندروزه بدون توجه به شرایط با سفر به بندر گناوه ساحل و بوستان‌ها را برای برپایی چادر انتخاب می‌کنند.

استاندار بوشهر در جلسه هفته گذشته ستاد مقابله با کرونا این استان محدودیت‌های جدیدی را صادر کرد که یکی از این محدودیت‌ها ممنوع شدن برپایی چادر در ساحل بود.

عبدالکریم گراوند در این نشست اعلام کرد: برای حفظ سلامت مردم برپایی هرگونه چادر در سواحل این استان ممنوع است.

استاندار بوشهر اظهارداشت: شرایط بیماری در همه جای کشور مناسب نیست و اوضاع استان‌ها شبیه هم هست اما هفته گذشته با وجود این شرایط سخت برخلاف دستورالعمل‌های بهداشتی مردم در ساحل این استان حضور یافتند.

در حالیکه آمار روزانه مرگ و میر کرونایی کشور در چند روز اخیر روند افزایشی داشته، چندین بار رکورد زده و میزان مبتلایان نیز همچنان رو به افزایش است، رفتار بخشی از هموطنان قابل قبول و تحمل نیست.

اکنون در شرایطی قرار داریم که هموطنان باید هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرند اما می بینیم که عده ای از آنان به جای اینکه در خانه و شهر خود بمانند به سفر می‌روند و چنین واکنشی از آنان نشان  می‌دهد این گروه از جامعه از یاران و همراهان کرونا هستند.

 یکی از نقاطی که این روزها باتوجه به هوای مناسب با  ورود مسافر در اوج پیک کرونا قرار گرفته، ساحل و بوستان‌های بندر گناوه است و مسافران بدون توجه به شرایط در این مکان اقدام به برپایی چادر می‌کنند.

ساحل و بوستان‌های گناوه این روزها شاهد حضور جمعیت زیادی از مسافران استان‌های همجوار است که حاضر نیستند در شرایط بد کرونایی کشور قید تفریح و مسافرت را بزنند تا  زنجیره کرونا  قطع شود.

هرگونه تصمیمی که ازطرف ستاد ملی کرونا و به تبع آن در استان‌ها و شهرستان‌ها گرفته می‌شود در راستای حفظ سلامتی مردم اعم از ساکنان هر منطقه یا مسافران  بوده و  لازم الااجرا است. 

مسافران و گردشگران در زمان حضور خود در بندرگناوه از غروب تا صبح روز بعد اقدام به برپایی چادر می‌کنند و پس از استراحت تعدادی برای خرید به بازار این شهر مراجعه و عده دیگری برای تفریح  و شنا کردن دل به دریا می‌زنند.

این اقدام مسافران در پی روند افزایش دوباره آمار مبتلایان و خیز بیماری کرونا در کشور ،  موجب نگرانی و دغدغه گناوه‌ای‌ها از گسترش بیشتر ویروس شده‌ است و انتظار دارند مصوبه استانی مبنی بر ممنوعیت برپایی چادر در ساحل و بوستان‌های شهرستان استان عملیاتی شود.

در وضعیت کنونی لازم است شهروندان بومی که میزبان مسافران هستند در راستای حفظ سلامتی خود کمتر در ساحل حضور یابند.

مردم این دیار انتظار دارند همانگونه که با افزایش ابتلای کرونا در اواسط اسفندماه در استان بوشهر وضعیت  اضطراری اعلام شد و در پی آن شرایط رفت و آمد به برخی از شهرهای استان که وضعیت بحرانی پیدا کرده بود ممنوع شد دوباره اجرایی شود.

در این میان گذری به وضعیت کرونا و اعمال محدودیت های شدید در اوایل شیوع کرونا در استان بوشهر از جمله شهرستان گناوه می‌اندازیم.

با به صدا درآمدن زنگ خطر کرونا ورودی‌های شهرهای استان به خصوص در شمال اعمال محدودیت بیشتر شد و تفرجگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز گردشگری و ساحل  مسدود شد تا جلوی شیوع بیشتر این ویروس گرفته شود.

در همین روزها بود که مسافرت‌ و ورود گردشگر به استان بوشهر ممنوع شد و باتوجه به نزدیکی به سال جدید مسئولان همواره از مردم می‌خواستند که در خانه بمانند و دور مهمانی و مسافرت‌ها را خط بکشند.                                                                                                  

 ساحل بکر گناوه که چندین سال است در ایام نوروز پذیرای جمع میلیونی مسافران از جای جای کشور پهناور ایران بود امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا اجازه ورود به هموطنان داده نشد و این مدت را خلوت  سپری کرد.

رئیس کمیته نظارت ستاد مقابله با کرونا گناوه گفت: طبق مصوبه هفته گذشته ستاد استانی مقابله با کرونا، در راستای حفظ سلامت مردم  محدودیت‌های کرونایی اعمال شد و ممنوعیت برپایی چادر در ساحل نیز بعنوان یکی از این محدودیت‌ها به شمار می‌رود.

حسین امیری افزود: شهرستان گناوه همواره در تعطیلات پایان هفته و مناسبت‌ها میزبان حضور بی شمار مسافران و گردشگران است و حتی در این شرایط که بیماری کرونا خیز برداشته باز هم  مسافران با بی اعتنایی به این شهرستان مسافرت کرده و در محدوده پارک‌ها و ساحل اقدام به برپایی چادر می‌کنند.

وی اظهارداشت: مصوبه استانی ستاد کرونا به خصوص مصوبه ممنوعیت برپایی چادر لازم الاجرا است و دستگاه‌های نظارتی باید آن را بجد عملیاتی کنند.

رئیس کمیته ستاد نظارت مقابله با کرونا و معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری گناوه گفت: این ستاد در این ارتباط ابلاغیه‌ای به شهرداری و نیروی انتظامی برای ممنوعیت برپایی چادر از سوی مسافران و گردشگران ارسال کرده و دستگاه‌های نظارتی طبق این ابلاغیه نباید به مسافران و گردشگران اجازه برپایی چادر را در ساحل بدهند.

شهرستان ساحلی و تجاری گناوه از نقاط گردشگرپذیر جنوب کشور است و در این شرایط در وضعیت قرمز کروتایی قرار دارد.

منبع:
بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر در مراحل پایانی تکمیل است
پیغام: استاندار بوشهر گفت: بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر در مراحل پایانی تکمیل است و مراحل ساخت بیمارستان جدید هم طبق برنامه پیش می‌رود، این اقدامات در حالی است که دولت در سخت‌ترین شرایط مالی و تحریمی قرار دارد.
كدخبر: 120227
1399/08/04

پیغام: استاندار بوشهر گفت: بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر در مراحل پایانی تکمیل است و مراحل ساخت بیمارستان جدید هم طبق برنامه پیش می‌رود، این اقدامات در حالی است که دولت در سخت‌ترین شرایط مالی و تحریمی قرار دارد.

به گزارش «پیغام»، عبدالکریم گراوند در نشست با مدیرکل و معاونان بیمه سلامت استان بوشهر به مناسبت سالروز تاسیس بیمه همگانی و سلامت با اشاره به اهمیت موضوع سلامت در همه کشورها اظهار داشت: همه دولت‌ها و حکومت‌ها به طور ویژه به موضوع سلامت و درمان توجه دارند و در تمام تصمیمی گیریها، درمان در اولویت است.

استاندار بوشهر افزود: در دولت تدبیر  و امید هم در قالب طرح نظام سلامت اقدامات خوب و ارزشمندی انجام شده و اگر اقدامات و تحولات صورت گرفته در بخش درمانی نبود، امروز شاهد مشکلاتی به مراتب بیشتر بودیم.

وی اضافه کرد: افزایش تخت‌های بیمارستانی در استان در دولت تدبیر و امید یکی از اتفاقات ارزشمند دولت بوده که اگر این افزایش ها صورت نمی‌گرفت، مشکلات امروز به ویژه برای مقابله با کرونا خیلی بیشتر می‌شد.

گراوند تصریح کرد: شیوع کرونا نشان داد، اقدامات و تحولات صورت گرفته در بخش درمانی استان، مفید بوده هر چند مشکلاتی هم در زمینه مختلف داریم از جمله اینکه مرکز استان فقط یک بیمارستان عمومی دولتی دارد.

استاندار بوشهر اضافه کرد: بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر در مراحل پایانی تکمیل است و مراحل ساخت بیمارستان جدید هم طبق برنامه پیش می‌رود، این اقدامات در حالی است که دولت در سخت‌ترین شرایط مالی و تحریمی قرار دارد.

وی با قدردانی از خدمات بیمه سلامت در استان گفت: استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در همه بخش‌ها ضروری است، استفاده از نسخه های الکترونیکی در بیمه سلامت مزایای فراوانی داشته که علاوه بر اطمینان از انجام بهینه کار و افزایش سرعت خدمت، از بروز تخلفات هم جلوگیری کرده است.

گراوند گفت: یکی از عمده مشکلات استان در بخش بهداشت و درمان، عدم حضور فعال بخش خصوصی در این زمینه است که در همین ارتباط اقدامات خوبی در دست انجام است.

وی بیان کرد: تقویت بخش خصوصی حوزه درمان در استان از ضروریات بخش بهداشتی و درمانی استان است که بتوان از ظرفیت بخش خصوصی هم برای کمک به هم استانی ها استفاده کرد.

 

منبع:
بازگشت به بالا