به تولید و عرضه واکسن کرونا طی چند ماه آینده خوش‌بین نیستم
پیغام: فوق تخصص ریه و استاد دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: خیلی خوش‌بین نیستم که در ماه‌های آینده واکسن کرونا به تولید و عرضه برسد.
كدخبر: 117188
1399/05/22

به گزارش «پیغام»؛ دکتر مهرزاد بحتویی در گفت‌وگو با مهر با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت: همه مردم موظف هستند نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ورزند تا هم خودشان مبتلا نشوند و هم موجب ابتلای دیگران نشوند.

وی با بیان اینکه قدرت انتقال ویروس کرونا بیشتر شده است افزود: مطابق مطالعات صورت گرفته و بررسی آماری انجام شده، میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونا بیشتر شده و باید بیشتر از قبل مراقبت صورت گیرد.

این فوق تخصص ریه در ارتباط با تولید واکسن کرونا نیز تصریح کرد: خیلی خوش‌بین نیستم که در ماه‌های آینده واکسن کرونا به تولید و عرضه برسد و اکنون چندین گروه تحقیقاتی در حال کار روی واکسن هستند ولی نتایج تحقیقات به گونه‌ای است که انتظار نمی‌رود طی دو سه ماه آینده واکسن کرونا عرضه شود.

نقش ماسک در پیشگیری

بحتویی با اشاره به تأثیرات مهم مراقبت‌های بهداشتی در نحوه ابتلاء نیز گفت: اگر ماسک بزنیم و در جاهای شلوغ تردد نکنیم، احتمال ابتلاء کاهش می‌یابد و حتی در صورت ابتلاء نیز تعداد ویروس کمتری به ما حمله می‌کنند و به احتمال زیاد نوع خفیف بیماری را می‌گیریم.

وی بیان کرد: در واقع ویروسی که به بدن حمله می‌کند، هر چه کمتر راه نفوذ داشته باشد، تأثیر کمتری روی بدن می‌گذارد و هر چه تعداد ویروسی که وارد بدن می‌شود بیشتر باشد، احتمال آسیب بیشتری وجود دارد و این‌نکته نقش ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را برجسته‌تر می‌کند.

کاهش مبتلایان کرونا در استان

وی در ارتباط با کاهش مبتلایان کرونا در استان نیز بیان کرد: خوشبختانه با رعایت پروتکل‌ها و زدن ماسک در جامعه، تعداد بیماران و بیماران بستری رو به کاهش است ولی این‌طور نیست که بگوییم وضعیت عادی است بلکه تا زمانی که به‌طور کامل این ویروس ریشه‌کن نشده باید خطر را حس کنیم.

این فوق تخصص ریه به کمبود تخت‌های آی سی‌یو و امکانات درمانی در بخش مراقبت‌های ویژه اشاره کرد و افزود: اگر وارد پیک سوم بیماری شویم و تعداد بیماران روند صعودی بگیرند، ممکن است تخت‌های آی‌ سی‌یو جوابگو نباشند و این زنگ خطر است و انتظار داریم پیش‌بینی لازم اندیشیده شود.

لزوم جلوگیری از پیک سوم کرونا

وی از مسئولان ارشد استان خواست تدابیری اتخاذ کنند که مراجعه حضوری در ادارات و اماکن دولتی کاهش یابد و برنامه‌های مختلف تحت کنترل باشد، چرا که در غیر این‌صورت باید منتظر پیک سوم و خطرناک این ویروس باشیم.

دکتر بحتویی یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم مدارس و دانشگاه‌ها تا رفع کامل ویروس از برگزاری دوره‌های حضوری اجتناب ورزند تا شاهد گسترش ویروس نباشیم.

وی از مسئولان خواست نسبت به تأمین ماسک ارزان‌قیمت برای مردم بویژه قشر مستضعف اهتمام ورزند تا همه مردم بتوانند از ماسک استفاده کرده و زنجیره انتقال را قطع کنند.

وسواس بیش از حد خوب نیست

این فوق تخصص ریه همچنین در ارتباط با وسواس و اضطراب در این بیماری نیز ابراز داشت: باید این ویروس را جدی بگیریم و کاملاً رعایت کنیم.

وی تصریح کرد: در عین حال نباید وسواس بیش از حد داشته باشیم بلکه در صورت بروز نشانه‌ها و تداوم علائم باید نگران شویم در غیر این‌صورت نباید نگران باشیم.

دکتر بحتویی گفت: باید به علم و تجربیات افراد متخصص اهمیت بدهیم و به گونه‌ای رعایت کنیم که کمتر و بیشتر از حد توصیه شده نباشد.

تشریح علائم بالینی اصلی ویروس

وی در ارتباط با علائم بالینی اصلی ویروس در شرایط کنونی بیان کرد: تقریباً مثل علائم سرماخوردگی شدید است که البته اگر زمان علائم طولانی شد و تب و لرز و سرفه‌های غیر قابل کنترل نیز سراغمان آمد باید به پزشک مراجعه کنیم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی افزود: تنگی نفس، سرفه‌های پی در پی و آزاردهنده، بدن‌درد و سردرد شدید، کوفتگی بدن و گلودرد و از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز از علائم این بیماری است.

۸۰ درصد مبتلایان کرونا هیچ علائمی ندارند

دکتر بحتویی یادآور شد: ۸۰ درصد مبتلایان کرونا هیچ علائم و نشانه‌هایی ندارند و ۱۵ درصد نیز علامت‌دار می‌شوند ولی با درمان ساده و استراحت درمان می‌شوند و تنها ۵ درصد از بیماران نیازمند مراقبت ویژه و درمان خاص هستند.

فوق تخصص ریه در پایان به مردم توصیه کرد حتی‌الامکان به جاهای شلوغ نروند و اگر برای خرید و کارهای ضروری از منزل خارج می‌شوند حتماً ماسک بزنند و فاصله را رعایت کنند.

منبع:
شورای شهر بوشهر باید منحل شود
پیغام: عضو شورای شهر بوشهر براساس بند ۹۱ قانون شوراها خواستار شفافیت و انحلال شورای شهر بوشهر شد.
كدخبر: 117187
1399/05/22

به گزارش «پیغام»؛ اکبر توسلی طی نامه‌ای خطاب به فرماندار بوشهر بیان کرد: همانطور که مطلعید عضو شورای شهر علاوه بر سوگند تعهد آوری که در ابتدای شورا ادا می‌نماید برابر بند ۲ ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی، تشکیلات، انتخابات داخلی.. مصوب ۱۱ فروردین ۱۳۷۸ هیئت وزیران عضو یا اعضای شورا باید در تصمیم‌های خود قوانین و مقررات مربوط را مورد توجه قرار دهند و الا مشمول ماده ۹۲ قانون شورا می‌گردند.

وی اضافه کرد: لذا نظر به اینکه شورای بوشهر بنا به هر دلیل در حال حاضر نتوانسته است در اجرای تبصره ماده ۸۳ قانون شورا در بازه زمانی سه ماه بین خاتمه خدمت شهردار منتهی به ۱۵ مرداد شهردار جدید را منصوب کند به‌طوری‌که حقوقدانان شورای بوشهر را فاقد صلاحیت و اهلیت می‌دانند و آن را مشمول ماده ۹۱ قانون شورا می‌دانند که مسئول آن شخص جنابعالی هستید.

توسلی افزود: در جهت ادامه خدمت شورای بوشهر به دور از ملاحظه کاری که عادتی دیرینه در نظام استخدامی و بروکراسی ما است شفافیت تمام به خرج داده و صراحتاً در این مورد اظهار نظر کنید و چنانچه این عدم صلاحیت و اهلیت و مشروعیت و مقبولیت ناشی از وظایف و عملکرد عضو یا اعضا بوده باید با جان و دل بپذیریم مگر اینکه خلافش را در محاکم قضائی ثابت و دوباره به این صلاحیت برگردیم.

وی بیان کرد: در صورت سکوت در همین‌جا اعلام می‌کنم همه اقدامات موضوع بند ۲ ماده ۱۱ متوجه عضو شورا نیست.

این عضو شورای شهر بوشهر افزود: از نماینده محترم مجلس هم مصرانه می‌خواهم در پاسداشت شوراها این نهاد مردمی که گاهاً سمت و سوی خصوصی و فردی می‌گیرد نظارت مستمر وکافی بر شوراها و فرمانداران داشته باشند. و به شهروندان عزیز هم صراحتاً اعلام می‌نمایم مسئول اعلام انحراف شوراها از ریل وظایف بر اساس قانون شوراها به فرمانداران سپرده شده است و لذا چنانچه شورایی از حد و حدود خویش خارج شده و به راه خود ادامه می‌دهد با فرمانداران است و بعد شورا؟ تسریع و شفافیت در دستور مزید امتنان است.

منبع:
تصویب منطقه ویزه اقتصادی بندر دیلم در سازمان حفاظت محیط زیست
پیغام:استاندار بوشهر از تصویب منطقه ویژه اقتصادی بندر دیلم در دفتر ارزیابی های زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست پس از توقفی طولانی خبر داد.
كدخبر: 117186
1399/05/21

به گزارش«پیغام»، عبدالکریم گراوند در نشست مشترک کارگروه تسهیل و اشتغال استان بوشهر اظهار داشت: پس از توقف ۸ -۹ ساله روند تصویب طرح منطقه ویژه اقتصادی بندر دیلم که به خاطر مسائل زیست محیطی متوقف شده بود با دریافت مجوزهای زیست محیطی به تصویب دولت رسید.

 وی بیان کرد: توجه به صنایع پایین دستی که آلایندگی کمتر و اشتغال بالایی دارند در منطقه ویژه اقتصادی بندر دیلم ضروری است.
 
گراوند گفت: با توجه به آمار بیکاری در دیلم، منطقه ویژه اقتصادی دیلم نقش بسیار مهمی در رونق اشتغال این شهرستان خواهد داشت.
 
استاندار بوشهر اظهار داشت: هیچکس حق ندارد مانع کار و توسعه در استان شود، مدیران استان زمینه سرمایه گذاری را با حذف روندهای پر پیچ و خم اداری فراهم کنند.
 
وی گفت: استفاده از ظرفیت پنجره واحد تجاری ضروری است و یکی از کارهایی که روند سرمایه گذاری را در استان تسریع می کند، پاسخ به موقع به استعلامان است که مدیران این موضوع رو مد نظر قرار دهند.
منبع:
جان باختن 8 نفر دیگر در اثر کرونا
پیغام: دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: در حال حاضر 304 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.
كدخبر: 117185
1399/05/21

پیغام: دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: در حال حاضر 304 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.

به گزارش «پیغام»؛  دکتر سعید کشمیری اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 74 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌شده‌اند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر 183 مورد مثبت قطعی در بیمارستان‌های استان بستری هستند گفت: خوشبختانه در 24 ساعت گذشته 52 مورد از بستری‌های بخش‌های کرونایی در استان بوشهر با حال خوب از بیمارستان مرخص شده‌اند که از این تعداد 26 مورد مثبت قطعی بوده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: متأسفانه 6 نفر از همشهریان عزیزمان روز دو‌شنبه و 2 نفر روز سه‌شنبه فوت شده‌اند که تست کرونای همه آن‌ها امروز مثبت اعلام‌شده است که در رده سنی 60 تا 96 سال هستند.

دکتر کشمیری بابیان اینکه هم‌اکنون 51 مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این تعداد در حال حاضر 22 مورد از آن‌ها با کمک دستگاه نفس می‌کشند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: هیچ داروی اختصاصی و واکسنی برای بیماری کرونا هنوز کشف نشده است و تنها راه مبارزه با این ویروس اقدامات پیشگیرانه است.

منبع:
صدرالله محمدی، سرمایه‌ای که از دست رفت
صدرالله محمدی باغملایی در سعه‌ی صدر، آرامش و متانت و ادب زبانزد بود. کسی هرگز صدای بلند او را نشنید و در سخنان او هیچ‌گاه نشانی از گزندگی و آزار رسانی به خلق نبود. با این‌حال و با وجود نرم‌خویی ذاتی و متانت همیشگی، بر آرمان‌های انسانی‌اش استوار بود.
كدخبر: 117184
1399/05/21

رضا معتمد

  مهندس صدرالله محمدی باغملایی، دوست و برادر همراه و رفیق سال‌های دورم،  پس از دوره‌ای تحمل مشقت بیماری، در حالی چشم بر جهان فرو بست که پر از شور زندگی بود. او امیدش را هرگز و تا واپسین‌های حیات از دست نداد. با آن‌که چندماهی را به‌دلیل از دست دادن کلیه‌هایش با رنج‌ دیالیز سپری می‌کرد، همواره امیدوار به ادامه‌ی راه زندگی و با وجود ضعف قوای جسمانی، شکرگزار بود. اگر آن سکته‌ی مغزی به‌ناگهان سراغش نمی‌آمد و گرهی ناگشودنی بر پیچیدگی درمانی او نمی‌انداخت، شاید سال‌های سال ما را از  حظ وجودش بهره‌مند می‌ساخت اما دریغا که

باز جهان تیزچنگ و خلق شکار است

باز جهان را به‌جز شکار چه کار است؟

                             (ناصر خسرو)

به‌هر حال او اکنون از میان ما رفته است و باید ایمان بیاوریم به غیاب جسمانی او و دل خوش کنیم به حضور روحانی‌اش.

خبر درگذشت او با پژواکی وسیع در جامعه فرهنگی و محافل سیاسی و اجتماعی همراه بود و این، حاصل حضور وزین و اثرگذاری است که او‌ در عرصه‌ی اجتماعی داشت. او از خوش‌نامان روزگار بود و خوش‌نامی سعادتی است بزرگ. این خوش‌نامی و اثرگذاری سرمایه‌ای است که آسان به‌دست نمی‌آید. اول باید خود به سرمایه‌ای گران تبدیل شوی و او، بی‌گمان یکی از سرمایه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان بود و نیز  یکی از نمونه‌های برجسته از مسئولیت پذیری. رد این مسئولیت‌پذیری را در تمام شئون زندگی او می‌توان دنبال کرد.

او در جوانی، هنگامی که کشور با تجاوز بیگانه روبه‌رو شد، با اشتیاق تمام، روی به جبهه‌های جنگ آورد و زخم‌های عمیق و ماندگار جنگ را بر تن شریفش پذیرا شد و تا پایان عمر با این زخم و آسیب‌ها کنار آمد. همچنین در آغاز جوانی معلمی را برگزید و در قامت یک معلم جوان و دل‌سوز در دورترین روستاهای استان و کشور  خدمت کرد.

پس از آن در کسوت یک مدیر موفق در آموزش و پرورش به خدمت پرداخت و در هر موقعیتی که قرار گرفت، خطی روشن و نشانی ماندگار از تعهد انسانی و مسئولیت‌شناسی را از خود به یادگار گذاشت‌.

همچنین دوران مدیریت او بر مؤسسه فرهنگی، ورزشی شهرداری بوشهر را می‌توان از درخشان‌ترین مقاطع در تاریخ فرهنگ و هنر بوشهر به‌شمار آورد‌. حمایت سخاوتمندانه او از جریان‌های مختلف فرهنگی، ادبی و هنری، به محافل مختلف فرهنگی رونقی کم‌نظیر بخشید و به خلق آثار فاخر ادبی و هنری و فرهنگی کمک شایانی کرد.

او هرگز در بزرگداشت اهالی فرهنگ و هنر چیزی کم نگذاشت و از آنچه در وسع و توانش بود، مضایقه نکرد همچنان که در هنگام مدیریتش در جایگاه‌های مختلف مدیریتی آموزش و پرورش نیز از هیچ خدمتی به دانش‌آموزان و همکاران فرهنگی‌اش دریغ نکرد. روی باز و چهره‌ی گشاده‌اش در برابر اهل قلم و فرهنگ، از خاطره‌ی هیچ انسان منصفی زدوده نخواهد شد.

صدرالله محمدی باغملایی در سعه‌ی صدر، آرامش و متانت و ادب زبانزد بود. کسی هرگز صدای بلند او را نشنید و در سخنان او هیچ‌گاه نشانی از گزندگی و آزار رسانی به خلق نبود. با این‌حال و با وجود نرم‌خویی ذاتی و متانت همیشگی، بر آرمان‌های انسانی‌اش استوار بود.

صدرالله محمدی، انسانی آزاده و صادق و صاحب اندیشه بود که با پایمردی تمام بر باورها و آرمان‌هایش می‌ایستاد و در این ایستادگی تردیدی به دل راه نمی‌داد و پیامدهای گاه ناگوارش را به‌جان می‌خرید.

او به‌راستی اصلاح‌طلبی صادق و مؤمن بود و به‌راه و رسم اصلاح‌طلبی و میهن‌دوستی و وطن‌خواهی تا واپسین لحظات عمر استوار ماند.

وی قاری توانا و مدرس قرآن و مؤسس و مبتکر فعالیت‌های قرآنی در بیش از سه دهه بود اما هرگز فعالیت‌های دینی و مذهبی و قرآنی را به رخ این و آن نکشید و آن را برای خود به محملی برای فخرفروشی و طلب‌کاری تبدیل نکرد.

غیاب او در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استان، بدون شک ضایعه‌ای بزرگ و صدمه‌ای است که جبرانش چندان آسان نخواهد بود. اما چاره چیست جز رنج فراق عزیزی چون او را در این روزهای تلخ تحمل کردن و به یاد او در دل شمعی افروختن و بر او درودی از صمیم جان فرستادن؟

در دلم بود که بی‌دوست نباشم هرگز

چه توان کرد که سعی من و دل باطل بود

منبع:
پیام تسلیت جمعی از شاعران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و فرهنگیان استان بوشهر به‌مناسبت درگذشت مهندس صدرالله محمدی باغملایی
پیغام: پیام تسلیت جمعی از شاعران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و فرهنگیان استان بوشهر به‌مناسبت درگذشت مهندس صدرالله محمدی باغملایی پیام تسلیتی صادر کردند.
كدخبر: 117183
1399/05/21

پیغام:  جمعی از شاعران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران،  هنرمندان و فرهنگیان استان بوشهر به‌مناسبت درگذشت مهندس صدرالله محمدی باغملایی پیام تسلیتی صادر کردند.

 به گزارش «پیغام» در متن این پیام تسلیت آورده شده است:

*هوالباقی*

«مهندس صدرالله محمدی باغملایی از فرهنگیان خوش‌نام و از مدیران خدمت‌گزار استان در عرصه‌ی فرهنگی و آموزشی و نیز یکی از چهره‌های فعال در عرصه‌های سیاسی اجتماعی دیارمان، در حالی که هنوز امیدها به‌ حضور پررنگش در میدان تلاش و خدمت بود، چشم از جهان فرو بست و در جوار رحمت پروردگار آرام گرفت.

او رفت اما نشان روشن و درخشانی از خدمت در جایگاه‌های اجتماعی، سیاسی، آموزشی و فرهنگی از خود بر جای نهاد و این نشان همواره در یاد و خاطره‌ی اهالی فرهنگ و قلم و رهپویان عرصه‌ی هنر باقی خواهد ماند.

درگذشت اندوه‌بار این چهره‌ی شاخص و این خدمت‌گزار صادق را به همسر، فرزندان و بازماندگان محترم آن زنده‌یاد و نیز به جامعه‌ی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی استان تسلیت می‌گوییم.»

 

حمید آب آذر، علی آتشی، رضا آذین، عبدالله آورا، نجف آهوچهر، غلامرضا ابراهیمی، محید اجرایی، الیاس احمد حسینی، احسان احمد زاده،  اسکندر احمدنیا، حسن احمدی، سیامک احمدی، علی احمدی، غلامرضا احمدی،  محمد احمدی، عبدالحسین احمدی ریشهری، حمید اسدپور، علی اسماعیلی، راضیه اشعثی، نوشاد افشون، مهدیه امیری، غلام رضا انبارکی، حسن انصاری، مهدی انصاری، ابوالقاسم ایرانی، محمد جعفر ایزدپناه، نغمه ایزد پناه،  غلامرضا ایزدپناهی،عالی بازدار، هادی بحرینی، حسین بختیاری آزاد، محمود بدیه، بابک برازجانی، حسین برازجانی، سیامک برازجانی، سینا برازجانی، ابراهیم بردبار، سیروس بنه گزی، کریم بنه گزی،  عبدالحسین بوذرجمهری، بوهندی نجفی، اسد بهادری،  اسماعیل بهبهانی، مهدی بهرامی، الهام بهروزی، علی بهی‌پور، مهدی بیات نسب، مریم پرهیزکاری، داریوش پوربهی، امیر حسین تاجدینی، قاسم تنگسیر نژاد، فرشید جان احمدیان، صدیقه جمالی، عبدالمحمد جمالی، مهدی جهان‌بخشان،  اسماعیل حسام مقدم،حسین حشمتی، علی حشمتی، آزاده حشمتی، اسد حصیری، اصغر حصیری، محمدکاظم حق‌شناس، حسام چمکوری، علی‌رضا حاجب، غلامرضا حاجی‌نژاد، غلامحسین حسینی،  ندا حقیقت، محمد حیاتی، ماشاءالله حیدرزاده، ابراهیم حیدری، احمد خالق‌پناه، معصومه خدادادی، یونس خسروانی، عزت خلیفه راده، علی رضا خلیفه زاده،  خضر خلیلی، زهرا خضری،  حسین خمیسی، حیدر خواجه، کورش خواجوی، غلام رضا خیاط،  محمد دادفر، غلامرضا دانش‌فر، علی دباش، محمد رضا دباش، سید حسن درخشنده، مینادرعلی،  علی‌ اصغر درلیک، صالح دروند،قاسم درویشی،  حسین دلشب، امیر دهباشی، ابوذر دهدار،  پویا دولابی، یدالله دهقان، حسین دهقانی، ذبیح الله دهقانی، شیرین دهقانی، محمد دهقانی،  نبی دهقانی، مهرنوش ذوالفقاری،  محمد راستگو، فرح راوردشیری، حمید راهدار، عبدالله رئیسی، مهرزاد رئیسی‌نژاد، رضا رضازاده،  جواد رضایی، خداداد رضایی،  عبدالله رضایی، مرتضی رضایی، زهرا رضایی طرحانی،  حسین رویین، مسلم رویین، غلام رضا ریشهری،  حسین زارعی،  عبدالرسول زاهدی، مهدی زاهدی، مسلم زمانی،  مرتضی زندپور، لیلا زیرک، ابراهیم سبحانی، احمد سبحانیان، ابوذر سبحانی، مرتضی سراجی، فرامرز سلیمی‌فرد، زیور سنگری،  شاهرخ سروری، رسول سعادت‌نیا، محمد سعادت‌نیا، حسن سهولی، سهیلا سیاوشی،  اصغر سیف بوشهری،  بابک شاکر، حسین شاکری، زری شاه‌حسینی، حمید شاهولی،غلام رضا شایان،  غلام رضا شبانکاره، امان الله شجاعی، سهیلا شعبانی، جمشید شکوهی، حسن شکوهی، ماشاءالله شکوهی، مسعود شکوهی، سعید شمالی نژاد، جواد شمشیری، طاهره شمشیری،  نعمت‌‌الله شیخ‌سقا، خلیل شیخیانی، اکبر صابری، سید یوسف صالحی، ناصر صالحی،  حسین صداقت،   محسن صدیق،  آکا صفوی،  مجید عابدی، سید جمال عارف زاده، عباس عاشوری‌نژاد، حسین عباسی سملی، محمد باقر عباسی سملی، حسن عبدالهی، فاطمه عبدالهی،  محمدرضا عزیزپور،  حمید عشایری، راضیه عقیلی مهر، رضا علی‌پور، محمد مهدی علی‌پور، محسن عمرانی،  مجید عوض‌فرد، امید غضنفر،  اسماعیل غزنویان پور، عبدالرسول غلامی، محمد غلامی، حسن غلامی‌نژاد، اسفندیار فتحی، سیروس فتحی، مصطفی فخرایی، نوازالله فرح شیرازی، فاطمه فروزانی، حسن فرهادی، طیبه فرهی،خورشید فقیه، بابک فقیه،احمد فکراندیش، زهرا فولادی هلیله، نوذر فولادی، مختار فیاض، شمسی فیصلی، عبدالحسین قاسمی، ناصر قاسمی، محمد قائدی، یدالله قائدی، اسما قائدی زاده، احمد قائمی فرد، غلام علی قاضی زاده،  محمد قدسی، حسین قشقایی، عبدالحمید قیصری،  اسماعیل قیصی زاده، محسن قیصی زاده، منوچهر قیصی زاده، میثم قیصی زاده، یونس قیصی زاده، محمد کاظمی،  سید مرتضی کراماتی، خدارحم کرم‌زاده، مهری کرمی، غلامحسین کروبی، غلامرضا کشاورز،  مصطفی کشاورز، ندا کشاورز، اسماعیل کمالی راد،  نجف گرگین، ابراهیم گرمساری، حمید گشمردی، محمد امین گنبدی پور، نعمت گنبدی پور،  حسن لاوری، حمیده ماحوزی، شاپور مجاهدی، مسعود مجاهدی، مهرداد مجاهدی،  مح

 

مد محبوبی،  داریوش محبی،  محمد علی محسنی فرد، سجاد محمدکمالی، حسن محمدی، ابوالفتح محمدیان،اردشیر محمدی باغملایی، قاسم محمدی باغملایی، محمد مصدق، رضا معتمد، محسن معتمد، اسماعیل منصور نژاد، حسام منصوری، حسین منصوری، خلیل موحد، وحید موحد، حمید مؤذنی، اردشیر نخعی، غلام رضا نعمتی، اکبر نهاری، عبدالمحمد هنرمند، بهنام هنری، یزدانبخش هنری،  علی هوشمند، مازیار هوشمند، پرویز هوشیار، سید قاسم یاحسینی،  جهانشیر یاراحمدی، مسلم یوسفی.

منبع:
واکنش اهل قلم بوشهر، به مرگ کتابفروش جوان
پیغام: جاوید تکاوران، معلم جوانی که کافه کتاب «پیرنگ» را در خیابان لیان بوشهر اداره می‌کرد، در بیست و شش سالگی درگذشت.
كدخبر: 117182
1399/05/21

پیغام: جاوید تکاوران، معلم جوانی که کافه کتاب «پیرنگ» را در خیابان لیان بوشهر اداره می‌کرد، در بیست و شش سالگی درگذشت.

او که گفته می‌شود به سرطان ریه مبتلا شده بود، شامگاه دوشنبه پس از انجام عمل جراحی برای برداشتن غده‌ی سرطانی،  بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در شیراز درگذشت.

این معلم کتاب‌فروش، متولد سال ۱۳۷۳ در شاهیجان، روستایی در بخش بوشکان دشتستان بود.

    

او که دانش‌آموخته‌ی کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه فرهنگیان بوشهر بود، پس از استخدام در آموزش و پرورش دشتستان، در شهر «کلمه» به‌تدریس پرداخت. اما به‌دلیل علاقه‌ی فراوان به ادبیات فارسی، تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی ادبیات فارسی ادامه داد.

همین علاقه‌ی او به ادبیات، وی را به تأسیس کتاب‌فروشی کوچک اما پررونقی در خیابان لیان بوشهر ترغیب کرد.  کتاب‌فروشی «پیرنگ»، به‌گفته‌ی برخی مراجعانش از به‌روزترین کتاب‌فروشی‌های بوشهر به‌شمار می‌رفت و استقبال شوق‌انگیز فروشنده‌ی جوانش از مشتریان نیز به آن جاذبه‌ای خاص داده‌ بود.

مرگ نابه‌هنگام جاوید، در نخستین ساعات پس از درگذشتش، پژواکی نسبتاً گسترده در فضای فرهنگی و ادبی استان بوشهر داشته است.

 افزون بر دوستان و آشنایان، کسانی که با وی از طریق کتابفروشی‌اش آشنا شده‌اند، نیز در واکنش به خبر درگذشت او  نوشته‌هایی را انتشار داده‌اند.

این نوشته‌ها علاوه بر احساسات نویسندگان، گوشه‌هایی از ویژگی‌های اخلاقی و اطلاعات ادبی این معلم جوان کتاب‌فروش را بازتاب داده است.

مسلم زمانی، نویسنده و مترجم و استاد دانشگاه، در متنی کوتاه در گروه واتساپی «بازخوانی متون کهن»، در باره‌ی او نوشت: «جاوید تکاوران، سخت كتاب‌خوان و كتاب‌شناس بود.  سوادش از سنش خيلى بيشتر بود. بسيار فعال و با نشاط و اميدوار بود.»

 نوذر فولادی، شاعر و معلم هم‌زادگاه جاوید تکاوران هم در متنی احساسی که در برخی گروه‌های مجازی انتشار یافته، در توصیف جاوید تکاوران نوشت:« او تکه‌های سبزی از ادبیات بود.»

مختار فیاض، نویسنده و روزنامه‌نگار نیز در گروه واتساپی «ادیبان بلوک ارم بوشکان» در باره‌ی او نوشت:«از لحظه‌ی آشنایی‌ام  با جاوید تکاوران، تمامِ نشان‌های  یک انسان خردمند و فرهیخته را در وجودش مشاهده کردم...در عصری که عموم مردم و حتی اهلِ علم، به‌واسطه‌ی مشکلات اقتصادی، مجبورند برای کسب درآمدِ بیشتر، به فعالیتِ اقتصادی روی آورند، او در کنارِ معلمی، کتاب و کتاب‌فروشی را انتخاب کرد تا دینِ خود را به زبان و ادبیاتِ فارسی و فرهنگِ ایرانی ادا کند.»

علی هوشمند، شاعر، روزنامه‌نگار و مدیر انتشارات شروع نیز در صفحه‌ی شخصی‌اش از جوانی نوشت که «شوق زیستن در چشم‌های زیبایش می‌درخشید و با عشق شگفت به کتاب و خواندن و دانستن، چقدر به زیستن در آینده امیدوار بود.»

مهدی انصاری، داستان‌نویس و مدیر انتشارات «هلیله»، در متنی کوتاه در صفحه‌ی شخصی‌اش خاطره‌ی آخرین دیدارش را با جاوید انتشار داده است: «همین سه هفته پیش برای دو تا مجموعه شعر رفتم پیشش. پیام دادی که بیا مجموعه مقالات رضا رضایی رسیده.گفتی سینا هنوز کتاب‌های دکتر نبی‌پور رو نیاورده. کتاب‌فروشی پیرنگ با سلیقه خوب تو جایی برای اهل کتاب بود.»

دل‌بستگی‌های عمیق تکاوران به ادبیات و  احاطه‌ی او بر پاره‌ای مباحث ادبی، در نوشته‌هایی که در باره‌ی او انتشار یافته، بازتاب داشته است.

ایوب مهردوست،  پژوهش‌گر جوان ادبیات از منطقه‌ی ارم، در صفحه‌ی شخصی‌اش در باره‌ی دل‌بستگی‌های ادبی جاوید تکاوران نوشته است: «سوخته‌ی شاهنامه و ادب فارسی بود. مجلدهای دوازده‌گانه‌ی شاهنامه‌ی خالقی چاپ دایره‌المعارف را به‌تازگی خریده بود و سخت کیفور بود. دوستار حافظ بود. شرح حمیدیان را قبول نداشت. بر سر این مسأله یک شب نزاع سختی کردیم. قول گرفته بود که هفته‌ای یک بار در کافه کتابش در حلقه‌ی دوستان، شاهنامه و بیهقی بخوانیم. دیروز مطلبی نوشتم و در واتسَپ برایش فرستادم. هنوز آن را نخوانده و دیگر نخواهد خواند.»

  

مجید عابدی، شاعر و استاد دانشگاه فرهنگیان نیز که از خبر درگذشت جاوید تکاوران بهت زده است، با ستایش منش و شخصیت دانشجوی سابق خود، دلبستگی و احاطه‌ی او به شعر و ادب فارسی را از ویژگی‌های او برشمرد. او در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار پیغام گفت: «جاوید هنگام دانشجویی، جوانی بیست ساله بود اما درک و شناخت و پختگی در رفتارش او را بسیار بزرگ‌تر از سن شناسنامه‌ای‌اش نشان می‌داد. او دانشجوی رشته‌ی زبان انگلیسی بود اما همه‌ی وجودش را عشق به شعر و ادبیات فارسی احاطه کرده بود.»

قرار است پیکر جاوید تکاوران، روز چهارشنبه در روستای زادگاهش، شاهیجان، به‌خاک سپرده شود.

خانواده او در اطلاعیه‌‌ی درگذشتش اعلام کرده‌اند که مراسم خاک‌سپاری او به‌قصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت خانوادگی برگزار خواهد شد.

آنها اظهار امیدواری کرده‌اند که در آینده و فرصتی مناسب مراسم بزرگداشت جاوید تکاوران را برگزار کنند.

 به‌نظر می‌رسد مراسم بزرگداشت کتاب‌فروش جوان خیابان لیان، جز جمع کوچک خانواده، طبق عادت این‌روزها به همین سوگ‌نوشته‌هایی محدود شود که دوستان و مشتریان کتابفروشی او برایش انتشار خواهند داد. اما آنچه که بیش از برگزاری مراسم بزرگداشت، ذهن علاقه‌مندان به کتاب را به‌خود مشغول کرده، آن است که سرنوشت «کافه کتاب پیرنگ» پس از جاوید تکاوران چه خواهد بود؟ کافه کتابی که معلم جوان کتاب‌فروش راه طولانی کلمه تا بوشهر را به عشق آن می‌پیمود.

منبع:
توبیخ 5 مدیر بانکی و 2 مدیرکل به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی
پیغام:استاندار بوشهر گفت: 5 مدیر بانکی و 2 مدیر کل دستگاه اجرایی استان بوشهربه علت رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی کرونا توبیخ شدند.
كدخبر: 117181
1399/05/21

به گزارش «پیغام»عبدالکریم گراوند در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره به تلاش رسانه های خارجی برای زیر سوال بردن اقدامات مثبت وزارت بهداشت و آمارهای ارائه شده در مورد کرونا اظهار داشت: وزارت بهداشت ایران جز کشورهایی بوده که عملکرد مثبتی داشته است، در حالی که سه کشور در دنیا 50 درصد مبتلایان به کرونا را دارند اما جریان تحریف رسانه های خارجی به دنبال زیر سوال بردن آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت هستند.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد توجه به نظر متخصصان بهداشتی برای برگزاری آیین های مربوط به ماه محرم گفت: رهبر معظم انقلاب در مورد نحوه مراسم های ماه محرم حجت را بر همه تمام کردند که توجه به نظر متخصصان بهداشتی برای برگزاری مراسم های عزاداری محرم در اولویت است.

خط و نشان استاندار برای اداراتی که پروتکل بهداشتی رعایت نمی کنند

استاندار بوشهر با اشاره به گزارش کمیته بازرسی و نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: بر اساس اعلام کمیته بازرسی، در مجموع تمام پروتکل ها، در استان بوشهر 65 درصد پروتکل های رعایت شده و این آمارها نشان می دهد تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

گراوند افزود: در همین ارتباط بر اساس گزارش کمیته بازرسی ستاد استانی کرونا، 5 شعبه بانکی و 2 اداره کل استانی پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردند که با توجه به تذکرات قبلی، 5 مدیر بانکی و 2 مدیر کل مربوطه توبیخ شده و این موضوع به مدیران کشوری هم اعلام خواهد شد، ضمن اینکه اعتبار جاری دستگاه هایی هم که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند کاهش می دهیم.

امسال هیچ گونه عزاداری به شیوه سنتی در استان برگزار نخواهد شد

وی اضافه کرد: به منظور اجرای برنامه های ماه محرم با رعایت پروتکل های اعلام شده توسط ستاد ملی کرونا، کارگروه عزاداری ایام محرم با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی تشکیل می شود و ملاک برگزاری آیین های عزاداری در استان، پروتکل های اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا است.

استاندار بوشهر تاکید کرد: با وجود شرایط آیین های سنتی عزاداری در استان، امسال هیچ گونه عزاداری به شیوه سنتی در استان بوشهر برگزار نخواهد شد و حرکت دسته جات عزاداری هم در استان ممنوع خواهد بود.

گراوند با بیان اینکه برگزاری آیین های محرم در ادارات ممنوع است، اظهار داشت: برای برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم باید از فضای مجازی و رسانه ملی نهایت استفاده را ببریم.

وی ادامه داد: ابزار و تجهیزات فناوری در دنیای امروز این فرصت را فراهم آورده که بتوانیم بهره های زیادی را از فرهنگ عاشورا در شرایط شیوع کرونا ببریم.

استاندار بوشهر تاکید کرد: با وجود محدودیتها برای برگزاری آیین های ماه محرم، اما باید ظاهر شهرهای استان متناسب با ایام محرم باشد و شهرداری ها در این زمینه نهایت همت خود را به کار بگیرند.

منبع:
بیماری کرونا تیم فوتبال امید گناوه را از شرایط ایده‌آل خارج کرد
سرمربی تیم فوتبال امید گناوه گفت: باتوجه به اینکه بیماری کرونا باعث تعطیلی و وقفه ۴ ماهه رقابت های لیگ فوتبال دسته دوم کشور شد بازیکنان این تیم را تا ۹۵ درصد از شرایط ایده آل خارج کرد.
كدخبر: 117180
1399/05/21

به گزارش «پیغام»؛حسین عبدالهی  قبل از دیدار با تیم اترک بجنورد به رسانه ها اعلام کرد: با شروع تمرینات تیم، بیشتر بازیکنان دچار ضعف و تحلیل قوای بدنی بودند که بناچار بدنسازی را از صفر شروع کردیم و این روند زمان بر بود.

وی اظهارداشت: وضعیت بدنی بازیکنان این تیم با شروع مجدد لیگ دسته دوم به علت ناآماده بودن باعث شد تا در بیشتر اوقات کم بیاورند و بازی های خود را واگذار کنیم.

وی  ادامه داد: بکارگیری جوانان در ادامه رقابت ها هدف اصلی کادر فنی این تیم است و باتوجه به ماندگاری در لیگ از آنان استفاده بیشتری خواهیم کرد.

سرمربی تیم فوتبال امید گناوه گفت: جهت کسب نتیجه در دیدارهای باقیمانده با  اترک بجنورد و  شهرداری فومن ،  تمرینات خوبی را سپری کردیم و امیدوار به کسب پیروزی هستیم.

وی افزود: تیم اترک بجنورد تیم خوبی است و در رده یازدهم یک رده بالاتر از تیم ما قرار دارد و می توانیم با کسب پیروزی  به وضعیت خود در جدول بهبود ببخشیم.

دیدار تیم فوتبال امید گناوه با اترک بجنورد از هفته سی ام رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال ساعت ۲۰:۱۵ دقیقه روز سه شنبه در ورزشگاه شهید مهدوی بوشهر برگزار می شود.

دیدارهای خانگی امید گناوه به دلیل استاندارد نبودن روشنایی ورزشگاه شهید سراجی این شهرستان به ورزشگاه شهید مهدوی بوشهر انتقال یافته است.

منبع:
زلزله مرز استانهای بوشهر و فارس را لرزاند
پیغام:زلزله‌ای به بزرگی ۴.۳ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۱۱ و ۱ دقیقه و ۴۶ ثانیه امروز (سه شنبه) مرز استانهای بوشهر و فارس - حوالی فراشبند را لرزاند.
كدخبر: 117179
1399/05/21

به گزارش«پیغام»به نقل از مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست.

کانون این زلزله در موقعیت ۵۱.۹۷  طول جغرافیایی و  ۲۸.۷ عرض جغرافیایی ثبت شده است.

نزدیک‌ترین شهرها به محل وقوع این زمین لرزه ۲۱ کیلومتری فراشبند (فارس)، ۳۰ کیلومتری بوشکان (بوشهر) و ۳۸ کیلومتری شنبه (بوشهر) ثبت و نزدیکترین مراکز استان به محل وقوع این زلزله ۱۱۳ کیلومتری بوشهر و ۱۱۵ کیلومتری شیراز گزارش شده است.

از خسارت احتمالی این زمین لرزه گزارشی منتشر نشده است.

منبع:
غرق شدن جوان ٣٢ ساله در آب‌های ساحلی گناوه
پیغام: رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گناوه گفت: یک نفر بامداد سه شنبه در آب های ساحلی این بندر غرق شد .
كدخبر: 117178
1399/05/21

پیغام: رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گناوه گفت: یک نفر بامداد سه شنبه در آب های ساحلی این بندر غرق شد .

به گزارش «پیغام»؛عبدالعلی صیادی در گفتگو با مهر اظهار داشت: بامداد سه شنبه با دریافت گزارش حضوری حادثه مبنی بر غرق شدگی آقایی ۳۲ ساله روبروی پارک خور گناوه بلافاصله تیم عملیاتی پایگاه امداد و نجات دریایی (یادمان شهید علی صیادی) جمعیت هلال احمر شهرستان گناوه وارد عمل شده و خود را به محل حادثه رساندند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گناوه افزود: در این حادثه طبق ارزیابی اولیه صحنه حادثه و گفته شاهدان در محل حادثه، آقایی ۳۲ ساله جهت رساندن خود به موتور لنج و در حین شنا کردن به دلیل سابقه عارضه قلبی دچار غرق شدگی می‌شود.

وی گفت: تیم غواصی پایگاه امداد و نجات دریایی جمعیت هلال احمر شهرستان گناوه بعد از حدود ۴۰ دقیقه جست و جو غریق را از آب گرفته و با انجام مانور cpr سعی در احیا فرد غرق شده کردند که متأسفانه اثر بخش نبود و بعد از تأیید فوت غریق، به نیروی انتظامی تحویل داده شد.

صیادی یادآور شد: این عملیات ۴۰ دقیقه بامداد سه شنبه آغاز و در ساعت ۱و ۵۰ دقیقه خاتمه یافت.

منبع:
در خرید اینترنتی ماسک مراقب شگرد جدید کلاهبرداران باشید
پیغام: رئیس پلیس فتا بوشهر درباره کلاهبرداری سایبری در زمینه فروش ماسک هشدار داد و از مردم خواست از پایگاه‌های معتبر خرید کنند.
كدخبر: 117177
1399/05/21

 پیغام: رئیس پلیس فتا بوشهر درباره کلاهبرداری سایبری در زمینه فروش ماسک هشدار داد و از مردم خواست از پایگاه‌های معتبر خرید کنند.

  به گزارش «پیغام»؛ سرهنگ دوم مهدی قاسمی رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان کرد: به تازگی از طریق سامانه مؤسسه دانش‌بنیان برکت از زیر مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در نشانی اینترنتی hastinja.com، ماسک‌های سه لایه با قیمت مناسب به متقاضیان عرضه می‌شود.

او افزود: خریداران با مراجعه به نشانی یاد شده و وارد کردن اطلاعاتی نظیر نام استان، شهر محل سکونت و کدملی و شماره همراه خود می‌توانند نزدیک‌ترین محل توزیع به محل زندگی خود که در سامانه تعریف شده به‌همراه زمان توزیع را انتخاب کنند و در ادامه به درگاه اینترنتی هدایت  می‌شوند که با پرداخت وجه مورد نظر، سفارش آن‌ها ثبت و در تاریخ و محل یاد شده نیز به صورت حضوری مراجعه کنند و ماسک‌های سفارش داده را پس از احراز هویت، تحویل گیرند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر عنوان کرد: در همین خصوص گزارش‌هایی به دستمان رسید که عده‌ای مجرم سایبری با طراحی لینک‌های جعلی مشابه و ارائه نشانی‌های غیرواقعی برای توزیع ماسک، اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌کنند.

سرهنگ قاسمی هشدار داد: کلاهبرداران سایبری از ناآگاهی بسیاری از کاربران استفاده می‌کنند و با شگرد‌های جدید سعی بر فریب کاربران و سرقت اطلاعات حساب بانکی آن دارندو در جدیدترین شیوه‌های کلاه‌برداری با ارسال پیامک‌های حاوی لینک‌های جعلی در این خصوص اقدام می‌کنند.

او گفت: مردم فقط از طریق نشانی‌های اینترنتی که از طریق سایت رسمی سازمان متولی یا از طریق رسانه‌های معتبر مثل صداوسیما تبلیغ می‌شود اقدام به تهیه اقلام مورد نیاز خود کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر تأکید کرد: از رمز‌های دوم پویا و یکبار مصرف برای پرداخت وجوه مورد توافق استفاده شود و از بازکردن لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و معمولاً از منابع نامعتبر منتشر می‌شود تحت هر عنوانی، خودداری شود تا مجرمان سایبری به محتویات و اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا نکنند.

قاسمی، از کاربران خواست تا همواره هنگام اتصال به درگاه بانکی با کنترل کردن نشانی بانک مربوط در قسمت نوار آدرس، قفل ابتدای آدرس و نیز پروتکل امنیتی https دقت لازم را داشته باشند و از کلیک بر روی لینک‌های ناشناسی و یا نصب برنامه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و از منابعی نامعتبر تبلیغ می‌شود، خودداری کنند.

پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به نشانی www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.

منبع:
مدیران از سختگیری بی‌مورد برای برگشت به کار نیرو‌های مبتلا به کرونا خودداری کنند
پیغام: معاون فنی مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: مسئولان ادارات و کارگاه‌ها درباره برگشت به کار نیرو‌هایی که مبتلا به کرونا شده‌اند، سختگیری بی‌مورد نکنند.
كدخبر: 117176
1399/05/21

به گزارش «پیغام»؛ محمد مهدی خواجه‌ئیان بیان کرد: برخی ادارات، شرکت‌ها و محیط‌های کارگری درباره برگشت به کار نیروهایی که مبتلا به کرونا شده‌اند، سختگیری‌هایی می‌کنند که مطابق با نظر مرکز بهداشت نیست و بی‌مورد است.

او افزود: بار‌ها اعلام کرده‌ایم که یا فرد مبتلا به کووید ۱۹ بیمار غیربستری است و در خانه دوره درمان خود را می‌گذراند، که این فرد پس از طی دو هفته قرنطینه می‌تواند بدون انجام آزمایش به کار برگردد، زیرا بعد از دو هفته میزان انتشار ویروس بسیار پایین است و فرد می‌تواند با استفاده از ماسک به محل کار خود مراجعه کند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان بوشهر ادامه داد:، اما اگر فرد مبتلا، هنگام گذران دوران بیماری در منزل بدحال شود، یا سایر علائم بیماری مانند تنگی نفس و سرفه ادامه دار شود و یا در بیمارستان بستری شود، قرنطینه دو هفته‌ای باید به سه هفته افزایش یابد و این فرد برای برگشت به کار باید از سوی پزشک متخصص یا دوره دیده معاینه شود و برای برگشت به محل کار نیاز به مجوز دارد.

خواجه‌ئیان تاکید کرد: در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد، بیماران سرپایی هستند و بعد از مصرف دارو حالشان خوب می‌شود و نیازی به نگرانی بی مورد نیست و لازم نیست مسئولان ادارات و کارگاه‌ها وسواس بی‌مورد داشته باشند.

او همچنین از مدیران محیط‌های کاری خواست، با نیروهایشان که مبتلا می‌شوند همکاری کنند تا بتوانند دوران قرنطینه را بگذرانند و باعث انتقال ویروس نشوند.

دیابت و مرگ ومیر ناشی از کرونا

معاون فنی مرکز بهداشت استان بوشهر گروه‌های در معرض خطر در زمینه بیماری کووید ۱۹ را شامل افراد چاق، دارای فشار خون، دیابت، سرطان، خردسالان و سالمندان عنوان کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‎دهد دیابت یکی از عوامل بسیار مهم در مرگ و میر کرونایی‌ها در استان بوشهر بوده است.

خواجه‌ئیان ادامه داد: کسانی که دیابت دارند، بسیار مواظب خود باشند، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و با پیدا شدن اولین علامت به مراکز بهداشتی بروند تا به سرعت درمان آن‌ها شروع شود.

شناسایی ۹ هزار و ۲۹۵ مبتلا به کرونا در بوشهر

او افزود: دیروز (دوشنبه ۲۰ مرداد) ۵۱ مبتلای جدید در استان شناسایی شدند و به این ترتیب تعداد مبتلایان به کرونا در استان به ۹ هزار و ۲۹۵ رسید.

معاون فنی مرکز بهداشت استان بوشهر عنوان کرد: اکنون ۱۷۶ بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند و ۳۷۰ نفر نیز تا کنون فوت کرده‌اند.

خواجه‌ئیان با اشاره به افزایش توجه مردم به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از همه خواست با ادامه استفاده از ماسک، فاصله گذاری و دیگر نکات بهداشتی، به نیرو‌های درمان برای مقابله با کرونا کمک کنند.

 

منبع:
ساحل گناوه از آلودگی نفتی پاکسازی شد
پیغام: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: نوبت دوم پاکسازی ساحل گناوه از آلودگی های نفتی انجام شد.
كدخبر: 117175
1399/05/21

پیغام: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: نوبت دوم پاکسازی ساحل گناوه از آلودگی های نفتی  انجام شد.

به گزارش «پیغام»؛ کامبیز عبدالهی در این باره اظهار داشت: برابر با هماهنگی‌های انجام شده دو اکیپ در این عملیات حضور داشتند. یک اکیپ از اداره بندر و دریانوردی گناوه و یک اکیپ از شهرداری گناوه، تحت نظارت کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست گناوه عملیات پاکسازی را انجام دادند.

او افزود: یک اکیپ پاکسازی از ساعت ۱۷ تا ۲۰ عملیات پاکسازی را از حد فاصل خور مرده شور گناوه تا رستوران شن و سپس شهدای گمنام و اکیپ دوم نیز از المان گناوه تا موج شکن را بر عهده گرفتند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه عنوان کرد:در نهایت پس از حدود سه ساعت از آغاز عملیات و با تاریکی نسبی هوا هر دو اکیپ دست از کار کشیدند و بدین ترتیب عملیات پاکسازی لکه‌های نفتی به پایان رسید.

عبدالهی ادامه داد: در پایان آلاینده‌های جمع‌آوری شده به محل دفن منتقل شد.

در این عملیات حد فاصل خور مرده‌شور تا موج شکن به طول تقریبی ۴ کیلومتر پاکسازی شد. اما برای پاکسازی کامل ساحل گناوه به دلیل حجم زیاد آلودگی و کوچک بودن تاربال‌های نفتی، می‌بایست حداقل ۵۰ نفر در ۵ روزکاری عملیات را انجام دهند تا بتوان این آلودگی را جمع آوری و دفع کرد.

 

منبع:
در بی نهایتِ یک جامه دران!
به مناسبت ۱۹ امرداد، سالروزِ وداع جهانبخش کردی زاده‌
كدخبر: 117174
1399/05/19

 حسام حق پرست

‌در بندرِ دیرسالِ بوشهر؛

دستانی ستبر شده از کار و کرامت دریا

از سنگینیِ سنگ درآر

انگار تنها صدای آن اسطوره! مرهمی ست تا زخم ها التيام یابند از پس پشت آن تاریخِ دیگرگون! 

بادبان های برافراشته

و منتیل های فرو رفته در دل سنگ!

و به غایت حجم واحدِ دستان بالا رفته در جاودانه های واحد که جهانبخش خواند؛

جان بخش و روح افزا!

به باور نگارنده؛ صدایِ جهانبخش کردی زاده‌ جدای از بررسی فنّی و تکنیک های صدا، حنجره و آواز،ماجرایی دیگر دارد!

بی شک رازی درون این صداست تا از آن صدا اسطوره ای بسازد و هنوز و همیشه هر جا که می شنوی؛

می ایستی و گم کرده ای را وا می جویی در لابه لای تاریخ!  بوشهر را می خوانی و دوره می کنی، اما در آن زمانه ی دیگر!

که می خوانْد بخشوی پیرار؛

در بی نهایت یک جامه دران!

منبع:
مسئولان عزاداری محرم را مطابق دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا اجرا کنند
پیغام: نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: مسئولان برنامه‌های دینی، هیئت‌های مذهبی و مساجد در روز‌های محرم را مطابق دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا تصمیم‌گیری و عزاداری‌های خود را با این پروتکل‌ها جهت‌دهی و اجرا کنند.
كدخبر: 117173
1399/05/21

به گزارش «پیغام»؛ آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری ، ضمن اشاره به فرارسیدن ماه محرم و ضرورت رعایت نکات بهداشتی در ایام مقابله با بحران کرونا اظهار کرد: اسلام دین سلامت محور است چنانچه اگر شخصی با روزه گرفتن سلامتی او به خطر می‌افتد خداوند او را از روزه گرفتن منع کرده است و آن را بر او واجب نمی‌داند.

 وی افزود: بر مبنای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برنامه‌های دینی، هیئت‌های مذهبی و مساجد در روز‌های محرم باید مطابق دستورالعمل‌های این ستاد تصمیم‌گیری کنند و عزاداری‌های خود را با این دستور العمل‌ها جهت‌دهی و اجرا کنند.

منبع:
5 نشانه هشداردهنده مصرف بیش از حد چربی
اگر از چربی به عنوان منبع اصلی تامین انرژی خود استفاده کنید، کتون ها در بدن تولید می شوند که می تواند به شکل گیری بویی ناخوشایند منجر شود.
كدخبر: 117172
1399/05/21

میزان بیش از حد از هر چیزی، حتی موارد مفید، خوب نیست. چربی اشباع که به میزان زیاد در گوشت و فرآوردهای جانبی حیوانی مانند پنیر و لبنیات وجود دارد، یکی از مواردی است که نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد. چند نشانه کلیدی وجود دارند که می توانند به مصرف بیش از حد چربی اشاره داشته باشند.

به گزارش «پیغام»به نقل از عصر ایران به نقل از "ایت دیس"، چند نشانگر رایج وجود دارند که از مصرف بیش از حد چربی حکایت دارند حتی اگر چربی های سالم موجود در آووکادو، ماهی سالمون و مغزدانه ها باشند.

افزایش وزن را تجربه می کنید. چربی ها سرشار از کالری هستند و در مقدار مشابه می توانند دو برابر بیشتر از کربوهیدرات یا پروتئین کالری ارائه کنند. به عنوان مثال، هر گرم چربی نه کالری تامین می کند، در شرایطی که هر گرم کربوهیدرات و پروتئین چهار کالری ارائه می کنند.

سطوح کلاسترول بدن شما در حال افزایش است. چربی های اشباع که در منابع حیوانی مانند کره، پنیر و گوشت گاو وجود دارند، می توانند موجب افزایش کلسترول خون شما شوند. افرادی که بیش از حد چربی اشباع مصرف می کنند به طور معمول با افزایش سطوح کلسترول بد (LDL) مواجه می شوند. به طور ویژه، افرادی که رژیم غذایی کتو را دنبال می کنند مستعد خوانش های بیشتر از حد عادی سطوح کلسترول بد هستند زیرا به میزان زیاد چربی مصرف می کنند.

نفس شما بدبو است. اگر از چربی به عنوان منبع اصلی تامین انرژی خود استفاده کنید، کتون ها در بدن تولید می شوند که می تواند به شکل گیری بویی ناخوشایند منجر شود. افرادی که رژیم های غذایی سرشار از چربی را دنبال می کنند و میزان مصرف کربوهیدرات های خود را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند، برای کاهش بوی بد دهان خود ممکن است چند بار در روز نیازمند مسواک زدن دندان هایشان باشند.

ناراحتی گوارشی را تجربه می کنید. اگر یک رژیم غذایی سرشار از چربی را دنبال می کنید این احتمال وجود دارد سهم سبزیجات، میوه ها یا غلات کامل که همگی منبع خوبی برای فیبر هستند در رژیم غذایی شما کم باشد. یک رژیم غذایی کم فیبر می تواند به یبوست و دیگر مشکلات گوارشی منجر شود. همچنین، این یکی از عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوشت است.

احساس سنگینی می کنید. چربی های اشباع و چربی های ترانس می توانند موجب التهاب در بدن شوند که می تواند احساس نفخ و سنگینی را به همراه داشته باشد.

چه میزان چربی در روز باید مصرف کنید؟

به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا حداکثر کل چربی مصرفی روزانه فرد اگر یک رژیم غذایی حاوی 2,000 کالری در روز را دنبال می کند برابر با 78 گرم است. البته این میزان می تواند برای هر فرد با توجه به میزان کالری مصرفی روزانه متفاوت باشد. با این وجود، آن را می توان به عنوان یک شاخص مد نظر قرار داد.

به عنوان مثال، زنان کوچک جثه که تنها به مصرف 1,500 کالری در روز نیاز دارند، ممکن است به مصرف حداکثر 58 گرم چربی نیاز داشته باشند. از سوی دیگر، ورزشکاران حرفه ای که نیازمند دریافت 3,500 کالری در روز هستند می توانند تا 135 گرم چربی نیز مصرف کنند.

افزون بر این، نباید بیش از 10 درصد کالری های روزانه شما به چربی اشباع اختصاص داده شود. پس اگر روزانه حدود 2,000 کالری مصرف می کنید، باید مصرف چربی اشباع را حداکثر به 22 گرم محدود کنید. این در شرایطی است که انجمن قلب آمریکا مصرف نیمی از این مقدار و حدود 13 گرم را برای ارتقا سلامت قلب پیشنهاد کرده است.

از مصرف چربی های ترانس باید به طور کامل پرهیز کرد. این نوع چربی به طور معمول در غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده وجود دارد. برای اطمینان از این که محصولی که می خرید فاقد چربی های ترانس است، می توانید برچسب مواد تشکیل دهنده محصول را در پی مواردی مانند چربی های هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه بررسی کنید.

عوارض جانبی بلند مدت بالقوه مصرف بیش از حد چربی چه هستند؟

مصرف بیش از حد از یک نوع غذا می تواند شما را از دریافت مواد مغذی دیگر باز دارد. پس اگر زیاد غذاهای سرشار از چربی مانند گوشت، برخی انواع ماهی و حتی مغزدانه ها را به جای یک رژیم غذایی متعادل حاوی مواد غذایی مختلف مانند سبزیجات، میوه ها، و غلات کامل مصرف کنید، ممکن است با کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مواجه شوید.

یک مورد کلیدی دیگر تغییر بیوشیمی ذاتی بدن است. اگر به طور منظم غذاهای سرشار از کالری یا غذاهای سرشار از چربی را مصرف کنید، افزایش وزن خود را تجربه خواهید کرد و این می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مقاومت در برابر انسولین قرار دهد. این می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب و پرفشاری خون را افزایش دهد.

همچنین، مصرف بیش از حد چربی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. مطالعات نشان داده اند که ارتباطی بین مصرف چربی زیاد و نرخ های بالاتر ابتلا به سرطان وجود دارد.

چند نمونه از چربی های با کیفیت بالا که می توان به رژیم غذایی اضافه کرد

چربی همانند پروتئین و کربوهیدرات یک درشت مغذی است که انسان برای بقا به مصرف آن نیاز دارد. بهتر است یک رژیم غذایی با محتوای چربی کم را نسبت به یک رژیم غذایی با محتوای چربی زیاد مصرف کنیم. همچنین، باید بر کیفیت چربی های مصرفی متمرکز شد.

به عنوان مثال، چربی های غیراشباع که در دمای اتاق مایع هستند، در مقایسه با چربی های اشباع که در دمای اتاق جامد هستند، و در منابعی مانند روغن زیتون، مغزها و دانه های خوراکی، آووکادو و ماهی وجود دارند، همگی بسیار سالم هستند. این نوع چربی ها و همچنین آلفا لینولنیک اسید که یک نوع اسید چرب امگا-3 است که در مواد غذایی مانند گردو، دانه های چیا، و دانه های کتان وجود دارد، همگی به تقویت سطوح کلسترول خوب (HDL) کمک می کنند. این می تواند به کاهش احتمال تجربه رویدادهای قلبی‌عروقی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی کمک کند.

 

منبع:
زنانی که برای دیگران بچه به دنیا می آورند
کافی است هشتگ رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین را در اینستاگرام جست‌وجو کنید تا به دنیای عجیبی وارد شوید که گاهی زنان شبیه برده در آن خرید و فروش می‌شوند.
كدخبر: 117171
1399/05/21

پیغام: اهدای تخمک زیر 30 سال قدبلند و سفید و چشم‌رنگی از حوالی شیراز نیازمندیم/ اهدای تخمک سبزه‌رو و بانمک از تهران / رحم اجاره‌ای مطلقه و دارای سابقه بارداری موفقیت‌آمیز از ارومیه نیازمندیم/خانم مطلقه برای صیغه بارداری همراه با حقوق مکفی و محل زندگی در خراسان نیازمندیم.

به گزارش «پیغام»، شرق در ادامه نوشت: اینها بخشی از آگهی‌های بازار مکاره اینستاگرامی زنانی است که یا تخمک می‌فروشند یا رحم اجاره می‌دهند یا ازدواج موقت می‌کنند تا باردار شوند و بعد از 9 ماه بچه را به خانواده در آرزوی بچه‌ای بدهند و خداحافظی کنند.

زنانی که بیش از 90 درصدشان از طبقه محروم و فرودست هستند و رنجی را متحمل می‌شوند؛ برای آنکه بتوانند پول به دست آورند. زنانی نهایتا 34ساله که اکثرشان سابقه زندگی شکست‌خورده دارند و به واسطه پیشنهادهایی از سوی دلالانی که آنها را به خانواده در آرزوی فرزند متصل می‌کنند، عضوی از بدن‌شان را اجاره می‌دهند یا می‌فروشند که زندگی‌بخش است. زنانی که عمدتا قربانی یکی از کلینیک‌های خصوصی ناباروری در شمال تهران هستند؛ چراکه پروسه اهدای تخمک و مادر جایگزین ‌شدن در بیمارستان‌های دولتی و مراکز مرجع کار سختی است و نیاز به جلسات مشاوره دارد؛ زنانی که در این کلینیک چندین و چند بار اهدای تخمک می‌کنند و کسی به فکر بار روانی‌ای که آنها تا آخر عمر با خودشان حمل می‌کنند، نیست.

این گزارش روایت این زنان است و قصه بچه‌هایی است که از تخمک‌های اهدایی به دنیا می‌آیند یا در رحم زن دیگری دوران جنینی‌شان را می‌گذرانند.

مادر میانجی شدن، یک شغل معمولی

پیدا کردن‌شان کار ساده‌ای نبود. مراکز رسمی درمان ناباروری دوست نداشتند در ماجرا دخالت کنند و چاره، توسل به آگهی‌های اینترنتی بود. کافی است هشتگ رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین را در اینستاگرام جست‌وجو کنید تا به دنیای عجیبی وارد شوید که گاهی زنان شبیه برده در آن خرید و فروش می‌شوند.

یکی از صفحات را دنبال می‌کنم و نتیجه‌ موفقیت‌آمیز است. صفحه متعلق به یکی از واسطه‌هاست. آنها به خودشان نام لیدر می‌دهند. استوری‌های روزانه، دنبال زنان خوش‌سیما و خوش‌اندام برای اهدای تخمک است یا زنان مطلقه‌ای را می‌خواهند تا به جای مادر جایگزین 9 ماه رحم‌شان را اجاره بدهند. بیشتر واسطه‌ها شماره‌تلفنی را هم برای ارتباط با مشتری‌ها در صفحه گذاشته‌اند.

بعد از تماس با چند واسطه بالاخره یکی از آنها حاضر به صحبت‌کردن می‌شود. خانم اسدی کارش واسطه‌گری میان زنان نابارور و کسانی است که از طریق اهدای تخمک و مادر جایگزین شدن روزگار می‌گذرانند.

او درباره اینکه بیشتر زنانی که تن به اهدای تخمک و مادر جایگزین‌ شدن می‌دهند، چه کسانی هستند، می‌گوید: «به جز موارد بسیار محدودی مادر میانجی و تخمک اهدایی (رحم جایگزین یا رحم اهدایی) که از دوستان بسیار نزدیک هستند یا خانمی است از اقوام که حاضر به کمک و جایگزینی رحم‌شان و اهدای تخمک می‌شود، عموما خانم‌هایی که داوطلب اهدای رحم یا تخمک هستند، از طبقه نیازمند جامعه‌اند. من با وجود بیش از 10 سال فعالیت در این حوزه به‌عنوان لیدر چنین پروژه‌هایی هنوز شاهد حتی یک مورد اهدای رحم یا تخمک با انگیزه‌ای جز نیاز مالی نبوده‌ام».

او در پاسخ به این سؤال که هر مادری چند بار می‌تواند مادر میانجی شود یا تخمک اجاره دهد، نیز می‌گوید: «این سؤال بستگی کامل به شخص اهداکننده رحم یا تخمک دارد؛ مثل دیگر موارد پزشکی سن، وزن، میزان سلامت، بنیه عمومی و... داوطلب است که تعداد دفعات اهدا و فاصله بین دو اهدا را با تشخیص پزشک تعیین می‌کند؛ اما شاید بتوان گفت عموما اهدا برای چند بار با فواصل چندین‌ماهه برای تخمک و چندساله برای رحم امکان‌پذیر است.

بعضی از خانم‌ها به دلیل سن بالا یا مشکلاتی در تخمدان‌ها یا به علت بعضی بیماری‌های دیگر امکان بارداری با استفاده از تخمک‌های موجود در تخمدان‌های خودشان را ندارند. برای همین است که پزشکان متخصص با استفاده از تخمک اهدایی و تلقیح آزمایشگاهی اقدام به درمان و باروری خانمی که دچار این مشکل است، می‌کنند. البته این لقاح با استفاده از اسپرم همسر بیمار انجام می‌شود و استفتائات لازم و کامل از حوزه‌های علوم دینی و علما انجام شده و در شرعی و قانونی‌بودن این‌گونه درمان کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد».

اسدی همچنین درباره اینکه آیا زنانی را دیده که به جنینی که حمل کرده‌اند، وابستگی نشان دهند، هم می‌گوید: «در این خصوص خانم‌ها واکنش‌هایی بسیار متفاوت بروز می‌دهند. بعضی از همان ابتدا به دلیل ترس از وابستگی از انجام کار منصرف می‌شوند و بعضی تا انتها هیچ علائمی از وابستگی را ندارند. باید بگویم برای خود من این میزان وسعت دامنه وابستگی یا بهتر بگویم از صفر تا صد بودن این دامنه بسیار بهت‌برانگیز است. برایش جوابی ندارم اما وجود دارد. در عده‌ای وابستگی بسیار زیاد است و آنها حرکات جنین در بدن خود و تغذیه جنین از خون خود و بسیاری دلایل دیگر را که عموما مادران عادی باردارشده عنوان می‌کنند، بیان کرده و عده‌ای که به هیچ عنوان وابستگی بروز نمی‌دهند عموما این مطلب را عنوان می‌کنند که جنین از ما نیست و مثل امانت و میهمان آن را حسب وظیفه پذیرایی و پرستاری می‌کنیم و بعد تحویل صاحب امانت می‌دهیم.

در مورد ملاقات مادر میانجی با خانواده یا والدین فرزند هم تفاوت سلیقه صفر تا صدی وجود دارد؛ به این نحو که بسته به روحیه والدین عده‌ای تأکید دارند که اساسا مایل به دیدن حتی یک لحظه مادر میانجی نیستند و عده‌ای در این دیدارها و دفعات آن و در نظارت به خورد و خوراک و آرامش و زندگی مادر میانجی به طریق افراط می‌روند؛ به‌ نحوی که در بعضی موارد آسایش و آرامش مادر میانجی را مختل می‌کنند و طبیعتا عده‌ای هم معتدل‌تر بین این صفر و صد عمل می‌کنند».

او همچنین درباره اینکه فرد اهداکننده چه خصوصیاتی باید داشته باشد، می‌گوید: «در مورد این سؤال طبیعی است که سن، قد، وزن و نداشتن بیماری خاص و انجام مشاوره ژنتیک از موارد عمومی است که مورد توجه والدین قرار دارد. عده‌ای با یک دیدار و حتی بدون دیدار تخمک جایگزین را به صرف تأیید لیدر می‌پذیرند و در مورد رحم جایگزین هم بسیار ساده عمل می‌کنند و بعضی به دفعات خواستار دیدار و مصاحبه با داوطلب اهدا هستند.

درخصوص ملاقات با مادر جایگزین در طول 9 ماه هم ماجرای افراط و تعادل و تفریط وجود دارد؛ بعضی این امر را به لیدر می‌سپارند و بعضی به ‌طور متعادل قرارهای هفتگی یا ماهانه دارند و عده‌ای هم شاید بتوان گفت بیمارگونه و به صورت کاملا وسواسی عمل می‌کنند. البته در این موارد اخلاق و نوع برخورد مادران جایگزین هم بسیار تأثیرگذار است؛ به این نحو که بعضی اطمینان طرف مقابل را برمی‌انگیزند و متأسفانه بعضی با اعمال و رفتار خود باعث بی‌اعتمادی می‌شوند».

اسدی درباره خاستگاه اجتماعی بیشتر زنانی که تن به اهدای تخمک و رحم جایگزین می‌دهند هم می‌گوید: «عموم اهداکنندگان از حاشیه‌نشینان شهر هستند، مناطقی مانند شهریار، پاکدشت و ورامین و ملارد و مامازند. دلیل این نکته را نمی‌دانم که چرا شهر اصفهان از شهرهای پرتقاضا برای دریافت است و در این شهر داوطلب اهدا بسیار کم است یا در شهرهایی مثل آبادان و اهواز و بوشهر متقاضی دریافت و داوطلب اهدا تقریبا متعادل است یا تقریبا عموم متقاضیان درمان اروپایی هستند. آلمانی یا اتریشی و آسیایی‌ها، کویتی و عراقی و اردنی هستند».

روایت‌های زنانه، حکایت فرح

از طریق خانم اسدی، به سپیده، فرح، فرشته و طاهره متصل می‌شویم. فرح متولد سال 75، متولد اهواز و حالا ساکن رباط‌کریم است. او حالا هفتمین ماه از دوران بارداری جنین دیگری را می‌گذراند. سبزه‌رو و بچه‌سال است. فرح اولین‌بار است که مادر جایگزین شده، اما تا به حال چهار مرتبه اهدای تخمک انجام داده است.

او به «شرق» می‌گوید: «از طریق یکی از دوستام به واسطه معرفی شدم. این‌طوری می‌تونم زندگیم رو بگذرونم. من 23‌سالمه و 16‌سالگی ازدواج کردم و حالا یک پسر هفت‌ساله دارم که از یک‌سالگی ندیدمش. از شوهرم جدا شدم و بعد با برادر 16‌ساله‌ام اومدم تهران. زندگی خیلی سخته، خیلی سخت... . برای اینکه مجبور به یک‌سری کارها نشم، تن دادم به این کار».

‌فرح می‌گوید که خانواده‌ای که او جنین‌شان را حمل می‌کند، آمریکا زندگی می‌کنند و گاهی با خانم خانواده آنلاین حرف می‌زند.

فرح می‌گوید: «من 35 میلیون گرفتم ماهی 700 هزار تومان هم نفقه می‌گیرم. اما خانم آدم خوبیه. مثلا ما یخچال نداشتیم، ‌ماه پیش برامون یخچال خرید. بچه‌شون پسره و فکر کنم خیلی منتظرشن...».

الان داری یک پسر را که مال خودت نیست در شکمت پرورش می‌دهی؟ این را من می‌پرسم و فرح می‌گوید: «می‌دونی؟ گشنگی نکشیدی که عشق و عاشقی یادت بره. من فقط امانت‌دار بچه مردمم. قبل از اینکه تن بهش بدم، خیلی استخاره کردم، ‌ترسیده بودم، می‌گفتم نکنه که به بچه مردم وابسته بشم، بعد دیگه خر بیار و باقالی بار کن. ولی اصلا خواست خدا و ائمه بود. این بچه که جون گرفت من مطمئن بودم که بچه من نیست. اصلا انگار نه انگار که حامله‌ام. من فقط امانت‌دارم و به لطف خدا هیچ حس خاصی بهش ندارم. خدا واقعا بهم رحم کرده».

فرح درباره اهدای تخمک هم می‌گوید: «بعضی‌ها خیلی نامردن. برای هر بار اهدای تخمک باید نهایتا 20 تا بردارن، 10 تاش رو برای خودم بذارن که مشکلی برام پیش نیاد، ولی هر 30 تا تخمک رو برمی‌دارن، بعد خشکی دهانه رحم می‌گیرم. الان قیمت اهدای تخمک حدودا سه میلیونه. ولی گاهی انقدر واسطه‌ها نامردن که همه پول رو خودشون برمی‌دارن، هیچی به ما نمی‌رسه».

از فرح می‌پرسم واسطه‌اش چقدر بابت این حاملگی پول گرفته و او می‌گوید: «فکر کنم شش‌ونیم گرفت. به ما که حرف نمی‌زنن ولی همین حدودا بود». ‌موقع خداحافظی از فرح می‌پرسم که می‌داند اسم بچه را چه می‌گذارند که می‌گوید: «نباید این چیزا رو پرسید. بالاخره اونم زنه دلش می‌شکنه. هیچ‌وقت این سؤال رو از زنی که نمی‌تونه حامله بشه و تو بچه‌ش رو توی شکمت داری، نپرس».

حکایت طاهره

جلوی کلینیک... قرار داریم. بیشتر زنانی که معرفی شده‌اند، در این کلینیک به خانواده‌ها متصل شده‌اند. کلینیکی خصوصی و مشهور که فرشته هم از مشتریان ثابتش است. 31‌ساله، متأهل، با سابقه بیش از چهار مرتبه اهدای تخمک و حالا هم فرزند خانواده‌ای متمول را در شکم دارد. جنین دختری پنج‌ونیم ماهه که قرار است نامش پرتو باشد.

دستم را روی شکمش می‌گذارد و تکان‌های شدید پرتو را حس می‌کنم. می‌پرسم دوستش داری؟ ‌می‌گوید: «من بچه خودم رو مجبور شدم بذارم بهزیستی. اونم دختر بود. یک حالی می‌شم گاهی که تکون می‌خوره تو شکمم، اما قرارداد دارم، ‌40 میلیون پول گرفتم، بچه مردمه...».

طاهره می‌گوید بعد از زایمان فرزندش افسردگی شدید زایمان داشته و الان تمام نگرانی‌اش این است که بخواهد افسردگی کودکی را بکشد که قرار نیست با خودش به خانه ببرد.

طاهره ماهانه 800 هزار تومان نفقه می‌گیرد. از او سؤال می‌کنم که چطور رضایت شوهرش را بابت این کار گرفته و او می‌گوید: «شوهرم زندانه، اصلا خبر نداره از داستان. دکترای اینجا کمکم کردن اون نفهمه. اگر بفهمه، یک قمه حرومم می‌کنه».‌

طاهره می‌گوید: «شوهرم مواد مخدریه و ابد داره. من مجبورم برای اینکه هم ثواب بکنم، هم زندگیم از دستم نره تخمک بفروشم و رحم اجاره بدم. تخمکام عالی هستن و خیلی کار راه انداختن...». ‌طاهره تمام فاکتورها را به نظر می‌رسد برای اهدای تخمک دارد. هم زیباست و هم وزنش زیر 75 کیلوگرم. او تخمک‌های زیادی اهدا کرده و احتمالا فرزندان زیادی هم دارد که مثل دختر اصلی‌اش از سرنوشت‌شان بی‌خبر است».

حکایت فرشته

فرشته مطلقه و 35‌ساله است و به‌زودی مادربزرگ می‌شود! فرزندش 15‌سالگی ازدواج کرده و ماه دیگر نوه او را به دنیا می‌آورد. فرشته تا به حال دو مرتبه مادر میانجی شده.

از او درباره حسش پس از تحویل بچه‌ها سؤال می‌کنم. او می‌گوید: «کلا بعد از به دنیا اومدن بچه، هر زنی حس عجیبی داره. منم مثل همه زنای دیگه این حس رو دارم، با این تفاوت که نه پشت اتاق عمل کسی منتظرمه و نه توی خونه. سزارین می‌کنم، ‌به هوش که میام هیچ‌کس پشت اتاق عمل استقبالم نمیاد. دارم از درد می‌میرم، بی‌کس و تنها و بدون بچه می‌رم توی بخش و صبحش بی‌خداحافظی برمی‌گردم خونه. حسش مثل زنایی که بچه‌شون مرده به دنیا میاد. به همون تلخی، اما بعدش تموم می‌شه. چون تو محتاجی و مجبوری به یک چیزایی تن بدی».

فرشته می‌گوید یک دختر و یک پسر برای دیگران به دنیا آورده که مادر پسر گاهی عکس‌هایش را برایش می‌فرستد و او ندیده پاک می‌کند: «چرا باید نمک رو زخمم بپاشم؟ من زخم زیاد دارم، نمی‌تونم براشون عزاداری کنم».

‌فرشته بعد از طلاق با پدر و مادرش در مشهد زندگی می‌کند و قبل از خداحافظی می‌گوید: «من توانایی باروری خوبی دارم. اگر موردی بود که رحم اجاره‌ای می‌خواست، من رو فراموش نکنید».

حکایت عاطفه

این تنها مدل از بازار مکاره بچه‌دارشدن نیست. زنان زیادی صیغه بارداری می‌شوند. مردانی که حاضر نیستند فرزندشان در رحم بیگانه‌ای جا خوش کند، ‌همسرشان را راضی می‌کنند برای‌شان کسی را صیغه کند و بعد از بارداری و به‌دنیاآمدن بچه، رها کند و برود. زنانی که تعدادشان کم نیست و بعد از جدایی فرزندشان با بحران‌های جدی مواجه شده‌اند.

عاطفه 28‌ساله یکی از آنهاست و حالا مراحل دادگاهی و درخواست دیدار با فرزندش را می‌گذراند. او می‌گوید: «ماها قرارداد امضا می‌کنیم و چیزی دستمون نیست. ولی اینا من رو گول زدن. مرد نامرد، با من رابطه عاطفی برقرار کرد. هی می‌گفت این بچه من و توئه؛ ‌گفت زنش رو طلاق می‌ده و با هم زندگی می‌کنیم. ولی بعد زایمان وقتی به هوش اومدم، من رو گذاشته بودن و رفته بودن.. حتی نذاشتن یک بار بچه‌م رو بغل کنم، این نهایت نامردی بود... من به اون بچه دل بستم...».

خواهران و برادرانی با مادرهای یکسان

دکتر ساغر صالح‌پور، رئیس کلینیک ناباروری بیمارستان طالقانی در گفت‌وگو با «شرق»، با بیان اینکه مبحث رحم اجاره‌ای و اهدای تخمک بسیار پیچیده است و باید جوانب احتیاط را در آن مدنظر قرار داد، می‌گوید: «تنها به خانواده‌هایی می‌توان پیشنهاد داد که به استفاده از مادر میانجی فکر کنند که زن خانواده یا به‌ دلیل مسائل مادرزادی فاقد رحم باشد یا به ‌دلیل بیماری‌های زنانه رحمش خارج شده باشد یا به ‌دلیل شیمی‌درمانی قدرت باروری خود را از دست داده یا اینکه بارداری برایش خطر مرگ به همراه داشته باشد.

درباره اهدای تخمک هم باید دقت جدی کرد. زنانی که اهدای تخمک می‌کنند، باید نهایتا دو مرتبه این کار را انجام دهند و هر اهدای تخمک در نهایت برای یک خانواده این اتفاق بیفتد. اول اینکه چون کسی که اهدای تخمک می‌کند، دارو می‌گیرد، بیهوش می‌شود و به تخمدانش سوزن زده می‌شود که ممکن است انجام چندین‌باره این کار برای او عوارض جدی داشته باشد و از طرف دیگر این کار می‌تواند مسائل ژنتیکی جدی به‌ همراه داشته باشد».

‌او در ادامه می‌گوید: «برخی کلینیک‌های خصوصی هستند که بدون وجدان کاری و تحقیق درباره زنانی که تخمک اهدا می‌کنند، از یک زن به چندین خانواده تخمک اهدا می‌کنند. این باعث می‌شود چندین خواهر و برادر در خانواده‌های متعدد وجود داشته باشد و حتی ممکن است در سال‌های بعد ازدواج‌هایی بین خواهرها و برادرها داشته باشیم و این جفای جدی به اجتماع است. از طرفی این کلینیک‌ها با اینکه اهدای اسپرم در ایران هم غیرشرعی، هم غیرقانونی است؛ اما این کار را هم با قیمت‌های گزاف انجام می‌دهند».

‌این متخصص زنان می‌گوید: «در جریان هستم که در یکی از کلینیک‌های خصوصی تنها با دو بار رفت‌وآمد، خانواده‌ها تخمک می‌گیرند یا از رحم جایگزین استفاده می‌کنند، درحالی‌که باید قراردادهای پیچیده‌ای در کار باشد. هر دو طرف تحت مطالعه روان‌کاوی قرار بگیرند. هر دو طرف به پزشکی قانونی مراجعه کنند و بعد از حصول اطمینان دست به این کار زده شود.

بیماری به ما مراجعه کرد که بعد از چندین‌بار اهدای تخمک و رحم جایگزین‌ شدن با مشکلات عدیده زنانه روبه‌رو شده بود و ما مجبور شدیم او را بستری کنیم. بعد از بستری‌شدن متوجه شدیم در تن این خانم جای چندین خودزنی وجود دارد و خانم با مشکلات عدیده روانی دست‌وپنجه نرم می‌کند. کدام بی‌وجدانی به خودش اجازه می‌دهد از فردی با مشکلات روانی چندین تخمک به خانواده‌های مختلف بدهد؟‌ چطور ممکن است بدون درنظرگرفتن مسائلی نظیر اعتیاد اهداکننده، ‌سوابق بیماری روحی و خانوادگی به او اجازه داده شود که دست به چنین کاری بزند؟».

‌صالح‌پور با بیان اینکه در هر بار اهدای تخمک فقط باید 20 تخمک از اهداکننده برداشته شود، تأکید کرد: «در نهایت فقط باید 20 تخمک برداشته و به یک خانواده داده شود. درست است که از منظر قرارداد قانونی این زن هیچ حقی نسبت به جنینش ندارد، ‌اما اگر زن بخواهد خانواده را درگیر دادگاه کند و بچه‌اش را ببیند یا با این کار دنبال دریافت وجه بیشتر باشد، چه کسی می‌تواند به این مسائل رسیدگی کند و جواب‌گوی دو طرف باشد؟».‌

او در پایان اضافه می‌کند: «برای مثال در بعضی زنان به ‌خاطر سن بالا، یائسگی زودرس و اختلالات دیگر، با وجود سالم‌بودن ارگان‌های باروری به علت نداشتن تخمک از امکان باروری محروم‌اند. در این افراد تنها راه باروری دریافت تخمک اهدایی از یک داوطلب است. در محیط آزمایشگاه تخمک اهدایی توسط اسپرم‌های مرد که همسر گیرنده تخمک است، لقاح می‌یابد و جنین حاصل از این لقاح، به رحم زن نابارور منتقل می‌شود.

حداکثر سن فرد گیرنده تخمک 45 سال است. البته فرد باید کاملا از خطرات باروری در سنین بالا مطلع باشد و پس از مشاوره‌های لازم با متخصص و روان‌پزشک برای این کار اقدام کند. لازم است زوجی که می‌خواهند با روش اهدای تخمک درمان شوند، تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را در نظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند.

آزمایش‌های اولیه پیش از درمان باید به ‌طور کامل انجام شود. آزمایش اسپرموگرام مرد، معاینات عمومی فیزیکی، آزمایش‌های روتین قبل از بارداری نظیر سرخجه، آزمایش‌های ایمنی، تعیین گروه خون و RH، ایدز، هپاتیت، معاینات لگنی، بررسی حفره رحم و سونوگرافی برای اندازه‌گیری حجم رحم و در صورت لزوم هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی تعدادی از این آزمایش‌هاست. ضمنا رحم فرد گیرنده تخمک در زمان عمل باید آمادگی داشته باشد که لازم است اقدامات لازم از قبل انجام شود.

سن اهداکننده تخمک بهتر است بین 21 تا 34 سال باشد و ترجیحا این فرد قبلا بچه‌دار شده باشد؛ چراکه شانس حاملگی را در فرد گیرنده تخمک بالا می‌برد».

منبع:
امسال هیچ پرونده‌ای از تخلف مرغداری‌ها به تعزیرات ارسال نشده است
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: با توجه به افزایش خودسرانه قیمت مرغ، بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت که وظیفه نظارت و تشکیل پرونده تخلف را دارد، امسال هیچ پرونده‌ای را برای رسیدگی به ما ارجاع نداده است.
كدخبر: 117170
1399/05/21

به گزارش «پیغام»؛ مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر در گفت‌وگو با صداوسیما گفت: تخلف اصلی در افزایش قیمت مرغ از مرغداری‌ها و کشتارگاه‌های کشور و استان است.

 زهرا افضل‌نیا افزود: مرغداری‌ها این‌گونه توجیه می‌کنند که، چون نهاده‌های دامی را با قیمت مصوب دولتی دریافت نمی‌کنند پس مرغ را باید گران‌تر بفروشند؛ درحالی‌که بر پایه بخشنامه سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به وزارت جهاد کشاورزی، نهاده‌های دامی در تارنمای «بازارگاه» شرکت پشتیبانی امور دام با قیمت مصوب دولتی از در حال پخش میان مرغداری‌هاست و نباید بهانه‌ای در این باره باشد.

 او تأکید کرد که وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت با اطلاعاتی که از مرغداری‌ها، میزان جوجه‌ریزی‌ها و میزان نهاده‌های دامی دارد باید افزایش خودسرانه قیمت مرغ را بررسی و بازرسی کند و مرغداری‌های متخلف را برای انجام امور قضایی به تعزیرات حکومتی ارجاع دهند.

 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر در پاسخ به پرسش خبرنگار ما که پرسیده بود آیا به‌تازگی پرونده‌ای در این باره به شما معرفی شده است هم گفت: «خیر؛ به تازگی و حتی امسال هیچ پرونده‌ای از مرغداری‌ها نداریم و ما هم‌چنان آماده پیگیری این موضوع هستیم.»

منبع:
دولت تدبیر و امید کارنامه موفقی داشته است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: دولت تدبیر و امید با وجود مشکلات و تحریم‌ها، خوب عمل کرد و کارنامه موفقی داشته است.
كدخبر: 117169
1399/05/21

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، مجید خورشیدی در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر اظهار داشت: اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و اقتصادی در این شرایط سخت تحریم و وضعیت خاص اقتصادی یک شاهکار است و باید به فعالان حوزه عمران و اقتصاد دست مریزاد گفت.

وی افزود: در بسیاری از امور مردم مطلع نمی‌شوند و شاید این ایراد به من برگردد که نتوانستم در استان با روان سازی لازم راه‌های رسیدن اطلاعات را به بخش‌های مختلف جامعه فراهم کنم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با بیان اینکه شاید حرف نزدن به مذاق جامعه یک ایراد باشد اضافه کرد: اگر به مذاق جامعه حرف بزنیم و آن چیزی که جامعه به آن نیاز دارد بشنود شاید سطح رضایت‌مندی افزایش وفضای تعامل بین جامعه و مدیران بیشتر شود.

خورشیدی با اشاره به اینکه در آستانه هفته دولت قرار داریم ادامه داد: باید از فرصت هفته دولت برای ارائه خدمات انجام شده به مردم استفاده کرد.

وی تاکید کرد: چنانچه مردم نسبت به خدمات انجام شده و دشواری وضعیت اقتصادی فعلی واقف شوند رضایتمندی آنها نسبت به اقدام‌هایی که دست اندراکاران در بخش‌های اقتصادی و عمرانی انجام داده‌اند بیشتر می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر  در خصوص هماهنگی، حمایت و توسعه محتوا در خدمات فرهنگی فضای مجازی گفت: با توجه به عوائد به دست آمده از فضای مجازی به خصوص دربخش اقتصادی، باید این کارگروه جدی گرفته شود.

وی تاکید کرد: امروز همه می‌دانیم استارتاپ‌هایی که در فضای مجازی شروع به کار کرده‌اند بازده اقتصادی بیشتری نسبت به بنگاه‌های اقتصادی سنتی در ایران و جهان به لحاظ سطح سرمایه گذاری دارند.

خورشیدی اضافه کرد: دربنگاه‌های سنتی سطح سرمایه ‌گذاری کلان اما بازدهی محدود است ولی درفضای مجازی و بر بستر اینترنت سرمایه گذاری اندک اما بازدهی بالاست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار افزود: شغل خبرنگاری سخت، زیان‏ آور همراه با خطرهای زیاد جسمی، معیشتی و موقعیتی برای خبرنگاران است و مصادف شدن روز خبرنگار با شهادت یکی از خبرنگاران ایرنا بیانگر سختی این کار است.

وی تاکید کرد: خطرهای موجود درعرصه خبرسانی باتوجه به ذوق و شوقی که این افراد نسبت به حرفه خود دارند باعث نمی‌شود به وظیفه اصلی خود نپردازند.

وی گفت: خبرنگار می‌کوشد تا به جامعه ثابت کند برای حل و فصل امور قانون وجود دارد و به جای اینکه مانند برخی جوامع پیشامدرن به ابزار دیگر پناه ببرند، خبرنگار ناگفته می‌گوید ساز و کاری در جامعه هست که همه شهروندان، اصحاب قدرت و همه کسانی که در یک جامعه حضور دارند می‌توانند امور خود را با دست یازدین به قانون پیش ببرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر ادامه داد: خبرنگاران سعی می‌کنند وحدت، انسجام و آرامش جامعه را حفظ کنند.

این مقام مسئول گفت: در درون شان خبرنگاری این ویژگی که به دنبال افزایش انسجام ملی هستند وجود دارد.

خورشیدی اضافه کرد: وقتی یک خبرنگار زیر سایه یک نظام سیاسی فعالیت می‌کند ناگفته پیدا است که شهروندان، اصحاب قدرت و حکومت را تشویق کند به اینکه در زیر سایه ساختار و نظام سیاسی موجود و یک فضای اجتماعی  تنفس کرد.

وی تاکید کرد: خبرنگار با کار خود به صورت تلویحی همه را به وحدت و انسجام در یک نظام سیاسی تشویق می کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر  بیان کرد: اینکه خبرنگاری سعی کند با بهترین اطلاعات موجود جامعه را به انسجام برساند، نیازمند تشکر و تقدیر است.

منبع:
بازگشت به بالا