آغاز تجارت شناورهای محلی ایران با امارات
مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی، از آغاز تجارت دریایی ایران و امارات متحده عربی خبر داد.
كدخبر: 114989
1399/03/15

پیغام: مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی، از آغاز تجارت دریایی ایران و امارات متحده عربی خبر داد.

به گزارش «پیغام» به نقل ازصدا و سیما، روانبخش بهزادیان درباره تجارت شناورهای محلی با بنادر امارات گفت: با آغاز شیوع ویروس کرونا، ارتباطات تجاری شناورهای ما با این کشور جنوبی خلیج فارس متوقف شده بود، اما بر اساس دستورالعمل‌های جدید بهداشتی، این ارتباطات تجاری از سر گرفته شده است.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی افزود: البته بنا بر اعلام بنادر امارات، واردات میوه از ایران صرفاً باید با کانتینرهای یخچال دار انجام شود که این امکان در لنج‌های سنتی ما وجود ندارد.

منبع:
تولد بزغاله با هشت دست و پا در یک روستای رومشکان+عکس
در پدیده‌ای نادر، بزغاله‌ای با هشت دست و پا در روستای «پادروند» شهرستان «رومشکان» به دنیا آمد.
كدخبر: 114988
1399/03/15

پیغام: در پدیده‌ای نادر، بزغاله‌ای با هشت دست و پا در روستای «پادروند» شهرستان «رومشکان» به دنیا آمد.

به گزارش«پیغام به نقل از مهر، در پدیده‌ای نادر، بزغاله ای با هشت دست و پا در روستای «پادروند» شهرستان رومشکان به دنیا آمد، به گفته کارشناسان علت این پدیده جهش‌های ژنتیکی و استفاده از برخی داروها و مواد شیمیایی در زمان آبستنی دام است که گاهی در برخی از حیوانات اتفاق می‌افتد.

لازم به ذکر است معمولاً این حیوانات عمر طبیعی ندارند و برخی بلافاصله (مورد مذکور) و برخی موارد دیگر نیز پس از چند روز، چند هفته و یا ماه می‌میرند.

  

منبع:
جزئیات تکان دهنده از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران!
قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی پُر از بند‌های اعجاب انگیز است.
كدخبر: 114987
1399/03/15

مارک ویلموتس دوران کوتاه و ناموفقی در تیم ملی ایران داشت و با وجود اینکه در مدت زمان کم حضورش برخلاف کارلوس کی‌روش سر و صدای زیاد رسانه‌ای و حواشی خاصی به وجود نیاورد، اما پس از رفتن‌اش فدراسیون را در آستانه پرداخت یک بدهی مالی بزرگ قرار داده است.

به گزارش«پیغامم به نقل از فرارو، در این گزارش که برای نخستین بار بند‌های قرارداد عجیب فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس را می‌خوانید که شب گذشته در برنامه ورزشگاه شبکه پنج به نمایش گذاشته شد؛ قراردادی که نشان می‌داد به مراتب از قرارداد با کی‌روش بدتر بوده است.

 قرارداد مالی کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال ایران به این شکل بود که او در دوره دوم قراردادش، در هر یک سال باید یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو دریافت می‌کرد، ولی در حالی که مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال تاکید داشت قرارداد ویلموتس به مراتب بهتر از مرد پرتغالی است، اما اکنون مشخص شده قراردادی بالاتر از او با سرمربی بلژیکی امضاء شده است.

* مبلغ قرارداد با ویلموتس

در موضوع مالی قرارداد ویلموتس و فدراسیون فوتبال آمده است: «او باید در سه ماهه اول ۵۶۲ هزار یورو دریافت کند و پس از آن به مدت یک سال و در هر سه ماه یک بار، این مبلغ را بگیرد که در واقع مبلغی حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به صورت خالص خواهد شد! که عجیب‌تر اینکه امضای تمام اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال ازجمله مهدی تاج به‌عنوان رئیس به همراه مارک ویلموتس به‌عنوان سرمربی در آن درج شده است.»

تاج پس از قرارداد با ویلموتس تاکید کرد که از تجربه‌ی هشت ساله کار با کارلوس کی‌روش درس گرفتند و قرارداد مناسبی با سرمربی بلژیکی به امضاء رساندند؛ تاج همچنین تاکید کرد که او نجیب است و شلوغ کاری‌های کی‌روش را ندارد که به همین منظور، در بند اول از بخش تعهدات سرمربی در قرارداد فدراسیون و ویلموتس آمده است: «سرمربی تیم ملی باید به تمام قوانین و فرهنگ ایران احترام بگذارد. در تمام فعالیت‌های تبلیغاتی با مجوز فدراسیون حضور یافته و درآمد کسب شده از تبلیغات را با فدراسیون تقسیم کند تا فدراسیون بابت مالیات بر درآمدِ سرمربی و از این دست مخارج، برای او هزینه کند.»

همین موضوع بالا برای اینکه نشان بدهد فدراسیون فوتبال ایران خود را مکلف به پرداخت مالیات سنگین ویلموتس کرده، کفایت می‌کند... حال به ادامه قرارداد ویلموتس نگاه می‌کنیم که در بند ۲ تعهدات مرد بلژیکی عنوان شده است: «سرمربی ایران متعهد می‌شود در هیچ مصاحبه برنامه‌ریزی شده و کنفرانس مطبوعاتی شرکت نکند و هیچ نظری در مورد شرایط فدراسیون فوتبال ندهد. او به غیر از مسائلی که در مورد تیم ملی و داخل زمین است، نباید راجع به موضوعات دیگری اظهار نظر کند.»؛ که به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال بخاطر اظهار نظر‌های کی‌روش این بند را در قرارداد ویلموتس گنجانده است.

علیرضا اسدی، دبیر کل پیشین فدراسیون فوتبال در این باره می‌گوید: «بحث اصلی در این بند از قرارداد ویلموتس این است که راجع به فدراسیون فوتبال حرف نزند، ولی این بند در قرارداد با کی‌روش وجود نداشت و کی‌روش نه فقط در مورد فدراسیون، بلکه راجع به کل کشور حرف می‌زد! البته فقط اگر برد مقابل ژاپن هم اتفاق می‌اُفتاد، راجع به آن هم پیام مستقیم می‌داد که این برای ما تحقیر است. در آن زمان هرچه گفتیم این موضوعات را لحاظ کنند، همین دوستانِ فدراسیون چیزی نمی‌گفتند و حرفی نزدند. این بند ۲ در قرارداد با ویلموتس به نظرم خوب است.»

در بند ۸ قرارداد ویلموتس آمده است: «هر نوبت غیبت در جلسه تمرینی تیم ملی باید با مجوز کتبی رئیس فدراسیون فوتبال باشد و در صورتی که این رضایت‌نامه دریافت نشده باشد، از اقساط قرارداد کسر و جریمه‌ای برای او لحاظ می‌شود.»

در ادامه این قرارداد آمده است: «غیبت‌های طولانی مدت و بیش از پنج جلسه در تمرینات می‌تواند موجب فسخ قرارداد شود. البته اگر غیبت‌ها به دلیل بیماری باشد، نیازی به رضایت‌نامه توسط سرمربی نیست و باید به تایید پزشک فدراسیون فوتبال برسد.»

* تعهدات فدراسیون و شرایط پرداختی

در بند یک عنوانِ فوق آمده که فدراسیون تعهد می‌کند ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو در سال را از تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۱۹ به مدت یک سال پرداخت کند و مبلغ ۷ میلیون و ۸۷۵ هزار یورو را تا تاریخ یک ژوئن ۲۰۲۲ برای مدت کل قرارداد به ویلموتس بپردازد. مبلغ فوق پرداختی خالص بوده و هزینه‌ی مالیات سرمربی برعهده فدراسیون است!

اسدی در واکنش به این بند از قرارداد با سرمربی بلژیکی می‌گوید: «یک سوال دارم؛ یک مربی خارجی را برای اینکه دل مردم را خوشحال کنیم و نتیجه بگیریم، به تیم ملی می‌آوریم و سالیانه هم ۲۰۰ میلیارد تومان به او می‌دهیم. آیا ما اجازه نداریم این مبالغ را در ساختار داخلی سرمایه‌گذاری کنیم؟ من طرفدار این سیاست هستم. در این شرایط اقتصادی و وضعیتی که در کشور داریم، اگر همین امکانات را با همین وضعیت در اختیار مربی ایرانی بگذاریم، چه می‌شود؟»

* نحوه پرداخت حقوق ویلموتس

در بند دو از تعهدات فدراسیون و شرایط پرداختی سرمربی تیم ملی آمده است که: «حقوق سرمربی در سال اول باید در ۴ قسطِ ۲۵ درصدی و در تاریخ‌های ۲ ژوئن، یک سپتامبر و یک دسامبر ۲۰۱۹ و همچنین یک مارس ۲۰۲۰ به مبلغ هر قسط ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ یورو باشد.» که فدراسیون فوتبال ایران تا این لحظه یک قسط را پرداخت کرده است.

در ادامه‌ی این بند از قرارداد عنوان شده: «در سال‌های دوم و سوم قرارداد با سرمربی نیز باید همانند سال اول باید در ۴ قسط پرداختی صورت بگیرد و در سال چهارم در دو قسطِ ۵۰ درصدی، مبلغ قرارداد پرداخت شود.»

* تعهدات فدراسیون فوتبال و شرایط پرداختی

در تبصره یک این بند از قرارداد آمده که علاوه بر حقوق اشاره شده، فدراسیون متعهد می‌شود مبالغی را به‌عنوان پاداش به سرمربی پرداخت نماید؛ یعنی مبلغ ۶ هزار یورو بابت هر برد و مبلغ ۳ هزار یورو بابت هر تساوی در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ پرداخت می‌شود و مبلغ فوق می‌بایست قبل از مسابقه بعدی تیم ملی پرداخت شود!

در تبصره دو این بند آمده است: «فدراسیون باید ۱۰ درصد از مبالغ دریافتی از فیفا را به سرمربی ایران پرداخت کند.»

اسدی، دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال درباره مبالغ دریافتی از فیفا می‌گوید: «هر بار که تیم در هر مرحله‌ای در آسیا یا جام جهانی شرکت کند، مبلغی به فدراسیون پرداخت می‌شود که پایین‌ترین سطح در آسیا ۱۰ میلیون دلار است.» که با توجه به این اظهارات یعنی اگر تیم ملی با ویلموتس به جام جهانی می‌رفت، ۱۰ درصد از پاداش به او تعلق می‌گرفت و قرارداد او به ۸ و نیم میلیون یورو افزایش پیدا می‌کرد!

در تبصره ۳ این بند عنوان شده که در ایام جام جهانی فوتبال، فدراسیون باید ۱۰ درصد از پاداش‌های فیفا را در همان ایام به سرمربی پرداخت کند و سرمربی تیم ملی حق استفاده از ۶ هفته تعطیلات و مرخصی را در طول سال با مجوز فدراسیون دارد؛ که البته نباید تداخلی با تمرینات و بازی‌های تیم ملی داشته باشد.

* بند‌های عجیب

مواردی که در ادامه می‌خوانید، بخش دیگری از بند‌های عجیب در قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس است: «فدراسیون باید برای سرمربی شرایط حمل و نقل، بلیت هواپیمای بیزینس کلاس، هتل و اتاق فرست کلاس تهیه کند.»، «فدراسیون باید ۵ بلیت بیزینس کلاس برای برگشت سرمربی تیم ملی در هر جایی که باشد، تهیه کند.»، «در مدت قرارداد باید بالاترین و بهترین بیمه عمر برای سرمربی تهیه و تحویل او شود.»، «فدراسیون باید در مدت قرارداد برای سرمربی تیم ملی، محل اقامت و تجهیزات مناسب و رایگان تهیه کند که متناسب با نمونه‌های بین‌المللی باشد!»، «تمام هزینه‌های مربوط به مالیات دولت ایران، مالیات بر درآمد، بیمه سلامت، ویزا، اجازه کار و تمام مالیات‌های مبالغ دیگر می‌بایست توسط فدراسیون فوتبال ایران پرداخت شود و فدراسیون می‌بایست تمام برگه‌های پرداختی مالیات را به سرمربی ارائه دهد تا جای هیچ شک و شبهه‌ای نماند.»

در بند ۱۰ این قرارداد عنوان شده است: «سرمربی تیم ملی حق استفاده از سه دستیار خارجی را دارد که هر کدام به صورت جداگانه با فدراسیون قرارداد خواهند داشت و قراردادهایشان هیچ ارتباطی به سرمربی ندارد. ضمنا این مربیان می‌توانند به فدراسیون مشاوره دهند و همچنین حقوق این دستیاران خارجی به صورت روزمزد است!»

- در این میان باید اشاره داشت که فدراسیون فوتبال در هیچ کجای قرارداد ذکر نکرده که باید دستیار ایرانی در کنار ویلموتس باشد و همین موضوع حضور هاشمیان در تیم ملی را بحث‌برانگیز می‌کند.

همچنین در بند‌های ۱۱ و ۱۲ این قرارداد ذکر شده است که: «فدراسیون باید مدیر تیم، ماساژور، مدیر رسانه‌ای، مترجم، پزشک، فیزیوتراپیست و هر کارمند دیگری برای تیم اول مورد نیاز است را استخدام کند.» و «با صلاحدید سرمربی تیم ملی تمام پرداختی‌های او که مورد توافق قرار گرفته، از یک درگاه بانکی بدون هزینه، مشخص و خیلی سریع و با توجه به تحریم‌هایی که علیه ایران است، در یک بانکِ خارج از ایران که توسط سرمربی تیم ملی بعدا به صورت کتبی اعلام می‌گردد، پرداخت شود!»

* شرایط فسخ قرارداد

در ابتدای متن قرارداد که با این عنوان آمده، درج شده است: «هر دو طرف قرارداد باید به قوانین بین‌المللی مشخص شده احترام بگذارند و موظف به اجرای مفاد این قراردادهستند.»

بند یک تا ۳ این بخش می‌گوید: «یک) اگر سرمربی بخواهد قرارداد خود را به صورت یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و CAS فسخ کند، می‌تواند حقوق ثابت سه ماه خود را دریافت کند.» «دو) اگر فدراسیون بخواهد قراردادش را به صورت یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و CAS فسخ کند، سرمربی می‌تواند حقوق ثابت سه ماه خود را به‌عنوان خسارت دریافت کند.» و «سه) اگر تیم ملی نتواند به جام جهانی ۲۰۲۲ صعود کند، این قرارداد به شکل خودکار فسخ خواهد شد و تا پایان مرحله انتخابی اعتبار خواهد داشت. سرمربی می‌تواند تمام حقوق خود را فقط تا آن مرحله دریافت کند و نمی‌تواند انتظار دیگری از فدراسیون داشته باشد.»

* ملاحظات

در بخش ملاحظات قرارداد فدراسیون فوتبال ایران و ویلموتس آمده است: «دو طرف قرارداد ملزم به نظارت و عمل به این قرارداد هستند و همچنین موضوع اخطار، دلیل و نحوه درخواست خسارت باید به شکل منطقی و در زمان مشخصی باشد.»

* محرمانه بودن قرارداد

در بند یک این بخش عنوان شده: «هیچکدام از طرفین حق ندارند کُل یا بخشی از قرارداد را در اختیار کسی قرار بدهند، مگر در اختیار مشاورین حسابرس خود و البته در صورت اجبار می‌توانند آن را در اختیار مقامات دولتی بگذارند، اما در کل، این قرارداد باید محرمانه بماند.»

* مسائل قانونی قرارداد

در این قسمت از قرارداد با سرمربی بلژیکی نیز آمده است: «این قرارداد با توجه به قوانین فیفا گردآوری شده و هرگونه اختلاف نظری که در باره این قرارداد به وجود بیاید، باید به مقامات فیفا اطلاع داده شود. تصمیمات فیفا قبل از ارجاع به CAS باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. در صورتی که فیفا نتواند اختلاف نظر را برطرف کند و موضوع به نتیجه نرسد، این موضوع به CAS ارجاع داده خواهد شد تا بر اساس قوانین آن‌ها برطرف شود.»

در پایان قرارداد فدراسیون با ویلموتس که عجیب هم هست و اشاره‌ای به تعداد بند‌ها و عناوین درج شده در آن ندارد، نوشته شده است: «این قرارداد در ۸ صفحه توسط طرفین قرارداد ملاحظه و امضاء شده است. این قرارداد در دو نسخه فارسی و انگلیسی در اختیار طرفین قرار داده شده است که در صورت تضاد بین دو نسخه فارسی و انگلیسی، نسخه انگلیسی مورد تایید است!»

منبع:
افشاگری سرمربی پاری جنوبی علیه مجری معروف
هومن افاضلی می‌گوید یکی از مجریان تلویزیونی به دلیل اینکه نتوانسته بازیکنان مورد نظر خود را در تیم او جا دهد علیه پارس جنوبی در حال سمپاشی است.
كدخبر: 114986
1399/03/15

به گزارش «پیغام»؛ به نقل از ایلنا؛ هومن افاضلی با اینکه از ابتدای فصل با پارس جنوبی نبوده، اما با کسب شش امتیاز در پنج بازی از بیست امتیاز کسب شده هواداران جمی را به بقای این تیم در لیگ برتر امیدوار کرده است. مسئله‌ای که افاضلی خیلی به آن امیدوار نیست: راستش را بخواهید نمی‌توانم با مردم جم صادق نباشم؛ روز اول به بنده وعده حل مشکلات را دادند و براساس صحبت‌هایی که میان من و مسوولان باشگاه و منطقه ویژه ردوبدل شد به هواداران عاشق جمی قول دادم مأموریت من حفظ تیم در لیگ برتر است و حتی این قول راهم دادم تا سه مرتبه مشکلات را درون تیم عنوان کنم، ولی باور کنید برای هر مشکلی سی بار با اقایان مستقیم و غیر مستقیم تذکر دادم، اما فقط وعده امروز و فردا شنیدیم. پس بنابراین شما بگویید با این شرایط چطور امیدوار به موفقیت پارس جنوبی داشته باشم.

سرمربی پارس جنوبی که در آخرین دیدار لیگ برتر موفق به شکست تراکتورسازی شد درخصوص حاشیه‌های پارس جنوبی حرفای تکان دهنده‌ای بیان می‌کند: متاسفانه مشکل من تنها معضلات مدیریتی و مالی نیست بلکه دلالی هم هست. الان دلالی هست که به دنبال برهم زدن تیم من است جالب است مدل کار این آقا که اگرلازم شد درباره اش بیشتر صحبت خواهم کرد با سایرین متفاوت است، چون برخلاف برخی از مربیان از گروه این فرد بازیکن پولی نگرفتم دائما درحال سم پاشی علیه تیم من است و جالب است که همان ابتدا به من می‌گوید جدا از این بازیکنان شما از یک شاخه گل تا ۴۵۰۰ یورو می‌توانید بدهید!

افاضلی درادامه می‌گوید: همواره سعی کردم با صبوری و تعامل کار کنم، چون شرایط مربیگری در ایران اینگونه است، ولی نه پول بازیکن به خانه ام می‌برم و نه به کسی باج می‌دهم حتی اگه خانه نشین شوم.

اشاره افاضلی به یکی از مجریان است که در سال‌های اخیر شایعاتی در خصوص دلالی بازیکن علیه او مطرح بوده است.

 

منبع:
دو خبرنگار صداوسیما در ایران‌اینترنشنال
مرتضی غرقی از پدیده مهاجرت مجریان و خبرنگاران صداوسیما به شبکه‌های فارسی زبان خارجی ابراز تاسف کرد.
كدخبر: 114985
1399/03/15

مرتضی غرقی خبرنگار شبکه خبر و مجری برنامه «بدون مرز» در حساب کاربری خود در توئیتر با انتشار تصویری از احمد صمدی، خبرنگار سابق صداوسیما در شبکه فارسی زبان ایران اینترنشنال از پدیده مهاجرت مجریان و خبرنگاران صداوسیما به شبکه‌های فارسی زبان خارجی ابراز تاسف کرد.

او در توئیتر خود نوشت: دو خبرنگار ایرانی احمد صمدی و نیلوفر پور ابراهیم را در تلویزیون اینترنشنال دیدم، فلاح و دو خبرنگار قبلی صدا و سیما هم به لندن مهاجرت کرده‌اند، تاسف خوردم که چرا نیروهایی که از جیب ملت تربیت شده‌اند اکنون در خدمت دشمنان ملت هستند، چرا؟؟

 

منبع:
آب معدنی امسال گران نمی‌شود
پیغام: دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران اعلام کرد که قیمت آب معدنی امسال تغییر نمی‌کند.
كدخبر: 114984
1399/03/15

به گزارش «پیغام»؛ پیمان فروهر در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه از سال گذشته مشکلاتی که با آغاز فصل گرما در زمینه تامین مواد اولیه بطری آب معدنی ایجاد می‌شد حل شده، گفت که ماده اولیه تولید بطری آب معدنی امسال افزایش قیمت نداشته است.

وی همچنین اظهار کرد که قیمت آب معدنی امسال افزایش نمی‌یابد چراکه هم وضعیت معیشت مردم اجازه افزایش قیمت نمی‌دهد و هم هرچقدر این محصول گران‌تر شود، تقاضای آن کاهش می‌یابد و زمان‌هایی که قیمت این محصول افزایش می‌یافت هم اصولاً چاره دیگری وجود نداشت.

البته به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران، در سال جاری هم کرایه حمل رایگان بخشی از مواد اولیه افزایش داشت، اما تصمیم هیئت مدیره تا کنون این بود که قیمت آب بسته‌بندی افزایش پیدا نکند.

به گزارش ایسنا، هر سال با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف pet به عنوان ماده اولیه تولید انواع بطری‌های پلاستیکی برای تولید انواع نوشیدنی‌ها بازار این ماده اولیه با چالش‌هایی مواجه می‌شد، ولی از خرداد ماه سال گذشته معاون وقت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشکیل کمیته ویژه برای تعیین سهمیه واحد‌های مصرف‌کننده Pet خبر داده و گفته بود که با برقراری ارتباط الکترونیکی بین سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پتروشیمی، بورس کالا و حمل و نقل و انبارها، مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه بطری‌های پلاستیکی در سال جاری برطرف خواهد شد.

منبع:
فعال مجازی: رئیس بانک مرکزی، کاندیدای ریاست جمهوری می شود
یک فعال رسانه‌ای اصولگرا در فضای مجازی خبر از کاندیداتوری یک چهره جدید و اقتصاددان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ داد.
كدخبر: 114983
1399/03/15
 
 
به گزارش «پیغام»؛ محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: بنا برآنچه اطلاع یافته‌ام،   نامزد جدیدی که وارد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم خواهد شد، آقای عبدالناصرهمتی رئیس بانک مرکزی است.
 
 او در ادامه این پیام تاکید کرد: این کاندیداتوری در راستای این نظریه صورت می‌گیرد که معتقد است مشکل اصلی کشور، اقتصاد است و یک رئیس‌جمهور اقتصاددان می‌خواهد.
 
منبع:
ماجرای دعوای وریا غفوری و خلیل‌زاده چیست؟
تقابل وریا غفوری و اسماعیل خلیل زاده در فضای مجازی به نظر می‌رسد نزدیکان باشگاه استقلال به دنبال یارکشی وتسویه حساب در این ماجرا هستند.
كدخبر: 114982
1399/03/15

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، در چند روز اخیر تقابل وریا غفوری و اسماعیل خلیل زاده در فضای مجازی به سوژه روز رسانه‌ها تبدیل شده است. وریا غفوری در مصاحبه اول خود از چک برگشتی‌ای صحبت کرد که از خلیل زاده گرفته بود.

بعد از صحبت‌های وریا، اسماعیل خلیل زاده واکنش تندی به اظهارات این بازیکن داشت و در واکنش به این صحبت‌ها عنوان کرد: وریا قبل از پرواز به قطر به خاطر پول نمی‌خواست با تیم برود و با اصرار و قول من سوار هواپیما شد.

اما اصل ماجرا چیست؟

مبلغی که وریا غفوری اظهار دارد از باشگاه طلب دارد به دوره‌ای بازمی‌گردد که او در فصل اول حضور در استقلال عمکلرد خوبی نداشت و نتوانست انتظارات را برآورده کند. در آن دوره که علیرضا منصوریان هدایت استقلال را بر عهده داشت، غفوری در آستانه جدایی از استقلال قرار گرفته بود و منصوریان به دنبال جذب رامین رضاییان بود که این اتفاق نیفتاد و با وساطت بزرگان استقلال، وریا در استقلال ماندنی شد.

بعد از جدایی منصوریان و در دوران هدایت شفر، وریا پیشرفت قابل توجهی پیدا کرد، اما نکته قابل توجهی که قبل از شروع نیم فصل رخ داد، این بود که مسئولان باشگاه استقلال قرارداد وریا را کاهش دادند و این بازیکن این مساله را قبول کرد.

بعد از پیشرفت قابل توجه غفوری در استقلال، در فصل بعد فضا مقداری برای این بازیکن تغییر کرد و این بازیکن برای قرارداد جدید خود، برخلاف دیگر بازیکنان تیم قبل از شروع فصل جدید این بار از باشگاه یک دستگاه BMW دریافت کرد. همچنین قبل از آن، طی امضای یک نامه اعلام کرد که از باشگاه بابت سال‌های قبلی هیچ طلبی ندارد.

بعد از جدایی رضا افتخاری از باشگاه استقلال و مدیرعاملی امیرحسین فتحی در این باشگاه، وریا از فتحی خواست که طلب ٥٥٩ میلیونی خود را از باشگاه دریافت کند. فتحی با قبول این درخواست، در آستانه پرداخت مطالبه این بازیکن بود، اما سازمان بازرسی کل کشور به دلیل نامه‌ای که وریا امضا کرده بود مانع پرداخت این پول شد.

طبق متن نامه سازمان بازرسی کل کشور، وریا غفوری طی نامه شماره ۵/۱۴۷۷/۹۷ که در تاریخ ۷/۶/۹۷ ثبت شده است، تمام طلب‌های خود از فصول قبل را از باشگاه دریافت کرده است.

در حال حاضر مساله اصلی دعوای خلیل زاده و غفوری بر سر طلبی است که وریا غفوری مدعی است باید آن را باشگاه پرداخت کند، اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد. وریا غفوری در سال ۹۷ طبق اسناد مالی باشگاه در ۴ قسمت مختلف از باشگاه بیش از ٢٣ میلیارد ریال دریافتی داشته است.

خلیل زاده در این مساله ادعا دارد که پول این بازیکن را زنده کرده است و با انتشار عکسی که مبنی بر آن از کارگزار وقت، درخواست طلب این بازیکن را کرده است، ادعا می‌کند که به دنبال طلب وریا بوده، اما ادامه این فرایند به دست باشگاه بوده است و به او ارتباطی ندارد.

خلیل زاده در همین رابطه گفت: "ما سه کار برای غفوری انجام دادیم، اول اینکه به اشتباه او بدهکار شده بود، کاری کردم طلبکار باشد نه بدهکار. دوم اینکه خودم پیگیر طلبش شدم و از او خواستم که ۴۵ روز صبر کند، اما اصرار کرد که باید به او چک بدهیم، تیم استقلال هم باید عازم بازی مرحله پلی‌آف می‌شد. وقتی این شرایط را دیدیم، از کارگزار خواستیم با توجه به اینکه چک نداشتیم و غفوری طبق درخواست سرمربی کنار تیم باشد، به او چک بدهد، اما به این شرط که باشگاه استقلال در زمان موعد پول را بدهد. سوم اینکه، وقتی موعد چک رسید، من سمت اجرایی نداشتم. غفوری چندی پیش هم طی پیامی تهدیدآمیز خواستار پولش شد که به او گفتم که باشگاه باید طلبش را پرداخت کند.

منبع:
فدراسیون پزشکی: مجوز برگزاری دیدارهای تدارکاتی صادر شد
سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرد: در حالی که بر اساس پروتکل سلامت فوتبال ایران تاکنون تیم های فوتبال ایران اجازه برگزاری دیدارهای تدارکاتی را نداشتند اما از این به بعد با تایید فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت بهداشت و با رعایت پروتکل سلامت فوتبال انجام دیدارهای دوستانه بلامانع اعلام شد.
كدخبر: 114981
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا؛ در حالی که بر اساس پروتکل سلامت فوتبال ایران تاکنون تیم های فوتبال ایران اجازه برگزاری دیدارهای تدارکاتی را نداشتند اما از این به بعد با تایید فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با رعایت پروتکل سلامت فوتبال انجام دیدارهای دوستانه بلامانع اعلام شد.

رضا سعیدی، سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی با تایید این خبر به ایسنا گفت: شیوع ویروس در فوتبال تابعی از رفتار ویروس در کل جامعه است و طبق اعلام قبلی در بازه زمانی ٢٢ تا ٢٥ خردادماه در مورد زمان دقیق برگزاری لیگ برتر تصمیم گیری خواهد شد.

پیش‌تر برخی از تیم‌های لیگ برتری اقدام به برگزاری دیدارهای تدارکاتی کرده بودند که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی منع شد اما از این به بعد برگزاری دیدارهای دوستانه توسط تیم‌های فوتبال مانعی ندارد و قرار است برخی تیم‌ها امروز (پنجشنبه) به مصاف یکدیگر بروند.

منبع:
عاملان آتش سوزی جنگل های خاییز شناسایی و دستگیر شدند
پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: عاملان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شدند.
كدخبر: 114980
1399/03/15

به گزارش «پیغام»به نقل از تسنیم؛ سید اسدالله هاشمی، اظهار داشت: دو دامدار ساکن در حاشیه کوه خائیز به دلیل اختلاف ملکی اقدام به آتش زدن اراضی مورد اختلاف می‌کنند که به دلیل بی احتیاطی و شدت وزش باد، آتش به مراتع و جنگل‌‌های خائیز سرایت کرده . چندین روز در آتش سوختند.

وی با اشاره به اینکه این دو دامدار متخلف شناسایی و بعد از تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی شدند، عنوان کرد: هم اکنون دو دامدار متخلف به قید ضمانت از زندان آزد شده‌اند و بدون شک پرونده آنان با دقت توسط دستگاه قضایی بررسی می‌شود.

هاشمی با اشاره به اینکه 40 هکتار از جنگل‌ها، مراتع و گونه‌های گیاهی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد به حیات وحش بویژه گونه شاخص کل و بز خسارتی وارد نشده است.

وی تصریح کرد: جنگل‌ها و مراتع خائیز بعد از چندین روز آتش سوزی با تلاش نیروهای مردمی، تشکل‌های مردم نهاد، سپاه پاسداران و بسیج، هوانیروز ارتش، شرکت بهره برداری نفت و گاز، دستگاه‌های عضو ستاد بحران، جنگلبانان و محیط بانان مهار شد.

منبع:
تست کرونای همه اعضای تیم استقلال منفی شد
با اعلام معاون پزشکی باشگاه استقلال، تست PCR همه اعضای تیم فوتبال این باشگاه منفی شد.
كدخبر: 114979
1399/03/15

به گزارش«پیغام» به نقل از انتخاب، دکتر امین نوروزی درخصوص پاسخ تست کرونای اعضای تیم فوتبال استقلال، به روابط عمومی این باشگاه گفت: پاسخ تست PCR اعضای تیم منفی بوده و خوشبختانه در این تیم کسی مبتلا به کرونا نیست. ما در فواصل زمانی مشخص این تست‌ها را دوباره خواهیم گرفت تا وضعیت سلامتی تیم مشخص باشد

منبع:
نوبخت: میزان دارایی و اموال دولت ۷ میلیون میلیارد تومان است
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جزئیاتی از برنامه اصلاح ساختار بودجه که طی شنبه هفته آینده به مجلس شورای اسلامی خبرداد، را تشریح کرد و گفت: دارایی دولت ۷ میلیون میلیارد تومان است.
كدخبر: 114978
1399/03/15

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جزئیاتی از برنامه اصلاح ساختار بودجه که طی شنبه هفته آینده به مجلس شورای اسلامی خبرداد، را تشریح کرد و گفت: دارایی دولت ۷ میلیون میلیارد تومان است.

به گزارش «انتخاب» به  نقل از تسنیم، «محمد باقر نوبخت» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این برنامه سال قبل به شورای عالی هماهنگی اقتصادی تقدیم شد. بخش‌هایی از برنامه اصلاح ساختار بودجه در این شورا آغاز شد، البته هنوز تکمیل نشده است.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این ابلاغیه مصرح مقام معظم رهبری در دو سال گذشته بود که اصلاح ساختار بودجه در کشور انجام شود و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه تقدیم و مورد تصویب قرار گیرد.

وی افزود: احساس شد که حالا مقرر است این اتفاق بیفتد و شورا هم تاکنون نتوانسته این برنامه را تکمیل کند، به مجلس تقدیم و از همفکری و رایزنی نمایندگان مردم استفاده شود، بدون تردید تحول خواه و علاقه‌مند هستند این اصلاح ساختار را انجام دهند.

نوبخت بیان داشت: بودجه ریزی عملیاتی و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با همین عنوان در فرهنگستان بودجه تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: بودجه طبق تعریفی که در ماده یک قانون محاسبات عمومی شده برنامه یکساله است. در این سند پیش بینی می‌شود چه منابعی و از چه محل‌هایی می‌تواند در طول یکسال فراهم و در چه مواردی هزینه کرد تا بتوان منطبق با سیاست‌های موجود به اهداف مورد نظر برنامه دست یافت.

وی افزود: اگر دولت بخواهد بر اساس این تعریف به سمت جلو حرکت کند نخستین تمرکز خود را باید روی منابع بودجه بگذارد. منابع بودجه از سه محل تامین می‌شود نخست مالیات، گمرک و سایر خدماتی که دولت به مردم عرضه و ما به ازای آن پول دریافت می‌کند.

نوبخت ادامه داد: برای مصارف و هزینه‌ها باید از این درآمد‌ها استفاده کرد. وقتی درآمد‌ها تکافوی همه هزینه‌ها را نمی‌کند باید دارایی‌هایی (نفت و اوراق) فروخته شود و به درآمد‌ها اضافه تا امورات کشور بگذرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: اوراق به نوعی واگذاری دارایی‌های مالی و نفت هم به نوعی دارایی‌های سرمایه ایی کشور محسوب می‌شود.

نوبخت اظهار داشت: دارایی که متعلق به نسل آینده است کسی حق ندارد آن را بفروشد و صرف هزینه‌های جاری کند البته اگر دارایی‌ها فروخته و تبدیل به دارایی دیگر شود به یقین کار بدی نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون حداکثر رقمی که دولت می‌توانست در بودجه سال ۱۳۹۹ از فروش نفت داشته باشد نزدیک به ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امسال دولت مجوز فروش ۵۰ هزار میلیارد تومان نفت را از مجلس گرفته، اما ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری باید صرف تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (فعالیت‌های عمرانی) کند.

وی افزود: بودجه سال ۹۹ نزدیک به ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است که از این میزان تنها ۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی کمتر از ۱۰ درصد مربوط به نفت است. این در حالیکه طی سنوات گذشته بیش از ۵۰ درصد منابع بودجه از نفت تامین می‌شد.

وی ادامه داد: کشور هزینه‌هایی دارد که نمی‌توان این هزینه‌ها را انجام ندهد البته صرفه جویی در هزینه‌ها امری بایسته و شایسته‌ای که باید صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: کل مصارف کشور تحت چهار سرفصل و تحت ۱۰ امور است. نخستین اموری که بیشترین منابع در آن صرف می‌شود امور رفاه اجتماعی است. این امور رفاه اجتماعی معطوف به صندوق‌های بازنشستگی، کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران است. فقط ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از مجموع بودجه مملکت صرف این امور می‌شود.

وی گفت: دومین بخشی که بیشترین بودجه را به خود اختصاص می‌دهد مربوط به آموزش و پژوهش است. سومین و چهارمین بخش به ترتیب مربوط به «دفاع و امنیت» و «بهداشت و درمان» است.

نوبخت اظهارداشت: اگر نفت کنار گذاشته شود برای جایگزینی نفت چه منابعی در کشور وجود دارد؟

وی در توضیح این سئوال گفت: یک هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بصورت آشکار و پنهان یارانه در مملکت پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: آیا می‌شود درصدی از میزان یارانه پرداختی را در این زمینه استفاده کرد قطع به یقین شدنی است منتها نیاز‌مند عزم و اراده جمعی است.

وی اظهارداشت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد این بود که تا جایی که امکان دارد بتوان ترکیب منابع را از نفت به سمت مالیات برد حال سئوال اینکه آیا مالیات ظرفیت بیش از این را دارد؟

نوبخت به رادیو اقتصاد گفت: مالیات هم در دنیا دارای شاخصی است یعنی سهمی که مالیات از تولید ناخالص داخلی دارد در کشور‌های پیشرفته صنعتی ۳۰ تا ۴۰ درصد، در کشور‌های در حال توسعه ۲۰ تا ۳۰ درصد و در ایران کمی بیش از شش درصد است.

وی ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۷ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بوده است، افزود: در آن زمان بحث بر سر این بود که برای رهایی از اقتصاد نفتی چه باید کرد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی کشور در آن زمان ۴.۲ درصد بود که قرار بود تا پایان برنامه اول پنج ساله توسعه این عدد به ۸.۴ درصد برسد. هم اکنون این عدد کمی بیش از شش درصد بوده و هنوز به هشت درصد نرسیده است.

نوبخت تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد کشور ظرفیت مالیاتی مناسبی دارد که با اصلاح قانون مالیات ها، تعریف پایه‌های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت‌های مالیاتی می‌تواند از این ظرفیت برای تامین درآمد‌های بودجه استفاده کرد. هم اکنون معافیت مالیاتی در کشور ۵۰ هزار میلیارد تومان است که افراد از معافیت‌های مالیاتی استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت هفت میلیون میلیارد تومان اموال و دارایی دارد.

وی افزود: مولد سازی اموال و دارایی‌ها به عنوان سومین عاملی که در صورت جدا شدن بودجه از نفت دولت روی این مولفه‌ها متمرکز خواهد شد.

نوبخت ضمن اشاره به بخش مصارف اظهارداشت: متاسفانه در کشور برای انجام یک کار دو دستگاه یا نهاد مشابه وجود دارد.

وی ادامه داد: شوربختانه تعداد این دستگاه‌ها و نهاده‌ها در کشور کم نبوده و باید همه این‌ها یکی شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآورشد: برای تحقق چنین کاری نیازمند کمک و حمایت مقام معظم رهبری، مجلس، قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام است.

منبع:
وزیر نیرو: تلفات شبکه توزیع برق برای نخستین بار تک رقمی شد
وزیر نیرو گفت: تلفات شبکه توزیع برق پارسال و برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق کاهش یافته و عددی تک رقمی شد.
كدخبر: 114977
1399/03/15

«رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در مراسم افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق در دواستان آذربایجان غربی و بوشهر با حضور رییس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانسی، اظهار داشت: کاهش تلفات در شبکه توزیع برای نخستین بار به رقم ۹.۷۶ درصد رسید که دستاورد بسیار مهمی در این صنعت است.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: نسبت به سال پیش از آن تنها هفت صدم درصد یعنی کمتر از یک درصد تلفات کاهش داده شد که معادل ۵۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف گاز نیروگاه‌های حرارتی است.

وزیر نیرو گفت: کاهش ایجاد شده معادل کاهش انتشار یک میلیون تن دی اکسید کربن در محیط زیست است.

اردکانیان ادامه داد: کاهش هفت صدم درصدی تلفات شبکه توزیع صرفه جویی حدود ۲۴ میلیون یورویی در احداث نیروگاهی به همراه دارد زیرا اگر این کاهش اتفاق نمی‌افتاد ناگزیر به انجام سرمایه گذاری ذکر شده بودیم.

وی افزود: امسال تلاش می‌شود ۱۸ واحد نیروگاهی به ظرفیت بیش از سه هزارمگاوات وارد مدار شود.

عضو هیات دولت با اشاره به آغاز دور تازه پویش هرهفته# الف- ب- ایران در اردیبهشت‌ماه و از پرند استان تهران سپس خرم آباد و اکنون عسلویه استان بوشهر گفت: به طور متوسط در این سال‌ها در صنعت برق ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

منبع:
شناسایی ۳۵۷۴ بیمار جدید کرونایی درکشور/خوزستان همچنان قرمز/ 3استان در وضعیت هشدار
پیغام: سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۳۵۷۴ بیمار جدید کووید۱۹درکشور طی ۲۴ ساعته گذشته خبر داد.
كدخبر: 114976
1399/03/15

به گزارش «پیغام»؛دکتر جهانپور در این باره گفت: از دیروز تا امروز ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۳۵۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی اضافه کرد که از بین مبتلایان جدید، ۴۹۴ مورد بستری و ۱۰۸۰ مورد از افراد معادل ۸۶ درصد از موارد جدید، در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند.

به گفته جهانپور، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۶۴ هزار و ۲۷۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار قربانیان نیز با بیان اینکه متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند، گفت: مجموع جانباختگان این بیماری به ۸۰۷۱ نفر رسید.

جهانپور همچنین گفت: خوشبختانه تا کنون ۱۲۷ هزار و ۴۸۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. ۲۵۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی این را هم گفت که تاکنون یک میلیون و ۱۹ هزار و ۳۶۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

جهانپور با اعلام اینکه وضعیت خوزستان همچنان قرمز است، گفت: استان‌های هرمزگان، کردستان و کرمانشاه در وضعیت هشدار جدی قرار دارند.

وی در خاتمه به همه هموطنان سراسر کشور به ویژه استان های فوق توصیه کرد که حتما ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی ، در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند.

منبع:
روند مصرف برق در کشور صعودی شده است
سخنگوی صنعت برق کشور با یاد آوری اینکه امسال تابستانی گرم پیش رو داریم، اظهار کرد: تابستان پیش رو را با همراهی و مشارکت مردم در مصرف بهینه و پرهیز از مصرف بی رویه در نقطه اوج می توان پشت سر گذاشت، در این راه در کنار افزایش ظرفیت های تولید و توسعه، همراهی مردم از اهمیت به سزایی برخوردار است.
كدخبر: 114975
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا؛ مصطفی رجبی مشهدی ‌در حاشیه بهره برداری از طرح های توسعه برق و انرژی در استان بوشهر که به صورت ویدئو کنفرانس رییس جمهوری و وزیر نیرو صورت گرفت، افزود: میزان مصرف برق در کشور با نزدیک شدن به فصل تابستان، افزایش دما و استفاده از وسایل سرمایشی همانند سال‌های گذشته روند صعودی به خود گرفته است.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: به طور معمول میزان مصرف برقی که امسال در روزهای نخست خرداد ماه به ثبت رسید، در سال‌های گذشته در روزهای پایانی خرداد یا اوایل تیرماه به وقوع می‌پیوست.

وی گفت: این موضوع بیانگر فرا رسیدن گرمای زود رس است، از سویی با فراگیر شدن کرونا و حضور مردم در خانه مصرف وسایل برقی افزایش یافته و لازم است برای عبور از شرایط اوج مصرف روزهای گرم سال همراهی و مشارکت بیشتری از سوی مردم شکل گیرد.
رجبی ‌روند افزایشی دمای هوا و ورود سریع وسایل سرمایشی به مدار مصرف را مهمترین دلیل افزایش ناگهانی و بی سابقه مصرف برق در روزهای ابتدایی ماه جاری دانست و گفت: مصرف برق کشور در روزهای ماه گرم سال بین ۲۱ تا ۲۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد که این میزان افزایش دقیقا متاثر از  ورود وسایل سرمایشی (کولرها، اسپلیت‌ها و...) به مدار مصرف برق است.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به افزایش مصرف برق مشترکان و بالا رفتن هزینه برق آنان خاطرنشان کرد: مهمترین راهکاری هایی که می تواند به کاهش مبلغ قبض برق کمک کند، تنظیم درجه کولرگازی روی ۲۴ تا ۲۵ درجه‌، استفاده از دور کند کولرهای آبی، استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات های گرم روز ‌است.
رجبی یادآور شد: استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافه نیز می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف برق مشترکان داشته باشد.
وی با تقدیر از استاندار بوشهر برای تنظیم ساعات کاری ادارات این استان در ماههای گرم سال گفت: تنظیم ساعات اداری در ماههای گرم موجب صرفه جویی 50 مگاواتی مصرف برق است، ضمن آنکه لازم است ادارات بعد از پایان ساعت کاری با خاموش کردن لامپ ها و کولر‌ها‌، شرکت های برق ‌را در تامین برق پایدار و بهینه همراهی کنند.
سخنگوی صنعت برق به برخی از مشوق های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق در استان بوشهر هم اشاره کرد و گفت: 96 درصد از مشترکان برق در این استان زیر الگو مصرف برق دارند، 4 درصد نیز بیشتر از الگو برق مصرف می کنند‌، برای این 4 درصد حدود 16 درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است‌، این مصرف کنندگان با اقداماتی ساده مثل قرار دادن دمای آسایش روی 24 درجه می توانند به جمع آن 96 درصد بپیوندند و از مشوق های وزارت نیرو بهره ببرند.
وی با بیان اینکه 72 درصد از مصرف برق در استان بوشهر مصارف وسایل سرمایشی است، گفت: سال گذشته 87 هزار مشترک برق در استان بوشهر 10 میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی دریافت کردند‌، این رقم برای کشور حدود یک هزار و 600 میلیارد ریال بوده است‌، در مصارف کشاورزی‌، صنعتی و تجاری استان بوشهر نیز سال گذشته 20 میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی پرداخت شده است.

منبع:
عدم شفاف‌سازی در قبال انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس را به‌شدت رد می‌کنم
پیغام: نماینده مردم دیر، کنگان، عسلویه و جم در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم شفاف‌سازی در قبال انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس را به‌شدت رد می‌کنم.
كدخبر: 114974
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر، حجت‌الاسلام موسی احمدی در گفتگو با خبرنگاران در کنگان اظهار داشت: متأسفانه عده‌ای هرچند محدود و انگشت‌شمار، در گروه‌های مجازی من را متهم به عدم شفاف‌سازی در قبال انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس کرده‌اند که این موضوع را به‌شدت رد می‌کنم.

نماینده مردم دیر، کنگان، عسلویه و جم در مجلس شورای اسلامی گفت: معتقد به شفاف‌سازی آرا نمایندگان مجلس هستم و بر این اساس نیز در انتخاب رئیس، نایب‌رئیس، دبیران و ناظران هیئت‌رئیسه مجلس به شکل روشن و شفاف تلاش کردم.

وی تصریح کرد: قبل از برگزاری جلسه هیئت‌رئیسه سنی مجلس، رایزنی‌های خوبی برای انتخاب هیئت‌رئیسه دائمی در خارج از مجلس انجام شد.

احمدی افزود: در این نشست‌ها که با محوریت فراکسیون نیروهای انقلاب اسلامی و به عنوان عضوی از این فراکسیون و با حضور کاندیداهای هیئت‌رئیسه دائمی مجلس برگزار شد، از دیدگاه‌های تک‌تک این کاندیداها مطلع و سوالات و ابهاماتی نیز مطرح کردم.

نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خروجی این جلسات که به عنوان عضوی از فراکسیون نیروهای انقلاب اسلامی سهمی در آن داشتم اجماع کلی بر انتخاب یک هیئت‌رئیسه قوی مجلس یازدهم بود که در روز رأی‌گیری در مجلس نیز توانست با موفقیتی مثال‌زدنی خود را نشان دهد.

احمدی عنوان کرد: مردمی که ردای نمایندگی را بر تن یک فرد می‌کنند و برای دفاع از مطالباتشان به مجلس می‌فرستند توقع دارند که نماینده آن‌ها شفاف و صریح عکس‌العمل‌ها، پیگیری‌ها و کارکردش در مجلس با آن‌ها در میان گذارد که توقع صحیحی است.

وی ادامه داد: بر این اساس خود را مکلف کرده‌ام که مردم شهرستان‌های حوزه انتخابیه‌ام را در جریان این امورات قرار داده و برای استیفای حقوق آن‌ها و استانم تلاش کنم.

نماینده مردم جنوب استان بوشهر بیان کرد: متأسفانه عده‌ای هرچند محدود و انگشت‌شمار، در گروه‌های مجازی من را متهم به عدم شفاف‌سازی در قبال انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس کرده‌اند که این موضوع را به‌شدت رد می‌کنم.

وی ادامه داد: تلاش برای انتخاب یک هیئت‌رئیسه مقتدر در مجلس را بر اساس یک انتخاب دقیق پس از رایزنی با کاندیداهای موردنظر انجام و حتی در این مباحث انتظارات مردم حوزه انتخابیه و استانم را با آن‌ها در میان گذاشتم.

منبع:
وضعیت قرمز ابتلا به کرونا در گناوه
پیغام: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان گناوه در این روزها خیز برداشته و تاکنون به ۱۱۷ مورد مثبت رسیده‌است که این وضعیت ابتلا و افزایش تعداد مبتلایان نگران کننده است.
كدخبر: 114973
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر؛  این روزها وضعیت نمودار ابتلاء به بیماری کرونا در استان بوشهر و شهرستان گناوه سیر صعودی تندی دارد و هر روز بر مبتلایان این ویروس افزوده می‌شود.

شیب تند افزایشی در نمودار مبتلایان به ویروس کرونا نشان از خطر نگران کننده در ارتباط با آلودگی به این ویروس مرگبار است و در این شرایط کنترل و نظارت بیشتر از سوی مسئولان و رعایت دستورهای بهداشتی از سوی مردم بیش از گذشته ضروری است و نباید با سهل انگاری شرایط را از این سخت‌تر کرد.

در دوره‌ای که تعداد مبتلایان به کرونا در شهرستان گناوه و استان بوشهر بسیار پایین‌تر از شرایط کنونی بود شرایط بسیار سختی برای عبور و مرور و رعایت نکات بهداشتی اتخاذ شد و مردم نیز با حساسیت و دقت بیشتری نکات بهداشتی را رعایت می‌کردند، در حالی که این روزها شاهد سهل انگاری‌های زیاد در اوج گیری این ویروس هستیم.

درحالیکه تعداد مبتلایان شهرستان گناوه در اسفند ماه سال گذشته، فروردین و اردیبهشت کمتر بود ولی در خرداد خیز برداشته و تاکنون به ۱۱۷ مورد مثبت رسیده‌است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر تا ۱۴ خرداد با شناسایی ۱۲۳ نفر دیگر، در حال حاضر به هزار و ۳۸۳ نفر رسید.

شهرستان بوشهر با ۵۷۹، دشتستان با ۳۱۰ و گناوه با ۱۱۷ نفر، رتبه اول تا سوم موارد ابتلاء به ویروس کرونا را در استان دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز استان بوشهر را یکی از استان‌هایی اعلام کرد که در شرایط هشدار قرار دارد.

کیانوش جهانپور گفت: وضعیت خوزستان علی‌رغم کاهش نسبی موارد بستری همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

با توجه به این شرایط و نظر به اینکه صنوف و کسب و کارها بازگشایی شده، تردد بین شهرها و استان‌ها در جریان است و کرونا در حال اوج گیری باید قبل از آنکه وضعیت باز هم بدتر شود بیش از گذشته به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، عدم حضور در مکان‌های شلوغ، مراسم ختم، عروسی، تولد و دور همی های خانوادگی اهتمام جدی ورزید.

در کنار آن نظارت کامل بر اجرای دستورات بهداشتی و برخورد با متخلفان در زمینه نادیده گرفتن قوانین وضع شده برای حفظ سلامت جامعه نیز با قاطعیت انجام شود.

روند افزایشی ابتلاء به کرونا در گناوه

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان گناوه  گفت: روند افزایشی ابتلاء به ویروس کرونا در گناوه نگران کننده است.

هادی جوانبخت اظهار داشت: از ابتدای خرداد ماه با ازدیاد مبتلایان به بیماری کرونا، بازدیدهای بهداشتی از واحدهای صنفی و سایت‌های تجاری و بازار در قالب بازرسی‌های کارشناسان بهداشت و گشت‌های مشترک ستاد مقابله با کر ونا به دو برابر افزایش یافته است.

وی افزود: تا کنون ۴۶۶ بازدید از صنوف توسط کارشناسان این شبکه انجام گرفته است و تعداد ۴۹ اخطاریه صادر و ۲۰ واحد صنفی به تعزیرات معرفی شده است.

جوانبخت بیان کرد: از این تعداد ۱۲ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل بهداشتی و توجه به اخطاریه‌های بازرسان بهداشت محیط این شبکه پلمپ شده است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان گناوه تاکید کرد: سخت‌گیری‌ها و تاکید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها جهت تأمین سلامت متصدیان واحدهای صنفی و خانواده‌های آنها و شهروندان است.

وی بیان کرد: از همه شهروندان گناوه ای در خواست می‌کنیم با توجه به روند صعودی این بیماری در شهرستان از شرکت در هر گونه تجمعی بپرهیزند زیرا شرکت در مراسم ختم، عروسی، تولد و دور همی های خانوادگی، حتی صف‌های شلوغ خرید احتمال ابتلاء به بیماری را بالا می‌برد.

بی‌توجهی‌ها باعث افزایش ابتلا

فرماندار گناوه گفت: اصل و اساس کار حفظ و صیانت از سلامت مردم است و هرگونه بی توجهی و سهل‌انگاری به کرونا باعث خواهد شد تا آمار بیماران همچنان سیر صعودی داشته باشد.

غلامرضا مهرجو اظهار داشت: همراهی آحاد و اقشار جامعه اعم از بازاری و ادارات و دستگاه‌های اجرایی در رعایت موازین و پروتکل‌های بهداشتی کمک به قطع زنجیره بیماری کرونا خواهد کرد.

مهرجو گفت: قشر بازاری و اداری نباید احساس کنند نظارتی بر اجرای مصوبه‌های ستاد مقابله با کرونا در این شهرستان نیست بلکه در این مقطع که شیوع بیماری خیز برداشته باید دقیق‌تر و با شدت بیشتر عمل کنیم.

فرماندار گناوه افزود: شبکه بهداشت و درمان به رغم کارهای زیاد نظارت و بازرسی از سطح بازار و اماکن عمومی را با همکاری دیگر ارگان‌های مرتبط انجام دهد.

روند صعودی کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: بر اساس آمارها از یک ماه گذشته تاکنون روند شیوع ویروس و ابتلاء به بیماری کرونا در این استان صعودی و در حال افزایش است.

کشمیری افزود: در ماه گذشته شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در استان بوشهر کمتر از ۵۰۰ نفر بود اما امروز این آمار به هزار و ۳۸۳ نفر رسیده است.

وی بیان کرد: با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان بوشهر شمار بیماران بستری نیز در بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد و این امر در افزایش شمار فوتی‌ها نیز بی‌تأثیر نخواهد بود.

کشمیری ادامه داد: با توجه به افزایش بستری‌ها و فوتی‌های استان‌های هم‌جوار ازجمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خوزستان به نظر می‌رسد شاید مسائل اقلیمی، ازدحام مردم در اتاق‌ها به خاطر گرمی هوا و استفاده از سرد کننده ها در شیوع ویروس کرونا بی‌تأثیر نباشد به همین دلیل توصیه می‌شود افراد پنجره‌ها را باز نگه‌دارند و فضا به‌طور کامل بسته نباشد.

وی گفت: توجه نکردن به مسائل بهداشتی، افزایش مسافرت‌ها، برگزاری مراسم جشن و عزاداری و دور همی ها در خانه باغ‌ها ازجمله دلایل افزایش شیوع بیماری کرونا در استان بوشهر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: با توجه به روند افزایش بیماری در استان و نبود امکان تعطیلی اجتماع‌ها انتظار می‌رود به هر شکلی از ازدحام و تشکیل هرگونه تجمعی جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: در زمان حاضر در پیک بیماری قرار داریم و باید کاری کرد که این افزایش در یک نقطه بشکند و بیش از این بیماری در استان گسترش نیابد.

در این شرایط می‌طلبد که همه مردم به مسائل و قواعد بهداشتی توجه داشته باشند و با رعایت این موازین به سلامت خود و دیگران کمک کنند.

منبع:
شرکت آب منطقه ای بوشهر: از شناکردن در تاسیسات آبی و سدها پرهیز کنید
پیغام: گرمای هوا در استانی مانند بوشهر باعث می‌شود مشتریان شنا کردن در آب‌ رودخانه، دریا و تاسیسات آبی زیاد باشد.
كدخبر: 114972
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران بوشهر؛ با وجود اینکه بارها درباره ممنوعیت شنا در کانال‌های آبیاری، تاسیسات آبی و دریاچه سدها هشدار داده شده باز هم شاهد وقوع حوادث ناگوار از دست دادن جوانان و نوجوانان هستیم.

نمونه اخیر این گونه حوادث، حادثه غرق شدن دو نوجوان ۱۲ و ۱۳ ساله است که بعدازظهر دیروز در سرریز سد تنگ ارم دشتستان غرق شدند و جان باختند.

با وجود حضور به موقع نیروهای امدادی در محل حادثه، اما این دو نوجوان به علت غرق شدگی جان خود را از دست دادند.

 شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر پیش از این اعلام کرده بود، تاسیسات آبی استان شامل سدها، بندها، حوضچه‌های تغذیه مصنوعی، کانال‌های آبیاری، ایستگاه‌های پمپاژ و ... فقط برای عملیات مدیریت منابع آبی طراحی و ساخته شده و هرگونه ورود به حریم آن‌ها ممنوع است.

لغزندگی حاشیه مخازن سد‌ها و بند‌های انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف مخازن سد‌ها و بند‌ها از جمله خطرات پنهان در حاشیه این سازه‌هاست که خطر مرگ را حتی برای حرفه‌ای‌ترین شناگران به همراه دارد.

 شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر از مردم خواسته است، از ورود و شنا کردن در دریاچه سدها، تاسیسات آبی و کانال‌های آبیاری و زهکشی به طور جد خودداری کنند.

بنا به اعلام این شرکت، بنا به پیش بینی قانون و ضمن اعلام خطر در تابلو‌های هشدار، عواقب ناشی از بی توجهی به ممنوعیت شنا در تاسیسات آبی استان به عهده فرد خاطی است.

منبع:
هفت حلقه چاه غیرمجاز در دشتستان پر شد
پیغام: مدیر منابع آب شهرستان دشتستان از پر و مسلوب المنفعه کردن هفت حلقه چاه غیرمجاز در دو ماهه نخست امسال خبر داد.
كدخبر: 114971
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل ازروابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مهندس نعمت اله نجاتی اظهار داشت: شهرستان دشتستان بیشترین تعداد چاه غیرمجاز و فاقد پروانه را در استان بوشهر دارد و این موضوع باعث بروز آسیب های جدی به منابع آب زیرزمینی این شهرستان شده است.

وی افزود: افت بیش از 15 متری سطح آب های زیرزمینی در برخی از محدوده های مطالعاتی شهرستان دشتستان در یک دهه اخیر باعث ممنوعه و ممنوعه بحرانی شدن همه ی این محدوده ها شده و تخلفات حوزه آب نیز به گسترش این وضعیت دامن می زند.

نجاتی خاطرنشان کرد: عمده تخلفات صورت گرفته در شهرستان دشتستان حفر چاه های غیرمجاز، انتقال غیرمجاز آب و تصرف در حریم و بستر رودخانه ها است که گروه های گشت و بازرسی این اداره به صورت مستمر در حال رصد و برخورد با چنین اقداماتی هستند.

مدیر منابع آب شهرستان دشتستان گفت: در همین راستا در سال جاری، مدیریت منابع آب شهرستان دشتستان با همکاری مراجع قضایی و انتظامی موفق به پر و مسلوب المنفعه کردن هفت حلقه چاه غیرمجاز در دو ماهه نخست سال جاری در شهرستان دشتستان شده است.

وی اضافه کرد: با پر شدن این هفت حلقه چاه، از برداشت غیرمجازقریب به 195 هزار مترمکعب آب در سال به نفع کشاورزان قانون مدار جلوگیری شد.

نجاتی بیان کرد: همچنین با توقیف چهار دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز، علاوه بر توقف عملیات حفاری از بروز تخلفات آتی نیز پیشگیری به عمل آمد.

مدیر منابع آب شهرستان دشتستان با اشاره به ماده 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب، انتقال آب به اراضی خارج از محدوده تحت شرب درج شده در پروانه بهره برداری را غیرمجاز خواند و گفت: انتقال غیرمجاز آب به عنوان یکی از تخلفات مهم این حوزه، ضمن ایجاد سطح زیرکشت بدون نظارت، باعث افزایش برداشت و ایجاد فشار بیشتر بر منابع آب زیرزمینی می گردد.

وی اظهار داشت: در سال جاری با جمع آوری و برچیدن دو مورد انتقال غیرمجاز آب، از برداشت حجمی حدود 76 هزار مترمکعب آب صرفه جویی شد.

نجاتی یادآور شد: همچنین یک مورد تصرف به حریم و بستر رودخانه در شهرستان دشتستان به وسعت یکهزار مترمربع شناسایی و رفع تصرف گردید.

منبع:
به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم
روحانی گفت: سال جاری به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم. بر اساس این آمار و ارقامی که وزیر نیرو در آغاز جلسه اعلام کردند مصرف برق زیاد شده است. اما اعلام کردم که اگر این مصرف برق در بخش صنعت بالا رفته باشد علامت خوبی خواهد بود اما ما باید مصرف را کنترل کنیم.
كدخبر: 114970
1399/03/15

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز پنجشنبه (١۵ خرداد) در چارچوب کاروان «هر پنجشنبه، افتتاح طرح‌های زیربنایی در کشور»، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های نیروگاهی، در استان‌های آذربایجان غربی و بوشهر که‌شکل ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: باید در تابستان و در شرایط گرما مصرف را کنترل کنیم.

رییس‌جمهوری افزود: فعالیت اقتصادی ایران و همه کشورها امروز با مشکلات فراوانی مواجه شده، هنوز همه کسب و کارها یعنی مهدکودک‌ها، سالن‌های اجتماعات، مدارس و دانشگاه‌ها هنوز به‌طور صددرصد فعال نیستند و در اماکن متبرکه هم بازگشایی محدود بوده است.

روحانی گفت:با وجود مشکلات فراوان در بخش اقتصاد مردم به خوبی ما را یاری کردند و دست همدیگر را در این روزهای سخت گرفتند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از مسائل بسیار مهم برای ما به ویژه در شرایط کرونا موضوع آب و برق است، گفت: در شرایط کنونی اگر برق یک شهرستان قطع شود، بیمارستان دچار مشکل می‌شود و عزیزانی که در بیمارستان بستری هستند با شرایط سخت امسال مشکل خواهند داشت یا مردمی که در خانه خود را ایزوله کرده اند و یا در حال زندگی هستند نیازمند به برق هستند. همچنین دلیل دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه شده از سوی دولت که مردم باید چندین بار بتوانند دست خود را به خوبی شست و شو دهند.  بنابراین امسال این شرایط خاصی در زمینه آب و برق داریم و نباید اجازه دهیم برق قطع شود.

وی ادامه داد: از اینکه افتتاح‌های خوشحال کننده برای همه مردم داریم خرسند هستم. تا پایان امسال ۱۸ واحد نیروگاهی افتتاح خواهد شد این دلگرم کننده است. امروز هم واحد نیروگاهی با توان  ۱۶۰ مگاوات در عسلویه بوشهر افتتاح شد که  ۲۲۴۰ میلیارد تومان هزینه برای آن شده است.

رییس جمهوری همچنین با یادآوری و مرور حادثه ۱۵ خرداد گفت: نهضت اسلامی از سال ۴۱ شروع شد اما یکی از مقاطع اوج این نهضت در سال ۴۲ بود. در آغاز این سال داستان کشتار طلاب در مدرسه فیضیه در دوم فروردین را شاهد بودیم. دومین نقطه اوج در سال ۴۲ به ۱۵ خرداد مربوط می شود. مردم می‌دانند که ۱۳ خرداد سال ۴۲ مصادف با روز عاشورا بود و امام (ره) عصر همان‌روز یا عصر عاشورا سخنرانی بسیار مهم خود را در مدرسه فیضیه قم ایراد کردند.

وی ادامه داد: فردای آن روز در منزل ایشان هم سخنرانی‌های مهمی ایراد شد و شب ۱۵ خرداد امام (ره) دستگیر و به تهران آورده و به زندان منتقل شد. مردم صبح زود در تهران و قم و شهرهای دیگر مطلع شدند که مرجع بزرگ تقلید و رهبر بزرگ نهضت اسلامی را برخلاف همه قوانین و مقررات دستگیر کرده‌اند و تصمیم رژیم این بود که برای امام در دادگاه حکم زندان بسیار طولانی را تدارک ببینند.

حادثه ۱۵ خرداد یک واقعه معمولی نبود

روحانی با اشاره به اینکه مردم از صبح پانزدهم خرداد به صحنه آمدند، به مرور خاطرات خود در آن دوران پرداخت و گفت: ما هنگام  طلوع آفتاب به سمت منزل امام (ره) آمدیم که در منزل ایشان اجتماع شده بود، همراه حاج آقا مصطفی به سمت صحن حضرت معصومه آمدیم که مملو از جمعیت بود. زنان قم با شمشیر وارد صحنه شدند و شعار می‌دادند «یا مرگ یا خمینی». این بانوان شیرزن موج بزرگی از احساسات ایجاد کردند و مردم از صحن خارج شده و به سمت خیابان تهران آن زمان آمدند، با نیروهای مسلح درگیری ایجاد شد و عده‌ای از عزیزان هم از مردان و هم زنان در قم کشته شدند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: همزمان مردم بسیار زیادی در تهران حوالی بازار و چهار راه سیروس که مرکز این تجمعات بود، در ورامین، پیشوا و باقرآباد کشته شدند.  تقریباً در سراسر ایران مغازه‌ها بسته شد. مردم در بسیاری از شهرها به خیابان آمدند و عده زیادی از مردم و بسیاری از علما و سخنرانان معروف در سراسر کشور مخصوصا قم و تهران دستگیر شدند.

روحانی با اشاره به اینکه واقعه ۱۵ خرداد یک حادثه معمولی نبود؛ گفت: هیچ کس فکر نمی‌کرد به دلیل دستگیری رهبر نهضت و مرجع بزرگ شیعیان امام، چنین حرکت سراسری در ایران به وجود بیاید و مردم در راه نهضت اسلامی ایثار و فداکاری انجام دهند. مرحوم ادیب طالقانی از دوستان هم درسی بنده بود که آن روز هم کنار هم بودیم یکی از طلابی بود که ۱۵ خرداد به شهادت رسید.

وی ادامه داد:  ۱۵ خرداد به معنای حضور مردم در صحنه و ایثار برای انقلاب اسلامی و فداکاری  بود. یکی از نزدیکان شاه در خاطرات خود نوشته بود که اگر قیام پانزده خرداد مردم تا شب ادامه پیدا می‌کرد شاه آماده فرار از کشور بود، بنابراین ۱۵خرداد حادثه بسیار مهمی و روز تاریخی برای ماست و به روان همه شهیدان آن روز و همه آنهایی که تلاش و فداکاری کردند، درود می‌فرستیم. سال بعد البته روز خوشی هم داشتیم که در فروردین ۴۳ امام از زندان آزاد شده و به قم برگشتند و مردم شاهد جشن و سرور در سراسر کشور بودند.

به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم

روحانی با بیان اینکه امسال سال جهش تولید است، گفت:  سال جاری به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم. بر اساس این آمار و ارقامی که وزیر نیرو در آغاز جلسه اعلام کردند مصرف برق زیاد شده است.  اما اعلام کردم که اگر این مصرف برق در بخش صنعت بالا رفته باشد علامت خوبی خواهد بود اما ما باید مصرف را کنترل کنیم.  

رییس جمهوری تاکید کرد: اقدامات بسیار زیادی باید حوزه در آب و برق انجام گیرد اما موضوع خوشحال کننده این  است که در پایان سال ۹ سد را افتتاح خواهیم کرد که امروز سومین آنها افتتاح شد و ۶ افتتاح دیگر را هم تا پایان سال خواهیم داشت. آبگیری ۹ سد دیگر هم آغاز شده و هم در زمینه برق و هم آب قدم‌های خوبی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه در تابستان در مصرف آب و برق نیازمند کمک مردم هستیم، گفت: مصرف آب و برق را می‌توان کاهش داد و همه مردم باید مصرف را مدیریت کنند. اگر مردم در استفاده از کولرهای موجود در خانه ما متناسب و درست عمل کنند، می توانیم به خوبی از تابستان امسال عبور کنیم.

روابط با همسایگان فقط سیاسی نیست

روحانی با اشاره به اینکه در زمینه برق مراودات خوبی با همسایگان وجود دارد، تصریح کرد: در روابط ایران با همسایگان فقط در دنیای سیاست نیست بلکه تعامل در زمینه اقتصاد، فرهنگ، گردشگری، همکاری های علمی و فناوری و دانشگاهی در روابط بین ما و همسایگان مهم  است. هیچ رابطه‌ای در سیاست خارجی مهمتر از رابطه با همسایگان نیست. ایران ۱۵ همسایه دارد که باید روابط خوب و نزدیک با آن ها برقرار کند که موجب ثبات مرزها و امنیت ملی کشور ماست که خوشبختانه با ۱۳ همسایه روابط خوبی داریم.

افتتاح طرح های اقتصادی، پاسخ قاطع به آمریکا و اسراییل است

روحانی با ابراز امیدواری از این که هر روز، روز تولید و جهش تولید و افتتاح طرح و روز نشاط مردم در کشور خواهد شد، گفت: مردم مطمئن باشند که دولت به‌رغم سختی‌ها با همه توان به اقتصاد و مسائل زیربنایی کشور دارد و مردم ما شاهد خواهند بود در هر هفته و نه فقط پنجشنبه‌ها که افتتاح را انجام می‌دهیم  در سایر روزهای هفته نیز توسط مسئولان و وزیران و حتی مسولان در در بخش‌های خصوصی و عمومی غیردولتی که فعالیت می‌کنندهر روز طرح افتتاح می‌کنیم.

مردم به تبلیغات بیگانگان توجه نکنند

روحانی افزود: مردم به تبلیغات بیگانگانی که هر روز کم آبروتر و بی آبروتر می شوند توجهی نکنند؛ این افتتاح‌ها پاسخی قاطع به آمریکا و اسراییل است؛  دو جنایتکاری که در طول تاریخ علیه ملت ما تلاش کردند و در تبلیغات بر ضد نشاط مردم ما تلاش می‌کنند.

برای صادرات گاز به پاکستان، هندوستان و عمان آمادگی داریم

رییس جمهوری افزود: البته با یکی دو تا کشور همسایه در جنوب کشور که آن هم متاسفانه خود آنها از مرد خوب ایران فاصله گرفتند و خودشان این فاصله را شروع کردند و هموار می‌خواهیم روابط نزدیک و خوب داشته باشیم 

روحانی همکاری در مساله آب و برق را یکی از  مسائل مهم در ارتباط با همسایگان عنوان کرد و افزود: ما هم آب به طور طبیعی به کشورهای همسایه صادر می‌کنیم و هم برخی از آنها به کشور ما آب صادر می‌کنند، این بر اساس روند طبیعت، که سرچشمه برخی از رودخانه‌ها در ایران یا  در کشور همسایه است. صادرات و واردات طبیعی در زمینه آب با کشورهای همسایه داریم اما باید دقت کنیم در چارچوب مقررات بتوانیم این هماهنگی را انجام دهیم.

رییس جمهوری با بیان این که در برق و گاز و سایر امور نیز روابط همکاری خوبی با همسایگان داریم، گفت:  امروز به ترکیه و به عراق گاز صادر می کنیم و حتی آمادگی داریم به هندوستان و پاکستان و همچنین به کشور عمان گاز صادر کنیم و در همه این موارد گام‌هایی برداشته شد و توافق نامه‌هایی هم امضا شده  و در مقام عمل هم قدم‌هایی برداشته شده  است.

روحانی به اقدامات انجام شده در زمینه برق اشاره کرد، گفت :یک ارتباط تنگاتنگی در زمینه برق با پاکستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، عراق و کشورهای مختلف داریم، برق را از آنها می‌گیریم و در مواقعی هم صادر می کنیم.

رییس جمهوری به سفر روز گذشته رضا اردکانیان وزیر نیرو به عراق اشاره کرد و اظهار داشت:  یکی از اهداف این سفر تداوم و ثبات این ارتباط با بغداد بود. توافقنامه صادرات برق به این کشور که برای ۲ سال آینده به امضا رسید.

روحانی  نیاز به تولید برق برای مصرف داخلی و هم چنین صادرات برق به سایر کشورها را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: رابطه همکاری میان ملت و دولت همیشگی است، اما امسال هم به‌دلیل بیماری کرونا و هم به دلیل سایر مسائل مانند تحریم که با آن رو به رو هستیم،  باید بیشتر دست به دست هم بدهیم و کنار هم باشیم و یکدیگر را یاری کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم.

رییس جمهوری با تشکر از رهبر معظم انقلاب اسلامی برای نام‌گذاری سال «جهش تولید»، گفت: همه باید کمک کنیم تولید به حرکت در بیاید، علت این که در این شرایط نمی‌توانیم به استان‌ها سفر کنیم و طرح‌ها را از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح کنیم به این دلیل است که مردم مطمئن باشند با تمام سختی‌ها به مسائل زیربنایی کشور توجه دارد.

شهروند سیاه‌پوست آمریکایی در نهایت مظلومیت کشته شد

روحانی تصریح کرد: آمریکا اکنون در یکی از بدترین شرایط تاریخ سیاسی و اجتماعی  قرار دارد و  شاهد هستیم که به سیاه پوستان و به آنهایی که در این کشور زندگی می کنند و مهاجران و به مردمی که از لحاظ سیاسی امروز کاخ سفید و تفکر ساکنان آن را رد می کنند چه ظلم بزرگی می‌شود.

رییس جمهوری اظهار داشت: ماجرای «جرج فلوید» به ماجرایی جهانی و عجیب در رابطه انسان‌ها با یکدیگر تبدیل شده است. یک مظلوم وقتی در دنیا کشته می‌شود  همه جهان به حرکت در می آید.

روحانی افزود: برای ما مهم نیست که این فرد کشته شده در آمریکا مسلمان یا مسیحی و آمریکایی و یا غیر آمریکایی بوده است.

رییس جمهوری گفت: یک فرد در شدت مظلومیت با روش وحشیانه کشته شد و این داستان عجیبی است و به ما می گوید هنوز تا رسیدن به تمدن جهانی و بشری که مورد توجه انبیا و پیامبر اسلام (ص) بوده بسیار فاصله وجود دارد.

اظهار همدردی روحانی با مردم آمریکابلند کردن انجیل برای  فرمان قتل بی‌گناهان شرم‌آور است

روحانی با ابراز همدردی با مردم آمریکا که در خیابان‌های این کشور به سیاست‌های کاخ سفید اعتراض کرده اند گفت: ما جنایت‌هایی که امروز در آـمریکا واقع شده  و کاخ سفید که فرمان آنها را صادر می‌کند، به شدت محکوم می کنیم.

رییس جمهوری بیان کرد: انجیل کتاب آسمانی کتاب مقدسی که همه مردم را به صلح و آرامش و انسانیت دعوت می‌کند، انجیل کتابی نیست که فرمان قتل بیگناهان را صادر کند، شرم آوراست رییس جمهوری که علیه ملت خود اقدام کند، دستی به کتاب آسمانی می‌برد و انجیل را بلند می‌کند.

کتاب‌های آسمانی برای ما محترم است 

روحانی با بیان این که مردم آمریکا امروز با خشم  و نفرت به کاخ سفید نگاه می‌کنند، افزود: این اقدام رییس جمهوری آمریکا باعث خشم هم ادیان ابراهیمی است زیرا کتاب مقدس برای ما هم مقدس است، ما هم به انجیل و کتاب و مقدس و عیسی مسیح (ع) احترام می‌گذاریم. این کتاب‌های اسمانی هر جای جهان و بر هر پیامبری نازل شده است برای محترم و عزیز است.

رییس جمهوری بیان کرد: امروز با افتتاح طرح های بزرگ در کشور هم مردم ایران و هم دوستان ما در سراسر جهان می‌بینند که ایرانیان با همه توان در صحنه هستند و به امید خدا اهداف کشور، همان تحولی که امام راحل مدنظر داشتند و روز گذشته هم رهبر معظم انقلاب آن تحول آفرینی امام (ره) و اندیشه تحول ایشان را بیان کرده و توضیح دادند، شاهد این تحول در مسیر انقلاب اسلامی به دست مردم بزرگوار ایران خواهیم بود.  

منبع:
بازگشت به بالا