سید محمد خاتمی:جامعه با شعار زیبای «زن زندگی آزادی» حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می‌دهد
سید محمد خاتمی نوشت: با وجود درد و داغی که از خونهای ریخته شده و آسیب هائی که مردم در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به خصوص اخلاقی دیده و می بینند بر دل داریم جای خوشوقتی است که پس از انفعال تحمیل شده بر دانشگاه اینک شاهد حضور و ابراز وجود دانشجویان در جریان های اخیر هستیم.
كدخبر: 150284
1401/09/15

به گزارش «پیغام» به نقل از جماران، متن کامل پیام به شرح زیر است:

به نام خدا

شانزدهم آذرماه را باید در متن آنچه در بیش از یک قرن بر این مرز و بوم رفته است و سیر و صیرورتی که ملت شریف ایران داشته است، دید و ارزیابی کرد. مدار حرکت ملّت: نفی استبداد، نفی استعمار و نفی عقب ماندگی، تبعیض و فساد و متناظر آن مطالبه آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت و در یک کلام دستیابی به “زندگی” متناسب با شأن انسان و اقتضائات زمان بوده است. ولی پاره ای از حادثه ها و ایام جنبه نمادین پیدا کرده است؛ از جمله شانزده آذر که نمایانگر جایگاه والای دانشگاه و پیشتازی دانشجو در تحولات اجتماع روبه آینده است. با وجود درد و داغی که از خونهای ریخته شده و آسیب هائی که مردم در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به خصوص اخلاقی دیده و می بینند بر دل داریم، جای خوشوقتی است که پس از انفعال تحمیل شده بر دانشگاه اینک شاهد حضور و ابراز وجود دانشجویان در جریان های اخیر هستیم و خوشوقتی بیشتر اینکه همدلی و هم سخنی بخش مهمی از استادان را با دانشجویان می بینیم. از سوی دیگر آنچه موجب تأسف فراوان است، بازداشت گسترده دانشجویان و ایجاد محدودیت های آموزشی، صنفی و سیاسی برای آنان و اخراج و اعمال فشار بر استادان است؛ امری که نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیّت پایدار دانشگاه و جامعه را تأمین می کند. از دانشگاه بخصوص انتظار می رود که توجه داشته باشد که همچنانکه آزادی یک نیاز مبرم و مطالبه مهم است، امنیت نیز برای کشور اهمیت دارد و مراد، از آزادی، آزادی ملّت و از امنیّت، امنیّت میهن است. نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیّت، پایمال شود یا امنیّت که شرط استقرار سامان و نظم خوب در جامعه است به نام آزادی نادیده انگاشته شود. اینک که جامعه با شعار زیبای زن زندگی آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می دهد، بگونه ای کم سابقه و شاید بی سابقه فرهیختگان، استادان، نخبگان و دانشجویان را در اصل حرکت حاضر می بینیم.

به مسئولان توصیه می کنم که این حضور را قدر بدانند و بجای برخورد ناروا با آن دست یاری به سوی آنان دراز کنند و با کمک آنان وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند.

امید، که به لطف حضرت پروردگار و توجه به خواستهای بحق جامعه، در همه زمینه ها گشایش موثرتر پدید آید.

سیّد محمّد خاتمی

منبع:
محمد مهاجری: کسی هست آیا؟
محمد مهاجری با طرح سوالاتی درباره معضلات و مشکلاتی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند پرسیده است: آیا کسی، بزرگی، مسوولی حوصله دارد به این چیزها فکر کند یا همه با آواز شبگردی که در کوچه‌ها داد می‌زند: «شهر در امن و امان است» سر بر بالش بی‌خیالی می‌گذارند؟
كدخبر: 150283
1401/09/15

محمد مهاجري

اين 20-30-50-100هزار نفري كه به خيابان‌ها آمدند و اعتراض كردند و احيانا دست به اغتشاش زدند، كلا ناديده بگيريد. اين 3-2 ماه اخير را هم كاملا فراموش كنيد. اصلا نه خاني آمده، نه خاني رفته؛ نه خوني ريخته شده نه كسي صدمه ديده؛ نه جايي آتش زده شده و نه كسي داغدار شده. همه در خانه و محل كارشان آرام گرفته‌اند و اوضاع بر وفق مراد است. در چنين فرضي، مسوولان به خواب فراموشي خواهند رفت؟ هيچ فرد و دستگاهي به فكر فرو نخواهد رفت كه با 52 درصد افرادي كه در انتخابات 1400 شركت نكردند و آن چند ميليوني كه راي سفيد و باطله دادند چه بايد كرد؟ آيا هيچ مقام مسوولي در اين انديشه نخواهد رفت كه بعد از 19 سال دويدن در سنگلاح پرونده هسته‌اي، براي رفع زيان‌هاي حاصله آن، چه بايد كرد؟ آيا اينكه صرفا توانمندي‌هاي هسته‌اي خود را افتخار بدانيم (كه انصافا هم هست) كفايت مي‌كند يا بايد به اين پرسش كه چرا نتوانسته‌ايم آن را به عنوان يك برگ برنده روي ميز ديپلماسي دنيا بگذاريم و نانش را بخوريم، جواب داد؟ هيچ مقامي به اين صرافت افتاده كه ببيند حق مشاركت مردم در انتخابات، در كجاها نقض شده؟ و مثلا شوراي نگهبان به بهانه گزينش آدم خوب‌ها، چه بسيار آدم خوب‌هايي را از صحنه بيرون كرده است؟ هيچ مسوولي در پي اين هست كه باندبازي كاملا حرفه‌اي در انتصابات را ـ عجالتا در دولت سيزدهم ـ رصد كرده و گزارشي از صاحب‌منصبان نالايق تهيه كند و به رييس‌جمهور ارايه دهد؟ هيچ چهره‌اي به دنبال اين هست كه بفهمد چرا بخش بزرگي از مدافعان و حاميان دولت، عليه منتقدان با چه ادبيات زشتي حرف مي‌زنند؟ و چرا هر كس را با آنها نيست، طاغي و ياغي و باغي مي‌دانند؟! هيچ فرهيخته‌اي به ذهنش خطور مي‌كند كه هزينه ادراك‌سازي وحشتناكي را كه بولتن‌سازان براي مقامات و مسوولان در رده‌هاي مختلف ايجاد كرده و آنها را سال‌هاي سال به تصميمات غلط رهنمون كرده‌اند، محاسبه كند؟

هيچ انديشمند ديني راهي دانشگاه و مدارس مي‌شود تا شبهه‌هاي بي‌حد و اندازه‌اي كه در ذهن دانشجويان و دانش‌آموزان پيرامون اعتقادات ديني‌شان پديدار شده، بشناسد؟ هيچ جامعه‌شناس و روانشناسي به خودش زحمت مي‌دهد كه دليل اين همه خودكشي، جنايت، خيانت و جرم را واكاوي كند و برايش دنبال راه‌حل بگردد؟

آيا كسي، صاحب منصبي، بزرگي، مسوولي، مديري، رييسي، مقامي حوصله دارد به اين چيزها فكر كند يا همه با آواز شبگردي كه در كوچه‌ها داد مي‌زند: «شهر در امن و امان است» سر بر بالش بي‌خيالي مي‌گذارند؟

منبع/ روزنامه اعتماد

منبع:
به دلیل «عدم تامین امنیت جانی»سخنرانی انسیه خزعلی در دانشگاه امیرکبیر لغو شد
مسئول بسیج خواهران دانشگاه امیرکبیر گفت: معاونت امورزنان و خانواده ریاست جمهوری حضور در برنامه دانشگاه امیرکبیر را قطعی کرده بودند، اما در گفت‌وگو با ریاست دانشگاه به ایشان مطرح شده که دانشگاه نمی‌تواند امنیت ایشان را در این برنامه تضمین کند.
كدخبر: 150282
1401/09/15

پیغام: مسئول خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر گفت: مقابله با برگزاری تریبون آزاد و بستن فضای گفتگو گره‌های موجود را کورتر می‌کند و کمکی به حل مشکلات دانشگاه نمی‌کند.

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس، زینب مهدوی مسئول خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در مورد لغو برنامه‌های این تشکل گفت: متاسفانه در این روز‌ها شاهد این بودیم که با وجود پیگیری‌ها و توصیه وزیر علوم به برگزاری پرشور ایام منتهی به روز دانشجو، دانشگاه باز هم دست به لغو برنامه‌های دانشجویی زده و برنامه روز دوشنبه با معاونت امور زنان و خانواده انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر را لغو کردند.

وی افزود: در حالی که پس از پیگیری‌هایی که داشتیم، معاونت امورزنان و خانواده ریاست جمهوری با وجود ترافیک کاری این هفته دولت به خاطر بحث بودجه، حضور در این برنامه را قطعی کرده بودند، اما در گفتگو با ریاست دانشگاه به ایشان مطرح شده که دانشگاه نمی‌تواند امنیت ایشان را در این برنامه تضمین کند.

مسئول خواهران انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر گفت: در واقع دانشگاه دارد پالس شروع مجدد رادیکالیسم و اقدامات خشونت‌آمیز را در دانشگاه می‌دهد. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته حتی نتوانسته‌اند تصمیم آموزشی درستی اتخاذ کرده و کلاس‌ها را به شکل درستی برگزار کنند.

این فعال دانشجویی در پایان تاکید کرد: مقابله با برگزاری تریبون آزاد و پرسش و پاسخ با مسئولین و کارشناسان و بستن فضای گفتگو و آگاهی‌بخشی، گره‌های موجود را کورتر می‌کند و کمکی به حل مشکلات دانشگاه نمی‌کند.

منبع:
سردار احمدی‌مقدم: گشت ارشاد قرار بود ارشادی باشد نه انتظامی
سردار احمدی‌مقدم گفت: گشت‌ارشاد از سال ۸۰ یا ۸۱ در کشور راه‌اندازی شد از آن زمان براساس همین عنوان گشت‌ارشاد هم که بر روی آن است قرار بر این بود تا فقط جنبه ارشادی داشته باشد نه جنبه انتظامی و قضایی.
كدخبر: 150281
1401/09/15

پیغام: فرمانده پیشین نیروی انتظامی گفت: گشت‌ارشاد از سال ۸۰ یا ۸۱ در کشور راه‌اندازی شد از آن زمان براساس همین عنوان گشت‌ارشاد هم که بر روی آن است قرار بر این بود تا فقط جنبه ارشادی داشته باشد نه جنبه انتظامی و قضایی. ولی فراز و فرود‌هایی داشته و الان به نظر می‌آید با توجه به مجموعه فضای کشور و نحوه ارزیابی، برای اجرای قانون حجاب و عفاف و سایر مسائل، ارزیابی جامعی نیاز است و باید روش‌ها و ابزار‌ها نوسازی شود.

به گزارش «پیغام»؛ سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پیشین نیروی انتظامی و رئیس کنونی دانشگاه عالی دفاع ملی در گفتگو با ایلنا، در پاسخ به این سوال درباره حوادث اخیر نظر شما درباره لزوم استفاده از گشت ارشاد با توجه به آنکه دادستان کل کشور خبر از تعطیلی آن را داده بود چیست، گفت: من درحال‌حاضر دست‌اندرکار این موضوع نیستم که بدانم تصمیم‌گیران چه تصمیمی در این موضوع خواهند گرفت. طبیعتا گشت‌ارشاد ابزار اقدام انتظامی برای پیاده‌سازی یک قانون بوده و طبیعتا ممکن است که با گذر زمان ابزار‌ها و روش‌ها در تحقق قانون نوسازی شود.

وی تصریح کرد: از گذشته هم که بنده در نیروی انتظامی بودم، تلاش ما همواره در اولویت پیشگیری اجتماعی از طریق فرهنگ‌سازی بود و مثل راهنمایی و رانندگی تلاش بر این بود که از طریق فرهنگ‌سازی تخلفات کاهش پیدا کند و جریمه گام آخر باشد، نه گام اول. طبیعتا اقدامات انتظامی و قضایی گام آخر در برخورد با تخلفات و جرائم هستند. من الان اطلاعی ندارم که مسئولان چه تصمیمی می‌گیرند، به نظر می‌آید با ارزیابی روند گذشته که نزدیک به ۲ دهه گذشته است، گشت‌ارشاد از سال ۸۰ یا ۸۱ در کشور راه‌اندازی شد از آن زمان براساس همین عنوان گشت‌ارشاد هم که بر روی آن است قرار بر این بود تا فقط جنبه ارشادی داشته باشد نه جنبه انتظامی و قضایی. ولی فراز و فرود‌هایی داشته و نهایتا الان به نظر می‌آید با توجه به مجموعه فضای کشور و نحوه ارزیابی‌ها و نحوه اجرای قانون حجاب و عفاف و سایر مسائل، ارزیابی جامعی نیاز است و باید روش‌ها و ابزار‌ها نوسازی شود. مهم‌تر از همه این است که هر مقرراتی به فرهنگ‌سازی و همراه‌سازی مردم و رفع موانعش هم نیاز دارد وگرنه ممکن است این مقررات در مسیر اجرا دچار چالش شود.

احمدی‌مقدم در پاسخ به این سوال که آیا گشت‌ارشاد نیاز به یک بازنگری دارد یا خیر، گفت: من اسم گشت‌ارشاد نیاوردم. عرض من کلی بود وگرنه گشت‌ارشاد یک ابزار و روش است. یک زمانی در دو دهه قبل توسط مسئولان تدبیر شده، مسلما ما نیاز به نوسازی ابزار‌ها و روش‌ها داریم و جامعه هم نسبت به دو دهه پیش تحولات زیاد اجتماعی، علمی و فناوری داشته و طبیعتا باید روش‌هایمان را نوسازی کنیم.

منبع:
زوج بوشهری و چالش رضایت‌نامه!
پیغام: مشکلات مالی استقلال باعث شده تا 2 ستاره کلیدی این تیم در مسیر جدایی از جمع آبی‌پوشان قرار گیرند.
كدخبر: 150280
1401/09/15

پیغام: مشکلات مالی استقلال باعث شده تا 2 ستاره کلیدی این تیم در مسیر جدایی از جمع آبی‌پوشان قرار گیرند.

به گزارش «پیغام» به نقل از فوتبال 360، مهدی قایدی و محمد محبی، 2 خرید پرسروصدای استقلال در بازار نقل‌وانتقالات تابستانی پیش از آغاز لیگ بیست‌ودوم بودند که مدیران وقت باشگاه به صورت قرضی با درخواست ریکاردو سا پینتو اقدام به جذب این 2 بازیکن کردند. در همان زمان اعلام شد که توافقات برای پرداخت اقساطی هزینه رضایت‌نامه این 2 ستاره بوشهری انجام شده و حتی بحث دائمی‌کردن قرارداد قرضی آن‌ها هم به میان آمد اما با گذشت چند ماه از حضور قایدی و محبی در فهرست استقلال، چالش‌های بزرگی برای حفظ این 2 ستاره نمایان شده است.

مدیران پیشین استقلال برخلاف وعده خود، در زمینه پرداخت رضایت‌نامه این 2 بازیکن ناکام بوده‌اند و همین مسئله به دردسری بزرگ تبدیل شده است که البته آبی‌ها باید برای جلب رضایت باشگاه سانتاکلارای پرتغال و شباب‌الاهلی امارات مسیری متفاوت را دنبال کنند تا بتوانند نظر مساعد آن‌ها را جلب کنند و بتوانند 2 ستاره کلیدی خود را حفظ نمایند.

چالش آبی‌ها برای حفظ «محبی»؛ 150 هزار دلار کجاست؟

استقلالی‌ها برای حفظ توافق انتقال قرضی محمد محبی، باید مطالبات باشگاه پرتغالی را پرداخت کنند و طبق تعهد، آبی‌ها باید 230 هزار دلار به حساب باشگاه سانتاکلارای واریز می‌کردند که فعلاً فقط 80 هزار دلار وصول شده و سرنوشت 150 هزار دلار واریزی دیگر باشگاه استقلال نامشخص است و آبی‌ها امیدوارند در فعل‌وانفعالات انتقال پول، این مبلغ هم به حساب باشگاه پرتغالی بنشیند تا خیال‌شان از هزینه رضایت‌نامه انتقال قرضی محبی آسوده شود.

علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل استقلال مدعی شد که مبلغ 230 هزار دلار را از یک صرافی قرض گرفته و در صورت عدم پرداخت به باشگاه پرتغالی، احتمال بازگشت محمد محبی به باشگاه سانتاکلارای وجود دارد که می‌تواند با توجه به تاثیرگذاری فوق‌العاده محبی در ترکیب استقلال، یک بحران جدید را برای آبی‌ها به وجود آورد.

مدیران آبی‌پوش البته بعد از پرداخت احتمالی رضایت‌نامه انتقال قرضی محمد محبی، بی‌شک یک چالش بزرگ‌تر را در مقابل خود می‌بینند و آن‌هم موضوع دائمی‌کردن انتقال محبی به استقلال است که با توجه به بحران‌ها و مشکلات مالی باشگاه استقلال پروژه‌ای بسیار دشوار به نظر می‌رسد، چون قرارداد محبی با آبی‌پوشان پایتخت تا پایان لیگ بیست‌ودوم بوده و بدون تردید با توجه به عملکرد او، ریکاردو سا پینتو به دنبال ادامه همکاری با محبی است.

بحران تازه؛ 200 هزار دلار برای «قایدی»!

محمد محبی، تنها بازیکنی نبود که به صورت قرضی در نقل‌وانتقالات تابستانی به استقلال آمد و همشهری و البته همبازی دوران کودکی‌اش هم دیگر بازیکنی بود که توسط مدیران استقلال در نقل‌وانتقالات تابستانی جذب شد. مهدی قایدی که هنوز 4 فصل دیگر از قراردادش با باشگاه شباب‌الاهلی مانده، به مانند محبی با قراردادی قرضی و یک‌ساله به استقلال پیوست.

مدیران استقلال قسط اول تفاهم‌نامه به امضا رسیده با باشگاه اماراتی را برای انتقال قایدی پرداخت کرده‌اند اما موعد پرداخت قسط دوم، 18 آذرماه است که باید استقلالی‌ها 200 هزار دلار به شباب‌الاهلی پرداخت کنند تا فرآیند انتقال قرضی مهدی قایدی هم تکمیل شود. البته که نکته مهم درباره وجه تمایز انتقال محبی و قایدی، این است که برخلاف تفاهم‌نامه استقلالی‌ها با باشگاه پرتغالی درباره محمد محبی، خبری از بازگشت مهدی قایدی در صورت عدم پرداخت هزینه رضایت‌نامه نیست و باید آبی‌ها برای دیرکرد پرداخت هزینه رضایت‌نامه جریمه بدهند.

استقلالی‌ها در واقع در یک هفته آینده باید حدود 350 هزار دلار بابت رضایت‌نامه 2 ستاره خود پرداخت کنند و البته در کنار این مبالغ باید به بدهی آبی‌ها به آندره‌آ استراماچونی هم اشاره کرد تا مشخص شود بودجه‌ای بالغ بر 2 میلیون دلار آن‌ها نیاز دارند تا بتوانند 3 پرونده خبرساز خود را ببندند، رقمی بسیار سنگین که باید دید چگونه از سوی مدیران باشگاه تامین و پرداخت خواهد شد!

منبع:
حضور روحانیون در مدارس، هدیه‌ای به دانش آموزان است
پیغام: مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان اینکه حضور روحانیون در مدارس به ویژه در شرایط کنونی بسیار مهم است، گفت: حضور روحانیون در مدارس، هدیه‌ای به دانش آموزان است.
كدخبر: 150279
1401/09/15

به گزارش «پیغام» به نوشته ی خبرگزاری حوزه، علی موحدی در نشست با معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حضور طلاب و روحانیون در مدارس آموزش و پرورش یک ضرورت است، اظهار داشت: حضور روحانیت در مدارس اعتقاد قلبی است و نباید به این کار به عنوان یک کار تشکیلاتی نگاه نکرد، حتی اگر تفاهم نامه‌ای بین حوزه و آموزش و پرورش وجود نداشت نیز این حضور در مدارس می‌بایست انجام می‌شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان اینکه حضور روحانیون در مدارس به ویژه در شرایط کنونی بسیار مهم است، گفت: حضور روحانیون در مدارس، هدیه‌ای به دانش آموزان است.

وی با اشاره به آماری از فعالیت طلاب و روحانیون در مدارس استان بوشهر، خاطرنشان کرد: تعداد ۱۵۰ نفر از روحانیون طبق ماده ۲۸ در مدارس آموزش و پرورش استخدام شده‌اند.

موحدی با بیان اینکه ۵۰ طلبه سرباز در مدارس فعالیت می‌کنند، گفت: در مجموع حدود ۷۰۰ نفر از طلاب و روحانیون اعم از خواهر و برادر در مدارس استان مشغول به فعالیت می‌باشند.

منبع:
مسابقات تنیس روی میز پدر و پسر در بوشهر برگزار شد
اولین دوره مسابقات تنیس روی میز پدر و پسر در سالن دوهزار نفری فجر بوشهر برگزار شد.
كدخبر: 150278
1401/09/15

 به گزارش «پیغام»به نقل از خبرگزاری صداوسیما ؛ اولین دوره مسابقات تنیس روی میز پدر و پسر از طرح جهانی فدراسیون تنیس روی میز با حضور۱۳ تیم در قالب ۲۶ ورزشکار در سالن دوهزار نفری فجر بوشهر برگزار شد.

 در پایان این مسابقات تیم‌های خراسان رضوی و هرمزگان الف اول و دوم شدند و تیم‌های فارس و هرمزگان ب به‌طور مشترک  سوم شدند

منبع:
دست پژوهشگران از شعر زنان جنوبی خالی است!
نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی با اشاره به نبود ردپایی از شاعران زن بوشهری در پیش از قرن چهاردهم، گفت: اگرچه اطلاعات کاملی از شعر و شاعران مرد این منطقه وجود دارد اما دست پژوهشگران از شعر زنان جنوبی خالی است.
كدخبر: 150277
1401/09/15

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا؛ بشیر علوی در آیین رونمایی از مجموعه‌شعر «به‌سر رسید» سرود مریم دهار اظهار کرد: زبان زنان بوشهری در دو دهه اخیر با ظهور شاعران زن جسور و تابوشکن سبب به وجود آمدن دفترهای شعری با زبان و سبک زنانه شده است.

وی با اشاره به نبود ردپایی از شاعران زن بوشهری در تاریخ شعر بوشهر پیش از قرن چهاردهم، اضافه کرد: اگرچه اطلاعات کاملی از شعر و شاعران مرد این منطقه وجود دارد، اما دست پژوهشگران از شعر زنان جنوبی خالی است! در حالی که استان بوشهر در نشریات از استان‌های پیشرو بوده است، اما متاسفانه در هیچکدام از نشریاتی که در این منطقه منتشر می‌شده، شعر و داستانی از زنان وجود ندارد. این بدان معناست که ذهن و زبان زنان در آن روزگار مغلوب سلطه متن مردانه است.

نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی یادآور شد: نخستین شاعر زن بوشهری صاحب اثر بی‌بی فطوم بلادی در دوره ناصرالدین‌شاه است. سند یا متنی دال بر وجود شاعران زن دیگر در قرون گذشته در این منطقه پیدا نشده است، اما قطعا شاعران دیگری هم بوده‌اند که به دلیل تفکر حاکم بر جامعه آن روزگار فرصت حضور و نمود پیدا نکرده‌اند.

  

به گفته علوی، نخستین شعر زنان بوشهری در سال ۱۳۵۶ چاپ شد و پس از آن دفترهای شعری زنان شاعر این استان در دهه‌های ۵۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ منتشر شد که به‌تن‌هایی در دهه ۸۰ بیش از ۴۰ دفتر شعری از این شاعران منتشر می‌شود و این امر متاثر از وجود انتشارات و صفحات ادبی نشریات محلی است که مشوقی برای حضور زنان در عرصه شعر و ادبیات بوده‌اند. 

عبدااله رییسی، نویسنده، ناشر و منتقد ادبی بوشهری از دیگر سخنرانان آیین رونمایی مجموعه‌شعر «به‌سر رسید»، نیز اظهار کرد:  با پیدایش نقد مدرن و پست مدرن، دیگر واژه‌ها اهمیت خود را در نقد شعر از دست دادند و اینک به‌جای واژه‌های زنانه در شعر، این فرازها، اضطراب‌ها، هیجانات، احساسات، استرس‌ها و سکوت‌ها هستند که وضعیت زنانه شعر را تعیین می‌کنند.

وی اضافه کرد: این وضعیت‌ها با رویکرد روانشناسانه و جامعه‌شناسانه بررسی می‌شود. در نثر هم همین طور است. برای مثال، «سووشون» سیمن دانشور یکی از شاهکارهای ادبیات زنان ایران است که از طریق هیجانات، استرس‌ها و مکث‌های زنانه آن متوجه می‌شویم نویسنده آن یک زن است.

  

مریم دهار هم در آیین رونمایی از دومین مجموعه شعری خود که به همت انتشارات «حله» بیان کرد: پیش از این در سال ۸۷، نخستین دفتری شعری‌ایم را به نام «شعری از دیوانگی» به همت انتشارات شروع روانه بازار کتاب کردم که آن مجموعه بیشتر شعرهای دوره نوجوانی مرا (یعنی از ۱۳ تا ۱۸ سالگی) در برمی‌گرفت و انتشار آن بیشتر به‌خاطر محک زدن خودم در دنیای شاعری بود.

وی با بیان اینکه این مجموعه اصرار داشتم که محدودیت‌های زنانه را دور بزنم، تتصریح کرد: در این دفتر شعر به اصالت فرهنگی منطقه دشتی با نگاه عمیق‌تری نگاه کردم؛ چیزی که قبل از آن با سطحی‌نگری از آن عبور کرده بودم!

  

وی درباره علت انتخاب نام «به سر رسید» برای این مجموعه شعری گفت: این نام را از یکی از شعرهای این مجموعه گرفتم. این شعر یکی از تجربیات عاطفی من را به تصویر می‌کشد که این احساس ناب را در جوانی بهتر حس کردم و با اینکه پایان یافت، اما برای من همیشه همین پایان یک نقطه شروع بوده است.

در پایان این آیین از مجموعه شعر «به‌سر رسید» رونمایی شد.

منبع:
پرواز تهران - خارگ در بوشهر به زمین نشست
پرواز صبح امروز تهران - خارگ در بوشهر به زمین نشست و همه پروازها به مقصد جزیره خارگ تعلیق شد.
كدخبر: 150276
1401/09/15

به گزارش«پیغام» به نقل از مهر، با توجه به شرایط جوی صبح سه‌شنبه در جزیره خارگ، پرواز هواپیمایی کارون که از تهران عازم این جزیره بود، در بوشهر به زمین نشست.

هم اکنون تمامی پروازها از مبدا به مقصد جزیره خارگ تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است و مسافران می‌توانند با تماس فرودگاه‌های مبدا و مقصد از شرایط پرواز خود مطلع شوند.

منبع:
انهدام باند حرفه‌ای سارقین موتور سیکلت در کنگان
پیغام:فرمانده انتظامی شهرستان کنگان از کشف چهار دستگاه موتورسیکلت سرقتی و انهدام باند حرفه‌ای سارقین موتور سیکلت در این شهرستان خبر داد.
كدخبر: 150275
1401/09/15

به گزارش «پیغام»؛ سرهنگ حمیدرضا حبیبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از وقوع چند فقره سرقت موتورسیکلت در شهرستان رسیدگی به موضوع در دستور کار مأموران پلیس آگاهی شهرستان قرار گرفت.

وی افزود: مأموران پلیس آگاهی با انجام تحقیقات گسترده موفق به شناسایی سه نفر سارق سابقه دار شدند و پس از هماهنگی با مقام قضائی متهمان در یک عملیات غافلگیرانه پلیسی دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان کنگان بیان داشت: در بازرسی از محل اختفای سارقین چهار دستگاه موتورسیکلت سرقتی کشف و ضبط شد.

سرهنگ حبیبی با اعلام اینکه در بازجویی‌های فنی متهمین به ۶ فقره سرقت (چهار فقره سرقت موتورسیکلت و ۲ فقره داخل خودرو) اقرار کرده اند خاطر نشان کرد: متهمان پس از تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به دستگاه قضائی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان کنگان به شهروندان توصیه کرد که به هشدارهای پلیسی، در خصوص پیشگیری از سرقت خودرو و موتورسیکلت توجه داشته باشند و وسایل نقلیه خود را به تجهیزات ایمنی از قبیل قفل مرکزی، دزدگیر، قفل پدال، قفل فرمان و قفل زنجیر مجهز کنند تا امکان سرقت از سارقان سلب شود.

منبع:
مدارس 4 شهرستان استان بوشهر در نوبت عصر تعطیل شد
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهرگفت: در پی بارش های امروز نوبت عصر مدارس 4 شهرستان استان بوشهر تعطیل و آموزش ها به صورت غیر حضوری می باشد.
كدخبر: 150274
1401/09/15

پیغام: مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهرگفت: در پی بارش های امروز نوبت عصر مدارس 4 شهرستان استان بوشهر تعطیل و آموزش ها به صورت غیر حضوری می باشد.

به گزارش «پیغام»؛ علی موحدی در این باره اظهار داشت: به دلیل شرایط جوی و در پی بارندگی و هشدارهای هواشناسی، آموزش حضوری در مدارس همه دوره‌های تحصیلی در چهار شهرستان بوشهر، دشتستان، گناوه، دیلم در نوبت بعدازظهر امروز سه‌شنبه ۱۵ آذر تعطیل است و آموزش‌ها از طریق شبکه شاد انجام می‌شود.

موحدی خاطرنشان کرد: مدارس سایر مناطق استان بوشهر باز است و فعالیت‌های آموزشی در آن‌ها به‌صورت حضوری جریان دارد.

منبع:
طرح جدید حجاب؛ ترساندن به شیوه دیگر؟
در طرح نماینده رفسنجان کم مانده زنان را ملزم کنند یک پلاک حاوی کدملی به گردن خود بیاویزند تا مثل خودروها جریمه شوند!
كدخبر: 150273
1401/09/15

مهرداد خدیر-  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از طرحی خبر داده که با اجرای آن "روسری‌ها به سر زنان برمی‌گردد".

 یعنی در این 80 روز که کشور در التهاب است و این همه اتفاق افتاده تمام دغدغۀ جماعتی این بوده و هست که چگونه روسری را دوباره بر سر دختران و زنانی کنند که از سر برداشته‌اند در حالی که اتفاقا همه هم از سر برنداشته‌اند و وضعیت امروز نشان می‌دهد بدون بگیر و ببند گشت ارشاد و به دلایل مذهبی و فرهنگی و اجتماعی و خانوادگی یا هر دلیل دیگر کثیری همچنان مو و جاذبه‌های بدن را از غیر می‌پوشانند حالا نه به آن حداکثریِ مطلوبِ شرع و اگرچه آنها که قبل‌تر هم با رضایت بر سر نداشتند و شل‌حجاب و کم‌حجاب و اصطلاحا بدحجاب بودند برداشته‌اند اما در این مدت همه هم برنداشته‌اند و چهره شهرها گویاست.

حجت الاسلام حسین جلالی نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی گفته حتماً نباید گشت ارشاد باشد؛ ۲۰ سال است که گشت ارشاد نداریم بلکه پلیس امنیت اخلاقی داشتیم و روش و شیوه دعوت به آن تغییر می‌کند. منظور او این است که به روش های دیگر می‌ترسانیم. اصل بر ترساندن است. با گشت ارشاد نشد با روشی دیگر. نماینده‌ای که در انتخاباتی با ویژگی های اول اسفند 98 و با 53 هزار رأی وارد مجلس شد و سابقۀ فعالیت در دفتر آقای مصباح یزدی را دارد حالا بر آن است دربارۀ ده ها میلیون ایرانی طرحی ارایه کند.

 او دربارۀ تغییر روش توضیح داده «امکان دارد در قالب تذکری از طریق پیامک به افراد بی‌حجاب اعلام شود که شما حجاب رعایت نکردید و سعی کنید به قانون احترام بگذارید. بعد از تذکر، وارد مرحله اخطار می‌شویم بعد هشدار و در مرحله سوم ممکن است حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود».

 هر چند بعید است چنین طرح سخیفی تصویب شود چون از روحیات و دیدگاه رییس مجلس هم برنمی‌آید از چنین طرح‌هایی حمایت کند و اگر هم تصویب شود بعید است شورای نگهبان تأیید کند و خود نمایندگان می‌دانند سال دیگر انتخابات است و همین اندک آرا را هم از دست می‌دهند اما باید یادآور شد از تفاوت های حکومت دینی با حکومت غیر دینی این است که ترس از خدا جایگزین ترس‌های دیگر می‌شود حال آن که ترساندن با بستن حساب بانکی وجهه دینی ندارد.

 از مشهورترین جملات امام خمینی این است: عالم، محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید. نه این که بگوید همه جا دوربین گذاشته ایم خطا نکنید! یا مراقب باشید جریمه تان می‌کنیم. هنر دین این بوده و هست که با وعدۀ پاداش در جهانی دیگر و ترساندن از عقوبتی که در دینای مادی قابل درک نیست مردم را به آیینی سوق دهد. وگرنه اگر بنا بر زور باشد که از هر صاحب زوری برمی آید و اصلا چه فضیلتی بر آن مترتب است و چه نیاز به موعظه و درس دینی؟ کل ماجرا انگار از نگاه این جماعت ترساندن است. با باتوم نشد با جریمه!

راستی در طرح آقای جلالی کم مانده زنان را ملزم کند یک پلاک حاوی کدملی به گردن خود بیاویزند تا مثل خودروها جریمه شوند!

 نکتۀ تأسف بار‌تر قضیه این است که نمی داند یا نمی‌خواهد بداند که رفتاری که با سپیده رشنو در تیر 1401 شد در مواجهه با خبر درگذشت مهسا امینی در شهریور و دو ماه بعد مؤثر بود و چنانچه درصدد تحریکاتی از قبیل این طرح باشند مشخص نیست در  آینده چه هزینه‌ای تحمیل شود. هر چند قابل درک است که مردم مورد نظر آقای نماینده معدود زنانی هستند که در قم یا شهرری اعتراض کردند و می‌خواهد رضایت آنان را جلب کند. جمعیت که قلت آن هیچ نسبتی با بافت مذهبی این دو شهر ندارد.

 این یادداشت دربارۀ این طرح یا وضعیت حجاب یا اعتراضات نیست. در این باره هم که اصول‌گرایان نگران تفسیر عقب نشینی از گشت ارشاد نباشند. غرض این یادداشت همان است که اشاره شد. دین و نظام دینی از خدا می‌ترساند و با وعدۀ الهی پاداش می‌دهد. ترساندن با شیوه دیگر سوق دادن عملی جامعه به سکولاریسم و عرفی کردن جامعه است. به عبارت دیگر خیال می کنند دارند دینی می‌کنند در حالی که در عمل غیر دینی می‌کنند!

 بزرگ‌ترین مشکل افرادی مانند آقای جلالی این است که سه ساحت خصوصی، اداری / رسمی و عمومی را نمی‌توانند از هم تفکیک کنند. حکومت می‌تواند برای ادارات و آموزشگاه‌ها و حقئق بگیران خود یونیفورم تعریف کند کما این‌که نوع پوشش کارمندان در آمریکا هم با دیگران متفاوت است. اما در عرصه عمومی ناچار است به حداقل کفایت کند. در عرصه عمومی و خیابان و جامعه نمی‌تواند دنبال حداکثر‌سازی و یک سان سازی باشد و از ارباب رجوع بخواهد همان گونه بپوشند که کارمند. تلاش برای حداکثر سازی نتیجه نمی‌دهد کما این که دولت حداقل دستمزد را تعیین می‌کند و حداکثر را به توافق بنگاه و فرد سپرده است. پارادوکس مهم نواصول‌گرایان البته این است که ملاحظات امنیتی را رعایت کنند و حال که قادر به بهبود امور اقتصادی نیستند بیش از این سر به سر مردم نگذارند یا هواداران را با حداکثر سازی و فشار به دیگران راضی کنند که متفاوت و متمایزیم.

منبع/ عصر ایران

منبع:
مربی ژاپن عذرخواهی کرد، کی‌روش کاخ گردی!
کارلوس کی‌روش بدون اینکه بابت نتایجش در جام جهانی عذرخواهی کند ایران را ترک کرد.
كدخبر: 150272
1401/09/15

پیغام: داستان عجیبی است؛ کارلوس کی‌روش مردی که به گواه بسیاری و با توجه به عملکرد دراگان اسکوچیچ حتی استحقاق نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران در جام جهانی را نداشت، بدون اینکه ذره‌ای خودش را ملزم بداند درباره نتایج بد تیم ملی ایران در جام جهانی توضیح دهد و یا عذرخواهی کند، ایران را ترک کرد.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، ایران با کارلوس کی‌روش در دیدار برابر انگلیس ۶ تایی شد تا بدترین شکست تاریخ فوتبال ملی را تجربه کند، آنهم در عرصه مهمی همچون جام جهانی. از سوی دیگر، در شرایطی که فرصت برای صعود تیم ملی به مرحله یک هشتم نهایی بیش از هر زمان دیگری فراهم شده بود، کی‌روش با اصرار بر اشتباهات و لجبازی‌های مرسومش، از گرفتن یک امتیاز در مقابل تیم نه چندان سرشناسی همچون آمریکا عاجز ماند تا با قبول شکست یک بر صفر مقابل حریف، از گردونه رقابت‌های جام جهانی کنار برود.

این حذف درحالی رقم خورد که سه تیم قدرتمند دیگر آسیا یعنی کره، ژاپن و استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند و حتی عربستانی که از دور گروهی کنار رفت هم نمایش به مراتب بهتری در مقایسه با ایران داشت.

 اتفاق عجیب‌تر، ولی بعد از حذف ایران رقم خورد؛ کی‌روش که چهارمین حضورش در جام جهانی را مدیون بازیکنی همچون مهدی طارمی و رئیس فدراسیون یعنی مهدی تاج است، بدون اینکه توضیحی درباره ناکامی ایران در جام جهانی بدهد و یا مثل سرمربی ژاپن که در عین شایستگی و در ضربات پنالتی تیمش حذف شد، مقابل هواداران تعظیم کرده و از آن‌ها عذرخواهی کند، چند روزی در تهران به کاخ گردی مشغول شد، منتظر ماند تا پولش را دریافت کند و بعد هم سوار بر هواپیما، تهران را به مقصد لیسبون ترک کرد.

 احتمالا در این نتیجه و شکست فاجعه آمیز برابر انگلیس، مثل همیشه، همه مقصر بوده‌اند مگر کی‌روش و حامی اصلی‌اش مهدی تاج.

منبع:
سازمان غذا و دارو درباره داروهای "تلگرامی" و "اینستاگرامی" هشدار داد
دارو باید از مسیر رسمی زنجیره تامین دارو به دست مصرف‌کننده و بیمار برسد که تنها عرضه‌کننده داروها هم داروخانه‌ها هستند. تامین دارو از هر جایی به غیر از داروخانه برای ما رسمیت ندارد و غیر قانونی است.
كدخبر: 150271
1401/09/15

پیغام: مشاور رسانه‌ای رییس سازمان غذا و دارو درباره مصرف داروهای غیرمجازی که از کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی و سایر مبادی غیرمجاز تهیه می‌شوند، هشدار داد.

 به گزارش «پیغام»؛ دکتر سجاد اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تبلیغات برخی داروهایی که با عناوینی همچون «داروهای موثر هندی و پاکستانی» در کانال‌های تلگرامی دست به دست می‌شوند، گفت: ارائه هر نوع دارویی در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی و مبادی به جز داروخانه، غیرقانونی و تخلف است.

وی افزود: دارو باید از مسیر رسمی زنجیره تامین دارو به دست مصرف‌کننده و بیمار برسد که تنها عرضه‌کننده داروها هم داروخانه‌ها هستند. تامین دارو از هر جایی به غیر از داروخانه برای ما رسمیت ندارد و غیر قانونی است.

 اسماعیلی با تاکید بر اینکه تنها محل قانونی عرضه دارو، داروخانه است، گفت: باید توجه کرد که داروهایی که از طریق مبادی غیرمجاز عرضه می‌شوند، ممکن است تقلبی باشند. به طوری که برچسبی که روی آن وجود دارد، مربوط به آن دارو نباشد و ممکن است اصلا دارو نباشد و ماده دیگری در آن باشد. همچنین ممکن است دارویی که به عنوان داروی موثر عرضه می‌شود، فاقد ماده مؤثره بود یا حتی ترکیبات خطرناکی در آن استفاده شده باشد. 

 وی با بیان اینکه مصرف این داروها می‌تواند عوارض متعددی برای بیمار داشته باشد، گفت: بیماران به هیچ عنوان از کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی دارو تهیه نکنند. زیرا تولید و تامین دارو مسیر مشخصی دارد. فرایند تامین ماده اولیه، بررسی فرمولاسیون آن، تولید، انجام تست‌های پایداری و... در فرایند تولید و تامین دارو انجام شده و بعد از آن مجوز توزیع و عرضه دریافت می‌کند. طی این مسیر مشخص برای داروها تنها زمانی تضمین می‌شود که بیمار دارویش را از داروخانه دریافت کند. 

 اسماعیلی گفت: مجددا تاکید می‌کنم داروهایی که از طریق فضای مجازی، اعم از تلگرام، اینستاگرام و سایر مبادی غیرمجاز عرضه می‌شود، به هیچ عنوان مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

 اسماعیلی در ادامه صحبت‌هایش درباره خوددرمانی برخی بیماران هنگام ابتلا به بیماری‌های ویروسی تنفسی، مانند کرونا، آنفلوآنزا و ... گفت: با ابتلا به بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا و... به هیچ عنوان خوددرمانی توصیه نمی‌شود؛ چراکه به عنوان مثال مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک در زمان ابتلا به این بیماری‌ها می‌تواند منجر به مقاومت میکروبی شود. در عین حال مصرف داروهای غیرمجاز هم برای درمان این بیماری‌ها می‌تواند عوارض متعددی بر بیماران داشته باشد. 

 اسماعیلی تاکید کرد: تضمین‌کننده اینکه بیمار داروی ایمن و بدون عوارض جانبی غیرمعمول مصرف کند، این است که بیمار دارو را از داروخانه تامین کند.

منبع:
کارت زرد مجلس به وزیر بهداشت
نمایندگان در نهایت با ۱۰۳ رای موافق، ۱۲۳ مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.
كدخبر: 150270
1401/09/15

پیغام: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوال نماینده بهار و کبودرآهنگ قانع نشدند.

 به گزارش «پیغام» به نقل ازایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه)، سوال توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ از وزیر بهداشت و درمان پیرامون وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور را بررسی کردند و در نهایت با ۱۰۳ رای موافق، ۱۲۳ مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و بدین ترتیب وزیر بهداشت و درمان از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت.

منبع:
توضیح آموزش و پرورش درباره تنبیه بدنی دانش آموز مرودشتی
پرونده وی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان آموزش و پرورش فارس ارسال شده است.
كدخبر: 150269
1401/09/15

پیغام: در پی انتشار فیلم تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در فضای مجازی با بررسی انجام شده، مشخص شد این فیلم مربوط به یکی از مدارس شهرستان مرودشت است.

 به گزارش «پیغام» به نقل ازایسنا، روابط عمومی آموزش و پرورش استان فارس در توضیح فیلم مربوط به تنبیه بدنی یک دانش آموز، اعلام کرد: پیش از ظهر دوشنبه ۱۴ آذر۱۴۰۱ در یکی از دبیرستان‌های شهرستان مرودشت، یکی از معلمان اقدام به تنبیه بدنی یک دانش آموز خود نموده است.

براساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، بلافاصله پس از اطلاع از این اقدام، بابررسی های به عمل امده مشخص شد این اتفاق در دبیرستان علامه حلی شهرستان مرودشت روی داده و اداره اموزش و پرورش آن شهرستان نیز ضمن دعوت مدیر و معلم خاطی توضیحات علل این رفتار را از انها خواستار شد.

 روابط عمومی آموزش و پرورش فارس توضیح داده است که پس از استماع سخنان این معلم ادبیات فارسی که از این رفتار خود ابراز پشیمانی نیز کرده، پرونده وی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان آموزش و پرورش فارس ارسال شده است.

 در این توضیحات، ضمن اشاره به تاکیدات آموزش و پرورش بر حفظ کرامت معلم، آمده است، سلامت جسمی و روانی دانش آموزان خط قرمز آموزش و پرورش بوده و مکررا بر امتناع از تنبیه بدنی تاکید و چنین اقدامی مردود اعلام شده است و هیچ بهانه‌ای برای به کارگیری این اقدام را پذیرفته نمی داند و آن را رفتاری خلاف شئون اداری و تربیتی محسوب کرده و با فرد خاطی مطابق مقررات برخورد می‌کند.

منبع:
رائفی‌پور بازهم توییت جنجالی زد
هرکسی بود تا الان فهمیده بود هروقت سوژه کم میاد دوباره فراخوان میدن برای پروژه کشته سازی
كدخبر: 150268
1401/09/15

فعال سیاسی اصولگرا با انتشار توئیتی، دوباره در فضای مجازی جنجال برانگیز شد. منتقدان ، معتقدند او ، معترضان و بویژه، خوش سیماها را تهدید کرده است.

 علی اکبر رائفی پور، فعال سیاسی اصولگرا نوشت:

هرکسی بود تا الان فهمیده بود هروقت سوژه کم میاد دوباره فراخوان میدن برای پروژه کشته سازی

 اگر از جونتون سیر شدید به اعتراضات خیابانی بپیوندید مخصوصا اگر چهره زیبایی دارید!

 

منبع:
اعتماد: گشت ارشاد تعطیل نشده و تصمیم گیران با همان دست فرمان قبلی حرکت می‌کنند
در میان اظهارات ضد و نقیض و مبهم، هنوز مشخص نیست تصمیم سیاست‌گذاران در خصوص بحث گشت ارشاد چیست و مردم اظهارات کدام یک از مقامات مسوول را به عنوان حرف نهایی در این خصوص باید در نظر بگیرند. اینکه گشت ارشاد پایان یافته یا اینکه گشت ارشاد و برخورد بر سر مساله حجاب همچنان ادامه دارد و تنها روش‌ها تغییر کرده است؟
كدخبر: 150267
1401/09/15

به گزارش «پیغام»؛ اعتماد نوشت: آیا گشت ارشاد رسما تعطیل شده یا تنها شکل برخورد‌ها تغییر کرده است؟ در میان دامنه وسیعی از اظهارنظر‌های متفاوت و حتی متضاد از سوی مقامات مختلف قضایی، اجرایی و تقنینی هنوز مشخص نیست، راهبرد کشور در مواجهه با «گشت ارشاد» و بحث «حجاب اجباری» چیست.

 بررسی اظهار نظر‌های مقامات مسوول حاکمیتی، اما نشان می‌دهد نه تنها نشانه‌ای از تعطیلی گشت ارشاد مشاهده نمی‌شود، بلکه تصمیم گیران با همان دست فرمان قبلی در همان مسیر قبلی حرکت می‌کنند.

۱۲ آذر بود که منتظری دادستان کل کشور در سلسله‌نشست‌های جهاد تبیین در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا گشت ارشاد تعطیل شد، اظهار داشت: «گشت ارشاد ربطی به قوه قضاییه ندارد و از همان جایی که در گذشته تاسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد.» اظهارنظر دادستان کل کشور کافی بود تا موضوع تعطیلی گشت ارشاد به عنوان یک بمب خبری در فضای عمومی جامعه و شبکه‌های اجتماعی منفجر شود. 

 در ساعات ابتدایی پس از انتشار این خبر، برخی از کاربران که در میان آن‌ها گروهی از فعالان سیاسی نیز دیده می‌شدند، این خبر را به معنای تحقق اراده معترضان در پیگیری مطالباتش تفسیر کردند.

 دامنه انتشار خبر به رسانه‌های جهانی هم کشیده شد و الجزیره و نیویورک‌تایمز هم در تیتر‌های یک وب‌سایت‌های خود خبر از تجدیدنظر در پلیس امنیت اخلاقی در ایران دادند.

 در پاسخ، شبکه العالم، شاخه برون‌مرزی صداوسیما در کشور‌های عربی در واکنش به اعلام خبر «گشت ارشاد تعطیل شد» از سوی دادستان کل کشور تاکید کرد: «هیچ مقام رسمی در جمهوری اسلامی ایران مساله تعطیلی گشت ارشاد را تایید نکرده است».

 در همین زمان که برخی خوش‌بینانه با این خبر برخورد می‌کردند، بودند تحلیلگرانی که اظهارات منتظری را همراه با ابهامات خاصی ارزیابی می‌کردند.

 علی مجتهد‌زاده حقوقدان از جمله این تحلیلگران بود که تلاش کرد توجه افکار عمومی را متوجه ابعاد متفاوتی از اظهارات آقای دادستان کند. او در این خصوص نوشت: «اظهارنظر دادستان کل کشور غیرشفاف و مبهم است.»

 مجتهد‌زاده در تشریح این ابهامات نوشت: «نخست، چرا نام آن مرجع را نمی‌آورند؟ دوم، چرا تا قبل از این تاکید می‌شد گشت ارشاد نداریم؟ سوم، جزییات مصوبه تعطیلی و ابعاد آن چیست؟ چهارم، تعطیلی آن چه ارزشی دارد وقتی شاهد اقدامات غیرقانونی مثل برکناری رییس بانکی برای خدمات دادن به زن بدحجاب هستیم؟» در ادامه نیز بسیاری از تحلیلگران اعلام کردند سیاست‌گذاران به دنبال تبدیل موضوع مقابله با بدحجابی از مقوله‌ای انتظامی به مساله‌ای قضایی هستند.

 اول اقناع بعد برخورد

 با اعلام خبر العالم، پای برخی از نمایندگان مجلس هم به میانه این منازعه باز شد. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد: «امروز دشمن ما فکر می‌کند از نقطه‌ای که می‌تواند به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند، حجاب است، کسی که حجاب را رعایت نکند، با محرومیت اجتماعی روبرو می‌شود. هر دستگاهی درباره کشف حجاب مماشات کند، باید پاسخگو باشد.»

 نماینده شهرکرد که ردپای اظهارنظرهایش دامنه وسیعی از موضوعات از انتخابات فدراسیون فوتبال، تا انتخاب سرمربی و از برکناری مدیران دولت گذشته تا پیگیری طرح مجازات سگ‌گردانی در کشور امتداد دارد، این‌بار درباره موضوع حجاب و احتمال تعطیلی گشت ارشاد گفت: «کمیسیون فرهنگی در خصوص موضوع عفاف و حجاب دو کار را در دستور برنامه خود دارد؛ اول اعمال ماده ۴۲۵ آیین‌نامه داخلی مجلس است که تعدادی از نمایندگان از کمیسیون فرهنگی خواستند گزارشی از عدم‌انجام مسوولیت‌ها توسط دستگاه‌های مختلف در خصوص موضوع عفاف و حجاب آماده کنند و گزارش دستگاه‌هایی که به وظایف خود عمل نکردند، در صحن مجلس ارایه شود. از این‌رو، کمیسیون در حال آماده کردن گزارش است.»

 این چهره اصولگرای مجلس می‌گوید: «نسبت به برخورد با بی‌حجابان در وهله اول باید روال اقناع‌سازی را در پیش بگیریم. به زودی برنامه جامعی در حوزه اقناع‌سازی برای افرادی که احیانا غافل هستند و تصورشان از نوع اعتراض غلط است، تهیه و ارایه خواهیم کرد. یک عده شاید علاقه‌ای به اقناع شدن نداشته باشند، اما وقتی قانون نظام اسلامی است باید به قانون تمکین کنند. طبیعتا کسی که به قانون احترام نگذارد با محرومیت‌های اجتماعی روبرو خواهد شد.»

 اظهارنظر این نماینده در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس اعلام سیدعلی خان‌محمدی سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در گفتگو با جماران «ماموریت گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی تمام شده است.»

 برخلاف نظر این نماینده، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر معتقد است: «ماموریت گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی تمام شد.» این مقام مسوول در ادامه می‌گوید: «یکی از دستاورد‌های اتفاقات اخیر، اگر بخواهیم نگاه مثبت به آن داشته باشیم، این است که خیلی از مجموعه‌های فرهنگی کشور بیدار شدند و ما امروز خلأ در بحث عفاف و حجاب و آسیب‌های اجتماعی را جدی‌تر دیده‌ایم.»

 سید علی خان‌محمدی، با تاکید بر اینکه باید قانون درست در سطح کشور اجرا شود، گفت: «برای ما اساس این است که در چارچوب شرع باشد و ضمن اینکه مردم ما باید به قانون پایبند باشند تا ما بتوانیم فضای «مطالبه‌گری» و «بی‌تفاوت نباشیم» را در جامعه داشته باشیم و بتوانیم حمایت لازم را انجام بدهیم. الان از طرف دستگاه‌های مختلف در سطح کشور دارد پیگیری می‌شود که نسبت به بحث کشف حجاب سازوکار‌های مناسبی را داشته باشند و بتوانند با آن مقابله کنند. تعداد معدودی دارند هنجارشکنی و بی‌قانونی می‌کنند و مسوولان مختلف نمی‌توانند نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

 این مقام در خصوص احضار یا اخراج برخی افراد به دلیل گزارش‌های ضابطان امر به معروف گفت: «به‌طور کلی اگر در یک جایی حقوق آمر به معروف تضییع شود، وظیفه ستاد‌های استانی این است که از آمر به معروف حمایت کنند. مثل اینکه آنجا هنجارشکنی صورت گرفته و تذکری داده و نیاز به حمایت از طرف ستاد امر به معروف و نهی از منکر بوده و ما این کار را انجام داده‌ایم.»

 خان‌محمدی در خصوص اظهارات اخیر دادستان کل کشور در خصوص تعطیلی گشت ارشاد گفت: «بحث عفاف و حجاب در کشور یک مطالبه مردمی و عمومی است و به صورت کلی دارد تصمیماتی در ارتباط با عفاف و حجاب گرفته می‌شود و ان‌شاء‌الله در یک چارچوب نوین‌تر، با استفاده از تکنولوژی‌هایی که در این زمینه هست و با فضایی که یک‌طرفه نباشد، انجام شود. اما گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی که برقرار بوده با دستور دادستانی و مرجع قضایی توسط فراجا انجام می‌شده و الان ماموریتش تمام شده است. اینکه بخواهد با چه شیوه‌ای باشد، قطعا در مورد بودن یا نبودن این‌ها در سطح اجتماع، مسوولان مختلف باید تصمیم بگیرند و جمع‌بندی کنند.»

 در میان این اظهارات ضد و نقیض و مبهم، هنوز مشخص نیست تصمیم سیاست‌گذاران در خصوص بحث گشت ارشاد چیست و مردم اظهارات کدام یک از مقامات مسوول را به عنوان حرف نهایی در این خصوص باید در نظر بگیرند. اینکه گشت ارشاد پایان یافته یا اینکه گشت ارشاد و برخورد بر سر مساله حجاب همچنان ادامه دارد و تنها روش‌ها تغییر کرده است؟

 حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

اجرای طرح حجاب و عفاف تا دو هفته آینده

 فیلمی از سخنان حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در جمع بانوان متحصن قم منتشر شده که وی از «بالا بردن هزینه بدحجابی و بی‌حجابی در کشور» با اجرای «طرح حجاب و عفاف» خبر داده است.

 جلالی در جمع زنان متحصن قم گفت: امروز عفاف و حجاب پرچم ماست و سقوط عفاف و حجاب یعنی سقوط پرچم جمهوری اسلامی. به حول و قوه الهی هزینه بدحجابی و بی‌حجابی را در کشـور بالا خواهیم برد. امروز اگر پوشش اسلامی در ایران حذف شود، انگار جمهوری اسلامی حذف شده است.

 او ادامه داد: اگر از طرح حجاب و عفاف اسلامی عقب‌نشینی کنیم، یعنی عقب‌نشینی از جمهوری اسلامی و عقب‌نشینی از باور‌های اسلام. امروز حیا و پوشش پرچم ما است. الان اغتشاشات جمع شد و تبدیل شده به نافرمانی مدنی به پوشش اسلامی. اغتشاشاگران می‌خواهند به دنبال کشف حجاب باشند تا به اهداف خود برسند و تمام قدرت‌شان را هم گذاشتند.

 عضو کمیسیون فرهنگی خاطرنشان کرد: ما هزینه بدحجابی را بالا می‌بریم که بدانند اگر در این کشور قانون را زیر پا بگذارند باید هزینه سختی بدهند. قضیه مهسا امینی بهانه بود. دشمنان تا فهمیدند طرح عفاف و حجاب قرار است اجرا بشود این بازی را در آوردند. همه بدانند حجاب از احکام اسلام و از ضروریات است. شما نمی‌توانید از این اصل اصیل جمهوری اسلامی نافرمانی کنید و هیچگاه از طرح عفاف و حجاب عقب‌نشینی نخواهد شد و طرح عفاف و حجاب در یکی، دو هفته آینده اجرایی می‌شود.

منبع:
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: تا ۲ هفته دیگر روسری‌ها به سر زنان برمی‌گردد
نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در توضیح اینکه منظور از تغییر روش دعوت به حجاب چیست؟ تصریح کرد: منظور از تغییر روش این است که امکان دارد در قالب تذکری از طریق پیامک به افراد بی‌حجاب اعلام شود که شما حجاب رعایت نکردید و سعی کنید به قانون احترام بگذارید.
كدخبر: 150266
1401/09/15

پیغام: حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، درباره اتفاقات اخیر و عدم ارائه خدمات به خانم‌های کم حجاب گفت: وقتی ناآرامی‌ها زیاد می‌شود اراذل و اوباش افزایش پیدا می‌کنند، در جاده می‌ریزند و بی‌حجابی زیاد می‌شود در نتیجه وقتی ناآرامی‌های تمام شود این موارد هم تمام می‌شوند. همه این موارد یکی دو هفته دیگر جمع می‌شوند منظور این است که روسری‌ها به سر زنان برمی‌گردد.

به گزارش «پیغام»؛  نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با  مُنیبان در پاسخ به اینکه دادستان کل اعلام کرد گشت ارشاد تعطیل شده است، افزود: حتماً نباید گشت ارشاد باشد؛ ۲۰ سال است که گشت ارشاد نداریم بلکه پلیس امنیت اخلاقی داشتیم. در مجموع حجاب وجود دارد، اما روش و شیوه دعوت به آن تغییر کرده است.

جلالی در توضیح اینکه منظور از تغییر روش دعوت به حجاب چیست؟ تصریح کرد: منظور از تغییر روش این است که امکان دارد در قالب تذکری از طریق پیامک به افراد بی‌حجاب اعلام شود که شما حجاب رعایت نکردید و سعی کنید به قانون احترام بگذارید. بعد از تذکر، وارد مرحله اخطار می‌شویم بعد هشدار و در مرحله سوم ممکن است حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود.

منبع:
پزشکیان: مردم را عصبانی کرده‌ایم
به جای اینکه خودمان را نقد کنیم می‌خواهیم بگوییم همه تقصیرها در طرف مقابل است. از سوی دیگر تمام شخصیت‌ها را به حاشیه رانده‌ایم و هرکسی هست یک انگی به او چسباندند، مشکل این است که باید اول این انگ چسباندن‌ها را رفع کنیم.
كدخبر: 150265
1401/09/15

پیغام: ماجرای پاداش به بازیکنان تیم ملی حواشی زیادی این روزها ایجاد کرده است.

پیغام: نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: قرآن به ما می‌گوید شناعت یک عده باعث نشود که شما پا را از عدالت آنطرف‌تر بگذارید. یعنی ما اگر به همین آیه عمل کنیم مردم این طور از دست ما عصبانی نمی‌شوند. ما الان طوری عمل کردیم که مردم را عصبانی کردیم، به جای اینکه خودمان را نقد کنیم می‌خواهیم بگوییم همه تقصیرها در طرف مقابل است.

به گزارش «پیغام» به نقل ازایلنا، مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در رابطه با لزوم اصلاحات در نظام اداره کشور، گفت: این حدیث معصوم است که می‌فرماید « مَن استَوى یَوماهُ فَهُوَ مَغبونٌ» یعنی هرکس دو روزش برابر باشد، زیانکار است. وقتی ما به جای برابر بودن داریم عقب می‌رویم از نظر اقتصادی، از نظر ارزش پول ملی و برخی مسائل دیگر و در مقابل بیکاری بیشتر می‌شود یعنی مشکلات افزایش پیدا کرده است. یعنی یک جای کار ما گیر است و باید تغییرات و اصلاحات ایجاد کنیم. اگر تغییر ندهیم داریم زیان می‌کنیم و این چیزی است که به‌نظر من ما از آن غافلیم و متاسفانه کارها را به کسانی می‌دهیم که اکثر مواقع تجربه کاری ندارند. در نتیجه بدتر گیر می‌کنند، بدتر هزینه ایجاد می‌کنند و مشکلات را افزایش می‌دهند در نهایت هم تقصیرات را گردن خارجی‌ها می‌اندازیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که «در حال حاضر در چه سطحی نیاز به اصلاحات و ترمیم وجود دارد که مشکلات کنونی رفع شود؟ چه اندازه نیاز به اصلاحات ساختاری و سیاست هاست و چه اندازه این مشکلات به کارآمدی مدیران مرتبط است؟» اظهار داشت: ببینید وقتی شما یک مدیری را منصوب می‌کنید که تجربه ندارد و در آن حوزه کاری براساس سلسله مراتب بالا نیامده است، آدم خوبی هم باشد نمی‌تواند آن سیستم را اداره کند؛ دقت کنیم که مقبولیت با مشروعیت فرق دارد.

 عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی افزود: من اگر در یک حوزه‌ای کار نکرده باشم و طبق روال تجربه و سلسله مراتب بالا نیامده باشم و به یکباره از یک جای دیگر من را ببرند و یک جای دیگر به عنوان رئیس منصوب کنند خب مجموعه من را قبول نمی‌کنند؛ اگرچه حکم ریاست هم داشته باشم. حتی اگر قبول هم کنند همینطوری کوتاه آمده‌اند اما هیچکس از حرف‌های من اطاعت نمی‌کند و در نتیجه مشکل پیدا می‌کنند. مشکلات فعلی الان بیشتر به خاطر این است که آدم‌هایی را بر سر کار می‌گذاریم که براساس سلسله مراتب بالا نیامده‌اند.

 پزشکیان در پاسخ به این سوال که «در حال حاضر به نظر شما فردی مانند آقای خاتمی ظرفیت اینکه بتواند گامی در مسیر ترمیم شکاف موجود میان مردم و حاکمیت بردارد را دارد؟»، عنوان کرد: ایشان یک قسمت از ماجرا هستند، روز یکشنبه در آغاز جلسه مجلس این آیات قرائت شد « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ» و تا ادامه این آیات، این آیه‌های قرآن به ما می‌گوید شناعت یک عده باعث نشود که شما پا را از عدالت آنطرف‌تر بگذارید. یعنی ما اگر به همین آیه عمل کنیم مردم این طور از دست ما عصبانی نمی‌شوند.

 وی اضافه کرد: ما الان طوری عمل کردیم که مردم را عصبانی کرده‌ایم، به جای اینکه خودمان را نقد کنیم می‌خواهیم بگوییم همه تقصیرها در طرف مقابل است. از سوی دیگر تمام شخصیت‌ها را به حاشیه رانده‌ایم و هرکسی هست یک انگی به او چسباندند، مشکل این است که باید اول این انگ چسباندن‌ها را رفع کنیم.

 نماینده مردم تبریز در پاسخ به سوالی درباره «فعال شدن اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر، اعم از نگارش نامه از سوی خاتمی به رهبری و یا برگزاری دیدارها» و اثرات احتمالی آن، گفت: من از جزئیات فعالیت‌های آقای خاتمی خبر ندارم اما کسی که در این کشور زندگی می‌کند و دلش برای مردم می‌سوزد حتما دلش می‌خواهد یک جوری به حل مسائل کمک کند. حالا چه آقای خاتمی باشد چه هر شخصیت دیگری، این‌ها همه پتانسیل هستند. اشتباه ما این است که به‌‌جای اینکه از این پتانسیل به نفع وحدت کشور و انسجام استفاده کنیم، هر روز داریم شکاف را عمیق‌تر می‌کنیم.

 وی ادامه داد: اگر قرار است تغییر ملموسی ایجاد شود که مردم مشاهده کنند و بپذیرند راه این است که کارها علمی و براساس علم انجام شود. قرآن می‌فرماید به نقاط مختلف زمین سفر کنید و ببینید و بیاموزید که ملل دیگر چه کار کردند. باید دقت کنیم که کار باید براساس اصول علمی شکل بگیرد، اگر براساس علم باشد و علمی کار کنند می‌توانند مملکت را درست کنند. آن چیزی که می‌تواند ما را از وضع کنونی خارج کند، قبول کردن تجربه های علمی و کارهای کارشناسی است.

 پزشکیان همچنین ابراز داشت: ما الان همه جا را آلوده کردیم تازه فکر می‌کنیم شهر درست کردیم، علت این است که نرفته‌ و ندیده‌ایم که در دنیا چه خبر است، خب قرآن می‌فرماید بروید و ببینید. در بحث جاده‌ها مقام معظم رهبری در سند چشم‌‌انداز فرموده بودند باید در منطقه اول باشیم در حالیکه همین الان هم در جاده‌هایی که درست می‌کنیم تلکنولوژی که استفاده می‌کنیم متعلق به ۶۰-۷۰ سال قبل است. الان یک جور دیگر راه و قطار و حمل و نقل درست می‌کنند و اشتغال ایجاد می‌کنند.

 وی گفت: ما با این‌ها فاصله داریم، اگر می‌خواهیم مشکل حل شود باید آدم‌های عالم و کارشناس را پیدا کنیم. با من و شما و این‌ها این مسائل حل نمی‌شود؛ علم چارچوب خودش را دارد، اینجوری نیست که من دستور بدهم و یک شبه حل شود.

 

منبع:
بازگشت به بالا