۲۰ درصد اقتصاد ملی باید دریا پایه باشد
پیغام: وزیر کشور گفت: ظرفیت‌های اقتصادی بوشهر باید شکوفا شود و نگاه ویژه‌ای به اقتصاد دریامحور صورت گیرد و ۲۰ درصد اقتصاد کشور در میان‌مدت باید از این طریق باشد.
كدخبر: 131252
1400/07/04

 به گزارش «پیغام»؛ احمد وحیدی در مراسم تودیع و معارفه استاندار بوشهر با بیان این که بوشهر نماد وحدت، اخلاق، بزرگی، اتحاد، ولایت‌مداری و استکبارستیزی است، اظهار داشت: بوشهر دروازه بسیاری از اتفاقات خوب است و تمدن دریایی می‌تواند بار دیگر شکل بگیرد.

وزیر کشور ادامه داد: زمانی که به دریا رسیدیم و از دریا عبور نکردیم و متوقف شدیم به ما ظلم شد. ظرفیت‌های اقتصادی بوشهر باید شکوفا شود و نگاه ویژه‌ای به اقتصاد دریامحور صورت گیرد.

وی اضافه کرد: اقتصاد دریا محور از جمله مواردی است که باید در کشور نهادینه شود و در سال‌های آینده باید ۱۰ تا ۲۰ درصد اقتصاد ملی دریاپایه باشد.

وحیدی افزود: ظرفیت عظیم فرهنگی در استان بوشهر وجود دارد و باید نگاه خاصی به این ظرفیت‌ها صورت گیرد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم استاندار جدید، استفاده از جوانان انقلابی برای آماده‌سازی پذیرفتن مسؤولیت‌های بزرگ است، استفاده از ظرفیت دریا و تبادلات خارجی از دیگر وظایف استاندار بوشهر است.

وی در ادامه بیان داشت: مسیر انقلاب روشن، قوی و پرعزت است، زیرا ادامه انقلاب سالار شهیدان است.امروز جمهوری اسلامی پنجه در پنجه قدرت‌ها بر تارک دنیا می‌درخشد اما بدخواهان می‌خواهند ما را محتاج غرب قرار دهند.

وحیدی افزود: هیچ‌وقت درخواستی از این کشورها نداشته‌ایم و خود را محتاج آن‌ها نمی‌دانیم.

او بیان کرد: به پشتوانه ملت، سخت‌ترین تحریم‌ها را پشت سر گذاشتیم و اکنون در آستانه یک خیز بزرگ در گام دوم انقلاب هستیم.

 

 

 

 

منبع:
سرباز پدافند خارگ در دریا غرق شد
بخشدار ویژه خارگ گفت: یکی از سربازان پدافند این جزیره که هنگام مرخصی برای شنا به دریا رفته بود، غرق شد.
كدخبر: 131251
1400/07/04

به گزارش «پیغام»؛ ناصر ابراهیمی بخشدار ویژه خارگ در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، بیان کرد: ساعت ۱۹ دیروز (شنبه ۳ مهر) دو نفر از سربازان پدافند خارگ پس از گرفتن مرخصی ساعتی از فرمانده خود به ساحل این جزیره در نزدیکی باشگاه ملوان می‌روند تا شنا کنند که از صخره به دریا سقوط می‌کنند.

وی افزود: یکی از سرباز‌ان که شنا بلد بوده است، نجات پیدا می‌کند اما دوستش به نام علی خدوی به عمق دریا می‌رود.

بخشدار ویژه خارگ ادامه داد: تلاش گروه پدافند و غواصان نیروی دریایی ارتش تا ساعت ۲۴دیشب برای یافتن اثری از این سرباز بی‎نتیجه ماند و صبح  امروز دوباره غواصان محلی و نیروی دریایی جستجو را آغاز کردند و ساعت ۹:۳۰ امروز (یکشنبه ۴ مهر) جسد را در محلی که غرق شده بود، پیدا کردند.

ابراهیمی با اشاره به پیگیری‌های بخشداری در این زمینه، گفت: در عملیات جستجو اداره بندر و دریانوردی و شرکت پایانه‌های نفتی نیز مشارکت داشتند.

وی عنوان کرد: به علت شرایط نامساعد دریایی، طبق هماهنگی بخشداری با شرکت پایانه‌های نفتی جسد سرباز غرق شده با همراهی مامور نیروی انتظامی با پرواز به بوشهر منتقل خواهد شد

منبع:
جز برای خدمت به مردم از بوشهر خارج نشدم/ اجازه ندادیم یک ریال عوارض آلایندگی از استان خارج شود
پیغام: آیین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید بوشهر صبح امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، آیت االله صفایی بوشهر امام جمعه بوشهر و دیگر مسئولان استانی در بوشهر برگزار شد.
كدخبر: 131250
1400/07/04

پیغام: آیین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید بوشهر صبح امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، آیت االله صفایی بوشهر امام جمعه بوشهر و دیگر  مسئولان  استانی در بوشهر برگزار شد.

به گزارش «پیغام»؛ استاندار سابق بوشهر در این آیین ضمن قدردانی از مردم بوشهر از مهمان نوازیشان و با گرامیداشت شهدای دوران دفاع مقدس اظهار داشت: امروز که استان بوشهر را تحویل می دهم سر بر آستانش تعظیم می کنم که زمانی استان را ترک می کنم که این چنین فضایی در استان بوجود آمده چرا که بوشهر استانی کم‌حاشیه، استان کار و تلاش است.

وی در ادامه افزود: در زمان حضور بنده  در استانداری بوشهر  کشور در دو شرایط بسیار سخت تحریم های ظاللمانه  و شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و زندگی مردم و اقتصاد کشور را تحت ثاثیر قرار داد اما با همه این شرایط در استان کارهای خوبی صورت گرفت.

 گراوند با بیان این که نگاه من برگرفته از کلام امام بود که فرمود استانداران باید مایه آرامش استان باشند و این را همواره سرلوحه کار خود می دانم، بیان داشت: در همین زمینه، از زمان حضور بنده در استان بوشهر تلاش کردم لحظه به لحظه عمرم را وقت کار کنم  و اگر حرفی از من زده شود به خاطر عمران و آبادی استان از آنها گذر کنم.

وی خاطرنشان کرد: در دوران مسئولیت ام در استان نقدهای بسیاری صورت گرفت،بنده معتقدم نقدهای منصفانه بسیار مهم و راهگشا است و آنها را سرلوحه کاری خود قرار دادم و امیدوارم قلم‌بدستان به این امر مهم توجه داشته باشند و به مسئولان کمک کنند.

 استاندار سابق بوشهر بیان داشت: در دورانی که در بوشهر مشغول فعالیت بودم حدود 106 ملاقات با اعضای هیات دولت و 417 جلسه با معاونان وزرا و و مدیران عامل بانکها و دو جلسه با رئیس مجلس برای توسعه استان بوشهر داشتم .

به گفته وی، امروز که از بوشهر می روم اجازه ندادم یک ریال از آلایندگی ها از بوشهر خارج شود و خود را مکلف می دانستم که به عنوان نماینده مردم مدافع حقوق آنها باشم و به وعده خود عمل کردم.چون معتقدم آنچه خمیر مایه انقلاب است باید رعایت شود.

وی با بیان این که در دوران خدمت اش در استان به الویت ها پرداخته است، گفت: با توجه به این که 90 درصد آب استان از بیرون تامین می شود برای حل این مشکل آب شیرین کن هایی را در استان ایجاد کردیم که این میزان وابستگی با توسعه آب شیرین‌کن‌ها 30 درصد کاهش خواهد یافت.

گراوند با اشاره به اینکه ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه آب استان بوشهر طرح اجرا کردیم، تاکید کرد: سد باغان و دشت پلنگ در دست اجرا است.

استاندار سابق بوشهر اضافه کرد: مبلغ 1.5 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل استخر شهرستان تنگستان در خردادماه درخواست داده بودیم که 3 روز پیش این اعتبار تامین شد.

وی با بیان این که دراین شرایط سخت صورت خود را با سیلی سرخ کردیم، گفت: دستور 60 میلیارد تومان برای آب و برق  دو جزیره استان( خارک و فارسی ) داده بودیم که با توجه به شرایط کرونایی که در کشور پیش آمد و بخشی از بودجه کشور برای مبارزه با این ویروس اختصاص داده شد، نتوانسیتم این مبلغ را جذب کنیم.

گراوند با بیان این که به عدالت در خدمت رسانی به مردم معتقد بودم گفت: در همین راستا بیش از هزار واحد مسکونی در یک سال برای محرومین  ساخته شد و تحویل دادیم.

وی با بیان این که بوشهر دروازه تجارت است، افزود: با توجه به محدودیت های بندری که وجود داشت توانستیم اسکله نگین را در بوشهر احداث کنیم و با لایروبی اسکله بندر برای اولین بار در تاریخ بوشهر کشتی 31 هزار تنی در این اسکله پهلو گرفت.

استاندار سابق بوشهر به اقدامات صورت گرفته در بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: به گردشگری به عنوان ظرفیت های ویژه در استان توجه شد و حدود 67 واحد بومگردی در استان اجرا گردید که با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و استان بوشهر اجازه نداد در این زمینه کار بیشتری صورت بگیرد.

گراوند یادآور شد: در حوزه ورزش هر ۱۸ روز یک طرح افتتاح کردیم به طوری که از ۱۰ خوابگاه ورزشی موجود در استان بوشهر ۵ مورد در مدت مسئولیت من ساخته شده است.

وی بیان داشت: در 4 سال دوران خدمت تمام وقتم را در بوشهر صرف کردم و هیچ وقت جز برای خدمت به مردم از بوشهر خارج نشدم به غیر از دو بار برای عمل جراحی مرخصی نگرفتم.

گفتنی است؛ عبدالکریم گراوند که از مهر ۱۳۹۶ به عنوان استاندار بوشهر فعالیت می‌کرد امروز جای خود را به احمد محمدی‌زاده داد.

منبع:
خدمتگزاری صادقانه و بی منت را سرلوحه کاری ام قرار دادم
پیغام: استاندار پیشین بوشهر در پیامی نوشته، خدمتگزاری صادقانه و بی‌منت و استفاده از همه ظرفیت‌های استان سرلوحه فعالیت چهار ساله‌اش بوده است.
كدخبر: 131249
1400/07/04

به گزارش «پیغام»؛ وی در پیامی که به مناسبت پایان مسئولیتش به عنوان استاندار بوشهر منتشر کرده، نوشته است: «خداوند سبحان را سپاسگزارم که به بنده، توفیق داد تا پس از سال‌ها تجربه اندوزی و طی مراحل مختلف کاری در وزارت کشور، چهار سال را به عنوان استاندار بوشهر، خادم شما مردم شریف دیار حماسه، ایثار، فرهنگ و تدین بوده و بخشی از عمر خویش را به خدمتگزاری به شما صرف نمایم».

گراوند عنوان کرده است: «بنای کار اینجانب از ابتدا، استفاده از تمامی ظرفیت، توان و تجربیات گذشته، برای توسعه متوازن و همه جانبه و آبادانی این دیار با بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات صاحبنظران، اندیشمندان، کارشناسان و علمای بزرگوار بوده و انصافاً که این عزیزان در بذل عنایت، راهنمایی و همکاری کمترین مضایقه‌ای نداشته و با تمام وجود یاورم بوده‌اند».

وی تاکید کرده است: «اینجانب با اعتقاد به برنامه‌های دولت تدبیر و امید، خدمتگزاری صادقانه و بی منت را سرلوحه کاری خویش قرار داده و در راستای حسن انجام امور و وظایف محوله، تنها به خشنودی حضرت حق و رضایت مردم اندیشیده و لحظه‌ای از پای ننشسته‌ام و همواره بر این باور بوده‌ام که خداوند تبارک و تعالی، بیش از همه شاهد و ناظر نیات و اعمال ما است».

گراوند نوشته است: «حال که به فضل الهی ایام خدمتم با توفیق بزرگ آشنایی با شما عزیزان و خدمت به شما به سرانجام می‌رسد، لازم می‌دانم، ضمن سپاس از آحاد مردم فرهیخته و بزرگوار استان، روحانیت معظم و علمای پر ارج، نماینده محترم، ولی فقیه در استان و امام جمعه بزرگوار بوشهر حضرت آیت الله صفایی بوشهری، نماینده بزرگوار مردم شریف استان در مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله حسینی بوشهری، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی دوره دهم و یازدهم، اعضای شورای تأمین وشورای اداری استان، رسانه‌ها و خبرنگاران، مدیران، نخبگان سیاسی و اجتماعی و تشکل‌های مدنی و شورا‌های اسلامی، از کاستی‌های احتمالی عذرخواهی نموده، سخت بر این باورم که اگر قصوری از من سر زده، از روی سهو بوده و با اعتقاد به بزرگ منشی شما عزیزان، چشم به چشم پوشیتان دارم. مطمئن باشید که خاطرات خوب با شما بودن و محبت شما را هرگز از یاد نخواهم برد و دعاگوی شما خواهم بود».

وی در پایان پیام خود نوشته است: «ضمن تبریک به برادر بزرگوارم جناب آقای سردار احمد محمدی‌زاده، استاندار جدید بوشهر، از درگاه قادر متعال، برای ایشان و شما مردم شریف و مسئولین خدوم استان، سعادت، سلامت و طول عمر باعزت و توفیق مسالت می‌نمایم».

منبع:
سکان دار جدید استانداری بوشهر معرفی شد
پیغام: آیین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید بوشهر صبح امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، آیت االله صفایی بوشهر امام جمعه بوشهر و دیگر مسئولان استانی در بوشهر برگزار شد.
كدخبر: 131248
1400/07/04

به گزارش «پیغام»،؛ دراین آیین از خدمات عبدالکریم گراوند تجلیل و احمد محمدی‌زاده به عنوان استاندار بوشهر معرفی شد.

هیات وزیران چهارشنبه ۳۱ شهریور به احمد محمدی زاده به عنوان استاندار بوشهر رای اعتماد داد و حجت الاسلام و المسلمین رئیسی رئیس جمهور حکم او را دیروز شنبه سوم مهر امضا کرد.

 محمدی زاده متولد ۱۳۴۰ در گناوه است و پیش از این به عنوان فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران و دستیار و مشاور عالی وزیر نفت در دولت دهم فعالیت داشته است.

گراوند از مهر ۱۳۹۶ به مدت ۴ سال استانداری بوشهر را بر عهده داشت.

  

تصویر از حکم استاندار جدید بوشهر

 

منبع:
زن مشکوک باند سرقت خانوادگی را لو داد
سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری سارقان در حین سرقت از منزلی در گیشا خبر داد.
كدخبر: 131247
1400/07/04

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس، سرهنگ ضرغام آذین سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری سارقان حرفه ای هنگام سرقت خبر داد.

سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری پایتخت در تشریح جزئیات خبر فوق اظهار داشت: در راستای اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی ماموران کلانتری ۱۳۷ نصر در حوزه استحفاظی خود در حال گشت زنی به یک خودروی پراید با یک سرنشین خانم مشکوک شده و پس از تحقیقات میدانی متوجه شدند که همسر و برادر این خانم سارقانی هستند که جهت سرقت به خانه یک شهروند مراجعه کردند.

وی گفت: ماموران کلانتری با حفظ تدابیر امنیتی به خانه مذکور مراجعه و پس از اقدامات فنی متهمان را بازداشت و به کلانتری ۱۳۷ نصر منتقل کردند.

سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری تهران بزرگ تصریح کرد: در بازرسی از خانه مشخص شد، سارقان دست و پای مالباخته را بسته و در حال سرقت اموال با ارزش خانه بودند.

وی افزود: متهمان پس از انتقال به کلانتری ۱۳۷ نصر در بازجویی های پلیس صراحتا به جرم خود مبنی بر سرقت منزل فرد مالباخته با همدستی یکدیگر اعتراف کرده که پرونده متهمان جهت سیرمراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شد.

منبع:
تصویری قدیمی و دیده نشده از علامه حسن‌زاده آملی
اینستاگرام منتسب به آیت‌الله جوادی آملی تصویری از مرحوم علامه حسن‌زاده آملی منتشر کرده است که این تصویر در سال ۱۳۲۷ ثبت شده است.
كدخبر: 131246
1400/07/04

 

  

منبع:
فرهاد مجیدی با استقلال تمدید کرد
با اعلام باشگاه استقلال قرارداد فرهاد مجیدی سرمربی تیم فوتبال این باشگاه برای سه سال تمدید شده است.
كدخبر: 131245
1400/07/04

به گزارش«پیغام»؛ در جلسه مصطفی آجورلو مدیرعامل جدید باشگاه استقلال با فرهاد مجیدی سرمربی تیم فوتبال بزرگسالان این باشگاه در جهت تثبیت و حمایت از کادر فنی، درباره تمدید مدت قرارداد فرهاد مجیدی تا پایان فصل ۱۴۰۳-۱۴۰۲ توافق شد.

گفتنی است این موضوع پس از انجام مراحل اداری و قانونی مجدداً به صورت رسمی توسط باشگاه استقلال اعلام خواهد شد.

منبع:
چرا جبهه اصلاحات پذیرای اصولگرایان است؟
بازبودن در‌های جبهه اصلاحات در نبود مانیفست واحد و لیدری منسجم یک پیامد منفی دیگر را هم به وجود آورده است؛ آنکه دیگر مردم با گزینه‌های بدلی اصلاحات به درخواست اصلاح‌طلبان تمکین نمی‌کنند و اگر روزگاری اصلاح‌طلبان می‌توانستند موج اجتماعی ایجاد کنند، در این سال‌ها دیگر چندان مورد توجه جامعه نیستند.
كدخبر: 131244
1400/07/04

پیغام: هر جریان سیاسی ریزش‌ها و رویش‌هایی دارد؛ حتی در این مسیر ممکن است نیرو‌های اصلی کنار بروند و نیرو‌هایی تازه، نقش راهبری جریان متبوع خود را به دست آورند.

به گزارش «پیغام» به نقل از شرق، تغییر آرایش جبهه‌های سیاسی در طول زمان دلایل متفاوتی دارد؛ از‌جمله آنکه نیرو‌های پیشین دچار استحاله فکری و ایدئولوژیک می‌شوند، دیگر خواسته‌هایشان تأمین نمی‌شود یا آن میزان نفوذ کلام و عمل سابق را ندارند یا حتی اصلا ممکن است آن‌ها همان تفکرات پیشین را داشته باشند، اما دیگر آن جبهه سیاسی ویژگی‌های سابق را نداشته باشد و به نوعی استحاله در جبهه ایجاد شود.

به بیان دیگر این امکان وجود دارد که یک جبهه سیاسی خوانشی متفاوت از رویداد‌های مختلف نسبت به دو دهه قبل داشته باشد که چنین چرخشی برخی اعضا را خوش نیاید و ایشان ترک جبهه خود کنند. نمونه عینی‌اش سرنوشت علی‌اکبر ناطق‌نوری است؛ او در دهه ۷۰ یکی از قطب‌های جناح راست بود.

ناطق در کنار محمدرضا مهدوی‌کنی و حبیب‌الله عسگراولادی حرف اول و آخر راست‌گرایان را می‌زدند و تصمیمی نبود که بدون نظر آن‌ها گرفته شود. او در مجلس پنجم که اکثریتش در اختیار جناح راست بود، به ریاست رسید و در سال ۷۶ مهم‌ترین شانس ریاست‌جمهوری بود که در نهایت برخلاف انتظارها، انتخابات را به سید‌محمد خاتمی، نامزد جناح چپ، واگذار کرد؛ بنابراین ناطق‌نوری به‌عنوان یک نمونه واضح، فردی است که با هیچ خوانشی نمی‌توان او را از جریان راست که بعد‌ها به اصولگرایی معروف شد، جدا کرد، اما او طی زمان از جبهه خود فاصله گرفت.

دقیق مشخص نیست این فاصله‌گذاری به علت تغییر فضای کلی جبهه اصولگرایی بود یا ذائقه سیاسی ناطق تغییر کرد یا شاید هر دو. می‌بینیم که با ورود احمدی‌نژاد به عرصه سیاسی کشور و رئیس‌جمهورشدنش در سال ۸۴ فضای اصولگرایی متفاوت از گذشته می‌شود و به نوعی نیرو‌هایی جوان با رویکرد‌هایی رادیکال فضای کلی را در دست می‌گیرند و سنتی‌ها به حاشیه می‌روند و مشاهده می‌شود که بدون استثنا همه اصولگرایان از احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند و در حوزه طیفی، جبهه پایداری به‌عنوان یک طیف متفاوت از اصولگرایان سنتی ظهور می‌کند.

حتما ناطق‌نوری چنین فضایی را مطلوب خود نمی‌دانست و البته او هم از نظر فکری نسبت به گذشته تعدیل شده بود که گرچه هیچ‌گاه از اصولگرایی اعلام برائت نکرد، اما به هر روی طریق عزلت را برگزید. مثال دیگر اکبر هاشمی‌رفسنجانی است. او هم روزگاری راست‌ترین راست‌ها قلمداد می‌شد.

چپ‌ها منتقد رویکرد دولت او بودند، از فضای بسته آزادی‌های سیاسی گله داشتند و خود را قطب مقابل هاشمی تعریف می‌کردند؛ چنان که به باور بسیاری روی‌کارآمدن خاتمی محصول «نه»‌گفتن جامعه و نیرو‌های چپ به هاشمی بود. حتی هاشمی آن‌قدر جدای از چپ‌گرایان یا همان اصلاح‌طلبان در نظر گرفته می‌شد که بعد از روی‌کارآمدن دولت اصلاحات، یکی از مهم‌ترین دستورکار‌های طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان، زدن هاشمی بود. بااین‌حال، هاشمی هم خاصه بعد از روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد، بسیار نزدیک به اصلاح‌طلبان شد و گرچه در دوره اول انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ مورد حمایت جبهه اصلاحات قرار نگرفت، اما در دور دوم در دوگانه هاشمی- احمدی‌نژاد، اصلاح‌طلبان سمت هاشمی را گرفتند.

اوج همسویی اصلاحات و هاشمی را در دو انتخابات ۸۸ و ۹۲ می‌توان دید؛ به نحوی که در یکی هاشمی همسو با اصلاح‌طلبان از میرحسین موسوی حمایت می‌کند و در دیگری خود هاشمی صحنه‌گردان انتخابات می‌شود و زمینه همراهی اصلاح‌طلبان با یک نیروی غیراصلاح‌طلب به نام روحانی را فراهم می‌کند.

بازهم می‌بینیم هاشمی مانند ناطق از جریان حاکم بر خاستگاه سیاسی خود، یعنی جناح راست، رضایت ندارد و به سمت اصلاح‌طلبان می‌رود. علی لاریجانی هم همین‌طور است. او زمانی در صداوسیما عامل اصلی زدن جناح چپ بود. حتما هیچ‌کس دو برنامه «هویت» و «چراغ» را فراموش نمی‌کند که در یکی بخش مهمی از روشنفکران مورد تهاجم شدید قرار گرفتند و در دومی تریبون به روح‌الله حسینیان داده شد تا بگوید اصلاح‌طلبان و اطرافیان خاتمی عامل قتل‌های زنجیره‌ای هستند. حالا لاریجانی از برخورد‌های تند با مخالفان انتقاد می‌کند، از ضرورت رفع حصر سخن می‌گوید و به ارتباط سازنده با جهان باور دارد. او حتی گذشته خود را هم انکار می‌کند و البته به شیوه قدیمی و تکراری انکار، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر درباره برنامه هویت گفت: «من دیر متوجه این برنامه شدم و می‌پذیرم اشتباه بوده است. زیردستان من این کار را کردند».

البته این انکار لاریجانی هم کارساز نیست؛ زیرا به گفته پورنجاتی، معاون وقت لاریجانی در صداوسیما، پخش «هویت» با پیگیری شخصی لاریجانی انجام شده بود: «سال ۷۴، من معاون سیما بودم. آقای علی لاریجانی با من تماس گرفت که برنامه‌ای در چند بخش درباره برخی عناصر فرهنگی مسئله‌دار ضدانقلاب تهیه شده، خوب است که در شبکه یک پخش شود. گفتم: بفرستید ببینم. همان برنامه مشهور «هویت» بود.

از رنگ‌وبوی کار متوجه شدم آشپزخانه‌اش کجا بوده. البته قاطی‌پاتی بود؛ از برخی چهره‌های خارج‌نشین مخالف نظام تا مرحوم مهندس سحابی و دکتر زرین‌کوب. به لاریجانی گفتم: موافق این کار نیستم. بیش از آنکه یک کار رسانه‌ای باشد، نوعی تبلیغات سیاه و شبه‌اطلاعاتی و یک‌طرفه است. از من که ناامید شد، به معاون سیاسی سازمان سپرد که در باکس‌های مربوط به آن حوزه پخش کنند، پخش شد».

همه این‌ها نشان می‌دهد لاریجانی نه‌تن‌ها یک اصولگرا بوده، بلکه یک اصولگرای تند و تیز هم بوده است که در سال‌های اخیر به‌خصوص بعد از روی‌کار‌آمدن روحانی در سال ۹۲ بیشتر در حوزه سیاست خارجی خلاف نظرات رایج در خاستگاه سیاسی خود حرکت کرد.

حسن روحانی هم همین وضعیت را دارد؛ او یکی از پیشگامان جامعه روحانیت مبارز بوده است، اما دیدیم که با اصلاح‌طلبان همراه شد و توانست هشت سال رئیس‌جمهور ایران باشد؛ هرچند حالا و بعد از نارضایتی‌های عمومی درپی شیوه مدیریت روحانی، اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند قدری میان خود و او فاصله‌گذاری کنند. این‌ها همه ذکر مثال‌هایی بود بر اینکه چه بسیار نیرو‌های سیاسی بوده‌اند که در طول زمان به دلایلی که ابتدای متن بیان شد، از پایگاه سیاسی خود خسته و گاه ناامید شده‌اند و در عالم سیاست کوچ کرده‌اند. حالا نکته جالب در این بین مقصد مشترک همه اینهاست. تمام نیرو‌های سیاسی کوچ‌کرده از اصولگرایی مقصدشان جبهه اصلاحات است. در اینجا نیز باید قائل به تفکیک باشیم.

بعضی از ایشان خواسته وارد جبهه اصلاحات شده‌اند؛ مانند علی مطهری که خود اذعان می‌کند در حوزه سیاسی، اصلاح‌طلب و در حوزه فرهنگی، اصولگراست یا حسن روحانی که حمایت اصلاح‌طلبان را می‌پذیرد، به دیدار خاتمی می‌رود و از رفع حصر سخن می‌گوید تا بتواند رأی جمع کند و برخی از آن‌ها مانند هاشمی‌رفسنجانی یا ناطق‌نوری یا حتی علی لاریجانی مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار گرفته‌اند که در هر دو صورت فرقی نمی‌کند؛ زیرا در‌های جبهه اصلاحات در این سال‌ها آن‌قدر به روی هر شخصیتی باز بوده است که اراده اصولگرایانِ اصلاح‌طلب‌شده در نتیجه به‌دست‌آمده، منشأ اثر نیست.

اصلاح‌طلبان به‌نوعی هر‌کسی را که نظراتی خلاف قطب مخالف یعنی اصولگرایان بدهد، اصلاح‌طلب در نظر می‌گیرند و این دایره در تمام این سال‌ها به قدری وسیع بوده است که به‌سختی می‌توان در بررسی آرای نیرو‌های اصلاح‌طلب یا نیرو‌های نزدیک به جبهه اصلاحات، تفکری واحد بیرون کشید. چنین شرایطی به وضوح حکایت از نبود مانیفستی جامع در این جریان دارد؛ به نحوی که ممکن است از عضو جامعه روحانیت مبارز تا نیرو‌های نهضت آزادی و مشارکتی‌ها یا نیرو‌های نزدیک به دولت هاشمی همه و همه را اصلاح‌طلب بدانیم بدون آنکه رویه‌ای واحد میان ایشان پیدا کنیم.

روزگاری سعید حجاریان در وصف چنین شرایطی می‌گفت که اصلاحات «بین‌العباسین» شده است؛ یعنی از عباس عبدی تا عباس دوزدوزانی را می‌توان اصلاح‌طلب فرض کرد. این اصطلاح در ادبیات سیاسی به معنای باز بودن در‌های یک جبهه سیاسی تلقی می‌شود.

به نظر می‌رسد حالا این «بین‌العباسین» بیش از گذشته مشاهده می‌شود و حتی چنین شرایطی به سیاست‌ورزی عملی اصلاح‌طلبان نیز سرایت کرده است؛ به‌خصوص از سال ۹۲ برخی اصلاح‌طلبان چنین تصور کردند که برای درامان‌ماندن از ردصلاحیت‌ها می‌شود با نیرو‌های اصولگرای «معتدل» به وحدتی انتخاباتی رسید.

این تجربه حتما آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد موفق نبود، اما سیاست ائتلافی جای خود را در اندیشه طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان باز کرد. به بیان دیگر اگر زمانی اصولگرایان اصلاح‌طلب‌شده، یک امر واقع بودند و ناگزیر چرخش فکری و سیاسی آن‌ها را به سمت اصلاحات سوق داده بود، حالا اصلاح‌طلبان برای شرکت در هر انتخابات فانوس به دست می‌گیرند و دنبال نیرویی اصولگرا که قدری ولو در یک حوزه مانند سیاست خارجی شبیه به اصلاح‌طلبان باشد، می‌گردند تا بتوانند با او وارد انتخابات شوند؛ نمونه‌اش حمایت بسیاری از اصلاح‌طلبان از علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ است که البته ردصلاحیت لاریجانی از سوی شورای نگهبان موضوع را کن‌لم‌یکن کرد.

بازبودن در‌های جبهه اصلاحات در نبود مانیفست واحد و لیدری منسجم یک پیامد منفی دیگر را هم به وجود آورده است؛ آنکه دیگر مردم با گزینه‌های بدلی اصلاحات به درخواست اصلاح‌طلبان تمکین نمی‌کنند و اگر روزگاری اصلاح‌طلبان می‌توانستند موج اجتماعی ایجاد کنند، در این سال‌ها دیگر چندان مورد توجه جامعه نیستند. به هر روی جبهه اصلاحات در مقطع کنونی باید مسیر آینده خود را روشن کند؛ اینکه قرار است باز هم هویت نامشخصی به سرمایه اجتماعی‌اش عرضه کند یا قرار است «اصلاحات» با «اصلاح‌طلبان» پیش برود؟

منبع:
مهدی هادوی، اولین دادستان کل انقلاب درگذشت
مهدی هادوی از قدمای جامعه حقوقی و قضایی ایران و اولین دادستان کل انقلاب امروز درگذشت.
كدخبر: 131243
1400/07/04

پیغام: مهدی هادوی از قدمای جامعه حقوقی و قضایی ایران و اولین دادستان کل انقلاب امروز درگذشت.

به گزارش «پیغام»؛ متن اطلاعیه خانواده هادوی بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

صبح امروز شنبه سوم مهرماه یکهزاروچهارصد هجری شمسی پدر بزرگوارمان جناب آقای مهدی هادوی پس از عمری بندگی در درگاه باری‌تعالی، فروتنی و پاکدستی در برابر خلق خدا و عدالت‌جویی و حق‌طلبی در سن ۹۶ سالگی، دار فانی را وداع گفت و دعوت حق تعالی را با امید به وصل او و انس با صالحان و رستگاران دعوت گفت.

مرحوم هادوی از فحول و قدمای جامعه حقوقی و قضایی ایران بود. ایشان در دهه ۱۳۲۰ و در پی فراغت از تحصیل در دانشکده حقوق قضایی دانشگاه تهران و به موازات آن کسب درجه اجتهاد در فقه انور شیعه خدمت خود را در دادگستری آغاز و در مناصب گوناگون قضایی تا موعد کناره‌گیری از دستگاه قضاء جز به احقاق حقوق خلق الله و پاسداری از استقلال و جایگاه رفیع عدلیه متعهد نبود.

آن مرحوم، چه در ابتدای دهه ۱۳۴۰ که با مقاومت در برابر حکم تبعید امام خمینی (س) از مسند ریاست دادگستری قم عزل شد و چه اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی که با اعتماد و حکم رهبر فقید انقلاب به عنوان اولین دادستان کل انقلاب معرفی شد و با مشاهده وضع نابسامان رعایت حقوق مردم در جریان دادرسی‌ها در مدتی کوتاه از این مقام و موقعیت کناره جست تا دامن به معصیت نقض حق‌الناس نیالوده باشد، بری از هرگونه قدرت‌طلبی و منفعت‌جویی باطل بر سر پیمان خود با خدایش بر سر احیای عدالت ایستاد.

مرحوم مهدی هادوی علی‌رغم بی‌مهری‌ها و مصائب متعددی که خصوصا در دو دهه پایانی عمر متحمل شد، لحظه‌ای در خدمت به خیل عظیم دانشگاهیان تردید نکرد و جان و مال و آبروی خود را به کف گرفت.

رجاء واثق داریم که انشالله مساعی آن مرحوم در عمر پربرکتش توشه‌ای باشد پربار در روز جزا و در پیشگاه حضرت حق.

ضمنا به اطلاع می‌رساند مراسم خاکسپاری شادروان مهدی هادوی روز یکشنبه برابر با چهارم مهرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۱ صبح در قبرستان محله حصارک تهران واقع در انتهای اتوبان ستاری شمال بالاتر از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد.

وَسِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَرًا حَتَّى إِذَا جَاءُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ (زمر ۷۳)

(و کسانى که از پروردگارشان پروا داشته اند گروه گروه به سوى بهشت سوق داده شوند تا، چون بدان رسند و درهاى آن به رویشان گشوده گردد و نگهبانان آن به ایشان گویند سلام بر شما خوش آمدید در آن درآیید و جاودانه بمانید.)

 
 
 
 
منبع:
علامه حسن‌زاده آملی درگذشت
علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است.
كدخبر: 131242
1400/07/04

پیغام: علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفتند.

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس، یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایقی قبل دار فانی را وداع گفتند.

علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. 

این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است.

منبع:
وقتی لاک‌پشت‌ها مرده به سواحل ایران می‌رسند/فیلم
لاک‌پشت‌های دریایی در تورهای ماهیگیری می‌افتند، خفه می‌شوند و می‌میرند.
كدخبر: 131241
1400/07/04

 

منبع:
احمد مسعود: خواهان یک دولت فراگیر هستیم
مسعود در این کنفرانس با بیان اینکه مردم باید رهبران خود را انتخاب کنند، گفت: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، غیرعملی بوده و شکست خواهد خورد.
كدخبر: 131240
1400/07/04

پیغام: رهبر جبهه مقاومت افغانستان می‌گوید که طالبان افغانستان را به مکانی برای فعالیت تروریسم بین‌المللی تبدیل کرده است. وی خاطر نشان کرد که نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، غیرعملی بوده و شکست خواهد خورد.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، احمد مسعود، رهبر جبهه پنجشیر با صدور بیانیه‌ای در کنفرانس بزرگداشت احمدشاه مسعود در دانشگاه کمبریج انگلیس ضمن انتقاد از طالبان، خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شد.

مسعود در این کنفرانس با بیان اینکه مردم باید رهبران خود را انتخاب کنند، گفت: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، غیرعملی بوده و شکست خواهد خورد.

 مسعود در بخشی دیگری از اظهارت خود گفت: تاریخ افغانستان ثابت کرده که تشکیل دولت تنها براساس یک بخش از جامعه و تحمیل آن بر کل مردم ناکارآمد است. به گفته وی، مردم محلی باید قدرت انتخاب رهبران و پاسخگو کردن آنها را داشته باشند و این مدل از حکمرانی به نوعی طی قرن گذشته در افغانستان وجود داشته است.

وی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد طالبان تاکید کرد: طالبان پس از به قدرت رسیدن در کابل، حقوق زنان را نادیده گرفته‌اند.

مسعود گفت که طالبان افغانستان را به مکانی برای فعالیت تروریسم بین‌المللی تبدیل کرده است.

وی خاطر نشان کرد که پس از به قدرت رسیدن، طالبان حقوق اساسی زنان از جمله حق تحصیل را از آنها گرفته و افغانستان را به مکانی برای فعالیت تروریسم جهانی تبدیل کرده است.

مسعود تاکید کرد: ما خواهان یک دولت فراگیر هستیم، دولتی که به حقوق زنان احترام بگذارد و نه تنها منزوی نباشد بلکه با تمام کشورهای دنیا رابطه حسنه داشته باشد.

منبع:
انتصاب در وزارت فرهنگ
سید مجتبی حسینی که از سال ۱۳۹۶ تاکنون معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت، با درخواست رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به این مجموعه خواهد رفت.
كدخبر: 131239
1400/07/04

پیغام: محمدمهدی اسماعیلی در حکمی محمود شالویی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی را با حفظ سمت به عنوان «سرپرست معاونت امور هنری» منصوب کرد.

به گزارش «پیغام» به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی در ۲۱ شهریور ماه با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بود.

از جمله سوابق فرهنگی محمود شالویی می‌توان به مدیر موزه هنرهای معاصر تهران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در بلگراد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل آموزش و توسعه فعالیت‌های هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد.

 سید مجتبی حسینی که از سال ۱۳۹۶ تاکنون معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت، با درخواست رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به این مجموعه خواهد رفت.
منبع:
خلق آثار هنری با کمک کپک و باکتری!+عکس
بیشتر آثار هنری فدورووا در محیط های کنترل شده درون پتری دیش شکل گرفته و نمونه های کشت باکتریایی/قارچی از مکان های مختلف از جمله هوا، محیط اطراف، بدن، و اشیا سرچشمه می گیرند.
كدخبر: 131238
1400/07/04
 به گزارش «پیغام» به نق از عصر ایران؛ داریا فدورووا، هنرمند روس، آثار هنری متفاوتی را با استفاده از رنگ ها، رنگدانه ها، مواد غذایی و کشت باکتریایی/قارچی خلق می کند.

زمانی که کپک روی چیزی رشد می کند، احتمالا واکنش خوشایندی از خود نشان نداده و آن را دور می ریزید. اما چنین شرایطی برای داریا فدورووا همانند یک فرصت برای ثبت یک اثر هنری به نظر می رسد و با نصب لنز ماکرو روی دوربین خود، عکاسی از آن را آغاز می کند.

فدورووا از رنگ ها، مخمرها، مواد غذایی و بیوفیلم ها برای ساخت آثار هنری خود استفاده می کند و کشت باکتریایی/قارچی میکروسکوپی را به این ترکیب اضافه می کند. سپس، وی اجازه می دهد تا همه چیز به طور طبیعی پیش رفته و رشد کپک روی آثار هنری انتزاعی وی، ظاهری جدید به آنها می بخشد.

 فدورووا که در دنیای مجازی به نام داشا پلسن شناخته می شود، امیدوار است مفهوم خلق هنر را دوباره تعریف کند. بسیاری از فرآیندهای هنری وی غیر قابل پیش بینی هستند زیرا کشت باکتریایی/قارچی طی یک بازه زمانی سه تا چهار هفته ای روی بومی که فدورووا شکل داده است، صورت می گیرد. این هنرمند روس هفت سال را صرف پژوهش درباره کشت میکروبی کرده و چگونگی رشد و کنترل آنها را فرا گرفته است. بیشتر آثار هنری وی در محیط های کنترل شده درون پتری دیش شکل گرفته و نمونه های کشت باکتریایی/قارچی از مکان های مختلف از جمله هوا، محیط اطراف، بدن، و اشیا سرچشمه می گیرند.

باید به این نکته اشاره داشت که هیچ دو کشت باکتریایی/قارچی مورد استفاده در آثار هنری وی یکسان نیستند. آنها از مکان ها و نمونه های مختلف سرچشمه می گیرند و نتیجه چندین کلنی طبیعی باکتریایی و قارچی هستند که به طور طبیعی تکثیر شده اند.

نتیجه نهایی به طور غیر قابل انکاری شگفت انگیز است، البته بدون در نظر گرفتن این که کشت های میکروبی سهیم در خلق این آثار هنری زیبا می توانند برای انسان ناسالم و به طور بالقوه خطرناک باشند. با این وجود، تصاویر چنین آثاری برای چاپ فوق العاده هستند و فدورووا در واقع پوسترها یا تیشرت هایی با تصاویر آنها را به فروش می رساند.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
سیمان بوشهر زیر ذره بین کارگروه رصد
پیغام: معاون سازمان صمت بوشهراز تشکیل کارگروه رصد سیمان در استان خبر داد وتاکید کرد: همه فعالان صنعت سیمان مکلف به ثبت نام در سامانه جامع تجارت اسناد خرید دریافتی و ثبت اطلاعات فروش در این سامانه هستند.
كدخبر: 131237
1400/07/04

به گزارش «پیغام»؛ ابوالقاسم محمدزاده اظهار داشت: مصرف کنندگان سیمان به سه بخش شامل طرح‌های بزرگ عمرانی، صنایع سیمان بر و عاملان فروش تقسیم می‌شوند که تاکنون بیشتر مصرف کنندگان سیمان، کد بورسی دریافت کرده‌اند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر ادامه داد: همه کارخانه‌های تولید سیمان، واحدهای صنفی عمده فروش سیمان و مصالح ساختمانی‌، موظفند فرآیندهای تولید و فروش سیمان را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند ولی برای واحدهای خرده فروشی سیمان تنها تایید یا رد اسناد خرید دریافتی در سامانه کافی است و نیاز به ثبت اطلاعات فروش به مصرف کننده نیست.

  

محمدزاده با بیان اینکه برای تعدیل قیمت سیمان به صورت کلان موفقیت‌‏های خوبی حاصل شده است، افزود: فعالان حوزه تولید سیمان در استان‌ باید بیشتر از این پای کار بیایند و تولیدسیمان به صورت ویژه مورد توجه و رصد قرار گیرد.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با پایش بازار تولید و عرضه سیمان در کشور به دنبال ساماندهی و تنظیم شبکه‌های توزیع سیمان در کشور است که با مجموعه اقدام‎‌های وزارت صمت در ساماندهی بازار سیمان در یک ماه اخیر قیمت این محصول به صورت محسوس کاهش یافته است.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان بوشهر ادامه داد: شفافیت قیمت‌ها از طریق عرضه سیمان در بورس، عامل کاهش التهاب در بازار و زمینه ساز رضایتمندی مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شده و سیمان در زمان حاضر به قیمتی رسیده است که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده از آن راضی هستند.

محمدزاده با اشاره به تولید روزانه ۱۰هزار تن سیمان در سه کارخانه ساروج کنگان، مُند دشتی و دشتستان، بیان کرد: این کارخانه‌ها موظف به ثبت آمار تولید روزانه خود در سامانه جامع تجارت هستند که آموزش‌های لازم به آنان ارائه شده است.

وی افزود: نشست‌‎های کارگروه رصد سیمان به صورت هفتگی برای برنامه‌ریزی، پایش تولید، الزام تولیدکنندگان، اتحادیه‌های صنفی و شاغلان صنفی در بخش سیمان به منظور ثبت آمار تولید و ثبت اطلاعات فروش به منظور ایجاد شفافیت در سامانه جامع تجارت برگزار می‌شود.

 

 

منبع:
پارس جنوبی حریف خود را ۶ تایی کرد
تیم فوتبال پارس جنوبی بوشهر در سومین دیدار خود از مرحله دوم لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور به یک برد پرگل دست یافت.
كدخبر: 131236
1400/07/04
به گزارش «پیغام»؛ در آخرین روز از دور نهایی لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور تیم فوتبال پارس جنوبی بوشهر در دیداری حساس و پر گل حریف یزدی خود ایفا اردکان را ۶ تایی کرد تا با برد به کار خود در دور رفت این رقابت‌ها پایان دهد.

در این دیدار برای پارس جنوبی بوشهر امیر سالمی، مجتبی نجفی، سبحان فاله، محمدجواد خسروی و محمد معصومی زاده پنج گل از ۶ گل پارس را به ثمر رساند و یک گل دیگر نیز اردکانی‌ها به اشتباه وارد دروازه خودی کردند و دو گل ایفا نیز علی پایدار و موحد محمدپور زدند.

پارس جنوبی بوشهر در پایان دور رفت از مرحله نهایی لیگ برتر به دو برد و یک شکست دست یافت.

دور برگشت رقابت‌ها از روز ۱۸ مهر در اردکان برگزار می‌شود.

 
 
منبع:
گلزار شهدای شهر بوشهر با حضور وزیر کشور عطرافشانی شد
پیغام: گلزار شهدای شهر بوشهر روز یکشنبه در آیینی با حضور وزیر کشور غبارروبی و عطر افشانی شد.
كدخبر: 131235
1400/07/04

به گزارش «پیغام» به نقل ازایرنا، احمد وحیدی وزیر کشور شنبه‌شب با هدف شرکت در آیین تکریم و معارفه استاندار بوشهر به این استان سفر کرده است.

وی در بدو ورود خود به بوشهر در فرودگاه این شهر در جمع خبرنگاران به گفت و گو پرداخت.

وحیدی در ادامه با حضور در مجتمع فرهنگی آدینه با ایت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر دیدار کرد.
وی هم‌ اکنون نیز در سالن لیان بوشهر حضور دارد تا آیین تکریم و معارفه استاندار بوشهر را برگزار کند.
در این آیین با تجلیل از عبدالکریم گراوند، احمد محمدی زاده به عنوان استاندار جدید بوشهر معرفی خواهد شد.

منبع:
وزیر کشور: مشتاقان زیارت اربعین به سمت مرزهای زمینی عراق نروند
پیغام: وزیر کشور گفت: رفتن مشتاقان اربعین به سمت مرزهای زمینی کشور عراق کار مشکلی است و از مردم می خواهیم اقدام به چنین کاری نکنند.
كدخبر: 131234
1400/07/04

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، دکتر احمد وحیدی شامگاه شنبه در بدو ورود به استان بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: باتوجه به اینکه در چارچوب تفاهم انجام شده با دولت عراق، طرف مقابل تاکید بر تردد زائران از طریق مرز هوایی بود براین اساس از مردم می خواهیم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی اضافه کرد: فقط کسانی اجازه تردد از مرزهای زمینی را دارند که دارای ویزا باشند و همه باید این مساله را مد نظر داشته باشند.

وزیر کشورگفت:  بنای ما بر اساس خواست دولت عراق این است که همه زائران از طریق مرز هوایی در سقف مشخص شده  اعزام شوند  اما مشتاقان زیارت اربعین در کشور زیاد هستند و برخی از افرادی که ویزا داشتند و واکسن هم زده بودند نتوانستند از مرز هوایی بروند به همین دلیل از مرز زمینی عازم زیارت شدند.

وحیدی تاکید کرد: اصولا و عموما مرز زمینی برای زائران بسته است و از مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت می خواهم برای عبور از مرز زمینی تلاش نکنند چون دولت عراق به دلیل برخی ملاحظه‌های کرونایی تردد از مرز زمینی را نپذیرفته است.

وزیر کشور در خصوص انتخاب استانداران گفت: انتخاب استانداران یک کار و پروسه زمان بری است همه آنان باید در هیات دولت مطرح و مورد تصویب و پس از آن معرفی شوند.

وحیدی اضافه کرد: برهمین اساس در هر جلسه ۲ تا سه استاندارد معرفی و پس از تصویب معرفی می‌شوند.

وزیر کشور اظهارکرد: رویکرد وزارت کشور انتخاب استاندارهای مردمی است چون استانداران بخشی از مردم هستند و بدون کمک مردم نمی‌تواند به توفیق لازم در استان برسد.

وحیدی تجدید میثاق با شهدا، تکریم استاندار فعلی به دلیل تلاشهای انجام شده در این مدت ومعارفه  استاندار جدید، شرکت در شورای اداری و تامین استان، دیدار با مسئولان، معتمدان و جوانان استان را از جمله برنامه های سفر خود به استان بوشهر عنوان کرد.

 

 

منبع:
"بوی ماه مهر" در طوفان کرونا
پیغام: سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ امروز در سومین روز مهر مانند دیگر نقاط کشور در استان بوشهر نیز آغاز شد.
كدخبر: 131233
1400/07/03

پیغام: سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱  امروز در سومین روز مهر مانند دیگر نقاط کشور در استان بوشهر نیز آغاز شد.

به گزارش «پیغام»؛ استان بوشهر امسال ۲۴۴ هزار دانش آموز دارد که در ۱۰ هزار کلاس درس و ۲ هزار مدرسه درس خواهند خواند.

در بوشهر زنگ بازگشایی مدارس صبح امروز با حضور مسئولان استانی در دبیرستان دخترانه ام ابیها نواخته شد.

هرچند ابهامات بازگشایی مدارس در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش و سردرگمی خانواده ها کمتر شده است اما همچنان پذیرش حضوری در مدارس به طور قطعی در هیچ استانی مشخص نشده و وزارت آموزش و پرورش قصد ندارد امسال نسخه واحدی برای همه مناطق کشور بپیچد.

 همانطور که کاظمی سرپرست این وزارتخانه نیز هفته گذشته گفت که «تصمیم گیری برای حضور دانش آموزان در مدارس را به اولیاء و مربیان و مدیر مدرسه در هر منطقه، واگذار کرده ایم. سیاست ما این است در مدارسی که می‌توانیم با رعایت فاصله های اجتماعی، استاندارد مورد تأیید وزارت بهداشت را تأمین و حضور حداقلی دانش‌آموزان را مهیا کنیم.»

به نوشته ایسنا، با اتمام واکسیناسیون فرهنگیان و آغاز واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله از ۲۸ شهریورماه، بازگشایی حضوری مدارس قوت گرفته است؛ هرچند به گفته مدیرکل سلامت وزارت آموزش و پرورش آموزش حضوری در مهرماه در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها کماکان منتفی است و سال تحصیلی با آموزش غیرحضوری آغاز می شود، ولی انتظار می رود از آبان ماه به تدریج شاهد بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشیم.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در مراسم بازگشایی سال تحصیلی جدید می گوید، رویکرد اصلی آموزش در سال ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ حضوری است، اما به شیوه‌ای که به اداره‌های کل آموزش و پرورش ابلاغ شده است. براین اساس کلاس‌ها در مدارسی که جمعیت آن‌ها زیر ۵۰ نفر، و تراکم دانش آموز در کلاس ۱۵ نفر است که بیشتر مدرسه‌های روستایی و عشایری را در برمی‌گیرد، به صورت حضوری برگزار می‌شود.

    

علیمراد کرمی افزود: مدرسه‌هایی که جمعیت آن‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر و تراکم دانش آموز در کلاس ۳۰ نفر به پایین است، هر کلاس به ۲ دسته تقسیم می‌شود و هر گروه سه روز در هفته به صورت حضوری در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر عنوان کرد: مدرسه‌هایی که زیر ۳۰۰ نفر دانش آموز دارند هم به صورت مجازی و در شبکه شاد فعالیت می‌کنند و به تدریج با تصمیم شورای مدرسه از نیمه دوم مهر کلاس‌ها به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) برگزار می‌شود.

به گفته وی، مدرسه‌هایی که بیش از ۳۰۰ نفر دانش آموز دارند آموزش‌ها را از مهر به صورت مجازی آغاز می‌کنند و در ادامه از نیمه دوم آبان کلاس‌ها دست‌کم ۲ روز در هفته به صورت حضوری برگزار می‌شود.

منبع:
بازگشت به بالا