تیم ملی دوچرخه سواری عازم مسابقات آسیایی مالزی می‎شود
پیغام: سرپرست تیم ملی دوچرخه سواری استقامت گفت: این تیم در بوشهر مهیای حضور در مسابقات آسیایی ۲۰۲۰ مالزی می‎شود.
كدخبر: 112077
1398/10/28

به گزارش «پیغام»؛ فرید دهدشتی  درگفت و گو با ایرنا افزود: این تیم از ۲۵ دی ماه اردوی خود را با حضور ۱۲ دوچرخه سوار و چهار نفر کادر فنی در بوشهر آغاز کرده است.

وی بیان کرد: امیر کلاهدوز، حمید پورهاشم، سعید صفرزاده، بهرام نجفی، خلیل خورشیدی و مهدی مازوچیان از آذربایجان شرقی، محمد گنج خانلو(تهران)، محمد رجبلو (زنجان)، علی اصغر موسی زاده(اردبیل)، مرتضی رضوانی( مازندران) مهدی علمایی(البرز) و بهنام آرین ( یزد) ۱۲ دوچرخه‌سوار حاضر در این اردو هستند.

دهدشتی ادامه داد: کادر فنی تیم نیز شامل محمود پراش (مربی بزرگسالان )، فرید دهدشتی(سرپرست)، محمد رضا امیری(نماینده روابط عمومی)، رامین مهربانی ( سرپرست و مربی) و محمود حضوری(مکانسین) است.

وی بیان کرد: در ۲ روز گذشته نیز دوچرخه سواران مسیرهای ۲۰۰ و ۱۸۰ کیلومتری بوشهر-خورموج و بالعکس و همچنین مسیر بوشهر-دالکی و بالعکس را رکاب زدند.

دهدشتی ادامه داد: تیم ملی تا پیش از مسابقات آسیایی یک اردوی داخلی نیز برگزار می‎‏کند که محل برگزاری آن تاکنون مشخص نشده است.

وی یادآورشد: از ۱۲ دوچرخه سوار حاضر در اردو در نهایت هفت تا هشت دوچرخه سوار برای حضور در مسابقات آسیایی مالزی انتخاب می‏ شوند.

دهدشتی افزود: زمان برگزاری مسابقات آسیایی مالزی اواخر اسفند ماه است و در سال جدید نیز دورچرخه سوارا تورنمنت های داخلی را در پیش رو دارند.

وی گفت: اداره کل ورزش و جوانان و هیات دوچرخه سواری استان بوشهر نیز همکاری خوب و چشمگیری در برگزاری اردوی آمادگی تیم ملی دوچرخه سواری دارند.

منبع:
فیلم/ فرار جالب پسر جوان از تصادف وحشتناک
جوانی که مشغول تعمیر ماشینش بود، با اقدامی جالب، از وقوع حادثه‌ای وحشتناک جلوگیری کرد. یک جوان آمریکایی مشغول تعمیر ماشینش بود که خودرویی دیگر به دلیل لغزنده بودن جاده، به سمت او تغییر مسیر داد و پسر جوان در وضعیت خطر قرار گرفت.
كدخبر: 112076
1398/10/28

 

منبع:
جزییات گازسوز کردن رایگان خودرو
معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: متقاضیان برای نام‌نویسی تبدیل خودروهای خود به گازسوز باید به سامانه irngv.ir مراجعه کنند.
كدخبر: 112075
1398/10/28

پیغام: معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: متقاضیان برای نام‌نویسی تبدیل خودروهای خود به گازسوز باید به سامانه irngv.ir مراجعه کنند.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا حمید قاسمی ده چشمه با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد به وزارت نفت برای گازسوز کردن یک میلیون و ۴۶۴ هزار خودروی باری و مسافری که فعالیت حمل و نقل را انجام می‌دهند اظهار کرد: از محل صرفه‌جویی حاصله و صادرات این صرفه‌جویی به صورت رایگان این خودروها گازسوز خواهند شد.

به گفته وی، برای انجام فرآیند کار لازم است متقاضیان در سامانه irngv.ir ثبت نام کنند که در این شرایط مابقی امور به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و زمان اجرا اعلام و سپس متقاضیان می‌توانند برای تبدیل خودروهای خود مراجعه کنند.

معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که در حال حاضر روند ثبت نام آغاز شده است تصریح کرد: قراردادهای مربوطه بین شرکت ملی پخش و بانک‌ها انجام شده و فعالیت‌ها به زیرگروه‌های اجرایی که شامل ۱۴ زیر گروه می‌شود ارجاع داده شده است.

قاسمی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، افزود: این ۱۴ گروه عمدتا سازندگان مخازن و خودروسازان هستند که در این مرحله عقد قرارداد آن‌ها نیز در حال انجام است و تا دو هفته دیگر این فعالیت وارد مرحله اجرایی می‌شود.

وی با بیان این که سامانه مذکور زیر نظر وزارت صمت است که با هدف ثبت نام و ساماندهی مراجعه کنندگان به مراکز تبدیل این سامانه ایجاد شده که متقاضیان و مالکان خودرو بعد از این که ثبت نام کردند اطلاعات فردی و مالکیت آن‌ها به سامانه اعلام می‌شود و سپس سامانه براساس زمان درخواست اولویت بندی می‌کنند و به منظور مراجعه افراد و تبدیل خودرو به متقاضیان پیامک‌های ارسال می‌شود.

معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین چندی پیش به ایسنا گفت: اکنون استقبال از مصرف سی ان جی افزایش یافته است و روزانه ۲۴.۳ میلیون مترمکعب مصرف می‌شود، میزان ثبت‌نام‌ها ۵۰ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافته اما آن چیزی که مدنظر ماست، هنوز اتفاق نیفتاده ولی در کل رشد استقبال خوب بوده است.

قاسمی با بیان این‌که در حال حاضر نیز مردم می‌توانند با هزینه خودشان به این مراکز مراجعه کنند، اظهار کرد: مشکلی در این بخش وجود ندارد اما باتوجه به این‌که تجهیز صورت گرفته است، احتمالا دو هفته دیگر قرارداد منعقد می‌شود و ما می‌توانیم به‌صورت رایگان مخازن را برای مراکز مشخص شده، ارسال کنیم تا فرایند کار پیش برود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره ظرفیت انجام این کار گفت: این مساله به میزان ظرفیت کارگاه‌ها بستگی دارد اما می‌توان گفت که تقریبا در هر شرکت کارخانه مخزن حدودا ۱۵ هزار تبدیل در هر ماه صورت می‌گیرد؛ به عبارت دیگر در هر کدام از هفت کارخانه، امکان تبدیل ۱۵ هزار مخزن وجود دارد و قصد داریم تا این ظرفیت را تا عید به ۳۰ هزار افزایش دهیم.

قاسمی همچنین تصریح کرد: این امکان وجود داد که به تمام تقاضاها پاسخ دهیم. وی با اشاره به لیست کارخانه‌های مورد تایید برای تبدیل خودرو بنزینی به گازسوز، گفت: با هفت شرکت در حال مذاکره و بررسی هستیم و قراردهای آن نیز آماده است و قرار شده تا ۲۵۰ مرکز مشخص شده، طی هماهنگی تجهیزات لازم را از این هفت شرکت تامین کنند.

به گفته معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این ۲۵۰ مرکز همان مراکزی هستند که نام و آدرس آن‌ها در شرکت پخش آورده شده اما ممکن است که تعداد آن‌ها نیز افزایش یابد. اکنون نمی‌توان درباره عدد دقیق این جایگاه‌ها اظهارنظر کرد.

منبع:
حقوق‌دانی که قانون نمی‌داند
باید از سخنگوی شورای نگهبان پرسید که چطور ممکن است یک استاد حقوق دانشگاه تهران در یک توییت ۲۹ کلمه‌ای، سه ایراد جدی حقوقی داشته باشد؟
كدخبر: 112074
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور در هیات دولت در اعتراض به نحوه رد صلاحیت بسیاری از کاندیداهای انتخابات مجلس، در توییتر خود نوشته است: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس‌جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است!»

 با این حال به نظر می‌رسد که سخنگوی شورای نگهبان که حقوق‌دان این شورا و البته یکی از اساتید دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است؛ در توییت ۲۹ کلمه‌ای خود دست کم سه ایراد حقوقی دارد.

 ۱  اولین سوال از سخنگوی شورای نگهبان این است که با چه مستندی، اعتراض رئیس جمهور به برخی از رد صلاحیت‌ها را جنجال دانسته است. بعید است که آقای کدخدایی ندانند که جنجال یکی از ابزارهای لازم، برای ارتکاب جرم موضوع ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی یعنی «اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی» است. به این ترتیب عملا سخنگوی حقوق‌دان شورای نگهبان رئیس جمهور را تلویحا به ارتکاب جرم متهم کردند. در این شرایط سوال اینجاست که اگر واقعا چنین اتفاقی افتاده چرا دستگاه قضایی، به مساله ورودی نکرده است و اگر چنین اتفاقی نیفتاده چرا سخنگوی یک نهاد رسمی به خود حق می‌دهد که به رئیس جمهور این چنین تعریضی کند؟

 ۲   نکته دوم این است که طبق نظریه تفسیری شورای نگهبان در اول بهمن ماه ۱۳۶۰ در خصوص اصل ۱۱۳ قانون اساسی، «رئیس جمهور پاسدار مذهب رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و تنظیم روابط قوای سه‌گانه و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط میشود بر عهده دارد، در رابطه با این وظایف و مسئولیت‌ها می‌تواند از مقامات مسئول اجرایی و قضائی و نظامی توضیحات رسمی بخواهد و مقامات مذکور موظفند توضیحات لازم را در اختیار ریاست جمهوری بگذارند، بدیهی است رئیس جمهوری موظف است چنانچه جریانی را مخالف مذهب رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی تشخیص داد اقدامات لازم را معمول دارد.» حال در شرایطی که رئیس جمهور و قوه مجریه، از طریق وزارت کشور، اقدام به برگزاری انتخابات مجلس می‌کند؛ آیا رئیس جمهور حق ندارد برای دفاع از نحوه اجرای انتخابات به شکل آزاد، چنین کاری انجام دهد؟ سوال مهم‌تر این است که آیا آقای کدخدایی به عنوان سخنگوی این شورا از این استفساریه مطلع است و رئیس جمهور را به خاطر عمل به اقدام قانونی خود منطبق با قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از آن محکوم کند؟

 ۳    نکته سوم این است که رئیس جمهور در سخنان خود، به رد صلاحیت افراد مختلف از همه جناح‌ها صحبت کردند که رقم آن‌ها بیش از ده هزار نفر است. در این شرایط، آقای کدخدایی به عنوان یک حقوق‌دان چگونه به رئیس جمهور افترا زدند که این سخنان، به خاطر عدم تایید بستگان روحانی بوده است. آیا آقای کدخدایی از ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی آگاه نیست که در آن آمده است: «هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری راصریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آن‌ها حسب مورد محکوم خواهد شد.» آیا اگر کسی چنین امری را به طور مثال به آیت الله جنتی منتسب کرده بود، از نظر آقای کدخدایی مصداق جرم افترا قرار نمی‌گرفت؟

منبع:
6 نکته از یک دعوای انتخاباتی
همیشه در مورد این عدم التزام به اسلام سوال وجود داشته است. کاش یک بار برای همیشه یکی از اعضای سخنگوی شورای نگهبان در این مورد توضیح دهد.
كدخبر: 112073
1398/10/28

مصطفی داننده:  رییس جمهور روحانی در مورد عملکرد شورای نگهبان در تایید و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس لب به گلایه گشود و در جمع وزرایش گفت: « 17 نامزد برای هر کرسی مجلس از چند جناح هستند؟ از یک جناح؟! اینکه انتخابات نمی‌شود؟ مردم تنوع می‌خواهند؛ بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند.»

هنوز این حرف در رسانه‌ها دست به دست نشده بود که سخنگوی شورای نگهبان یعنی کدخدایی توییت کرد که :«جنجال برای تأیید افراد فاقدصلاحیت تازگی ندارد اما پیشگامی رئیس جمهور در این پروژه ضدملی تأسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناحهای دیگر است.»

بعد از این توییت، روابط عمومی دفتر رئیس جمهور وارد میدان شد و سخنان کدخدایی را کاملا «شتاب زده، نسنجیده و شخصی کردن یک موضوع ملی» نامید که حکایت از «سیاست و رویکرد» آقای سخنگو نسبت به انتخابات دارد.

این پایان ماجرا نبود. شورای نگهبان هم دست به قلم شد و در بیانیه‌ای نوشت:« زیبنده یک مقام اجرایی رسمی نیست که بدون تحقیق و بی محابا درباره افراد فاقد صلاحیت سخن بگوید.»

در این دعوا می‌شود به چند نکته اشاره کرد.

اول: چرا تاب و تحمل انتقاد وجود ندارد؟ چرا تا حرف از دهان کسی بیرون می‌آید، حتما باید جوابی به آن داده شود. رییس جمهور نظراتش را در مورد روند رد صلاحیت‌ها بیان کرده است. تازه رییس جمهوری که مجری قانون اساسی و حق دارد در مورد روند بررسی نامزدهای انتخابات مجلس سوال کند. اگر رییس جمهور نتواند سوال کند پس چه کسی باید بپرسد؟

روحانی، رییس جمهور همه آنهایی که رد صلاحیت شده‌اند هم هست. نمی‌شود گفت چرا او در مورد ردصلاحیت‌ها حرف می زند؟

دوم: حدود 90 درصد از نامزدهای یک جریان سیاسی رد صلاحیت می‌شود این حس را القا می‌کند که انتخابات آینده مجلس یک رقابت درون حزبی است و قرار است یک جریان با خود رقابت کند و بعد شنل فاتحان را هم به دوش بیندازد. شورای نگهبان باید دقیق در مورد ردصلاحیت‌ها توضیح بدهد.

سوم: روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است که یک عضو مجلس خبرگان رهبری برای انتخابات مجلس رد صلاحیت شده است! یعنی چه؟ مگر داریم، مگر می‌شود؟ یعنی کسی صلاحیت دارد در مجلسی که قرار است رهبر کشور را انتخاب کند حضور داشته باشد اما در مجلسی که قوانین را تصویب می‌کند نه؟

چهارم: همیشه در مورد این عدم التزام به اسلام سوال وجود داشته است. کاش یک بار برای همیشه یکی از اعضای سخنگوی شورای نگهبان در این مورد توضیح دهد. گویا برخی از نامزدها که حتی نماینده مجلس هم هستند به این دلیل رد صلاحیت شده‌اند.

پنجم: میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس مشخص می‌کند در این دعوا چه کسی راست می‌گوید. مشارکت مردم در انتخابات برای نظام یک اصل است باید دید چه کسی زمینه ساز مشارکت بیشتر مردم در انتخابات می‌شوند؟

ششم: مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. سیل سیستان و بلوچستان را برده است. مشکلات اجتماعی و فرهنگی از در و دیوار شهر بالا می‌رود، واقعا دیگر مردم تاب و تحمل دعواهای سیاسی و حزبی را ندارند. چگونه شما هنوز تاب این همه دعوا را دارید، خدا می‌داند!

منبع:عصر ایران
مرکز نوآوری و شکوفایی ‌بوشهر افتتاح شد‌
پیغام: مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان بوشهر به منظور توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه ترویج و نهادینه سازی، نوآوری، فناوری ، کارآفرینی دانش بنیان و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی افتتاح شد.
كدخبر: 112072
1398/10/28

به گزارش «پیغام»؛ علی احمدی‌زاده در مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان بوشهر اظهار داشت: تاسیس این مرکز بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه میان جهاد دانشگاهی، وزارت ورزش و جوانان  و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان کشور در 5 استان کشور اجرایی شد.

 وی هدف از تاسیس مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی را شتاب‌دهی به کسب و کارهای فناورانه جوانان دانست و تصریح کرد: توجه به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و تسریع در تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد از دیگر اهداف راه‌اندازی مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی است.

 احمدی‌زاده تصریح کرد: مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی به منظور توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه ترویج و نهادینه سازی و نوآوری و فناوری و کارآفرینی دانش بنیان و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی شده است.

 رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر، آموزش ترویجی و نوآوری را از دیگر اهداف تاسیس مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی بوشهر دانست و تاکید کرد: در این مرکز از آموزش نوآوری تا تجاری سازی محصولات دانش بنیان مورد توجه قرار دارد و در این راستا افراد صاحب ایده و  خلاقیت در عرصه جوانان و فارغ التحصیلان تیم‌سازی می‌شود.

 احمدی‌زاده به  فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف برای فعالیت در مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی پرداخت و بیان کرد: در این مرکز رشته‌‌های گوناگون تحصیلی فعالیت می‌کنند که ضمن در اختیار داشتن فضای لازم برای تجاری سازی ایده‌ها و خلاقیت‌ها، تسهیلات لازم اعتباری در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

وی، افزود: در این مرکز به کسب‌های فناورانه اینترنتی،  از جمله حوزه آبزیان و انرژی که ظرفیت مهم استان است مورد توجه ویژه قرار دارد.

 رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر،  از تدوین سامانه در حوزه فناورانه برای ثبت نام علاقمندان در فعالیت مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی خبرداد و بیان کرد: این سامانه قابل دسترس برای تمامی دانشجویان است که دانشجویان و سایر علاقمندان علاوه بر این سامانه می‌توانند برای ثبت نام در مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی مراجعه کنند.

منبع:
کنسرت گروه «لیان» در تالار وحدت برگزار می شود
پیغام: تازه‌ترین کنسرت گروه موسیقی «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان دوشنبه سی‌ام دی‌ماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. در این کنسرت قطعات محلی و فولکلور جنوب کشورمان از جمله «محله خومونی»، «نی‌مه»، «قلعه»، «ماهی فروش»، «تنش باد»، «سی‌تو » و تعدادی دیگر برای مخاطبان اجرا خواهد شد.
كدخبر: 112071
1398/10/28

پیغام: تازه‌ترین کنسرت گروه موسیقی «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان دوشنبه سی‌ام دی‌ماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. در این کنسرت قطعات محلی و فولکلور جنوب کشورمان از جمله «محله خومونی»، «نی‌مه»، «قلعه»، «ماهی فروش»، «تنش باد»، «سی‌تو » و تعدادی دیگر برای مخاطبان اجرا خواهد شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایلنا؛ روح‌الله صفوی و محمد فرامرزی به‌عنوان خواننده گروه لیان را در این اجرا همراهی می‌کنند. گروه لیان از گروه‌های پرطرفدار موسیقی در دو دهه اخیر است که تاکنون علاوه بر اجرای کنسرت در شهرهای مختلف در بیش از ۳۰ کشور به اجرای برنامه پرداخته‌اند. علاقه‌مندان به کنسرت گروه موسیقی «لیان» می‌توانند ساعت ۲۱:۳۰ به تالار وحدت مراجعه کنند.

منبع:
حداقل عیدی سال ۹۹ کارگران چقدر است؟
نماینده کارگران درشورای عالی کار گفت: حداقل عیدی کارگران ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر ۴میلیون ۵۴۸ هزار تومان است.
كدخبر: 112070
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به نقل از تسنیم؛ علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره میزان عیدی کارگران گفت: طبق ماده واحده‌ای که در سال ۷۰ تصویب شد، حداقل عیدی کارگران برابر با ۶۰ روز از آخرین حقوق آن‌ها یعنی ۲ ماه است ومیزان حداکثر عیدی کارگران برابر با ۹۰ روز است.

وی ادامه داد: حداقل عیدی کارگران ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر ۴ میلیون ۵۴۸ هزار تومان است. اگر در کارگاهی عیدی بالاتر از این حداکثر باشد، عرف کارگاه ملاک است.

خدایی با اشاره به اینکه افزایش دستمزد کارگران از هفته گذشته در کارگروه دستمزد آغاز شده است گفت: ماده ۴۱ قانون کار دو مولفه رابرای تعیین دستمزد کارگران تعیین کرده است. در تبصره ۱ ماده ۴۱ قانون کار آمده است که دستمزد مطابق تورم تعیین شود و در تبصره ۲ ماده ۴۱ آمده است که مزد تعیین شده با توجه به ویژگی‌های جسمی روحی و نوع کار محول است که بتواند حداقل‌های زندگی را تعیین کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: اینکه حقوق کارگر بتواند حداقل‌های سبد معیشت را تأمین کند، تعبیر به سبد معیشت می‌شود، میزان ریالی سبد معیشت در کمیته دستمزد در حال بررسی است. روز گذشته جلسه‌ای را در وزارت صنعت داشتیم، بعد از تعیین شدن سبدمعیشت وارد مذاکرات مزدی خواهیم شد.

وی افزود: میزان قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال جاری قابل توجه است. جلسات رسمی دستمزد هنوز تشکیل نشده است که وارد مذاکره بشویم و پیش بینی کنیم دستمزد چقدر افزایش می‌یابد. هنوز محاسبه انجام نشده است، افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال نهایی می‌شود.

خدایی با بیان اینکه قانون مشخصی برای زمان پرداخت عیدی کارگران وجود ندارد افزود: طبق عرف در دو ماه پایانی سال عیدی پرداخت می‌شود. عرف و روال کارگاه‌های مختلف متفاوت است، برخی کارگاه‌ها در اسفند ماه و برخی دیگر در بهمن ماه عیدی را پرداخت می‌کنند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: مطابق قانون کارفرمایان می‌بایست هنگام قطع همکاری به ازای هر سال کارکرد یک ماه حقوق را به عنوان سنوات پرداخت کنند. اما در برخی کارگاه ها، کارفرمایان در عین همکاری و در پایان هر سال حق سنوات را به میزان یک ماه حقوق پرداخت می‌کنند. برای این دسته از کارگاه ها، کارفرما باید هنگام قطع همکاری مابه تفاوت را بر اساس آخرین حقوق محاسبه کند.

 

منبع:
اگر پشتیبان ولایت فقیه هستیم باید با شکم گرسنه هم رأی بدهیم
پیغام: یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: قهر با صندوق رأی خواسته دشمنان ایران است. اگر پشتیبان ولایت فقیه هستیم باید با شکم گرسنه هم رأی بدهیم.
كدخبر: 112069
1398/10/28

به گزارش «پیغام»؛ سید راضی نوری در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که تفاوت سیاسی انتخابات مجلس یازدهم با  سایر انتخابات‌ها چیست؟ گفت: انتخابات منصه حضور و ظهور مردم است. ما انتخابات برگزار می‌کنیم تا ارزش‌های انقلاب را زنده کنیم. مردم در شرایط فعلی دغدغه اقتصادی دارند و به کسی رأی می‌دهند که دغدغه اقتصادی داشته باشند. به نظرم مسائل و برنامه‌های اقتصادی عامل متمایزکننده انتخابات دوم اسفند با دیگر انتخابات‌ها است.

نماینده مردم شوش در مجلس افزود: ما در انقلاب و نظام اصولی داریم که تحت هیچ شرایطی از آنها بازنمی‌گردیم. این اصول ستون‌های انقلاب اسلامی را شکل می‌دهد. مردم می‌توانند بر اساس این اصول نماینده خود را انتخاب کنند. مردم باید کسی را انتخاب کنند که دغدغه مردم و رهبری را داشته باشد. مجلسِ برآمده از این افراد، یک مجلس مقتدر و ولایتمدار است که می‌تواند مباحث قانونی اقتصاد مقاومتی را ترسیم کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه «چشم ما نباید به خارج باشد» گفت: نتیجه نگاه به بیرون شوک‌های اقتصادی است که مردم هم‌اکنون درگیر آن هستند. مجلسی که چشمش به بیرون از مرزها نباشد، مجلسی ولایی و مقتدر است. این مردم هستند که مجلس را انتخاب می‌کنند نه کس دیگری. مجلس ولایت‌مدار و مقتدر خود به خود مشکلات داخلی مردم را حل می‌کند. از طرفی نامزدهای انتخابات نیز نباید به مسائل قومیتی یا محلی بپردازند. چشم کاندیداها باید به منافع عمومی باشد. نامزد انتخابات مجلس یازدهم باید سرباز وفادار نظام و خدمتگزار مردم باشد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در مورد میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم گفت: قهر با صندوق رأی خواسته دشمنان ایران است. انقلاب مردم ایران، انقلاب نان و آب نبود. انقلاب ارزش‌ها و اعتقادات بود. دشمنان برای هر کشوری که بخواهد به جایی برسد، موانعی ایجاد می‌کنند. آل‌سعود و اسرائیل و آمریکا هر لحظه و هر ساعت شیطنت می‌کنند. نامزدهای انتخاباتی نباید آب به آسیاب دشمن بریزند. وقتی مردم می‌بینند که فرزندان مسئولان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، پای صندوق رأی نمی‌آیند. مردم اگر بدانند که نامزدی از جنس خودشان است، به او رأی می‌دهند. مردم به نامزدی رأی می‌دهند که سوار ماشین بنز نشود. اشرافی‌گری، آب به آسیاب دشمن ریختن است.

نوری تاکید کرد: حضور مردم در انتخابات وقتی پررنگ خواهد بود،‌ که نامزدهای آنها به اصول و ستون‌های انقلاب پایبند باشند و برنامه‌هایی در همان راستا داشته باشند. ما انتظار داریم که مردم دید عمیقی داشته باشند و با انتخاب فرد اصلح مجلسی قدرتمند را به وجود آورند. اعتقاد من این است که اگر می‌خواهیم مملکت حفظ شود،‌ باید پشتیبان ولایت‌فقیه باشم. اگر پشتیبان ولایت فقیه هستیم باید با شکم گرسنه هم رأی بدهیم. اگر افراد متدین متخصص و ولایت‌مدار را انتخاب کنیم، مجلسی مقتدر تشکیل می‌دهیم. به نظرم فضای گرم انتخاباتی شکل گرفته است. هر موقع که رهبر معظم انقلاب درخواست کرده مردم به صحنه آمده‌اند. مردم در اسفند ۹۸ پای صندوق‌های رأی خواهند آمد.

منبع:
جهانگیری: ابهام چندروزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود
پیغام: معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اعلام علت سقوط هواپیمای اوکراینی سه روز بعد از وقوع حادثه، گفت: یکی از بزرگترین ضربه هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم.
كدخبر: 112068
1398/10/28

پیغام: معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اعلام علت سقوط هواپیمای اوکراینی سه روز بعد از وقوع حادثه، گفت: یکی از بزرگترین ضربه هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح شنبه در همایش ملی گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با تاکید بر اهمیت شفافیت در مواجهه مسئولان با مردم اظهار کرد: هر کسی در هر مسئله ای پنهان کاری کند ضرر کرده است یکی از بزرگترین ضربه هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم.

وی گفت: مردم بعد از آن ماجرا خیلی عصبانی شدند که چرا دو سه روز به آنها واقعیت گفته نشد.

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: شفافیت با مردم مهم ترین کاری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع:
سد ارغون کلمه دشتستان دهه فجر امسال آبگیری می‌شود
پیغام:معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اجرای سد ارغون کلمه دشتستان گفت: این سد که حدود شش ماه پیش عملیات اجرایی آن آغاز شده و نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه دارد در دهه فجر امسال آبگیری می‌شود.
كدخبر: 112067
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به نقل ازروابط عمومی استانداری بوشهر، مهرداد ستوده در بررسی روند اجرای سد ارغون کلمه دشتستان با بیان اینکه این  سد حدود شش ماه پیش عملیاتی اجرایی آن آغاز شد اظهار داشت: با تلاش مجری پروژه و آب منطقه‌ای استان بوشهر پیشرفت پروژه سد ارغون کلمه بسیار مطلوب است و با وجود اینکه حدود شش ماه از اجرای آن می‌گذرد ولی روند ساخت آن قابل توجه است.

وی، با اشاره به اینکه مدیر ارشد استان بوشهر نگاه ویژه‌ای به پروژه‌های بخش آب دارد افزود: بر اساس سیاست استاندار بوشهر ، بنا است در جاهایی که مردم و کشاورزان با مشکل تامین آب مواجه هستند با اجرای سدهای کوچک مقیاس، مشکل مردم برطرف شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر، با اشاره به تدوین نقشه راه عمرانی استان  گفت: با توجه به اینکه امسال با محدودیت منابع اعتباری مواجه بودیم بر اساس نقشه تدوینی پروژه‌های عمرانی، سعی شده منابع موجود مدیریت شود و با متمرکز بر روی پروژه‌ها، پروژه محور حرکت شود.

ستوده، سد ارغون کلمه دشتستان را یکی از پروژه‌های مورد نظر و توجه استان دانست و تاکید کرد: بر اساس قولی که از قبل به مردم داده شد، ان‌شالله سد ارغون کلمه در دهه فجر امسال آبگیری می‌شود.

وی از افتتاح کامل سد یاد شده در نیمه نخست سال آینده خبر داد و بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در اسرع وقت مناقصه اجرای خط انتقال سد ارغون برگزار و ان‌شاالله سال آینده قبل از هفته دولت این سد به‌طور کامل افتتاح می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر، با تاکید بر توجه به طرح‌های عمران شهری  خاطر نشان کرد:شهرداران و دهیارانی که دارای برنامه تدوینی  باشند و برنامه محور حرکت می‌کنند مورد توجه ویژه از لحاظ تخصیص اعتبارات قرار دارند.

ستوده از رفع موانع اجرای پروژه ورودی شهر کلمه خبرداد و بیان کرد: برای اجرای پروژه ورودی شهر کلمه نیاز به یکسری تغییر کاربری‌هایی دارد که با تصویب آن در کمیسیون امور زیربنایی استان بوشهر، زمینه مشارکت سرمایه‌گذار در کنار این پروژه برای افزایش عمران و آبادانی بیشتر و بهتر شهر کلمه فراهم می‌‌شود.

منبع:
تولید ماهی‌درقفس در استان بوشهر گسترش می‌یابد
پیغام: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: در راستای توسعه و گسترش طرح‌های پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر اقدامات خوبی صورت گرفته است.
كدخبر: 112066
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر، سعید زرین‌فر در آئین افتتاحیه مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان بوشهر اظهار داشت: ایجاد این مراکز از اهمیت بسیار زیادی در توسعه علم و فناوری در استان بوشهر برخوردار است.

وی اضافه کرد: در استان بوشهر با توجه به ظرفیت‌های خوبی که داریم و پایتخت انرژی کشور هستیم، نیاز است که در بخش‌های مختلف شاهد توسعه و پیشرفت استان باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر پرورش ماهی در قفس را یک ظرفیت مهم در استان دانست و بیان کرد: اجرای این طرح‌ها در توسعه اشتغال و درآمدزایی نقش مهم و اساسی دارد.

وی بومی‌سازی تولید ماهی در قفس را از اهمیت بسیار زیادی دانست و خاطرنشان کرد: خواهش ما از دوستان دانشگاهی و دولتی این است که در راستای تجاری سازی محصولات و تولیدات اقدام کنند.

زرین‌فر بر لزوم همکاری با جهاد دانشگاهی در اجرای برنامه‌های انقلابی و جهادی تاکید کرد و افزود: جهاد دانشگاهی رقیب مرکز دانشگاهی نخواهد بود و بلکه یار و مددکار این بخش‌ها خواهد بود.

منبع:
۵ علامتی که سلامت انسان را نشان می دهد
در این مطلب برخی از علائمی که نشان دهنده‌ سلامت شما هستند را جمع آوری کرده‌ایم.
كدخبر: 112065
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، یکسری آزمایش ها و تست هایی وجود دارند که به کمک آن ها می توانید متوجه برخی بیماری ها شوید، البته  این آزمایش ها نمی‌توانند جایگزین نظر  پزشک شوند و اگر علائمی دارید که نگران کننده هستند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

وضع قلبتان چطور است؟

ابتدا ساکت و آرام بنشینید، سپس با انگشت اشاره و انگشت میانی ضربه‌های نبض گردنتان را به مدت ۶۰ ثانیه چک کنید. ضربان نبض یا کمتر در هر دقیقه، نشان می‌دهد که قلب شما در عالی‌ترین شکل و عملکرد خود است. ۶۰ الی ۸۰ ضربان قلب در هر دقیقه، نشان می‌دهد که قلبتان از نظر عملکردی در وضعیت متوسط قرار دارد. بیش از ۸۰ ضربان نبض در هر دقیقه، نشان می‌دهد که قلبتان به سختی کار می‌کند و ممکن است که لازم باشد با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

با انگشتان اشاره شکل لوزی بسازید و ناخن‌های خود را در مقابل یکدیگر قرار دهید. این بدان معنی است که قلب و عروق شما کاملا سالم هستند. اگر بین ناخن‌های شما هیچ فضایی وجود نداشته باشد، ممکن است نشانه لخته شدن خون باشد. اگرناخن‌های انگشتان دست ضخیم‌تر شوند به این معناست که خون اکسیژن کافی ندارد. کمبود اکسیژن به دلایل مختلفی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات ریه و دستگاه گوارش ایجاد می‌شود.

تست دیابت

برای انجام دادن تست دیابت نیاز به کمک افراد دارید. از دوست یا خانواده خود بخواهید یک مدادی که در انتهای آن دارای پاک کن بوده، بردارد. این مداد پاک کن دار را باید در قسمت‌های مختلف پایتان حرکت دهد بدون آن که شما متوجه شوید. اگر حس نکنید که کدام قسمت از مداد با پای شما برخورد کرده، به این معنی است که انتهای عصبی روی پا‌ها به درستی کار نمی‌کنند. کم شدن حس در قسمت‌های مختلف بدن افراد می‌تواند یک شاخصه دیابت باشد.

کم خونی

هنگام ایستادن در مقابل آینه، پلک خود را به سمت پایین بکشید. اگر رنگ صورتی داشته باشد یعنی اوضاع خوب است، اما عکس آن نشان دهنده کم خونی است. اگر کم خونی دارید، ممکن است رنگ آن صورتی کمرنگ یا حتی زرد باشد. کم خونی ناشی از کمبود هموگلوبین است و نشان می‌دهد که عضلات و بافت‌های بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند و نمی‌توانند ۱۰۰ ٪ کار کنند. اگر متوجه شدید که رنگ پریدگی دارید، سریع خسته می‌شوید یا به شدت نفس می‌کشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

زوال عقل

برای این آزمون به یک تایمر نیاز دارید. پای خود را بلند کنید تا مفصل ران به طور موازی با کف باشد و تایمر را شروع کنید. اگر می‌توانید به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر در این حالت بایستید، بدان معنی است که احتمال کمتری وجود دارد که دچار سکته مغزی یا ابتلا به زوال عقل شوید. اما اگر در حفظ تعادل در یک پا مشکل دارید، ممکن است مشکلات عروقی مغزی داشته باشید.

شنوایی

برای انجام این تست، شما باید در یک اتاق آرام باشید. دست خود را نزدیک گوش خود قرار دهید و انگشتان خود را به هم بمالید. صدایی را می‌شنوید سپس دست خود را تا حد امکان از گوش خود دور کنید و انگشتان خود را دوباره به هم بمالید. اگر دوباره صدایی را بشنوید نشان دهنده این است که شنوای شما عالی است. فراموش نکنید که همین کار را با گوش دیگر هم انجام دهید.

 

منبع:
سامانه بارشی تا اوایل دوشنبه در استان فعال است
پیغام: کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر با بیان اینکه سامانه بارشی تا اوایل دوشنبه در استان بوشهر فعال خواهد بود گفت: طی این مدت خلیج فارس مواج و متلاطم پیش‌بینی می‌شود.
كدخبر: 112064
1398/10/28

 به گزارش «پیغام»؛ زهرا راستگو بیان کرد: سامانه بارشی که اواخر وقت دیروز وارد استان شده تا اوایل روز دوشنبه در استان بوشهر فعال خواهد بود و طی این مدت آسمان استان در برخی از ساعت‌ها ابری همراه بارش پراکنده باران، گاهی رگبار، رعدوبرق و در مناطق مستعد با احتمال ریزش تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی افزود: همچنین با توجه به وزش باد به‌نسبت شدید، خلیج فارس نیز طی مدت مذکور مواج و متلاطم خواهد بود.

کارشناس هواشناسی استان ادامه داد: از ظهر یک‌شنبه و طی روز دوشنبه با وزش باد قابل ملاحظه شمال غربی، ضمن اینکه دمای هوا به طور نسبی کاهش می‌یابد، خلیج فارس نیز مواج و متلاطم خواهد بود.

وی گفت: جهت باد تا فردا بیشتر جنوب شرقی تا جنوبی غربی با سرعت ۱۴ تا ۳۸ گاهی بیش از ۴۶ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج دریا ۹۰ تا ۱۵۰ گاهی تا ۲۱۰ سانتیمتر پیش‌بینی می‌شود.

راستگو اضافه کرد: فردا در بندر بوشهر زمان مد اول دریا ساعت ۰۱:۱۱ دقیقه بامداد، جزر اول ساعت ۰۷:۴۱ دقیقه، مد دوم ساعت ۱۴:۵۸ دقیقه و جزر دوم دریا ساعت ۲۲:۰۹ دقیقه خواهد بود.

منبع:
برگزاری کارگاه افزایش اعتماد بنفس در خانه فرهنگ عالی‌آباد
پیغام: سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر گفت: این سازمان به‌منظور تقویت حس اعتماد به نفس کودکان از طریق آموزش مادران و خانواده‌ها، کلاس‌های آموزشی متناسب با این موضوع با حضور روانشناس بالینی در خانه فرهنگ و هنر عالی‌آباد برگزار کرد.
كدخبر: 112063
1398/10/28

به گزارش «پیغام»؛ احمد بارگاهی با بیان این که نوع اندیشه کودک درباره خودش، کلید آن چیزی ا‌ست که قرار است در آینده بشود، افزود: کودکی که به خود باور دارد، ارزش‌های سازنده و پسندیده‌ای را در خود می‌بیند و چون از خودش خوشش می‌آید، رفتارهای ارزنده و پسندیده‌ای دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: در این رابطه محققان معتقدند که اعتماد به نفس، از کودکان در برابر کسانی که آنان را خوار و کوچک می‌شمرند یا برای حس خوشبختی درونی‌شان تهدیدی به‌شمار می‌آیند، محافظت می‌کند. بر این اساس، افزایش اعتماد کودک به خود راه کارآمدی برای پشتیبانی از او در رابطه‌های نادرست و بد و کسانی ا‌ست که احترام او را نگه نمی‌دارند.

  

بارگاهی با اشاره به این که در همین راستا نقش خانواده و به‌خصوص مادران در ارتقای سطح خودباوری فرزندان و افزایش اعتماد به نفس آنها نقشی انکارناپذیر است ، بیان داشت:  سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر بر همین اساس و به‌منظور تقویت حس اعتماد به نفس کودکان از طریق آموزش مادران و خانواده‌ها، کلاس‌های آموزشی متناسب با این موضوع با حضور روانشناس بالینی در خانه فرهنگ و هنر عالی‌آباد برگزار کرد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در این کارگاه که با موضوع «اعتماد به نفس» برگزار شد، از تاثیر و نقش مهم والدین به خصوص مادران در اعتماد به نفس کودکان صحبت شد. همچنین عنوان شد که دوران نوزادی دورانی بسیارمهم برای تشکیل اعتماد به نفس در کودکان است و در این زمینه راهکارهای مناسب برای افزایش اعتماد به نفس کودکان ارائه شد.

گفتنی است، خانه فرهنگ و هنر عالی‌آباد در طول سال کارگاه‌های متنوعی را با موضوعات مختلف آموزشی برگزار می‌کند که همشهریان عزیز می‌توانند با حضور در این کارگاه‌ها به‌صورت رایگان از آموزش‌ها و خدمات ارائه شده استفاده کنند.

منبع:
قیمت شکلات گران شد
دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران از صدور مجوز افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰ درصدی محصولات مربوط به این انجمن طی سه ماه گذشته خبر داد.
كدخبر: 112062
1398/10/28

 پیغام: گزارش‌های میدانی از بازار نشان می‌دهد که قیمت برخی از انواع شکلات‌های کیلویی حتی تا ۷۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش «پیغام» به نقل  از ایسنا؛ در این باره جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد که طی سه ماه پیش مجوز افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰ درصدی محصولات این انجمن صادر شده است.

وی علت این افزایش قیمت را نوسانات نرخ ارز و گران شدن قیمت مواد اولیه عنوان کرد و گفت: زمانی که قیمت شکر در بازار افزایش پیدا کرد، تولیدکنندگان شیرینی و شکلات، شکر دولتی دریافت کردند و در این بخش افزایش قیمت صورت نگرفت، اما در حال حاضر شکر دولتی بسیار کم است.

به گفته این مقام صنفی در حال حاضر قیمت شکر دولتی ۴۰۵۰ تومان و قیمت شکر آزاد بیش از ۵۰۰۰ تومان است.

اواخر سال گذشته بود که به یکباره بازار با افزایش نرخ شکر روبه رو شد و قیمت این محصول در سطح سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشی‌های سطح محلات به حدود کیلویی ۱۰ هزار تومان رسید.

پس از آن مسؤولان مربوطه از انجام اقداماتی برای تأمین نیاز بازار از طریق تولید داخل و واردات خبر دادند که از جمله آنها عرضه شکر با نرخ تنظیم بازاری ۳۵۰۰ تومانی بود که مجموعه این اقدامات باعث شد آرام شدن بازار شکر و تعدیل قیمت‌ها در سطح بازار شد، به‌طوری‌که طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در آبان ماه امسال حدود ۵۱۰۰ تومان بوده است.

مغازه‌ای در توضیح دلایل دیگر گرانی شکلات به افزایش قیمت آرد اشاره کرد و گفت: در سال جاری قیمت گندم از ۹۰۰ تومان به ۱۸۵۰ تومان رسید و باعث شد که آرد مصرفی در صنعت شیرینی و شکلات از ۱۴۰۰ به ۲۴۵۰ تومان برسد.

شکلات شب عید نباید گران شود

وی در ادامه در پاسخ به اینکه "آیا قیمت این محصولات تا شب عید باز هم افزایش خواهد یافت"، تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار دیگر کشش افزایش قیمت ندارد و شیرینی و شکلات نیز یک کالای لوکس محسوب می‌شود، قاعدتاً برای شب عید نباید افزایش قیمتی در این بخش صورت بگیرد.

منبع:
دادستان تهران دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیان را صادر کرد
دادستان تهران به همراه جمعی از معاونین، قضات اجرای احکام و ناظر زندان و مدیران زندانهای استان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ به صورت سرزده بازدید کردند.
كدخبر: 112061
1398/10/28

به گزارش «پیغام» به  نقل از روابط عمومی داسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی دادستان تهران، تعداد زیادی از بندهای این زندان را بازدید و با کلیه زندانیان این بندها به صورت چهره به چهره ملاقات کرد.

در این دیدارهای حضوری، درخواست ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

دادستان تهران در این بازدید یک روزه دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی که باقیمانده حبس آن ها کمتر از سه ماه بود برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی را صادر و دستور داد بلافاصله لیست این افراد توسط معاونین و مسئولین زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق، به آنها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.

در این بازدید و ملاقات های چهره به چهره، دستوراتی را پیرامون رفع مشکلات قضائی زندانیان در خصوص موضوعات ذیل صادر و بر رسیدگی و اقدام عاجل به منظور پیگیری آنها تاکید شد.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریعتر با استقرار شورای حل اختلاف و با استفاده ازظرفیت قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها بعمل آید.

مقرر شد با بررسی کارشناسی توسط قضات زندان لیست کلیه زندانیانی که شرایط و استحقاق عفو موردی دارند در دستور کار کمیسیون عفو و بخشودگی جهت تقدیم به ریاست محترم قوه قضادیه قرار گیرد.

در ادامه بازدید تاکید شد ملاقاتهای حضوری زندانیان با لباس معمولی انجام و کرامت انسانی زندانیان بیشتر مد نظر قرار گیرد. در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از سایر تسهیلات به خصوص آزادی مشروط و تعلیق باقیمانده حبس نیز دستوراتی از جانب دادستان تهران صادر و مقرر شد که در این خصوص تسریع به عمل آید.

القاصی در خصوص آن دسته از محکومین که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند و توانایی پرداخت محکوم به را ندارند دستور داد که با طرح دعوای اعسار و پیگیری آن در دادگاه ها، مساعدت لازم جهت تسهیل در امور صورت گیرد.

دادستان تهران در راستای اقدام عملی برای حل مسائل و مشکلات قضائی زندانیان، دستور داد در روزهای آتی کلیه سرپرستان نواحی دادسراهای تهران به همراه کلیه قضات اجرای احکام در محل زندان حاضر و به صورت میدانی و ملاقات چهره به چهره با زندانیان به صورت موردی مسائل و مشکلات آنها را پیگیری نمایند.

در پایان دادستان تهران در راستای نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همینطور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه خال خانواده آنها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

منبع:
شورای نگهبان در برابر رد صلاحیت‌ها پاسخی دارد؟
با اين رد صلاحيت‌ها؛ وضعيت و اعتبار مجلس مشخص است. چرا مردم بايد در فرآيندي شركت كنند كه اين تعداد افرادش كه حتي از فيلترهاي تنگ و باريك و چند لايه عبور كرده‌اند به سرعت به اتهام فساد مالي رد صلاحيت شوند؟ در مورد نهاد دولت نيز كه وضع روشن است. مطابق نظر سخنگوي شوراي نگهبان رييس‌جمهورش پيشگام پروژه ضد ملي است.
كدخبر: 112060
1398/10/28

عباس عبدی در اعتماد نوشت: سخنگوي شوراي نگهبان در اظهارنظري صريح گفت كه ۹۰ نفر از نمايندگان فعلي مجلس، از سوي هيات‌هاي نظارت ردصلاحيت شدند كه اكثر آنها به دليل سوءاستفاده مالي و اقتصادي بوده است. در اين مورد چند نكته اساسي وجود دارد كه مناسب است آقاي سخنگو بدون حاشيه‌روي پاسخ دهند.

 اكثريت آنان يعني حداقل نصف به علاوه يك كه در اين مورد حداقل 46 نفر است كه به‌طور قطع مي‌تواند بيش از اينها باشند. از آنجا كه به‌طور معمول فقط بخشي از تخلفات و جرايم جامعه كشف مي‌شود، مي‌توان انتظار داشت كه واقعيت ادعاي مزبور بسيار بيش از اين است. حداقل بايد دو تا سه برابر اين رقم را به عنوان واقعيت پذيرفت. كشف قاچاق هم معمولا كمتر از ده درصد رخ مي‌دهد. كشف تخلفات هم خيلي كمتر از واقعيت است و اگر همه تخلفات پيدا و متخلف مجازات شود در اين صورت بعيد است كسي دست به تخلف بزند.

 در نتيجه مجلس موجود كه با نظارت استصوابي و رد صلاحيت‌هاي گسترده شكل گرفته است، با تعداد زيادي از افراد مشغول به كار شده يا به كار خود ادامه داده كه داراي فساد مالي و اقتصادي بوده‌اند. اولين پرسش اين است كه اين فسادها كه در چند ماه اخير رخ نداده است.

 طبعا از پيش يا همان اوايل ورود نمايندگان به مجلس بوده است، پس بايد پاسخ داد كه اين چه بررسي صلاحيت‌هايي است كه تا اين حد غير دقيق است؟ يا آنكه اين چه مجلسي و محيطي است كه به سرعت افراد سالم و داراي صلاحيت را هم فاقد صلاحيت مي‌كند به‌طوري كه مرتكب سوءاستفاده مالي مي‌شوند؟ بايد پاسخ داد كه اعتبار تصميمات چنين مجلسي چگونه است؟

 مي‌دانيم كه تفاوت تعداد آراي نمايندگان در مصوبات معمولا زياد نيست، پس چگونه چنين افرادي مي‌توانند در تصميمات اثرگذار باشند و در عين حال خروجي مصوبات آنان به نفع مردم باشد؟ بايد پاسخ داد كه آنان در كدام دادگاه محاكمه و جرم آنان اثبات شده است؟ چون سوء‌استفاده مالي و اقتصادي حتما بايد در قالب جرم رخ دهد و اثبات آن مستلزم رسيدگي قضايي و تعيين و اجراي مجازات است.

همچنين بايد اموال به دست آمده از طريق فساد و جرايم آن به مردم بازگردانده شود. بر حسب شنيده‌ها طبعا نمي‌توان داوري كرد. از جمله درباره يكي از مهم‌ترين نامزدهاي اصولگرا حرف و حديث مالي زياد است...

ولي چون به هر دليلي حكم قضايي نداشته هيات اجرايي او را تاييد كرده است. هيات‌هاي نظارت از كجا درباره هر نوع فسادي به نتيجه قطعي رسيده‌اند كه هيات اجرايي متوجه نشده است؟ به علاوه مساله فقط رد صلاحيت آنان نيست. اگر كسي فساد مالي و غيرمالي دارد بايد رسيدگي قضايي و مجازات شود. در نتيجه بديهي است كه همه اين افراد بايد محكوميت‌هاي قضايي داشته باشند؛ نه فقط در امور مالي كه در امور اخلاقي نيز بايد محكوميت داشته باشند.

كدام حكم عليه نمايندگان ردصلاحيت شده صادر شده است؟ اگر نشده، شوراي نگهبان چگونه به چنين قطعيت قضايي رسيده است؟ مگر مي‌توان خارج از فرآيند دادرسي عليه افراد چنين اتهاماتي را زد؟ و اگر پيش‌تر رسيدگي شده، چرا احكام اعلام نمي‌شود؟ جالب اينكه وقتي اين رفتار با نمايندگان مي‌شود ببين با افراد عادي چگونه برخورد شده است؟ يك پرسش پاياني هم وجود دارد و اينكه اگر يك جوان صادق و طرفدار نظام و انقلاب از شوراي نگهبان بپرسد كه من چرا بايد به كساني راي دهم كه شما امروز تاييدشان مي‌كنيد و مدتي ديگر بسياري از آنان را رد صلاحيت مي‌كنيد؛ چه پاسخي خواهيد داد؟

با اين رد صلاحيت‌ها؛ وضعيت و اعتبار مجلس مشخص است. چرا مردم بايد در فرآيندي شركت كنند كه اين تعداد افرادش كه حتي از فيلترهاي تنگ و باريك و چند لايه عبور كرده‌اند به سرعت به اتهام فساد مالي رد صلاحيت شوند؟ در مورد نهاد دولت نيز كه وضع روشن است. مطابق نظر سخنگوي شوراي نگهبان رييس‌جمهورش پيشگام پروژه ضد ملي است.

درباره دستگاه قضايي چه مي‌توان گفت؟ روشن است كه در جامعه‌اي كه نمايندگان آن متهم به فساد مالي هستند اگر رسيدگي قضايي شده بود، آنان مجازات مي‌شدند، پس حتما رسيدگي قضايي نشده است كه شوراي نگهبان و هيات‌هاي نظارتي آن شورا زحمت اين كار را البته به صورت فراقانوني مي‌كشند و آنان را رد صلاحيت مي‌كنند، بدون اينكه به لحاظ حقوقي اثبات شود، بدون اينكه اموال مسترد شود و بدون اينكه مجرمان مجازات شوند.

درباره شوراي نگهبان چه مي‌توان گفت كه نتيجه اجراي وظايفش در دوره پيش اكنون به بار نشسته و حداقل 46 نفر با فساد مالي و 90 نفر با انواع و اقسام ديگر مشكلات مواجه شده‌اند كه صلاحيت آنان رد شده است. شوراي نگهباني كه وظيفه قضايي را بدون رعايت آيين دادرسي و نيز صلاحيت قضايي انجام مي‌دهد و متهم مي‌كند ولي حق قانوني براي انجام اين كار را ندارد و از همه مهم‌تر اينكه برخي اعضايش عليه اعضاي ديگرش آشكارا اتهاماتي زده‌اند كه بسيار سنگين است و هنوز نيز رسيدگي نشده است.

حالا به بقيه نهادها كاري نداريم. وضعيت همين چهار نهاد را با يك تصميم و نظر سخنگوي شوراي نگهبان مي‌توان تحليل كرد. هر جاي اين يادداشت ايراد داشت يا سوال‌ها بي‌ارتباط بود، توضيح دهند، البته نه از طريق توييت و جملات غيرحقوقي و دست انداختن كه مشكلي را حل نمي‌كند؛ خيلي منطقي و مستدل.

منبع:
ساعت مچی گران‌قیمت دست خواستگار سارق را رو کرد
این فرد سابقه‌دار پیش از این به جرم سرقت و کلاهبرداری به زندان افتاده بود و آن‌طور که خودش می‌گوید این ترفند را در زندان فراگرفته است. به گفته پلیس، این سارق ٣٠ ساله تاکنون چند فقره سرقت به همین شگرد انجام داده است و احتمال می‌رود تعداد شاکیان این پرونده بیشتر شود. این متهم به دستور قضائی در بازداشت است و تحقیقات بیشتر در این‌باره ادامه دارد.
كدخبر: 112059
1398/10/28

پیغام: خودم را به‌عنوان دانش‌آموخته بازیگری در کشور کانادا جا زدم. وقتی مطمئن شدم که آنها پول زیادی در خانه نگهداری می‌کنند به عنوان خواستگار به خانه‌شان رفتم و محل نگهداری پول و طلا را پیدا کردم. منتظر ماندم یک شب خانه آنها خالی شود تا اینکه چند هفته قبل متوجه شدم برای سفر چند روز خانه را ترک می‌کنند. من هم از موقعیت استفاده کردم و سرقت را انجام دادم

به گزارش «پیغام» به نقل از شهروند، ساعت مچی گران‌قیمت دست خواستگار سارق را رو کرد. مرد جوان به بهانه آشنایی و ازدواج به خانه دختران جوان و پولدار می‌رفت و بعد از مدتی در فرصتی مناسب اقدام به سرقت اشیا و لوازم قیمتی از خانه طعمه‌هایش می‌کرد. این سارق، سابقه سرقت و کلاهبرداری هم دارد و با این شگرد چند سرقت انجام داده است. این جوان٣٠ ساله در بازبینی دوربین‌های مداربسته خانه یکی از مال‌باختگان شناسایی شد. درواقع خانواده مال‌باخته ساعت گران‌قیمتی را دست سارق دیدند که چندماه قبل برای داماد آینده‌شان خریده بودند. همین سرنخ باعث شد پلیس با زیر نظر گرفتن خواستگار او را شناسایی و دستگیر کند.

ماجرای این پرونده عجیب چندی پیش با مراجعه خانواده‌ا‌ی ثروتمند به اداره آگاهی کلید خورد. اعضای این خانواده به مأموارن گفتند: «ما چند روز برای مسافرت از کشور خارج شدیم، اما وقتی به خانه برگشتیم، متوجه شدیم از خانه ما سرقت شده است. سارقان هرچه پول، طلا و دلار در خانه داشتیم بردند.»

با بررسی صحنه جرم مأموران متوجه شدند این سرقت را باید فردی آشنا انجام داده باشد. شکسته‌نشدن قفل در و نوع سرقت نشان می‌داد سارق یا سارقان از محل دقیق پول و طلا اطلاع داشته‌اند. مأموران این موضوع را به خانواده مال‌باخته هم اعلام کردند، اما اظهارات اعضای این خانواده کمک چندانی به حل این پرونده نکرد. هم‌زمان چند گزارش دیگر هم از سرقت‌های مشابه در مناطق شمالی پایتخت به دست پلیس رسید؛ سرقت پول، طلا و اشیای قیمتی، بدون آنکه نشانی از شکستگی در یا پنجره باشد. مأموران با بررسی‌ بیشتر به این نتیجه رسیدند که این سرقت‌ها با هم مرتبط است و به احتمال زیاد همه آنها را یک باند سرقت انجام داده است. در حالی که کارآگاهان در پی یافتن سرنخی در این پرونده بودند، تماس یکی از مال‌باختگان مسیر تحقیقات پلیس را تغییر داد. مرد میانسال با مراجعه به اداره آگاهی به مأموران گفت که به پسر جوانی که چند وقت است به‌عنوان خواستگار دخترش به خانه او رفت‌وآمد دارد، مشکوک است. او برای اثبات ادعایش به مأموران گفت: «من و اعضای خانواده چندبار فیلم سرقت از خانه‌مان را دیدیم. هرچند سارق چهره‌اش را پوشانده بود، اما ما ساعتی را در دست سارق دیدیم که دخترم چندماه قبل برای تولد خواستگارش خریده بود. این ساعت گران است و هر کسی نمی‌تواند آن را تهیه کند.»

این مرد در ادامه اظهاراتش به مأموران گفت: «دخترم در یک میهمانی با این پسر آشنا شد و بعد از مدتی هم او به خانه ما آمد و دخترم را خواستگاری کرد. اما من و همسرم برای اینکه او را بهتر بشناسیم اجازه دادیم مدتی با دخترم در ارتباط باشد. به همین دلیل هم به خانه ما رفت‌وآمد زیادی داشت.» همین اظهارات مرد مال‌باخته کافی بود تا پلیس، مرد جوان را تحت تعقیب قرار دهد و درنهایت او را بازداشت کند.

مرد جوان هم بلافاصله پس از دستگیری به جرمش اعتراف کرد. او به مأموران گفت که پس از آشنایی با این دختر فهمیدم خانواده ثروتمندی دارد، بنابراین نقشه‌ام را عملی کردم: «خودم را به‌عنوان دانش‌آموخته بازیگری در کشور کانادا جا زدم. وقتی هم برای خواستگاری به خانه آنها رفتم و خانواده‌اش سراغ پدر و مادرم را گرفتند، در جواب گفتم آنان در کانادا زندگی می‌کنند و به‌زودی برای انجام مقدمات ازدواج ما به ایران بازمی‌گردند.» این سارق جوان مدتی به خانه دختر پولدار رفت‌وآمد داشت تا اینکه از محل نگهداری طلا و دلارها مطلع شد: «وقتی مطمئن شدم که آنها پول زیادی در خانه نگهداری می‌کنند؛ منتظر بودم یک شب خانه آنها خالی شود تا اینکه چند هفته قبل متوجه شدم برای سفر چند روز خانه را ترک می‌کنند. من هم از موقعیت استفاده کردم و سرقت را انجام دادم. فکر همه جا را کرده بودم به جز همان ساعتی که برای تولدم خریده بودند. اگر این اشتباه را نمی‌کردم، به این راحتی لو نمی‌رفتم.»

این فرد سابقه‌دار پیش از این به جرم سرقت و کلاهبرداری به زندان افتاده بود و آن‌طور که خودش می‌گوید این ترفند را در زندان فراگرفته است. به گفته پلیس، این سارق ٣٠ ساله تاکنون چند فقره سرقت به همین شگرد انجام داده است و احتمال می‌رود تعداد شاکیان این پرونده بیشتر شود. این متهم به دستور قضائی در بازداشت است و تحقیقات بیشتر در این‌باره ادامه دارد.

منبع:
مفتی فربه داعش کیست و چگونه بازداشت شد؟ +عکس
مفتی فربه داعش در موصل دستگیر شد. این مفتی داعش به حدی فربه و چاق بود که برای انتقال او از وانت استفاده کردند. دستکاه امنیتی عراق اعلام کرد این مفتی فربه داعش در منطقه «حی المنصور» شهر موصل بازداشت شد.
كدخبر: 112058
1398/10/28

پیغام: مفتی فربه داعش که دستور منفجر کردن مرقد یونس پیامبر (ع) و اعدام شماری از مخالفان این گروه تروریستی را صادر کرده بود، در موصل دستگیر شد.

به گزارش«پیغام» فرارو به نقل از العربیه نوشت، مفتی فربه داعش در موصل عراق که روزگاری در عملیات اعدام مخالفان این گروه تروریستی دست داشته و فتوای منفجر کردن مرقد یونس پیامبر (ع) را صادر کرده بود، روز گذشته از سوی نیرو‌های امنیتی عراق دستگیر شد.

  

مفتی فربه داعش کیست و چگونه بازداشت شد؟

بخش اطلاع رسانی دستگاه امنیتی عراق در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد نیرو‌های امنیتی روز پنج شنبه موفق شدند مفتی چاق و فربه داعش را که ملقب به «ابوعبدالباری» بود، بازداشت کنند.

در بیانیه دستگاه امنیتی عراق آمده است: تیم ضربت وابسته به فرماندهی پلیس نینوا طبق اطلاعات بدست آمده و پس از بررسی، جستجو و پیگیری‌های مداوم توانست مسئول امور شرعی و مفتی داعش معروف به «شفاء النعمه» و ملقب به «ابو عبدالباری» را بازداشت کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این مفتی فربه داعش به عنوان خطیب در شماری از مساجد شهر (موصل) فعالیت می‌کرد و به خطبه‌های تحریک آمیزش علیه نیرو‌های امنیتی معروف بود. او افراد را به پیوستن به داعش و بیعت با آن تشویق می‌کرد و تفکرات افراطی را در زمانی که داعش بر موصل مسلط بود، رواج می‌داد.

دستکاه امنیتی عراق اعلام کرد این مفتی فربه داعش در منطقه «حی المنصور» شهر موصل بازداشت شد.

گفتنی است مرقد تاریخی یونس پیامبر (ع) از جایگاهی ویژه در میان مردم موصل برخوردار است. در سال ۲۰۱۴ گروه تروریستی داعش در ادامه تخریب تمامی مساجد دارای ضریح و مرقد، اقدام به منفجر کردن این بنای تاریخی کرد.

گروه تروریستی داعش از ژوئن سال ۲۰۱۴ تا زمان آزادسازی موصل بوسیله نیرو‌های عراقی در ژوئیه ۲۰۱۷ کنترل این شهر را در دست داشت.

  

منبع:
بازگشت به بالا