طرح تابستانه کتاب در بوشهر آغاز شد
پیغام: اجرای طرح تابستانه کتاب 98 در استان بوشهر آغاز شد.
كدخبر: 109669
1398/04/25

به گزارش «پیغام»، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: این طرح به مدت 10 روز از امروز  با شعار "کتاب، همنشین دلنشین" آغاز و تا سوم مرداد ادامه دارد.

فاطمه کرم پور با اشاره به اینکه 10 کتاب فروشی در اجرای این طرح مشارکت دارند افزود: از این تعداد 6 کتابفروشی در مرکز استان‌ و 4  کتابفروشی در شهرستان‌ها هستند.

فاطمه کرم پور افزود: کتاب فروشی های "پاپیروس"، "خانه کتاب"، "کافه کتاب"، "کتابسرای باران"، "کتابشهر بوشهر" و "کتابسرای افشین" در مرکز استان و "سیتک"، "خانه کتاب"، "خانه کتاب چیستا" و " کتابسرای نیک" به ترتیب در شهرستان های عسلویه، دشتستان، جم و کنگان عضو طرح تابستانه کتاب 98 هستند.

وی گفت: سقف خرید کتاب در این طرح برای هر خریدار حداکثر 120 هزار تومان است و خریداران می‌توانند کتاب های مورد نیاز خود را در چند نوبت و از چند کتابفروشی تهیه کنند.

کرم پور افزود: 25 درصد برای کتاب های تالیفی و 15 درصد کتاب های ترجمه ای در کتاب فروشی های عضو طرح قابل اجرا هستند.

منبع:
در سه ماه نخست امسال،صادرات کشور به ۱۰ میلیارد دلار رسید
پیغام: صادرات سه ماه نخست کشور بدون احتساب میعانات گازی با سیر روند افزایشی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ۱۰ میلیارد دلار رسید.
كدخبر: 109668
1398/04/25

به گزارش «پیغام»؛ معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک ایران  درگفت و گو با خبرنگاران در بوشهر گفت: این میزان صادرات گرچه بدون احتساب میعانات گازی سیر صعودی تجربه کرده ولی با احتساب میعانات گازی کاهش ۶ درصدی داشته است.

احمد ذاکری افزود: منابع معدنی، پلاستیک، شیمیایی، پتروشیمی عمده کالاهای صادراتی کشور در سه ماه نخست امسال است.

وی ادامه داد: کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و چین عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران در این مدت بود.

ذاکری بدون اشاره به آمار واردات بیان کرد: عمده واردات کشور کالاهای اساسی موردنیاز است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال گذشته تراز تجاری کشور مثبت بوده تلاش می‌شود این روند در سال جاری نیز حفظ شود.

ذاکری یادآور شد: اکنون در ۳۱ استان کشور ۱۳۰ گمرک در رسته های مختلفی شامل دفاتر نظارت، اداره کل و اداره فعال هستند.

 

منبع:
کشف ۴۰ کیلوگرم تریاک در استان بوشهر
پیغام:ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر استان بوشهر با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان‌های گناوه و تنگستان ۴۰ کیلوگرم تریاک کشف کردند.
كدخبر: 109667
1398/04/25

پیغام:ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر استان بوشهر با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان‌های گناوه و تنگستان ۴۰ کیلوگرم تریاک کشف کردند.

به گزارش «پیغام»؛ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان بوشهر در جمع خبرنگاران گفت: این محموله مواد مخدر که از قبل توسط ماموران پلیس شناسایی شده بود در بازرسی غافلگیرانه از یک دستگاه خودرو در راه های ارتباطی شهرستان گناوه کشف شد.

سرهنگ عبدالرضا شبانی افزود: در این عملیات یک نفر متهم که محموله تریاک را از استان‌های همجوار به مقصد استان بوشهر بارگیری کرده بود، دستگیر شد.

منبع:
عکس/نام گذاری یکی از خیابان های تهران به نام منوچهر آتشی شاعر بوشهری
پیغام: بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به خانه شاعران به نام اهالی مطرح شعر معاصر نام‌گذاری شد.
كدخبر: 109666
1398/04/25

 

 

منبع:
رصد درآمد پزشکان
پیغام: مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دنبال پیاده‌سازی این سامانه هستند. وقتی چنین سیستم‌هایی در کشور پیاده می‌شود، کارکردهای متفاوتی خواهد داشت و هر دستگاه و شخصی از منظر خود به این موضوع نگاه می‌کند. ما امیدواریم وزارت بهداشت و درمان در بحث نظارتی و فرهنگ‌سازی، کمک کند که بتوانیم این طرح را با موفقیت اجرا کنیم.
كدخبر: 109665
1398/04/25

پیغام: بررسی بودجه‌های سنواتی در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مدعی وجود شش هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی بخش سلامت در سال 96 است. از این رو مجلس شورای اسلامی پیشنهاد الحاق بندهایی را داد که براساس آن مراکز درمانی مکلف‌اند 10 درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان را که به موجب دریافت وجه صورت‌حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود، به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوطه تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورت‌حساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. همچنین بر اساس بند (ی) این تبصره، کلیه صاحبان این حِرف، مکلف‌اند از ابتدای سال 1398 از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

به گزارش «پیغام»؛ علی رستم‌پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری مالیاتی، در گفت‌وگو با «شرق» از فراخوان سازمان مالیاتی برای ثبت‌نام مشمولین یعنی حرف پزشکی و پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در نظام پایانه فروشگاهی از اوایل مردادماه خبر می‌دهد و جزئیات دریافت مالیات از این گروه شغلی را تشریح می‌کند.

در قانون بودجه 98 مصوب شده است که کلیه صاحبان حرف پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، باید از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند. اجرای این قانون اکنون در چه مرحله‌ای است؟

مجلس محترم شورای اسلامی به موجب بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 این الزام را برای کلیه حرف و صاحبان مشاغلی که نام بردید، مقرر کرده که از پایانه فروشگاهی در چارچوب مقررات آیین‌نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کنند. ابلاغ این حکم در قالب قانون بودجه در روزهای پایانی سال 97 انجام شد. این الزام قانونی بسیار صریح و روشن است اما اجرای آن مقدماتی لازم داشت. برای اینکه فعالان اقتصادی چه در حرف پزشکی و چه سایر مشاغل بخواهند از دستگاه‌های پایانه فروشگاهی استفاده کنند صرف نصب یک پایانه فروشگاهی از کفایت لازم برای اهداف مالیاتی سازمان برخوردار نخواهد بود. به طوری که در سنوات اخیر قانون نصب و به‌کارگیری صندوق مکانیزه فروش یا همان پایانه فروشگاهی را در قوانین مختلف از جمله قانون نظام صنفی مصوب سال 1382 و اصلاحات بعدی آن، قانون برنامه پنجم توسعه مصوب سال 1390 و اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب تیرماه 1394 مورد تأکید قانون‌گذار بوده است ولی چون شبکه و زیرساخت لازم برای جمع‌آوری اطلاعات درج‌شده در پایانه‌های فروشگاهی فراهم نبوده است، عملا الزام به خرید، نصب و به‌کارگیری پایانه‌های فروشگاهی، هیچ‌گونه کارکردی برای نظام مالیاتی کشور نداشته است. قطعا این تجهیزات در فرایندهای کسب‌وکار اهداف دیگری را پشتیبانی می‌کند که بر اساس این اهداف استفاده از آنها در سطح جامعه توسعه نسبتا خوبی یافته است، اما چون اطلاعات پایانه‌های فروشگاهی جمع‌آوری و به سازمان مالیاتی کشور منتقل نمی‌شود، بنابراين اهداف مالیاتی صندوق مکانیزه فروش یا همان پایانه‌های فروشگاهی تاکنون محقق نشده است. رفع این نقیصه مستلزم ایجاد شبکه تبادل اطلاعات صندوق فروش در کشور است.

اساسا منظور از پایانه فروشگاهی مذکور در قانون بودجه چیست؟

همان‌گونه که توضیح دادم اجرای این حکم قانونی که در چارچوب آیین‌نامه اجرائی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم لازم‌الاجراست. با توجه به تجربه عدم موفقیت‌های قبلی پیاده‌سازی نظام صندوق مکانیزه فروش در کشور و نیز بروز و ظهور فناوری‌های جدید و فرصت‌های ناشی از به‌کارگیری زیرساخت و فناوری‌های موجود در کشور با رویکرد حداکثرکردن ظرفیت نصب و به‌کارگیری پایانه‌های فروشگاهی و حداقل‌کردن هزینه‌های اجرائی آن برای مردم و دولت، بازنگری برخی فرایندها و دستورالعمل‌ها و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرائی کشور در دستور کار سازمان قرار گرفت. سازمان امور مالیاتی کشور در سنوات گذشته به دنبال ایجاد شرایط فنی، حقوقی و اجتماعی لازم برای پیاده‌سازی موفق نظام صندوق مکانیزه فروش در کشور بوده است و به منظور تسهیل کاربرد صندوق فروش توسط مؤدیان محترم مالیاتی اقدام به اصلاح آیین‌نامه تبصره (2) ماده (169) توسط هیئت محترم وزیران در سال گذشته کرد.

بر اساس تعریفی که از صندوق مکانیزه فروش در این اصلاحیه صورت گرفت نوع نگاه به صندوق وسیع‌تر از گذشته شد به نحوی که اطلاق صندوق به تجهیزات سخت‌افزاری که عموما در فروشگاه‌ها برای ثبت اقلام خریداری‌شده توسط مشتریان و صدور صورت‌حساب با درج اقلام خرید مشتری و مبلغ آنها متصور بود، محدود نمی‌شود. از این به بعد هرگونه سخت‌افزار یا نرم‌افزار کاربردی (اپلیکیشن) یا پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی که امکان اتصال به سامانه سازمان را دارا بوده و حداقل قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات فروش کالا و خدمت را داشته باشد به عنوان صندوق فروش یا پایانه فروشگاهی مورد پذیرش نظام مالیاتی کشور خواهد بود. بدیهی است که این تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بر اساس استانداردهای تدوین‌شده نظام صندوق فروش مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

این قانون مربوط به بودجه 98 بود و اکنون در چهارمین ماه از سال 98 به سر می‌بریم. چرا در اجرای این قانون تا حالا به تأخیر افتاده است؟

همان‌گونه که توضیح دادم، به دلیل فقدان زیرساخت‌های لازم، اجرای این حکم بلافاصله بعد از تصویب قانون یعنی از ابتدای سال، به لحاظ فنی امکان‌پذیر نبود؛ اما پس از ابلاغ احکام بودجه سال 1398، سازمان امور مالیاتی اقدام به برگزاری جلسات متعدد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی برای مهیاکردن شرایط لازم استقرار پایانه‌های فروشگاهی در مراکز درمانی کرد. رویکرد سازمان در استقرار پایانه‌های فروشگاهی در مراکز درمانی عموما معطوف به نصب دستگاه‌های کارتخوان بانکی (POS) در این مراکز است. اتخاذ این رویکرد به چند دلیل صورت گرفته است. اول اینکه نصب این دستگاه‌ها در مراکز درمانی تقریبا بدون تحمیل هزینه استقرار پایانه فروشگاهی بوده و دوم اینکه عموما دریافت‌کنندگان خدمات درمانی در کشور نیازمند دریافت صورت‌حساب خدمات ارائه‌شده به تفصیل نوع خدمات و مبلغ هر خدمت نبوده و صرفا یک رسید پرداخت وجه مورد تأیید سازمان امور مالیاتی از کفایت لازم برخوردار خواهد بود و سوم اینکه استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانکی نیازمند کاربر خاصی نبوده و عموما مردم و مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی خودشان مستقلا می‌توانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند و در نتیجه نصب و استفاده از این نوع پایانه فروشگاهی برای مشمولان (جامعه پزشکی و دامپزشکی کشور) تقریبا بدون هزینه خواهد بود. برای اجرای این رویکرد جلساتی با نمایندگان محترم سازمان نظام ‌پزشکی ایران و سازمان نظام دامپزشکی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بانک مرکزی و شرکت شاپرک و برخی از شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت بانکی (pspها) داشته‌ایم و خوشبختانه با مساعدت همه ذی‌نفعان یادشده این رویکرد با موفقیت مرحله اجرای آزمایشی خود را سپری کرده و در‌حال‌حاضر تقریبا شرایط آماده است و به احتمال زیاد از اوایل مرداد فراخوان ثبت‌نام مشمولان یعنی حِرَف پزشکی و پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در نظام پایانه فروشگاهی را اعلام خواهیم کرد تا مشمولان محترم از طریق پرتال سازمان اقدام به ثبت‌نام کرده و با درج مشخصات پایانه فروشگاهی (کارتخوان خود) آمادگی خود را برای استفاده از پایانه فروشگاهی به سازمان اعلام کنند؛ سپس سازمان امور مالیاتی شناسه هر‌کدام از پایانه‌های فروشگاهی نصب‌شده در مراکز درمانی را به صورت سیستمی اعلام و سپس پایانه‌های فروشگاهی مورد تأیید سازمان قابل بهره‌برداری خواهند بود. اگرچه تأخیر داشته‌ایم و از اول سال باید قانون را اجرا می‌کردیم؛ اما همان‌طور که گفتم، لازم بود زیرساخت آن آماده شود. ما تمام تلاش‌مان را کردیم و در‌حال‌حاضر توانسته‌ایم به شرایط لازم و حداقلی برسیم. اگر بانک مرکزی مقدار بیشتری با سازمان امور مالیاتی کشور همراهی و همیاری داشته باشد، هرچه سریع‌تر و مطلوب‌تر می‌توانیم به اهداف خود در استقرار نظام سامانه فروش، نه‌فقط برای جامعه پزشکی و دامپزشکی کشور بلکه برای همه مشمولان فراخوان‌شده این نظام برسیم.

نقش بانک مرکزی در اجرای این قانون چیست؟

 ماده (9) آیین‌نامه اجرائی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 18/12/1397 هیئت محترم وزیران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده است با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور در مدت یک سال از تاریخ لازم‌الاجراشدن مصوبه پایانه‌های پرداخت، اعم از پایانه‌های پرداخت کارتخوان و پایانه‌های پرداخت مجازی؛ مانند درگاه پرداخت اینترنتی را ساماندهی کند و با ایجاد تناظر بین آنها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی، به هر‌یک از پایانه‌های پرداخت، شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از گذشت زمان یادشده، ارائه خدمت به پایانه‌های پرداخت فاقد شماره یکتا متوقف خواهد شد. همچنین به موجب تبصره این ماده بانک مرکزی موظف شده است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌های شبکه پرداخت بانکی (شاپرک) و شبکه شتاب را به ترتیبی که سازمان درخواست می‌کند، در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد.

از‌ آنجا‌ که برای سهولت کار مؤدیان مشمول، رویکرد سازمان استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانکی به‌عنوان پایانه فروشگاهی در اکثر قریب به اتفاق مراکز ارائه‌کننده خدمات درمانی است؛ بنابراین نظام بانکی کشور و شبکه پرداخت بانکی که تحت مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارند، ضمن هماهنگی با سازمان امور مالیاتی کشور و انجام مقداری از اصلاحات و تغییرات لازم نرم‌افزاری در سامانه‌های خود، به‌راحتی همه دستگاه‌های کارتخوان را به پایانه فروشگاهی مد‌نظر برای این بخش از مشمولان تبدیل خواهند کرد. سازمان امور مالیاتی به صورت آزمایشی با یکی از بانک‌های تجاری کشور و شرکت ارائه‌کننده خدمات پرداخت بانک یادشده، تغییرات لازم را در سامانه کارتخوان‌های این بانک به عمل آورده و در‌حال‌حاضر این سامانه می‌تواند نقش پایانه فروشگاهی را برای مؤدیان محترم و نظام مالیاتی کشور ایفا کند. بانک مرکزی و شرکت شاپرک که زیرمجموعه بانک مرکزی بوده و متولی اصلی شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت (PSP) کشور است، می‌تواند به کمک سازمان بیاید. اگرچه بانک مرکزی و شرکت شاپرک همکاری نسبتا مناسبی داشته‌اند؛ اما هماهنگی‌ها باید تسریع شود تا طرح زودتر و با حداکثر موفقیت به سرانجام برسد.

گروهی از پزشکان معتقدند سازمان امور مالیاتی به جای پیگیری تصویب این قانون و صرف زمان و هزینه بسیار می‌توانست از طریق بیمه‌ها به اسناد پزشکان دست یابد تا جامعه سفیدپوشان با چنین فشارهایی مکدر نشود؛ چرا این اقدام صورت نگرفت؟

اولا سازمان امور مالیاتی کشور پیگیر تصویب این قانون نبوده است و حتی در چارچوب قوانین و مقررات و اختیارات خود که ناشی از آیین‌نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم است، تا قبل از سال 98 هیچ‌گونه فراخوانی مبنی بر الزام ارائه‌کنندگان خدمات درمانی به نصب و استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش یا پایانه فروشگاهی نداشته است. اما پس از ابلاغ قانون بودجه به عنوان یک دستگاه مجری و مسئول پیگیر اجرای کلیه مصوبات مجلس محترم شورای اسلامی من‌جمله اجرای حکم بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 خواهد بود. ثانیا به نظر می‌رسد اجرای قانون از سوی آحاد مردم جامعه به‌ویژه جامعه محترم و فرهیخته پزشکان و پیراپزشکان و داروسازان و دامپزشکان کشور نه تنها باعث تکدر خاطر نخواهد بود، بلکه باعث مباهات نیز خواهد بود. ثالثا همان‌گونه که مطلع هستید، خدمات ارائه‌شده در بخش قابل توجهی از مراکز درمانی مانند مطب پزشکان تحت پوشش انواع بیمه‌های سلامت قرار ندارد و در مراکزی هم که طرف قرارداد بیمه‌ها هستند، چون نرخ تعرفه مورد استفاده بخش خصوصی مبتنی بر نرخ گذاری سازمان نظام پزشکی بوده است،  تعرفه‌های مورد استفاده در بخش دولتی تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد و از آنجا که قراردادهای سازمان‌های بیمه‌ای کشور مبتنی بر تعرفه‌های خدمات درمانی بخش دولتی منعقد می‌شود، بنابراین فقط سهم کوچکی از هزینه پرداختی بیماران از طریق بیمه‌های درمانی دارای پوشش بیمه‌ای بوده که اطلاعات مربوط به این بخش هم از سوی سازمان‌های بیمه‌ای به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود. اما هیچ‌گونه اطلاعاتی از آن بخشی که به دلیل فقدان پوشش بیمه، از سوی بیمار به صورت نقدی پرداخت می‌شود (که سهم قابل توجهی هم هست) در دسترس نظام مالیاتی کشور نیست. بنابر این اگر برای تعیین درآمد این گروه از مؤدیان محترم مالیاتی صرفا به اطلاعاتی که از طریق بیمه‌ها دریافت می‌کنیم اتکا کنیم، به عددی کمتر از درآمد هر فعال در بخش درمانی کشور که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند، اکتفا کرده‌ایم که با اصول حسابرسی مالیاتی و برقراری اصل عدالت مالیاتی در جامعه در تضاد و تزاحم خواهد بود. این موضوع یکی از دلایل الزام کاربرد کارتخوان است. صرف نظر از این موضوع، الزام اجتماعی و حفظ تکریم مراجعه‌کنندگان را هم باید مدنظر داشت. امروز شرایط به‎‌گونه‌ای است که مردم کمتر پول نقد جابه‌جا می‌کنند. طبیعتا وقتی افراد به یک مرکز پزشکی و درمانی برای دریافت خدمات مراجعه می‌کنند، بیشترین دغدغه و توجه آنها درمان بیمارشان است نه اینکه به جهت فقدان دستگاه‌های کارتخوان در مطب‌ها یا عدم تمایل بخشی از جامعه پزشکان به استفاده از این دستگاه‌ها، نگران جابه‌جایی و همراه‌داشتن مقادیر قابل توجهی از وجه نقد باشند. پس اگر از بعد اجتماعی هم به آن نگاه کنیم، وظیفه اجتماعی ما است که این امکانات را در اختیار مردم بگذاریم. فرقی ندارد که ارائه این ابزار مبتنی بر قانون و دستورالعمل‌های سازمان امور مالیاتی کشور باشد یا با انگیزه‌های شخصی و خیرخواهانه جامعه پزشکی، مهم تسهیل خدمت‌رسانی به مردم است.

طبق ماده 169 قانون مکرر مالیات‌های مستقیم، یکی از راه‌های دستیابی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات پزشکان جهت راستی‌آزمایی اظهارنامه‌هایشان،دسترسی این سازمان به اطلاعات مالی- اعتباری، مشخصات دارایی‌های ملکی و سرمایه‌ای اشخاص از جمله پزشکان بود؛ چرا از این راه استفاده نشد؟

مجموع اطلاعاتی که سازمان مالیاتی می‌تواند از فعالان اقتصادی بگیرد، در چارچوب دو قانون قرار می‌گیرد که یکی از آنان ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرائی تبصره (3) این ماده  و دیگری حکم ماده (169) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرائی تبصره (5) این ماده است. تشکیل پایگاه اطلاعات مؤدیان و تعیین مالیات مبتنی بر اطلاعات این پایگاه از جمله آرزوهای دیرینه نظام مالیاتی کشور بوده است که خوشبختانه پس از اصلاحیه سال 1394 قانون مالیات‌های مستقیم و پیش‌بینی احکام قانونی لازم و ضمانت‌های اجرائی نسبتا مناسب، شرایط ایجاد چنین پایگاهی در نظام مالیاتی کشور تسهیل شد. در حال حاضر حجم و تنوع و ماهیت اطلاعات تجمیع‌شده در این پایگاه برای راستی‌آزمایی دقیق اطلاعات مندرج در اظهارنامه‌های ابرازی مؤدیان از کفایت لازم برخوردار نیست، البته این مطلب به مفهوم عدم شکل‌گیری این پایگاه نیست. بلکه به دلیل عدم همکاری لازم برخی دستگاه‌های دارنده اطلاعات و کیفیت اطلاعات دریافتی، دقت لازم برای راستی‌آزمایی سیستمی اظهارنامه‌های مالیاتی را کاهش داده است. برای مثال طبق آیین‌نامه اجرائی تبصره (5) ماده (169) مکرر، نظام بانکی کشور مکلف شده است سه قلم اطلاعات از حساب‌های بانکی مؤدیان مالیاتی را به سازمان اعلام کند. البته در مورد اشخاص حقیقی هم این امر منوط به عبور گردش حساب بانکی از یک حد آستانه خواهد بود (50 میلیارد ریال)؛ یعنی اگر فردی گردش مالی و مجموع حجم حساب‌های بانکی‌اش از رقم پنج میلیارد تومان عبور کرد، نظام بانکی سه عدد را به سازمان مالیاتی اعلام می‌کند. در این روش جمع گردش حساب‌های بانکی فرد مدنظر است. با این سه قلم نمی‌توان نسبت به اظهارنامه ابرازی مؤدی و تعیین درآمد مشمول مالیات آن اقداماتی صحیح را انجام دهد. اما وقتی ما دستگاه کارتخوان را نصب می‌کنیم ریز اطلاعات حساب بانکی به دستگاه دریافت متصل خواهد شد. ویژگی بارز این روش این است که با معرفی حساب بانکی متصل به دستگاه کارتخوان ازسوی مشمولین، عملا اعلام می‌شود که گردش پولی این حساب کاملا مربوط به فعالیت شغلی صاحب حساب است و اطلاعات سایر حساب‌های بانکی این اشخاص ارتباطی با فعالیت اصلی ایشان که همان ارائه خدمات درمانی است، ندارد؛ بنابراین امکان تداخل فعالیت‌های مختلف به لحاظ منطقی در حساب‌های بانکی متعدد وجود نخواهد داشت.

به‌کارگیری این سیستم به‌جز راستی‌آزمایی اظهارنامه‌های پزشکان چه فواید دیگری خواهد داشت؟

کلیه فعالان اقتصادی مکلف به استفاده از این سامانه‌ها هستند. در این صورت یک رونوشت واقعی از تمام صورت‌حساب‌هایشان در پایگاه مالیاتی سازمان می‌آید و انباشته می‌شود و سازمان مبتنی‌بر این اطلاعات هم می‌تواند اجرای نظام حسابرسی مبتنی‌بر ریسک را در کشور پیاده‌سازی کند و هم به صورت شفاف و صحیح حکم تبصره ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم را اجرا کند. از طرفی اگر مؤدی برای حسابرسی انتخاب شد، یک برنامه حسابرسی مالیاتی مناسب و مبتنی‌بر اطلاعات درآمدی او طرح‌ریزی و اجرا خواهد کرد. به تجربه ثابت شده است مؤدیان ما وقتی متوجه می‌شوند سازمان مالیاتی اطلاعات خوبی دارد و مالیاتی تشخیصی آن مبتنی‌بر اطلاعات صحیح درآمدی آنهاست، تمکین مالیاتی آنها افزایش یافته و عموما وارد فاز دادرسی مالیاتی و رفع اختلاف مالیاتی نمی‌شوند و در نتیجه پرونده‌های مالیاتی آنان به‌لحاظ درآمد مشمول مالیات می‌شود و مالیات متعلقه در کمترین بازه زمانی به قطعیت می‌رسد. این موضوعی است که ما را ملزم به نصب این سیستم می‌کند. اگر بخواهیم در بخشی فراتر از پزشکان نگاه کنیم این سیستم درباره فعالان اقتصادی هم کاربرد دارد. امروز در اکثر نقاط کشور فعالیت‌های اقتصادی زیر‌زمینی و غیرشفاف وجود دارد که مبتنی‌بر صورت‌حساب رسمی نیست. افراد از صورت‌حساب‌های چاپی یا بدون سربرگ خودشان برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند که هیچ‌گونه کنترلی بر نحوه صدور این صورت‌حساب‌ها وجود ندارد و گاهی حتی نسخه چاپی از فاکتور هم وجود ندارد و یک برگه فروش بدون سربرگ و مشخصات هویتی کامل خریدار و فروشنده رد و بدل می‌شود که در بهترین حالت یک مهر از فروشنده پای این برگه خورده است. متأسفانه این‌گونه صورت‌حساب‌ها در نظام مالیاتی قابل استناد نیست و بخشی از اختلافات مالیاتی مؤدیان محترم با مأموران مالیاتی مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش این‌گونه مستندات ارائه شده است. اما وقتی سامانه فروش و پایانه‌های فروشگاهی در کشور پیاده شود، تمام صورت‌حساب‌های فعالان اقتصادی و کسب‌وکارهای کشور که به امر فروش کالا و خدمت اشتغال دارند، در بستر این سامانه تولید شده و در کشور گردش پیدا می‌کنند و یک نسخه از آنها هم نزد سازمان مالیاتی ذخیره می‌شود.

یکی از تعریض‌هایی که پزشکان مطرح می‌کنند این است که برای به‌دست‌آوردن سود لازم است که میزان مخارج پزشکان از درآمد آنان کم شود، درحالی‌که مخارج آنان قابل مستندسازی نیست چون اصناف یا فاکتور رسمی نمی‌دهند یا کد اقتصادی ندارند، درنتیجه هزینه‌های پزشکان مورد قبول سازمان مالیات واقع نشده و درآمدشان به طور کاذب زیاد نشان داده می‌شود، پس مالیاتشان بالاتر می‌رود؛ برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

اکنون سال‌هاست در سازمان امور مالیاتی مطابق با قانون، الزاماتی وضع شده است؛ از جمله اینکه برای انجام معاملات فقط باید از صورت‌حساب‌های رسمی استفاده شود. اینجاست که خریدار وقتی برای خرید کالایی مراجعه می‌کند موظف است فقط صورت‌حساب رسمی دریافت کند، ضمن اینکه فروشنده هم موظف است صورت‌حساب رسمی بدهد، زیرا هنوز شرایط کاغذی است و اگر هر کدام از طرفین معامله به تکلیفشان عمل نکنند، مشمول تبعات قانونی می‌شوند. البته برای پیاده‌سازی سامانه فروش و صورت‌حساب الکترونیکی که در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان الزامات و کارکردهای آن تبیین شده است، منتظر تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی هستیم. این قانون اکنون در مرحله تصویب در شورای نگهبان است. ایرادهای آن گرفته ‌شده و برگشته است. در ماه جاری یا حداکثر ماه آینده به قانون تبدیل و برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد. بر اساس این قانون سازمان امور مالیاتی کشور موظف شده است در 15 ماه از تاریخ ابلاغ، قانون سامانه‌ای را در کشور فعال کند که تمامی صورت‌حساب‌های فروش کالا و خدمات به صورت الکترونیکی در بستر این سامانه صادر خواهد شد و سه ماه پس از راه‌اندازی سامانه، صورت‌حساب خارج از سامانه اصلا معنا و مفهومی نخواهد داشت و در مراجع مالیاتی قابل استناد نخواهد بود. این یک الزام قانونی و حقوقی است که تبعیت از آن امتیازات متعددی (به متن لایحه مراجعه شود) برای مؤدیان مالیاتی و مصرف‌کننده نهایی دارد. پس بحث‌هایی مثل این موارد که کسی صورت‌حساب نمی‌دهد یا پزشکان معترض‌اند که نمی‌توانند صورت‌حساب مستند جمع کنند و مستندسازی کنند، در آینده نزدیک برطرف خواهد شد. اما در‌حال‌حاضر و تا آن زمان، گروه‎های پزشکی موظف‌اند با گرفتن صورت‌حساب‌های معتبر کاغذی اثبات ادعای هزینه خود را داشته باشند.

دیگر از مسائلی که پزشکان برای مالیات مطرح می‌کنند درنظرنگرفتن طلب وصول‌نشده پزشکان از بیمه‌هاست. آیا به‌راستی آنان باید بر درآمدی مالیات دهند که وجود ندارد؟

طبق اصول حسابرسی تجاری و مالیاتی، اندازه‌گیری و شناسایی درآمد به روش تعهدی است؛ یعنی اساسا در حسابداری غیردولتی، اصل تعهدی حاکم است. در اصل تعهدی، بحث نقدی دریافت‌کردن یا دریافت‌نکردن، تعیین درآمد نمی‌کند؛ مثلا بنده با شما کار تجاری دارم و کالایی را به شما می‌فروشم، ممکن است شرط ما این باشد که من پول آن را سال دیگر از شما بگیرم، اما چون امسال فروش تحقق یافته و من کالا یا خدمتی را به شما تحویل دادم، باید آن را به‌عنوان درآمدم شناسایی کنم. اینکه جامعه پزشکی می‌گوید ما این درآمد را هنوز دریافت نکرده‌ایم درست است، اما چون اصل تعهدی حاکم است، موظف هستند درآمد خدمتی را که به بیمار می‌دهند، شناسایی کنند. اگر احیانا بیمه در پرداخت وجوه به پزشکان قصوری کرده یا عدم پرداختی داشته است، بخشی که پرداخت نشده به‌عنوان هزینه آن دوره شناسایی می‌شود؛ ولی اینکه بگویند پول را از بیمه دریافت نکرده‌اند، آن‌هم در حالی که این پول درصد چندان زیادی از سهم درآمدی پزشکان را شامل نمی‌شود، دلیل موجهی نیست.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه‌و‌بودجه چندی پیش اشاره کرد برخی پزشکان برای دورزدن مالیات دستگاه‌های پوز را به نام فرزندان یا منشی خود می‌گرفتند، اما تراکنش‌های مشکوک آن سرانجام باعث پیگیری سازمان امور مالیاتی شد؛ برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام شد؟

اگر پیاده‌سازی سیستم با تأخیر مواجه شد، به دلیل این دست از مشکلات بود. الان در این روش هر دستگاه کارتخوانی که در هر مطب پزشکی نصب می‌شود، متصل به حساب ارائه‌کنندگان خدمات درمانی یعنی پزشک، پیراپزشک و... خواهد بود. حتما حساب متعلق به خودش خواهد بود در غیر این صورت دستگاه کارتخوان کار نخواهد کرد و به این مفهوم است که آن آقا یا خانم پزشک یا آن مرکز درمانی، به تکلیف خود عمل نکرده است. بنابراین از این پس دستگاه کارتخوانی در مطب‌ها کار خواهند کرد که متعلق به صاحب مطب بوده و پشت آن حساب بانکی متعلق به صاحب مرکز پزشکی یا مطب باشد. اساسا دیگر انتقال پوز از مغازه خواربارفروشی به مطب دکتر امکان‌پذیر نیست و این امر را دریافت‌کننده خدمات درمانی نیز می‌تواند مشاهده و کنترل کند.

نظارت بر سیستم و سامانه‌ای که فرمودید، چطور انجام خواهد شد؟

این اتفاق با کمک و نظارت نظام بانکی خواهد افتاد. بانک مرکزی و شبکه شاپرک در اینجا وارد می‌شوند و همان‌طور که گفتم، همکاری خواهند کرد. این کنترل‌ها از یک سو سیستماتیک بوده و از سوی دیگر نهادهای نظارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی کشور و سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام دامپزشکی کشور باید مشارکت فعالانه‌ای در امر بازرسی‌های میدانی داشته باشند.

آیا همکاری از سوی سایر بخش‌ها برای راه‌اندازی این سامانه به‌خوبی انجام می‌شود؟

بله؛ از اینجا به بعد هم امیدواریم این اتفاق بیفتد.

دستگاه‌هایی مثل وزارت بهداشت یا سازمان بازرسی کل کشور که به‌عنوان نهادهای ناظر مسئولیت بیشتری در این راه داشتند، چگونه عمل کردند؟

مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دنبال پیاده‌سازی این سامانه هستند. وقتی چنین سیستم‌هایی در کشور پیاده می‌شود، کارکردهای متفاوتی خواهد داشت و هر دستگاه و شخصی از منظر خود به این موضوع نگاه می‌کند. ما امیدواریم وزارت بهداشت و درمان در بحث نظارتی و فرهنگ‌سازی، کمک کند که بتوانیم این طرح را با موفقیت اجرا کنیم. دستگاه‌های نظارتی همواره حضور داشته و کمک کرده‌اند؛ مثلا در همین جلسه اخیری که با سازمان نظام پزشکی و نظام دامپزشکی داشتیم، نماینده سازمان بازرسی کل کشور در جلسه حضور یافت و از پیاده‌سازی و اجرای سامانه پشتیبانی کرد. ما همواره حمایت دستگاه‌های نظارتی را از سازمان مالیاتی داشته‌ایم. این طرح، طرحی نیست که برای یک سال آن را اجرا کنیم؛ وقتی پزشکان در قانون بودجه 98 فراخوان شدند، به این مفهوم است که از 98 به بعد هم مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی نصب‌شده هستند و این کار بلندمدت و ادامه‌دار خواهد بود و معطوف به یک سال نیست. بنابراین همه دستگاه‌های اجرائی مرتبط با این امر و سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد و مراجع نظارتی و به‌طور‌کلی حاکمیت، برای پیاده‌سازی و اجرای چنین سامانه‌ای ضمن پشتیبانی کامل از اجرای قانون باید در حدود وظایف و اختیارات خود به سازمان امور مالیاتی کمک کنند. 

منبع:
تصاویر/ عبور میلیمتری هواپیماها از روی گردشگران!
پیغام: فاصله هواپیما با این افراد به حدی کم است که هر لحظه امکان وقوع حادثه برای آنان وجود دارد. در یک روز شلوغ حتی تا 100 گردشگر نیز در اطراف باند فرودگاه حضور می یابند.
كدخبر: 109664
1398/04/25

پیغام: لحظه فرود آمدن هواپیماها در یک جزیره در یونان گردشگران را به این نقطه کشانده است.

به گزارش «پیغام» به نقل از فرارو، تصاویری دراماتیک و ترسناک از لحظه فرود هواپیماها به باند فرودگاه ملی جزیره اسکیاتوس منتشر شده که در آن گردشگران از اینکه هواپیما به فاصله چند متری از روی سر آنها عبور می کند هیجان زده می شوند.

فاصله هواپیما با این افراد به حدی کم است که هر لحظه امکان وقوع حادثه برای آنان وجود دارد. این فرودگاه به دلیل اینکه باندی کوتاه دارد هواپیماها را مجبور می کند تا با ارتفاع کم فرود بیایند.

در هر ساعت چند هواپیما در فرودگاه اسکیاتوس فرود می آید و گردشگران در ساحل و نزدیکی باند فرودگاه می روند تا هوایپما را از نزدیکترین فاصله مشاهده کنند.

در یک روز شلوغ حتی تا 100 گردشگر نیز در اطراف باند فرودگاه حضور می یابند.

سال 2017 یک زن بر اثر برخورد یک هواپیماها در این نقطه جان خود را از دست داد.

 

 

 

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

 

 

منبع:
گزارشی از ابتلا به تب کریمه کنگو در استان بوشهر نداشته‌ایم
پیغام: مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر در خصوص وضعیت بیماری تب کریمه کنگو گفت: بوشهر جزو استان های پاک است و در طی سال های 97 و 98 هیچ گزارشی (انسان یا دام) مبنی بر ابتلا به بیماری تب کنگو در این استان نداشته ایم.
كدخبر: 109663
1398/04/25

به گزارش«پیغام»؛دکتر مرتضی بحرانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به راه های انتقال ویروس بیماری تب کریمه به انسان عنوان کرد: این بیماری بیشتر از طریق فرآورده های گوشتی و کشتار دام غیرمجاز منتقل می شود و بیشتر افرادی که به طور مستقیم با لاشه، دام و یا کشتار سروکار دارند و یا افراد در تماس با این بیماران، در معرض خطر هستند.

وی افزود: ویروس این بیماری در دام علائم ظاهری چندانی ندارد و به شکل یک تب زودگذر خود را نشان می دهد.

مدیرکل دامپزشکی بوشهر بیان کرد: بیماری تب کریمه کنگو در انسان باعث خونریزی های مکرر داخلی می شود و در نقاط مختلف بدن خونریزی های زیرپوستی و داخلی رخ می دهد و سپس فرد دچار کم‌خونی و افت فشار خون و در انتها مرگ می شود.

بحرانی تاکید کرد: دوره این بیماری در حدود یک هفته پس از ابتلا و بروز علایم می باشد و روند سریعی دارد که بستگی به میزان خونریزی داخلی در بدن دارد و اگر عملیات درمانی و تشخیص درستی صورت نگیرد مرگ حادث می شود.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با ویروس CCHF بیشتر اقدامات پیشگیری مطرح است، گفت: در این زمینه مقابله با انگل های خارجی به خصوص کنه که ناقل ویروس بیماری است انجام می شود، همچنین در طول سال و در فصول خاصی عملیات سم‌پاشی به منظور کنترل جمعیت کنه انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر تصریح کرد: تمام کشتارگاه های استان مجهز به پیش سرد هستند، به این صورت که پس از کشتار لاشه های دام در دمای 3 تا 5 درجه (دمای یخچال) قرار می گیرند و حدود 24 تا 48 ساعت در آنجا می مانند تا PH لاشه به سمت اسیدی شدن پیش برود که همین کار سبب می شود ویروس بیماری -که در مقابل PH پایین بسیار حساس است- از بین رفته و حذف شود.

دکتر مرتضی بحرانی یادآور شد: لاشه های پیش سرد گذاری شده که PH آنها پایین آمده حتما ایمن می شوند.

مردم از خرید دام و طیور زنده و کشتار غیرمجاز پرهیز نمایند

وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی عنوان کرد: مردم از خرید دام و طیور زنده و انجام کشتار اجتناب کنند، همچنین از خرید مرغ زنده و یا کشتارهای غیرمجاز پرهیز نمایند. بنابراین در این زمینه توصیه ما به مردم مراعات مسائل امنیت زیستی برای تامین امنیت غذایی و سلامت خانواده است.

گفتنی است CCHF یکی از بیماری های ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات و یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود. این بیماری در انسان، بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا است.

 تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که نشانه درمانگاهی مشهودی در دام‌های آلوده ندارد و ازاین‌رو اقدامات دامپزشکی صرفاً به‌منظور تأمین بهداشت جمعیت انسانی و متعاقب گزارش وقوع بیماری در انسان، آغاز می‌شود.

منبع:
یک دروازه‌بان زیر ۲۳ سال به اردوی شاهین بوشهر پیوست
پیغام: یک دروازه بان زیر ۲۳ سال به اردوی تیم شاهین شهرداری اضافه شد.
كدخبر: 109662
1398/04/25

به گزارش «پیغام»، با درخواست  کادر فنی  علیرضا سیاهوشی دروازه بان سال‌های گذشته تیم‌های پایه که هم اکنون سهمیه زیر ۲۳ سال محسوب می‌شود از امروز  به اردوی تیم شاهین شهرداری بوشهر ملحق شد.

منبع:
حضور عکاس بوشهری در نمایشگاه عکس کره جنوبی
پیغام: عکاس بوشهری به نمایندگی از کشورمان با عکس‌هایی از کویر ایران در نمایشگاه گروهی «عکاسی معاصر با رویکرد چشم انداز» در کشور کره جنوبی حضور یافت.
كدخبر: 109661
1398/04/25

به گزارش«پیغام»به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر، سعید عرب زاده از استان بوشهر در نمایشگاه عکاسی معاصر با رویکرد چشم انداز، پنج عکس از کویر ایران را به نمایش گذاشته است.

در این نمایشگاه هنرمندانی از کشور‌های ژاپن، کره جنوبی، انگلستان و ویتنام حضور دارند.

عرب زاده در دو زمان در این نمایشگاه شرکت می‌کند، نمایشگاه اول در موزه هنر سونگوانگ اینچئون کره جنوبی از تاریخ ٢٥ تیر تا ۲ مرداد و نمایشگاه دوم از ٢٦ مرداد تا اول شهریور در گالری اف شهر جئونجو کره جنوبی برپا می‌شود.

سعید عرب زاده عکاس و مدرس عکاسی، ویرایش عکس و همچنین هنرمند ممتاز فدراسیون بین المللی هنر عکاسی است.

وی داور چندین جشنواره ملی و بین المللی بوده و دارنده بیش از ۶۰ مقام بین المللی است.

همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی در استان‌های مختلف و خارج از کشور از دیگر فعالیت‌های هنری این عکاس بوشهری است.

منبع:
۷۵۰۰‌ مترمکعب پروژه آب‌‌شیرین کن تنگستان فعال شد
پیغام: فرماندار تنگستان با تاکید بر حل مشکلات آبرسانی روستاهای ساحلی گفت:پروژه آب‌‌شیرین کن ۷۵۰۰ مترمکعبی نوار ساحلی دلوار تنگستان فعال شده که با بهره‌برداری از آن مشکل تامین آب آشامیدنی این شهر و روستاهای ساحلی تنگستان برطرف می‌شود.
كدخبر: 109660
1398/04/25

به گزارش«پیغام»به نقل از تسنیم، عبدالحسن رفیعی‌پور در نشست با دهیاران بخش  ساحلی دلوار و خانواده‌های آنها ضمن تشکر از تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی دهیاران ، به نقش و جایگاه مهم دهیار به‌عنوان مدیر ارشد روستا اشاره کرد و اظهار داشت: دهیاران به‌عنوان منتخبان غیرمستقیم مردم، مجری تصمیمات شورا و مدیریت کلان شهرستان می‌باشند و بازوان اجرایی بخشدار و پیشانی ارائه خدمت در روستاها به شمار می‌روند.

فرماندار تنگستان بر نقش و اهمیت دهیاری در رشد، توسعه پایدار و افزایش سطح رفاه روستاییان تاکید کرد و افزود: ما باید به دنبال باز کردن گره‌های زندگی مردم باشیم و به هر طریقی که می‌توانیم، رضایت مردم را جلب کنیم ، دهیاری‌ها نیز به سبب ارتباط مستقیم با روستاییان از تمام مسائل و مشکلات حوزه کاری خود آگاه هستند و می‌توانند بهترین برنامه ریزی را در این زمینه انجام دهند.

وی به اهمیت توسعه روستایی در دولت اشاره کرد و گفت: خدمات دولت تدبیر و امید در روستاها نشان دهنده اهمیت توسعه روستایی و ایجاد امکانات مورد نیاز برای روستائیان است و دولت تدبیر و امید یک نگاه ویژه به روستاها دارد و معتقد است توسعه روستاها زیربنای توسعه ملی است.

رفیعی‌پور با اشاره به مشکلات بحران آب و راه‌های ارتباطی در بخش ساحلی دلوار  تنگستان افزود: پروژه آب‌‌شیرین کن 7500 مترمکعبی دلوار فعال شده که با بهره‌برداری از آن مشکل تامین آب آشامیدنی این شهر و روستاهای ساحلی تنگستان برطرف می‌شود.

فرماندار تنگستان سد خاییز را یکی از پروژه‌های مهم تنگستان دانست و خاطر نشان کرد: با تکمیل این پروژه مهم ضمن تامین آب اراضی کشاورزی به ویژه نخلستان‌های اهرم زمینه ایجاد اشتغال روستایی بیش از پیش فراهم می‌کند.

وی، محور ساحلی تنگستان را پرخطر دانست و با بیان اینکه سال قبل 54 نفردر این محور کشته شدند افزود: تکمیل بزرگراه تنگستان به دیر در نوار ساحلی امری مهم و ضروری است که در این راستا راهکارهای لازم برای تسریع این پروژه تدوین شده است.

رفیعی‌پور با تاکید بر توجه به اشتغال روستایی بیان کرد: سال قبل 27 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی تخصیص یافت که نقش تاثیرگذاری در اجرای طرح‌های تولیدی و اقتصادی داشت.

رفیعی‌پور، تنگستان را نماد مبارزه با استعمار داست و تاکید کرد: تنگستان دارای 3 شهر و 124 روستا است که 70 درصد جمعیت تنگستان در روستاها سکونت دارند.

وی  با تاکید بر تحقق مطالبات مردم تنگستان در حوزه آب آشامیدنی و محور مواصلاتی اظهار امیدواری کرد: با اجرا و بهره برداری از آب شیرین کن دلوار و تکمیل پروژه اتوبان بوشهر، دلوار،  دیر از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور شاهد رفع مشکلات اساسی مردم بخش دلوار باشیم.

منبع:
مسابقه نقاشی در گناوه برگزار شد+عکس
پیغام: مسابقه نقاشی " خانه رویایی من " به مناسبت سالروز تولد امام رضا (ع) و به همت بانک مسکن شعبه طالقانی گناوه با حضور مسئولان استانی و استقبال پرشور کودکان و نوجوانان در دانشگاه پیام نور این شهرستان برگزار شد.
كدخبر: 109659
1398/04/25

به گزارش «پیغام»، در این مسابقه ۲۰۰ کودک و نوجوان سنین ۴ تا ۱۲ سال شرکت کردند که تصورات ذهنی خود را با موضوع خانه نقاشی کردند و در پایان به هشت نفر برتر جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

رئیس بانک مسکن شعبه طالقانی گناوه در این برنامه گفت: بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی در زمینه مسکن آمادگی هرگونه همکاری با اهالی شهرستان برای ساخت آینده‌ای بهتر برای جوانان را دارد.

غلامعباس کمالی افزود: در این ارتباط بانک مسکن خدمات متعدد تسهیلاتی برای خانه دار شدن مردم پرداخت می‌کند که می‌توانند از آن بهره ببرند.

وی اظهار داشت: حساب مسکن جوانان، صندوق مسکن یکم، ممتاز، قرض الحسنه، صندوق ساخت مسکن از عمده سبد محصولاتی بانک مسکن است که مشتریان می‌توانند با باز کردن حساب و سپرده گذاری نسبت به آینده خود در زمینه مسکن دار شدن اقدام کنند.

مهدی عالی حسینی مسئول بازاریابی مدیریت بانک مسکن شعب استان بوشهر با تبریک سالروز میلاد ثامن الحجج (ع)، سبد محصولاتی این بانک را برای خانه دار شدن مردم به حاضران معرفی کرد.

منبع:
عملیات اکتشاف معدن منطقه بیرمی دشتی متوقف شد
پیغام: فرماندار دشتی گفت: با دستور استاندار بوشهر عملیات اکتشاف و راه دسترسی به معدن مرمریت در تنگه بیرمی دشتی تا تشکیل شورای عالی معدن استان بوشهر و کارشناسی مجدد متوقف شد.
كدخبر: 109658
1398/04/25

به گزارش «پیغام»به نقل از تسنیم؛ عبدالله نادری در تجمع فعالان حفاظت محیط زیست دشتی در جلوگیری  از فعالیت اکتشاف معدن مرمریت‌کوه بیرمی با تاکید بر جایگاه حفاظت محیط زیست در جامعه و قدردانی از دغدغه فعالان زیست محیطی اظهار داشت:من از حسن نیت و صداقت اعضای پویش نجات بیرمی اطلاع کامل دارم و دغدغه‌های آنان برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی منطقه قابل ستایش است.

وی با تاکید بر تعیین تکلیف معدن کوه بیرمی  شهرستان دشتی گفت: با پیگیری از مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر درخواست شد تا تعیین تکلیف نهایی معدن مرمریت کار بهره‌برداری از معدن متوقف شود که بر این اساس فعالیت معدن تعطیل و ماشین‌آلات از محوطه معدن بیرمی خارج می‌شود.

پیگیری‌ها حل مشکل  اکتشاف معدن بیرمی از طریق مراجع قانونی در دست اجراست

فرماندار دشتی، با بیان اینکه پیگیری‌ها برای حل این مشکل از طریق مراجع قانونی در دست اجراست  تصریح کرد: اطمینان می‌دهم تا حصول نتیجه نهایی در خدمت فعالان، دوست داران و تشکل‌های محیط زیست شهرستان دشتی باشیم و برای تحقق حقوق قانونی آنان تلاش می‌کنیم.

حجت‌الاسلام مصلح امام جمعه شهر خورموج نیز با بیان اینکه کوه بیرمی در حفاظت زیست محیطی از ظرفیت بالایی است تاکید کرد: توجه جدی مسئولان به رفع دغدغه‌های محیط زیستی و فرهنگی اعضای پویش بیرمی و تسریع در تعیین تکلیف معدن سنگ مرمریت در تنگ بیرمی بلندترین قله استان بوشهر و از قله‌های سیمرغ کوهنوردی کشور است.

رئیس دادگستری دشتی هم با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای تحقق مطالبات فعالان زیست محیطی خاطر نشان کرد: به دنبال تماس تلفنی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر موضوع تجمع دوستداران محیط زیست در عمارت شیرینه با دادستان و بازپرس دادگاه در میان گذاشته شد و راهکارهای حقوقی و کیفری موضوع مطرح و پیرامون آن بحث و بررسی شد.

دستگاه‌های اجرایی ذی‌نفع باید شکایت خود را در دادسرای دشتی ارائه دهند

محمدرضا بازهوایی افزود:دستگاه‌های اجرایی ذی‌نفع در محدوده معدن مرمریت کوه بیرمی اگر ادعای کیفری دارند باید شکایت خود را در دادسرای دشتی ارائه دهند.

وی بیان کرد:برای پیگیری حقوقی موضوع نیز دستگاه‌های متولی،آب منطقه‌ای،منابع طبیعی، میراث فرهنگی یا محیط زیست باید دادخواست خود را در دادگاه  دشتی ارائه و پیگیری کنند.

رئیس دادگستری دشتی  گفت: به لحاظ حقوقی باید دادخواست برای دستور موقت توقف عملیات اجرایی معدن بیرمی از سوی دستگاه‌های ذی‌نفع ارائه شود اما در حال حاضر دادخواستی در دادگاه وصول نشده با این وجود ما آمادگی لازم را برای ورود به موضوع داریم و آماده هستیم دادخواست مذکور را تا حصول نتیجه نهایی در کمترین زمان ممکن بررسی کنیم.

فرمانده انتظامی شهرستان دشتی هم با تاکید بر تحقق مطالبات مردم تصریح کرد: مطالبات مردمی باید قانونی و با مجوز باشد در تلاش هستیم تا با گفتمان  مشکل یاد شده حل وفصل شود.

سرهنگ صیادی تاکید کرد: فرمانده انتظامی استان بوشهر و شهرستان دشتی در تحقق مطالبات مردم تلاش می‌کند.

وی بیان کرد: تمام خواسته‌های مطالبه‌گران به مسئولان شهرستان ارجاع داده شد تا هرچه زودتر این مسئله پایان یابد.ژ

کوه بیرمی دشتی بلندترین و زیباترین کوه‌های استان بوشهر

منطقه حفاظت شده کوه بیرمی دشتی بلندترین و زیباترین کوه‌های استان بوشهر و جنوب کشور است.

منطقه حفاظت شده کوه بیرمی زیستگاه 20 گونه از پستانداران حیات وحش و 95 گونه پرنده و 19 گونه خزنده، چهار گونه ماهی و چهارگونه 2 زیست است.

منطقه حفاظت شده کوه بیرمی در فاصله پنج کیلومتری شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و 95 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

توقف عملیات اکتشاف معدن در منطقه حفاظت شده بیرمی

در همین حال  فرماندار دشتی از توقف عملیات اکتشاف معدن در منطقه حفاظت شده بیرمی خبر داد و بیان کرد:با دستور استانداربوشهر عملیات اکتشاف و راه دسترسی معدن مرمریت در تنگه بیرمی دشتی تا تشکیل شورای عالی معدن استان بوشهر و کارشناسی مجدد متوقف شد.

عبدالله نادری افزود: پس از نشست شورای اداری استان بوشهر، استاندار بوشهر به مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان دستور داد تا کارشناسی مجدد، عملیات راه دسترسی و اکتشاف در معدن مرمریت در منطقه حفاظت شده بیرمی متوقف شود.

وی افزود:تا تعیین تکلیف نهایی و تشکیل شورای عالی معدن در 10 روز آینده معدن‌دار اکتشاف مرمریت در کوه بیرمی عملیات اجرایی را متوقف و ماشین‌آلات را از محوطه خارج کند.

منبع:
290 مورد قطعیت تخلف صنفی ثبت شده است
پیغام: بوشهری ها در سه ماه نخست امسال ۱۰۸۹ گزارش به سامانه ۱۲۴ اصناف ارائه کردند که از این شمار در ۲۹۰ مورد قطعیت تخلف صنفی اثبات شد.
كدخبر: 109657
1398/04/25

به گزارش «پیغام»؛ معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در گفت و گو با خبرنگاران گفت: از مجموع ۱۰۸۹ مورد گزارش‌های دریافتی ۴۷۴ مورد تلفنی، ۹۱ حضوری، ۲۸۷ گزارش کتبی و ۲۳۷ مورد نیز توسط ناظران افتخاری واحد ستاد خبری ادارات صنعت، معدن و تجارت سراسر استان به ثبت رسیده است.

رضا جمالی افزود: از مجموع گزارش‌های دریافت شده ۸۵۱ مورد قابل پیگیری بود که ۲۹۰ مورد تخلف صنفی شناخته شد و در مرحله قانونی برای صدور رأی در تعزیرات است.

وی ادامه داد: عمده گزارش‌های دریافتی بر اساس نوع تخلف شامل گران فروشی، انجام نشدن تعهدات در قبال مصرف کنندگان، کم فروشی، تقلب به ثبت رسیده است.

جمالی بیان کرد: از مجموع شکایت‌های رسیدگی شده منجر به تخلف که جنبه عمومی نداشته باشد قبل از تشکیل پرونده تخلف منجر به مصالحه و جلب رضایت شاکیان شده است.

وی اضافه کرد: از شهروندان انتظار می‌رود با هدف تسریع رسیدگی به حقوق مصرف کنندگان و مبارزه با انواع تخلف‌های صنفی موارد را از طریق شماره تلفن ۱۲۴ ستاد خبری این سازمان و یا به صورت حضوری به واحد رسیدگی به شکایات مردمی مستقر در معاونت نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان و یا ادارات تابعه در شهرستان‌ها گزارش کنند.

 

منبع:
وزیر بهداشت: برای حمایت از بیت المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم
پیغام: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی افراد که در سازمان غذا و دارو با شرکت‌های متخلف همراهی کردند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند. مصمم هستیم که سازمان غذا و دارو را در نهایت پاکیزگی برای خدمت به مردم آماده کنیم.
كدخبر: 109656
1398/04/25

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در سومین جلسه هیأت امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در جمع خبرنگاران افزود: حدود چهار ماه است که گروه‌هایی به صورت چراغ خاموش در زمینه ارزهایی که توسط شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی گرفته شده است، کار می‌کنند. در زمینه اینکه این ارزها کجا مصرف شده و چه کسانی دریافت کرده اند، عده‌ای تخلفاتی داشتند که در حال رسیدگی هستیم و با این موارد برخورد قانونی می‌کنیم.

وی ادامه داد: داروهای تاریخ مصرف گذشته در برخی موارد وارد شده است. با این موضوع‌ها برخورد می‌کنیم. همچنین با ۲ میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است. در تجهیزات پزشکی سامانه به روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است. درباره دارو نیز ثبت و ضبط درست نبوده است. این قول را می‌دهم که برای حمایت از بیت المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم.

رسانه‌ها برای مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند

نمکی بیان کرد: رسانه‌ها باید در مسیر مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند، زیرا یکی از مشکلات ما این است افرادی که سال‌ها سوءاستفاده می‌کردند،ارتباطات رسانه‌ای دارند و در زمینه مبارزه با فساد، بزرگترین اهرم ما رسانه‌های پاکیزه‌ای است که در کشور داریم. برای شکستن فضای مسموم تبلیغاتی این جریان که نمی‌خواهد اجازه بدهد حقایق آشکار شود، به کمک رسانه‌ها نیاز داریم.

تعدادی از شرکت‌های هیأت امنای ارزی منحل شدند

وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت نیز گفت: حسابرسی شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت انجام شده و در حال اتمام است. به نتایجی که در برخی موارد نامطلوب است، رسیدیم. برخی از این شرکت‌ها ادغام و برخی منحل شدند. همچنین جمع کردن برخی از این شرکت‌ها تا رسیدگی حقوقی و قضائی، مقدور نیست.

منبع:
اعضای حقوقدان شورای نگهبان مشخص شدند
نمایندگان در جلسه صبح امروز مجلس ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کردند.
كدخبر: 109655
1398/04/25

به گزارش «پیغام» به نقل از تسنیم، انتخاب 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان در دستورکار امروز(سه‌شنبه 25 تیر) نمایندگان در صحن علنی پارلمان قرار داشت.

طبق آئین‌نامه داخلی مجلس هر یک از گزینه‌های معرفی شده از سوی رئیس قوه قضائیه 10 دقیقه فرصت دارند تا در جلسه علنی رزومه و سوابق اجرایی خود را به نمایندگان ارائه دهند.

تا این لحظه که شمارش آرا انجام شده محمد دهقان با 220 رای، و طحان نظیف و صادقی مقدم به شورای نگهبان راه یافتند.

روز (چهارشنبه 219 تیر) آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه طی نامه ای آقایان علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان و محمد حسن صادقی مقدم را به عنوان 5 گزینه حقوقدان شورای نگهبان به مجلس معرفی کرد.

منبع:
حذف پدیده زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی/انجام 68 عمل جراحی تعویض مفصل با جدید ترین روش درمانی
پیغام:رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر از حذف زیرمیزی در این مرکز درمانی خبر داد و بیان داشت:در همین زمینه کارگروهی ایجاد شده و همه تخلفات در آن اعلام می شود و بیمارستان سلمان فارسی بوشهر تنها بیمارستانی که در سال گذشته هیچ گزارشی در بحت زیر میزی نداشته است.
كدخبر: 109654
1398/04/25

به گزارش«پیغام» دکتر جلال شجاعت در نشست خبری که به مناسبت هفته تامین اجتماعی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با سیاست های انقباضی جدیدی که درپیش گرفته شد این پدیده به طور کامل در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر جمع شده است.

ویدر ادامه افزود: بازرسان نظارتی تامین اجتماعی استان با ورود به مطب پزشکان این پدیده را پیگیری کردند و اجازه دریافت هرگونه زیرمیزی از پرشکان گرفته شده که در همین راستا فرمهایی در بیمارستان تا زمان ترخیص برای بیماران تهیه و در اختیار آنها قرارگرفته می شود که اگر پزشک زیر میزی از آنها اخذ کرده برچه اساسی صورت گرفته است،هم اکنون تمام پرونده بیماران در بیمارستان در این زمینه به صورت مکتوب موجود می باشد.

رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر  اظهار داشت:  بیمارستان سلمان فارسی  لوح تقدیر از سازمان تعزیرات حکومتی به دلیل حذف پول زیرمیزی و عدم وجود حتی یک شکایت  از این بیمارستان در سال گذشته دریافت کرده است.

رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهربا اشاره به کادر پرسنلی این مرکز درمانی گفت:کارکنان این بیمارستان در بخش درمانی و غیر درمانی 912 می باشد که از این تعداد 72 نفر پزشک متخصص و 26 پزشک عمومی است.

193 تخت در بیمارستان سلمان فارسی فعال است

وی اظهار داشت: بیمارستان سلمان فارسی 186 تخت مصوب دارد که با افزایش تخت در بخش آی سی یو از 8 به 12 و سی سی یو از 4 به 7 تخت  به 193 تخت فعال رسیده است.

شجاعت با بیان این که بیمارستان سلمان فارسی با 96 درصد بالاترین ضریب اشغال تخت در بین مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی  درسال گذشته را دارا بوده است،گفت: با تلاش شبانه روزی کارکنان مجرب این مرکز در ارزیابی استاندارداعتبار بخشی در دو دوره مقام اول استان را با امتیازهای ارزیابی ادواری 84.5  در دوره اول و 91.4 در دوره دوم کسب کرده است.

وی با اشاره به میزان مراجعه کنندگان به این مرکز درمانی بیان داشت:میزان مراجعه کنندگان به بخش اورژانس در سال 96، 84 هزار نفر بوده در حالی که این میزان در سال 97 به 103 هزار نفر افزایش داشته در حالی که میزان مراجعه  کنندگان در کشور  از سال 96 به 97 ،9 درصد بوده و این ضریب در استان بوشهر 29رشد داشته است.

شجاعت در ادامه با بیان این که میزان مراجعه کنندگان به بخش ام آر ای  در سال ۹۶، ۶ هزار و ۸۶۱ بوده  که با افزایش 53 درصدی این میزان در سال 97 به 10 هزارو 531 نفر افزایش مراجعه داشته است.

جراحی مفصل زانو و انحراف به صورت همزمان در بیمارستان سلمان فارسی انجام می شود

وی جراحی تعویض استفاده از تجهیزات پیشرفته مفصل با را یکی ازاقدامات صورت گرفته در این بیمارستان عنوان کرد و بیان داشت: در سال گذشته 68 عمل جراحی مفصل  با جدید ترین روش درمانی انجام شد و در حال حاضر با آموزش دوره های جدید به پزشکان جراحی مفصل زانو و انحراف به صورت همزمان در بیمارستان سلمان فارسی انجام می شود.

صرفه جویی 2 میلیارد و 300 میلیونی در هزینه های لوازم مصرفی و دارویی

رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر از راه اندازی بخش های جدید در این مرکز درمانی خبر داد و بیان داشت: بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت و صرفه جویی که در حوزه لوازم مصرفی و دارویی صورت گرفت و منجر به صرفه جویی در هزینه ها شده کمک شایانی در راه اندازی بخش های جدید برای خدمات رسانی به  بیماران نموده است.

وی همچنین اضافه کرد: با فرهنگ سازی صورت گرفته دراستفاده از مصرف دارویی مبلغ 300 میلیون تومان صرفه جویی هزینه داشتیم که این میزان در خدمات رسانی به بیماران درحوزه های دیگر به کار گرفته شد.

شجاعت با بیان این که برای کاهش هزینه های عمل اقدامات خوبی صورت گرفت، بیان داشت: با صرفه جویی  لپک های یکبار مصرف در اتاق عمل بیش از 2 میلیارد تومان صرفه جویی انجام گرفت.

وی با بیان این که آزمایش ها در این مرکز براساس استاندارهای وزارت بهداشت انجام می شود، بیان داشت: همچنین با راه اندازی سیستم پک که انجام شد جراحان به صورت آنلاین می توانند عکس های گرفته شده از بیماران را در سیستم خود مشاهده کنند.

وی از افزیش اتاق های عمل از 6 به 7 اتاق عمل در بیمارستان خبرداد و بیان داشت:  در همین زمینه و جهت تسهیل در انجام عمل های جراحی  یک اتاق عمل در اورژانس راه اندازی شده که به صورت 24 ساعته عمل جراحی در این بخش صورت می گیرد.

راه اندازی بخش دیالیز در بیمارستان سلمان فارسی بزودی

شجاعت در پاسخ به سوال خبرنگار «پیغام» درخصوص احداث ساختمان دیالیزدر بیمارستان سلمان فارسی بیان داشت:  جهت بهبود در خدمات رسانی به بیماران و رفع نیاز استان مجوز راه اندازی بخش دیالیز جهت 10 تخت دیالیز در این مرکز درمانی گرفته شده است.

وی در ادامه یادآورشد: استانداردسازی باندبالگرد در مجاوراورژانس و استقرار 24 ساعته بالگرد در جهت اعزام بیماران  بدحال و استفاده از بالگرد به صورت رایگان برای بیماران تحت پوشش بیمه شدگان تامین اجتماعی از اقدامات مهمی است که در بیمارستان سلمان فارسی انجام شده است.

امسال زایمان در آب راه اندازی می شود

این مقام مسئول با اشاره به این که اجرای برنامه های بیمارستان دوستدار مادر در دست اجرا است، بیان داشت: هم اکنون  خدمات زایمان بدون درد در بیمارستان سلمان فارسی فعال می باشد و در سال جاری نیز زایمان در آب در این بیمارستان راه اندازی می شود.

اخذ دو لوح تقدیردرخصوص تجارب موفق پزشکان در جشنواره تجارب پزشکان بیمارستانی از وزارت بهداشت،اخذ لوح تقدیر درخصوص رعایت تعرفه از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر،حفظ لوح بیمارستانی دوستدار کودک به عنوان تنها بیمارستان استان، لوح تقدیر ازدانشگاه علوم پزشکی بابت خدمات رایگان به بیمارن تصادفی، دریافت لوح برتر از دانشگاه علوم پزشکی به عنوان بیمارستان ترویج دهنده زایمان طبیعی و ارتقاعملکرد بیمارستان در زمینه  شاخص های درمانی( نرخ اشغال تخت،میزان عمل های جراحی میزان مرگ و میز و نسبت سزارین به کل زایمان) بخشی  از دستاوردهای کیفی و افتخارات بیمارستان سلمان فارسی بوشهر است.

وی اذعان داشت:جهت جلوگیری از قطع برق در این مرکز درمانی، استفاده از پنل های خورشیدی را در دستورکار قرار دادیم  و با تحقق این مهم سبب شد برق اتاق های عمل و بخش های ویژه هیچ وقت قطع نشود.

شجاعت با بیان این که افزایش خدمات درمانی  رضایتمندی بیماران را به همراه داشته است، بیان داشت: ایجاد سیستم نوبت دهی در بستر IT جهت تسهیل و دسترسی مردم به خدمات مورد نیاز و کاهش مراجعه های غیر ضروری مردم  از اقداماتی که در حوزه پارکلینیک انجام شده است

رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر بیان داشت: تخصص های جراح، زنان و و بیهوشی و پزشک عمومی از جمله پزشک های اضافه شده به بیمارستان سلمان فارسی در یکسال گذشته است.

وی خاطر نشان کرد: در بحث ایمنی در سال های قبلی فعالیت خاصی وجود نداشته که در یکسال گذشته در حوزه های مختلف تاسیساتی و درمانی اقدام های قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته است.

در پایان این نشست خبری رئیس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر به همراه خبرنگاران رسانه های استان بوشهر از بخش های مختلف بیمارستان بازدید کردند.

 

 

 

منبع:
یک کشته در برخورد دو خودرو در جاده بوشهر-شیف
پیغام: برخورد یک دستگاه پراید و یک دستگاه سمند در جاده بوشهر-شیف جان یک نفر را گرفت و یک نفر را زخمی کرد.
كدخبر: 109653
1398/04/25

به گزارش «پیغام»؛ رئیس پلیس راه استان بوشهر باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: برخورد یک دستگاه پراید و یک دستگاه سمند در جاده بوشهر-شیف، باعث شد راننده پراید که زن بوده جان خود را از دست بدهد و راننده سمند هم مجروح شد.

سرهنگ جابر پاپری افزود: این حادثه ساعت ۱۶:۵۵ عصر دیروز (دوشنبه) اتفاق افتاد و علتش در حال بررسی است.

وی رعایت نکردن حق تقدم، بی توجهی به جلو، انحراف به چپ و سبقت غیرمجاز را عوامل مهم تصادف در جاده‌ها عنوان کرد و از رانندگان خواست هنگام رانندگی به جزئی‌ترین نکات راهنمایی و رانندگی هم دقت کنند.

رئیس پلیس راه استان بوشهر همچنین بر بستن کمربند برای همه سرنشینان خودرو تاکید کرد؛ نکته‌ای که بیشتر اوقات برای سرنشینان عقب رعایت نمی‌شود.

منبع:
شکایت شجریان از صدا و سیما روی میز قاضی
قاضی مسعودی مقام که این روزها نامش به واسطه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی بر سر زبان‌ها افتاده، دوم شهریور امسال به شکایت محمدرضا شجریان هنرمند سرشناس ایرانی از صداوسیما رسیدگی می‌کند.
كدخبر: 109652
1398/04/25

به گزارش «پیغام»؛ محمدحسین آقاسی وکیل مدافع شجریان در گفت‌وگو با ایرنا درباره شکایت شجریان از صداوسیما گفت: تیر ماه سال ۸۸ به خاطر پخش بدون رضایت آثار موکلم در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کردم زیرا در این ماده قانونی صراحتاً آمده که اگر آثار کسی را بدون اجازه انتشار، پخش یا نشر دهند، مجازاتش ۶ ماه تا دو سال حبس است.

وی افزود: بعد از مدت کوتاهی از طرح شکایت، بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، با این استدلال که صدا و سیما در پخش آثار موکل، سوء نیتی نداشته، شکایت را رد کرد. در آن زمان، نماینده دادستان یا دادیار اظهارنظر، با قرار صادر شده موافقت نکرد و دلیل عدم موافقت دادیار اظهارنظر این بود که مدیران صدا و سیما اطلاع داشتند که آثار پخش شده متعلق به شجریان است و بدون اجازه پخش کردند و فقدان سوء نیت، استدلال درستی نیست و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه بازپرسی فرستاد.

آقاسی گفت: در این مدت، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت تغییر کرد و بازپرس جدید به نام قاضی فضلعلی رسیدگی بسیار دقیقی انجام داد و در خلال این مدت هر دلیلی که لازم بود ارائه و اعلام کردیم از جمله اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کرد «آثار پخش شده» و «شرکت دل آواز» متعلق به شجریان است. بعد از دو سال، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، یک قرار ۲۴ صفحه ای صادر و در ۲۲ صفحه با برشمردن تمام جریان پرونده، نهایتاً عنوان کرد که پخش آثار تا سال ۸۳، مشمول مرور زمان شده و صدا و سیما از سال ۸۳ تا ۸۸ نیز سوء نیت نداشته است و صدا و سیما را از اتهام انتسابی مبرا کرد.

وکیل مدافع شجریان ادامه داد: به قرار صادره، اعتراض کردیم و رسیدگی به اعتراض ما یکسال طول کشید و خرداد سال ۹۱ سرانجام شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت که قاضی بسیار خوبی داشت، ما را برای اخذ توضیح در خصوص اعتراض به قرار احضار کرد. نهایتاً خرداد سال ۹۱ دادگاه قرار صادره را نقض کرد و صریحاً نوشت با توجه به اینکه صدا و سیما آگاه بوده که لازم است برای انتشار از صاحب اثر رضایت بگیرد، دلالت بر سوء نیت دارد. در نتیجه پرونده به دادسرا برگشت و شعبه بازپرسی، متهمان را احضار و تفهیم اتهام کرد و نهایتاً ۶ سال بعد یعنی در اردیبهشت سال گذشته (سال ۹۷)، پرونده برای رسیدگی، دوباره به شعبه ۱۰۶۰ که قاضی آن تغییر کرده است، ارسال شد و دادگاه ۱۱ شهریور سال ۹۷ به پرونده رسیدگی کرد.

آقاسی افزود: با توجه به اینکه موکل به دلیل بیماری امکان حضور در دادگاه را نداشت، من به عنوان وکیل پرونده در جلسه حضور یافتم و از صدا و سیما نیز وکیل، معاون مربوطه و یکی از مدیران آن در جلسه حضور یافتند و تفسیر قضایی، سلیقه و طرز تفکر قاضی این بود که صدا و سیما کار بدی نکرده و شاید پخش آثار به نفع موکل هم بوده است و هیچکدام از دلایل ما مورد توجه دادگاه قرار نگرفت و نهایتاً یک روز بعد یعنی ۱۲ شهریور)، شعبه دادگاه حکم خود مبنی بر رد شکایت را صادر و اعلام کرد پخش آثار موکل در صدا و سیما، موجب شهرت وی شده و به زیان او نبوده است.

این وکیل دادگستری گفت: با توجه به اینکه رأی صادره مغایر صریح قوانین است، به این حکم اعتراض کردیم که برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی مسعودی مقام ارسال شد.

وی با بیان اینکه شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دوم شهریور امسال را برای رسیدگی به این پرونده تعیین کرده است اظهار داشت: بدون تردید اگر در مرحله تجدیدنظر دقت کافی صورت گیرد، این رأی باید نقض شود و گرنه پیام بدی برای هنرمندان دارد مبنی بر اینکه صدا و سیما دارد از این به بعد می‌تواند آثار هنرمندان را که وقت و هزینه صرف آثارشان می‌کنند، بدون موافقت صاحب اثر پخش کند.

به گزارش ایرنا، قاضی مسعودی مقام که از قضات خوشنام و باسابقه دستگاه قضایی است، در حال حاضر علاوه بر ریاست شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر، ریاست شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی را به عهده دارد.

او رسیدگی به پرونده‌های سعید مرتضوی، حمید بقایی، حسین هدایتی، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی (مدیران بانک سرمایه) سید محمدهادی رضوی، احسان دلاویز، پرونده ۶ هزار میلیارد تومانی پتروشیمی را در کارنامه کاری خود دارد.

منبع:
‍‍‍ روزنامه جمهوری اسلامی: اگر قانون منع بکارگیری بازنشستگان خوب است، چرا در باره ائمه جمعه اجرا نمی شود؟
هم‌اکنون حداقل در پنج مرکز استان نیاز به کنار رفتن ائمه جمعه بشدت احساس می‌شود. بعضی به‌دلیل کهولت سن، بعضی به دلیل افراطی بودن و بعضی به دلیل عدم مقبولیت و نداشتن قدرت جذب.
كدخبر: 109651
1398/04/25

پیغام: روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

اگر قانون منع بکارگیری بازنشستگان خوب است، چرا درباره آن دسته از ائمه جمعه که حداقل یکی دو دهه از سن بازنشستگی عبور کرده‌اند،‌ اجرا نمی‌شود؟

خوشبختانه در میان ائمه جمعه افراد واجدشرایط و موفق نیز داریم ولی وجود کسانی که فاقد ویژگی‌های لازم هستند و با سخنانشان مشکل‌آفرینی می‌کنند،‌ چهره کلی نمازجمعه را خدشه‌دار می‌کند.

در دهه‌های اخیر انرژی و پول زیادی برای ساختن مصلی در شهرهای مختلف صرف شده ولی برای ارتقاء سطح کیفی ائمه جمعه سرمایه‌گذاری قابل توجهی نشده است و در نتیجه نمازخانه داریم ولی نمازگزار نداریم و تعداد نمازگزاران جمعه سراسر کشور در هر جمعه در مقایسه با جمعیت نمازخوان، بسیار ناچیز است

یکی از کارهای خوب آیت‌الله جنتی این بود که از امامت جمعه تهران کنار رفت.

هم‌اکنون حداقل در پنج مرکز استان نیاز به کنار رفتن ائمه جمعه بشدت احساس می‌شود. بعضی به‌دلیل کهولت سن، بعضی به دلیل افراطی بودن و بعضی به دلیل عدم مقبولیت و نداشتن قدرت جذب.

منبع:
راننده پراید مردم را در دماوند زیر گرفت و متواری شد +عکس
پیغام: راننده خودرو پراید در چشمه اعلاء (دماوند) مردم را زیر گرفت و متواری شد.
كدخبر: 109650
1398/04/25

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر؛ راننده یک خودروی سواری پراید در چشمه اعلای دماوند به علت نامعلومی با خودروی خود وارد جمعیتی از مردم در محوطه تفرجگاهی چشمه اعلای دماوند شد و شماری از آنان را زیر گرفت.

بر اساس شواهد خبرنگار مهر، در این حادثه ۵ نفر مجروح شدند.

گفتنی است که اورژانس دماوند با اعزام آمبولانس و تکنسین های خود به مجروحان امداد رسانی کرد.

لازم به ذکر است که ماموران انتظامی در حال بررسی موضوع هستند و گفته می شود که راننده پراید از صحنه حادثه متواری شده است.

 

 

 

منبع:
بازگشت به بالا