کد خبر : 100577       تاریخ : 1397/03/13 11:32:11
خلبان روس از دیار باقی بازگشت

خلبان روس از دیار باقی بازگشت

خلبان روس که در زمان جنگ شوروی و افغانستان هواپیمایش سرنگون شد و همه تصور می‌کردند کشته شده، زنده است.

به گزارش »پیغام» به نقل از ایرنا، سرهنگ «والری ووستروتین»، قهرمان میهنی اتحاد پیشین جماهیر شوروی، ضمن اعلام این خبر به ریانووستی گفت: خبر زنده‌بودن این خلبان و زندگی در افغانستان پس از سه دهه باعث شگفتی شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون به حمایت دستگاه دیپلماسی روسیه و کمک‌های مالی سازمان‌های مردمی به این خلبان روس نیاز داریم، از رسانه‌ای‌کردن نام خلبان یاد‌شده به دلیل محرمانه‌بودن اطلاعات خودداری کرد. در این گزارش به جزئیات بیشتری از سرنوشت این خلبان و نحوه نجات‌یافتنش پس از سرنگونی هواپیما اشاره نشده است. عملیات نظامی شوروی در افغانستان که در روسیه به جنگ افغانستان معروف است، از سال 1979 تا 1989 (1368-1358) به طول انجامید و بر اساس آمار رسمی منتشر‌شده در سال 1389، نتیجه آن کشته‌شدن بیش از 13 هزار نفر از ارتش شوروی بود.

بر اساس آمارهای دیگر، تلفات نیرو‌های نظامی شوروی در این جنگ تا 15 هزار نفر تخمین زده شده است، ضمن اینکه محققان دیگری نیز تلفات را تا 20 هزار نفر تخمین می‌زنند. طبق آمارهای غیررسمی، در این جنگ حدود 55 هزار نفر از نیروهای نظامی دولت افغانستان،250 هزار نفر از مجاهدین و بین 500 تا دو میلیون نفر هم از مردم افغانستان کشته شدند. پنج میلیون نفر دیگر از شهروندان این کشور نیز آواره شدند.

در طول این جنگ که بیش از یک دهه به طول انجامید، 125 هواپیمای نظامی نیروی هوایی اتحادیه پیشین جماهیر شوروی مورد هدف قرار گرفت و در نهایت جنگ با ناکامی شوروی به پایان رسید.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=100577

نظـــرات شمـــا