کد خبر : 100683       تاریخ : 1397/03/24 10:06:35
آیین سنتی الوداع رمضان درگناوه برگزار شد

آیین سنتی الوداع رمضان درگناوه برگزار شد

پیغام: آیین سنتی 'الوداع رمضان' پس از یک ماه روزه داری و عبادت در آخرین شب این ماه پرفضیلت در گناوه برگزار شد.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، ماه رمضان ماه تقرب به درگاه حضرت حق است که مسلمانان یک ماه از سال را به روزه داری و راز و نیاز با پروردگار سپری می کنند و در بهره گیری از فضیلت این ماه ایرانیان فرهنگ های مختلفی را که برگرفته از آداب و سنت های گذشتگان است به شیوه های مختلفی برگزار می کنند.
ماه رمضان در شهرستان گناوه نیز رسوم های خاصی داشته که برگرفته از اعتقادات و ریشه در تمدن و فرهنگ آنان دارد تا از این طریق به نسل های بعدی خود منتقل کنند که الوادع یکی از آنهاست.
آیین سنتی الوداع در پیش از اذان سحر با اشعاری توسط موذنان در مساجد ندا داده می شود و روزه داران در فضای آرام به آن گوش می دهند.
موذنان در هنگام سحر از طریق بلندگوی مساجد ندای الوداع، الوداع ای ماه مبارک الوداع، 'دیرآمدی، زود می روی' را سر می دهند و روزه داران از این ماه پرفضیلت با افسوس خداحافظی می کنند.
آیین ختم قرآن یکی از دیگر آیین های روزهای پایانی ماه نزول آیه‌های آسمانی در این منطقه جنوبی کشور است.
شروع این آیین از اولین روز ماه مبارک رمضان با تلاوت چندین جزء قرآن در مساجد و حتی منازل شروع و براساس برنامه زمان بندی شده در یک روز مانده به پایان آن ختم می شود.
یکی دیگر از سنت های مرسوم در این منطقه در آخرین شب ماه رمضان در زمانی که رویت هلال ماه شوال محرز شد، رفتن به سر مزار مردگان است.
در این آیین مردم قبل از اذان صبح گروه گروه به مزار مردگان عزیمت کرده و برای آمرزش مردگان خود نیایش و پس از این سنت خود را آماده حضور در نماز عید سعید فطر می کنند.
بعد از برپایی نماز فطر نیز مردان گروه گروه برای قرایت فاتحه و تسلیت گفتن به بستگان مردگان که در حسینیه ها و مساجد مستقر هستند، مراجعه و با آنان ابراز همدردی می کنند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=100683

نظـــرات شمـــا