کد خبر : 110196       تاریخ : 1398/05/30 11:54:39
چرخ و فلک بوشهر معلق در ارتفاع اختلاف مسئولان و سازنده

چرخ و فلک بوشهر معلق در ارتفاع اختلاف مسئولان و سازنده

پیغام: هر چند حافظ شیرازی غزل سرای بلندآوزاه ایران زمین گفته "دور فلک درنگ ندارد شتاب کن" اما پروژه چرخ و فلک بوشهر چهارسال متوقف مانده و رویا و آرزوی کودکان آن زمان برای چرخیدن در افق ۷۲ متری ساحل خلیج فارس اکنون به نوجوانی رسیده تا شاید در جوانی و بزرگسالی تعبیر و محقق شود.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا؛ رفتن به پارک و سوار شدن بر چرخ و فلک آروز و نیاز کودکان و نوجوانان و شاید همه افراد جامعه باشد تا بازی در محل‌های پرهیجان و شاداب از جمله شهربازی‌ها را تجربه و انرژی خود را تخلیه کنند، از طرفی وسایل بازی با ارتفاع بلند البته ایمن از جمله چرخ و فلک باعث می‌شود تا ترس از ارتفاع در افراد از بین برود.

در حالی که در سراسر دنیا شهرهای ساحلی دارای بیشترین شهربازی و وسایل سرگرمی و تفریح هستند اما بندر بوشهر با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که در نیمه دوم سال و بویژه ایام نوروز نیز میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران هموطن است سال‌های زیادی است که فاقد یک شهربازی و حتی یک دستگاه چرخ و فلک برای بازی و سرگرمی کودکان و نوجوانان و دیگر افراد است.

شاید در ابتدای ورود به هر شهری، اولین چیزی که جلب نظر کند، چرخ و فلک آن شهر باشد که کودکان و نوجوانان مسافر با دیدن آن "قند در دلشان آب می‌شود" و شوق و ذوق بیشتری برای ادامه سفر پیدا می‌کنند اما در بندر بوشهر با وجود اینکه پروژه‌ای اجرا شده اما چهار سال است نیمه تمام رها شده و کودکان و نوجوانان بوشهری با چشم حسرت و آرزو به دل از وعده‌های به سرانجام نرسیده مسئولان از کنار اسکلت نیمه کاره چرخ فلک این شهر عبور می‌کنند و کودکی خود را به نوجوانی می‌رسانند تا شاید در جوانی و بزرگسالی بتوانند آرزوی دیرین کودکی خود را محقق کنند.   

پروژه چرخ‌ و فلک بوشهر در قالب لایحه‌ای سال ۱۳۹۴ در شورای اسلامی شهر بوشهر تصویب و با مشارکت شهرداری و یک سازنده بخش خصوصی در ساحل این بندر به اجرا درآمد، اکنون که چهار سال از زمان آغاز ساخت این چرخ فلک می‌گذرد تنها اسکلتی فلزی از آن نمایان شده که در معرض باران و رطوبت و آفتاب رو به فرسودگی است و اراده‌ای مصمم برای تکمیل و جلوگیری از فرسوده شدن آن وجود ندارد.

یعنی سرمایه سه میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومانی که تاکنون شهرداری بوشهر برای ساخت این چرخ و فلک پرداخت کرده در معرض و باد و باران و هوای شرجی زنگ می‌زند و می‌پوسد و پیگیری ها برای تکمیل این پروژه بی نتیجه بوده‌است. 

این چرخ فلک به ارتفاع ۷۲ متر دارای ۴۲ کابین هشت نفره با سیستم گرمایشی و سرمایشی قرار بود در مدت ۱۸ ماه احداث و در نوروز  سال ۱۳۹۵ به بهره برداری برسد.

براساس توافق شهرداری بوشهر و سازنده این پروژه قرار بود ۸۰ درصد از مجموع اعتبار چهار میلیارد و ۷۲۵ میلیون تومانی این چرخ و فلک را شهرداری و ۲۰ درصد را سازنده تامین کند.

اکنون با گذشت چهار سال هنوز این پروژه به بهره‌برداری نرسیده و کودکان بوشهری چرخ و فلک و شهربازی را در تلویزیون و در مسافرت به شهرهای دیگر مشاهده می‌کنند.

وعده‌ها، امیدها و اعتمادها 

شهربازی نیاز مبرم کودکان است، نیازی که تاثیر مستقیم در روان کودکان دارد و دغدغه اصلی خانواده‌ها شده است اما آنچه امروز در بوشهر مشاهده می‌شود همچنان رویای دوردستی به نظر می‌رسد که تحقق آن نامشخص است.

آرمان ۶ ساله با شنیدن نام شهربازی و چرخ و فلک چشمانش برق زد و امیدوارانه گفت: اگر شهربازی داشته باشیم خیلی خوشحال می‌شوم.

او کودک است و دنیایی پر از رویاهای رنگارنگ و امیدهای قشنگ دارد اما "لیلا نظری" مادرش آهی از روی حسرت و کنایه کشید و اظهارداشت: دیگر به حرف مسئولان شهر بوشهر اعتمادی نیست، در این چند سال بارها وعده بهره‌برداری از چرخ و فلک به گوشمان خورد اما در نهایت به همان وضعیت قبل باقی مانده‌است.

فریبا نوروزی نوجوان ۱۴ ساله‌ گفت: زمانی که قرار شد چرخ و فلک احداث شود من یک کودک ۱۱ ساله بودم و امروز یک نوجوان ۱۴ ساله‌ام، این چرخ و فلک به کار من و همسن و سال‌هایم که نیامد، حداقل کاش به کودکی نسل بعد از من برسد و آنها حسرتش را نخورند.

نیلوفر ۹ ساله می‌گوید: مادرم گفته چرخ و فلک بوشهر بزرگه، ازش قول گرفتم هر وقت ساخته شد منو سوار آن کنه تا از اون بالا کل شهر رو ببینم.

کودکان هنوز امید خود را از دست نداده‌اند، اما آن‌هایی که بزرگترند به نظر می‌رسد دیگر به وعده‌های مسئولان دل خوش نمی‌کنند و با تردید به پروژه تکمیل پروژه چرخ و فلک بوشهر می‌نگرند.

شهربازی نیاز اساسی جامعه

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان بوشهر براین باور است که بازی جز لاینفک زندگی کودک است که با آن جهان و جایگاه خود را درک می‌کند.

زهره عالی نسب گفت: بازی می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت و احساسات کودک نقش موثری داشته باشد و زمینه‌ای مناسب برای پرورش فکری، عاطفی، جسمی و اجتماعی است و کودکان احساسات و آرزوهای خود را بازی می‌کنند و با شکست‌ها و موفقیت‌هایی که در بازی به دست می‌آورند مهارت‌های زندگی را یاد می‌گیرند.

وی افزود: در اعلامیه جهانی حقوق کودکان که توسط سازمان ملل متحد تنظیم شده است، حق استفاده از فرصت‌های کامل برای بازی و تفریح از جمله حقوق مسلم کودکان شناخته شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر  وجود شهربازی را از ضرورت‌های یک شهر خواند و ادامه داد: کودکان، دل‌های شاد و لب‌های خندان می‌خواهند، ایجاد مکان‌های پر هیجان و شاداب مانند شهربازی باعث تخلیه انرژی، کنترل هیجان، شادی و نشاط، تمرین فعالیت‌های گروهی، در کنار هم بودن، نظم و ارتباط بین نسل‌ها می‌شود.

وی اضافه کرد: در نتیجه بازی، کاربردی‌ترین و موثرترین راه‌یادگیری برای کودک است و کودک و بازی در هم تنیده شده و جبران آن از هیچ طریقی میسر نیست برای اینکه کودکی سالم و بالنده داشته باشیم باید به این مهم توجه خاص شود.

چرخ و فلک بوشهر معلق در ارتفاع اختلاف مسئولان و سازنده

عضو شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: بیش از چهار سال از موعد تحویل پروژه چرخ و فلک شهر بوشهر گذشته اما خبری از تکمیل و بهره‌برداری آن نیست.

اکبر توسلی افزود: تا سال گذشته شهرداری بوشهر ۸۰ درصد تعهد مالی خود در قرارداد این پروژه را پرداخت کرده است اما حتی یک ریال ضمانت‌نامه از سازنده به عنوان مشارکت‌کننده دریافت نشده که جای تاسف دارد.

وی اضافه کرد: شورای اسلامی شهر بوشهر در دوره چهارم مبنا را بر این گذاشت که از طریق تعامل با مشارکت‌کننده نتیجه‌گیری لازمی داشته باشند اما تاکنون رایزنی‌های آنها عایدی‌ برای شهرداری نداشته است.

توسلی ادامه داد: باید پیگیری حقوقی برای تامین حقوق مردم صورت پذیرد و معتقدم با شرایط اقتصادی و فرصت‌سوزی‌هایی که شده است عایدی شهرداری و مردم همان آهن‌آلات نصب‌شده باشد.

وی بیان کرد: بر این باورم که دخل و تصرف در بیت‌المال و سرمایه‌های مردمی صورت‌گرفته و قانون بایستی در این زمینه نظر دهد بر همین اساس دایره حقوقی شهرداری باید از پیمانکار شکایت و جرایم تاخیر در اجرای تعهدات را

دریافت کند، ضمن اینکه شورا هم پیگیر برخورد با مسئولانی در شهرداری باشد که بدون دریافت هیچ ضمانت‌نامه‌ای، پای این قرارداد را امضا و زمینه پرداخت بیش از ۳۰ میلیارد ریال را به پیمانکار فراهم کرده‎اند.

سرپرست معاونت اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: طبق قرارداد پروژه چرخ و فلک که در تاریخ ۱۳ مهرماه سال ۹۴ با پیمانکار این پروژه بسته شد، زمان تحویل این پروژه هشت‌ماه بعد از انعقاد قرارداد تعیین شده است.

مهدی عالی‌پور افزود: مبلغ کلی این قرارداد چهار میلیارد و ۷۲۵ میلیون تومان تعیین شده است که از این میزان سه میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان آن سهم شهرداری و مابقی بر عهده طرف دوم قرارداد است که تاکنون سه میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان به سازنده این پروژه پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: شریک طرف قرارداد شهرداری در این پروژه اعلام کرده در صورت پرداخت مبلغ باقی‌مانده سهم شهرداری، این پروژه در مدت ۴۰ روز تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

با وجود پیگیری‌های حضوری و تلفنی خبرنگار ایرنا برای اظهارنظر رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر در مورد پروژه چرخ و فلک بوشهر اما این تلاش‌ها به نتیچه نرسید. 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=110196

نظـــرات شمـــا