کد خبر : 111080       تاریخ : 1398/07/29 10:22:52
هشدار بهداشت گناوه نسبت به خطر مصرف ماده مخدر شیشه افغانی

هشدار بهداشت گناوه نسبت به خطر مصرف ماده مخدر شیشه افغانی

پیغام: مسؤول بهداشت محیط شبکه بهداشت گناوه گفت: خانواده‌هایی که مصرف کننده دارند مراقب باشندبه علت قیمت پایین شیشه افغانی خطر جایگزینی شیشه به جای سایر مواد بسیار بیشتر است.

به گزارش «پیغام»؛ خاتون بابا حسنی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مصرف کنندگان مواد توجه داشته باشند، خطر شیشه افغانی جدی است مخصوصا اینکه این ماده بسیار در دسترس و مهمتر اینکه با قیمتی بسیار پایین‌تر از سایر مواد در ایران وجود دارد و همین موضوع خطر را برای مصرف کنندگان سایر مواد چندین برابر می‌کند.

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت گناوه افزود: مشکلات اصلی مصرف‏ کنندگان شیشه را عوارض روانی آن تشکیل می‌دهند که مهمترین آن‌ها بدبینی، اضطراب بالا، توهم، هذیان و...که ختم به افسردگی شده و در نهایت به خودکشی روی می‌آورند.

وی گفت: شیشه یا مت آمفتامین کریستال(بلور) شده، یک ترکیبی است که ظاهری مانند پودر خرد شده شیشه داشته و از خانواده تحریک کننده‌هاست که در آزمایشگاه‏ های صنعتی ساخته می‏‌شود و متأسفانه در چند سال اخیر رواج زیادی در بین برخی از جوانان ایرانی پیدا کرده است که از قدرت اعتیادزایی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه  بیان کرد: کارشناسان می‌گویند که ۳۰ تا ۵۰ درصد تخت‏‌های بیمارستان‏‌های روانی در اشغال مصرف‏ کنندگان شیشه است این در حالی است که از سوی دیگر نسخه‏‌های دست ساز این ماده در لابراتور‏های زیرزمینی تهدید جدی به حساب می‌‏آید که جان مصرف ‏کنندگانش را نشانه رفته است.

 مهم ترین عارضه آزار دهنده مصرف شیشه

 مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: مهمترین عوارض آزاردهنده مصرف شیشه علاوه بر بدبینی، اضطراب بالا، توهم، هذیان، ناتوانی در احساس لذت بردن بعد از ترک شیشه است بطوریکه طی ۶-۴ ماه اول پس از قطع مصرف( یا حتی طولانی‏تر ) روی می‌دهد لذا اغلب افرادی که ترک شیشه می‏‌کنند، می‏‌گویند:(اگر قرار است بقیه عمرم را با این احساس بگذرانم، بمیرم بهتره) و  فرد برای کسب لذت به مصرف دوباره شیشه روی می‌آورد.

وی گفت: فقدان لذت، نقش اساسی در شکستن ترک و مصرف مجدد دارد.  این ماده تاثیرات وحشتناکی بر اعضای بدن و چهره افراد نیز دارد.

باباحسنی بیان داشت: مصرف مواد هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه‏‌های بسیار لذت‏ بخشی همراه است به صورتی که شخص اعتقاد پیدا می‌کند که می‏‌تواند به‏ صورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و همیشه در مرحله لذت بخش بماند و  همین‌جاست که سخت فریب مواد را می‌خورد.

وی افزود: چون ثابت شده که مصرف حتی به مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آن را بطور هم زمان تغییر می‌دهد.

بابا حسنی گفت: معتادان تا به مرحله اعتیاد و وابستگی شدید برسند مسیری را طی می‌کنند ابتدا بطور تفننی مصرف می‌کنند و فکر می‌کنند که همیشه در همین مرحله می‌مانند اما یواش یواش به سمت سو مصرف و وابستگی شدید(اعتیاد) حرکت می‌کنند در هر کدام از این مراحل مصرف کننده فکر می‌کند می‌تواند مصرف را متوقف کند غافل از اینکه کنترل رفتار از دستش خارج شده و مواد در مغز فرمان می‌دهد.

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه توصیه کرد: خانواده‌هایی که مصرف کننده هر نوع ماده‌ای دارند مراقب باشند به علت قیمت پایین‌تر شیشه افغانی، خطر جایگزینی شیشه بجای سایر مواد بسیار بالا، جدی و مهلک می‌باشد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111080

نظـــرات شمـــا