کد خبر : 111254       تاریخ : 1398/08/13 09:45:15
 سد باهوش اهرم در ردیف اعتبارات مرزی قرار گیرد

سد باهوش اهرم در ردیف اعتبارات مرزی قرار گیرد

سد باهوش اهرم در پیوست بودجه ۹۹ در ردیف اعتبارات ویژه مرزی قرار گیرد تا اعتبارات کامل به این سد اختصاص یابد.

محسن قاسمی‌فرد

سد باهوش اهرم از مصوبات استانی دولت در سال۸۴ در دولت نهم بود و بارها وعده هایی از سوی مسئولان در مورد آن داده شد،  یک بار نیز در دوره استانداری فریدون حسنوند از محل ردیف استانی عملیات اجرایی آن آغاز شد که پس از مدتی کوتاه به دلیل عدم تخصیص متوقف و رها شد.

 با چانه زنی و لابی و کشمکش و قول مساعدت کمیسیون تلفیق مجلس این طرح بزرگ آبی اهرم که در زمره طرح‌های اقتصادی مقاومتی تعریف شده در پیوست قانون بودجه ۹۷ ردیف دار و پادار شد و موجب شور و شعف باغداران و کشاورزان اهرمی که زندگی  اقتصاد آنها به نخیلات و کشاورزی استوار است شد.

 ابتدا و با تاکید دولت قرار نبود هیچ طرح عمرانی تملک دارایی در پیوست بودجه ۹۷ قرار گیرد و استدلال دولت این بود سد باهوش باید در زمره طرح‌های عمومی و خصوصی قرار گیرد. سرانجام با گلایه و نارضایتی مردم اهرم از یک سو و اصرار و پافشاری نماینده مجلس از سوی دیگر، سد باهوش اهرم علاوه بر قرار گرفتن در ردیف بودجه مستقل ۹۷ در زمره طرح‌های عمومی و خصوصی تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷ نیز قرار گرفت.

 اکنون این سد در لایحه بودجه ۹۷ و ۹۸، شش میلیارد تومان و مصوبه بودجه از محل تبصره ۱۹ حدود ۱۰ میلیارد تومان بودجه دارد با این توضیح که در صورت وجود سرمایه گذار این طرح از طریق بانک‌های عامل تامین اعتبار شده و پس از اتمام طرح دولت اصل و فرع اعتبار به پیمانکار  برگشت می‌دهد.

 بر این اساس و پس از ۱۵ سال از مصوبه دولت نهم مبنی بر احداث سد مخزنی باهوش اهرم و تکمیل مطالعات فاز یک دو این سد، وضعیت ساخت سد باهوش که خط قرمز کشاورزان و باغدران اهرم در سال‌های گذشته بوده مشخص نیست و مسئولان محلی و استانی هم غمشان بر روی سد خاییز است. در خصوص سد باهوش هیچ موضع‌گیری و اطلاع رسانی دقیق نمی‌کنند و گلایه و نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.

 اعتبارات سد باهوش در پیوست بودجه سال قطره چکانی است و گرچه این طرح پادار شده ولی این به منزله تخصیص کامل اعتبارات نیست ولی سوی دیگر مسئولان محلی فرماندار تنگستان و نماینده مجلس و مسئولان استانی و شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر باید سکوت خود را بشکنند و شفاف سازی کنند و زمینه سرمایه گذاری داخلی ماده ۵۶ برای این سد فراهم تا مردم از بلاتکلیفی نجات یابند.

 از سوی دیگر با ابلاغ دستور العمل وزیر کشور مبنی بر اصلاحیه نقاط مرزی کشور و بوشهر می‌توان این سد را در پیوست بودجه ۹۹ در ردیف اعتبارات ویژه مرزی قرار دهند تا اعتبارات کامل به این سد تخصیص دهند.

 فرماندار تنگستان باید به طور ویژه از سد باهوش اهرم دفاع کند و باید تلاش کند از روش‌ها و ظرفیت‌های سایر قانون بودجه مثل صندوق توسعه ملی زمینه عملیات اجرایی این طرح مهم، کلیدی و ملی اهرم بوشهر فراهم کنند.

 نباید به بهانه سد خاییز، ساخت سد باهوش فراموش و به کما رود و فرماندار، استاندار و نماینده مجلس که زحمات زیادی برای قرار گرفتن این سد در بودجه سال کشیدند باید تمهیدات لازم برای افزایش اعتبارات ملی برای تسریع در ساخت سد باهوش اهرم را فراهم کنند؛ سدی که درصورت احداث هزار و ۳۰۵ هکتار از اراضی کشاورزی نخیلات شهر اهرم تنگستان را آبیاری خواهد کرد.

 * عضو شورای شهر اهرم


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111254

نظـــرات شمـــا