کد خبر : 113651       تاریخ : 1398/12/19 13:28:19
افزایش تولید گوجه‌فرنگی در بوشهر با رهاسازی زنبورهای گرده‌افشان

افزایش تولید گوجه‌فرنگی در بوشهر با رهاسازی زنبورهای گرده‌افشان

پیغام:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر از افزایش تولید گوجه‌فرنگی با رهاسازی زنبورهای گرده‌افشان در مزارع این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش «پیغام»؛ کبری توکلی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: زنبورها از گذشته‌های دور تاکنون نقش بسیار مهمی را در گرده‌افشانی گیاهان داشته‌اند و عاملی برای تنوع زیستی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به استفاده از زنبورهای عسل به منظور گرده افشانی در باغ‌ها و مزارع خاطرنشان کرد: زنبورهای بامبل خصوصیات منحصر به فردی دارند که آن‌ها را از زنبورهای عسل و سایر گرده‌افشان‌ها متمایز کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر با اشاره به استفاده از زنبورهای بامبل در گلخانه‌ها اضافه کرد: از ویژگی‌های این زنبورها می‌توان به فعالیت در دماهای پایین‌تر و بالاتر از محدوده فعالیت زنبورهای عسل اشاره کرد.

وی فعالیت در هوای ابری و بادی، خشونت کمتر، حساسیت کمتر نسبت به جابجایی کندو را از دیگر ویژگی‌های زنبورهای بامبل دانست و افزود: زنبورهای بامبل فقط گل‌هایی را که به رسیدگی فیزیولوژیک رسیده و بوی خاصی از خود ترشح می‌کنند، بازدید می‌کنند.

توکلی افزود: نداشتن سیستم ارتباطی مانند زنبورهای عسل که منجر به یافتن گل‌های گیاهان هرز با شهد بیشتر می‌شود و همچنین بزرگ‌تر بودن جثه که باعث افزایش قابلیت گرده افشانی می‌شود از وجوه تمایز زنبورهای بامبل نسبت به زنبورهای عسل هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر بیان کرد: با رهاسازی زنبورهای گرده افشان بامبل بی در گلخانه‌های این شهرستان، تولید محصول گوجه فرنگی تا ۳۰ درصد افزایش یافت.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113651

نظـــرات شمـــا