کد خبر : 113742       تاریخ : 1399/01/16 14:48:50
هنگام خرید چه اصولی را رعایت کنیم تا ویروس کرونا را به خانه نبریم؟

هنگام خرید چه اصولی را رعایت کنیم تا ویروس کرونا را به خانه نبریم؟

کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: با همه گیری بیماری کرونا در جهان پرسشی که بسیاری از شهروندان سراسر جهان را درگیر خود کرده این است که چه اصولی را باید رعایت کرد تا هنگام خرید در فروشگاه‌ها، احتمال آلودگی با ویروس کرونا را کاهش داده و هنگامی که اقلام خریداری شده را به خانه می بریم چه کارهایی را باید انجام دهیم تا از آلوده نبودن آنها به ویروس کرونا مطمئن شویم.

به گزارش «پیغام»، اسماء صیادنیک اظهار داشت: بهتر است خریدهای خانه توسط یک نفر از افراد خانواده و با رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش و به همراه داشتن ژل ضدعفونی کننده دست در هنگام خرید و به صورت هفتگی انجام شود.
وی افزود: در فروشگاه‌ها و نانوایی‌ها و سایر اماکن عمومی فاصله حداقل یک الی دو متر با سایر افراد را حفظ کرده و از تماس مستقیم دست با چرخ دستی فروشگاه‌ها و سبدهای مشترک اکیدا خودداری کنید.

صیادنیک تاکید کرد: از دستکاری اقلام موجود در قفسه‌های فروشگاه و خرید اقلام فله و رو باز اکیداً پرهیز کرده و در صورت تماس دست با سطوح ذکر شده، دست هایتان را با ژل ضد عفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: قبل از خرید، کیسه یا پارچه‌ای تمیز برای قراردادن کیسه‌های خرید در آشپزخانه آماده کرده و حتما دقت کنید اقلام خریداری شده بدون هیچگونه تماس با سطوح آشپزخانه در درون این پارچه قرار گیرد و پس از پایان کار پارچه یا کیسه مورد نظر را شستشو دهید.

وی تاکید کرد: محصولاتی مانند شامپو و قوطی‌های کنسرو که احتمال آلودگی بسته بندی آن‌ها وجود دارد را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.

کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه بیان داشت: پخت غذا با حرارت بالای 70 درجه سلیسیوس موجب از بین رفتن ویروس کرونا شده اما این ویروس در سرما بسیار مقاوم است به گونه‌ای که در دمای یخچال به مدت 72 ساعت و در دمای 20 – درجه سلیسیوس به مدت دو سال زنده می‌ماند.

صیادنیک بیان کرد: از آنجایی که بسیاری از محصولات خریداری شده دارای پوشش کاغذی یا پلاستیکی هستند و این احتمال وجود دارد که بسته بندی‌ها توسط افراد آلوده به ویروس کرونا لمس شده باشند بهتر است قبل از انتقال خریدها به آشپزخانه یا یخچال، بسته بندی‌ها را باز کرده و به همراه کیسه‌های خرید دور بیندازید.

 وی تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهند که ویروس کرونا ممکن است از چند ساعت تا چند روز بر روی سطوح زنده بماند و این موضوع می‌تواند در شرایط مختلف مانند نوع سطح، حرارت و رطوبت محیط، متفاوت باشد.

صیادنیک خاطر نشان کرد: اگر احتمال می‌دهید که سطحی آلوده شده است آن را با ماده ضد عفونی کننده حاوی الکل یا آب ژاول ( سفید کننده سطوح ) تمیز کنید.

مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه توصیه کرد: کیسه یا زنبیل خرید را پس از بازگشت به خانه حتما ضدعفونی کرده و سینک ظرفشویی را بعد از پایان کار با آب گرم و مایع ضرفشویی بشوید. در انتها دست هایتان را با آب و صابون شسته و از تماس دست ها با چشم‌ها، دهان و بینی تان اجتناب کنید.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113742

نظـــرات شمـــا