کد خبر : 114077       تاریخ : 1398/12/04 12:22:06
فاصله مقدس

فاصله مقدس

داشتن رابطه سالم با دیگران تاثیر فراوانی در افزایشِ کیفیت زندگی ما دارد، ولی ما به دلایل مختلف از عهده این کار بر نمی آییم. متاسفانه، نه در دوران کودکی و نوجوانی در مدرسه و نه در دوران جوانی در دانشگاه، هیچ درس و تمرینی را با عنوان دانش و مهارت های زندگی در حمل، نیاموخته ایم!

 داشتن رابطه سالم با دیگران تاثیر فراوانی در افزایشِ کیفیت زندگی ما دارد، ولی ما به دلایل مختلف از عهده این کار بر نمی آییم. متاسفانه، نه در دوران کودکی و نوجوانی در مدرسه و نه در دوران جوانی در دانشگاه، هیچ درس و تمرینی را با عنوان دانش و مهارت های زندگی در حمل، نیاموخته ایم! گویا از منظرِ متولیان آموزش و پرورش و و آموزش عالی، مهم تر، انباشتنِ اطلاعات مربوط به علوم پایه، تجربی و حفظیات علوم انسانی بوده است!

از خانواده ها هم که گرفتارِ نیازهای ابتدایی زندگی و بی خبر از همه جا هستند، نیز در این باره نمی توان توقعی داشت!

جای تاسف است که در زمانه ای چنین پیچیده که شناخت ماهیتِ آدمیان و برقراری روابطه موثرِ میان آن ها، بسیار دشوار شده و احتیاج به دانش فراوان دارد ما همچنان به آزمون و خطا دل بسته ایم و خطا در خطا را پیوسته تجربه می کنیم و در نتیجه از نهاد خانواده و خویشان گرفته تا روابط میان دوستان و همسایه ها و غریبه ها دچار معضلات اساسی هستیم!

یکی از علل ناکامی ما در رابطه با دیگرانِ نزدیک و دور، ناتوانی ما در درک و رعایت فاصله هاست... شناخت حد و حدود فاصله های میان ما و دیگران می توانند کیفیتِ زندگی ما را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد... ناگفته پیداست که میزان فاصله ها به درک عمیق ما نسبت به حالات و روحیات دیگران بستگی دارد، البته که حالات و روحیات دیگران به عوامل وراثتی و محیطی که آنها در آن پرورش یافته اند بستگی دارد. شناختی عالمانه نسبت به ماهیت دیگران و چگونگیِ آغاز رابطه، حفظِ حدود و ادامه رابطه می تواند شرایطِ یک زندگیِ حوشحالانه را فراهم آورد.یادداشت زیر را در این باره می خوانیم:   

"ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺧﯿﻠﯽ ﭼﯿﺰﻫﺎﯼ ﻣﻘﺪﺱ ﺩﺭ ﺩﻧﯿﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﻣﺎ ﻣﻦ ﯾﮏ ﭼﯿﺰ ﻣﻘﺪﺱ ﺗﺮ ﻣﯽ ﺷﻨﺎﺳﻢ: ﯾﮏ ﻓﺎﺻﻠﻪ...!

ﭼﯿﺰﯼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﯼ ﻣﻘﺪﺱ ﺷﻨﯿﺪﻩ ﺍﻳﺪ!؟

ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎ ﺍﮔﺮ ﺑﺨﻮﺍﻫﻨﺪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺧﻮﺑﯽ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ، ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﻌﺎﺑﺪ ﻭ ﻣﺴﺎﺟﺪ مقدس، ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﯼ ﻣﻘﺪﺱ ﺩﺍﺭﻧﺪ...!

ﻓﺎﺻﻠﻪ‌ﯼ ﻣﻘﺪﺱ ﻳﻌﻨﻲ ﻭﺍﺭﺩ ﻧﺸﺪﻥ ﺑﻪ ﺣﺮﯾﻤﯽ ﮐﻪ ﺣﻖّ ﻣﺴﻠّﻢ ﻫﺮ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﺳﺖ!

ﻓﺎﺻﻠﻪ ﯼ ﻣﻘﺪﺱ ﺑﺎﯾﺪ ﻫﻢ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﻣﺘﺮ ﻭ ﻫﻢ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﻓﮑﺮ، ﺭﻋﺎﯾﺖ ﺷﻮﺩ.

ﯾﻌﻨﯽ ﻣﺎ ﺣﻖّ ﻧﺪﺍﺭﯾﻢ ﻫﺮﻃﻮﺭﮐﻪ ﺩﻟﻤﺎﻥ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺍﻣﻮﺭ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺳﺮﮎ ﺑﮑﺸﯿﻢ ﻳﺎ ﺩﺧﺎﻟﺖ ﻛﻨﻴﻢ، ﺣتّی ﺩﺭ ﺫﻫﻦ ﻣﺎﻥ..."(؟)


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114077

نظـــرات شمـــا