کد خبر : 114928       تاریخ : 1399/03/13 13:14:18
ارسال پرونده دو دستگاه پزشکی تاریخی برای ثبت در فهرست ملی

ارسال پرونده دو دستگاه پزشکی تاریخی برای ثبت در فهرست ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از آماده سازی پرونده دو دستگاه پزشکی تاریخی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش «پیغام» به نقل از خبرگزاری صداوسیما بوشهر؛ محمدحسین ارسطوزاده گفت: دو دستگاه اتوکلاو زغالی و الکتروشک والتر دکتر سید نصیر سینایی از اولین دستگاه‌های پزشکی بودند که توسط این پزشک از فرانسه وارد بوشهر شد و می‌توان گفت نماد تغییر سبک پزشکی از سنتی به مدرن است که اکنون در موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس نگهداری می‌شوند.

وی افزود: دکتر سینایی پس از گذراندن دوره طب در دارالفنون، برای گذراندن دوره تخصصی جراحی، کودکان، زنان و زایمان، پوست و مغز و اعصاب راهی فرانسه شد و با پایان دوره دو ساله در دانشگاه طب پاریس نزدیک به یک قرن پیش در سال ۱۹۲۸ میلادی به ایران بازگشت.

ارسطوزاده گفت: با مشغول شدن دکتر سینایی در اولین مرکز بهداشتی و درمانی جنوب کشور، او از این دستگاه‌ها برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و همچنین درمان بیماری‌های پوستی و مشکلات روانی استفاده می‌کرد.

وی افزود: با توجه به قدمت استفاده از این تجهیزات تاریخی پزشکی در بوشهر که مردم از تمام نقاط کشور برای درمان در آن زمان به بوشهر سفر می‌کردند، پرونده سازی و مستند سازی این دو دستگاه برای ثبت در فهرست آثار ملی آغاز شده و با تکمیل پرونده برای دفاع ارسال خواهد شد.

  


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114928

نظـــرات شمـــا