کد خبر : 114932       تاریخ : 1399/03/14 12:20:14
اجرای طرح ملی اطلس زبانی برای نخستین بار در استان

اجرای طرح ملی اطلس زبانی برای نخستین بار در استان

پیغام: معاون میراث فرهنگی استان بوشهر گفت: در اجرای طرح ملی اطلس زبانی استان بوشهر، تا کنون مستند سازی گویش‌ها در حدود ۵۰۰ روستا انجام گرفته است.

به گزارش «پیغام»؛ نصرالله ابراهیمی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر گفت: از آنجا که زبان و گویش‌ها بخش وسیعی از فرهنگ یک ملت را تشکیل می‌دهد، ثبت و نگهداری آن‌ها نقش مهمی در حفظ هویت ملی یک کشور دارد.

او افزود: طرح ملی اطلس زبانی استان بوشهر نخستین بار در دست تهیه است که در این طرح ملی تنوع گویشی روستا‌های استان بوشهر بر روی نقشه قابل دیدن خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی بوشهر ادامه داد: کارشناسان این اداره کل در سال‌های گذشته مستند سازی گویش‌ها در حدود ۵۰۰ روستا را به صورت مصاحبه با گویش وران محلی بر اساس پرسش‌نامه اطلس گویش، را انجام داده‌اند.

ابراهیمی با اشاره به تنوع گویش‌ها در استان بوشهر عنوان کرد: اکنون آوا نویسی گویش‌ها بر اساس حروف (ipa) در حال انجام است و تا پایان نیمه اول امسال آوا نویسی گویش همه روستا‌های شمال استان در شهرستان‌های دیلم، گناوه، دشتستان و بوشهر را انجام می‌دهیم و این کار برای دیگر شهرستان‌ها نیز طبق برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد تا در اطلس گویش قرار گیرند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114932

نظـــرات شمـــا