کد خبر : 114971       تاریخ : 1399/03/15 16:13:14
 هفت حلقه چاه غیرمجاز در دشتستان پر شد

هفت حلقه چاه غیرمجاز در دشتستان پر شد

پیغام: مدیر منابع آب شهرستان دشتستان از پر و مسلوب المنفعه کردن هفت حلقه چاه غیرمجاز در دو ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش «پیغام» به نقل ازروابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مهندس نعمت اله نجاتی اظهار داشت: شهرستان دشتستان بیشترین تعداد چاه غیرمجاز و فاقد پروانه را در استان بوشهر دارد و این موضوع باعث بروز آسیب های جدی به منابع آب زیرزمینی این شهرستان شده است.

وی افزود: افت بیش از 15 متری سطح آب های زیرزمینی در برخی از محدوده های مطالعاتی شهرستان دشتستان در یک دهه اخیر باعث ممنوعه و ممنوعه بحرانی شدن همه ی این محدوده ها شده و تخلفات حوزه آب نیز به گسترش این وضعیت دامن می زند.

نجاتی خاطرنشان کرد: عمده تخلفات صورت گرفته در شهرستان دشتستان حفر چاه های غیرمجاز، انتقال غیرمجاز آب و تصرف در حریم و بستر رودخانه ها است که گروه های گشت و بازرسی این اداره به صورت مستمر در حال رصد و برخورد با چنین اقداماتی هستند.

مدیر منابع آب شهرستان دشتستان گفت: در همین راستا در سال جاری، مدیریت منابع آب شهرستان دشتستان با همکاری مراجع قضایی و انتظامی موفق به پر و مسلوب المنفعه کردن هفت حلقه چاه غیرمجاز در دو ماهه نخست سال جاری در شهرستان دشتستان شده است.

وی اضافه کرد: با پر شدن این هفت حلقه چاه، از برداشت غیرمجازقریب به 195 هزار مترمکعب آب در سال به نفع کشاورزان قانون مدار جلوگیری شد.

نجاتی بیان کرد: همچنین با توقیف چهار دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز، علاوه بر توقف عملیات حفاری از بروز تخلفات آتی نیز پیشگیری به عمل آمد.

مدیر منابع آب شهرستان دشتستان با اشاره به ماده 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب، انتقال آب به اراضی خارج از محدوده تحت شرب درج شده در پروانه بهره برداری را غیرمجاز خواند و گفت: انتقال غیرمجاز آب به عنوان یکی از تخلفات مهم این حوزه، ضمن ایجاد سطح زیرکشت بدون نظارت، باعث افزایش برداشت و ایجاد فشار بیشتر بر منابع آب زیرزمینی می گردد.

وی اظهار داشت: در سال جاری با جمع آوری و برچیدن دو مورد انتقال غیرمجاز آب، از برداشت حجمی حدود 76 هزار مترمکعب آب صرفه جویی شد.

نجاتی یادآور شد: همچنین یک مورد تصرف به حریم و بستر رودخانه در شهرستان دشتستان به وسعت یکهزار مترمربع شناسایی و رفع تصرف گردید.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114971

نظـــرات شمـــا