کد خبر : 116076       تاریخ : 1399/05/14 11:44:08
آلودگی های نفتی خسارت زیادی به اکوسیستم خلیج فارس وارد کرده است
برنامه مدیریت زیست محیطی شرکتهای نفتی در خلیج فارس باید تدوین شود؛

آلودگی های نفتی خسارت زیادی به اکوسیستم خلیج فارس وارد کرده است

پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: برنامه مدیریت زیست محیطی شرکت‌های نفتی در خلیج فارس باید تدوین و ارائه شود.

به گزارش «پیغام» فرهاد قلی نژاد در این باره  توضیح داد و گفت: هرساله خلیج فارس شاهد وقوع آلودگی های متعدد و گسترده ناشی از نشت نفت از سکوهای نفتی و یا از خطوط انتقال نفت است که خسارت های فراوانی را به اکوسیستم دریایی وارد آورده و حتی لکه های نفتی بعضا به سواحل نیز رسیده و خاک را در سواحل آلوده می کند.

وی در ادامه بیان داشت: با توجه به آلودگی اخیر ناشی از نشت نفت از یکی از سکوهای نفتی خلیج فارس در روزهای اخیر با تلاش فراوان ادارات مرتبط اعم از شرکت نفت فلات قاره، اداره کل بنادر و دریانوردی استان و اداره کل حفاظت محیط زیست پاکسازی و اقدامات گسترده ای انجام گرفته است.

به  گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، وقوع آلودگی های نفتی در خلیج فارس به صورت متعدد در سالهای ر موجب خسارت فراوان به اکوسیستم دریایی به ویژه آبسنگهای مرجانی می گردد که پیگیری های فراوانی در این خصوص از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.

وی همچنین اظهار داشت:  اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با علت یابی حوادث مذکور پیشنهادات خود را به شرکتهای نفتی ارائه و خسارتهای وارده را جهت احیای اکوسیستم های دریایی و رفع آلودگی ها مطالبه می کند.

قلی نژاد افزود: آلودگی های نفتی در خلیج فارس قابل پیشگیری بوده و باید شرکتهای نفتی در قالب برنامه های مدیریت زیست محیطی EMP الزامات را رعایت و با اقدامات کنترلی از ورود و نشت نفت جلوگیری نمایند.

این مقام مسئول استانی  یادآور شد: در این خصوص درخواست ارائه برنامه های مدیریت زیست محیطی به شرکتهای نفتی ارائه و مهلت قانونی تعیین خواهد شد در غیر این صورت مراتب وفق قوانین و مقررات پیگیری خواهد شد.

قلی نژاد اضافه کرد:  اکوسیستم دریایی خلیج فارس یک زیستگاه ارزشمند است که نقش مهمی در معیشت و زندگی ساحل نشینان و اقتصاد کشور دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت زیست محیطی خلیج فارس کلیه کشورهای حاشیه خلیج فارس باید استانداردهای زیست محیطی در فعالیتهای اقتصادی به ویژه نفت و گردشگری رعایت نمایند  زیرا خسارت به خلیج فارس همه سواحل آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

قلی نژاد اذعان داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس عضو کنوانسیون کویت نسبت به حفاظت از اکوسیستم خلیج فارس متعهد هستند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=116076

نظـــرات شمـــا