کد خبر : 117694       تاریخ : 1399/06/30 12:33:13
تخت‌روانچی: ادعای آمریکا مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه باطل و پوچ است

تخت‌روانچی: ادعای آمریکا مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه باطل و پوچ است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادعای آمریکا مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه را باطل و پوچ خواند.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایلنا، «مجید تخت‌روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادعای آمریکا مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه را باطل و پوچ خواند.

وی در پیامی توئیتری در این‌باره نوشت: «ضرب‌الاجل غیرقانونی و دروغین ایالات متحده فرا رسیده و گذشته است. کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان معتقدند که آمریکا یک عضو مشارکت‌کننده برجام نیست، بنابراین ادعای این کشور در خصوص «مکانیسم ماشه» باطل و پوچ است.

ایالات متحده همچنان ناقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و شناکردن در خلاف جریان بین‌المللی تنها باعث انزوای بیشتر این کشور می‌شود».

«مایک پمپئو» وزیر آمریکا شامگاه شنبه به وقت محلی در اقدامی مغایر با درخواست‌های جامعه بین‌الملل، مدعی بازگشت تخرین‌ها علیه ایران شد.

ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران فاقد اثر حقوقی است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت، ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های لغو شده در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ را فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر دانست.

«مجید تخت‌روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت، ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های لغو شده در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ را فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر دانست.

در این نامه آمده است که در واکنش به اقدام آمریکا، نه تنها هیچ یک از اعضای شورای امنیت، صلاحیت آن کشور برای فعال کردن روند بازگشت تحریم‌های گذشته را نپذیرفتند، بلکه از طریق نامه‌های انفرادی یا مشترک به رئیس شورای امنیت، ۱۳ عضو این نهاد، اعتبار حقوقی و مقبولیت نامه آمریکا را قاطعانه رد کردند. رئیس شورای امنیت نیز پیش از این اعلام کرده بر اساس مشورت‌هایی که با اعضای شورا داشته و نامه‌هایی که از آنها دریافت کرده است، برای وی روشن شده است که اجماعی در این زمینه وجود ندارد و رئیس شورا نیز نمی‌تواند اقدام دیگری انجام دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: اعضای شورای امنیت با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ که بر اساس آن، فقط اعضای برجام حق آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های گذشته شورای امنیت را دارند، اعلام کرده‌اند که از آنجا که آمریکا دیگر عضو برجام نیست، بنابراین حق استناد به این روند را ندارد و نامه‌ این کشور نیز فاقد هرگونه اثر حقوقی در حال یا آینده است.

وی تصریح کرد که هدف اعلام شده آمریکا از بین بردن کامل برجام است و راهبرد آن برای تحقق به این هدف نیز ایجاد پیچیدگی حقوقی از طریق ارائه تفاسیر یکجانبه، سلیقه‌ای و استدلال‌های شبه‌حقوقی است.

تخت‌روانچی افزود که جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که اعضای شورای امنیت بار دیگر با تلاش آمریکا برای سوء استفاده از این شورا و تضعیف اقتدار و اعتبار آن مخالفت خواهند کرد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117694

نظـــرات شمـــا