کد خبر : 117762       تاریخ : 1399/07/02 12:37:16
سد دالکی در سه نوبت کاری در دست اجراست

سد دالکی در سه نوبت کاری در دست اجراست

سد دالکی که قرار است به کمک سیراب شدن نخلستان‌های دشتستان بیاید، در سه نوبت کاری در دست اجراست.

پیغام: مدیر طرح‌های توسعه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: احداث تونل‌های انحراف آب سد دالکی به عنوان مهم‌ترین فعالیت طرح و مسیر بحرانی آن، علاوه بر دشواری‌های اجرایی، به عنوان پیش نیاز برای انجام سایر فعالیت‌ها نیز محسوب می‌شود.

 به گزارش «پیغام»؛ جهانگیر کدخداپور افزود: پس از انحراف آب در مرداد امسال، فعالیت‌های کارگاه سد دالکی با سرعت دو چندان در حال اجرایی شدن است و همه‌ جبهه‌های کاری این طرح، به صورت همزمان در حال فعالیت هستند.

مدیرطرح‌های توسعه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به برخی از اقدامات در حال انجام در این طرح عنوان کرد: ادامه خاکبرداری و سنگبرداری فرازبند در جناح‌ها و همچنین به صورت همزمان با آن، شروع خاکریزی بخشی فرازبند، از مهم‌ترین اقدامات در حال اجرا برای تکمیل شبکه انحراف آب این سد است.

او ادامه داد: حمل و دپوی مصالح مورد نیاز برای خاکریزی پوسته و هسته فرازبند، تکمیل لاینینگ تونل شماره ۲ با استفاده از ۲ قالب ۱۱ متری و ادامه خاکبرداری مسیر سرریز سد، از دیگر فعالیت‌های اجرایی این طرح است.

نماینده مجری طرح سد دالکی با مطلوب ارزیابی کردن سرعت طرح افزود: به منظور تسریع در روند اجرایی و بهره وری حداکثری از منابع در دسترس، ماشین آلات (شامل کامیون، بیل مکانیکی، غلتک، تانکر آبپاش و ...) و نیروی انسانی فعال در این طرح افزایش یافته است.

کدخداپور بیان کرد: با وجود موانع مالی موجود، این طرح در سه نوبت فعال و به صورت شبانه روزی در حال طی کردن مراحل اجرایی خود است و در صورت تامین مالی و تخصیص اعتبار، طبق برنامه زمانبندی آبگیری می‌شود و بهره برداری خواهد رسید.

او گفت: سامانه انحراف آب سد دالکی شامل دو رشته تونل در مجموع به طول هزار و ۱۵۰۰ متر و یک فرازبند به ارتفاع ۶۰ متر است.

این سد بر روی رودخانه دالکی در شهرستان دشتستان در حال ساخت است.

سد دالکی از نوع خاکی با هسته آسفالتی با حجم مخزن ۲۷۰ میلیون متر مکعب، حجم آب تنظیمی ۴۳۴ میلیون متر مکعب، و طول تاج ۱۲۰۰ متر، با هدف تامین آب مورد نیاز بیش از دو میلیون اصله نخل شهرستان دشتستان در حال ساخت است.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117762

نظـــرات شمـــا