کد خبر : 130471       تاریخ : 1400/05/29 24:15
«پانصدو پنجاه و پنج ...555 چی؟!»
تمامی حقوق شهروندی در گرو پیروی از راه اوست

«پانصدو پنجاه و پنج ...555 چی؟!»

رسول سعادت نیا وکیل دادگستری در یاداشتی متفاوت راه حسین را با آمارهای این روزهای سخت گره زد و در رثای نائب رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر نوشت :مهدی دهقانی در روزی به دادورزان و دادجویان رخت عزا پوشاند که همه ی کوی و برزن در سوگ اّسوه نقد حاکم، بیرق سیاه بر سردر خانه ها زده اند.

رسول سعادت نیا وکیل پایه یک دادگستری

پانصد و پنج و پنج عددی متفاوت  برای این خاک، برای این سرزمین سینه چاک. می پرسی عدد، عدد است متفاوت بودنش را دیگر ا ز کجا آورده ای؟

نایی نمانده برایم اما باید بگویمت که چرا متفاوت است . متفاوت برای دردکشیده های امروز، متفاوت برای آنانکه در حماسه ی دفاع از مهین جان دادند. متفاوت برای آنانکه عشق به راه او دارند نه نان او ؟

مپرس نسبتش با دردکشیده های امروز و امروزیان چیست؟ که تمام سلول های تنم چون شراره های آتش این عدد، در هوای تفتیده ی سرزمین  پراکنده است. پراکنده در خانه خانه ی به سوگ نشسته ی امروز...آری همین  امروز  بیست نهم مرداد 1400 پانصد و پنج و پنج کبوتر، زمین چرکین را ترک کردند.. پانصد و پنجاه و پنج  زن، فرزند، پدر، مادر، خواهر ، برادر ، خانواده ، قبیله ، کوی و برزن در سوگ پرکشیدگان در غم مچاله شدند.پانصدو پنجاه و پنج عددی را می گویم که هرگز عدد نیست. داغ است و آه داغ آن بی گمان دامن نامهربانان را خواهد گرفت.

آمار کرونا در 29 مرداد 1400

نهاد وکالت بوشهر و جامعه ی حقوقی کشور نیز امروز چون روزهای پیشین در این داغ،  بیش از پیش در خود فرو رفت . چرا که یکی از پانصدو پنجاه و پنج کبوتر پرکشیده در قامت نائب رئیسی کانون وکلای دادگستری استان بوشهر رخت سفر بسته و همگان را رخت عزا پوشاند.

مانا یاد مهدی دهقانی در روزی به دادورزان و دادجویان رخت عزا پوشاند که همه ی کوی و برزن  در سوگ اّسوه نقد حاکم، بیرق سیاه بر سردر خانه ها زده اند. آری یازدهم محرم است و حسین مرگ با عزت را به از زندگی با ذلت ترجیح داد. همان حسینی که در روزهای دفاع از این خاک، رزمندگان این سرزمین به عشق راه او در پای تابلو "تا کربلا555 کیلومتر " عکس یادگاری می گرفتند.

تا کربلا555 کلیومتر

رزمندگانی که جان به راه او دادند  و امروز اگر ما نفس می کشیم مدویون آن دلدادگانیم . دلدادگانی چون شهید باقری که فریاد می کشید بی تدبیرهای مسئولین، خانه ها را به عزا نشانده است و پشته پشته کشته در میدان مین، روسیاهی است و من فردای محشر برای آن پاسخی ندارم .

 

باقری ها رفتند خوشا به حالشان که امروز را ندیدند که چگونه آن عدد عشق، امروز و هر روز در پای بی تدبیری ها خانه ها را به سوگ نشانده است و فریاد رسی نیست. هر یکی به قیمت جان شهروندی پاس وظیفه به دیگری می دهد و خیالی جز پست بالاتر در سرشان نیست و چه غافلند ز سروده ی مولوی که فرمود :

نردبان اين جهان ما و منی است           عاقبت اين نردبان افتادنی است

لاجرم هركس كه بالاتر نشست               استخوانش سخت تر خواهد شکست

کاش به خود بیایم و به جای حرص و ولع برای سکوی بالاتر ، به سنگینی وزنه تعهد و مسئولیت جایی که ایستادیم تامل و عمل کنیم.

یادمان باشد حسین نقد جان را ، به نقد حاکم زمانه داد . نقدی که از همان روز نخست شکل گیری این نظام مردمان این سامان برای حفظ و پاسداشت آن، طی میثاق ملی خود ذیل اصل 27 قانون اساسی حق اعتراض را به رسمیت شناخت و برآن پای فشرد. اما اما چه ناگوار است که با تمام وجود لمس کنی آنچه امروز ما شاهد آنیم حاصل دور زدن قانون و تفسیر به رای آن به کام خودکامگی خویشتن است.کامی که در قالب قوانین عادی همچون تبصره ۲ ماده ۶ قانون احزاب مجال اجرای  این اصل را تحدید و مشروط  به رخصت حاکم دادیم. و گام به گام ویروس فساد نه فقط در نهاد قدرت که در باورهای مردمان به جهت روزمرگی شدن این همه درد،  عادت شده و رسوخ کرده و اگر دیر بجنبیم این ویروس منحوس تن رنجور میهن را به کام خویش می بلعد.

پانوشت:

اصل بیست هفتم قانون اساسی: « تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. ‏‏

تبصره ۲ ماده ۶ قانون احزاب «برگزاری راهپیمایی‌ها با اطلاع وزارت کشور بدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده ۱۰ مخل به مبانی اسلام نباشد و نیز تشکیل اجتماعات در میادین و پارک‌های عمومی با کسب مجوز از وزارت کشور آزاد است»

مهدی دهقانی وکیل پایه یک دادگستری و نائب رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر در بامداد 29 مرداد 1400 به دلیل ابتلا به ویروس کرونا آسمانی شد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=130471

نظـــرات شمـــا