کد خبر : 159281       تاریخ : 1402/06/29 13:10:15
6 نکته درباره استقبال از رونالدو در تهران

6 نکته درباره استقبال از رونالدو در تهران

اینکه چهره ای فوق مشهور و محبوب به تهران بیاید و جمع زیادی برای استقبال او به خیابان ها بیایند اتفاقی کاملا عادی وطبیعی است گرچه بسیاری دست به چنین کاری نزنند و خوش ندانند.

رضا غبیشاوی

 1- آنچه در استقبال از رونالدو در تهران رخ داد کاملا عادی و قابل پیش بینی بود. رونالدو یک فوق ستاره فوتبال و ابر چهره مشهور محبوب جهان است. در میان ستارگان فوتبال ، رونالدو در کنار مسی در قله فوتبال جهان ایستاده اند.اینکه به هنگام حضور او در تهران، جمع زیادی به خیابان ها بیایند و در مقابل فرودگاه و هتل جمع شوند و باهم صدا بزنند "رونااااااااااااالدو" نه تنها عادی است بلکه نشانه خوبی است و باید به آن بالید و افتخار کرد. نشانه خوبی است چون نشان می دهد جامعه، زنده است و پویا... چون نشان می دهد جامعه، خمود و خموش نیست... چون نشان می دهد جامعه در برابر بروز یک اتفاق ( حضور چهره مشهور)، واکنش دارد. واکنش، نشانه زنده و زندگی است.

تفاوت آدم های غیرمشهور و مشهور چیست؟ در تعریف چهره مشهور گفته می شود وقتی در خیابان قدم می زند او را می شناسند و واکنش نشان می دهند. حالا اگر این چهره مشهور، رونالدو باشد قطعا می توان انتظار واکنش جامعه را داشت. به ویژه وقتی بدانیم احتمال سفر رونالدو به تهران چقدر اندک بود. اگر او به باشگاه سعودی (النصر) نمی پیوست چقدر احتمال داشت رونالدو را در تهران ببینیم؟

اینکه چهره ای فوق مشهور و محبوب به تهران بیاید و جمع زیادی برای استقبال او به خیابان ها بیایند اتفاقی کاملا عادی وطبیعی است گرچه بسیاری دست به چنین کاری نزنند و خوش ندانند. کریس رونالدو در هر جای جهان هم برود همین استقبال و همین طرفداران در خیابان را خواهد دید. اصلا مگر نه اینکه فوتبال به دلیل حجم طرفداران و تماشاگران و پیگیران ، ورزش اول جهان است...مگر نه اینکه به دلیل همین طرفداران میلیونی ، فوتبال از ورزش عبور کرده و به پدیده ای فراورزشی تبدیل شده است. پس چگونه از ورود این تماشاگران فوتبالی و طرفداران به خیابان ها تعجب می کنیم.

2-   بخشی از بی نظمی رخ داده در استقبال از رونالدو در تهران، به دلیل نبود هیچ برنامه ای برای استقبال مردمی بود به ویژه که جلوگیری از حضور تماشاگران در استادیوم محل برگزاری مسابقه، خیابان را به تنها شانس دیدار با رونالدو تبدیل کرد. 

اگر برنامه ریزی می شد مثلا در میدان آزادی، طرفداران جمع شوند یا با برنامه ریزی قبلی در جای دیگری جمع می شدند  از حجم بی نظمی ها کاسته می شد. مثلا می توان این ایده را مطرح کرد که بعد از برگزاری مسابقه (بدون تماشاگر البته )، تماشاگران را راه می دادند و جمعیت حاضر رونالدو رو تماشا می کردند.

3-  آنچه در تهران رخ داد نمایی از معجزه فوتبال است. معجزه ای که قلب و احساس مردم جهان را به هم پیوند می زند و همه را در جهانی مسطح گردهم می آورد. نوجوانان و جوانان ایرانی و غیرایرانی که در تهران برای استقبال از رونالدو جمع شده بودند و به خیابان ها آمدند قالب ها و تبلیغات و توهم های یکدست ساز را شکستند و نشانه ای از ارزش ها و ویژگی های جهان را نمایان کردند.

4- روز دوشنبه همزمان با ورود رونالدو به تهران، ایران شاهد چند خبر مهم بود. سقوط قطعات موشک در گرگان، مبادله زندانیان میان ایران و امریکا در فرودگاه مهرآباد، رای اعتماد مجلس به کیومرث هاشمی وزیر ورزش، سفر رئیسی به نیویورک امریکا برای حضور در برنامه های سازمان ملل متحد و مسابقات حساس کشتی گیران ایرانی در بلگراد صربستان. با این حال ورود رونالدو به تهران و استقبال گسترده مردمی از او بر همه این اتفاقات سایه افکند و مهمترین خبر روز شد گرچه صداوسیما تصمیم گرفت در بخش های خبری خود حداقلی به آن بپردازد. با وجود پخش زنده ورود رونالدو و اعضای باشگاه النصر سعودی به فرودگاه امام اما درخبر 14 روز دوشنبه، هیچ خبرو تصویری از آن پخش نشد و تنها در دقیقه 54 خبر، دو جمله در بخش ورزشی اشاره شد.

5- حضور رونالدو درجمع باشگاه النصر سعودی، دیپلماسی ورزشی میان ایران و عربستان سعودی را جلوتر از دیپلماسی سیاسی میان دو کشور قرار داد و فضای روابط دو طرف را تلطیف کرده است. اجرای چشم انداز 2030 سعودی ها که در قالب آن ستاره های بزرگ چون رونالدو جذب شدند نه تنها تاثیرات خود را در کشور عربستان سعودی داشته اند بلکه بر روابط با ایران همسایه هم تاثیر مثبت داشته است.

صحنه های استقبال گسترده و مردمی از رونالدو در تهران، بازتاب مثبت و گسترده ای در فضای رسانه ای رسمی و غیررسمی و شبکه های اجتماعی کشورهای عربی و بین المللی داشت. باشد که این اتفاقات خوب، مقدمه ای برای درک بهتر از یکدیگر و زمینه ای برای بهبود فضا و ارتباطات بهتر و بیشتر آینده باشد.

6- همه اتفاقات مربوط به رونالدو و از جمله استقبال خیابانی و حاشیه ها و عکس ها وفیلم ها و حس جمعی و جوک های بی شمار همه وهمه در فضای مجازی فیلتر شده رخ داد.

منبع/ عصر ایران


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=159281

نظـــرات شمـــا