کد خبر : 96552       تاریخ : 1396/10/24 14:29
سکوت مسئولان در فاجعه زیست‌محیطی جنگل گلوبردکان جم

سکوت مسئولان در فاجعه زیست‌محیطی جنگل گلوبردکان جم

پیغام: نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر گفت: این روزها طرز بی‌سابقه‌ای شاهد از بین‌رفتن شمار زیادی از انواع ماهیان و آبزیان هستیم که با توجه به وضعیت فاجعه‌بار محیط زیستی رخ داده، مسئولان شهرستانی و استان بوشهر سکوت کرده‌اند که قابل توجیه نیست.

به گزارش «پیغام»؛ حسن رمضانی در حاشیه بازدید از رودخانه بخش ریز که طی هفته اخیر به دلیل آلودگی آب سبب تلف‌شدن هزاران قطعه ماهی شده، در گفت‌وگو با فارس در شهرستان جم، اظهار داشت: رودخانه جنگل گلوبردکان ریز به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا و زیبا و  یکی از مناطق نمونه گردشگری استان بوشهر روزگار خوبی ندارد و طی هفته اخیر هزاران ماهی تلف شده است.

وی بیان کرد: این روزها طرز بی‌سابقه ای شاهد از بین‌رفتن شمار زیادی از انواع ماهیان و آبزیان هستیم که با توجه به وضعیت فاجعه‌بار محیط زیستی رخ داده، مسئولان شهرستانی و استان بوشهر سکوت کرده‌اند. که قابل توجیه نیست.

نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر با انتقاد از مسئولان استانی که نگاه ویژه ای به حوزه محیط زیست ندارند، تصریح کرد: نجات ماهیان رودخانه جنگل گلوبردکان ریز و خطرات احتمالی آلوده‌بودن آب شرب شهر ریز در کنار هر گونه تعلل و سهل‌انگاری مسئولان، خسارات سنگین و جبران ناپذیری را بر سلامتی کلیه آحاد مردم بخش ریز و محیط زیست وارد می‌کند.

رمضانی یاد آور شد: در چند ماه گذشته نیز هزاران ماهی در رودخانه تنگ حنا شهرستان جم در مجاور شرکت فجر جم تلف شدند که علت آن طبق اعلام مسئولان محیط زیست مواد شیمایی و پسماندهای شرکت پالایش گاز فجر جم بود هر چند این شرکت ادعا می‌کرد که مرگ ماهیان به دلیل مشکلات تنفسی بوده اما محیط زیست اعلام کرد مشکل تلف‌شدن هزاران ماهی به دلیل مواد شیمایی این شرکت در آن زمان بود.

وی ادامه داد: این روزها مرگ تدریجی هزاران ماهی که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود بسیار مشکوک است و این کابوس را در ذهنمان ایجاد کرده که مبادا این پس‌آب‌های خطرناک با عبور از سفره‌های آب شرب شهرها و روستاهای بخش ریز عوارض خطرناک خود را در چندین کیلومتر پایین‌تر و در جنگل گلوبردکان ریز نشان داده است.

سخنگوی شورای اسلامی استان بوشهر با بیان این که وضعیت فعلی آب رودخانه بخش ریز و سفره‌های زیرزمینی شهرها و روستاهای این بخش یک تهدید جدی برای سلامت مردم و محیط زیست می‌باشد، افزود: مسئولان هر چه سریع‌تر برای حل این مشکل بزرگ اقدام کنند و تا دیر نشده اقدام لازم را در دستور کار قرار دهند که آلودگی آب شرب و رودخانه ریز جان هزاران نفر از مردم را به شدت تهدید می کند.

به گزارش فارس، صبح امروز نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی به همراه نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر و جمعی از فعالان محیط زیست از رودخانه بخش ریز بازدید کردند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=96552

نظـــرات شمـــا