کد خبر : 96633       تاریخ : 1396/10/26 14:21
چرخ فلکی که برایش زمان می‌خرند!
پروژه‌ای با وعده‌های تکراری

چرخ فلکی که برایش زمان می‌خرند!

پیغام:تاخیرهای مکرر در وعده مسئولان شهرداری برای تکمیل پروژه ای که از سال 94 کلید خورده، عملا حکایت خریدن زمان را تکرار کرده و قول و قرارهای جدید در این خصوص نیز با بدبینی افکار عمومی مواجه شده است. ضمن اینکه همچنان بوشهر را فاقد شهربازی مناسبی نگاه داشته است.

پیغام: برای چندمین بار بهره برداری از پروژه موسوم به بلندترین چرخ فلک کشور در بوشهر به بازه زمانی دیگری موکول شد تا اصطلاحا متولیان آن برای این پروژه و وعده های خود زمان بخرند.

به گزارش «پیغام» به نقل از خلیج فارس؛ معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار بندر بوشهر در تازه ترین اظهارنظر، ابراز امیدواری کرده این پروژه تا نیمه اول سال 97 به بهره برداری برسد.

براساس خبری که پایگاه اطلاع رسانی شهرداری بوشهر از قول عبدالرسول رمضانی منتشر کرده، آمده: «با توجه به اهمیت ایمنی پروژه و لزوم تائید مرحله به مرحله ساخت قطعات توسط اداره استاندارد، روند اجرایی پروژه زمان بر شده است.»

مرداد ماه 94 بود که شورای چهارم بوشهر لایحه پیشنهادی شهرداری برای احداث چرخ فلکی به ارتفاع 72 متر را تصویب کرد.

براساس این لایحه، این چرخ فلک با مشارکت و سرمایه گذاری 80 درصدی شهرداری و 20 درصدی سازنده احداث خواهد شد و آن زمان اعلام گردید در تابستان سال آینده (95) اجرایی می شود.

اما با گذشت تابستان، خبری از تحقق وعده شهردار نشد و نهایتا در مهرماه 95 پایه های چرخ فلک در کنار پارک شغاب علم شد.

آن زمان رمضانی معاون خدمات شهری شهرداری بوشهر به رسانه ها گفت: «انتظار می رود که این چرخ و فلک ۸۰ متری که با ظرفیت ۳۳۰ نفر و ۴۲ کابین مجهز به وسایل سرمایشی و گرمایشی در حال احداث است، در سالجاری به بهره برداری رسیده و به یکی از جذابیت گردشگری و توریستی در کنار خلیج فارس تبدیل شود»

اما بار دیگر با محقق نشدن وعده شهرداری چی ها پیرامون این پروژه، پرونده چرخ و فلک به سال 96 انتقال یافت که همزمانی با انتخابات شوراها و تب و تاب تغییرات احتمالی در شهرداری، باعث گردید تا شاهد اقدام موثری در زمینه این پروژه نباشیم.

تنها موضوعی که در این ایام رسانه ای شد، در واکنش به انتقادات برخی اعضای شورا و فضای مجازی پیرامون توقف پروژه به دلیل مشکلات مالی، اختلاف با طرف قرارداد و ابهامات مالی، سایت شهرداری به انتشار گزارش و تصاویری درباره بازدید معاون خدمات شهری از کارگاه این پروژه اقدام کرده و در اواخر فرودین ماه عنوان شد که «کابین های چرخ فلک در حال ساخت می باشد و به زودی با انتقال به بوشهر، روند اجرایی پروژه شتاب می گیرد.»

اما با گذشت حدود 9 ماه از آن گزارش، تنها اثر باقیمانده از چرخ فلک پایه بزرگ آن می باشد و حالا نیز از قول معاون اجرایی شهردار اظهار امیدواری شده در نیمه نخست سال آینده به بهره برداری برسد.

تاخیرهای مکرر در وعده مسئولان شهرداری برای تکمیل پروژه ای که از سال 94 کلید خورده، عملا حکایت خریدن زمان را تکرار کرده و قول و قرارهای جدید در این خصوص نیز با بدبینی افکار عمومی مواجه شده است.

ضمن اینکه بوشهر همچنان فاقد شهربازی مناسبی می باشد و با توجه به اینکه ظاهرا همه تخم مرغ های شهرداری درخصوص این مطالبه مهم در پروژه چرخ فلک خلاصه گردیده، تا امروز رهاوردی از این نظر برای مرکز استان رقم نخورده است.

ابهامات مالی و حقوقی پیش روی چرخ فلک

پیگیری ها نشان می دهد شورای شهر پنجم بوشهر که از شهریورماه کار خود را آغاز کرده، به اندازه ای گرفتار مسائل حاشیه ای و نصب و عزل شهردار شده که برای تعیین تکلیف پروژه های مهمی نظیر چرخ فلک نشست موثر و کاربردی با مسئولان شهرداری یا سرمایه گذار پروژه نداشته است.

در همین خصوص، رییس کمیسیون عمران و خدمات شهری شورای شهر بوشهر مدعیست در این پروژه ابهامات مالی وجود دارد که انتظار دارد همکاران وی و دستگاههای نظارتی به موضوع ورود کنند.

اکبر توسلی می گوید: متاسفانه با گذشت قریب به 28 ماه از قرارداد با مشارکت کننده خصوصی این پروژه و علیرغم پرداخت بیش از  32 میلیارد ریال، تنها چیزی که عاید شهروندان شده ستون های آهنی است.

توسلی ادامه داد: تضمین های اجرایی لازم در این قرارداد مورد توجه شهرداری نبوده، طوری که تعهدات اجرایی طرف اول قرارداد (شهرداری) با عین حال که سهم آورده آن مشخص بوده حدود 4 میلیارد و 725 میلیون تومان و با تقبل هزینه های خدماتی نظیر بیمه، آب، برق است، ولی سهم طرف دوم که سازنده و مشارکت کننده هستند، ساده، جزیی و غیر قابل تعقیب و تعهد آور تعیین گردیده است. به عبارتی طرف دوم سهم مشارکت ندارد.

این عضو شورای شهر با اشاره به بررسی های صورت گرفته درخصوص پروژه چرخ فلک، افزود: مشخص نیست صرفه و صلاح شهر، شهرداری و شهروندان در انعقاد این نوع قرارداد ها در چه چیزی می باشد؟

وی عقیده دارد که به دلیل ایرادات حاکم بر قرارداد این پروژه، کار مسئولین شهرداری برای اقناع شورا و شهروندان پیچیده و سخت خواهد بود، ضمن اینکه شورا نیز تلاش هایی برای برگزاری جلساتی برای بررسی دقیق تر پروژه داشته، اما پاسخ قانع کننده ای از سوی شهرداری نداشته ایم یا سرمایه گذار هنوز به شورا نیامده تا در این خصوص توضیح دهد.

این گزارش حاکیست؛ وعده های نافرجام درخصوص چرخ فلک در کنار روزمرگی حاکم بر مدیریت شهری مرکز استان که ناشی از مدیریت شهرداری به صورت سرپرستی است، باعث گردیده تا عملا چشم انداز امیدوارکننده ای برای بهره برداری از طرح موسوم به چرخ فلک 72 متری پیش روی افکار عمومی نباشد.

باید دید شورای شهر به عنوان مرجع بالادست شهرداری یا دستگاههای نظارتی خارج از شورا تا چه اندازه به ابهامات مطرح شده درخصوص این پروژه ورود و به مسئولیت های خود عمل خواهند کرد؟


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=96633

نظـــرات شمـــا