شهروند بوشهری یک حلقه مار قیطانی به محیط زیست استان تحویل داد
پیغام: کارشناس بانک ژن و مسئول درمان حیات وحش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر گفت: شهروند مسئول و دوستدار طبیعت بوشهری یک حلقه مار قیطانی را زنده گیری و تحویل این اداره کل داد.
كدخبر: 108669
1398/02/24

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی این اداره کل، محمد پاپری زارعی  در جمع خبرنگاران افزود: این شهروند به علت ورود یک حلقه مار قیطانی به محل زندگی به جای ترس نابجا از این گونه مار غیرسمی گونه فوق را برای جلوگیری از آسیب دیدگی زنده گیری و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تحویل داد.
وی بیان کرد: این حلقه مار قیطانی که در مرکز شهر بوشهر مشاهده شده بود به گمان افراد محلی سمی و موجب خطر برای عموم بود.

پاپری زارعی ادامه داد: سطح پشتی بدن مار قیطانی به رنگ زیتونی سبز روشن متمایل به خاکستری و زیتونی متمایل به قهوه ای یکنواخت یا دارای خطوط ونقوش متفاوت است.

وی اظهار کرد: در زیرگونه یک خط نارنجی یا قرمز متمایل به قهوه ای از پشت سر تا انتهای دم کشیده شده است.

پاپری زارعی ادامه داد: طول کلی 129 سانتی متر و طول دم 35 سانتی متر است.

وی افزود: شهروندان درصورت مشاهده مار یا گونه های جانوری وحشی که احتمال خطر و تعارضی از طرف آن گونه را پیش بینی می کنند باید از آسیب رساندن به این گونه ها بجد خودداری کنند.

پاپری زارعی بیان کرد: با توجه به شروع فصل گرما احتمال مشاهده و نزدیک شدن مار به فضای خنک تر منازل وجود دارد که به دلیل خطرات گزش مار باید از زنده گیری آن پرهیز و مراتب را به آتشنشانی یا سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع تا نسبت به زنده گیری و انتقال آن به زیستگاه مناسب اقدام لازم صورت پذیرد.

منبع: