سرپرست آموزش و پرورش بوشهر:
تا پایان شهریور امسال 812 معلم بازنشسته می شوند/مدرسه نیروگاه اتمی بوشهر به مهرماه امسال نمی رسد
پیغام: سرپرست آموزش و پرورش بوشهر کمبود نیروی انسانی را یکی از مهمترین چالش های پیش روی آموزش و پرورش استان بیان کرد و گفت: تا پایان شهریور امسال 812 معلم بازنشسته می شوند و با توجه به مجاری قانونی که وجود دارد این کمبود را از طریق دانشگاه فرهنگیان ،جذب معلمان حق التدریس ، نیروهای بازنشسته و خرید خدمت این کمبود را جبران خواهیم کرد.
كدخبر: 110073
1398/05/21

پیغام: سرپرست آموزش و پرورش بوشهر کمبود نیروی انسانی را یکی از مهمترین چالش های پیش روی آموزش و پرورش استان بیان کرد و گفت:  تا پایان شهریور امسال 812 معلم بازنشسته می شوند و با توجه به مجاری قانونی که وجود دارد این کمبود را از طریق دانشگاه فرهنگیان ،جذب معلمان حق التدریس ، نیروهای بازنشسته و خرید خدمت این کمبود را جبران خواهیم کرد.

به گزارش «پیغام»،غلامحسین حسینی در نشست که به مناسبت گرامیداشت روزخبرنگار برگزار شد در جمع خبرنگاران  با تبریک روز خبرنگار به نقش رسانه ها در آموزش و پرورش اشاره کرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه اجرایی و متولی تربیت دانش آموزان  است که در مسیر خدمت رسانی به دانش آموزان با بهره گیری از فضای آگاهی رسانی و اطلاع رسانی به سر منزل مقصود برسد.

وی افزود: زمانی می توانیم ادعا کنیم  که در زمینه آموزش و پرورش تغییر داشتیم که از نگاه تیزبین رسانه های دور نمانده باشد.

حسینی با بیان این که در آموزش و پرورش پذیرای همه نقدها و پیشنهادات هستیم؛ افزود: درب اتاق مدیرکل و معاونان آموزش و پرورش بر روی رسانه باز است  و ما از فضای نقد منصفانه استفاده می کنیم و درخواست داریم جاهایی که کاستی وجود دارد به ما گوشزد کنند که برطرف شود.

 

سرپرست آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به آمار کلاس های تخریبی در استان بوشهر بیان داشت: 9 درصد کل فضاهای آموزشی در استان بوشهررا کلاس های تخریبی تشکیل می دهد اما در این زمینه ازمیانگین کشوری وضعیت بهتری داریم .

وی در ادامه اضافه کرد: حدود 99 پروژه احداث فضاهای آموزشی در استان در دست ساخت است که بخشی از این پروژه ها در هفته دولت و بخشی نیز اول مهرماه امسال تکمیل و به آموزش وپرورش استان واگذار می شود.

وی درخصوص مدرسه نیروگاه اتمی بوشهر که در چهارراه فضیلت بوشهر و در زمین دولتی احداث شده است و قرار است به به مدرسه غیردولتی اختصاص یابد، اظهار داشت: استاندار بوشهر رئیس شواری آموزش وپرورش استان را برعهده دارد و این موضوع را پیگیری می کنند اما بر این باوریم  که درتبدیل این مجموعه آموزشی به عنوان یک مدرس برتر کوشا هستند و خدمات با کیفیت بهتر به مجموعه فرهنگیان ارائه خواهد نمود.

حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: این مجموعه آموزشی به مهرماه امسال نمی رسد اما  با قول هایی که داده شده امیدواریم تا ده فجر امسال به بهره برداری برسد.

افزایش ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی

سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش بوشهر در این نشست خبری درپاسخ به سوال خبرنگار «پیغام» در خصوص رتبه بندی معلمان وافزایش حقوق معلمان افزود:  برای اجرایی شدن این طرح حدود  15 میلیارد تومان نیاز است اما در سال تحصیلی جدید 2000 میلیارد تومان اعتبار برای طرح رتبه بندی در نظر گرفته شده که در اول مهرماه با اجرایی  شدن این طرح 400 تا 600 هزار تومان به حقوق معلمان افزایش خواهد یافت.

غلامرضا دانش فر در ادامه به مطالبات فرهنگیان اشاره کرد و اذعان داشت: 73 میلیارد تومان مطالبات بازنشستگان از سال گذشته  و 22 میلیارد تومان مطالبات نیروهای حق التدریسی باقی مانده  که امیدواریم تا ماه آینده مطالبات حق التدریسی ها پرداخت شود.

برخورد با 13 مدیر متخلف در مدارس استان

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش استان بوشهر همچنین  دراین نشست در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار«پیغام» درباره گرفتن وجه اجباری از دانش آموزان در موقع ثبت نام گفت: همانند یال های گذشته گرفتن هر گونه وجه در موقع ثبت نام ممنوع است از هر مدرسه ای که گزارشی از تخلف دریافت شود با مدیر خاطی برخورد خواهد شد.

عبدالله روشن درادامه اضافه کرد: در سال گذشته به خاطر گرفتن وجه اجباری از دانش آموزان در هنگام ثبت نام با 8 مدیر متخلف در مدارس مرکز استان 5 مدیر در مدارس شهرستان های استان به هیات تخلفات اداری معرفی شده و پس از تایید تخلف با آنها برخورد شده و برخی هم از مدیریت مدرسه عزل شدند.

وی همچنین درباره ثبت نام دانش آموزان در مدارس نزدیک محل  افزود: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته کمبود جا برای ثبت نام دانش آموزان نداریم هر دانش آموزی در محدود مدرسه که سکونت دارد می تواند در نزدیکترین مدرسه  به محل سکونت ثبت نام  کند ولو این که در خارج از وقت ثبت نام مراجعه کرده باشد.

6 هزارو 593 دانش آموز افغانی در مدارس استان به صورت رایگان تحصیل می کنند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر در این نشست خبری برند سازی مدارس و فضای رقابتی را یکی از چالش ها در مقطع ابتدایی عنوان کرد و بیان داشت: برند سازی کار خانواده هاست  که به شدت آسیب می رسانند، ما به همه همکارانمان ایمان داریم و در تلاش هستیم برند سازی و فضای رقابتی را در مدارس تغییر دهیم.

محمود قاسمی در پاسخ به سوالی درخصوص اخذ وجه از دانش آموزان افغانی درهنگام ثبت نام گفت: 6 هزارو 593 دانش آموز افغانی در مدارس استان بوشهر به صورت رایگان تحصیل می کنند و پولی بابت تحصیل از والدین این دانش آموزان گرفته نمی شود.

وی در ادامه از اجرای سه طرح در سال تحصیلی گذشته در مدارس استان عنوان کرد و گفت: حذف پیک نوروزی که یکی از دغدغه خانواده ها بود در مدارس اجرا شد و جشنواره عید داستان جایگزین آن گردید.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر حذف مشق شب به صورت سنتی و جایگزین کردن آن با تکالیف مهارت محور و حذف آزمون ها در مدارس ابتدایی واز  از دیگر اقدامات صورت گرفته در اموزش و چرورش در حوزه ابتدایی بوده است.

قاسمی به طرح پروژه مهرهم اشاره کرد و بیان داشت: در تلاشیم با اجرای این طرح شاهد کاهش مشکلات در مدارس استان باشیم که در همین راستا، فرایند تعلیم و تربیت در استان را رصد می کنیم و با آغاز سال تحصیلی در اول مهرماه همه کلاس های درس دایر است و کلاس بدون معلم نخواهیم داشت.

کمبود 2 هزارو 150معلم در مدارس استان

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: در سال تحصیلی جدید 450 نفر در دوره ابتدایی و هزار و ۷۰۰  نفر در دوره متوسطه کمبود نیروی داریم که براساس برنامه ریزی صورت گرفته  تعدادی از این کمبودها با نیروهای حق التدریس ،سرباز معلم و نیروهای خرید خدمت و بازنشستگان را جبران خواهیم کرد.

حسین درتاج درخصوص وضعیت کنکور در استان بوشهر گفت: هیچ گونه آمار رسمی از سوی آموزش و پرورش استان ابلاغ نشده است ومباحثی که در فضای مجازی مطرح می شود گمانه زنی و خود اظهاری است و ما به این آمارها اعتنایی نمی کنیم،    هیچ رتبه تک رقمی  در استان وجود نداشته است.

وی  در پاسخ به سوالی درباره فعالیت پایگاه‌های انتخاب رشته کنکور در استان یادآور شد: در سال گذشته یک هزارنفر در پایگاه انتخاب رشته ما مراجعه کردند  وبقیه دانش آموزان به مراکز دیگر رفتند.

درتاج درباره تخلفاتی که در برخی پایگاه انتخاب کنکور در بیرون رخ می دهد،گفت: در پایگاه های انتخاب رشته کنکور آموزش و پرورش تخلفی گزارش نشده بود و اگر در مراکز بیرون تخلفی صورت بگیرد باید از نهادهای نظارتی پیگیری شود و ما به عنوان آموزش و پرورش نمی توانیم به این موضوع ورود کنیم.

وی درخصوص تدریس درس سواد رسانه درمدارس استان افزود: این درس در دوره متوسط دوم  به صورت اختیاری تدریس می شود اما به علت نداشتن نیروی متخصص، این درس به آن شکلی که باید باشد تدریس نمی شود و براساس محذوریاتی که داریم  نمی توانیم نیرو از بیرون جذب کنیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر درباره موانعی که سد راه طرح تقویت بینه علمی در استان  قرار گرفت سخن گفت و خاطرنشان کرد: این طرح با موانع جدی که مواجه شده است امسال در استان اجرا نمی شود  و برای بهبود وضعیت آموزشی و تقویت دانش آموزان به دنبال راهکارهای دیگری هستیم اما این طرح در سال گذشته فقط در مدارس روستایی این  طرح اجرا شد.

آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند بار سنگین آسیب های اجتماعی را بر دوش بکشد

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان بوشهر در پاسخ به سوالی درباره اقدامات صورت گرفته درراستای مقابله با آسیب های اجتماعی در مدارس استان به اجرای طرح نماد اشاره کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش با همکاری نهادهای کشوری یک سامانه تحت عنوان "مراقبت اجتماعی دانش آموزان " طراحی کرده و دانش آموزانی که دچار آسیب ها اجتماعی هستند شناسایی و به این سامانه معرفی شده  و راهکارهای درمان و بازگشت به سلامتی را به جوانان ونوجوانان آموزش داده می شود.

سیروس فتحی در ادامه اضافه کرد: آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند بار سنگین آسیب های اجتماعی را بر دوش بکشد چرا که دانش آموزان مدت کوتاهی در اختیار آموزش و پرورش هستند  و در این زمینه باید خانواده های نیز همکاری کنند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص رنگ و فرم روپوش مدارس در سال تحصیلی جدید بیان داشت: در آغاز سال تحصیلی هیچ اجباری در خرید لباس فرم جدید نیست و اگر دانش آموری بخواهد می تواند تا سه سال از لباس فرم قبلی استفاده کند و هیچ منعی در این زمینه وجود ندارد همچنین رنگ لباس از اختیارات شورای مدارس است و تنوع رنگ که در مدارس دیده می شود به علت ایجاد  نشاط اجتماعی  در مدارس است.

منبع: