بررسی شایعات در باره:
عامل انتقال ویروس HIV به عده‌ای در روستای چنارمحمودی
اگر احتمال «سوزن آلوده» را درست بدانیم و بگوییم عامل انتقال بیماری، سوزن آلوده و مشترک است، باز باید به دنبال منشأ آلودگی اولین فردی باشیم که سوزن مشترک، باعث انتقال آلودگی او به دیگران شده است. زیرا سوزن تا قبل از استفاده در بدن فرد آلوده، مشکلی ندارد.
كدخبر: 110804
1398/07/14

اسماعیل منصورنژاد- روزنامه نگار وعضو هیئت تحریریه پیغام

 آخرین خبر حکایت از این دارد که در روستای «چنارمحمودی» از توابع شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، 26 نفر به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.

شایعات می‌گویند «سرنگ آلوده» باعث انتقال بیماری شده است. وزارت بهداشت اما بیانیه داده که ماجرا ربطی به خانه بهداشت آن روستا ندارد.

  

گفته می‌شود چندی پیش مرکز بهداشت روستا به منظور تعیین سطح قند خون، از مردم نمونه خون گرفته است. این‌طور که پیداست، همین ماجرا باعث شده تا فرضیه «سرنگ‌های آلوده» به ویروس، قوت بگیرد.

البته آزمایش دیابت با سوزن یک بار مصرف انجام می‌شود، نه با «سرنگ». شاید منظور آنها از «سرنگ»، همان «سوزن» باشد.

«سوزن» خود به خود و تا زمانی که در بدن فرد آلوده وارد نشده، سالم است. اما اگر وارد بدن فرد آلوده شود و بعد با همان سوزن، از بقیه نیز تست گرفته شود، افراد سالم نیز آلوده می‌شوند.

اگر احتمال «سوزن آلوده» را درست بدانیم و بگوییم عامل انتقال بیماری، سوزن آلوده و مشترک است، باز باید به دنبال منشأ آلودگی اولین فردی باشیم که سوزن مشترک، باعث انتقال آلودگی او به دیگران شده است. زیرا سوزن تا قبل از استفاده در بدن فرد آلوده، مشکلی ندارد.

اینکه آیا مأمور نمونه‌برداری، از یک سوزن برای نمونه‌گیری از چند نفر استفاده کرده، معلوم نیست. هر مأمور نمونه‌گیر می‌داند که صرف نظر از خطر آلودگی به یک ویروس با سوزن مشترک، برای آزمایش مقدار قند خون هر فرد، باید از یک سوزن استفاده کرد تا تداخل خونی ایجاد نشود و مقدار قند خون هر کسی دقیق اندازه‌گیری شود. اینکه آیا ممکن است یک مأمور دست به چنین کاری زده باشد، معلوم نیست.

  

«یک مقام مسئول در وزارت بهداشت» و «منبع آگاه» در گفت و گو با پایگاه خبری «آفتاب» گفته است: «یک سری از افراد تلاش دارند، مسئولیت این اتفاق را متوجه سازمان یا افرادی کنند. و سوال این است مگر در آن روستا تست دیابت داشته‌ایم؟»

این «مقام مسئول»، اصل تست دیابت در روستا را زیر سوال برده و هنوز معلوم نیست آیا واقعاً تستی در روستا انجام شده که «سوزن آلوده» و «مشترک» را عامل انتقال آلودگی بدانیم یا نه؟

در واقع، هر دو موضوع «تست دیابت» در روستا و «استفاده از سوزن مشترک» برای این کار، نامعلوم است. حتی با فرض تأیید استفاده از سوزن مشترک، به نظر می‌رسد منشأ آلودگی اولین فرد، جایی دیگر است.

  

این «مقام مسئول» مدعی است: برخی از افراد آلوده گفته‌اند که بعد از رفتن به دندان‌پزشکی، آلوده شده‌اند. برخی هم می‌گویند پس از شرکت در «کمپین فشار خون» آلوده شده‌اند که البته هنگام تست فشار خون، از کسی خون گرفته نمی‌شود.

«قربانی» عضو کمیسیون بهداشت مجلس می‌گوید: روستای چنارمحمودی با 1800 نفر جمعیت، 240 معتاد دارد که از این تعداد، 20 نفر تزریقی هستند.

منبع: