۶۸۰۰ دانش‌آموز افغان در مدارس بوشهر آموزش می بینند
پیغام: مدیرکل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری بوشهر گفت: در زمان حاضر ۶ هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز تبعه کشور افغانستان در مدارس، کلاس‌ها و روی نیکمت‌های مشترک با برداران ایرانی خود در این استان از خدمات آموزشی بهره‌مند هستند.
كدخبر: 115327
1399/04/03

 به گزارش «پیغام»؛ عبدالرضا بشیری درگفت وگو با ایرنا افزود: براساس قانون هیچگونه شهریه‌ای از اتباع افغانستانی برای ثبت نام در مدارس دریافت نمی‌شود و بسته‌های لوازم‌التحریر که با کمک خیران جمع‌آوری شده بین همه دانش‌آموزان ایرانی و افغان توزیع می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین با مشارکت دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در جمهوری اسلامی، ۲ مدرسه ۱۲ کلاسه در بوشهر و برازجان برای دانش‌آموزان اتباع افغانستان احداث شده‌است.

بشیری یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران از۴۰ سال گذشته تاکنون با وجود همه مشکلات توانسته انواع خدمات بهداشتی، آموزشی، اجتماعی و فرهنگی به پناهندگان کشور دوست و برادر افغانستان ارائه کند.

مدیرکل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری بوشهر اظهارداشت: براساس دستور رهبر معظم انقلاب ارائه خدمات آموزشی رایگان به کودکان افغانستانی از جمله خدمات مهم جمهوری اسلامی است و تلاش شده زمینه آموزش برابر برای فرزندان آنان در کنار دانش‌آموزان ایرانی فراهم شود.

بشیری در باره ارائه خدمات بیمه سلامت به اتباع افغانستانی مقیم ایران گفت: براساس انعقاد قرارداد نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران با سازمان بیمه سلامت، پوشش بیمه سلامت اتباع بیگانه انجام شده‌است.

بشیری اضافه کرد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد با اداره کل بیمه سلامت در استان بوشهر که به این منظور تعیین شده‌اند، با ارایه کارت آمایش به عنوان مدارک شناسایی و فیش پرداختی (به استثناء افراد آسیب پذیر، بیماران خاص و خانواده آنان) زیر پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

وی افزود: در زمان حاضر افراد آسیب پذیر و بیماران خاص اتباع افغانستانی با معرفی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر به صورت رایگان با معرفی به بیمه سلامت موفق به دریافت دفترچه بیمه سلامت می‌شوند که در این ارتباط تاکنون یکهزار و ۵۰۰ تبعه افغانستانی در استان بوشهر زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند و از خدمات این بیمه برخوردار هستند.

 بشیری با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: به استناد ابلاغیه وزارت کشور مبنی بر اینکه اتباع افغانستانی مبتلا به ویروس کرونا باید رایگان درمان شوند در این ارتباط اتباع مشکوک به کرونا که به بیمارستان‌ها مراجعه کنند به صورت رایگان خدمات درمانی دریافت و مشکلی برای آنها وجود ندارد.

وی افزود: براساس تاکید رئیس جمهوری مبنی براینکه اتباع خارجی بویژه افغانستانی‌های مبتلا به کرونا باید رایگان همچون شهروندان ایرانی درمان و بستری شوند، مشکلی برای بستری و درمان آنها در مراکز بهداشتی وجود ندارد.

این مقام مسئول بیان کرد: همچنین تاکنون لوازم بهداشتی مورد نیاز شامل مایع دست شویی، دستمال کاغذی و کیسه زباله برای ساکنان میهمان شهر موجود در شهرستان دشتستان استان بوشهر تهیه و توزیع شده‌است. 

بشیری گفت: ایران جزو برترین کشورهای دنیا در خدمت رسانی به اتباع و مهاجران خارجی است و استان بوشهر نیز با ارائه خدمات مختلف توانسته میزبان خوبی برای این مهاجران باشد.

وی اظهارداشت: در استان بوشهر یک اردوگاه در شهر بوشهر و یک میهمان شهر برای پناهندگان بی سرپناه افغانستانی در شهر دالکی شهرستان دشتستان در نظر گرفته شده‌است.

وی یادآور شد: اتباع افغانستانی مانند شهروندان ایرانی از همه نوع خدمات اجتماعی برخوردار هستند بر این اساس تفاهم نامه‌ای با سازمان بهزیستی منعقد شده و معلولان اتباع افغانستانی می‌توانند زیر پوشش خدمات حمایتی این سازمان قرار گیرند.

بشیری ادامه داد: همچنین براساس تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه ای اتباع افغانستانی می‌توانند به صورت رایگان در برخی رشته‌های فنی و حرفه‌ای آموزش‌های مهارتی مورد نیاز را فرا گیرند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر در قالب مهمان شهر دالکی ۲۰۰ نفر از اتباع افغانستانی بدون سرپناه ساکن هستند و از خدمات مختلفی از جمله دریافت جیره مواد غذایی رایگان به صورت ماهانه، شارژ بن کارت و آموزش رایگان ارائه می‌شود.

بشیری گفت: همچنین هفت سرپناه جدید و یک پارک کودک برای اتباع افغانستانی ساکن درمهمان شهر ساخته شده‌است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر هشت هزار نفر از پناهندگان در استان بوشهر دارای کارت پناهندگی (آمایش) هستند.

منبع: