رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
موارد مثبت کرونا در استان بوشهر از ۹ هزار و ۵۰۰ نفر گذشت
پیغام: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: موارد مثبت کرونا در استان بوشهر از ۹ هزار و ۵۰۰ نفر گذشت و در این راستا تاکنون ۳۹۲ هم استانی جان خود را براثر ابتلا به ویروس کرونا از دست‌ داده‌اند.
كدخبر: 117193
1399/05/24

به گزارش «پیغام»؛ سعید کشمیری در گفت‌وگو با تسنیم  با بیان اینکه استفاده از ماسک در روزهای ادامه‌دار کرونایی به یکی از مایحتاج اساسی مردم تبدیل شده است اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده 70 درصد مردم از ماسک  برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌کنند و این در حالی است که چند عادت اشتباه در استفاده از ماسک می‌تواند مردن را با مشکل مواجه کند.

وی، لمس مداوم ماسک با دست‌های نشسته را بزرگترین عادت اشتباه در ماسک زدن دانست و تاکید کرد: قرار دادن ماسک زیر بینی می‌تواند رویه بیرونی ماسک را به عنوان انباشت ویروس‌ها در تماس با بینی قرار دهد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تاکید بر پرهیز از قرار دادن ماسک زیر چانه افزود: قرار دادن ماسک زیر چانه، می‌تواند آلودگی زیر گلو را به رویه داخلی ماسک منتقل کند و این در حالی است که استفاده از ماسک‌هایی که لبه‌هایش با صورت فرد فاصله دارد تاثیری در ایمن بودن ندارند.

کشمیری، با بیان اینکه پایین کشید ماسک هنگام صحبت کردن با دیگران ویروس را منتشر می‌کند گفت: ماسک‌های سه لایه در صورت مرطوب شدن باید دور انداخته و تعویض شوند.

وی، قابلیت شستشو نشدن ماسک‌های N95 خبر داد و بیان کرد: ماسک‌های فیلتردار قابل شستشو نیستند چراکه قابلیت خود را از دست داده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه استفاده از ماسک برای کودکان زیر 2 سال آنها را با مشکلات تنفسی روبه‌رو می‌کند افزود: با ترک عادت‌های اشتباه و استفاده از ماسک می‌توان احتمال ابتلا به کرونا را کاهش داد.

کشمیری، وضعیت ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: موارد مثبت کرونا در استان بوشهر از  9 هزار و 500 نفر گذشت و در این راستا تاکنون 392 هم استانی جان خود را براثر ابتلا به این ویروس ازدست‌ داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روند ابتلا و بستری به سبب کرونا راکاهشی و نزولی دانست و بیان کرد: بیشترین  بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری هستند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهربا اشاره به ماه محرم و شرایط ویژه برپایی عزاداری در این ماه با عظمت خاطر نشان کرد: با توجه به گرمای شدید هوا، امکان برگزاری عزاداری سنتی مانند سینه‌زنی، زنجیرزنی، سنج، دمام‌زنی، تعزیه خوانی و حرکت سوگواران در خیابان‌ها و معابر و تجمع در راستای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا وجود ندارد.

وی از برگزاری سخنرانی و روضه‌خوانی در مصلی‌ها، مساجد و حسینیه‌های بزرگ با حداکثر 2 ساعت در  سراسر استان بوشهر  در ماه محرم خبر داد و خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا، در ایام تاسوعا و عاشورا برای مقابله با کرونا، دسته‌روی و حرکت عزاداران درخیابان‌ها و معابر انجام نمی‌شود و تنها در حد روضه خوانی و سخنرانی برنامه برگزار می‌شود.

منبع: