تصویر این مجریان را شاید دیگر تا ابد در تلویزیون ایران نبینید + عکس
یک انتقاد در صدا و سیما از یک برنامه صدا و سیما کافی بود تا عوامل برنامه عوض شوند. اما منتقد در ظاهر فردی دارای نفوذ نبود که چنین تاثیری بتواند بگذارد؛ بلکه آنچه تاثیرگذار است طیفی بود که منصوره معصومی‌اصل آن را نمایندگی می‌کند؛ طیفی تندرو که اتفاقا تاثیرات قابل توجهی بر سیاست، اقتصاد و… دارد.
كدخبر: 163377
1402/08/23

پیغام: حالا خبر رسیده برنامه‌ای که از شبکه افق پیرامون جنگ غزه با نام «به افق فلسطین» پخش می‌شده، همچنان ادامه می‌یابد اما با یک تیم دیگر؛ برخی دلیل از ریشه کندن این برنامه را نارضایتی و خشم همان طیف تاثیرگذار مخالف حضور چهره‌هایی با تفکراتی کمی‌ متفات‌تر از تفکرات حاکمیت می‌دانند؛ به خصوص که شنیده شده از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین برای حضور در این برنامه دعوت شده و بنا بوده چهارشنبه شب مهمان «به افق فلسطین» شود.

به گزارش «پیغام» به نقل از برترین ها؛ نا بر روایت دیگری که برخی رسانه‌های دیگر منتشر کرده‌اند پس از دعوت از محمدجواد ظریف، وزیر سابق امور خارجه قرار شد تا در برنامه شنبه شب، ظریف مهمان برنامه باشد اما روز جمعه برنامه لغو شد و شنبه شب نیز عوامل برنامه تغییر کردند؛ دعوتی که منجر شد تا «به افق فلسطین» در افق محو شود و با عوامل جدید آغاز شود.

طیف سخت‌سر قدرت چنان مخالف چنین اقداماتی است که برنامه‌ای که ایده‌اش را «سازمان اوج» داده نیز تحمل نمی‌کند و ریشه آن را از جا در می‌آورد. این برنامه «با ایده‌پردازی سازمان فرهنگی رسانه‌ای اوج و با حضور عواملی مانند «محمدرضا شهیدی‌فر»، «مهدی عرفاتی»، «علی صدری‌نیا»، «المیرا شریفی‌مقدم» و… روی آنتن می‌رفت.»

به بهانه این تغییرات ناگهانی و مشکوک، سرنوشت چند مورد مشابه را بررسی کرده‌ایم:

عادل فردوسی‌پور / برنامه نود

عادل فردوسی‌پور نخستین نامی است که با سخن گفتن از مجریان غایب سیما، به ذهن می‌رسد. مجری و تهیه‌کننده برنامه «۹۰» شبکه سه که گزارشگر فوتبال هم هست، مدت‌هاست حضورش در تلویزیون، به حضور در پشت صحنه و تهیه‌کنندگی برنامه «فوتبال ۱۲۰» محدود شده است. او را می‌توان از جمله برنامه‌سازان بااستعداد و محبوب حال حاضر عرصه تصویر دانست که در زمانه موفقیت «۹۰»، از اجرا کنار گذاشته شد. همچنین نبودن او در تلویزیون دیگر به حاشیه‌ای همیشگی برای صداوسیما تبدیل شده است.

محمدرضا شهیدی‌فرد/چهل چراغ

محمدرضا شهیدی‌فرد از مجریان باسابقه سیماست که در یک دهه اخیر، برنامه ثابتی در جدول پخش تلویزیون نداشته و آخرین بار با برنامه‌های مناسبتی «چهل‌چراغ» در شبکه سه و «هزار داستان» در شبکه نسیم دیده شده است. او که از جمله چهره‌های تاثیرگذار در شکل‌گیری «خندوانه» بوده، با برنامه صبحگاهی «مردم ایران سلام» در شبکه دو و برنامه شبانگاهی «پارک ملت» در شبکه یک به یاد آورده می‌شود، اما مدت‌هاست به عللی که روشن نیست، میزبانی برنامه‌ای را به صورت ثابت به عهده نداشته است. البته به نظر می رسد خود او نیز در این سال‌ها اصراری برای برگشتن به اجرا نداشته و حضور در اتاق فکرهای برنامه‌ها را ترجیح داده است؛ امری که در آن موفق هم ظاهر شده است.

فرزاد حسنی/ کوله‌پشتی

فرزاد حسنی با جسارت خود در برنامه‌های گفتگو محور به یاد آورده می‌شود. مجری‌ای که بازیگری را نیز تجربه کرده، اما در میزبانی برنامه‌های تلویزیونی مانند «جزر و مد» و «کوله پشتی» خاطرات جالب توجهی برای مخاطبان ساخته است. حسنی که در سال‌های اخیر بعضی حاشیه‌ها را نیز تجربه کرده، به دلایلی نامعلوم در تلویزیون حضور ندارد، اما در رادیو به اجرا می‌پردازد. او را می‌توان یکی از مسلط‌ترین مجری‌های سال‌های قبل تلویزیون دانست که به ویژه حضور ذهن و تسلط به واژگان از او مجری خوبی ساخته است.

سروش صحت / کتاب‌باز

سروش صحت از جمله متاخرترین چهره‌هایی است که گفته می‌شود از اجرای برنامه‌اش کنار گذاشته شده است؛ اگرچه تاکنون خبر حذف کامل صحت از صداوسیما رسمی نشده، اما اخبار و شایعات فراوانی درباره وی به وجود آمده است. او در دورانی که برنامه ویژه کتاب و کتاب‌خوانی شبکه نسیم را اجرا کرد، استعداد خوبی در میزبانی تلویزیونی نشان داد و مخاطب فراوانی را به برنامه جذب کرد.

ایرج طهماسب/ کلاه قرمزی

ایرج طهماسب که برای بسیاری از مخاطبان، به دلیل سال‌ها اجرای موفق « کلاه قرمزی » به عنوان «آقای مجری» به یاد آورده می‌شود، از جمله چهره‌های محبوب در زمینه اجراست که سابقه ویژه‌ای در برنامه‌سازی برای تلویزیون دارد. او در یکی دو سال اخیر برنامه «مهمونی» را برای پلتفرم نماوا ساخت که با استقبال مواجه شد. گفته می‌شود اختلاف مالی تلویزیون با گروه سازندگان «کلاه قرمزی»، موجب دوری طهماسب از تلویزیون است، هرچند بنا به گفته پیمان جبلی رییس صداوسیما، قرار بوده این مجری به تلویزیون بازگردد.

علی درستکار/ این شب‌ها

علی درستکار که بیش از هرچیز با برنامه «این شب‌ها» شناخته می‌شود، از جمله چهره‌های کم‌حاشیه سیماست که در سال‌های اخیر، مجال اجرای تلویزیونی نیافته است. او از معدود مجریان این فهرست است که در سال‌های اخیر گه‌گاه اظهارنظرهایی علیه مدیران سابق تلویزیون انجام داده، اما با کارنامه روشن در اجرای برنامه‌های معارفی و همچنین تحصیل در دانشگاه امام صادق(ع) می‌تواند شانس مناسبی برای بازگشت به سیما داشته باشد.

محمد صالح‌علا/ چشم شب روشن

محمد صالح‌علا که آخرین بار با برنامه «چشم شب روشن» در شبکه چهار دیده شد، از جمله مجریان محبوبی است که سبک اجرا و برنامه‌سازی وی، در میان اقشاری از مخاطبان تلویزیون پرطرفدار است. او که سابقه برنامه «دو قدم مانده به صبح» را نیز در همین شبکه دارد، به علت لحن اجرا و شاعرانگی که در کار خود دارد، مخاطب فراوانی داشته است. بازگشت او به آنتن، مساوی با جلب نظر مجدد شماری از مخاطبان سابق سیماست.

سیدعلی ضیا/ فرمول یک

سیدعلی ضیا مجری جوانی که میزبانی برنامه‌های ویژه تحویل سال شبکه یک را نیز به عهده داشت و گفته می‌شد به زودی با «فرمول یک» به آنتن سیما بازمی‌گردد، هنوز برنامه‌ای ندارد. او که در یکی دو سال اخیر و به مدت طولانی از آنتن دور بوده، از محبوبیت زیادی در میان بخشی از مخاطبان جوان‌تر تلویزیون برخوردار است. به اجرای ضیا انتقادهایی وارد است، اما برنامه‌های موفق و نسبتا پرسروصدایی مانند «نیمروز» و «ویتامین ۳» را نیز در کارنامه دارد.

 

منبع: