برداشت۱۴ هزار تن میگوی پرورشی در استان
پیغام: رئیس اداره توسعه میگوی شیلات استان بوشهر از برداشت میگو از استخرهای پرورشی خبرداد و گفت: تاکنون ۱۴ هزار و ۳۱۵ تن میگو از ۳ هزار و ۶۰۶ هکتار استخرهای پرورشی استان بوشهر برداشت شده است.
كدخبر: 104720
1397/08/20

به گزارش «پیغام»؛ ناصر میرشکاری در گفت‌وگو با تسنیم؛با بیان اینکه طرح پرورش میگو  در تمام شهرستان‌های ساحلی  استان بوشهر اجراء شده است اظهار داشت: از 10 شهرستان استان بوشهر 8 شهرستان دارای ساحل است که پروژه‌های پرورش میگو در نقاط شهری و روستایی این شهرستان‌ها اجراء شده است.

وی با بیان اینکه امسال 4 هزار و 722 هکتار از اراضی ساحلی استان بوشهر به پرورش میگو اختصاص یافته است گفت: این اراضی در 10 سایت پرورش میگو طراحی شده که  اردیبهشت، خرداد و تیر امسال 1.6 میلیارد قطعه بچه میگو برای پرورش در استخرهای پرورشی ذخیره سازی شد.

رئیس اداره توسعه میگوی شیلات استان بوشهر ازبرداشت میگوی پرورشی از استخرهای پرورشی خبرداد و بیان کرد:  امسال خوشبختانه بیماری در اراضی پرورش میگو مشاهده نشد و تاکنون 70 درصد میگوهای استخرها برداشت شده است.

میرشکاری افزود: تاکنون 14 هزار و 315 تن میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر برداشت شده که پیش بینی می‌شود برداشت میگو تا پایان آبان از 18 هزار تن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در 206 مزرعه برداشت میگوی پرورشی انجام شده گفت: تنها در مزارع پرورش میگوی مند و بردستان برداشت به صورت کامل انجام نشده که تا 10 روز آینده برداشت میگو از استخرهای پرورشی پایان می‌یابد.

رئیس اداره توسعه میگوی شیلات استان بوشهر از صادرات میگوی پرورشی خبرداد و بیان کرد: تاکنون 80 درصد میگوی پرورشی استان بوشهر به کشورهای چین، قطر، دبی، کویت و دیگر کشورهای آسیایی به صورت تازه و بسته‌بندی صادر شده است.

منبع:
لیست اسامی محکومان دادگاه های ویژه اقتصادی
ازه ای: تعداد دیگری از کسانی که در دادگاههای ویژه اقتصادی محکوم شدند و غیر از دو نفر حکمشان قطعی شده را اعلام می‌کنم.
كدخبر: 104719
1397/08/20

پیغام: سخنگوی قوه قضاییه گفت: براساس احکام صادره از سوی دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی تعداد دیگری از متهمان به حبس و پرداخت رد مال و جزای نقدی محکوم شدند.

به گزارش«پیغام»به نقل ازفارس،‌حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود برخی از احکام صادر شده برای متهمان پرونده‌های فساد ارزی و قاچاق کالا را تشریح کرد.

وی گفت: تعداد دیگری از کسانی که در دادگاههای ویژه اقتصادی محکوم شدند و غیر از دو نفر حکمشان قطعی شده را اعلام می‌کنم.

اسامی و احکام صادر شده برای این افرد به شرح زیر است.

داریوش ابراهیمیان به اتهام فسادفی‌الارض به اعدام و ضبط وجوه به مبلغ ۳۵ میلیون تومان

یونس بهاءالدینی نیز با همان اتهام به اعدام محکوم شده است که غیرقطعی است

محمد بهاءالدینی به ۱۰ سال حبس و رد مال محکوم شده است و حکم وی قطعی است

ایمان پهلوانی به ۵ سال حبس و ضبط وجوه،

داود کاتبی به ۷ سال حبس و ضبط وجوه

مرتضی کاتبی‌نژاد به ۵ سال حبس و ضبط وجوه

رضا نادری فرزند صفرعلی به ۵ سال حبس و ضبط مال

حمید میرزایی زرین‌کلاهی به ۷ سال حبس و ۴۷ میلیارد ریال رد مال

جعفر بهشتی فروتن ۶.۵ حبس و ۳۰ میلیارد رد مال

علی اصغر کاویانی ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال

سندباد صفرها به ۶ سال و ۶ ماه حبس و پرداخت ۴۷ میلیارد تومان

علیرضا سنجری ۶ سال حبس و رد مال ۱۶ میلیارد تومانی

محمد مرادی به ۶ سال و ۳ ماه حبس و پردخت رد مال

سید محمد کاویانی به ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال

محمد غالب علمداری به ۵ سال و ۳ ماه حبس و رد مال ۶ میلیاردی

مهدی محبی به ۵ سال و ۳ ماه حبس و جزای نقدی ۲ میلیاردی

علی آشتیانی به ۵ سال حبس و رد مال

رضا شرکت افتخار به ۵ سال و یک ماه حبس و رد مال

فرخ اسکندری نژاد به ۵ سال حبس و ۶۰۰ میلیون رد مال

مسعود ابراهیمی به ۵ سال حبس و‌۱۴۰ میلیون جزای نقدی

منبع:
رهاسازی یک قطعه بوتیمارکوچک به دامان طبیعت+عکس
یک قطعه بوتیمار کوچک در پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی در عسلویه رهاسازی شد.
كدخبر: 104718
1397/08/20

به گزارش «پیغام» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، سرپرست اچ اس ای پالایشگاه اول گفت:  این پرنده مهاجر به همت کارشناسان محیط طبیعی به دامان طبیعت در پارک ملی دریایی نایبند بازگردانده شد.

مهدی شاهسونی افزود: بوتیمار کوچک پرنده ای مهاجر و از راسته لک لک سانان و از تیره حواصیل است. بوتیمار از گونه های حمایت شده است.

وی گفت: بوتیمار از حواصیل‌های کوچک دیگر به وسیله جثه خیلی کوچک‌، سطح پشتی تیره و سطح شکمی سفید مایل به نخودی متمایز می شود.

 

منبع:
شهر بوشهر با 105 میلی متر رکورددار بارش های پاییزی
شهر بوشهر با 105 میلیمتر رکورددار بارش های پاییزی استان تا کنون است.
كدخبر: 104717
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، کارشناس اداره کل هواشناسی استان گفت:از ابتدای فعالیت سامانه بارشی در استان بوشهر در هفته گذشته تا کنون بیشترین بهره از بارش ها نصیب شهر بوشهر شده است.

زهرا راستگو افزود: در این مدت در خارگ 95، دیلم 81، گناوه 54 و برازجان 34 میلیمتر باران آمده است.

وی گفت: سامانه بارشی دیگری که از ساعات پایانی شب گذشته مناطق مختلف استان را تحت تاثیر قرار داده است بارش 19 میلیمتری در کنگان، 14 و نیم میلیمتری در دیر، 12 میلیمتری در جم و اهرم و 10 میلیمتری در بوشهر و گناوه را در پی داشته است.

راستگو افزود: این سامانه با شدت و ضعف تا فردا به صورت پراکنده بیشتر در مناطق جنوبی استان فعال است.

وی گفت: سامانه بارشی جدیدی از اواخر وقت سه شنبه وارد استان می شود که بارش های آن در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه محسوس است.

منبع:
برخورد ناشایست ماموران دولت امارات با لنج‌‌داران ایرانی
پیغام: رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با اشاره به تاثیر ویرانگر افزایش نرخ ارز بر کار و معیشت لنج‌داران استان بوشهر، گفت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را دارند به نرخ آزاد و لیتری ۹۰۰۰ تومان عرضه می‌کنند. این امر شناورهای ما را زمین‌گیر کرده است.
كدخبر: 104716
1397/08/20

پیغام: رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با اشاره به تاثیر ویرانگر افزایش نرخ ارز بر کار و معیشت لنج‌داران استان بوشهر، گفت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را دارند به نرخ آزاد و لیتری ۹۰۰۰ تومان عرضه می‌کنند. این امر شناورهای ما را زمین‌گیر کرده است.

به گزارش«پیغام»ایلنانوشت؛ مدتی پیش کلیپی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد که در آن تعدادی از لنج‌داران بندر گناوه، داد و فغانشان از زمین‌گیر شدن لنج‌هایشان به خاطر عدم دسترسی به سوخت ارزان و گران بودن سایر هزینه‌های مرتبط با حرفه‌شان به آسمان رفته بود و از اینکه حتی پول خرید ساده‌ترین مایحتاج روزانه خانواده‌شان را ندارند، حکایتی آشنا از روزگار این روزهای بسیاری از مردم ایران.

سوخت را نه به قیمت یارانه‌ای بلکه به نرخ آزاد ۹۰۰۰ تومان به لنج‌داران می‌دهند

این مسائل و مشکلات را در گفتگویی مفصل با سیدعلی موسوی گمارانی (رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر) در میان گذاشتیم. وی در ابتدای صحبتش، پیرامون وضعیت سوخت لنج‌داران اظهار داشت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را به نرخ یارانه‌ای که ندادند هیچ، بلکه به نرخ آزاد و لیتر سوختی ۹۰۰۰ تومان عرضه شد. این امر موجب زمین‌گیر شدن و جلوگیری از فعالیت شناورها شده است.

وی ادامه داد: اخیرا گفته شده که مسافت سفر در آب‌های داخلی محاسبه شود تا براساس آن، سوخت به قیمت یارانه داده شود. از بندر گناوه تا دبی ۴۰۰ مایل دریایی است. از این میان، حدود ۲۰ مایل فاصله ابوموسی تا دبی است بنابراین، تقریبا ۵ درصد از این سفر دریایی در آب‌های خارجی قرار دارد اما در محاسبات مسئولان، این میزان را ۳۰ درصد گرفته‌اند. ما با ادله و مدرک، می‌توانیم این میزان ۵ درصدی را اثبات کنیم که فقط شامل آب‌های مجاور امارات متحده عربی می‌شود.

۵۴ میلیون تومان؛ هزینه سوخت سفر دریایی یک لنج بین گناوه و دوبی

موسوی در خصوص فرمول فائو که سابقا برای محاسبه میزان سوخت مصرفی به کار می‌رفت، به انتقاد از فرمول جدید من‌درآوردی مسئولان پرداخت و گفت: با فرمول فائو و براساس محاسبه سرعت (لنج)، قدرت (موتور لنج) و مسافت، حواله سوخت را محاسبه می‌کردند. بعدا مقامات ایرانی آمدند این فرمول را کنار گذاشتند و یک فرمول من‌درآوردی ابداع کردند. با فرمول جدید، از سوختی که سابقا (و طبق فرمول فائو) به هر لنج داده می‌شد، بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کاستند. به‌علاوه، با توجه به اختلاف محاسبه ما با مقامات رسمی بر سر میزان آب‌های داخلی، از سوخت باقی‌مانده، ۳۰ درصد آن نیز به صورت بانکرینگ (دلار به نرخ آزاد) تخمین زده می‌شود. براساس حواله سوختی که با سیستم فائو به لنج‌داران داده می‌شد تا ۳ میلیون هزینه می‌شد اما اکنون با محاسبه جدید، ۵۴ میلیون تومان تقریبا هزینه سوخت هر لنج در یک سفر دریایی (از گناوه تا دوبی) می‌شود. این طرح جدید برای محاسبه سوخت، قابلیت اجرایی ندارد.       

با افزایش نرخ ارز، مغازه‌دار برای خرید کالا باید چند برابر سابق سرمایه داشته باشد

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با بیان این نکته تلخ که از تعداد لنج‌هایی که بتوانند به سفر دریایی بروند، بسیار کاسته شده، گفت: شاید در دبی، به سختی بتوان ۱۵ لنج ایرانی از استان بوشهر را یافت.

وی دلیل این امر را در افزایش شدید نرخ ارز و متقابلا، کاهش قدرت خرید مردم دانست و به تاثیرات آن در شهر محل سکونت خود، یعنی گناوه پرداخت و عنوان داشت: مغازه‌دارهای گناوه و بوشهر توان آوردن کالا را ندارند. درهم اکنون نزدیک به ۵ هزار تومان قیمت دارد درحالیکه تا همین سال قبل، بین ۸۰۰ الی ۹۰۰ تومان بود. مغازه‌دار باید بتواند چند برابر سرمایه‌ای را که در گذشته داشت جمع‌آوری کند تا بتواند کالا وارد کند.

برخورد ناشایست ماموران دولت امارات با لنج‌‌داران ایرانی

به‌نظر می‌رسد برخوردهای آزاردهنده برخی ماموران کشورهای همجوار ایران با شهروندان ایرانی قرار نیست تمام شود. به گفته این لنج‌دار اهل گناوه، دولت امارات و ماموران مرزبانی آن برخورد بسیار ناشایستی با شاغلان لنج‌های ایرانی دارند و هزینه‌های بسیار زیادی برای آنها می‌تراشند. ملوانان و لنج‌داران ایرانی این مسیر را با دلهره طی می‌کنند. وقتی آنها به دهانه (مثلا بندر دبی) امارات می‌رسند بین ۱۰ الی ۱۲ روز نگاه داشته می‌شوند و فقط آنهایی که حامل میوه و تره‌بار، آب معدنی، خشکبار و محصولاتی نظیر این هستند، بی‌نوبت وارد می‌شوند. لنج‌های خالی باید مدت‌ها در نوبت برای اجازه ورود باقی بمانند. در آنجا نه اسکله‌ای وجود دارد و نه لنگرگاهی.

این انتظار، یک انتظار ساده چندروزه نیست چراکه امواج دریا تکان‌های شدیدی را برای لنج‌ به همراه دارند و لنج را همچون یک گهواره، این‌سو و آن‌سو می‌کنند. بسیاری از ملوانان طی این مدت براثر ضربه و برخورد با در و دیوار لنج، بدنشان به‌شدت کوفته و پر از جراحت می‌شود، زخم‌هایی که تا بعد از بازگشت آنها از سفر روی بدنشان باقی مانده است.

هزینه سرسام‌آور اقامت در دبی، گمرگ و... همزمان با کاهش قیمت کرایه حمل و نقل دریایی

اما تاثیر افزایش نرخ ارز بر لنج‌داران و ملوانان قرار نیست به سوخت و یا کسادی بازار گناوه و بوشهر محدود شود. هزینه‌های اقامت لنج‌داران ایرانی در امارات سرسام‌آور شده است. وی عنوان کرد: سابقا یک لنج از زمان ورود تا خروج به طور میانگین ۱۶ میلیون تومان (بیست‌هزار درهم) هزینه داشت اما با توجه به نرخ‌ کنونی درهم، ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. این هزینه‌ها شامل مسائل ساده‌ای همچون خرید آب و غذا تا بارگیری در پهلوی بنادر می‌شود.

به گفته موسوی؛ در وضعیت کنونی، بین ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان هزینه سوخت لنج کوچک است. ورودی و خروجی لنج، پول بلدیه براساس تناژ، تعداد دفعات بارگیری هر دفعه براساس متراژ لنج به غیر از خوردن، بقیه شامل هزینه‌های بارگیری می‌شود. هم‌چنین یک لنج هزینه‌های سرسام‌آور گمرک دارد. قبلا نهایت هزینه گمرک یک لنج بین دو الی ۳ میلیون تومان می‌بود اما اکنون یک لنج بین ۴۰ الی ۶۰ میلیون تومان هزینه گمرک به‌علاوه هزینه‌هایی در زمینه بهداشت و استاندارد، تخلیه بار و... هم دارد. در این میان، به دلیل کاهش معاملات و قدرت خرید مردم، کسی هم انگیزه و رغبتی به هزینه برای حمل و نقل دریایی ندارد و در نتیجه، کرایه‌ها روز به روز کاهش می‌یابند.

حرفه لنج‌داری در حال مرگ تدریجی است

حال در این میان، به لطف وابستگی لنج‌ها به موتورهای دیزلی خارجی (ژاپنی، انگلیسی، آمریکایی و...) که هزینه آنها هم براساس قیمت درهم و دلار تعیین می‌شود، استهلاک لنج‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. مساله‌ای که رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر را واداشت به اینکه بگوید: همه چیز دست به دست هم داده که حمل و نقل دریایی دچار مشکل شود. در این وضعیت ادامه فعالیت برای لنج‌های سنتی بسیار سخت است. جدا از لنج‌ها، حتی اکنون بسیاری از کشتی‌های فلزی در لنگرگاه‌ها خوابیده‌اند. لنج‌داران بدون وام و هیچ حمایتی کار می‌کنند. در بنادری مثل استان بوشهر که فاقد هرگونه کارخانجات و زمین حاصلخیز هستند، فاقد هرگونه مسیر امرار معاش هستند. محل درآمد بنادر و ساکنان آن، از خرمشهر در خلیج نیلگون فارس گرفته تا چابهار در آب‌های دریای عمان از دریا و عمدتا همین لنج‌های سنتی است. این حرفه مدتی است که در مسیر مرگ تدریجی افتاده است. با ادامه این وضعیت فعالیت لنج‌های سنتی و حتی صنعتی هم، بسیار مشکل خواهد بود.

روزی نیست که خبر غرق شدن یکی از لنج‌ها را نشنویم

موسوی به نکته تاسف‌بار دیگری هم اشاره می‌کند که این روزها بر سرعت مرگ لنج‌ها بیشتر می‌افزاید و آن اینکه؛ خاصیت ساخت لنج به‌گونه‌ایست که موادی که در آن به کار گرفته شده، باید مرتبا با آب در تماس باشند و در چرخش باشند. در غیر این صورت، دچار فرسودگی مفرط و متعاقبا، غرق خواهند شد. متاسفانه روزی نیست که خبر غرق شدن یکی از لنج‌ها در آب‌های خلیج فارس را نشنویم.

وی تاکید کرد که یک لنج بدون اغراق قابلیت این را دارد که طی هربار سفر دریایی خود، صدها نفر را درگیر کار کند؛ از ملوان و لنج‌دار گرفته تا ماموران بندر و گمرک و باربر و دکان‌دار و... .

با محدود کردن خلیج فارس برای ما، معلوم نیست چه چیزی عاید مردم خواهد شد

موسوی به خدمات لنج‌داران طی تحریم‌های ادوار مختلف به کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون با کمک لنج‌های سنتی بسیاری از تحریم‌ها را توانسته‌ایم دور بزنیم. امتیازی که لنج‌های سنتی دارند این است که هیچ وسیله‌ای به راحتی آنها نمی‌توانند در امارات متحده عربی جنس خریداری کرده، و از آنجا خارج سازند. مواد اولیه موردنیاز پتروشیمی‌ها و بسیاری از واحدهای عمده تولید را همین لنج‌های سنتی آوردند.

انتقاد این فعال حقوق لنج‌داران به مسئولان اینست که چرا آنها که به دنبال محدود کردن لنج‌های سنتی هستند تاکنون زیرساخت مناسبی را برای امرار معاش ساحل‌نشینان فراهم نیاورده‌اند؟ اول بیایند یک‌چنین زیرساخت‌هایی را تهیه کنند بعد دریای آرام حیات و معاش ساحل‌نشینان را متلاطم سازند. 

وی با اشاره به اهمیت آبراهه خلیج فارس، گفت: اکنون که در مجامع بین‌المللی، هر کسی یا ما را تحریم کرده و یا محدود نموده، تنها بعد ارتباطی ما با دنیا، خلیج فارس است. با محدود کردن آن برای ما، معلوم نیست که چه چیزی عاید مردم می‌شود؟

سوخت را با ما گران حساب می‌کنند اما در مقابل،برای شیر خوردن تا سنگ قبر ممنوعیت می‌گذارند

موسوی افزود: از یک طرف سوخت را گران با ما حساب می‌کنند و از سویی دیگر، برای یک تعداد زیادی کالا از شیر خوردن تا سنگ قبر را برایش ممنوعیت می‌گذارند. من و سایر لنج‌داران از کسانی که این مصوبات و تعرفه‌ها را یک‌شبه می‌گذرانند به شدت گلایه‌مندیم. پرسش ما این است: چرا در کارها از ما نظرخواهی نمی‌کنند؟ ما مثل یک سرباز حاضریم نظر دهیم و کمک دهیم. من به شخصه با توجه به تجربیاتی که سال‌ها از کار در دریا و تماس با ملوانان و لنج‌داران یافته‌ام و با توجه به آشنایی‌ای که با شرایط مناطقی که ساحل‌نشینان در آنها سکنی گزیده‌اند، می‌توانم راهکاری بدهم که قاچاق سوخت و کالا به طور کامل در استان بوشهر تعطیل شود.

به گفته وی؛ ما تا حرفی می‌زنیم و می‌خواهیم درد و دل مردم را انعکاس دهیم به ما انتقاد و اعتراض می‌کنند و بر پیشانی ما، مهر سیاسی می‌زنند. من این کشور، دولت، مردم و نظام آن را دوست دارم. آرمان‌هایی که من و دیگر ملوانان و لنج‌داران از آنها پیروی می‌کنیم، در راستای خون‌ها و جان‌فشانی‌های شهدای ما است. اما این نکات دلیل نمی‌شود که زبان به بیان مشکلات نگشاییم. افرادی همچون ما که مسئول صنف و اتحادیه و نماینده قانونی مردم هستند می‌بایستی درد و دل و مشکلات اعضایشان را بیان کنند. اگر ما درد و زخم‌های مردم را بپوشانیم و مرهمی برای آنها نیابیم، آنها بزرگ‌تر می‌شوند و ناگهان شاهد این هستیم که کلیپی از یک لنج‌دار منتشر می‌شود که بر سر خود می‌کوبد و فریاد و فغانش از مشکلات معیشتی حل‌نشده‌‌اش به آسمان می‌رسد.

لنج‌دارانی هستند که حتی قدرت تامین برنج برای اعضای خانواده‌شان ندارند

وی وضعیت سابق نسبتا مطلوب لنج‌داران را یادآوری کرد و گفت: لنج‌دار کسی بوده که وضعیت درآمدی‌اش در شرایطی بوده که هیچگاه از لحاظ معیشتی دچار مشکل نمی‌شده است. چند روز پیش لنج‌داری پیش من آمد که مرا به جده‌ام بانو فاطمه زهرا (س) قسم داد و گفت که یک‌ماه می‌شود که نتوانسته برای خانواده‌اش حتی برنج تهیه کند. گوشت و مرغ که جای خود دارد. باید یادمان باشد که بسیاری از این افراد عیالوار و دارای چند فرزند هستند. وقتی که لنج‌دار در جنوب این حرف را بزند دیگر از یک کارگر، وانت‌دار و رفتگر چه انتظاری می‌توان داشت؟  

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر در پایان از رسانه‌ها نیز گله کرد و گفت: به ندرت به مسائل و مشکلات لنج‌داران و ملوانان می‌پردازند. لنج‌داری که شغل آباء و اجدادی‌اش را دنبال می‌کند و در طول این ۴ دهه که از پیروزی انقلاب مردم ایران می‌گذرد، یک شغل جایگزین برایش ایجاد نشده، آیا مستحق دریافت سوخت یارانه‌ای با شرایط عادلانه نیست؟

گفتگو: علی رفاهی   

منبع:
بوشهر بهشت سرمایه گذاران است
پیغام: استاندار بوشهر گفت: سیاست فعلی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از سرمایه گذاری خارجی و کمک به فراهم کردن توسعه سرمایه گذاری است.
كدخبر: 104715
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، عبدالکریم گراوند در نشست با هیات اقتصادی و تجاری کره جنوبی اظهار داشت: یکی از علاقمندی های ایران، ارتباطات تجاری و اقتصادی با کشورهای آسیایی به ویژه شرق آسیاست و ژاپن و کره می توانند شرکای خوبی باشند.

وی با بیان اینکه باید از فرصت پیش رو بهترین استفاده را برای توسعه روابط با کشورهای مختلف داشته باشیم، گفت: مایل هستیم با کشورهای پیشرو در آسیا روابط اقتصادی بیشتری داشته باشیم.

استاندار بوشهر با اشاره به مشترکات استان بوشهر با کره جنوبی خاطرنشان کرد:  استان بوشهر به واسطه منابع نفت و گاز در عسلویه یک استان مهم محسوب می شود و در حوزه سرمایه گذاری، این استان می تواند بهشت سرمایه گذاری در حوزه های مختلف نفت و گاز باشد.

گراوند با بیان اینکه یکی ازظرفیت های مهم استان بوشهر، دریا و حمل و نقل دریایی است، گفت:ظرفیت دریا در استان بوشهر، فرصتی ایده آل برای توسعه سرمایه گذاری های موفق است.

وی خطاب به مدیران هیات کره ای یادآور شد: اگر شرکت شما موفق شود در حوزه سرمایه گذاری پالایشگاهی کار کند، در سایر زمینه ها هم شما راغب خواهید شد همکاری داشته باشیم.

استاندار بوشهر گفت: سیاست فعلی ایران به حمایت از سرمایه گذاری خارجی و کمک به فراهم کردن توسعه سرمایه گذاری است لذا از سرمایه گذاری شرکت های کره ای و ژاپنی در بوشهر استقبال می کنیم.

منبع:
بومیان؛ اولویت اشتغال در جزیره خارگ باشد
پیغام: بخشدار ویژه خارگ گفت: نبود سوخت برای شناور خدمات‌رسان خارگ غیرقابل پذیرش است.
كدخبر: 104714
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از مهر، محمود رضایی در نشست شورای اداری بخش ویژه خارگ اظهار کرد: جزیره خارگ یکی از مناطق حساس و قابل اتکا برای نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی و اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه نگاه دولت برای خدمت رسانی به اهالی شریف جزیره خارگ نگاهی ویژه است، تصریح کرد: تاکنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه مختلف صورت گرفته است و خدمت به مردم را در حال نباید فراموش کنیم.

بخشدار ویژه خارگ افزود: تیم دیپلماسی و دولت با تدبیر مقام معظم رهبری تدبیرهای ویژه ای برای جلوگیری از اثرات تحریم در نظر گرفته شده است، ولی مشکلاتی که مردم در این روزهای با آن دست و پنجه نرم می‌کنند قابل لمس است. همه مسئولان احترام و تکریم مردم خارگ را سرلوحه کار خود قرار دهند و مشکلات مردم را رفع کنید.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی در جزیره خارگ با یکدیگر در راستای رفع مشکلات اهالی شریف خارگ تعامل داشته باشند، از شرکت‌های پیمانکاری فعال در جزیره خارگ تقاضا داریم جذب نیروی خود را با اولویت جوانان بومی خارگ قرار دهند. این خواسته شخصی نیست، اولویت در اشتغال در این جزیره بومیان جزیره خارگ است.

رضایی گفت: در زمینه طرح جامع هر جا نیاز باشد ما ورود خواهیم کرد ولی مطمئنا تصمیم‌گیر این طرح استان نیست و باید شورای شهر خارگ این موضوع را خارج استان پیگیری کند و ما هم کنار شورا هستیم که همکاری کنند. در خصوص ابهامی که در حوزه طرح امنیتی وجود دارد، این طرح ۱۰ سال به صورت ویژه توسط کارشناسان مختلف کار شده است و در سال ۹۴ ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: هر طرحی دارای اشکلاتی است و مشکلات به اطلاع مقامات بالادستی رسانده شده، شاید قانون نباشد ولی طرح امنیتی است؛ بنده به‌عنوان رئیس شورای تامین نمی‌توانم از این طرح تمرد کنم، ولی در کنار مردم خواهیم بود و برای رفع مشکلات احتمالی در این حوزه تلاش می‌کنیم.

نماینده عالی دولت در بخش ویژه خارگ با اشاره به جلسات برگزار شده در حوزه مدیریت بحران جزیره خارگ افزود: متاسفانه برخی از اعضای شورای اداری مصوبات این جلسه را جدی نمی‌گیرند و این موضوع باعث اشکلاتی در حوزه خدماتی و حتی در برخی اوقات امنیتی شده است.

وی تاکید کرد: نبود سوخت برای شناور خدمات رسان غیر قابل پذیرش است خصوصا در مواقعی که جان انسان در خطر باشد. مسئولان مرتبط برای ارائه گزارش در خصوص بحران های احتمالی در محیط پیرامون خود باید گزارش را در کمترین زمان ممکن به اطلاع بخشداری بعنوان نماینده حاکمیت ارسال کنند.

رضایی ادامه داد: مطمئنا اگر گزارش ها در زمان مقرر ارسال نشود با مسئولان متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.

منبع:
افزایش 13 درصدی اعزام مسافر در فرودگاه بین‌المللی بوشهر
پیغام: فرودگاه بوشهر در مهرماه امسال با اعزام و پذیرش ۳۳ هزار و ۹۱۵ مسافر، نسبت به زمان مشابه ماه گذشته به رشد ۱۳ درصدی دست یافت.
كدخبر: 104713
1397/08/20

پیغام: فرودگاه بوشهر در مهرماه امسال با اعزام و پذیرش ۳۳ هزار و ۹۱۵ مسافر، نسبت به زمان مشابه ماه گذشته به رشد ۱۳ درصدی دست یافت.

به گزارش«پیغام» به نقل از فرودگاه‌های بوشهر، طبق آمار ارائه شده از سوی گروه آمار و اطلاعات هوانوردی و فرودگاهی معاونت برنامه‎ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران، مهرماه امسال در فرودگاه بین المللی بوشهر ۲۷۶ سورتی پرواز صورت گرفت که ۳۳ هزار و ۹۱۵ مسافر اعزام و پذیرش شدند که طبق این آمار رشد ۱۳ درصدی در اعزام و پذیرش و رشد ۵ درصدی در نشست و برخاست نسبت به ماه قبل داشته است.

بر اساس آمار ارائه شده به طور کلی در هفت ماهه نخست سال جاری تعداد ۲ هزار و ۸۲ سورتی پرواز در فرودگاه بین المللی بوشهر انجام پذیرفته که به وسیله آن ۲۶۶ هزار و ۸۵۹ مسافر اعزام و پذیرش شدند.

کد خبر 4454922

منبع:
5 تفاهم نامه همکاری استان با هیات اقتصادی کره جنوبی امضا شد
پیغام: در مراسمی با حضور استاندار بوشهر و هیات تجاری، اقتصادی از کره جنوبی، 5 تفاهم نامه همکاری در زمینه های بندری، نفت و گاز و قطار بین شهری به امضا مدیران مربوطه رسید.
كدخبر: 104712
1397/08/20

به گزارش«پیغام»به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، این تفاهم نامه به امضای مدیر کل بندر و دریانوردی بوشهر، مدیرکل شرکت شهرک های صنعتی و مدیرعامل شهرک جدید عالی شهر و نمایندگان هیات اقتصادی کره ای به امضا رسید.

بر اسا این گزارش، در زمینه بندر تفاهم نامه سرمایه گذاری در زمینه فعالیت های صنعتی، لجستیکی و ارزش افزوده در اراضی مجتمع بندری نگینٰ تفاهم نامه احداث هتل دریایی در شهر بوشهر و تفاهم نامه احداث پایانه صادراتی مواد  معدنی در خورشهاب استان بوشهر  امضا شد ضمن اینکه یک تفاهم نامه برای احداث قطاری بین شهری بوشهر و عالی شهر واحداث پالایشگاه نفت در منطقه ویژه شمال استان هم به امضا رسید.
رئیس بخش نفت گاز هیات کره ای در این نشست با قدردانی از دعوت مسوولان استان بوشهر برای امضا تفاهم نامه گفت:  ایران و کره جنوبی  سابقه ددوستی زیادی دارند و این فرصت خوبی برای توسعه همکاری هاست.
هنگ اوک سون افزود: مهم نیست که اکنون شرایط ایران چگونه است بلکه دوستیها باید پایدار باشد و با این شرایط دوستی، کارها پیش می رود.
وی ادامه داد: از استقبال گرم مسئولان استان بوشهر تشکر می کنم و عمیقا آرزو دارم که این بازدیدها و جلسات نتایج خوب و مورد رضایتی برای دو طرف داشته باشد.
رئیس بخش ساختمان هیات کره ای ه م گفت: بر اساس این تفاهم نامه ها، ما در زمینه کار خود در زمینه پالایشگاه نفتی در این استان آغاز می کنیم.
چانگ او سانگ اضاهف کرد: به خاطر مشاوره های خوبی که به ما شد بوشهر را برای سرمایه گذاری انتخاب کردسیم ضمن اینکه بوشهر یک منطقه خوب در زمینه انرژی هم هست.

منبع:
ماجرای اعدام یک قلاده سگ در رشت
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت گفت: فردی که به طرز بی‌رحمانه و وحشیانه با مشارکت دو نفر دیگر یک قلاده سگ را در انبار واحد برنجکوبی به دار آویخته و با چوب دستی مورد ضرب و شتم قرار داده بود، به مراجع قضایی معرفی شدند.
كدخبر: 104711
1397/08/20

پیغام: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت گفت: فردی که به طرز بی‌رحمانه و وحشیانه با مشارکت دو نفر دیگر یک قلاده سگ را در انبار واحد برنجکوبی به دار آویخته و با چوب دستی مورد ضرب و شتم قرار داده بود، به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، براساس گزارشات و انتشار اخبار مربوط به اعدام یک قلاده سگ در انبار یک واحد کارخانه برنجکوبی واقع در روستای فخرآباد بخش لشت نشاء شهرستان رشت، با همکاری اداره محیط زیست شهرستان رشت و اداره حراست اداره کل و یک گروه مردم نهاد محیط زیستی، متخلفین مذکور شناسایی و جهت پیگرد قانونی به حوزه قضایی لشت نشاء معرفی شدند.

اصغر خودکار رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با اعلام این خبر گفت: فرد مذکور به طرز بی رحمانه و وحشیانه با مشارکت دو نفر دیگر یک قلاده سگ را در انبار واحد برنجکوبی به دار آویخته و با چوب دستی مورد ضرب و شتم قرار داده بود.

وی افزود: با حضور یگان محیط زیست این اداره، رئیس اداره حراست و سایر کارشناسان با تحقیق و تفحص این افراد شناسایی و براساس احکام صادره قرآنی به مرجع قضایی معرفی شدند.

منبع:
تهیه نان از آرد سوسک +عکس
عکس پایین را خوب نگاه کنید. نان است. ظاهرش مثل همه نان‌هاست. فقط از سوسک درست شده. یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، از آرد سوسک.
كدخبر: 104710
1397/08/20

به گزارش«پیغام» عصر ایران به نقل از بی بی سی نوشت؛ این نان ابتکار گروهی از کارشناسان تغذیه برزیلی است که برای حل معضل کمبود خوراکی، از یک نوع سوسک آفریقایی آرد درست کرده‌اند.

حشرات سرشار از پروتئین‌اند و در طبیعت فراوان. در نتیجه به عنوان غذا ارزانند. در کشور‌های مختلف، به ویژه در آسیای جنوب شرقی، جزو رژیم غذایی مردم‌اند.

خمیر نانی که درست کردند، نود درصد آرد معمولی است و فقط ده درصد آرد سوسک دارد. این نوع سوسک به دلیل اینکه ۷۰ درصد ترکیب‌شان پروتئین است، یعنی ۵۰ درصد بیشتر از گوشت قرمز برای تولید آرد انتخاب شده است.

منبع:
خوسوزی پسر به علت اختلاف با داماد
فرمانده یگان‌های حفاظت فیزیکی اماکن پلیس پیشگیری پایتخت ازخودسوزی جوانی۲۰ ساله خبر داد.
كدخبر: 104709
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، سرهنگ عباس کرمی درباره این خبر اظهار کرد: ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه عوامل انتظامی یگان حفاظت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ضلع شمالی ساختمان وزارتخانه واقع در خیابان نیایش مشاهده کردند جوانی حدودا بیست ساله، با یک دستگاه خودرو تیبا سفید رنگ در این محل حاضر شده و در یک اقدام غیر منتظره با استفاده از یک بطری بنزین اقدام به خودسوزی کرده است.

 

وی ادامه داد: عوامل انتظامی بعد از مشاهده اقدام این جوان به سرعت وارد عمل شدند و برای پیشگیری از صدمات بیشتر حریق را اطفا کردند. در این حادثه قسمت‌هایی از بدن این جوان دچار سوختگی شده. همچنین با توجه به صدمات وارد شده به وی، عوامل اورژانس این فرد را به مراکز درمانی انتقال دادند.

سرهنگ کرمی با بیان اینکه تحقیقات اولیه در زمینه علت این خودسوزی انجام شده، گفت: در تحقیقات اولیه مشخص شد، فرد مصدوم با شوهر خواهر خود اختلاف خانوادگی داشته و به همین علت در مقابل محل کار وی اقدام به خودسوزی کرده است.

منبع:
200 هزار تومان اعتبار بسته حمایتی برای کمیته امدادی ها واریز شد
در هر مرحله ۲۰۰ هزار تومان به حساب افراد واریز می‌شود که قابل نقد شدن نیست و فقط می‌توانند با این اعتبار کالای اساسی مورد نیاز خانوار را براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تامین کنند.
كدخبر: 104708
1397/08/20

پیغام: یک مقام ارشد دولت با اشاره به سبد کالاهای خانوارهای نیازمند گفت:‌ روز گذشته ۲۰۰ هزار تومان برای افراد تحت پوشش کمیته امداد واریز شده و به تدریج دیگر گروه ها نیز دریافت بسته حمایتی را دریافت می کنند.

به گزارش«پیغام»یک مقام ارشد دولت در گفت‌وگو با فارس با اشاره به سبد کالای خانوارهای نیازمند اظهار داشت: برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد، بهزیستی، خانواده شهدا و ایثارگران سبد کالا پیش‌بینی شده که به تدریج در حال پرداخت است.

وی افزود: در هر مرحله ۲۰۰ هزار تومان به حساب افراد واریز می‌شود که قابل نقد شدن نیست و فقط می‌توانند با این اعتبار کالای اساسی مورد نیاز خانوار را براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تامین کنند.

این مقام ارشد دولت افزود: در مرحله اول روز گذشته برای افراد تحت پوشش کمیته امداد ۲۰۰ هزار تومان به حسابشان واریز شده است و هر دو روز یکبار گروه‌های مختلف رقم حمایتی را دریافت می‌کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هنوز بسته حمایتی کارمندان قطعی نشده است، تصریح کرد: در روزهای آینده نیز این مساله نهایی خواهد شد و به تدریج برای کارمندان و بازنشستگان سبد حمایتی در نظر گرفته می شود. همچنین شناسایی کارگرانی که زیر سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند از اهمیت بالایی برخوردار است که با حساسیت دنبال می شود.

منبع:
سهمیه‌بندی بنزین تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد
یک مقام آگاه در مجموعه دولت گفت: هر تصمیمی که برای بنزین اتخاذ شود، پیش از اجرا با مردم در میان گذاشته خواهد شد و اینگونه نخواهد بود که یکباره مردم با وضعی پیش بینی نشده مواجه شوند.
كدخبر: 104707
1397/08/20

پیغام: با وجود ادامه بررسی و تلاش برای رسیدن به اجماع نظری کاربردی برای مباحث مربوط به نحوه مدیریت بهینه تر توزیع بنزین در کشور، بحث سهمیه بندی و چندنرخی شدن این فرآورده نفتی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

به گزارش«پیغام»به نقل از تسنیم، رشد بی رویه مصرف بنزین و همچنین رشد بی رویه قاچاق این فرآورده استراتژیک نقتی پس از نوسانات ارزی و افزایش فاصله قیمت عرضه آن در داخل کشور و نرخ فروش بنزین در کشورهای همسایه، گزینه بازگشت کارت سوخت به سبد توزیع سوخت کشور و همچنین سهمیه بندی و چندنرخی شدن بنزین را روی میز دولت بازگرداند.

این موضوع طبق اذعان وزیر نفت، چند هفته ای است که به صورت جدی در مجموعه دولت در حال بررسی است.

یافته های جدید خبرنگار تسنیم حاکی از این است که با وجود ادامه بررسی و رسیدن به تلاش برای رسیدن به اجماع نظری کاربردی برای مباحث مربوط به نحوه مدیریت بهینه تر توزیع بنزین در کشور، بحث سهمیه بندی و چندنرخی شدن این فرآورده نفتی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده و به صورت همزمان در مجموعه دولت 7 سناریو برای بنزین و مدیریت بهینه این سوخت در حال بررسی است.

یک مقام آگاه در مجموعه دولت به خبرنگار تسنیم گفت: هر تصمیمی که برای بنزین اتخاذ شود، پیش از اجرا با مردم در میان گذاشته خواهد شد و اینگونه نخواهد بود که یکباره مردم با وضعی پیش بینی نشده مواجه شوند.

وی افزود: تعویق ها و طولانی شدن بررسی ها در مورد تصمیمی گیری برای نحوه مدیریت بهینه تر توزیع بنزین نیز به دلیل بررسی همه جانبه اوضاغ اقتصادی است تا تصمیمی اتخاذ شود که هم مدیریت بهینه تر توزیع بنزین را شاهد باشیم و هم به عموم مردم هیچ فشاری وارد نشود.

منبع:
تلخ‌ترین تصویر ورزشگاه آزادی برای پرسپولیسی‌ها
پیغام: با پایان مسابقه و قهرمانی تیم کاشیما، بازیکنان تیم کاشیما با حضور در جایگاه ویژه جام قهرمانی را دریافت کردند و به جشن و پایکوبی پرداختند.
كدخبر: 104706
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از فرارو؛ لحظاتی که بدون تردید تلخ ترین حالت ممکن برای پرسپولیس بود که در خانه رقم خورد.

 

منبع:
تشکر ویژه رییس فیفا از روحانی
پیغام: رئیس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا از حضور بانوان در دیدار فینال لیگ قهرمانان در ورزشگاه آزادی تشکر و ستایش کرد.
كدخبر: 104705
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از فارس؛ دیدار فینال لیگ قهرمانان در که در بازی برگشت با میزبانی پرسپولیس برگزار شد با حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی همراه شد.

سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال فیفا با انتشار خبری حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه را به فال نیک گرفت و در ادامه از زبان اینفانتینو به ایرانی تبریک گفت.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا گفت: امروز یک روز تاریخی و جشن بزرگ برای فوتبال به حساب می‌آید. خوشحال شدم که شخصا شاهد این هستم که برای اولین بار در ۴۰ سال اخیر، طرفداران فوتبال زن ایرانی مجاز به حضور در مسابقات رسمی شدند.

وی افزود: واقعیت این است که تعداد زیادی از هواداران بانو در فینال در ورزشگاه حاضر شدند و تیم خود پرسپولیس را حمایت کردند و این یک فرصت بسیار ویژه به شمار می‌رود.

رئیس فیفا اظهار داشت: من می‌خواهم از مقامات ایرانی و به ویژه رییس جمهور روحانی قدردانی کنم، زیرا آن‌ها به دنبال گفتگو‌هایی که در سفر قبلی انجام شد، پای حرف خود ماندند و به وعده خود عمل کردند. البته این اولین قدم مهم در یک مسیر درست بود که من اطمینان دارم که از طریق گفت و گوی مداوم پیشرفت بیشتری در آینده نزدیک به دست خواهد آمد.

اینفانتینو در پایان تاکید کرد: همچنین می‌خواهم تشکر کنم از نقش کلیدی AFC و فدراسیون فوتبال ایران و شخص بن سلمان و مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران به دلیل ایجاد امکان حضورم در تهران و ورزشگاه آزادی.

 

منبع:
تصاویر/ کشف اجساد سوخته در کالیفرنیا
پیغام: تلفات آتش‌سوزی در کالیفرنیا که از روز جمعه آغاز شده، به ۲۳ کشته افزایش یافت.
كدخبر: 104704
1397/08/20
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

 
 
 

 

منبع:
تصاویر/ دیدار اردوغان و ترامپ در پاریس
پیغام: روسای جمهور آمریکا و ترکیه در حاشیه مراسم یکصدمین سالگرد جنگ جهانی اول، در پاریس با یکدیگر دیدار کردند.
كدخبر: 104703
1397/08/20

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
منبع:
صید ساردین از 15 آبان آزاد شد
پیغام: معاون صید وبنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: با توجه به وفور ماهی ساردین درسواحل کنگان آزاد سازی صید این گونه 15 روز زودتر اعلام می شود.
كدخبر: 104702
1397/08/20

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی شیلات استان،عباس آهنگر مقدم در نشست کمیته صید اظهار داشت: با توجه به وفور ماهی ساردین درسواحل کنگان وپیشنهاد جامعه صیادی این شهرستان ، آزاد سازی صید این گونه به نسبت سال های گذشته  15 روز زودتر و از 15 آبان آزاد اعلام می شود.

وی افزود: سال گذشته یک هزار و 352 تن ماهی ساردین (حشینه یا موتو) در آبهای استان بوشهر صید شد.

آهنگر مقدم در ادامه بیان داشت: در این کمیته بررسی کمبود ماهی در بازار و انتقال غیر قانونی صید به کشورهای همسایه نیز بررسی واستقرار دایم شناور یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات در دریا جهت کنترل بیشترفعالیت شناورهای صیادی مورد تاکید قرار گرفت .

کمیته مدیریت صید مجمعی متشکل از نمایندگان دستگاه های دولتی و بخش خصوصی است که وظیفه راهبری ، هدایت و نظارت برفعالیت صیادی را عهده دار است ومطابق با مفاد قانون حفاظت وبهره برداری از منابع آبزی تشکیل می شود .

کمیته مدیریت صید شیلات استان با حضور مدیر کل، معاون و کارشناسان صید، روسای شیلات شهرستان ها ، نمایندگان مرزبانی و پژوهشکده میگو ومدیران عامل اتحادیه و تعاونی های صیادی تشکیل شد.

منبع:
عبور زنان از دیوار آزادی
زن‌های ایرانی به ورزشگاه رفتند، در کنار مردان فوتبال دیدند، تشویق کردند، خوشحال شدند، حسرت خوردند و به خانه‌های خود برگشتند بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد.
كدخبر: 104701
1397/08/20

مصطفی داننده: 800 زن ایرانی البته به صورت دست چین شده به استادیوم آزادی رفتند. 200 تماشاگر زن هم که به صورت خود جوش به ورزشگاه آمده و پشت در مانده بودند در اواسط بازی به سکوهای آزادی راه پیدا کردند. با حضور این تماشاگران دیروز آزادی میزبان 1000 تماشاگر زن بود.

حضور این زنان حتی مهم‌تر از بازی فینال پرسپولیس و کاشیما بود. هر نتیجه‌ای در بازی حاصل می‌شد این زنان بودند که توانستند دیوار  آزادی را بشکنند و به یکی از مخوف‌ترین ورزشگاه‌های آسیا راه پیدا کنند.

برخی در این سال‌ها اعلام کردند که ما فرهنگ حضور زنان در ورزشگاه‌ها را نداریم. زیرساخت این کار آماده نیست. دیروز مردان و زنان حاضر در ورزشگاه آزادی نشان دادند هم فرهنگ این کار را دارند هم زیر ساخت‌ها آماده حضور زنان در وزشگاه است.

 

زن‌های ایرانی به ورزشگاه رفتند، در کنار مردان فوتبال دیدند، تشویق کردند، خوشحال شدند، حسرت خوردند و به خانه‌های خود برگشتند بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد.

حضور زنان در ورزشگاه آزادی آنقدر مهم است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. سیر محدودیت زنان در ایران را وقتی مرور می‌کنید تازه متوجه می‌شوید که حضور دیروز، چه کار بزرگی بوده حتی اگر به خاطر فشار فیفا بوده باشد.

محمد هاشمی رییس سابق صداوسیما در گفت‌وگویی گفته بود:« به ما فشار مي‌آوردند چرا تا وقتي مردان هستند از زنان براي گويندگي خبر استفاده مي‌كنيد؟ مثلا فشار مي‌آوردند كه ما از خانم مريم رياضي كه از گوينده‌هاي خبر قبل از انقلاب بود و بسيار هم گوينده‌اي قوي و مسلط بود، استفاده نكنيم. تماس‌هاي فراواني مي‌گرفتند كه بايد مردان خبر بخوانند. تلفن باران شده بوديم.»

زمانی در ایران برخی به اخبار گویی توسط زنان اعتراض داشتند. این افراد بر این باور بودند که تا مردان هستند چه احتیاجی است که زنان پشت تریبون قرار بگیرند و اخبار بگویند.

زمانی در ایران واقعا برای برخی تصور اینکه زن در جامعه حضور فعال داشته باشد باور پذیر نبود. آن روز کسانی که به مدیرعامل وقت صداوسیما اعتراض کردند تصور می‌کردند این کار باعث فساد خواهد شد. بعد از گذشت سال‌ها دیدیم که حضور زنان در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی هیچ مشکلی ندارد و زمینه ساز فساد احتمالی نیز نخواهد بود.

ماجرای استادیوم رفتن زنان یا ساز زدن آنها روی سن هم همین است. دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد و همگان متوجه خواهند شد که  رفتن زنان به ورزشگاه‌ها هیچ مشکلی نخواهد داشت. در بسیاری از نقاط جهان زنان به ورزشگاه می‌روند و هیچ مشکلی هم به وجود نمی‌آید.

جامعه ایران حالا بعد از حدود 40 سال شاهد حضور پررنگ زنان در عرصه‌های مختلف است. امروز بسیاری از مجری‌های صداوسیما زن هستند. دختران بسیاری به دانشگاه می‌روند تا به واسطه تحصیلات وارد بازار کار شوند.

همه این نشانه‌ها حکایت از این معنا دارد که جامعه ایران عوض شده است. دیگر نمی‌شود با تفکر دهه شصتی، جوانان دهه 70 و یا هشتاد را مدیریت کرد.

آنها خواسته‌هایی دارند که به آن دست پیدا می‌کنند. بهتر است با این تغییرات همراه شویم و از گذشته درس بگیریم.

منبع/عصر ایران

منبع:
بازگشت به بالا