محسن هاشمی: مشتاق گرفتن مسئولیتی نبوده‌ام
اصولا بنده چهره‌ای سیاسی نبوده و به حوزه مسائل اجرایی علاقه دارم، از نظر گرایشات سیاسی فردی هم موافق موضع‌گیری افراطی در دو جناح سیاسی نیستم و معتقدم تندروی در هر دو جناح، به کشور آسیب می‌زند
كدخبر: 88781
1396/05/02

پیغام: روزنامه شهروند با محسن هاشمی رفسنجانی عضو شورای پنجم شهر تهران گفت وگو کرده است.

به گزارش«پیغام»،بخشهایی از این مصاحبه را می خوانید:

از همان زمان که بحث شهردارشدنتان مطرح شد، تمایلی به صحبت در اين‌باره نداشتید. دلیل این تمایل‌نداشتن چیست؟

شاید یکی از علل آن مربوط به خصوصیات فردی باشد که بنده براساس آن اساسا طالب و مشتاق گرفتن مسئولیتی نبوده‌ام و شاید ناخودآگاه این خصلت را از آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی وام گرفته‌ام، ثبت‌نام در انتخابات شورا نیز بر اساس توصیه موکد برخی بزرگان اعتدال و اصلاحات صورت گرفت؛ این‌که فرد خود در تکاپوی تصاحب مقام و پست نباشد آموزه‌ای اسلامی است و البته زمانی که مسئولیتی به او محول و یا برای انجام خدمتی انتخاب شد، باید با همه توان در ایفای مسئولیت خود بکوشد.

  خیلی از کسانی که موافق شهردارشدن شما نیستند، معتقدند اگر شما شهردار شويد این احتمال وجود دارد که تندروها سر راه شهرداری سنگ‌اندازی کنند؛ اين عقيده تا چه ميزان درست است؟

اصولا بنده چهره‌ای سیاسی نبوده و به حوزه مسائل اجرایی علاقه دارم، از نظر گرایشات سیاسی فردی هم موافق موضع‌گیری افراطی در دو جناح سیاسی نیستم و معتقدم تندروی در هر دو جناح، به کشور آسیب می‌زند، از این رو حساسیت خاصی را در مجموعه نظام نسبت به خودم احساس نمی‌کنم و معتقد به تعامل با دولت، مجلس و سایر بخش‌های حاکمیت برای حل مسائل مردم هستم.

  بعد از جلسه روز چهارشنبه شوراي منتخب شهر تهران كه ليست ٧ نفره شورا مشخص شد و  بعد هم موضوع انصراف گزينه‌ها، بحث شهردارشدن شما هم يك‌بار ديگر مطرح شد و حتي خود شما هم درباره آن حرف زديد. اين بحث‌ها تا چه ميزان جدي است؟

گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای همیشه می‌تواند طرح شود؛ اما همان‌گونه که گفتم در جلسه روز چهارشنبه شورای منتخب، به احترام تصمیم قبلی اکثریت شورا مبنی بر طرح گزینه‌های شهرداری از بیرون شورا، از دوستان خواستم نام بنده را به ‌عنوان کاندیدای شهرداری ننویسند.

  واقعا دست‌هاي پنهان و لابي‌هاي پشت پرده در انتخاب شهردار آينده تهران وجود دارد؟

در هر نهاد دموکراتیکی مانند پارلمان یا شورا که مبتنی بر آرای اعضا می‌شود، لابی یعنی رایزنی بین اعضا وجود دارد و شورای تهران هم از این موضوع مستثنی نیست، اما تاکنون بنده دست پنهانی را در شورا مشاهده نکرد‌ه‌ام.

  ارزیابی شما در مورد عملکرد شورای چهارم چیست؟

شورای چهارم مانند هر مجموعه دیگری در طول دوره فعالیت خود نقاط مثبت و منفی در کارنامه دارد که نباید نسبت به عملکرد آن سیاه‌نمایی یا سفید‌نمایی شود؛ بلکه با رویکرد کارشناسی نقد و بررسی صورت گیرد. اما به ‌صورت اجمالی می‌توان گفت با وجود این‌که شورای چهارم از نظر ورود به حسابرسی و برخی نظارت رو به جلو حرکت کرد اما عملا در مورد کنترل مدیریت شهری آنطور که باید موثر نبود و جایگاه شورا در نظر شهروندان تنزل پیدا کرد و شاید یکی از دلایل مشارکت بی‌سابقه و پرشور شهروندان تهرانی در انتخابات این دوره شورا، بازگرداندن جایگاه واقعی شورا و ایجاد یک نهاد ناظر وسیاستگذار قدرتمند در حوزه مدیریت شهر بود.

  مهمترين مشكل تهران چيست و چه اولويت‌هايي در آينده دارد؟

تهران مسائل و معضلات زیادی دارد که طبیعی است نمی‌توان همه آنها را در اولویت قرار داد؛ بافت‌های فرسوده، معضلات فرهنگی - اجتماعی، تمرکز منفی، کمبود فضای سبز، ضعف زیرساخت‌های فرهنگی. اما شاید مهمترین مسأله تهران و دغدغه اصلی شهروندان مسأله ترافیک و آلودگی هوا باشد که هر دو معلول ضعف و نقصان در سیستم حمل‌ونقل عمومی است، یعنی اگر سیستم حمل‌ونقل عمومی تهران تقویت و تکمیل شود و بتواند تعهد ١٥‌میلیون سفری که در برنامه‌ریزی و استاندارد شهری بر دوشش گذاشته شده است را انجام بدهد، بخش عمده آلودگی هوا ناشی از تردد خودروهای شخصی و ترافیک تهران مرتفع می‌شود. البته لازمه آن انجام حداقل ١٠‌میلیون سفر با سیستم ریلی انبوه‌بر است.

  چه برنامه‌اي براي نظارت‌پذيرتر كردن شهرداري آينده كه زير نظر شوراست، وجود دارد؟

شورای شهر از ابزارها و مکانیزم‌های کافی برای نظارت بر عملکرد شهرداری تهران برخوردار نیست ولی همین ابزارها هم می‌تواند تاثیرگذار باشد. به‌طور کلی می‌توان گفت که تخلف در شهرداری را با تأخیر و بعد از اتمام مسأله متوجه می‌شود و نباید شورای شهر در آن سهیم باشد یعنی یا قاصر باشد یا مقصر، بلکه شورا باید با قدرت مانع تخلفات شود. شورای شهر بودجه شهرداری را تصویب می‌کند یعنی همه درآمدها و هزینه‌های شهر باید به تصویب شورا برسد، بنابراین اگر زمان تدوین لایحه بودجه و زمان اجرای آن با دقت‌نظر در شورا صورت بگیرد بخش مهمی از دغدغه‌های شورا در رفع بی‌انضباطی مالی، جلوگیری از فروش بی‌رویه تراکم و کاهش هزینه‌های شهر صورت می‌گیرد. در مراجع تصمیم‌گیری حساس مانند کمیسیون ماده ٥ و کمیسیون ماده ١٠٠ که بیشترین انحرافات از طرح تفصیلی و برخورد نکردن با تخلفات صورت می‌گیرد هم شورا نماینده دارد، بنابراین بدون اطلاع و موافقت حداقل بخشی از شورا نمی‌توان تصمیمی گرفت و در کنار آن استفاده از ابزارهایی نظیر تفریغ بودجه و نظارت بر عملکرد مناطق، کمیسیون باغات و... می‌تواند از تخلفات در شهرداری جلوگیری کند و اگر شورا برنامه‌محور باشد شهردار و تیم او نمی‌توانند از برنامه‌ها عدول کنند.

  قبل از انتخابات و آن جريانات مربوط به ليست اميد، نگراني خيلي‌ها ورود برخي افراد به شورا با کارنامه ناموفق بود. انتخابات برگزار شد و ليست اميد رأي آورد اما حالا نگراني‌ها درباره يكدست بودن شوراست. به‌هرحال شوراي يكدست ممكن است خطراتي هم داشته باشد. نظر شما در اين‌باره چيست؟

به‌نظر می‌رسد که به دلیل برخی حساسیت‌های سیاسی و حاشیه‌سازی‌های رسانه‌ای، مسائل فرعی به جای معضلات اصلی مورد توجه قرار گرفته است. مسأله اصلی این است که شورا تصور درست و دقیقی از مشکلات شهر، ابعاد مدیریت شهری تهران، اولویت‌بندی مسائل و بحران‌ها داشته باشد و بتواند برنامه‌ای منسجم و دقیق تدوین کند که برای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت، فرآیند توسعه پایدار را در شهر راهبری کرده و کیفیت زیست ‌شهری را بهبود ببخشد. اگر این مهم صورت نگیرد، شورا چه یکدست باشد و چه نباشد، در عمل شکست خورده است. به نظر بنده رسانه‌ها و افکار عمومی باید شورای پنجم را در تبیین و تحقق مطالبات اصلی شهروندان کمک و با ورود کارشناسی به مسائل، فضای گفت‌وگوی سازنده و نقد و تعامل را فراهم کنند.

  در سال‌هاي گذشته بارها اعلام شده كه ذخاير زيستي تهران به تاراج رفته و تهران با درآمدهاي ناپايدار اداره شده است. برخي هم گفته‌اند که شهردار تهران شهرفروشي كرده و حالا به نظر مي‌رسد كه شهردار آينده در تنگناي بدي باشد. آيا شوراي آینده برنامه بهتري براي كسب درآمد شهرداري دارد؟

توسعه پایدار شهر از دل ایجاد منابع مالی پایدار برمی‌خیزد. یکی از مشکلات اصلی مدیریت شهری دهه‌های گذشته تهران آن است که بخش عمده درآمد شهرداری از طریق فروش تراکم غیراصولی به وجود می‌آمد که اولا هم درآمد ناپایدار محسوب می‌شد و هم ساخت‌وساز منفی ناشی از فروش این تراکم موجب تشدید ترافیک و ازدحام می‌شد و بر کیفیت زیست شهری اثر نامطلوب داشت. امروزه بحث استفاده از درآمد پایدار در مدیریت شهری بیشتر شهرهای توسعه‌یافته جهان به تثبیت رسیده است. درآمد پایدار به درآمدی گفته می‌شود که قابل تداوم بوده و تابع متغیرهای نوسان‌گر نیست و همچنین پیامد منفی برای زیست انسانی در شهر ندارد. طبیعی است که شهری مانند تهران که بخش عمده تصمیمات و مبادلات اقتصادی کشور در آن رخ می‌دهد و ظرفیت و جذابیت‌های گردشگری، تفریحی و فرهنگی فراوان دارد، می‌تواند به اندازه هزینه اداره خود تولید درآمد کند. جذب و هزینه‌کرد درست عوارض کسب‌وکار و ارزش افزوده در کنار هوشمندسازی تولید عوارض می‌تواند بخش قابل‌توجهی از درآمد پایدار شهر را تأمین کند. فراملی یا بین‌المللی کردن تهران می‌تواند سرمایه و درآمد گردشگری و کسب‌وکار را  به تهران جذب کند و با وصول بخشی از عوارض مالیاتی که هم‌اکنون دولت دریافت می‌کند و جلوگیری از فرار مالیاتی بخش دیگر منابع مورد نیاز را تأمین کند. امروز نسبتی میان استفاده از خدمات شهری از پل و بزرگراه و تونل تا جمع‌آوری زباله و تأمین زیرساخت‌ها با پرداخت عوارض وجود ندارد؛ به بیان دیگر شهروندی که بیشترین بار را بر سیستم مدیریت شهری می‌گذارد و از آن استفاده می‌کند با شهروندی که کمترین هزینه را در شهر تولید می‌کند، یکسان عوارض می‌پردازند که این موضوع هم منصفانه نیست و هم نمی‌تواند درآمد پایدار شهر را تأمین کند. باید استفاده از خودرو، بزرگراه‌ها، معابر شهری و تولید زباله به صورت هوشمند برای مردم هزینه داشته باشد که شهروندان از آن پرهیز کنند و در صورت انجام، هزینه آن را بپردازند.

  بحث استخدام‌هاي شهرداري تهران و سرريز نيروهاي شهرداري تهران در اين مدت خيلي مطرح شده است. گزارش سازمان بازرسي از استخدام‌ها در مترو هم حاكي از استخدام نزديك به دو‌هزار نفر است كه خارج از ضابطه به اين سازمان وارد شده‌اند. شوراي آينده براي نيروي انساني در شهرداري چه برنامه‌اي دارد، آن هم در شرايطي كه شهردار آينده در پرداخت به اين افراد مشكل خواهد داشت؟

واقعیت این است که مدیریت شهری تهران، پیکره فربهی پیدا کرده است که این پیکره هم هزینه سنگینی دارد و هم چابکی خود را از دست داده است. چابک‌سازی مدیریت شهری البته نباید به ایجاد فضای ناامنی شغلی در بدنه شهرداری منجر شود، چرا که نیروهای متخصص و باتجربه بزرگترین سرمایه یک سازمان هستند و نباید این سرمایه را در خطر انداخت، اما می‌توان با مهندسی مجدد، توزیع نیروی انسانی و تعریف فعالیت‌های مولد و حوزه‌های جدید از رکود و انباشت نیروی انسانی در مدیریت شهر جلوگیری کرد تا نیروی انسانی نیز پویایی و خلاقیت خود را ارتقا بخشد.

  بحث بدهي‌هاي شهرداري تهران يكي از مهمترين چالش‌هاي آينده شهر تهران است. فكر مي‌كنيد چطور مي‌توان آن را مديريت كرد؟

در حال‌ حاضر شهرداری تهران چهار نوع تعهد مالی دارد؛ نخست بدهی به پیمانکاران و سایر طلبکاران شهرداری است. دوم بدهی به بانک‌هاست که خود شامل دو بخش اصل بدهی و بهره آن می‌شود. سوم بدهی به دولت یا دستگاه‌های اجرایی و عمومی است و چهارم اوراق تراکم شناور یا اصطلاحا هولگرام‌هایی که به جای مطالبات نقدی با ‌درصدی بالاتر به‌عنوان حاشیه پرداخت شده است. نخستین گامی که در مدیریت شهری جدید باید مورد توجه قرار گیرد، حاکم‌کردن انضباط مالی بر شهرداری است، البته ما باید به سوی شفاف کردن فرآیندهای مالی و اداری مدیریت شهری حرکت کنیم و از ایجاد انحصارها و رانت‌های اطلاعاتی جلوگیری کنیم اما به این نکته نیز توجه داشته باشیم که مچ‌گیری و سیاه‌نمایی و نزاع و تنش مشکلی از شهر حل نمی‌کند. رسیدگی به تخلفات و سوءاستفاده‌های احتمالی جزو وظایف دستگاه‌های قضائی، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور است و نباید فضای ناامنی، بدبینی و بدگمانی را در شهرداری و مجموعه مدیریت شهری حاکم کرد. نباید در بین ده‌ها‌هزار کارمند و پرسنل شهرداری تهران، بی‌ثباتی و ناامنی شغلی را دامن زد چرا که همین فضا ممکن است منجر به افزایش بستر تخلفات شود. ایجاد آرامش و اقدامات زیربنایی و اصولی به سوی شفافیت و رقابت بهترین و مطمئن‌ترین مسیر برای اصلاح ساختار مالی مدیریت شهری است. پیمانکاران و سایر مطالبه‌گران از شهرداری نیز به میزان واقعی مطالبات خود را در زمان مناسب تسویه خواهند کرد. بدهی به بانک‌ها و موسسات مالی نیز قابل ‌استمهال، تهاتر و تخفیف در بهره‌ها و جرایم آنهاست. در رابطه با دستگاه‌های دولتی و عمومی نیز در کنار بدهی‌ها، مطالبات زیادی وجود دارد که در قالب یک مدل ساماندهی تعهدات قابل تسویه است، اما در موضوع تراکم شناور باید با دقت بررسی شود که موجب پیش‌فروش شهر در آینده نشده و مطالبات واقعی با روش درست تسویه شود.

منبع:
"فرهاد رهبر" رئیس قطعی دانشگاه آزاد شد
فرهاد رهبر با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس قطعی دانشگاه آزاد شد.
كدخبر: 88780
1396/05/02

پیغام: فرهاد رهبر با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس قطعی دانشگاه آزاد شد.

به گزارش«پیغام» به نقل از تسنیم، جلسه کمیته انتخاب روسای دانشگاه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی روز گذشته برگزار شد.

پیش از این، فرهاد رهبر در جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد در 25 تیرماه به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه انتخاب و برای ریاست این دانشگاه به  کمیته انتخاب روسای دانشگاه ها شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده بود.

منبع:
کشف عروسک های الکلی در مشهد!/عکس
در تصویر زیر کشف مشروبات الکلی جاسازی شده در داخل عروسک توسط ماموران گمرک مشهد را می‌بینید.
كدخبر: 88779
1396/05/02

 

 

منبع:
جزئیات ربودن یوسف 3 ساله از سوی زن شیشه ای
زن میانسال که کودک سه ساله را ربوده بود،شب گذشته کودک 3 ساله را تحویل کلانتری 128 تهران نو داد.
كدخبر: 88778
1396/05/02

پیغام: روز 27 تیرماه خانواده کودک سه ساله ای به نام یوسف بهمن آبادی در تماس با پلیس از مفقود شدن کودکشان خبر دادند. بلافاصله تصاویر این کودک در فضای مجازی پخش شد تا رسانه ها و مردم تلاششان را برای پیدا کردن این کودک آغاز کنند.

به گزارش «پیغام» به نقل از میزان، در حالی که هیچ ردی از یوسف به دست نیامده بود، سرانجام عصر دیروز زن میانسالی کودک را تحویل کلانتری 128 تهران نو داد. این زن در اظهارات اولیه مدعی شد یوسف را در خیابان پیدا کرده و برای اینکه تحویل خانواده اش شود، او را تحویل پلیس داده است.ماموران پلیس که به اظهارات این زن مشکوک شده بودند با دستور قضایی او را بازداشت و تحویل اداره مبارزه با آدم ربایی پلیس اگاهی دادند.

زن میانسال در بازجویی های بیشتر با رد اتهام کودک ربایی، مدعی شد: روز 27 تیر مشاهده کردم که یوسف در خیابان تنها است و گم شده است. برای اینکه او به دست بچه دزدها نیفتد، او را به خانه ام بردم و در این مدت برای یافتن پدر و مادرش تلاش کردم. وقتی به جایی نرسیدم،او را به کلانتری آورده و تحویل دادم. 

در بررسی های بیشتر مشخص شد متهم کودک ربایی به شیشه اعتیاد داشته و در نزدیکی محل سکونت خانواده یوسف زندگی می کند.

گفتنی است متهم به ربودن پسر 3 ساله صبح امروز برای تحقیقات بیشتر به دادسرا منتقل شد.
 

منبع:
وزیرکشور: روحانی اهل باج‌دهی نیست
وقتی به آقای لاریجانی گفتم به من پیشنهاد وزارت کشور شده، ایشان اصلا باور نمی‌کرد و گفت اگر این پیشنهاد جدی است حتما قبول کن و ما هم به شما کمک می‌کنیم. پس معلوم شد که ایشان اصلا در جریان کار گزینش وزیر کشور نبوده است.
كدخبر: 88777
1396/05/02

پیغام: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور درباره مسائل مختلفی که این روزها درباره او و عملکردش در دوره چهارساله وزارت کشور مطرح است پاسخ داد.

به گزارش«پیغام» به نقل از جام جم، موضوعاتی از جمله حضور او در دولت یازدهم به واسطه توصیه علی لاریجانی، مخالفت اصلاح‌طلبان با حضورش در دولت دوازدهم و همچنین بودن یا نبودنش در کابینه آینده، بخشی از محورهایی است که رحمانی‌فضلی در این گفت‌وگو به آنها پاسخ داده است.
او در مورد ادامه حضورش در وزارت کشور اعلام کرد مذاکراتی با وی صورت گرفته اما تصمیم نهایی با رئیس‌جمهور است.
وزیر کشو در مورد مخالفت ها با حضورش در کابینه آینده گفت: به هر گروه سیاسی و حتی اصلاح‌طلبان حق می‌دهم که متناسب با تفکر و سلایق خود به دنبال گزینه باشند و این از جمله حقوق احزاب وگروه‌ها با هر نوع سلیقه‌ای است.
وزیر کشور، دلیل انتخابش به عنوان وزیر کشور در دولت یازدهم را خط مشی اعتدال‌گرایی و توسعه‌مداری رئیس‌جمهور دانست و افزود: آقای روحانی با علم بر این اطلاعات، بنده را معرفی و در مجلس از اینجانب دفاع کردند؛ این‌بار هم اگر شاخص‌های آقای رئیس‌جمهور مبتنی بر همین حوزه‌ها باشد، دیگر نباید دنبال این باشیم که وزیر اصولگرا یا اصلاح‌طلب باشد بلکه باید بتواند وزارت کشور را با یک نگاه اعتدالی و توسعه‌ای اداره کند.
وی تاکید کرد: برخی از دوستان در روزنامه‌ها و محافلشان مباحث و موضوعاتی را مطرح می‌کنند که اگر وزیر کشور از این جناح باشد، خوب است. طرح این سخنان حقشان است ولی تا آنجا که اطلاع دارم به‌صورت متشکل، سازمان‌یافته و یکپارچه مخالفتی با من نشده است.
وزیر کشور اعلام نظرات و طرح مخالفت‌ها را از لوازم دموکراسی و فضای باز سیاسی در کشور دانست و گفت:‌ طرح چنین نظراتی هیچ اشکالی ندارد ولی نهایتا رئیس‌جمهور، گزینه‌های خود را مطرح می‌کند و مجلس شورای اسلامی است که رای اعتماد به وزرا می‌دهد.
وی افزود: اگر قرار شد در کسوت وزیر باقی بمانم خدا را شکر می‌کنم توفیق خدمت است و اگر توفیق نشد خدا را شکر می‌کنم که بار مسئولیت از روی شانه‌هایم برداشته شده است.
وزیر کشور در پاسخ به این‌که گفته می‌شود شما در دولت سهمیه افراد خاصی هستید و نام علی لاریجانی در این مورد مطرح می‌شود، گفت: این حرف‌ها را مردم نمی‌زنند و از طرف سیاسیون مطرح می‌شود، چون مردم از ما کار می‌خواهند و هر کس برایشان در مسیر انقلاب کار کند مردم قبولش دارند.
وی افزود: اگرسیاسیون چنین چیزی را مطرح می‌کنند من به آنها حق می‌دهم، به دلیل این‌که 17 سال با آقای لاریجانی کار مشترک کردیم که حدود 9 سال آن در صداوسیما، حدود دو سال در شورای‌عالی امنیت ملی و پنج سال در دیوان محاسبات به عنوان ریاست این نهاد که زیرمجموعه ریاست آقای لاریجانی در مجلس بود شکل گرفت، بنابراین من به کسانی که چنین تفکری دارند حق می‌دهم.
رحمانی‌فضلی گفت: اخلاقا عرض می‌کنم که آقای لاریجانی اهل باج گرفتن نیست و این امر از ساحت اخلاقی ایشان کاملا مبراست، ایشان حتی یک ‌بار به من دستور خاصی نداد که دال بر معامله باشد، ‌وقتی در شورای‌عالی امنیت ملی نیز حضور داشتم چنین چیزی را مشاهده نکردم و حتی در پنج سالی که در دیوان محاسبات خدمت کردم یک پرونده یا موضوع خاص با نگاه ویژه‌ای مطرح نشد.
وی تاکید کرد: کسانی که چنین صحبتی را می‌کنند آقای دکتر روحانی را نیز نشناختند چون ایشان اصلا اهل باج‌دهی نیستند و یکی از صفات بسیار خوب آقای رئیس‌جمهور این است که مستقل تصمیم می‌گیرد و در تصمیماتشان ثابت‌قدم هستند، ‌لذا کسانی که چنین مباحثی را مطرح می‌کنند به هر دو بزگوار توهین می‌کنند.
وزیر کشور با بیان این‌که انجام توافق میان رئیس‌جمهور و رئیس مجلس کار بدی نیست، گفت: همین الان اطلاع دارم که آقای دکتر لاریجانی از تعدادی از وزرا که در کابینه حضور دارند بشدت دفاع می‌کنند تا در کابینه بعدی هم حضور پیدا کنند، مثلا آقای لاریجانی اصرار دارد که آقای زنگنه در دولت آینده حضور یابند یا در سخنرانی که در مراسم افطار داشتند از آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی تعریف کردند که کارهای خوبی انجام می‌دهند.
رحمانی‌فضلی در ادامه با تاکید بر این‌که زمانی که ریاست دیوان محاسبات را به عهده داشته بدون اطلاع علی لاریجانی به وی پیشنهاد وزارت شد، افزود: آقای روحانی مستقلا به بنده پیشنهاد وزارت کرد و به من گفتند موضوع را تا روز معارفه مطرح نکن، ‌اما گفتم که آقای لاریجانی رئیس بنده است و باید اجازه بدهند که از دیوان استعفا بدهم که آقای روحانی گفتند اشکالی ندارد با آقای لاریجانی مشورت کن.
وی اظهار کرد: وقتی به آقای لاریجانی گفتم به من پیشنهاد وزارت کشور شده، ایشان اصلا باور نمی‌کرد و گفت اگر این پیشنهاد جدی است حتما قبول کن و ما هم به شما کمک می‌کنیم. پس معلوم شد که ایشان اصلا در جریان کار گزینش وزیر کشور نبوده است.

منبع:
ثبت قرارداد سه ساله بازیکن بوشهری با استقلال تهران
مهدی قائدی قرارداد سه ساله خود با استقلال را در هیات فوتبال تهران ثبت کرد.
كدخبر: 88776
1396/05/02

پیغام: مهدی قائدی که فصل گذشته جزو پدیده های لیگ دسته اول بود امروز قرارداد سه ساله اش با استقلال را در هیات فوتبال تهران ثبت کرد.

به گزارش«پیغام» به نقل از نامه نیوز، وی بعد از عقد قرارداد با تیم فوتبال استقلال در جمع خبرنگاران گفت: تیم خیلی خوب است و شرایط خوبی داریم و تمرینات را پشت سر می گذاریم. در ابتدای فصل به این جمع بندی رسیدیم که به تیم محبوبم بپیوندم. یک سری بحث ها درباره محل سکونت من نیز مطرح شده بود اما خانواده من طی روزهای آینده به تهران خواهند آمد تا در تهران ساکن شوند. باشگاه نیز پیگیر تهیه منزل برای سکونت من و خانواده ام است.

او در باره کار کردن با منصوریان در استقلال، عنوان کرد: منصوریان خیلی آدم خوبی است. تمرینات خوبی را داریم و امیدوارم فصل موفقی را با استقلال داشته باشیم. من با این تفکر به استقلال آمدم که فصل خوبی داشته باشم و امیدوارم به این موضوع دست پیدا کنم.

قائدی درباره فشار تمرینات بدنسازی استقلال، عنوان کرد: فشار شخصی نداشتیم و در قالب تیمی کار کردیم و به کسی خارج از برنامه تیمی فشار نیامد.

وی در ادامه درباره حضور در کنار بزرگان استقلال، تصریح کرد: برخورد بزرگها خیلی خوب هست و هوای جوانان را دارند و می شود موضوعات زیادی از آنها یاد گرفت.

مهاجم جوان آبی ها در پاسخ به این سوال که فکر می کند چه تعداد بازی برای استقلال انجام دهد، افزود: مربی در مورد بازی کردن من نظر می دهد و من تنها وظیفه دارم تمرینات را انجام می دهم.

قائدی در پایان درباره محرومیت از حضور در بازی های استقلال، گفت: در مورد محرومیت نیز باشگاه پیگیر این موضوع است.

منبع:
خانواده قاتل آتنا: ما هم خواهان مجازات قاتل هستیم
خانواده اسماعیل جعفرزاده، متهم به قتل آتنا اصلانی، دختر پارس‌آبادی با انتشار بیانیه‌ای ضمن همدردی با خانواده آتنا اعلام کردند آنها نیز داغدار دخترک پارس‌آبادی و خواهان مجازات فرزندشان هستند.
كدخبر: 88775
1396/05/02

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، در متن این بیانیه که توسط یکی از اعضای خانواده جعفرزاده به صورت اختصاصی در اختیار «دوات آنلاین» قرار گرفته، آمده است: «اندوه آتنا فرشته کوچک مغان تنها مختص خانواده اصلانی نبود و تمام مردم غیور مغان را داغدار نمود. هر چند که به دلایل خانوادگی از مدت‌ها پیش تمامی اعضای خانواده جعفرزاده هیچگونه ارتباطی با اسماعیل نداشته‌اند اما چه می‌شود کرد که این وحشی انسان‌نما آبروی شهر و خانواده را یک جا بر باد فلک داده است و این موضوع خانواده جعفرزاده را هم داغدار قتل آتنا و هم شرمنده این خانواده و مردم شریف مغان نموده است که داغ مضاعفی را بر ما تحمیل نموده است. فلذا خانواده جعفرزاده ضمن اعلام انزجار از اقدامات کثیف و غیر انسانی او بدین وسیله اعلام می‌داریم به محض اطلاع خانواده از موضوع قتل، همچنان که در رمزگشایی و پرده‌ برداشتن از این اقدام غیر انسانی نهایت همکاری را با دستگاه‌های قضایی و امنیتی نموده و در بر ملا ساختن موضوع پیش قدم شده است.

در ادامه نیز خود را در غم از دست دادن این عزیز شریک دانسته و همگام با خانواده داغدیده اصلانی و مردم غیور و عزادار مغان تا پایان همچنان پیگیر این پرونده تا به نتیجه رسیدن و مجازات قاتل خواهیم شد و تا آخرین نفس از هیچ اقدام و کوششی در این راه دریغ نخواهیم نمود.

اطمینان داریم خانواده داغدار اصلانی و مردم عزیز مغان ضمن درک وضعیت اسفناک خانواده جعفرزاده اجازه هرگونه سوءاستفاده و تسویه‌حساب شخصی برخی افراد سودجو از این موضوع را نخواهند داد.»
 

منبع:
عکس/ دستگیری اراذل و اوباش و فروشندگان مواد مخدر در تهران
سردار ساجدی گفت: قول می دهیم که این طرح استمرار داشته باشد و با کلیه فروشندگان مواد مخدر برخورد جدی توسط پلیس خواهد شد.
كدخبر: 88774
1396/05/02

به گزارش «پیغام»، به نقل از عصر ایران - سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران در حاشیه دستگیری تعداد اراذل و اوباش و فروشندگان مواد مخدر در جمع خبرنگاران تعداد افراد دستگیر شده در 24 ساعت گذشته را 600 توزیع کننده مواد مخدر و 86 اراذل و اوباش اعلام کرد و گفت: قول می دهیم که این طرح استمرار داشته باشد و با کلیه فروشندگان مواد مخدر برخورد جدی توسط پلیس خواهد شد.

وی افزود: در سال های گذشته 350 نقطه آلوده در تهران داشتیم که با طرح هایی که توسط پلیس انجام شد هم اکنون به 140 نقطه کاهش یافته که ان شالله تمامی این مراکز را پاکسازی خواهیم کرد.

 

 

منبع:
ناطق نوری: از عضویت در هیات موسس دانشگاه آزاد استعفا داده ام
به هیچ وجه در امور دانشگاه دخالت نداشته و ندارم. آنچه در مورد اینجانب گفته می‌شود به شدت تکذیب می‌شود.
كدخبر: 88773
1396/05/02

پیغام: ناطق نوری  از عضویت در هیات موسس دانشگاه آزاد استعفا داده است.

به گزارش«پیغام» به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در پاسخ به نامه یک عضو هیات علمی دانشگاه که نظر وی را درباره تغییرات پدید آمده در دانشگاه آزاد اسلامی سئوال کرد، پاسخ داد: «بنده از عضویت در هیات موسس استعفا داده‌ام و اصلاً در جریان آنچه در دانشگاه آزاد وی می‌گذرد نیستم و به هیچ وجه در امور دانشگاه دخالت نداشته و ندارم. بنابر این آنچه در مورد اینجانب گفته می‌شود به شدت تکذیب می‌شود.»

منبع:
برترین‌های کشتی خردسالان و نونهالان استان معرفی شدند+تصاویر
پیغام: ئیس هیات کشتی استان بوشهر گفت: نفرات برتر مسابقات کشتی خردسالان و نونهالان این استان معرفی شدند.
كدخبر: 88772
1396/05/02

به گزارش «پیغام»؛ علیرضا شمشیری روز یکشنبه در حاشیه آئین اختتامیه این مسابقات در گفت و گو با ایرنا افزود: این پیکارها مسابقات با حضور 127 کشتی گیر و برگزاری 167 کشتی در 2 رده سنی خردسالان و نونهالان و در بخش های آزاد و فرنگی انجام شد.

وی بیان کرد: 12 تیم از شهرهای بوشهر، چغادک، خارگ، برازجان، سعد آباد، شبانکاره، کلمه، گناوه، دیلم، خورموج، کنگان و جم در این مسابقات حضور داشتند.

وی یادآور شد: در کشتی آزاد خردسالان وزن 30کیلوگر معارف حسن پور از کنگان، 32 علیرصا قائدی از خورموج، 35 محمد علی اسدی از گناوه، 38 علیرضا وحیدفر از خورموج، 42 امیرمحمد جوکار و 47 دانیال سالمی هردو از برازجان، 53 علیرضا بهرسی گناوه، 59 فردین ملاح، 66 محمد مهدی محمدی خورموج، 73 ابوالفضل معصومی جم و 85 کیلوگرم مهدی عساکره به مقام نخست دست یافتند.

شمسیری افزود: در کشتی فرنگی خردسالان در وزن 30کیلوگرم علی دزفولی، 32 محمدحسین مظفری، 35مهدی شهرآزاد، 38 عرفان دهقانی فرد، 42 ابوالفضل شاهینی، 47 متین براتی، 53 ماهان برومند زاده، 66 ابوالفضل هوشمند از بوشهر و در وزن 85 کیلوگرم احمدرضا نوری از گناوه به مقام نخست دست یافتند.

وی ادامه داد: در بخش کشتی آزاد نونهالان در وزن 32 کیلوگرم عباس آب استان و 35 امیرحسین محمدی هر دو از جم، 38 کیلوگرم هادی جعفری شبانکاره، 42 عباس مستمع و 47 امیرحسین رجایی فر هردو جم به رتبه نخست دست پیدا کردند.

رئیس هیات کشتی استان بوشهر ادامه داد: در وزن های 53، 59، 66، 73، 85 و 100 کیلوگرم نیز به ترتیب کیان فرج پور و محمد علی خانی هر دو از جم، امیرحسین امیری و مهدی کریمی زاده هردو از برازجان، عرفان زمانی و آرین گرامی هر دو از بوشهر به مقام اول رسیدند.

شمشیری اظهار داشت: در کشتی فرنگی نونهالان نیز در وزن 35 کیلوگرم میثم محمدزاده و 38 هادی سلیمی هر دو از بوشهر، 42 کیلوگرم امیر علی درویشی از دیلم و 47 کیلوگرم مهدی محمدنژاد از بوشهر به مقام نخست رسیدند.

وی افزود: در بخش فرنگی نونهالان در وزن های 53، 59، 66، 73، 85 و 100 کیلوگرم نیز رضا پیران و رضا غلامیان از دیلم، نوید اکبری بوشهر، امیررضا جمالی شهر کلمه و عباس مطوری از بوشهر به رتبه نخست دست یافتند.

 

 

 

منبع:
آقای استاندار؛ آیا عزمی برای برخورد دارید؟
شاه بیت انتقادات آقای استاندار اما به بی تفاوتی بخشی از فعالین اقتصادی و دوستان رسانه ای آنان در مقابل فساد اداری بود، جاییکه تلویحا گفتند کی و کجا شما از ما درخواست کردید که با فلان مفسده برخورد کنید و ما نکردیم؟
كدخبر: 88771
1396/05/02

خضر خلیلی

استاندار بوشهر اخیرا در جلسه بررسی مشکلات بانکی صنایع، مجددا عصبانی شدند و دفعتا ضمن طرح گلایه هایی از بخش خصوصی و به گفته ایشان یکی دو مدیر دولتی - احتمالا - اصلاح طلب که در کار مردم کارشکنی می کنند ولی به بخش خصوصی و رسانه ها رشوه می دهند تا فساد و نقاط ضعف آنها را بیان نکنند، همگان را به صداقت فراخواندند.

یکی از گلایه های ایشان سکوت بخش خصوصی در قبال جوسازی محیط زیستی علیه منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بود که من این گلایه به علاوه انتقاد قبل تر ایشان از عدم همراهی موثر تشکل های بخش خصوصی در دفاع از برنامه مبارزه با قاچاق کالا را می پذیرم و قبول دارم که وظیفه ماها بود که پاسخی منطقی به فانتزی بازی بعضی از مثلا طرفداران محیط زیست و جوسازی آنها علیه احداث پتروشیمی در شمال استان میدادیم و همچنین از طرح تشدید مبارزه با قاچاق کالا در فضای عمومی هم بهتر دفاع می کردیم تا فشار زیاد افکارعمومی در شهرهای بندری علیه این طرح و جوسازی صاحبان منافع قاچاق و ته لنجی، احیانا منجر به عقب نشینی دولت در این اقدام مفید نشود.

شاه بیت انتقادات آقای استاندار اما به بی تفاوتی بخشی از فعالین اقتصادی و دوستان رسانه ای آنان در مقابل فساد اداری بود، جاییکه تلویحا گفتند کی و کجا شما از ما درخواست کردید که با فلان مفسده برخورد کنید و ما نکردیم؟ در این بخش از جلسه آقای استاندار اتهامات تندی هم علیه بعض افراد بیان کردند و تاکید هم کردند که این حرفها غیررسانه ایست و من هم به جزئیات فرمایشات ایشان اشاره نمی کنم ولی نمی دانم چه طور می شود در حضور ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن از مدیران استان به چند شخص حاضر و غایب حمله کرد و با بدترین عبارات آنها را متهم کرد ولی این صحبت ها را غیر رسانه ای عنوان داد تا متهمین حتی فرصت پاسخگویی هم نداشته باشند؟

گذشته از قید بی انصافانه غیر قابل انتشار بودن و تضییع حق پاسخگویی متهمین، اصل انتقاد و درخواست استاندار بسیار به جا و شایسته است و لازم است که به فوریت و دقت این انتقاد پذیرفته‌ شده و پاسخ داده شود.  در اجابت این درخواست، دو مورد از ابهامات مالی خدمتشان اعلام می کنم و امیدوارم دستور دهند موضوع پیگیری شده و نتیجه را هم به عموم مردم اعلام نمایند تا جلو هرگونه شبهه ای گرفته شود.

۱- در یکی از روستاهای تنگستان برای احداث یک فقره جاده دسترسی به طول ۳۰۰ متر قراردادی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان منعقد شده است. در حالیکه به نظر تعدادی از کارشناسان خبره و بعضی از اعضا شورای روستا ارزش موضوع قرارداد در بالاترین برآوردها ۳۰۰ میلیون تومان است‌. خرد و کلان مردم هم از جزئیات خبر دارند و بارها به مراجع مختلف از بخشداری دلوار تا فرمانداری تنگستان و استانداری و بازرسی و … مراجعه و اعتراض کرده اند و کار به مطبوعات و رسانه ها هم کشیده شده است. نحوه پرداخت سخاوتمندانه مبلغ قرارداد هم جای شگفتی دارد که هنوز ۴۰ درصد کار انجام نشده، بیش از ۷۰ درصد آن پرداخت شده است. احتمالا آقای استاندار یا مسئولین مربوطه هم میدانند که اعتبار این پروژه از سفره‌ی کم رونق جاشوها و لنجداران کم زبان منطقه و به اسم عوارض ورود و خروج لنج ها برداشت شده است و این نکته به تلخی و زشتی ماجرا می افزاید. رسیدگی فوری به این ابهام آزار دهنده باعث جلب اعتماد مردم منطقه و جلوگیری از اتلاف بیشتر حق و حقوق عمومی در آستانه تغییر و تحول شوراها و دهیاری ها می شود.

۲ - دوم اینکه دقیقا یک روز قبل از سخنان استاندار قراردادی به ارزش ۵۱۱،۳۳۴،۸۰۹،۰۰۰ ریال (تقریبا ۵۱ میلیارد تومان) بین شرکت گاز عسلویه و یک شرکت خاص منعفد شده است که شکلا و ماهیتا اشکالات زیادی دارد و اطلاع موثق دارم که بعضی افراد صاحب نفوذ در جهت گیری آن دخالت مستقیم داشته اند. رسیدگی به کم و کیف این ماجرا هم می تواند جدی بودن مدیران در مراقبت از حقوق مردم را نشان دهد.

در اینجا لازم است از خواننده عزیز این مطلب که همواره از نوشته و صحبت بنده انتظار شفافیت و صراحت لهجه دارند بابت ایهامات این نوشته و تحفظ در ذکر دقیق نامها عذرخواهی کنم ولی چنانچه استاندار محترم یا مراجع نظارتی بخواهند می توانم در هر دو مورد اطلاعات کامل تری ارائه دهم.

استاندار محترم عجالتا به این دو مورد دستور رسیدگی بفرمایند تا انشالله موارد دیگری هم تقدیم کنم.

آقای سالاری همچنین امروز هم اهالی اقتصاد را از کار سیاسی و سیاسی کاری پرهیز دادند. انتظار داریم اول خودشان به این توصیه نیکو عمل کنند و به انتقادات اقتصادی پاسخی اقتصادی دهند، نه سیاسی. همچنین امیدوارم سخنان استاندار بوشهر که بلافاصله بعد از انتقادات بنده و چند تن از نمایندگان بخش خصوصی از عملکرد به شدت ضعیف بانکها در تامین سرمایه مورد نیاز صنعت ایراد شد و در واقع واکنشی منفی نشان دادند، نزد مدیران بانکها به معنای حمایت دولت از آنها تلقی نشود که بازنده اصلی جلسه امروز در واقع بخش نحیف و ضعیف صنعت و تولید استان خواهد بود.

«خلیج فارس» حق پاسخگویی مجموعه هایی که نام شان در این یادداشت آمده محفوظ می داند.

 

منبع:
مدارس نیمه‌تمام استان بوشهر به بخش خصوصی واگذار می‌شود
پیغام: استاندار بوشهر گفت: مدارس نیمه‌تمام استان بوشهر به بخش خصوصی با کاربری آموزشی در مقطع زمان مشخص به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
كدخبر: 88770
1396/05/02

به گزارش«پیغام» به نقل از تسنیم، مصطفی سالاری در نشست شورای آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به ادغام مدارس و کلاس کم‌جمعیت به مدارس دیگر اظهار داشت: ادغام مدارس و کلاس زیر 20 نفر دانش‌آموز در استان بوشهر در مقطع متوسط اول 14 مورد است که برای ادغام به مدارس دیگر باید بررسی‌های لازم انجام شود.

وی با اشاره به تقویت مدارس روستا مرکزی در استان بوشهر تصریح کرد: این مدارس که در شهرستان‌ها و مناطق 18 گانه آموزش و پرورش استان بوشهر قرار دارند برای تامین بخشی از اعتبارات  شهرداری‌ها مشارکت می‌کنند.

استاندار بوشهر با اشاره به واگذاری مدارس نیمه تمام به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: مدارس نیمه‌تمام استان بوشهر به بخش خصوصی با کاربری آموزشی در مقطع زمان مشخص و بدون واگذاری مالکیت به بخش خصوصی داده می‌شود.

سالاری بر حمایت از طرح‌های تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان تاکید کرد و افزود: طرح تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان در تمام مقاطع تحصیلی در استان بوشهر اجرایی می‌شود.

منبع:
شب خاطره عملیات رمضان در بوشهر برگزار می‌شود
سرپرست حوزه هنری استان بوشهر گفت: در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در زنده نگه‌داشتن آثار معنوی دوران دفاع مقدس، اولین شب خاطره عملیات رمضان در بوشهر برگزار می‌شود.
كدخبر: 88769
1396/05/02

به گزارش «پیغام»، امید پارسایی‌فر شامگاه یک‌شنبه در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ثبت و بازگویی خاطرات دوران دفاع مقدس می‌تواند در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل‌های جدید انقلاب موثر واقع شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز در این مورد توصیه‌های فراوانی نسبت به زنده نگه‌داشتن این خاطرات دارند و آن را یک ثروت ملی فرموده‌اند.

سرپرست حوزه هنری استان بوشهر تصریح کرد: با توجه به نقش محوری حوزه هنری در برگزاری شب‌های خاطره و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در زنده نگه‌داشتن آثار معنوی دوران دفاع مقدس، اولین شب خاطره عملیات رمضان در بوشهر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: استان بوشهر سابقه حدود دو قرن مبارزه با استعمار دارد که در دوران دفاع مقدس این حضور به اوج خود رسید که با توجه به نقش‌آفرینی سپاه و ارتش در استان بوشهر برای مقابله با رژیم بعثی عراق، یاد و خاطرات فراوانی در دل رزمندگان این استان ثبت و ضبط شده که شب‌های خاطره می‌تواند به آن قالب عینی برای انتقال به جامعه بدهد.

پارسایی‌فر یادآور شد: یکی از عملیات‌هایی که رزمندگان هم استانی در آن نقش‌آفرینی کردند عملیات رمضان است که روز چهارشنبه این هفته شب خاطره با موضوع این عملیات در بوشهر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: با همکاری نهاد و ادارات دولتی به دنبال برگزاری شب‌های خاطره دوران دفاع مقدس در سراسر استان بوشهر هستیم.

منبع:
کلاس‌های زیر ۲۰ نفر دانش‌آموز در مدارس دیگر ادغام می‌شود
پیغام: مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده کلاس‌های زیر ۲۰ نفر دانش‌آموز مقطع متوسط اول استان بوشهر تعطیل و در مدارس دیگر ادغام می‌شود.
كدخبر: 88768
1396/05/02

به گزارش«پیغام»به نقل از تسنیم، ناصر کرمی در نشست شورای آموزش و پرورش استان بوشهر از اجرای طرح اردوگاه علمی و فرهنگی دانش‌آموزی استان بوشهر خبرداد و اظهار داشت: برای اجرای اردوگاه علمی و فرهنگی دانش‌آموزی استان بوشهر طرح مطالعه آن آماده شده که برگرفته از اردوگاه دانش‌آموزی کشوری است.

وی با بیان اینکه در این اردوگاه کارگاه‌های مختلف علمی، آزمایشگاهی، کتابخانه‌ای و هنری ایجاد می‌شود افزود: برای اجرای اردوگاه علمی فرهنگی دانش‌آموزی استانی به 10 هکتار زمین و برای اردوگاه ملی به 15 هکتار زمین نیاز است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر اجرای طرح تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و گفت: اجرای این طرح برای کنکوری‌های سال آینده کلاس‌های تقویتی تا 15 مرداد و برای سایر دانش‌آموزان کلاس‌هایی از سال تحصیلی جدید تشکیل می‌شود.

کرمی، افزایش توانمندی معلمان را از دیگر برنامه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی کلاس‌های مقطع ابتدایی حتی اگر  با دو نفر دانش‌آموز تشکیل شود به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تعطیل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استان بوشهر کلاس‌های درس  76 مدرسه متوسط اول بین 21 تا 45 نفر دانش‌آموز دارند خاطر نشان کرد: در مجموع 143 مدرسه  متوسط اول و دوم  بالای 20 نفر دانش‌آموز و 46 مدرسه زیر 20 نفر دانش‌آموز وجود دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان اینکه متوسط اول زیر 20 نفر دانش‌آموز تعطیل می‌شود افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده کلاس‌های زیر 20 نفر دانش‌آموز مقطع متوسط اول استان بوشهر تعطیل و در مدارس دیگر ادغام می‌شود.

کرمی افزود: این کلاس‌ها که در روستاهای استان بوشهر قرار دارد به مدارس روستا مرکزی منتقل می‌شوند.

وی با تاکید بر تامین اعتبار مدارس روستا مرکزی استان بوشهر بیان کرد:  مدارس روستا مرکزی استان بوشهر به 23 میلیارد ریال اعتبار نیاز  دارند که 50 درصد آن از سوی آموزش و پرورش تامین می‌شود.

منبع:
پلیس با موتورسواران فاقد پلاک و مدارک هویتی برخورد قانونی می‌کند
فرمانده انتظامی شهرستان تنگستان گفت: استفاده از موتورسیکلت فاقد پلاک و فاقد مدارک هویتی برخلاف قانون بوده و پیگرد قانونی دارد . در صورت مشاهده پلیس ،برخورد قانونی صورت خواهد گرفت .
كدخبر: 88767
1396/05/02

به گزارش «پیغام»، جوشن سهرابی شامگاه یک‌شنبه در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به دنبال استفاده تعداد زیادی از شهروندان به ویژه قشر نوجوان و جوان از وسیله نقلیه موتورسیکلت به منظور جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار انتظار می‌رود با نظارت والدین و نهاد مقدس خانواده، دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی و به ویژه اقشار نوجوان و جوان مدنظر قرار گرفته و محیطی امن و توام با آرامش را برای همدیگر رقم بزنیم.

وی افزود: هرگونه استفاده از موتورسیکلت قبل از گرفتن گواهینامه مهارت ممنوع است و قشرهای نوجوان و جوان و خانواده‌ها به این مهم حداقل برای حفظ سلامت خود و فرزندان توجه ویژه کنند .

فرمانده انتظامی شهرستان تنگستان تصریح کرد: تاکید پلیس در استفاده راکبان موتورسیکلت از کلاه ایمنی ،صرفآ برای حفظ سلامت شهروندان است و هرگونه تردد موتورسواران در مسیر خلاف جهت برای زودتر رسیدن ،صرفا به خطر انداختن جان خود و دیگران و دیر رسیدن و یا هرگز نرسیدن به مقصد را بدنبال دارد.

وی با اعلام این که توجه و رعایت مقررات رانندگی توسط آحاد مردم، وظیفه شرعی و قانونی است، بیان کرد: استفاده از موتورسیکلت فاقد پلاک و فاقد مدارک هویتی برخلاف قانون بوده و پیگرد قانونی دارد  و در صورت مشاهده پلیس، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. . 

سهرابی افزود: سرعت غیرمجاز در حین رانندگی و کم‌توجهی یا بی‌توجهی به مقررات رانندگی، وقوع حوادث ناگوار و مرگ‌بار برای خود و مردم را بدنبال دارد  که باید مواظب سلامت خود و مردم باشیم . 

رئیس پلیس شهرستان تنگستان با تشکر از همکاری صمیمانه مسوولان و مردم تنگستان در توجه به توصیه‌های پلیس، اظهار داشت: تامین امنیت تنها با مشارکت مردم امکان‌پذیر بوده و قطعا پلیس با همکاری صمیمانه دستگاه قضایی، مشارکت گسترده مردم و اجرای طرح‌های عملیاتی با موتورسواران متخلف که موجب سلب آسایش مردم گردند برخورد قاطع خواهد کرد.  

منبع:
بوشهری ها منتظر تداوم رطوبت ۱۰۰ درصد باشند
پیغام: کارشناس مسئول پیش بینی هواشناسی استان بوشهر با اشاره به رطوبت ۱۰۰ درصدی در بوشهر، گفت: مرداد ماه شرجی است و در روز های آتی این روند شرجی بالا را همچنان شاهد خواهیم بود.
كدخبر: 88766
1396/05/02

به گزارش «پیغام»، زهرا راستگو در گفتگو با مهر، اظهار داشت: پدیده رطوبت برای استان های جنوبی خصوصا استان بوشهر در فصل تابستان طبیعی است.

وی افزود: حد اکثر رطوبت امروز صبح امروز در عسلویه ۱۰۰درصد و در بوشهر ۹۶ درصد همراه با مه غلیظ بوده است.

کارشناس مسئول پیش بینی هواشناسی استان بوشهر عنوان کرد: همچنین میزان دید افقی در بوشهر ۱۰۰ متر و در عسلویه ۲۰۰ متر گزارش شده است.

راستگو عنوان کرد: ماه مرداد ماه شرجی است و در روز های آتی این روند شرجی بالا را همچنان شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه رطوبت ۱۰۰ درصدی در شهرهای بوشهر، عسلویه و خارگ بی سابقه نیست، تصریح کرد: اکنون دمای هوای شهر بوشهر ۳۸ درجه و رطوبت هوا به ۴۸ درصد کاهش یافته است.

لازم بذکر است امروز پرواز تهران به بوشهر به دلیل مه غلیظ و میزان دید کم در فرودگاه شیراز فرود اضطراری داشته است.

منبع:
ساختار سازمانی گمرک بندر لاور ساحلی بوشهر تصویب شد
پیغام: نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری های صورت گرفته ساختار سازمانی گمرک لاور ساحلی شهرستان دشتی استان بوشهر به تصویب رسیده و بزودی هیاتی از معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران برای استقرار و سازماندهی تشکیلات به منطقه اعزام می شوند.
كدخبر: 88765
1396/05/02

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، سید کمال الدین شهریاری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: گمرک لاور ساحلی یکی از قدیمی ترین گمرک های جنوب کشور و استان بوشهر است که در سال 1360 بدلیل نبود زیرساخت ها، تاسیسات و امکانات لازم تعطیل شد.
وی بیان کرد: راه اندازی این گمرک در سال های 1384 و 1393 توسط دولت های وقت مورد تصویب و تاکید قرار گرفته ولی تاکنون اجرایی نشده بود.
شهریاری افزود: ساختمان گمرک لاور ساحلی در سال 1394 افتتاح شد اما به علت نبود ساختار سازمانی فعالیت های رسمی این گمرک برای تحقق ماده 103 قانون امور گمرکی در زمینه تعیین راه ها و مرز های مجاز گمرکی و انجام تشریفات صادرات و واردات کالا را با تاخیر مواجه کرده و مردم مرزنشین و صاحبان کالا مجبور بودند با پیمودن مسافت 40 کیلومتری تا گمرک بندر بوالخیر تشریفات لازم را انجام دهند.
وی اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، ساختار سازمانی این گمرک توسط سازمان امور اداری و استخدامی به گمرک ایران ابلاغ شده و گمرک ایران نیز اخیرا این چارت سازمانی را به گمرک استان بوشهر ابلاغ کرده است و بزودی هیاتی از معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران برای استقرار و سازماندهی تشکیلات جدید و برطرف کردن هرگونه نواقص برای فعالیت کارآمد گمرک لاور ساحلی به منطقه اعزام می شوند.
شهریاری افزود: لایروبی اسکله لاور ساحلی و پیگیری ها برای بهسازی موج شکن، ایجاد پسکرانه های لازم و پهلوگیر نیز در دست اجراست و امیدواریم در اسرع وقت تحویل این بندر از سازمان شیلات به سازمان بنادر و دریا نوردی انجام شود تا رونق تجارت به این بندر قدیمی بازگردد.
نماینده دشتی و تنگستان در مجلس رئیس کل گمرک ایران بزودی به استان بوشهر سفر و از گمرکهای بندرهای دلوار، بوالخیر و لاور ساحلی بازدید می کند و نشستی با تجار و بازرگانان استان بوشهر خواهد داشت.

منبع:
دستور وبرخورد پلیسی با آسیب های اجتماعی نتیجه بخش نیست
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دشتی گفت: آسیب های اجتماعی با دستور و برخوردهای پلیسی به سرانجام نمی رسد و باید فرهنگ و اعتماد سازی را در جامعه ترویج دهیم.
كدخبر: 88764
1396/05/02

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، محمد حسینی روز دوشنبه در همایش آسیب های اجتماعی و فضاهای مجازی در دشتی افزود: پارسال 500 کارگاه آموزشی در زمینه آسیب های اجتماعی درشهرها و روستاهای این شهرستان توسط هلال احمر و بهزیستی برگزار شد.
وی اضافه کرد:بهترین راه برای کاهش آسیب های اجتماعی ترویج فعالیت های فرهنگی، اعتماد سازی و جلب مشارکت تشکل مردمی فعال در زمینه آسیب ها و معضلات اجتماعی است.
معاون فرماندار دشتی افزود: فضای مجازی یک فرصت بسیار خوب برای توسعه تعلیم و تربیت و ترویج فعالیت فرهنگی برای داشتن جامعه سالم و با نشاط است.
وی گفت: پارسال 2میلیارد و 600 میلیون ریال برای تجهیز وتوسعه زیر ساخت ها ی جمعیت هلال احمر این شهرستان هزینه شد.
در این همایش از دختران فعال جمعیت هلال احمر دشتی در زمینه فعالیت های فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی تجلیل شد.

منبع:
تیم فوتبال ایرانجوان بوشهر با 14بازیکن تمرین های خود را آغاز کرد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی ایرانجوان بوشهر گفت: تمرین های این تیم به منظور شرکت در مسابقات لیگ دسته یک فوتبال کشور همراه با جذب و تمدید قرارداد 14بازیکن آغاز شد.
كدخبر: 88763
1396/05/02

به گزارش «پیغام»، علی وزیری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با انتخاب مجدد سعید مفتخر به عنوان سرمربی ایرانجوان تمرین این تیم از یکشنبه شب آغاز شده که در چند روز نخست تمرین ها تست گیری از بازیکنان بومی داوطلب حضور در ایرانجوان برگزار می شود.
وی بیان کرد: در چند روز اخیر بازیکنانی از جمله برخی از بازیکنان فصل قبل در تمرین های شرکت می کنند و در صورت صلاحدید کادرفنی به تیم ایرانجوان بوشهر می پیوندند.
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی ایرانجوان بوشهر ادامه داد: اولویت جذب بازیکن در ایرانجوان بومی بودن است ولی با این وجود در صورت صلاحدید کادرفنی چند بازیکن غیربومی نیز جذب می کنیم.
وی یادآور شد: در روز نخست استارت ایرانجوان برای بازی های لیگ دسته یک، سجاد مشایخ، محمد طارمی، محمد جواد ماهینی و سجاد فیض الهی قرارداد خود را تمدید کردند و غلام احمدشاهی، پیمان پورصادقی، داوود شاهوارقی، حسین کاظمی و رضا ایار و اویس کردجهان، حسین موجی، مصطفی احمدی، مسعود نظرزاده و افشین محمدی نیز با ایرانجوان به توافق نهایی دست یافتند.
وزیری افزود: در ارتباط با مشکلات مالی نیز تدابیر لازم صورت گرفته و برای شروع مسابقات مشکلی در این زمینه نداریم.
وی ادامه داد: با گذشت چند روز از تمرینات، یک اردو نیز در تهران یا چادگان برگزار می کنیم تا از این طریق بازیکنان ایرانجوان به آمادگی لازم برای حضور در مسابقات لیگ دسته یک فوتبال کشور دست یابند.
وزیری یادآور شد: تمامی تغییرات صورت گرفته در تیم ایرانجوان نیز قانونی است و این تغییرات در اداره ثبت شرکت ها و اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر نیز مورد موافقت قرار گرفته است.

منبع:
متخصص ارتوپدی:دردهای اسکلتی و استخوانی در استان بوشهر آمار بالایی دارد
پیغام:متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دردهای اسکلتی و استخوانی در استان بوشهر آمار بالایی دارد زیرا به نسبت سایر استان‌ها ارتفاع کمی از سطح دریا داریم.
كدخبر: 88762
1396/05/02

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی استان بوشهر، محمدرضا دهقان فرد، افزود: از علت‌های شیوع دردهای اسکلتی و استخوانی گرمای تَر و سرمای خشک این استان بوده که رطوبت بالای استان بوشهر بر گیرنده‌های اطراف استخوان و مفاصل اثر گذاشته و باعث ایجاد یا تشدید درد می‌شود.

وی تصریح کرد: درد وضعیت آزاردهنده‌ای برای جسم و روح است که ممکن است منشأ مختلفی داشته و زندگی روزمره انسان را تحت تأثیر قرار دهد.

این جراح استخوان و مفاصل با اشاره به اینکه دردها می‌توانند موضعی، منتشر و یا ارجاعی باشند بیان داشت: شکل و منشأ درد، تورم، کبودی و حساسیت موضعی می‌تواند به تشخیص این دسته از دردها کمک کند.

متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دردهای موجود در عضلات می‌تواند ناشی از کشیدگی، پارگی، اسپاسم یا برش، درد در اثر فعالیت‌های ورزشی یا تصادف و اسپاسم براثر تغییر آب‌وهوا باشد.

دکتر دهقان فرد افزود: گاهی ضایعاتی مانند تومورها و توده‌ها در عضلات وجود دارد که یکی از علت‌های بروز درد در آن ناحیه است.

متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بوشهر یکی از استان‌هایی است که مردم با کمبود ویتامین D روبرو هستند و این خود می‌تواند علت ایجاد درد باشد ازاین‌رو قرار گرفتن در معرض آفتاب یا مصرف مکمل ویتامین D به افراد توصیه می‌شود.

دکتر دهقان فرد افزود: با توجه به آب‌وهوای گرم در استان بوشهر در فصل تابستان افراد بیشتر تمایل به ماندن در منزل و در زمستان هم با توجه به سرمای خشک در استان افراد تمایل به ماندن در فضاهای بسته دارند ازاین‌رو توصیه می‌شود افراد حتماً آفتاب‌گیری بیشتری داشته باشند.

منبع:
بازگشت به بالا