کد خبر : 103620       تاریخ : 1397/06/25 11:47:01
 توسعه گلخانه‌های جم در حد حرف ماند

توسعه گلخانه‌های جم در حد حرف ماند

پیغام: گلخانه‌های شهرستان جم به دلیل عدم حمایت همه جانبه مسئولان و نادیده گرفته شدن طرح پایلوت کشوری، شرایط بسیار نامساعدی دارند.

به گزارش «پیغام»به نقل از مهر؛ گلخانه یکی از ساختارهای باغبانی است که در آن گرما، رطوبت، نور و میزان گاز کربنیک قابل کنترل است که می‌توان در تمامی سال به ویژه خارج از فصل گیاهانی را داخل آن پرورش داد.

توسعه کشت گلخانه‌ای با توجه به کم آبی و خشکسالی و افزایش تولید و بهره وری، نیاز ضروری امروز بخش کشاورزی هر شهرستان است که باید بیش از پیش مدنظر مسئولان امر قرار بگیرد.

با نگاهی به گلخانه‌های جم، به دلیل مشکلات شدید گلخانه‌داران جم و عدم حمایت دولت از آن‌ها به نشانی از توسعه نمی‌رسیم.

همچنین طی چند ماه اخیر تعدادی از گلخانه‌های جم به خریداران غیربومی فروخته شده و یا جمع آوری شده‌اند.

با این حال در سال‌های  اخیر اعلام می‌شد طرح توسعه گلخانه‌های جم با توجه به خشکسالی‌های مکرر و کم آبی در منطقه به عنوان یک مهم در نظر گرفته و مورد حمایت و توجه ویژه قرار خواهد گرفت اما بر خلاف این گفته مسئولان شرایط گلخانه‌های جم روز به روز وخیم‌تر شده و به تعطیلی دائم نزیک می‌شوند.

گلخانه‌داران قادر به پرداخت وام‌ها نیستند

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جم اظهار داشت: به دلیل بحران آب در سطح شهرستان وجود گلخانه ها با توجه به مصرف بهینه آب و اشتغال زایی از نیازهای جدی است که باید از آنها حمایت شود.

اکبر فتحی افزود: گلخانه داران برای پرداخت وام‌های بانکی خود با توجه به اقساط بالای تسهیلات و نوسانات زیاد بازار فروش با مشکلاتی مواجه‌اند که نیازمند توجه و حمایت بیشتر دولت دارد.

وی افزود: نوسانات قیمتی بازار و بازپرداخت تسهیلات بانکی از مهمترین مشکلاتی است که گلخانه‌داران با آنها مواجه هستند.

وی خاطر نشان کرد هر قسط وام بانکی برای یک گلخانه‌ای که پنج هزار مترمربع است حدود ۷۰ میلیون تومان است و به دلیل ناتوانی گلخانه داران در بازپرداخت آن، در حال پیگری تمدید تسهیلات بانکی آنها بدون گرفتن سود هستیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جم با بیان اینکه چهار گلخانه از ۲۸ گلخانه های شهرستان جم به دلیل عدم مدیریت صحیح گلخانه داران جمع آوری شده یا به خریداران غیربومی فروخته شده عنوان کرد: درحال حاضر در کنار تعرفه‌های پایین برق و گاز، تسهیلات با نرخ سود شش درصد و بازپرداخت بلند مدت برای احداث گلخانه داده می‌شود که فرصت مناسبی برای متقاضیان احداث گلخانه است.

فتحی تصریح کرد: در حال پیگیری تخصیص اعتبارات بلاعوض از قبیل اعتبارات آبیاری قطره‌ای برای احداث و توسعه گلخانه‌ها هستیم که در صورت تحقق آن گام بلندی در راستای احداث گلخانه‌های جدید برداشته خواهد شد.

گلخانه‌ها در جم حمایت می‌شوند

فرماندار شهرستان جم مهر اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کم آبی به وجود آمده در منطقه تغییر کشت‌های سنتی به سمت گلخانه و شیوه‌های مدرن کشاورزی از الزامات است.

محمد حسینی افزود: برای متقاضیان احداث گلخانه در صورت وجود چاه‌های مجوز دار و آب کافی تسهیلات ویژه‌ای با سود خیلی کم پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای گلخانه‌هایی که به دلیل بدهی زیاد یا نداشتن گردش مالی جمع آوری می‌شوند در حال پیگیری گرفتن تسهیلات و اعتبارات لازم برای آنها هستیم.

حسینی با ابراز گلایه از برخی گلخانه‌داران افزود: متاسفانه با وجود تمدید بازپرداخت وام های بانکی گلخانه ها باز هم شاهد درخواست آنها برای تمدید دوباره تسهیلات هستیم.

طرح پایلوت کشوری نادیده گرفته شد

فعال اجتماعی فرهنگی شهر جم اظهار داشت: با وجود اینکه قرار بود شهر جم به عنوان پایلوت طرح اجرای موفق کشت گلخانه ای در کشور مطرح شود ولی متاسفانه این طرح به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب و عدم طراحی یک چشم انداز مناسب برای این طرح از طرف نهادها و مسئولان نادیده گرفته شد.

حسین دستار افزود: پیش بینی نشدن بستر و بازار مناسب برای تولیدات گلخانه‌ای یکی از عوامل تاثیرگذار در تعطیلی گلخانه‌ها بوده است و عدم حمایت‌های فنی و مالی از کشاورزان نیز موضوع دیگری است که مزید بر علت شده است.

وی با بیان اینکه نهادهای کارگزار بجای نگاه به این طرح به عنوان طرحی پایدار و مولد، صرفا در قالب چند طرح اشتغال‌زایی و پرداخت وام به کشت گلخانه‌ای نظر داشتند افزود: اینکه این تولیدات چگونه فروخته شود و بازار هدف محصولات تولیدی کجاست، موضوعی نبود که ذهن مسئولان را مشغول کند.

وی خاطرنشان کرد: کشاورز ما امروز در ارتباط با تولید گلخانه‌ای گذشته از سختی‌ها و رنج تولید با مشکل بازاریابی و فروش مواجه است.

جهاد کشاورزی شهرستان فاقد نیروی متخصص است

دستار تصریح کرد: امروز کشاورز ما بدلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور است محصول خود را در بسیاری از مواقع با کمترین قیمت که حتی هزینه های تولید را پوشش نمی دهد، آن هم در بازار شهرهای دیگر به فروش برساند.

وی افزود: در بخش فنی نیز اداره جهاد کشاورزی شهرستان فاقد نیروی متخصصی است که بتواند به گلخانه دارها کمک علمی و فنی بدهد.

این فعال اجتماعی با ابراز تاسف از کشت های گلخانه ای سنتی درجم عنوان کرد: کشورهای پیشرو در این زمینه به کشت های هیدروپونیک یا آبکشت و ایرپونیک یا هواکشت روی آورده اند ولی ما هنوز درگیر کشت های خاک پایه با بازدهی پایین هستیم.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزی که حمایت نشده و می بایست هزینه های سنگین تهیه مواد اولیه از قبیل کود و... را بپردازد و در نهایت محصول خود را با نازلترین قیمت تقدیم دلالان کند، سر ماه باید جوابگوی تعهدات مالی و اقساط عقب افتاده وام های بانکی باشد.

به گفته کارشناسان با تشکیل تعاونی های هدفمند بازاریابی و فروش محصولات گلخانه ای و حتی تسهیل روند صادرات، ایجاد صنایع یا قابلیت های جانبی از قبیل بسته بندی، حمایت های همه جانبه از سوی مسئولین و فعال تر شدن جهاد کشاورزی شهرستان می‌تواند باعث بهبود وضعیت گلخانه ها شود.

اما آیا مدیران استانی و مسئولان محلی برای بهبود وضعیت گلخانه ها به این برنامه ها توجهی داشته‌اند؟ احتمالا باز هم شاهد تعطیلی گلخانه‌ها و سکوت مسئولین امر خواهیم بود.

گزارش:علی‌اکبر قیصری


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=103620

نظـــرات شمـــا