کد خبر : 107243       تاریخ : 1397/11/25 10:43:52
 تکالیف مهارت محور جایگزین مشق شب
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بوشهر:

تکالیف مهارت محور جایگزین مشق شب

پیغام: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: برنامه این وزارتخانه این است که آموخته‌های دانش آموزان را با زندگی واقعی پیوند دهد و مهارت‌های زندگی باید در دوره ابتدایی آموزش داده شود.

به گزارش «پیغام»؛رضوان حکیم زاده در حاشیه گردهمایی مدیران ابتدایی آموزش و پرورش در بوشهر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران بوشهر، گفت: دوره ابتدایی دوره اساسی تربیت است و تلاش می‌کنیم که دانش آموزان در این دوره مهارت‌های پایه یعنی خواندن، نوشتن، حساب کردن و مهارت‌های زندگی را یاد بگیرند.

وی ادامه داد: بر همین اساس، فعالیت‌ها از حافظه محوری و حافظه پروری به سمت مهارت آموزی رفته است و تکالیف مهارت محور جایگزین مشق شب شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اکنون با توجه به اهداف هر درس، مهارت‌هایی شناسایی شده و معلمان برای آموزش این مهارت‌ها، از دانش آموزان می‌خواهند فعالیت‌های متناسب با آن‌ها را انجام دهند و این گونه به هدف مورد نظر درس یاد شده دست می‌یابند.

حکیم زاده گفت: اکنون به جای رونویسی‌هایی که نوشتن را به دانش آموزان یاد نمی‌داد، نوشتن خلاق به آنان آموزش داده می‌شود و به جای روخوانی‌هایی که خواندن را به کودکان آموزش نمی‌داد، خواندن داستان به آنان یاد داده می‌شود.

وی ادامه داد: برای یاددادن حساب کردن هم از دانش آموزان خواسته می‌شود حساب و کتاب خرید خانه را انجام دهند تا در کنار حساب کردن روش استفاده از منابع را هم یاد بگیرند.

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بیشترین جمعیت دانش آموزی مربوط به دوره ابتدایی است، گفت: اکنون هشت میلیون دانش آموز ابتدایی و بیش از یک میلیون نوآموز پیش دبستانی در کشور داریم که با توجه به اهمیت این دوره در زندگی کودکان، وزارت آموزش و پرورش اولویت تخصیص منابع انسانی و مالی را به دوره ابتدایی داده است.

حکیم زاده تصریح کرد: نتایج ارزشیابی کیفی-توصیفی نشان می‌دهد وضعیت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی خوب است و در بخش‌هایی که مشکلات یادگیری داریم برنامه‌هایی طرح ریزی شده تا دانش آموزان مهارت‌های پایه را به خوبی فرا بگیرند.

وی با بیان کمبود نیرو در مقطع ابتدایی، ابراز امیدواری کرد با تلاش دانشگاه فرهنگیان و دیگر دانشگاه‌های کشور این کمبود برطرف شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: دوره تحصیلی ابتدایی مهمترین و اساسی‌ترین دوره تحصیلی است که باید مورد توجه همه دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت قرار گیرد.

 

ناصرکرمی افزود: بیش از نیمی از دانش آموزان استان بوشهر یعنی ۱۲۳ هزار نفر در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند و پنج هزار و ۲۰۰ آموزگار تدریس این دانش آموزان را بر عهده دارند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=107243

نظـــرات شمـــا