کد خبر : 107795       تاریخ : 1397/12/21 08:38:14
بیانیه اعتراضی درباره لغو فراقانونی یک برنامه ادبی روز بوشهر
با امضای جمعی از کنش‌گران فرهنگی؛

بیانیه اعتراضی درباره لغو فراقانونی یک برنامه ادبی روز بوشهر

پیغام: ما جمعی از شاعران، نویسندگان و فعالان فرهنگی استان بوشهر، ضمن اعتراض به لغو این محفل ادبی که با فشارهای فرا قانونی صورت گرفت، خواهان پایان دادن به چنین شیوه‌های مغایر با حقوق انسانی و شهروندی هستیم.

پیغام: شماری از کنش‌گران فرهنگی و ادبی استان بوشهر نسبت به لغو مراسمی ادبی با محوریت فرج‌الله کمالی شاعر محلی سرا بیانیه اعتراضی منتشر کردند.

به گزارش «پیغام»؛ این مراسم قرار بود در چارچوب برنامه های هفته نکوداشت روز بوشهر برگزار شود که ساعاتی قبل از مراسم لغو گردید.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

باخبر شدیم که محفل ادبی «شب شاعر» با محوریت شاعر ارجمند محلی سرا، استاد فرج‌الله کمالی که قرار بود سه‌شنبه گذشته، در چهارچوب برنامه‌های روز بوشهر، برگزار شود، با فشارهای پشت پرده و فراقانونی که منشأ آن د‌ستٍ کم بر اصحاب فرهنگ و هنر معلوم است، لغو شده است.

فرج‌الله کمالی یکی از مفاخر فرهنگی و ادبی این استان است که اشعار او در ذهن و زبان بزرگ و کوچک این دیار جاری است.او با اشعارش که عموماً به زبان محلی است، به حفظ ارزش‌های انسانی و ماندگاری و گسترش گویش بومی فراوان خدمت کرده است.

بنابراین اگر لغو محفل ادبی مربوط به ایشان با تصور حذف او از خاطره مردمی که خدمت‌گزاران راستین خود را ارج می‌نهند، صورت گرفته، این تصوری کودکانه و ناشی از بی‌اطلاعی و عدم اشراف بر خواست و علایق عمومی است.

آقای فرج‌الله کمالی به‌عنوان یک انسان ایرانی، صاحب حقوقی مسلّم است که قانون اساسی کشور بر آن تصریح دارد. ایشان تاکنون در هیچ دادگاه صلاحیت داری  به محرومیت از هیچ یک از حقوق اجتماعی محکوم نشده است و حتی در  قانون مجازات اسلامی نیز مجازاتی  با عنوان محرومیت از حضور در مجامع فرهنگی و... وجود ندارد.بنابراین هیچ‌کس در هیچ جایگاه و مقامی نمی‌تواند، حقوقی را که عبارت از آزادی‌های فردی و اجتماعی و حفظ کرامت انسانی است، به‌شیوه‌ای سلیقه‌ای و خودسرانه سلب نماید.

از این‌رو ما جمعی از شاعران، نویسندگان و فعالان فرهنگی استان بوشهر، ضمن اعتراض به لغو این محفل ادبی که با فشارهای فرا قانونی صورت گرفت، خواهان پایان دادن به چنین شیوه‌های مغایر با حقوق انسانی و شهروندی هستیم.همچنین انتقاد و اعتراض صریح خود را نسبت به این روی‌کرد مقامات ارشد سیاسی، امنیتی استان که در برابر رفتارهای تضییع‌کنندهٔ حقوق شهروندی افراد، سکوت و مماشات می‌کنند، اعلام می‌داریم.

حمید آب آذر، علی احمدی، محمد احمدی، مهدیه امیری، حسن انصاری، عباس اوجی فرد، ابوالقاسم ایرانی، غلامرضا ایزدپناهی، سیامک برازجانی، سینا برازجانی، الهام بهروزی، سیروس بنه گزی، محمد ثانی، فرشید جان احمدیان، اسماعیل جعفری، حسین جلال‌پور، مهدی جهان‌بخشان، اسماعیل حسام مقدم،حسین حشمتی، محمدکاظم حق‌شناس، معصومه خدادادی، جلال خسروی، خضر خلیلی، کورش خواجوی، علی‌ اصغر درلیک، صالح دروند، نبی دهقانی، فرح راوردشیری، عبدالله رئیسی، مرتضی رضایی، حسین روئین، مسلم روئین، مهدی زاهدی، مسلم زمانی، مرتضی زندپور،ابراهیم سبحانی، شاهرخ سروری،  رسول سعادت‌نیا، بابک شاکر، حسین شاکری، زری شاه‌حسینی، جواد شمشیری، نعمت‌‌الله شیخ‌سقا، اکبر صابری، سید یوسف صالحی، مجید عوض‌فرد، محمد غلامی، اسفندیار فتحی، خورشید فقیه، بابک فقیه،احمد فکراندیش، زهرا فولادی هلیله، مختار فیاض، اسما قائدی‌زاده، خدارحم کرم‌زاده، مهری کرمی، کاووس کمالی‌نژاد، نجف گرگین، ابراهیم گرمساری، خلیل مرادزاده، محمد مصدق، رضا معتمد،حسین منصوری، مجید نصوری، خلیل موحد، حمید مؤذنی، بهنام هنری، جهانشیر یاراحمدی، مسلم یوسفی

 

کلمات کلیدی خبر : بیانیه فرج‌الله کمالی روز بوشهر


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=107795

نظـــرات شمـــا