کد خبر : 109087       تاریخ : 1398/03/19 08:30:15
مرد عجیبی که طی یک هفته، دوبار به بام دنیا صعود کرد و زنده ماند! +تصاویر

مرد عجیبی که طی یک هفته، دوبار به بام دنیا صعود کرد و زنده ماند! +تصاویر

کامی ریتا شرپا می‌گوید که نمی‌دانسته ثبت چنین رکوردهایی تا همین اواخر ممکن بوده است. اگر می‌دانست سال‌ها قبل صعودهای بیشتری را از خود ثبت می‌کرد!

پیغام: کامی ریتا شرپا می‌گوید که نمی‌دانسته ثبت چنین رکوردهایی تا همین اواخر ممکن بوده است. اگر می‌دانست سال‌ها قبل صعودهای بیشتری را از خود ثبت می‌کرد!

به گزارش «پیغام»، صعود به اورست یک دستاورد همیشگی برای کوهنوردان حرفه‌ای‌ست تا بتوانند به‌ واسطه‌ی آن خود را به چالش بکشند. هرچند برای شرپای نپالی بالا رفتن از این کوه خارق‌العاده به‌گونه‌ای ساده‌ شده که می‌تواند در هر هفته چندین بار آن را فتح کند!

 

کامی ریتا شرپا برای بیست و سومین بار با رسیدن به قله کوه اورست در اواسط ماه می‌، توانست دو رکورد جدید برای خود ثبت کند و دقیقاً در همان هفته دوباره به این کوه صعود کرد که این موضوع باعث شد که این رکورد به نام او ثبت شود. این مرد 49 ساله اولین صعود خود را در سال 1994 انجام داد و قصد کنار گذاشتن آن را ندارد.

او می‌گوید: «می‌توانم تا چند سال دیگر هم به کوهنوردی ادامه دهم، من سالمم، می‌توانم تا سن 60 سالگی به این کار ادامه دهم. با داشتن اکسیژن این کار دشوار نیست.» این کوهنورد باتجربه گفت که تا قبل از این هرگز از ثبت چنین رکوردهایی اطلاع نداشته است. این کار او را از تمام کوهنوردانی که تابه‌حال به این کوهستان سفرکرده‌اند، متمایز نموده است.

 

او می‌گوید: «هرگز به ثبت رکورد فکر نمی‌کردم، در واقع اصلاً نمی‌دانستم که باید رکورد بزنم، اگر می‌دانستم تا به‌ حال بیشتر از این‌ها به قله اورست صعود می‌کردم.»

 

رسیدن به قله‌ی 29000 فوتی کار آسانی نیست. کوهنوردان خارجی معمولاً برای صعود از مردم محلی و باتجربه‌ای مانند شرپا استفاده می‌کنند. این‌گونه افراد می‌توانند در یافتن مسیرهای امن، طناب‌های مناسب و ضروری برای سفر و حمل کردن وسایلی مانند اکسیژن به کوهنوردان مشاوره دهند.

 

به خاطر همین کامی ریتا آخرین کوهنوردی خود را انجام داد. او راهنمای یک گروه متشکل از پلیس‌های هندی به بالای کوه بود.

او می‌گوید: «طناب‌های ثابت من در تمام سیر دیده می‌شوند. بنابراین با این کار باعث سهولت درحرکت می‌شوم و خارجی‌ها در مصاحبه‌ها می‌گویند که صعود به اورست آسان است یا درباره اشتیاقشان حرف می‌زنند. اما آن‌ها کمک مرا فراموش کرده‌اند. شرپا برای ایجاد این خوشحالی تلاش بسیاری کرده است.»

 

او می‌افزاید: «هر کوهستان نشانه‌ای از خدا را دارد. این وظیفه ماست که خدای خود را شاد نگه‌ داریم. ماه‌ها قبل از اینکه شروع به صعود کنم، به دعا و راز و نیاز پرداختم.»

کامی ریتا محققا نیرومندترین کوهنورد کوه اورست است. سه کوهنورد دیگر هم 21 صعود موفقیت‌آمیز داشته‌اند، اما دوتای آن‌ها در حال حاضر از کوهنوردی بازنشست شده‌اند. نفر سوم یعنی نیجیما نورو 39 ساله، امسال در حال آماده شدن برای بیست و دومین صعود خود است.

 

کوهنوردانی که به دنبال بزرگ‌ترین چالش احتمالی خود هستند، حدود یک قرن است که به سمت کوه اورست رهسپار شده‌اند. سر ادموند هیلاری و شرپا تنزینگ نورگای در سال 1953 اولین کسانی بودند که این کوه را فتح کردند و جاده جنوب شرقی را برای صعود باب کردند که امروزه بسیاری ازجمله کامی ریتا از آن استفاده می‌کنند.

 

البته باید گفت که کامی ریتا طی این سال‌ها فقط بر روی اورست تمرکز نکرده است. او کوه k-2 در پاکستان و چو یو را نیز در نزدیکی اورست فتح نموده است. درنهایت، ازنظر خودش پیروزی او رسیدن به قله بوده است. شکستن رکورد بیشترین صعود، در رأس جدول دو بار صعود در یک هفته را هم باید به پیروزی‌های او افزود!

 

 

منبع: allthatsinteresting.com

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=109087

نظـــرات شمـــا