کد خبر : 112015       تاریخ : 1398/10/24 10:57:22
پسماندهای سواحل استان درحال تبدیل شدن به فاجعه زیست محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر:

پسماندهای سواحل استان درحال تبدیل شدن به فاجعه زیست محیطی

پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: پسماندهای درون سواحل و دریاها در خلیج فارس درحال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی می باشد.

پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: پسماندهای درون سواحل و دریاها در خلیج فارس درحال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی می باشد.

به گزارش «پیغام»فرهاد قلی نژاد در دوره آموزشی مدیریت پسماند در محیط زیست دریایی و تالاب ها در استان بوشهر در که در خانه معلم بوشهر برگزار شد، اظهار داشت: از قبل می پنداشتیم که آلودگی از درون سواحل به دریا وارد می شود اما پس از برگزاری برنامه های پاکسازی متعدد سواحل در سطح استان، متوجه می شدیم که مجددا آلودگی و پسماند به سواحل استان هجوم آورده اند.

  

وی در ادامه افزود: لذا باید به سمت طراحی و تصویب برنامه مدیریت زیست بومی در سطح اسکله ها و بنادر و همچنین در سطح  منابع نفتی استان بوشهر حرکت نموده ایم.

قلی نژاد با بیان این که پسماندهای درون سواحل و دریاها در خلیج فارس درحال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی می باشد، افزود: پوسیدگی خطوط انتقال نفت و عدم وجود برنامه های مدیریت پسماند دریایی درسال های اخیر باعث شده که با حجم عظیمی از آلودگی پسماندها در سواحل استان مواجه بشویم.

وی همچنین ادامه داد: ما در سطح استان بوشهر برنامه های آموزشی را برای صیادان، لنجداران، بهره برداران از دریاها و سواحل  و فعالان و ذینفعان اسکله ها در سال 98 برگزار نموده ایم که سمن های محیط زیستی در این برنامه آموزشی حضور یافته اند و به مشارکت با اداره کل پرداخته اند. در همین حوزه مشارکت مردم و جوامع محلی بسیار مهم هست و می تواند نقش بسیار مهمی را در مدیریت سواحل و دریاها داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه افزود: در همین حوزه نیز طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه سواحل در استان بوشهر را با مشارکت ادارات مرتبط تنظیم نموده ایم و از همه ارگانهای مرتبط با این حوزه درخواست داریم که در کنار محیط زیست استان ، این اقدام را اجرایی نماییم.

    

وی  با بیان این که همچنین برنامه مقابله با استحصال از دریا را نیز در سواحل استان پیگیری جدی نموده ایم ، گفت: با تشکیل کارگروه حفاظت از دریا و سواحل استان در سطح استانداری بوشهر، تلاش نموده ایم اهمیت و ضرورت توجه به محیط زیست دریایی و سواحل را گوشزد نماییم.

قلی نژاد در نهایت از تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در قرار دادن خور بردستان در شهرستان دیر و جزیره هاله در شهرستان عسلویه در فهرست تالابهای کشور گفت و برنامه های منسجمی که در این زمینه در سطح اداره کل و سازمان صورت پذیرفته را تشریح نمود.

عبداللهی؛ مشاور مدیرعامل پتروشیمی جم به عنوان حامی سواحل استان بوشهر نیز از اهمیت توجه به سواحل و دریاها و برگزاری دوره های آموزشی در این سطح برای ادارات و جوامع محلی و سمن های زیست محیطی به عنوان یک مسوولیت اجتماعی صنایع بزرگ گفت.

علیزاده؛ مدرس کارگاه از دفتر محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور به تشریح مفاهیم و مباحث کارگاه پرداخت و اظهار داشت:  در این کارگاه تلاش مدرس بر این قرار گرفت که مفاهیمی همچون قانون مدیریت پسماندها، منابع پسماندها در محیط زیست دریایی، ارزیابی چرخه عمر پسماندها، معرفی مهمترین کنوانسیون ها و پروتکل های مدیریت پسماند و نحوه شناسه گذاری متداول پسماندها را تدریس نماید و در یک کارگاه عملی و مشارکتی با حضار بتواند مسائل زیست محیطی پسماندها در سطح خلیج فارس را واکاوی و تحلیل نماید.

گفتنی است، این دوره آموزشی با حمایت و مشارکت پتروشیمی جم (به عنوان حامی سواحل استان بوشهر) و مشارکت معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=112015

نظـــرات شمـــا