کد خبر : 114624       تاریخ : 1399/02/31 12:11:52
بروکراسی داخل استان‌ها باید کم شود
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور :

بروکراسی داخل استان‌ها باید کم شود

پیغام: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ظرفیت دریا در استان بوشهر مورد توجه شرکت‌های دانش بنیان قرار می گیرد گفت: بوشهر در حوزه دریا ظرفیت بی نظیری دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.

پیغام: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ظرفیت دریا در استان بوشهر مورد توجه شرکت‌های دانش بنیان قرار می گیرد گفت: بوشهر در حوزه دریا  ظرفیت بی نظیری دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، سورنا ستاری در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید استان بوشهر اظهار داشت: شرکت‎های دانش بنیان در قضیه کرونا نشان دادند می‌توانیم روی پای خود بایستیم برخلاف کشور‌ها که نتوانستند در این حوزه خود موفق ظاهر شوند شرکت‏‎ها کمک شایانی به مردم کردند.

او افزود: کشوری که خط تولید ماسک نداشته ظرف ۲۰ روز توانسته سازنده دستگاه ماسک شود تا جایی که اکنون هشت شرکت دستگاه ماسک سازی تولید می‏‌کنند که این ظرفیت مهم در سایه وجود اکوسیستم فعال برخوردار شرکت‎های جوان و جوانانی پای کار ایجاد شده است.

کرونا به کشورهایی که روی پای خود ایستاده‌اند آسیب نزد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  ادامه داد: مفهوم پارک‎های علم و فناوری یک مفهوم و نرم افزار است  که اکنون سیستم عامل جدید باید برای آن بکارگیری شود چراکه سیستم عامل قبلی اقتصاد نفتی بوده که همه چیز را باید با پول درست کرد و تا پول نباشد اتفاقی رخ نمی‎دهد، ولی در سیستم عامل جدید اصول آن فرق می‎کند و باید مفاهیم را عوض کند.

ستاری عنوان کرد: در جریان کرونا چیز مهمی که اتفاق افتاد هر کشوری روی پای خود ایستاده بود موفق شد، ولی کشور‌هایی که وابسته به این و آن بودند، به مشکل برخوردند.

او  ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان همین است وقتی براساس ظرفیت‎های داخلی کار و نوآوری توسعه داده شود می‌توان شرکت‌هایی با قابلیت صادرات اجناس و تجهیزاتی با تکنولوژی داشت که سه ماه قبل حتی خبری از چنین کالا‌هایی نبود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: برای داشتن چنین شرکت‌‏های پای کار و جوانان نوآوری نیاز به یک اکوسیستم دارد که پایه این سیستم دانشگاه‌ها هستند که با آموزش‌های لازم زمینه پیشرفت در چنین فضایی را فراهم می‎کند.

ستاری افزود: دانشگاهی که در جریان کرونا به سمت حل مساله کمک کرد موفق است، ولی دانشگاهی که در این روند نقشی نداشته باید خود را تقویت کند.

او تاکید کرد: آموزش در دانشگاه به طور صرف برای این است که پایه حرکت و اقتصاد شود و برای همین است که جوانان بهترین سال‎های عمر خود را صرف دانشگاه می‎کنند تا بتوانند اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.

منتظر نباشید کسی بیرون استان از مشکلات را حل کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عنوان کرد: اقتصاد نفتی، بروکراسی خیلی سنگینی دارد، دولت‎ها و حکومت‎های چاق دارد و تا دل‌‎مان بخواهد قوانین متناقضی هستند که همدیگر را نقض می‎کنند این‌ها را باید کنار زد و موانع فراروی دانشجویان باید برطرف شود و لازمه تحقق این امر این است که باید همه بخواهند.

ستاری افزود: توسعه، امری درون زا است و اگر استانی منتظر است که از بیرون کسی بیاید مشکلات آن را حل کند این امر غیرقابل حل است و اتفاقات بیرونی برای حل مساله تنها  کمک کننده هستند و مشکلات استان را خود شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها باید حل کنند.

او گفت: بروکراسی داخل استان‌ها باید کم شود چراکه تمام نظام تصمیم گیری این بروکراسی را دارد که این خود مبارزه‎ای بین اقتصاد نفتی و دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: نوآوری با هیچ قانونی سازگاری ندارد این چنین مقوله‎‎هایی می‌آیند و جلو می‌روند و تازه بعد قانون  آن‌ها نوشته می‌شود جلوی کسی را نباید گرفت برای کارآفرینی ارزش قائل باشیم.

ستاری افزود: روند صدور شتابان مجوز‌ها در جریان کرونا باید نهادینه شود زیرا این رویکرد باعث توسعه و پیشرفت در بسیاری از حوزه‎ها خواهد شد.

او تاکید کرد: در حوزه دریا در کشور خیلی کم کار شده در صورتی که اقتصاد دریا حوزه بسیار مهمی است  برای نمونه در بوشهر در حوزه دریا بی نظیر است و استانی مانند بوشهر فرمول توسعه خاص خود را  دارد که باید تمرکز لازم بر آن صورت گیرد.

شرکت‌های دانش بنیان برای امنیت غذایی برنامه ریزی کنند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: اکنون کار روی بحث امنیت غذایی کشور به طور جد مورد توجه قرار گرفته و یکی دو سال است که به این حوزه از جمله فناوری بحث‎های مربوط به آنزیم‏‎ها، واکسن، دارو، دام، طیور و آبزیان  وارد شدیم.

ستاری عنوان کرد: چرا کشور باید  این قدر ذرت و کنجاله وارد کند چه کسی گفته که فرمول ما باید با فرمول آمریکا و کانادا در حوزه تامین غذا یکی باشد.

ستاری ادامه داد: ایران اکوسیستم، آب و هوای خاص، زمین و منابع خاصی دارد که باید خودمان آن را توسعه دهیم وقتی این همه ظرفیت رشد در کشور وجود دارد قرار نیست آن‌ها به ما کمک دهند.

او گفت: مساله امنیت غذایی و جایگزینی ذرت، سویا و کنجاله که به سیستم کشاورزی و آب و هوای ایران نمی‌خورد مساله‌ای ملی است که شرکت‌های دانش بنیان باید برای آن‌ها چاره‎اندیشی کنند زیرا کشور سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار غذا وارد می‌کند، باید برای آن فکری شود که این موضوع مهم کار  و ماموریت شرکت‏‎های دانش بنیان است.                                                              

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: نمی‌شود این همه واردات دارو‌های دام و طیور، واکسن‏‌های انسانی و دام و طیور داشته باشیم که در این راستا قرارداد‌های ساخت واکسن‎های انسانی و دام طیور امضا شده است.

ستاری افزود: برنامه و طرح‌های کلانی در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری وجود دارد که هدف کاهش واردات و جایگزینی با ایده و نوآوری‌های جدید است.

او درباره پارک علم و فناوری استان بوشهر هم گفت: این پارک باید تا اخر سال کامل شود و کمبود شهرستان‎‌ها نیز باید بررسی شود تا زیرساخت و امکانات مورد نیاز شهرستان‏‌های استان بوشهر در زمینه فعالیت شرکت‎های دانش بنیان فراهم شود.

فکر، باعث توسعه اقتصاد دانش بنیان می‌شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عنوان کرد: چیزی که باعث توسعه اقتصاد دانش بنیان می‌شود، مکان نیست بلکه نرم افزار و فکر است که پیشرویی ایجاد می‌کند و در مرحله نخست باید باور باشد که در یک اتاق دو در سه، دو تا سه نفر می‌توانند درآمد میلیاردی داشته باشند.

ستاری افزود: ایران اکنون بزرگ‎ترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و در حوزه زیست فناوری(بیوتکنولوژی) نیز بهترین‎ شرکت‎های منطقه را داریم.

او گفت: ایران اکنون ۲۴ داروی زیست فناورانه تولید می‎کند که ترکیه به عنوان رقیب دیرینه ما حتی یک نمونه از آن نیز تولید نمی‎کند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114624

نظـــرات شمـــا