کد خبر : 116009       تاریخ : 1399/05/10 20:14:15
تجمع اعتراضی مردم دشتی به فعالیت معدنی سنگ مرمریت در تنگ شیرینه+عکس

تجمع اعتراضی مردم دشتی به فعالیت معدنی سنگ مرمریت در تنگ شیرینه+عکس

احداث واحد معدنی سنگ مرمریت در تنگ شیرینه شهرستان دشتی با تجمع اعتراضی دوستداران محیط زیست همراه شد تجمعی که در طول یک سال گذشته برای چندمین بار تکرار شده است تا مانع از استمرار صدای گوش خراش ماشین‌آلات صنعتی در یکی از نقاط بکر حیات وحش استان بوشهر شود.

به گزارش «پیغام» ایرنا نوشت؛ احداث واحد در تنگ شیرینه  شهرستان دشتی تلخ و شیرین‌هایی دارد شیرین از آن جهت که خیل عظیم از دوستداران محیط زیست نسبت به طبیعت و تاریخ دیار خود  دغدغه دارند و تلخ نیز از آن جهت که در روزهای که کوچک‏ترین تجمع‌‏ها نیز با هدف پیشگیری از شیوع کرونا ممنوع شده انتظار می ‏رفت با دور اندیشی بیشتر کار به این مرحله نرسد تا در گرمای عرق ریزان مردادماه جمعیت کثیری برای تحقق  اهداف خود اقدام به برگزاری تجمع نکنند.

تنوع فراوان گیاهی و جانوری، بلندترین قله و ارتفاعات استان بوشهر، تنگه‌های متعدد و عمیق و چشمه سارهای فراوان و عمارت تاریخی شیرینه از عوامل ایجاد یک اقلیم منحصر به فرد در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی است علاوه بر این در بیشتر ماه‌های سال حضور زیاد پرندگان بومی و مهاجر چشم انداز زیبایی به منطقه می‌دهد.

   

گفتنی است عمارت شیرینه با قدمتی در حدود ۱۰۰ ساله دارای دو طبقه بوده و از مصالح سنگ و گچ‌ توسط محمد خان دشتی بنا نهاده شده و با توجه به اینکه سرچشمه آب شیرینی در کنار عمارت قرار داشت به این نام مشهور شد.

ارتفاع کوه بیرمی در کوتاه ترین نقطه ۱۵۰ و در بلندترین جا ۱۹۵۰ متر است که باعث به وجود آمدن سه قسمت آب و هوایی متفاوت و منحصر به فرد شده که شاید در هیچ جای استان بوشهر این تنوع وجود نداشته باشد.

تحقیقات و مطالعاتی که در سال‌های اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد این منطقه ازلحاظ تنوع حیات وحش یکی از مناطق غنی استان بوشهر است طوری که تاکنون ۹۵ گونه پرنده ،۲۰ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده، چهار گونه ماهی و چهار گونه دوزیست در آن مشاهده و شناسایی شده است.

منطقه حفاظت شده کوه بیرمی۲۲ هزار هکتار مساحت دارد و یکی از مهمترین زیستگاه‌های جنوب غرب کشور به شمار می‌رود.

اعضای پویش نجات منطقه حفاظت شده «کوه بیرمی» شهرستان دشتی روز پنج‎شنبه برای چندمین با در اعتراض به فعالیت واحد معدنی سنگ مرمریت این منطقه تجمع و خواستار لغو مجوز فعالیت این واحد شدند.

تجمع این پویش بعد از شیوع کرونا در استان بوشهر فارغ از بحث رعایت شدن یا نشدن پروتکل‎های بهداشتی می‏ توان از آن به عنوان یکی از بزرگ‌‎ترین تجمع جمعیتی در استان بوشهر نام برد.

این موضوع نشان می‎دهد که آنهایی که حتی حضورشان در مراسم‎های متفاوتی از جمله تشییع و تدفین عزیزانشان تحت شعاع ویروس کرونا قرار گرفته در این پویش فازغ شیوع کرونا با نگاهی دغدغه مندانه حضور یافته و خواستار لغو مجوز فعالیت واحد سنگ مرمریت شهرستان دشتی شدند.

سخنگوی پویش نجات کوه بیرمی در این آیین گفت: برای ما دفاع از محیط زیست به منزله امر به معروف ونهی ازمنکر است که در این زمینه این پویش براساس قانون اساسی و دستورات مقامات ارشد جمهوری اسلامی از طبیعت بیرمی دفاع می‎کند.

حسن باغبانی افزود:  خواسته این پویش از مسوولان اجرایی ، قضایی و نظارتی جلوگیری از ادامه فعالیت این واحد معدنی است.

وی یادآورشد: چندین روز است که مردم در موضوع احداث این واحد معدنی ایستادگی کرده و بر خواسته مهم خود پافشاری دارند.

وی بیان کرد: عمارت شیرینه سند تاریخی این منطقه است که در کنار دیگر جاذبه ها و قابلیت های متعدد می تواند در زمینه جذب گردشگر و حفظ محیط زیست کارکرد خوبی داشته باشد.

باغبانی اظهارداشت: چهار چشمه آب در این منطقه وجود دارد که تمامی آن در محدوده عمارت شیرینه است و بز، کل، میش و سایر حیوانات و همچنین پرندگان از این چشمه‏‎ها آب مورد نیاز خود را تامین می‎کنند.

  

آیا  کسی چنین مجوزی را صادر کرده به فکر حیوانات وحشی این منطقه نیز نبوده است؟

این فعال مدنی ادامه داد: یک سپاس از مردم فهیم دشتی داریم که با شعور، درک و فهم خود مانع احداث واحد معدنی مرمریت دشتی و نابودی محیط منطقه شدند.

وی یادآورشد: در این زمینه مردم همه راه‎های قانونی را طی کردند و اکنون رئوسای دستگاه‏های ذیربط در این زمینه مسئولیت دارند .

در این تجمع اعتراضی که بیش از ۵۰۰ نفر برآورد شده بنرهایی پویش نجات کوه بیرمی نیز برای استمداد از  رهبر معظم انقلاب، رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهوری بر دست تجمع کنندگان حمل می‌شد.

در بنر مزین شده به تصویر رهبر انقلاب  که در دستان معترضان به احداث واحد معدنی دشتی حمل می‎شد متن (اجازه ندهیم کسانی با دست اندازی به زمین‎های گوناگون، ثروت عمومی را به ثروت شخصی تبدیل کنند) خودنمایی می‎کرد.

 

 

در بنر منقوش شده به تصویر رئیس قوه قضاییه متن (امروز برخی وابسته به قدرت و ثروت به تخریب محیط زیست روی می‌آورند و وقتی ما این اقدام را از طرف یک فرد عادی ممنوع عادی می‏ دانیم از یک موسسه و یک سازمان نیز به هیچ وجه پذیرفته نیست.

در بنر دیگری نیز به نقل از رئیس جمهور نوشته شده بود: مردم باید با تلاش خود در جهت حفظ محیط زیست اقدامات تخریب کنندگان محیط زیست را بی اثر کنند.

تنوع فراوان گیاهی و جانوری، بلندترین قله و ارتفاعات استان بوشهر، تنگه‌های متعدد و عمیق و چشمه سارهای فراوان و عمارت تاریخی شیرینه از عوامل ایجاد یک اقلیم منحصر به فرد در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی است علاوه بر این در بیشتر ماه‌های سال حضور زیاد پرندگان بومی و مهاجر چشم انداز زیبایی به منطقه می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این باره افزود: واحد سنگ مرمریت دشتی دارای مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت است و سازمان محیط زیست تاکنون مجوزی برای این واحد صادر نکرده است.

فرهاد قلی نژاد افزود: سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان بوشهر حتی ادعا دارد که فعالیت واحد یاد شده نیازی به دریافت مجوز از محیط زیست ندارد.

وی ادامه داد: سال ۹۲ سازمان محیط زیست براساس قانون از سازمان‎ صنعت، معدن و تجارت و سازمان جنگلها و مراتع برای ایجاد منطقه حفاظت شده استعلام گرفت در این محدوده واحد معدنی یا طرح مرتبط با سازمان جنگلها و مراتع وجود ندارد و در نهایت در سال ۹۴ سازمان محیط زیست منطقه بیرمی را به عنوان منطقه حفاظت شده مصوب کرد.

قلی نژاد عنوان کرد: در شورای عالی محیط زیست نیز موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان جنگلها و مراتع برای اعلام منطقه حفاظت شده وجود دارد.

قلی نژاد یادآورشد: در حالی مجوز واحد مرمریت در سال ۹۴ صادر شده که براساس ماده سه قانون معادن احداث واحد در مناطق تحت حفاظت محیط زیست ممنوع است.

وی گفت: چنانچه فعالیت واحدی در منطقه حفاظت شده مسبوق به سابقه باشد باید دوباره مجوز فعالیت آن از سازمان محیط زیست گرفته شود تا در صورتی که آن واحد خسارتی برای محیط زیست نداشت برای صدور مجوز آن اقدام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یادآور شد: بررسی‎‌ها نیز نشان می‎دهد فعالیت این واحد مسبوق به سابقه نبوده که جاده دسترسی نیز ندارد و این در حالی است که اگر این واحد سابقه فعالیت داشته باید جاده دسترسی هم از گذشته داشته باشد.

قلی نژاد افزود: با این وجود اکنون موافق تجمع و اعتراض مردم در شرایط خاص کنونی نیستیم و اعتقاد داریم  باید موضوع از سوی دستگاه‏های دولتی حل و فصل و به دغدغه ‏های محیطی زیستی پاسخ داده شود.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ نیز محیط زیست برای فعالیت این واحد شکایت کیفری اعمال کرده چراکه واحد مرمریت دشتی مجوز محیط زیست ندارد و باید مجوز صادر شده برای فعالیت آن باطل شود.

  

فعالیت واحد معدنی مرمریت قانونی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز گفت: فعالیت واحد معدن مرمریت مسبوق به سابقه بوده و تمام مجوزهای صادر شده برای این واحد قانونی و به تایید مراجع قضایی رسیده است. 

سید حسین حسینی افزود: در این زمینه محیط زیست از بهره‌بردار اعلام شکایت کرد که به دنبال این شکایت دادگاه نیز رای به قانونی بودن مجوز داده و حکم فعالیت بهره‌بردار را صادر کرد.

وی تاکید کرد: مجوز معدن هیچگونه مشکلی ندارد و قانونی است و مشمول پیوست زیست محیطی نیز نمی‌شود. 

از دیدگاه حسینی درباره منطقه حفاظت شده با محیط زیست اختلاف وجود دارد چراکه محدوده‌ای که وزارت صمت اعلام کرده با آن چیزی که مصوب و توسط سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده در مغایرت است.

وی یادآورشد: پرونده بهره‌برداری این واحد معدنی  پیش از اعلام محدوده به عنون منطقه حفاظت شده صادر شده و از منابع طبیعی و سایر دستگاه‏‎های ذیربط به عنوان متولی مجوزهای موردنیاز دریافت شده است.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=116009

نظـــرات شمـــا