کد خبر : 116057       تاریخ : 1399/05/13 11:16:00
 بهبود یافتگان بیماری کرونا پلاسمای خون اهدا کنند

بهبود یافتگان بیماری کرونا پلاسمای خون اهدا کنند

پیغام: مدیرکل انتقال خون استان بوشهر گفت: بهبود یافتگان از بیماری کرونا در این استان به پاس بازیافتن سلامتی خود با پیوستن به پویش شکرانه سلامت پلاسمای خون اهدا کنند.

به گزارش «پیغام»؛ دکتر نرگس عبیدی در گفت وگو با ایرنا افزود: هدف از راه‌اندازی پویش شکرانه سلامت دریافت پلاسمای خون بهبود یافتگان از بیماری کرونا است.

وی بیان کرد: در قالب پویش شکرانه سلامت پلاسمای خون افراد بهبود یافته از بیماری کرونا جمع‌آوری و به بیمارانی کرونایی که وضعیت جسمی مناسبی ندارند با توجه به شرایط و نظر پزشک متخصص تزریق می‌شود.

عبیدی افزود: نتایج آن نشان داد که پلاسما درمانی در مراحل اولیه بیماری اثر بخشی بیش از ۶۰ درصد دارد و هرچه بیمار از نظر تنفسی مشکل بیشتری داشته باشند و دیرتر درمان انجام شود اثر بخشی کمتر است.

وی اضافه کرد: براین اساس بهبود یافتگان کووید ۱۹ در رده سنی ۱۸ تا ۶۵ سال با ترجیح مرد باشند و در صورتی‌که اهدا کننده زن باشد باید سابقه بارداری و سقط جنین نداشته باشد و می‌تواند در این پویش شرکت کند.

عبیدی یادآور شد: داوطلبان باید مدرکی که دلالت بر ابتلا و بهبود آنها به کووید ۱۹ باشد را به همراه داشته باشند و از بهبودی آنها ۲۸ روز گذشته باشد تا سیستم ایمنی این افراد و میزان آنتی بادی و پادتن آنها آزمایش شود و در یک فرایند ۴۰ دقیقه‌ای اهدای پلاسما قرارگیرند.

وی با بیان اینکه  هر ۵۰۰ سی سی از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا برای درمان یک فرد استفاده می‌شود  ادامه داد: در زمان حاضر دستگاه مورد نیاز و کارکنان مجرب برای جمع‌آوری پلاسما در انتقال خون استان بوشهر مستقر هستند و تنها مشکل تامین فضا بود که باتوجه به هماهنگی انجام شده با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قرار شد دانشگاه در این زمینه اقدام کند.

عبیدی اظهار داشت: به محض فراهم شدن فضا و امکان سنجی بعد از تائید نهایی سازمان انتقال خون ایران در اسرع وقت این امکان برای جمع‌آوری پلاسما انجام و اطلاع رسانی صورت می‌گیرد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=116057

نظـــرات شمـــا