کد خبر : 117530       تاریخ : 1399/06/21 14:31:15
چرا در جلسه ای که از نظر شما غیر قانونی بوده شرکت و رای داده اید؟
پاسخ رئیس شورای شهر به اعتراض 4عضو شورا به روند انتخاب شهرداربوشهر؛

چرا در جلسه ای که از نظر شما غیر قانونی بوده شرکت و رای داده اید؟

پیغام: رئیس شورای شهر بوشهر درخصوص نامه اعتراضی 4 عضو شورای شهر بوشهر به وزیر کشور درباره روند انتخاب شهردار جدید که در روزهای گذشته منتشر شد، بیانیه ای صادر کرده است.

پیغام: رئیس شورای شهر بوشهر درخصوص نامه اعتراضی 4 عضو شورای شهر بوشهر به وزیر کشور درباره روند انتخاب شهردار جدید که در روزهای گذشته  منشر شد بیانیه ای صادر کرده است.

در بخشی از نامه ابوذر دهدار – رئیس شورای شهر بوشهر- آورده شده است: باید از این چهارعضو پرسید اگر انتخاب شهرداراز نظر حقوقی ایراد داشته چرا برادر زاده خودتان را معرفی نموده اید؟ چرا خودتان بعنوان کاندیدا ثبت نام کردیده اید؟ چرا از یک روز قبل از رای گیری اقدام به رایزنی جهت اخذ رای برای کاندیداي مورد نظر خودتان که اتفاقاً از استان همجوار بوده، نمودید؟ و اصولاً چرا در جلسه ای که از نظر شما غیر قانونی بوده شرکت و رای داده اید؟

همچنین در بخش دیگر آمده است: هر 9 عضو شورا در جلسه انتخاب شهردار حاضر و اتفاقاً در رای گیری نیز شرکت نموده اند، حال اینکه ادعا دارند رای گیری قانونی نیست سوالی ست که می بایست خود این عزیزان پاسخگو باشند.

  

به گزارش «پیغام» متن کامل این بیانیه در ادامه آورده شده است:

شهروندان گرامی بوشهر، احتراماً در خصوص حواشی موضوع انتخاب شهردار بندر بوشهر مواردی را جهت تنویر موضوع حضورتان اعلام می نمايم.

بدواً لازم می بينم در خصوص اتفاقاتی که در این سه سال که از عمر شورا می گذرد نکاتی را به صورت گلایه از چند عضو شورا بیان نمایم. از ابتدای امر چند عضو شورا بخصوص احدی از آن ها با کارشکنی و عدم پذیرش نظر جمعی شورا همواره باعث حاشیه سازی و تضعیف جایگاه شورا گردیده اند و عملاً این اقدامات سبب گردیده تا این شورا بیشتر انرژی خود را صرف این حاشیه ها نماید از عدم حضور در جلسات مهم شورا، موضوع عزل شهرداران تا انتخاب شهردار اخیر، که عمدتاً تمامی این مسائل هیچگاه از سوی مقامات ذی صلاح مخدوش تلقی نگردیده و در انتها تنها زمان و انرژی شورا را صرف اموری نموده که نهایتاً منتج به تایید مصوبات شورا گردیده است در واقع شورا قسمت قابل توجهی از زمان خود را صرف اثبات قانونی بودن مصوبات خود نموده که اگر این حاشیه سازی ها نبود شاید این شورا کارنامه ی قابل قبول تری می داشت.

و اما در خصوص حاشیه اخیر و بخصوص نامه چهار عضو شورا به وزیر محترم کشور، این شورا با توجه به عدم تایید حکم شهردار منتخب، مجددا با دستور جلسه ای مقرر می دارد تا اعضا نسبت به معرفی کاندیدای خود اقدام و نهایتاً نسبت به انتخاب شهردار رای گیری گردد. متاسفانه این چهار عضو بعد از اینکه کاندیدای مورد نظر آن ها منتخب نگردیده اظهاراتی را بیان نموده اند که نه تنها کذب محض می باشد بلکه اصول اخلاقی نیز در آن رعایت نگردیده است که در پاسخ به این اظهارات مواردی را به اطلاع شهروندان می رساند:

 1  در نامه مذکور درج گردیده که جلسه انتخاب شهردار از نظر حقوقی واجد ایراد بوده؟ حال باید از این چهارعضو پرسید اگر انتخاب شهرداراز نظر حقوقی ایراد داشته چرا برادر زاده خودتان را معرفی نموده اید؟ چرا خودتان بعنوان کاندیدا ثبت نام کردیده اید؟ چرا از یک روز قبل از رای گیری اقدام به رایزنی جهت اخذ رای برای کاندیداي مورد نظر خودتان که اتفاقاً از استان همجوار بوده، نمودید؟ و اصولاً چرا در جلسه ای که از نظر شما غیر قانونی بوده شرکت و رای داده اید؟آن هم جلسه ای که هفت ساعت به طول انجامیده! اگر بر فرضی کاندیدای مورد نظر این اعضا رای اکثریت را اخذ می نمود این حاشیه ها حادث میشد؟جایگاه تصمیمات جمعی و نظر اکثریت شورا کجاست

 2  برخلاف مطلب عنوان شده در نامه 4 عضو شورا، اصولاً هیچگاه مقرر نبوده که انتخاب شهردار دو مرحله ای باشد کما اینکه روشن و مبرهن است اگر هیچ یک از کاندیداها حائز حد نصاب لازم نمی شدند انتخاب شهردار به مرحله دوم کشیده می شد. این در حالی است که بر اساس آراء ماخوذه، آقای صالحیان با اخذ اکثریت آراء و حد نصاب قانونی بعنوان شهردار منتخب تعیین و قانوناً در صورت تنفیذ حکم ایشان از سوی مراجع ذی صلاح، ایشان شهردار منتخب شهر بوشهر خواهند بود.

 3  نکته حائز اهمیت این است هر 9 عضو شورا در جلسه انتخاب شهردار حاضر و اتفاقاً در رای گیری نیز شرکت نموده اند (تعرفه های رای گیری هر 9 عضو موجود که در صورت نیاز در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت) حال اینکه ادعا دارند رای گیری قانونی نیست سوالی ست که می بایست خود این عزیزان پاسخگو باشند.

در پایان همه این عزیزان را به احترام به نظر جمعی و قانونمداری دعوت می نمایم که فلسفه وجودی شورا نیز همین رجوع به خرد جمعی و احترام به قانونمندیست. با امید اینکه با شروع بکار شهردار جدید بیش از پیش بتوانیم خدمتگذار شهروندان فهیم بوشهری باشیم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117530

نظـــرات شمـــا