کد خبر : 123951       تاریخ : 1399/10/29 10:50:01
احاله مدیریت بوستان عامری دیلم برمبنای اصول اقتصاد مقاومتی است

احاله مدیریت بوستان عامری دیلم برمبنای اصول اقتصاد مقاومتی است

پیغام: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دیلم استان بوشهر گفت: احاله مدیریت بوستان جنگلی عامری این شهرستان در اجرای برون‌سپاری فعالیت‌های دولت و اصل ۴۴ قانون اساسی، اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت مردم در اقتصاد و فعالیت‌های دولتی انجام شده‌است.

 به گزارش «پیغام»؛ غلامحسین آقاجری در پی گلایه و مطالبه شهروندان دیلمی در مورد چگونگی روند احاله مدیریت بوستان عامری این شهرستان به بخش خصوصی در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: در اجرای قانون برنامه ششم توسعه و با توجه به ابلاغ شرح خدمات مدیریت پارک‌های جنگلی کشور، مطابق با ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، مدیریت بهره‌وری و بهره‌برداری این مکان از طریق مزایده عمومی در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به شرکت تعاونی دیم‌کاران جنوب واگذار شده‌است.

وی اظهارکرد: این مکان طبیعی و بکر با مساحت ۶۳ هکتار در سال گذشته در دو نوبت، انتشار آگهی و فراخوان مناقصه شد و از طریق فضای رسانه‌ای حقیقی و مجازی به اطلاع عموم رسید و حتی در ارتباط‌های حضوری نیز از سازمان‌های مردم‌نهاد، دهیاری روستای عامری و انجمن‌های زیست‌محیطی شهرستان برای مشارکت در مدیریت بوستان عامری دعوت شد اما پاسخ مثبتی دریافت نشد.

وی گفت: پس از احاله بوستان به شرکت برنده مناقصه که پس از آن مجری بوستان محسوب می‌شد مقرر شد با نظارت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان در حفاظت و نگهداری و بهبود فضای گردشگردی آن فعالیت کند، ضمن اینکه این  رویکرد هیچ گونه حق تملک و مالکیتی برای مجری ایجاد نخواهد کرد.

آقاجری افزود: در مقطعی بنا به دلایلی از جمله الزام تعطیلی تفرجگاه‌ها در دوران ابتدایی شیوع بیماری کرونا و نداشتن درآمد و هزینه بالای نگهداری، مجری بوستان جنگلی درخواست فسخ قراداد کرد که این موضوع نیازمند پیگیری حقوقی و قانونی خاص خود بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دیلم گفت: در این شرایط و با توجه به رها کردن بوستان از سوی مجری و تخصیص و جذب نشدن اندک اعتبار تصویب شده برای این مکان تفرجگاهی در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان، اداره منابع طبیعی به ناچار برای جلوگیری از تخریب و سرقت تجهیزات موجود و نگهداری و فراهم کردن  شرایط ورود گردشگران در آن، ۲ نفر نیروی نگهبان و کارگری را بطور موقت بکار گرفت و برای تامین حقوق آنان رویکرد اخذ مبلغ اندک حق ورود را تصویب کرد.

وی ادامه داد: این مرحله که با همکاری شرکت تعاونی فراگیر کشاورزی منابع طبیعی انجام شد برای هر بلیت ورودی ۵۰ هزار ریال تعیین شد و حتی برای تشویق و ایجاد انگیزه در گردشگران به ازای تحویل کیسه زباله به نگهبان بوستان، مبلغ دریافتی عودت داده می‌شود که نتایج این اقدام را دلسوزان واقعی محیط‌زیست و منابع طبیعی درک کرده‌اند.

وی بیان کرد: با اعلام شرکت مجری برای ادامه کار و برطرف کردن مشکلات و موانع، محدوده بوستان با امکانات و تاسیسات آن مجدد در اختیار  شرکت مجری قرار داده شده‌است و طبق مفاد قراردارد، وظیفه نگهداری و خدمات‌رسانی را برعهده دارد.

آقاجری در ارتباط با  ادامه دریافت هزینه ورودی به این مکان گردشگری گفت: برای تامین بخشی از مخارج نگهداری پارک، هزینه آب و برق، حقوق کارگری، وسایل نظافت و سرویس دهی به گردشگران و شهروندان، ممکن است مجری کار ناچار به ادامه این روند باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دیلم ضمن دعوت از مردم برای مشارکت در نگهداری، حفاطت و پاکیزگی و بهداشت بوستان عامری، بیان کرد: در صورتی که شهروندان  انتقاد و پیشنهاد راهگشایی برای خدمات‌دهی بهتر دارند به مجری بوستان و یا اداره منابع طبیعی شهرستان اعلام کنند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=123951

نظـــرات شمـــا