کد خبر : 124781       تاریخ : 1399/12/15 12:52:51
اولین وزیر نفت ایران بودم که رئیس اوپک شدم/ پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد/ در انتخابات به نفع کسی کنار نمی روم
وزیر اسبق نفت و رییس اسبق قرارگاه خاتم الانبیا در نشست با خبرنگاران در بوشهر؛

اولین وزیر نفت ایران بودم که رئیس اوپک شدم/ پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد/ در انتخابات به نفع کسی کنار نمی روم

پیغام: وزیر اسبق نفت و رییس اسبق قرارگاه خاتم الانبیا با بیان این که نگاه ام در حوزه اقتصادی نگاهی جامع و کامل به کشور بوده است، گفت: دولت آینده باید بدور از نگاه‌های سیاسی و جناحی نسبت به رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم که اصلی ترین چالش پیشرو است، اقدام کند.

پیغام: وزیر اسبق نفت و رییس اسبق قرارگاه خاتم الانبیا با بیان این که نگاه ام در حوزه اقتصادی نگاهی  جامع و کامل به کشور بوده است، گفت: دولت آینده باید بدور از نگاه‌های سیاسی و جناحی نسبت به رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم که اصلی ترین چالش پیشرو است، اقدام کند.

به گزارش «پیغام»، رستم قاسمی در سفر خود به بوشهر در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌ام ،هستم و به این عضویت افتخار می کنم اما مسئولیت های که من چه در زمان جنگ و چه بعد آن در در سپاه پاسداران داشتم اساساً مسئولیت های سازندگی و اقتصادی بوده است.

  

وی در ادامه می گوید: بعد از دوران وزارت نفت، شاگرد شهید سلیمانی، معاون اقتصادی و امور دیپلماسی و بین المللی ایشان تا زمان شهادت‌شان بودم و اکنون هم به نیروی قدس در امور اقتصادی کمک می کنم و همچنین در فروش بخشی از نفت کشور را مسئولیتی بر عهده دارم.

در ادامه پاسخ های رستم قاسمی وزیر اسبق نفت به سوالات خبرنگاران در بوشهر را می خوانید:

* من نمی خواهم به موضوع  برجام وارد شوم چون این تصمیم نظام  بوده و برجام یک  معاهده ای بین المللی با تلاش های فراوان منعقد شد ومعاهده ای بود که آمریکا ، کنگره  و سازمان تصویب کردند  و بعد خودشان هم از این معاهده خارج شدند، درحالی که ایران به همه تعهدات عمل کرده و با خروج آمریکا به همه ثابت شد که آمریکا قابل اعتماد نیستر حال حاضر تکلیف برجام، نافرجام است .  

* به نظر نمی رسد ایران قبول کند که مجددا با شرطی وارد بحث برجام شود تا تحریم ها لغو نشود. آمریکایی ها باید بدون قید و شرط به برجام برگردند این چیزی است که آمریکایی ها خود امضا کردند و همین دولت پای برجام را امضا کرده است.

*در باره پرونده بابک زنجانی می گوید: وقتی وارد وزارت نفت شدم  رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد تحریم های فلج کننده ای علیه ایران وضع خواهد شد و می خواستند که با این تحریم ها به ایران ضربه بزنند اما همین رئیس جمهور در زمان دیگر و در زمان مذاکرات هسته ای بیان داشت که تحریم ها دیگر اثر ندارد و این نشان از بی‌اثر شدن تحریم‌ها در کشور داشت.

* در آن زمان ما تجریه تحریم ها نداشتیم کشور به صنعت نفت وابستگی زیادی داشت، در آن  زمان تنها تحریم های امریکا نبود بلکه سازمان ملل و اروپا هم ما را تحریم کرده بودند و کشورها اعلام می کردند که چون کشور ایران تحریم است نمی توانند وارد معامله شوند.

* در آن شرایط هیچ شرکت خارجی نفت ایران را به دلیل تحریم ها نمی خرید  وبرای این که بتوانیم نفت را به فروش برسانیم مجوزی را از شورای امنیت ملی گرفتیم تا بتوانیم شرکتی را در خارج کشور برای فروش نفت مان ایجاد کنیم، در آن زمان بابک زنجانی به عنوان یک خریدار در زمان تحریم ها، به شرکت ملی نفت مراجعه  و از شرکت های که از سازمان مجوز گرفته بود تقاضای خرید نفت کرد.

* در آن زمان معتبرترین سند معاملات تجاری دنیا LC است،آقای زنجانی وقتی نفت را خریداری می کند، LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور ارائه می کند که تا آن مقطعی که وی LC را به شرکت ملی نفت می دهد و آقای زنجانی پیش از سررسید، کل آن بانک را خریداری می کند و هم صاحب بانک و هم صاحب LC می شود.

* همزمان، آن بانک هم تحت تحریم قرار می گیرد و اتفاقاتی در ادامه رخ می دهد و در نهایت کل اقداماتی که انجام شد این بود که وزارت نفت، ایشان را ممنوع الخروج کرد، ما ایشان را به دادگاه معرفی کردیم، کارشناسانی سازمان دهی شدند که اموال ایشان را شناسایی کنند و همزمان با شناسایی اموال وی، باید برای بازگشت پول های ایشان  کار می شد وتا به کشور بازگردانده شود.

* پرونده بایک زنجانی حدود یک متر ارتفاع دارد اما درپرونده بابک زنجانی اگر به یک کارمند و مسئول رده بالای وزارت نفت اتهامی وارد بود، بنده پاسخگو هستم.

* در سال های 90 و 91 زمانی که تحریم های آمریکا، سازمان ملل و اروپا بر این تحمیل شد ما بالاترین فروش نفت را در ۱۰۰ سال گذشته داشتیم.

* درخصوص این که آیا حضور وی در انتخابات 1400 قطعی است، می گوید هنوز رسما اعلام نکردم و درحال حاضر در حال برسی وضعیت کشور هستم، و اگر به طور رسمی به انتخابات ورود کنم به نفع هیچ کسی کنار نمی روم و به موقع دلیلش را اعلام می کنم.

* اولین وزیر نفت ایران  بودم که رئیس اوپک شدم ، سازمان اوپک یک سازمان اجماع است ورای نیست  و یک وزیر در اوپک می تواند همه دستورات نشست اوپک را وتو کند و بنده اولین وزیر نفت ایران بودم که بعد از 50 سال توانست اجماعی ای را در سازمان اوپک ایجاد کند.

* در دوره ای که  در وزارت نفت  حضور داشتم همه فکر می کردند  که  من چند واگن نفر با خودم به وزارت نفت می برم درحالی که  یک نفر خارج از وزارت نفت به عنوان مسئول در وزارت نفت نبردم.

* درخصوص فرمایشات اما درباره  «ممنوعیت ثبت‌نام نظامیان» در انتخابات گفت، محتوای سخنان امام نشان می‌دهد حضرت امام ورود نظامیان به «هرگونه فعالیت سیاسی در هر حزب یا گروه یا دسته» را ممنوع دانسته و ضمن تاکید به ممنوعیت ورود سپاه ه سیاسی»، «جهات سیاسی» و ...  را منع فرمودند و قوه مجریه یک حزب نیست بلکه یک کار و خدمت به مردم است.

* در کشور برنامه زیاد داریم سند چشم انداز و برنامه 5 ساله داریم و سیاست های کلی نظام به دولت ابلاغ شد اما یک اشکال وجود دارد که برنامه های ما قابل اندازه گیری نیست و همه دولتهای خارجی بعد از پایان دولت، خود را قهرمان می دانند  چون برنامه های آنها قابل اندازه گیری است نه ریالی.

* روند اقتصادی فعلی کشور را به جایی نمی‌رساند و برای برون رفت از این شرایط، اقتصاد سیاست‌زده امروز اقتدار و ساز و کار دو مولفه ای است که می تواند ریل کذاری اقتصادی کشور را تغییر دهد. 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=124781

نظـــرات شمـــا