کد خبر : 144622       تاریخ : 1401/03/08 13:35:14
نسلی سرگردان در میانه‌ میدان

نسلی سرگردان در میانه‌ میدان

امید زاهد

سلام بر نسل‌های فروخفته در دل تاریخ سرزمینم، که گرد و غبار فراموشی آنان را برای تنویر افکار عمومی ناپدید کرده است! سلام بر نسل‌هایی که خواسته و ناخواسته، دانسته و ندانسته، برگ‌هایی از تاریخ این مرز و بوم را رقم زدند و در تلاش برای پاسداری از میراث گران بهای آزادی جان شیرین را نثار کردند و میوه شیرینش را نچشیده در تلخکامی به دیار باقی شتافتند.

سلام بر نسل‌هایی که  اسیر و دل آکنده از قهر زمانه زیر تازیانه‌های القاب خان و خان‌ها، ملک‌ها و ملوک‌ها، الدوله‌ها و السلطنه‌ها، آقازاده‌ها، در صف اول نشسته‌ها و... فرصت حضور و ظهور نیافتند و نتوانستند آنطور که باید به آمال و آرزوهایشان دست یابند و در حسرت بیم و امیدها فسردند.

سلام بر نسل‌های خاموشی که تنها فریاد در سکوت را سرلوحه‌ی زندگانی خود قرار دادند و در دل تاریخ با همه جور زمانه، شمع وجودشان به خاموشی گرایید و نتوانستند دسترنج تکاپوهای نسل خود را به تماشا بنشینند.

سلام بر نسل‌هایی که سرخورده از شورش و بلواها، تظاهرات و راهپیمایی‌ها، قیام‌ها و نهضت‌ها، کودتاها و انقلاب‌ها، انتخابات، جنبش‌ها و مشارکت‌ها، به کنجی دنج برای سر کردن تنهایی‌های نسل خود پناه به تاریخ بردند و آنگونه روزگار سیاست‌شان کرد و بر وفق مراد دلشان نشد که جز نامی بیش از آنان برجای نماند و در دفتر شبه خاطراتی چند، به پایان نسل خود رضایت دادند.

سلام بر نسل‌هایی که فارغ از شکاف‌های عمیق میان نسلی، آمدند تا خود را بنمایانند اما نادانسته که این بودن و آن نمودن کاری است بس شگرف! 

سلام بر نسل‌های انقلاب کرده خلوت گزیده، که به رسم امانت بار بر دوش داشته را بر دوش نسلی دگر فکندند، در حالی که این نسل خود راه از بی‌راهه و کژ راه ندانسته، سرخوش و دلشاد از مضامینی بلند و آرمانی سترگ ناخواسته، در میدان آزمون و خطا افتاده و اکنون بر چند راهی نشسته و به حال اغماء فرو رفته و سوگوار نسل‌های گذشته، تنها شاهد رنج بیشمار نهال دشمنی ناکاشته، در حسرت حال و آینده روزگار کرانه می‌کند در حالی که مجال رونمایی هم ندارد!

و در آخر سلام بر تو، سلام بر نسل با تو و بر تو و سلام بر نسل‌های سوخته و دل باخته‌، اکنون امیدها ناامید گشته و کورسوی امید، دیگر حنایش رنگی ندارد.

زایش و حضور در لحظه را دریاب و بنگر که نسل‌مان دارد تمام می‌شود و میراث نسل‌های نیاکان و دودمان، یکی پس از دیگری بر سرمان آوار می‌گردد. پس نهال دوستی بنشان و سلام‌هایت را فرو بگذار و در پی نسلی خود ساخته باش آنگاه که سلامی دوباره از عمق جان سر دهند و هوایی تازه‌تر از راه برسد... .


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=144622

نظـــرات شمـــا