کد خبر : 15690       تاریخ : 1393/04/07 10
غوغای جمعیت  10 میلیونی زنان مجرد در کشور

غوغای جمعیت 10 میلیونی زنان مجرد در کشور

پیغام: خانم نماینده، راه حلی الان به نظرم نمی رسد، بهتراست شما از طریق همین رسانه از مردم نظر بخواهید تا راه حل ارائه نمایند، هدیه اش با ما!


حسین حشمتی
این روزها در محافل رسانه ای بمب خبری جدیدی منفجر گردیده است، موضوعی که رسانه ی ملی هم به نوع  دیگری به آن دامن زده و در قالب یک برنامه رادیویی از کارشناسان مربوطه شامل دو نماینده ی خانم از مجلس شورای اسلامی به صورت حضوری و تلفنی و دو کارشناس امور مذهبی به همین ترتیب دعوت نمود تا درآن برنامه حضور یابند و به این سئوال پاسخ دهند که با توجه به افزایش سن ازدواج زنان مجرد با شرایط خاص ، چه راهکاری را برای برون رفت از این معضل پیشنهاد می نمایند؟
قابل توضیح است که زنان خاص مجرد شامل خانم های بیوه و مطلقه به علاوه دختران مجرد بالای35 سال سن می باشند که تعداد آنان را بالغ بر10 میلیون نفر برآورده کرده اند اما در بررسی هایی که نویسنده به عمل آورده ، هیچ یک از سازمان های رسمی و مسئول کشور چنین رقمی را تائید ننموده اند و این رقم را تنها سایتی به نام «تهران پرس» اعلام کرده که البته رسانه ملی هم به آن استناد کرده است.
به هرتقدیر در آن برنامه  میان خانم های نماینده مجلس از یک طرف و کارشناسان ذیربط از طرف دیگر بحث  مفصلی انجام گردید، خانم های نماینده با ازدواج مجدد مردان و متاهل شدن زنان مجرد از این طریق مخالفت می کردند و آن را راه حل مناسبی نمی دانستند در حالی که کارشناسان مذهبی با استناد به توصیه ی دین اسلام ، ازدواج مجدد مردان را امری بدیهی دانسته و برآن اصرار می کردند و همچنین به ساز و کار و سیاست های کلان برای حمایت از مردانی که قصد ازدواج با این قبیل زنان را دارند اشاره کردند و کار بحث و مباحثه بالا گرفته بود که مجری برنامه طرفین را به آرامش دعوت نمود و توضیح داد از آنجا که ممکن است برخی از کارشناسان در مقام سخنوری و مصلحت اندیشی  برای دیگران نسخه ای را تجویز نمایند که در واقع برای خود نمی پسندند، از یکی از کارشناسان پرسید، آیا شما حاضرید دخترتان همسر دوم یک مرد متاهل بشود؟ کارشناس مربوطه بدون تامل جواب داد بله، اگر دخترم به سن 32 سالگی برسد و ازدواج نکرده باشد ترجیح می دهم همسر دوم مرد متاهلی باشد تا این که از افسردگی کارش به بیمارستان بکشد. دراینجا بود که خانم مجری برنامه انگشت روی نقطه حساس گذاشت و از خانم نماینده مجلس پرسید، خانم دکتر شما می گویید زنان مجرد، بیوه یا مطلقه نباید با مردان متاهل ازدواج کنند، از طرفی آمارها به تعداد کمترجمعیت مردان نسبت به جمعیت زنان اشاره دارد و این در حالی که مردان  در سن 50 سالگی هم علاقه مندند با دختران ازدواج نمایند و با این ترتیب شانس ازدواج زنان مطلقه و بیوه به عدد صفر نزدیک می شود و شما هم که به برنامه های 10 ساله اشاره کردید، حالا فرضاً اگر خانم مجرد مطلقه ای الان 32 سال سن داشته باشد در 10سال آینده به 42 سالگی می رسد که مسلما با یک چنین شرایطی شانس ازدواج و بچه دارشدن را از دست می دهد، با این ترتیب تکلیف جمعیت 10 میلیونی زنان بیوه و مطلقه و بالای 35 سال سن چیست و شما چه راه حلی دارید؟
خانم نماینده «قریب به مضمون» جواب داد راه حلی الان به نظرم نمی رسد، بهتراست شما از طریق همین رسانه از مردم نظر بخواهید تا راه حل ارائه نمایند، هدیه اش با ما! ، خانم مجری بار دیگر سماجت به خرج داد و گفت خانم دکتر شما نماینده مردم هستید، آیا مرکز پژوهش های مجلس راه حلی ندارد، بلاخره شما که راه حل دینی را نمی پذیرید پس خودتان باید راه حل ارائه کنید چون نمی شود این جمعیت بزرگ را بلاتکلیف گذارد تا هر وقت که مجلس به یک جمع بندی رسید، تکلیف آنها مشخص گردد.
در اینجا بود که خانم نماینده مجبور شد اعتراف نماید که تا آن روز به صورت جدی به این مسئله نیندیشیده و اضافه نمود شاید یک راه حل این باشد که زنان ایرانی مجرد به خارج بروند یا از کشورهای دیگرمردان مجرد به ایران بیایند ! وقتی خانم نماینده حرف هایش تمام شد کارشناس مذهبی برنامه  پرسید، خانم چطوراست که  شما با لجاجت حکم دین را رد می کنید اما ورود مردان خارجی را توصیه می نمایید؟ و در حالی که در استودیو گرد و خاکی بر پا بود و طرفین مشغول بحث و جدل بودند مجری به علت تمام شدن وقت، ختم برنامه را اعلام داشت و موضوع لاینحل باقی ماند.
نگارنده پس از شنیدن این بحث جالب و بی نتیجه به تحقیقات بیشتری در این زمینه پرداخت و به این نتیجه رسید که سن متوسط ازدواج زنان در ایران طی 36 سال گذشته با تحولات چشم گیری مواجه بوده و از رقم 4/18 سال در سال 1345 به2 /23 سال در سال1381 رسیده که به احتمال قوی طی سال های اخیر بر این رقم افزوده شده است در صورتی که سن ازدواج مران تقریبا ثابت بوده یعنی از 25 سال به 9/25 سال رسیده است.
یافته های علمی و تحقیقات کارشناسی نشان می دهند که علل افزایش سن ازدواج زنان عمدتاً ناشی از چند آیتم به شرح زیرمی باشد:
الف- سواد و تحصیلات عالیه: میانگین سن ازدواج زنان باسواد و بی سواد در سال 1381، به میزان3/5سال اختلاف داشته به این ترتیب که زنان بی سواد 5سال زودتراز زنان تحصیل کرده که در پی اتمام تحصیلات عالیه بوده اند،  ازدواج کرده اند.
ب- پس از مورد اول، مسئله قومیت ها مطرح است که در این زمینه، کمترین سن ازدواج در قوم بلوچ با8/20 سال و بیشترین سن را قوم گیلک با9/24 سال به خود اختصاص داده اند.
پ- مسئله اشتغال به دلیل کسب مدارج تخصصی و در نتیجه نیل به وضعیت اقتصادی بالاتر، شاخص مهمی در افزایش سن ازدواج زنان بوده با این تفاوت که در پاره ای موارد منجر به ازدواج پسران جوان با زنان و دختران بزرگتراز خود گردیده اما در عین حال یکی از علل افزایش آمار طلاق در جامعه هم ناشی از همین  پدیده بوده است .
علی رغم آنچه فوقا به رشته تحریر درآمد واقعیت این است  که جمعیت هرگز ازدواج نکرده  برحسب گروه های سنی در طی سرشماری های گذشته، نشان از تاخیر در هر دو جنس دارد زیرا درصد جمعیت هرگز ازدواج نکرده مردان در گروه های سنی 29-25 ساله از 27 درصد در سرشماری1375 به 40 درصد در سرشماری1390 افزایش یافته و این شاخص برای گروه سنی34-30 ساله مردان از 7 درصد به 16 درصد در همان سال ها رسیده است رای زنان نیز در گروه های24-20 در سرشماری سال75 حدود40 درصد بوده که در سرشماری 90 به47 درصد رسیده است، این شاخص برای گروه سنی29-25 سال ها از14درصد در سال 75 به 26 درصد در سال 90 رسیده و برای گروه سنی34-30 ساله هم از 6 درصد به15 درصد افزایش یافته است.
به عقیده کارشناسان، ایران در دهه 1360 با افزایش موالید و در دهه 1370 با کاهش موالید مواجه بوده است که اگر نوسان موالید با عامل فرهنگی تفاوت سنی زوجین همراه شود منجر به پدیده مضیقه ازدواج می گردد« مضیقه ازدواج به معنای عدم تعادل در تعداد یا نسبت  دختران و پسران در سن ازدواج است.
با توجه به این که در کشورمان  معمولا مردان با زنان کوچکتر از خود « با تفاوت سنی 5سال» ازدواج می کنند و این شاخصه  دردهه های 60 و70 به هم خورده است بنا براین می شود نتیجه گرفت که تاخیر ازدواج پسران و دختران درایران گذشته از مسائل و مشکلات اقتصادی به مقوله ی مضیقه ی ازدواج ناشی از پی آمدهای غیر مستقیم ساختار جمعیتی کشور نیز مربوط می شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=15690

نظـــرات شمـــا