کد خبر : 16221       تاریخ : 1393/04/21 09:30
فينالي براي رهبران زن

فينالي براي رهبران زن

جايگاه ويژه ورزشگاه تاريخي ماراکانا، محل برگزاري فينال جام‌جهاني 2014، ميزبان تعدادی از سران کشورهاي جهان خواهد بود. جالب اينکه بيشتر اين سران، زنان شناخته‌شده دنياي سياست‌اند.

جايگاه ويژه ورزشگاه تاريخي ماراکانا، محل برگزاري فينال جام‌جهاني 2014، ميزبان تعدادی از سران کشورهاي جهان خواهد بود. جالب اينکه بيشتر اين سران، زنان شناخته‌شده دنياي سياست‌اند.

همان طور که از قبل هم اعلام شده بود خانم «ديلما روسف» رييس‌جمهوري برزيل يکشنبه‌شب به ورزشگاه مي‌آيد و در مراسم اهداي جوایز جام‌جهاني شرکت مي‌کند. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم از حاضران در ورزشگاه خواهد بود. اين دومين سفر مرکل براي تماشاي بازي تيم آلمان در جام‌جهاني 2014 است. صدراعظم آلمان همچنين براي تماشاي بازي آلمان و پرتغال، اولين بازي آلمان در جام بيستم هم به برزيل رفته بود.

مرکل براي اينکه فرصت تماشاي قهرماني احتمالي ژرمن‌ها در جام‌جهاني را از دست ندهد، در برنامه‌هاي خود تغييراتي ايجاد کرد. قرار بود صدراعظم آلمان با «نارندرا مودي» نخست‌وزير هند ملاقات کند که راهيابي آلمان به فينال، اين ديدار را لغو کرد. مقرر شده بود مودي هنگام سفر به برزيل براي شرکت در اجلاس بريکس در تاريخ 13جولاي توقفي در آلمان داشته باشد و با مرکل براي نخستين‌بار ديدار کند. مودي پنجم خرداد امسال و پس از انتخابات سراسري در هند به پست نخست‌وزيري اين کشور رسيده است. 

با سفر مرکل به برزيل، ديدار مقام‌هاي هند و آلمان کلا لغو شد چون مودي قصد ملاقات با هيچ مقام ديگري جز صدراعظم آلمان را ندارد. همچنين بر اساس اطلاعيه‌اي که دفتر يواخيم گاوک رييس‌جمهوري آلمان منتشر کرده، او نيز همراه با مرکل براي تماشاي بازي فوتبال تيم کشورشان به برزيل سفر مي‌کند. مرکل قبل از سفر به برزيل ابراز اميدواري کرد آلمان بتواند قهرمان جام بيستم شود: «تلاش مي‌کنيم ببريم و من معتقدم اين کار شدني است.» او با بيان اينکه تيم‌ملي آلمان تاکنون در جام‌جهاني تمرکز لازم را داشته است، تمرکز کافي را شرط قهرماني دانست.

 مرکل در طول اين سال‌ها نشان داده علاقه ويژه‌اي به فوتبال دارد و معمولا براي ديدن بازي‌هاي مهم تيم‌ملي آلمان به ورزشگاه مي‌رود، او از معدود رهبراني است که در اين جام‌جهاني دو سفر به برزيل داشته است. با توجه به اينکه سه قهرماني آلمان در سال‌هاي 1954، 1974 و 1990 بوده مرکل اميدوار است چهارمين قهرماني ژرمن‌ها در زمان صدراعظمي او رقم بخورد.
البته رييس‌جمهور آرژانتين مي‌توانست مثلث رهبران زن حاضر در ماراکانا را تکميل کند. خانم کريستيا کيرشنر، رييس‌جمهور آرژانتين با ارسال نامه‌اي به همتاي برزيلي خود از سفر به ريودوژانيرو براي تماشاي مسابقه تيم‌ملي کشورش مقابل آلمان در فينال جام جهاني 2014 عذرخواهي کرد. بيماري دليل غيبت کيرشنر در فينال جام‌جهاني اعلام شده است. 

رييس‌جمهور آرژانتين در حالي عذرخواهي کرد که روسف با نامه‌اي رسمي او را به فينال مسابقات دعوت کرده است. با توجه به اينکه «کيرشنر» رسما از حضور در برزيل عذرخواهي کرده، بعيد است برنامه‌اش تغيير کند و حتي در صورت بهبود، فردا شب به برزيل سفر کند. کيرشنر هم در طول جام جهاني با دقت بازي‌هاي آرژانتين را دنبال مي‌کرد و تصاويري از او منتشر شد که با پوشيدن پيراهن «آلبي‌سلسته» به‌همراه اعضاي کابينه‌اش بازي‌هاي جام‌جهاني را تماشا مي‌کرد.  به‌هرحال فردا علاوه بر اينکه براي خانم‌ها مرکل و کيرشنر روز مهمي است و آنها شايد شاهد قهرماني کشورشان در جام‌جهاني باشند شايد براي خانم روسف هم روز سرنوشت‌سازی رقم بخورد. اين احتمال وجود دارد عده‌اي از مردم خشمگين برزيل که در يک سال گذشته نسبت به هزينه‌هاي جام‌جهاني معترض بودند و هم‌اکنون از تحقير تيم‌ملي کشورشان هم خشمگين‌اند، از حضور روسف در ورزشگاه استقبال نکنند. حتي برخي کارشناسان آينده روسف را با جام‌جهاني گره زده‌اند. 

اين جام‌جهاني هم مثل بسياري از جام‌هاي جهاني رويدادي مهم براي رهبران کشورها و سياستمداران بود. روساي‌جمهور کشورهاي ايران، الجزاير و کلمبيا با ابراز رضايت از عملکرد تيم‌هاي ملي کشورشان خواهان حفظ سرمربي‌شان شدند يا رييس‌جمهور اروگوئه پس از حذف اين تيم و محروميت «لوييس سوارس» بدترين توهين‌ها را نثار فيفا کرد.

 


  منبع: شرق
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=16221

نظـــرات شمـــا