«عمارت شاپوري» مجموعه‌اي است دو طبقه كه در باغي زيبا ساخته شده و در منطقه ي مركزي شهر شيراز، در محله اي با قدمت 100ساله قرار دارد که در سال 79 نيز به ثبت ملي رسيده است.

" /> «عمارت شاپوري» مجموعه‌اي است دو طبقه كه در باغي زيبا ساخته شده و در منطقه ي مركزي شهر شيراز، در محله اي با قدمت 100ساله قرار دارد که در سال 79 نيز به ثبت ملي رسيده است.

" />
کد خبر : 233       تاریخ : 1380/02/16 21:30
 ميراث از ياد رفته!

ميراث از ياد رفته!

«عمارت شاپوري» مجموعه‌اي است دو طبقه كه در باغي زيبا ساخته شده و در منطقه ي مركزي شهر شيراز، در محله اي با قدمت 100ساله قرار دارد که در سال 79 نيز به ثبت ملي رسيده است.

«عمارت شاپوري» مجموعه‌اي است دو طبقه كه در باغي زيبا ساخته شده و در منطقه ي مركزي شهر شيراز، در محله اي با قدمت 100ساله قرار دارد که در سال 79 نيز به ثبت ملي رسيده است. چند ماه پيش که با همراهي جمعي از دوستان، سفري تفريحي به شهر پرآوازه ي شيراز داشتم، از اين عمارت بسيار جذاب که بيش از 70 دهه قدمت تاريخي نيز دارد، ديدن کردم. اين طور که گفته اند مرمت اين عمارت در سال 87 از سوي بخش خصوصي آغاز و از فروردين امسال بازديد از اين بنا براي عموم ميسر شده است. بخش خصوصي در طبقه ي همکف اين عمارت، مکاني را به عنوان کافي شاپ با طراحي بسيار زيبا و امروزي و محوطه ي بيروني عمارت را با درختان بلند سرو و کاج و گل هاي زيبا و تزئيني براي استفاده عموم مردم بازسازي و ساخته است. اين مکان، فضايي با ماهيت سنتي اما ظاهري امروزي و مدرن دارد و به اندازه اي زيبا و دلپذير است که چشم هر بيننده اي را به خود خيره نگه مي دارد. تماشاي اين مکان تاريخي و يادآوري فضاي رويايي اش اين انديشه را در ذهنم متبلور مي سازد که چرا از اين قبيل مکان هاي تفريحي و زيبا در شهر ما کمتر به چشم مي خورد؟! خانه ها و عمارت هاي قديمي با ارزشي آن هم با قدمت تاريخي طولاني در محله هاي قديمي (شنبدي، بهبهاني، دهدشتي، کوتي) شهر بوشهر زياد به چشم مي خورند که با مرمت و بازسازي آن ها مي توانند به مکان هاي دلنشين و جذابي براي حضور عموم مردم تبديل شوند. در واقع با بازسازي اين بناها مي توان چند هدف مهم را نشانه گرفت؛ هم به حفظ و نگهداري اين عمارت هاي تاريخي در بهترين شکل ممکن کمک کرد، هم فضايي دل انگيز و روح بخش براي تفريح شهروندان ايجاد کرد و هم اينکه به بافت تاريخي بوشهر که به دوره ي «افشار» تعلق دارد، بهبود بخشيد؛ تا عموم مردم و علاقه مندان و همچنين سرمايه داران بخش خصوصي به معماري اصيل بوشهر، گرايش مضاعفي يابند و در توسعه ي اين مسير باارزش فرهنگي، گام هاي بلند و مؤثر بردارند. مي دانيد که تحقق اين مهم موجب مي شود تا فرصتِ ايجادِ اشتغال، براي افراد زيادي مخصوصاً جوانان فراهم شود و بالطبع به دنبال تحقق اين هدف به اقتصاد و توسعه ي استان کمک بسياري گردد.
البته نبايد آب انبار سنتي «قوام»، واقع در منطقه ي مرکزي شهر بوشهر را که از سوي بخش خصوصي به رستوران سنتي قوام، تبديل شده به عنوان يکي از آثارهاي تاريخي و ديدني استان بوشهر ناديده گرفت، چرا که تاريخ بناي اين آب انبار به صد و پنجاه سال پيش بر مي‌گردد و اسکلت اصلي و طاق آن از سنگ‌هاي رسوبي خيلي مقاوم با سه دهانه ستون بندي به وسيله چهارطاق پوشيده شده است.* اين بناي تاريخي سال هاست که از سوي بخش خصوصي تبديل به رستوراني سنتي با فضاي بسيار زيبا و محيطي دلپذير شده است. جالب است بدانيد که دو متر از اين آب انبار خارج از زمين است و ??/? متر آن در داخل زمين قرار گرفته است و چه بسا که با فضاسازي و طراحي هاي مدرن بتوان استفاده ي مطلوب تري از اين بناي باارزش نمود.
مسئولان استان، متوليان شهرداري بوشهر، مديران سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بايد به شناسايي اين گونه مکان ها بپردازند و آن ها را از طريق رسانه هاي فراگير به عموم مردم معرفي کنند، اگر خود توانايي و اعتبار کافي در ساماندهي و بازسازي بناهاي تاريخي دارند، بايستي براي حفظ هويت معنوي بوشهر بي وقفه اقدام کنند. اما اگر توانايي لازم را ندارند و محدوديت اعتبار مانع اقدامات لازم آن ها در اين مسير مي شود، شرايط و تسهيلات ويژه اي فراهم کنند تا علاقه مندان و سرمايه داران بخش خصوصي به سرمايه گذاري در اين هدف فرهنگي ترغيب شوند و بافت تاريخي و قديمي بوشهر را از اين وضع فعلي و ناگوار نجات دهند. کليه رسانه هاي مکتوب، ديداري و شنيداري بايد نسبت به اهميت موضوع، با پيگيري مستمر مسئولان مرتبط را به چالش بکشند؛ شهروندان و سرمايه داران بخش خصوصي را در ارائه ي راهکار و بهبود بافت تاريخي اين شهر ياري رسانند. ما نبايد به اين راحتي از اين عمارت ها و بناهاي تاريخي بگذريم و هويت معنوي مان را فراموش کنيم؛ فکر کنيد که آينده گان در مورد ما چگونه قضاوت خواهند کرد؟!
هر چند همه ي فصول سال براي سفر کردن به ديگر نقاط، مناسب است. اما فصل تابستان شرايط مطلوب تري را براي همگان فراهم مي سازد که در فراغ خاطري مضاعف به استان هاي ديگر سفر کنيد. بدون شک در اين سفرها با اين موضوع برخورد داشته ايد، هرسال که از استان هاي مختلف ديدن مي کنيد، متوجه تفاوت ها و تغييراتي در بافت شهري و تاريخي برخي از اين استان ها مي شويد که همه ناشي از پيشرفت و توسعه شهرسازي هستند. براي مثال استان يزد طي سال هاي اخير پيشرفت چشمگيري در حوزه ي شهرسازي داشته است. مسئولان اين استان با وجود اينکه از کمترين منابع طبيعي برخوردارند با تأمل و تعامل توانسته اند براي جذب توريست و گسترش صنعت گردشگري، عملکرد مطلوبي در بازسازي و مرمت عمارت ها و بناهاي تاريخي استان يزد داشته باشند و هويت معنوي سرزمين شان را حفظ و نگهداري کنند. اما در کمال تأسف شهر بوشهر با همه ي منابع طبيعي غنيِ گاز، نفت ، موقعيت ترانزيتي و ... هويت معنوي اش در مقابل چشمان مردم و مسئولان استان در حال ريزش، تخريب و فروپاشي است. به طور معمول پيشنهادها و توصيه هايي که کارشناسان اين بخش از حوزه ي شهري در شهرهاي ديگر مانند «شيراز» داده اند نيز دور از توجه نيستند و مي توان از برخي پيشنهادها در استان استفاده کرد. از جمله اينکه طرح هاي حمايتي که از سوي شهرداري بندر بوشهر يا ميراث فرهنگي و گردشگري و ديگر نهادهاي مرتبط ارائه مي شود، بايد در جهت حمايت از مالکان و دارندگان بناهاي تاريخي درون بافت ها باشد به طوري که براي اين مالکان در آينده سودآوري و توسعه ي روزافزون دربرداشته باشد. در آخر اميد که زنگ خطر اين تخريب ها، گوش مسئولان را اندکي نوازش نمايد، شايد آنان را از خواب زمستاني شان اين پهلو و آن پهلو کند!
Email:raghilimehr@yahoo.com


  منبع: http://www.peigham.ir
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=233

نظـــرات شمـــا