کد خبر : 2514       تاریخ : 1392/06/25 09:38:43
اصول گرایان بوشهر از شورای شهر چه می خواهند؟
تحلیلی بر فشارهای پیدا و پنهان اصول گرایان بوشهر برای تصاحب شهرداری

اصول گرایان بوشهر از شورای شهر چه می خواهند؟

از جمله نمونه های تناقض آمیز در رفتار اصول گرایان بوشهر را می توان در گفته های تنها عضو حزبی شورای چهارم بوشهر سراغ گرفت. اوکه در تبلیغات انتخاباتی اش خود را از اعضای حزب موتلفه اسلامی شاخه بوشهر معرفی کرده است بعد از پیروزی در انتخابات و چند روز پیش از آغاز به کار شوراها در گفت و گو با خلیج فارس گفته بود: «از این که بخواهیم (در انتخاب شهردار) سیاسی برخورد کنیم، پرهیز داریم،»

 

پیغام: جنب و جوش همه جانبه ی اصول گرایان بوشهر برای تصرف پست شهرداری در روزهای گذشته شدت گرفته است. آنان که در شورای شهر تنها چهار عضو با نام و نشان اصول گرایی دارند، به شدت در تلاشند با وارد آوردن فشارهای پیدا و پنهان بر سایر اعضا و با جذب حداقل دو رأی دیگر، نامزد مورد حمایت خود را در سمت شهرداری بوشهر بنشانند. دو روز پیش این فشارها چنان شدت گرفت که تا چند ساعت قبل از برگزاری انتخابات در شورای شهر رسانه های اصول گرای استان پیشاپیش اعلام کردند سعید آزادشهرکی نامزد مور حمایت آنان با 6 رأی شهردار خواهد شد اما لغو ناگهانی نشست انتخاباتی شورا باعث حدس و گمان های مختلفی شد که یکی از آنها به توفیق نرسیدن طیف اصول گرا در جذب 2 رأی لازم است. اما سؤال این است که اصول گرایان در فرآیند انتخاب شهردار در بوشهر چه هدفی را دنبال می کنند؟

تبلیغاتی برای التیام شکست  در انتخابات ریاست جمهوری

به نظر می رسد اصول گرایان بوشهر نیز که همانند هم فکران سیاسی شان در کشور با شکست در انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از کرسی های قدرت در عرصه اجرایی را از دست رفته می بینند، در صددند با انتخاب شهردار مورد نظر خود ضمن تصاحب بخشی از مدیریت شهری استفاده تبلیغاتی لازم را نیز از پیروزی شان در انتخاب شهردار و شکست اصلاح طلبان بنمایند. با همین هدف است که در روزهای اخیر، بسیاری از چهره های شناخته و ناشناخته اصول گرایان و حتی افراد صاحب نفوذ با دخالت آشکار در فرآیند انتخاب شهردار تماس های مکرری را با برخی از اعضای شورا برای اقناع آنان به رأی ندادن به مسعود شکوهی و متقابلاً رای دادن به نامزد منسوب به اصول گرایی برقرار کرده اند. این گروه که با استفاده از ابزارهای رسانه ای شان ابتدا بر غیر سیاسی بودن روند انتخاب شهردار تأکید می کردند اکنون تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا ضمن انتخاب شهردار مورد نظر تیتر ساعات بعد از انتخاب رسانه هایشان نیز «پیروزی اصول گرایان» باشد.

زهرا رضایی: از تأکید بر پرهیز از انتخاب سیاسی شهردار تا انتخاب یک سنگ درمقابل شکوهی!

از جمله نمونه های تناقض آمیز در رفتار اصول گرایان را می توان در گفته های تنها عضو حزبی شورای چهارم بوشهر سراغ گرفت. اوکه در تبلیغات انتخاباتی اش خود را از اعضای حزب موتلفه اسلامی شاخه بوشهر معرفی کرده است بعد از پیروزی در انتخابات و چند روز پیش از آغاز به کار شوراها در گفت و گو با خلیج فارس گفته بود: «از این که بخواهیم (در انتخاب شهردار) سیاسی برخورد کنیم، پرهیز داریم،» وی ضمن تأکید بر لزوم انتخاب شهرداری هماهنگ با استاندار گفته بود:«اگر شهردار با استاندار و فرماندار هماهنگی نداشته باشد، نمی تواند خوب کار کند و اعتبار بگیرد.»

با این حال او در روزهای اخیر نه تنها برای انتخاب شهردار به روندی سیاسی روی آورده و حاضر به گفت و گو با هیچ یک از نامزدهای احراز پست شهرداری جز نامزد مورد حمایت اصول گرایان نشده است بلکه گفته می شود در تماس با برخی از اعضای دیگر برای ترغیب آنان به رای دادن به آزادشهرکی در پاسخ به سوال برخی از آنان که پرسیده اند اگر نامزد مورد حمایتتان در دور اول حذف شود، به چه کسی رأی می دهید، گفته است در آن صورت اگر تکه سنگی هم در برابر شکوهی باشد، به آن رای می دهد!

نامزد مورد حمایت اصول گرایان کیست؟

زهرا رضایی عضو اصول گرای شورای چهارم پیش از این در گفت و گو با سایت های خبری، بر لزوم همگرایی شهردار منتخب با استاندار گفته بود: «اگر شهردار با استاندار و فرماندار هماهنگی نداشته باشد، نمی تواند خوب کار کند و اعتبار بگیرد.» اکنون باید دید نامزد مورد حمایت وی و همفکرانش کیست و در صورت شهردار شدن تا چه اندازه با نماینده دولت هماهنگ است؟

مهندس سعید آزادشهرکی، مردی است که اصول گرایان بوشهر امروز برای نشاندن او بر کرسی شهرداری بوشهر تلاش می کنند. اولین سمت مهم اجرایی او در زمان استانداری علی افراشته بوده است. زمانی که وی به توصیه و حمایت نماینده وقت بوشهر در مجلس، به سرپرستی معاونت عمرانی استانداری منصوب شد. انتصابی که بیش از شش ماه دوام نیاورد و منجر به عزل وی به دست همان استاندار شد.

پس از آن بار دیگر آزاد شهرکی علی رغم مخالفت برخی از اعضای شورا و با اصرار فضل الله توسلی به سمت معاونت عمرانی شهرداری بوشهر منصوب شد اما تنها دو سه ماه پس از انتصاب اختلاف او با توسلی چنان بالا گرفت که منجر به عزل وی گردید. هر چند با مخالفت و فشار برخی از اعضای شورا موضوع اختلاف شهردار و معاونش به ظاهر حل شد و آزادشهرکی به پست معاونت برگشت اما رابطه شهردار و معاون رابطه نه جنگ و نه صلح باقی ماند رابطه ای که سرانجام با حضور آزادشهرکی در مدیریت میراث فرهنگی پایان یافت.

حضور آزادشهرکی در میراث فرهنگی اما با حواشی جالبی همراه بود. او که با برکناری احمد دشتی از ریاست اداره کل میراث فرهنگی، جایگزین او شد، بیش از سه ماه دوام نیاورد و گفته می شود با درخواست مستقیم استاندار فعلی از این سمت نیز برکنار و تا امروز خانه نشین شده است. با این حال عملکرد او در همان سه ماه نیز مورد اعتراض برخی از دوستداران بافت قدیم واقع شد که معتقد بودند که میراث فرهنگی در تخریب برخی بناهای قدیمی با بعضی عوامل ساخت و سازها همراهی دارد. اعتراضی که تا چند هفته به مبادله پاسخ بین طرفین انجامید.

با این حال ناپایداری این نامزد مورد حمایت اصول گرایان در پست های کم چالش تر از شهرداری موجب این سوال شده است که وی چگونه می تواند در عرصه پر چالش تری چون شهرداری بوشهر دوام آورد؟ همچنین با توجه به سخنان عضو موتلفه ای شورای شهر مبنی بر لزوم هماهنگی شهردار منتخب با استاندار این سوال مطرح می شود که وقتی شهردار مورد حمایت آنان مورد پذیرش استاندار اصول گرای فعلی نیز نیست و حتی گفته می شود یکی از دلایل لغو جلسه روز شنبه شورا مخالفت استاندار با انتخاب احتمالی آزادشهرکی بوده است، وی چگونه می تواند با استانداری که احتمالاً متمایل به اصلاح طلبان است، هماهنگی داشته باشد. این سوال و پرسش های پاسخ نگرفته ای از این قبیل که اصول گرایان بوشهر چه نقاط برجسته مدیریتی در نامزد مورد حمایتشان دیده اند که بر انتصاب او پافشاری می کنند، به این شائبه دامن می زند که هدف آنان تنها کسب پیروزی ظاهری در فرایند انتخاب شهردار و بهره برداری تبلیغاتی از آن است. هدفی که پیامدهای احتمالی اش برای شهر بوشهر ظاهرا چندان مورد توجه اصول گرایان نیست. 

اصول گرایان به چه کسانی دل بسته اند؟

با نزدیک شدن به فرآیند انتخاب شهردار، آرایش حامیان هر یک از سه نامزد در میان اعضای شورا تقریبا مشخص شده است. از میان 11 عضو شورای چهارم گفته می شود 4 تن از اصول گرایان عضو لیست ائتلاف مساجد متعهد شده اند به سعید آزادشهرکی رأی دهند. 3 تن از اعضا (عبدالله زاده، بارگاهی و آماره) نیز احتمالا به مسعود شکوهی رای خواهند داد و از میان 4 عضو باقی مانده آرای برزگرزاده و قادریان نیز به غلامعلی میگلی نژاد تعلق خواهد گرفت. دو رأی سرنوشت ساز باقی مانده به مهرزاد آسایش و نصرالله اسدی تعلق دارد و اصول گرایان برای پیروزی نامزد خود بسیار به این دو رأی دل بسته اند و گفته می شود رسانه های منسوب به آنان روز شنبه با اتکای به همین دو رأی، نامزد مورد نظر خود را شهردار فرض کرده اند.       

آیا آسایش در میدان اصول گرایان بازی خواهد کرد؟

اصول گرایان بوشهر در روزهای اخیر ادعاهای بسیاری را در باره تعلق آرای دو عضو شورا ( اسدی و آسایش )به خود مطرح کرده اند و با احتساب همین دو رأی نامزد خود را راه یافته به شهرداری می دانند. اما نگاهی به سوابق این دو نامزد نشان می دهد که ادعای اصول گرایان نمی تواند چندان معتبر باشد.

نصرالله اسدی که اصول گرایان او را در اردوگاه خود می دانند، با سابقه ترین عضو شورای اسلامی بوشهر است که در هر چهار دوره شورا حضور داشته است. او که در سال 84 عضو اصلی ستاد هاشمی رفسنجانی در بوشهر بود، عموما فردی معتدل است و در چهار دوره اخیر تعامل خوبی با اعضای اکثرا متمایل به اصلاح طلبان داشته است. وی همچنین در دوره حضور مسعود شکوهی در شورا و ریاست وی رابطه ی بسیار نزدیک و خوبی با شکوهی داشته است و به دلیل آشنایی با مسائل شهری بر ضرورت حضور یک شهردار توانمند و مقتدر به خوبی آگاه است.

عضو دیگر مورد نظر اصول گرایان مهرزاد آسایش است. مهندس جوانی که اگر چه در گفت و گویش با خلیج فارس گفته است به صورت مستقل وارد شورا شده و حتی در تبلیغات انتخاباتی اش نیز «واژه مستقل را هم بزرگ و پررنگ در پوسترهایش قید کرده»  و تلاش می کند «در شورا به آن پایبند باشد .» اما بررسی رفتارهای او در روزها و شب های پایانی تبلیغات انتخاباتی و تمایلش به نامزد اصلاح طلبان و اعتدال خواهان نشان می دهد که او حاضر نخواهد شد به راحتی در میدان اصول گرایان و برای آنان بازی کند زیرا احتمالا در چنین صورتی باید پاسخ گوی جوانان ستادش باشد که در شب های انتخابات با دستبندهای بنفش و عکس های حسن روحانی برای او تبلیغ می کردند. همچنین حمایت او از نامزدی که اصول گرایان تا این اندازه برای بهره برداری تبلیغاتی بر روی او سرمایه گذاری کرده اند، مهر پایانی بر ادعای این عضو شورا در باره «مستقل» بودن است.

با این حال برای این که مشخص شود که این عضو جوان شورا تا چه اندازه به این گفته های خود که « شهردار باید به نقش مردم در اداره شهر معتقد باشد و آن را از ضروریات بداند، از قدرت ریسک پذیری بالا، جسارت برخورد با افراد خاطی و برنامه برای جلب سرمایه گذاران برخوردار باشد .» ایمان دارد و تا چه اندازه حاضر است سرنوشت خود را به اصول گرایان پیوند زند و یا به اردوگاه اصلاح طلبان بپیوندد و یا دست کم استقلال خود را حفظ  کند، باید تنها سه روز دیگر صبر کرد.  

به هر حال نتیجه انتخاب روزهای آینده اعضای شورای شهر بوشهر هر چه باشد، یک نکته از همین اکنون روشن شده است. اعضای اصول گرای شورا و حامیان بیرونی شان که مدعی غیر سیاسی بودن انتخاب شهردار بوده اند، با تمام قوا همه ی توان سیاسی خود را برای رسیدن به مقصود به کار گرفته اند. اقدامی که به شکلی ناگزیر اعضای شورای چهارم بوشهر را به سمت اتخاذ تصمیمی سیاسی سوق خواهد داد.  


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=2514

نظـــرات شمـــا

کارشناس شهرداری گفت:
شهردار سابق در روز معارفه ازاد شهرکی گفت ده سال است که با او دو ست نزدیک هستیم و لذا او معاون شهردار شد او همیشه شهردار توسلی را حاجی صدا میزند و نشان می داد که با هم خیلی نزدیک هستند و توسلی هم بست از او حمایت می کند و معتقد است از شکوهی ارجح تر است شورا بین او و توسلی اختلاف انداخت و وقتی متوجه شد برگشت و توسلی با آغوش باز دوباره اورا پذیرفت و به دیدارش رفت کاری بزرگ بود که توسلی نشان داد او همه انها را بخشید زیرا فریب اعضا شورا را خورده بودند
1393/01/01