کد خبر : 27814       تاریخ : 1393/09/12 10
تغییراتی که از سوی شهردار انجام می شود،فله ای است!
اختصاصی پیغام/ رییس مرکز پژوهش های شورای شهر بوشهر :

تغییراتی که از سوی شهردار انجام می شود،فله ای است!

پیغام: الهام بارگاهی رییس مرکز پژوهش های شورای شهر بوشهر در گفتگو با پیغام گفت: تغييرات فله اي مديران در شهرداری باعث نوعي بي ثباتي مديريتي در سازمان متبوع شان شده است كه همين مطلب هزينه ي اجتماعي و رواني زيادي را متوجه شورا و مردم مي كند و باعث به تعویق افتادن تحقق خواسته هاي مردم مي شود.

پیغام: الهام بارگاهی رییس مرکز پژوهش های شورای شهر بوشهر در گفتگو با پیغام گفت: تغييرات فله اي مديران در شهرداری باعث نوعي بي ثباتي مديريتي در سازمان متبوع شان شده است كه همين مطلب هزينه ي اجتماعي و رواني زيادي را متوجه شورا و مردم مي كند و باعث به تعویق افتادن تحقق خواسته هاي مردم مي شود.
وی همچنین افزود: شهردار وقتي با اعتراضي روبرو مي شود با عصبانيت دست به تغييرات فله اي مي زند تا شايد آبي بر آتش ريخته باشد.
در ادامه گفتگوی خبرنگار پیغام با این عضو شورای شهر می خوانید:
برخي از اعضاي شوراي مصر هستند جلسات علني شورا را به صورت غير علني برگزار كنند. شما به عنوان يك عضو شورا آيا موافق برگزاري جلسات به صورت غير علني هستيد؟
- با جلسه ي علني در شوراي شهر كاملاً موافقم و نظرم اين است كه هيچ جلسه اي غير علني نباشد و اگر هم ضرورتي پيش آمد بايد نتيجه ي آن حداكثر در هفته ي بعد به استحضار مردم شريف و موكلين ما برسد. زيرا تا وقتي كه مردم از اقدامات ما آگاه نباشند، چگونه مي توانند بر ما نظارت كنند؟ علاوه بر اين كه يك بار در اين زمينه پيشنهادي مطرح شد ولي هم من و هم سایر اعضا (حتي پيشنهاد دهنده) رأي به علني بودن دادند و از اين بابت از همه ي اعضای محترم و همكارانم در شوراي شهر سپاس گزارم به ويژه از پيشنهاد دهنده ی محترم كه به علني بودن جلسات راي داد.

 

 

شما به عنوان عضو شورا، عملكرد شهردار را در اين مدت چگونه ارزيابي مي كنيد؟
- طبق ماده 73 قانون وظايف و اختيارات شوراي شهر، شورا به دو طريق مي تواند به شهردار اعتراض يا ايرادي داشته باشد 1- عملكرد شهردار 2- عمليات شهرداري كه به نظر من عملكرد ايشان بسيار ضعيف بوده است. زيرا:
1- ايشان در تاريخ 1/9/92 برنامه اي تحت عنوان برنامه كوتاه مدت شهرداري بندر بوشهر با بازه زماني شش ماهه يعني از تاريخ 1/9/92 لغايت 31/2/93 تعريف و به شورا ارايه كردند، اما اكنون با گذشت حدود 7 ماه از پايان بازه زماني تعريف شده، هنوز گزارشی مبني بر انجام كار ارايه نكرده اند.
2- 34 پروژه عمراني در بودجه سال 93 ترسيم شده بود كه با وجود تحقق بوده در هشت ماه نخست سال 93 در خيلي از موارد درصد هشت دوازدهم 12/8 كار انجام نگرفته است مصداق عيني آن پروژه اي است موسوم به تيو تا نگين كه حد فاصل ميدان المپيك تا ميدان شهرداري است. اين پروژه با بازه زماني 6 ماهه در روز شورا - در تاريخ 9/2/93- كلنگ زني شد، اما با گذشت 7 ماه اقدام در حد انتظار صورت نگرفته است، مطلب بسيار مهمي كه با جلوتر رفتن كار خيلي حاد شده ومن  و برخی از اعضای شورا را نگران كرده است نبود هيچ طرح، برنامه و برآورد براي چنين پروژه اي بود كه شهردار بدون توجه به اين مطالب در زمان افتتاح پروژه فوق الذكر مبلغي را كه برآورد خودشان بود براي اين پروژه 500 تا 600 ميليون تومان عنوان و كار را به صورت اماني تعريف كردند، مبلغي كه با پيشرفت كار هر روز بيشتر شد، از 500 ميليون تومان به 4 ميليارد و 500 ميليون تومان تا كنون رسيده است. كه اين عين بي برنامگي است. نكته قابل تأمل اين است كه در اين پروژه، كار ابتدا بدون مشاور انجام مي شود بعد شهرداري به اين نتيجه مي رسد كه بايد به مشاور واگذار شود، كار فازبندي مي شود، مرحله به مرحله جلو مي رود و حال با استحصال دريا تازه لايحه مشاوره زيست محيطي و ... براي استحصال دريا و كارهايي كه صورت گرفته از سوي شهرداري به شورا ارسال مي شود. قابل توجه است كه براي يك پرونده ابتدا طرح ها آماده مي شود سپس مشاوران در همه زمينه ها نظرات شان را مكتوب ارايه مي دهند، برآوردها صورت مي گيرد، پيوست طرح ها مي شود و بعد كار اجرايي مي شود. اين طور كه به نظر مي رسد در شهرداري (زمان ايشان) اين كار از آخر شروع شده است!
3- ايشان به ندرت در محل كار حضور دارند كه اين باعث شده بسياري از همشهريان گرامي و كارمندان شهرداري از اين بابت گلايه مند باشند، مضافاً اين كه نوعي سستي و رخوت در اوايل كار ايشان بر شهرداري مستولي شده كه مقصرش شخص شهردار است و نه كارمندان و مسؤولين در شهرداري، ولي شهردار وقتي با اعتراضي روبرو مي شود با عصبانيت دست به تغييرات فله اي  مي زند تا شايد آبي بر آتش ريخته باشد.
4- از منظر مديريتي هم با تغييرات فله اي مديران به طور مثال جناب آقاي محمدي (پسماند) بعد از حدود 3 ماه، جناب آقاي نكيسا بعد از 8 ماه و جناب آقاي محبي و جناب آقاي جمالي كمتر از 12 ماه باعث نوعي بي ثباتي مديريتي در سازمان متبوع شان شده است كه همين مطلب هزينه ي اجتماعي و رواني زيادي را متوجه شورا و مردم مي كند و باعث به تعویق افتادن تحقق خواسته هاي مردم مي شود. با توجه به اين كه اين مسئولين را خود جناب آقاي آزادشهركي منصوب كرده اند، سؤال من اين است كه اگر درست بوده چرا ايشان را بركنار كرده اند آن هم در زماني كمتر از 12 ماه اگر هم اشتباه بوده چگونه مشخص می شود كه دوباره در تصميم گيري اشتباه نكنند؟ و سؤال آخر اين است كه  هزينه ي اين اشتباهات را بايد چه كسي يا كساني بدهند؟ مگر مردم چه گناهي كرده اند كه بايد برای ناكار آمدي شهرداري كه ما انتخاب كرده ايم اين قدر هزينه بدهند؟ رفتار شهردار براي شهرداري و شهر بسیار هزينه زا بوده است.

 

 

اخيراً شهردار مدير عامل سازمان فرهنگي شهرداري و معاوناني كه خود منصوب كرده بود، ايشان در مراسم معارفه سرپرست سازمان فرهنگي، دليل بركناري مهندس محمدي باغملايي را احضار ايشان از اداره متبوع شان اعلام كرد، در حالي كه مدير كل آموزش و پرورش استان بوشهر اين گفته را تكذيب كرد.ارزيابي شما از اين سخن شهردار چيست؟
- من هم همين سؤال را از آقاي آزادشهركي دارم، اما تاکنون پاسخي نشنيده ام.
آيا اين تغييرات را ناشي از رويكردهاي سياسي ايشان مي دانيد يا سلايق شخصي؟
- بهتر است در اين زمينه افكار عمومي قضاوت كنند.
آيا تقابل بين شهردار و شورا را تاييد مي كنيد؟
- بله. يك بار اين اتفاق به شكل جدي رخ داد ولي متأسفانه نه براي حق و حقوق مردم بلكه براي محل نشستن شهردار بود با تأسف آقاي شهردار به جاي اين كه بزرگي خود را در اقدامات مؤثر براي مردم ببينند مي خواهد با نشستن در كنار رئيس محترم شورا به اعضا شوراي شهر كه نمايندگان مردم هستند فخر فروشي كنند.
عملكرد مهندس محمد باغملايي در اين چند سال - كه دو سال آخر در دوره شوراي چهارم بوده - را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
- عملكرد صدراله محمدي باغملايي را نه من بلكه هر شاهد بينايي (منظور از ديدن تنها نگريستن و نگاه كردن نيست، تشخيص است) مي تواند با ديدن جشنواره هاي پيشين، همايش هاي فرهنگي، برنامه هاي اجرا شده در پاركها، فرهنگ پياده روي و دوچرخه سواري در ساحل، جشن بادبادكها و ... متوجه شد. در نتيجه عملکرد مهندس صدراله محمدي باغملايي را مثبت و ارزشمند مي دانم.
مطابق قانون شورا و شهرداري هاي يكي از راه هاي مقابله با خطاهاي شهردار، بحث استيضاح است. با اين مسائل كه از جانب شهردار پيش آمده آيا شورا به اين نتيجه نرسيده كه بحث استيضاح را مطرح كند؟ اين استيضاح بر اساس روند قانوني در چه شرايطي اتفاق مي افتد؟
- من به اين نتيجه رسيده ام، ديگران هم باید نظر بدهند، (زيرا نمايندگي قائم به شخص است و هر كس بايد خودش نظرش را اعلام كند.)

به دلیل این که :
1- سرپرست عمرانی استانداری بوشهر از اردیبهشت تا بهمن 85- مدت فعالیت : 9 ماه
2- معاونت عمرانی شهرداری بوشهر  از بهمن 89 تا آبان 91مدت فعالیت:21 ماه
3- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر- مدت فعالیت: 90 روز(3 ماه)
ديدگاه شما در مورد برنامه هاي روز بوشهر سال قبل كه به روابط عمومي شهرداري واگذار شد و حتي واكنش ها و تنش هايي در پي داشت، نسبت به سال هاي قبل كه به عهده سازمان فرهنگي شهرداري بود، چيست؟
- اين جانب هم جناب مهندس صدرالله محمدي باغملايي را به خوبي مي شناسم و هم جناب مهندس اميد پارسايي را و هر دو از نظر من انسان هايي توانمند در مسائل فرهنگي و اجتماعي هستند و در نتيجه هم اقدامات سازمان فرهنگی و هم اقدام سال گذشته در روز بوشهر را قابل تحسين ارزيابي مي كنم.
شهردار در جلسه شورا عنوان كرد در امور شهرداري «آدم تك محوري نيستم» اما ايشان در برخي از كارها خلاف اين گفته را نشان داد. نظر شما در اين خصوص چيست؟
- عملكردي كه ايشان داشته اند آن گونه نيست كه خود را معرفي مي كنند كه مصاديقش در پاسخ به سؤالات قبل گفته شده است.

- کلام آخر:
چندی پیش مسائلی پیرامون پسماند شهرداری در شورای شهر مطرح گردید که باعث نگرانی من و چند تن از اعضای شورای شهر شد که در این زمینه و برای مشخص شدن موضوع پیگیری هایی صورت گرفت، اما تاکنون اقدامی انجام نگرفته است.

همچنین خبرنگار پیغام درصد شد تا از دو عضو دیگر شورا ، علی اکبر شمسا و ندا عبدلله زاده نائب رئیس شورای شهر گفتگویی به عمل آورد که با وجود ارسال سئوالات به این دو عضو شورا و پس از تماس های مکرر این خبرنگار، از پاسخ دادن به سئولات خودداری کردند.

گفتگو: صدیقه جمالی

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=27814

نظـــرات شمـــا

جواد گفت:
پس کار نماینده شورای شهر در این مواقع چیست
1393/09/11
فولاد گفت:
بوشهر که شهردار نیاز نداره استاندار محترم دارن رحمت می کشند پارک آبی طراحی می کنند، روشنایی جاده امام علی رو انجام میدن ، هتل هم می خواد بسازه
1393/09/11
جواد گفت:
آقا فولاد شهردار بوشهر اگر می بینی پروژه های آن دور به بهره برداری می رسه و مثلا ساحل کنار تیو جاهای دیگر 2 ماه تمام می شه اما در بوشهر 1 ساله دلیل آن اینه که شهردار داره عملی کار می کنه و تا 3 ساله دیگه تمام می شه.
1393/09/11
علی گفت:
جل الخالق!! از کی تا حالا کار نکردن شده عملی؟!!! واقعا بعضی وقتا آدم یه چیزایی می شنونه که ...
1393/09/11
محمد گفت:
جالبه تو شهر ما اول کار می کنند بعد مطالعه
1393/09/11
شهروند گفت:
با سلام ممنون از خانم بارگاهی که الحق درست گفت با دقت درتعغیرات اخیر شهردار ونیرو های جایگزین بخوبی میتوان فهمید که تا چه اندازه سوء تدبیر بوده 1- آقای دکتر دهقان مدیر اسبق سرمایه گذاری با دو مدرک دکتری D B Aودکتری حقوق بین الملل ,مشاور ارشد شرکت های عمرانی در کشور هایی چون مالزی و چین دقیقا یک ماه قبل از برکناری با در خواست شهردار بوشهر ماموریت ایشان در شهرداری تمدید شد و یک ماه بعد کنار گذاشته شد؟ بجای ایشان آقای عرفان با مدرک لیسانس حقوق و مدیر فعلی اداره املاک2- مهندس جمالی فوق لیسانس شهرسازی ,شهردار نمومه کشوری در زمان تصدی شهرداری جم ,استاد دانشگاه بجای آن اقای اکبر توسلی لیسا نس مدیر واحد ترافیک شهرداری آقای مهندس محمدی باغملایی مدیر نمونه کشوری و مدیر اسبق موسسه فرهنگی بجای آن آقای قاسمی لیسانس حسابداری آقای مهندس محمدی مدیر اسبق سازمان پسماند بجای ایشان آقای غلامزاده لیسانس حقوق الزم به ذکر است نیروهای جایگزین همگی جزء ذخیره های شهرداری هستند و کاملا محترم و تا انجایی که من میدانم در حوزه تخصصی خود کاملا موفق اما انقدر انتصابهای شهردار عجولانه بوده که حتی نظر خودشان را هم نپرسیده و آنقدر جابجایی ها با بیتدبیری صورت گرفته که بدون اطلاع قبلی طرفین عزل و منصوب و در لحظه بوده خدا بخیر کنه جناب شهردار هر نیرویی را که عملکرد خوبی داشته از ترس اینکه جایش را در شهرداری بگیرد فورا حذف میکند. کاربران محترم قبل از هرگونه اظهار نطر جانبدارانه لطفا جانب انصاف رو رعایت کنیم بهتر نیست همه بخواهیم جناب شهردار در یک جلسه عمومی با حظور مردم پاسخگوباشد شاید من و مردم اشتباه میکنیم
1393/09/12