کد خبر : 28046       تاریخ : 1393/09/17 09:32
از دامن باغ هنر

از دامن باغ هنر

اسکندر احمدنیا

شاید نام پنهان صبح دنیاست/ و دنیا شاید در بوییدن خلاصه نتواند شد/ من اما دنیا را/ از خاطره ی وزیدن عطرش در مشام جان ساخته ام/ «جواد مجابی»
بارها شنیده ایم فلان اقلیم فرهنگ خوبی دارد ، این فرهنگ اما از کجای آن اقلیمِ دارای فرهنگ نازل شده است؟ و آن محیطِ  عاری از فرهنگ چگونه از این بهره دور است؟
اگر باغی ، باغستان شده و شهره گشته،حتماً باغبانی خبره داشته و دارد. اگر شهری از چند جهت زیباست، اگر ساحلی  باصفاست حتماً و بی شک مدیریت قدرتمند ومتخصصی آن شهر را اداره کرده و ساحل زیبا را آدم هایی متعهد به رعایت بهداشت محیط زیست، زیبا نگهداشته اند.
ما نهادهای فرهنگی متعددی داریم، در همین دیار خودمان، دیاری که محرومیت های عدیده ای آن را از تحرک انداخته است از یک سو بی اعتناها  و از سوی دیگر عدم مدیریت ( نبودِ مدیر فرهنگی)، نهادهای فرهنگی ما را مُهر خاموشی بر لب نهاده است!
این شهر- در بیش از 6 دهه- محل نشو و نمای من است. هیچ وقت به فکر من و هر فرهنگ دوست و هنر خواهی هرگز خطور نکرده که شهرداری آن هم در شهر ما هر ساله "روز بوشهر" داشته باشد، بوشهر نامه،  همایش های گوناگون هنری، چاپ آثار نویسندگان، شاعران و پژوهشگران و... مردم ما برای اولین بار در طول 6سال پر بار، ناظر وزیدن نسیمی روح نواز از کوی هنر بودند؛ از سوی سازمانی فرهنگی و هنری که  به یُمن حضور  مدیری لایق و کاملاً فرهنگی شهرداری  از دلِ خاموش و فراموشِ این دیار به جلوه در آمده بود؛ مهندس محمدی باغملایی این انسانِ والای باتقوا و هنر که معادل پنجاه سال نشان هایی ماندگار  از تجلی این قلم را برای آینده ی این مرز و بوم  به ثبت و ضبط رسانید، مردی که مجموعه ای از آدم های خلاق را ( به طور مثال جناب محمد صادق سعیدی هنرمند و امید غضنفر شاعر) را صاحب فرصت نمود تا حرفه ای ترین پروژه های هنری را با یاری همکاران پر تلاش شان به اجرا در آورند.اما بعد از او چه می شود؟ اگر چه قابل پیش بینی است ولی منتظر خواهیم ماند .
آقای محمدی، بی هیچ اعتراضی به جایی برگشت  که بسیاری از و شاگردان او اکنون آموزش دهندگانی خبره و مدیرانی لایق و شایسته اند، مدیرانی گوهر شناس که  قدر استاد خود را به نحوه شایسته تر و بایسته تر می دانند.
با این وجود اگر دست غدار روزگار سایه ی داس حذف و درورا، از باغ هنری - که مخروبه ی هنر باستانی ما را مدرن و آباد نمود - بردارد باز هم تیم توانمند مهندس" محمدی باغملایی "با حضور آفتاب گونه ی خود برای کشف منظومه های جدیدتری از کیهان هنر، در پرتو آموزه های مدیریتی آن بزرگ مرد آمادگی خواهد داشت.


 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=28046

نظـــرات شمـــا