کد خبر : 42791       تاریخ : 1394/02/31 19:45
 راهکار دفع پلنگ از منطقه ارم (طنز)

راهکار دفع پلنگ از منطقه ارم (طنز)

اسماعیل منصورنژاد

سایت‌ خلیج فارس خبری با عنوان «هراس دامداران ارم دشتستان از پلنگ‌های گرسنه» درج کرده بود که بنده هم کامنت طنزی زیر آن نوشته بودم. ظاهراً کامنت جدی گرفته شده بود و چند نفر از دوستان هم ردیه‌ها و تأییدیه‌هایی نوشته بودند. القصه:

در لید و متن خبر بر روی «اقدام مسئولین برای جلوگیری از پلنگ» تأکید شده بود اما نگفته بودند چه طور. یک نفر قاطعانه گفته بود که پلنگ را به جای دیگری منتقل کنند. «یک مسئول» هم جوابش داده بود که پلنگ مال همین منطقه است و... کارمند نیست که حکم انتقالی‌اش صادر شود. اگر هم بشود منتقلش کرد، چه کسی می‌خواهد پلنگ را بگیرد؟ تا آن جا که از دولت و مسئولین خبر دارم، اطلاعات بنده به سه ـ چهار نفر (که از نزدیک می‌شناسمان و می‌تـوانم اسمشان را توی طنز بیاورم) قد می‌دهد ولی گمان نکنم وارد این معرکه بشوند.

اولی، قدرت‌الله رحیمی مسئول مؤسسه فرهنگی ورزشی شهرداری بوشهر است که منهای فلسفه، با منطقه و انواع پلنگ آشنایی دارد. البته «قدرت» بدون واهمه حاضر است با سر وارد مسائل سیاسی بشود، ولی حکماً خودش را درگیر یک حیوان زبان نفهم مثل پلنگ یا هر جانور دیگر نمی‌کند. مگر این که بخواهد اسمش در تاریخ ثبت شود. ضمن اینکه خط و ربط سیاسی پلنگ منطقه ارم در حال حاضر نامشخص است و معلوم هم نیست «قدرت» خودمان تمایلی به رویارویی با موصوف الذکر را دارد یا نه.

دومی، ارسلان زارع فرماندار دشتستان است. فکر کنم منظور از «مسئولین» همین معلم مظلوم باشد که توقع می‌رود جانفشانی بکند. (خدا به سر شاهد است فکر حضور آقای زارع را در هر صحنه‌ای می کردم، الا همین معرکه. چرا به بچه مردم رحم نمی‌کنید؟) آقای زارع اصولاً اهل جر و دعوا و مرافعه با هیچ موجودی نیست و حاضر است با هر موجودی غیر از تندروها گفت و گو بکند. اما مشکل اینجاست که پلنگ اهل گفت و گو نیست و این حرفها سرش نمی‌شود. فرض کنید آقای زارع دلش هم بخواهد که گفتمان کند، فکر می‌کنید پلنگ مورد اشاره در باره کلماتی مانند استدلال، استقراء، عقل و... این جور اصطلاحات مربوط به فلسفه و منطقه چه سرش می‌شود؟

نفر سوم، سعید زرین‌فر معاون استانداری است که شاید (عرض کردم شاید) بتواند کاری انجام بدهد. البته بنده آنلاین و مستقیم با آقای زرین‌فر کار کرده‌ام و می‌دانم خودخوری می‌کند، ولی عصبانی نمی‌شود. آدمی هم که عصبانی نشود، به درد مبارزه با پلنگ نمی‌خورد. ولی یک کار دیگر می‌تواند بکند که آخر مجلس عرض خواهم کرد.

شاید عده‌ای بگویند علی افراشته را برگردانیم که این هم نشدنی است. بنده مستقیم با آقای افراشته کار کرده‌ام و می‌دانم عصبانیت بلد نیست؛ ولی می‌تواند خیلی محکم و قاطع سخنرانی و نطق بکند.

در باب قدرت اقناع آقای افراشته هیچ شکی نیست؛ ولی تا آنجا که اطلاع دارم، هیچ پلنگی (جناحش فرقی نمی‌کند) با سخنرانی علی افراشته یا هر کس دیگر عقب نمی‌نشیند. اگر سخنرانی و نطق و سمینار افاقه می‌کرد، با خرج خودم سمیناری تحت عنوان «گفتمان پلنگی» ترتیب می‌دادم و به آقای قدرت‌الله رحیمی می‌گفتم مجری بشود. به آقای زارع هم می‌گفتم بشود رییس کمیته «فلسفه و منطقه». آقای افراشته هم می‌شد سخنران. از آقای زرین‌فر هم خواهش می‌کردم کمیته ویژه «آبادانی‌ها» را اداره بکند تا اگر فلسفه، منطقه و سخنرانی افاقه نکرد (که نمی‌کند)، به سبک آبادانی طوری پلنگ را به منطقه محموداحمدی (زادگاه بنده) منتقل بکنند که نه از منطقه ارم تکان خورده باشد و نه اثری از آن در محموداحمدی باشد و نه کاری به گوسفندان داشته باشد.


  منبع: خلیج فارس
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=42791

نظـــرات شمـــا

جمالی گفت:
طنز را باید منصورنژاد بنویسید.
1394/03/02