کد خبر : 440       تاریخ : 1392/03/30 13:00
حمید آب آذر:88 درصد دیپلماسی مدارا  12 درصد دیپلماسی احمدی نژادی
نتیجه انتخابات ریاست جمهوری:

حمید آب آذر:88 درصد دیپلماسی مدارا 12 درصد دیپلماسی احمدی نژادی

8 سال دیپلماسی احمدی نژاد با روحیه تهاجمی در لحن بسیاری از کشور های هم پیمان با ما و همسایه را از ما دور کرد.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری:

88 درصد دیپلماسی مدارا  12 درصد دیپلماسی احمدی نژادی

حمید آب آذر( مدیر مسئول هفته نامه بهارستان)

به نظر من انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری فراتر از مسایل داخلی، انتخاب بین دو دیپلماسی مدارا (برنامه خارجی 5 کاندیدا روحانی ، قالیباف ، رضایی ، ولایتی ، غرضی) در تقابل با دیپلماسی آقای جلیلی بود . هرچند آقای جلیلی دیپلما سی خود را دیپلماسی مقاومت می خواند.  اما دیگر کاندیداها دیپلماسی را عرصه بده بستان ها برپایه منافع ملی می دانستند.

8 سال دیپلماسی احمدی نژاد با روحیه تهاجمی در لحن بسیاری از کشور های هم پیمان با  ما و همسایه را  از ما دور کرد. و آمریکا این فرصت را یافت تا بتواند اجماعی جهانی علیه سیاست هسته ای کشور ما ایجاد کند و به آرزوی دیرینه خود یعنی تحریم ایران برسد.

برای مثال فاصله گرفتن ما ازهمسایه مهم یعنی عربستان کلید اصلی تحریم ها برای آمریکا شد. عربستان با تامین یک میلیون بشکه کسری نفت ایران برای دنیا کشور های مردد اروپایی و آسیای شرقی را به یاران آمریکا تبدیل کرد. حرکت های ماجراجویانه در تسخیر سفارت انگلیسی،طرح مبحث بی فایده هولوکاست ، سخنان خارج از عرف  دیپلماسی از دهان رییس جمهور در سازمان ملل ، و ... همه نشانه های دیپلماسی تهاجمی و دور از عرف دیپلماسی بود که برای ما جز ضرر و زیان چیزی در بر نداشت.  آقای جلیلی اگرچه به برخی سیاست های اقتصادی و داخلی دولت احمدی نژاد ایراد گرفت اما شفاف و صریح از دیپلماسی دو دولت احمدی نژاد دفاع کرد و به یک رقیب تمام قد در برابرهمه کاندیدا که برای سیاست خارجی ما تقریباً یک راه حل ارایه می دادند تبدیل شد.

اما مردم ایران به گفتمانی رای دادند که می خواهد در عین حفظ عزت ملی با دنیا از در تعامل و مدارا وارد شود. این مدارا کلید حل مشکلات داخلی نیز خواهد بود.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=440

نظـــرات شمـــا