کد خبر : 5348       تاریخ : 1392/07/29 09:11:10
صفای خط از صفای  دل است

صفای خط از صفای دل است

سعید میمنی- مدرس انجمن خوشنویسان ایران

یک بار دیگر فرصتی فراهم آمد تا شاهد برگزاری نمایشگاهی از خوشنویسان استان باشیم؛ این بار به مناسبت هفته ی خوشنویسی که هر ساله در هفته پایانی مهرماه در سراسرکشور برگزار می گردد. جای بسی خرسندی است که نمایشگاه از لحاظ کیفی شرایط یک نمایشگاه ارزشمند را داشت. نکته قابل تأمل در این  نمایشگاه وجود کارهای خوشنویسی با سبک قدما و سبک نوین در هر دو عرصه ی نستعلیق و شکسته  نستعلیق بود.

خوشنویسان استان در هر زمینه کارهایی در خور توجه ارائه کرده بودند که آینده ای روشن را برای این عزیزان نوید می داد. البته آن چه را که من دریافتم اگر نقد نباشد، شاید قضاوتی منصفانه باشد تا موجبات  تحول را فراهم آورد و آن اشاره ای کوتاه به وضعیت خوشنویسی در استان است.برای نمونه از خوشنویسان شهرستان بوشهر شروع می کنم که کارهایشان در حد همین چند سال بوده و پیشرفت چندانی را از ایشان شاهد نبوده ایم یا خوشنویسان برازجان که فعالیت آنها قبل از بوشهری ها شروع شده و اکنون تنها خوشنویس حرفه ای آنها استاد حمید شاه حسینی است. به هرحال توقع از این عزیزان خیلی بیشتر بود. خوشنویسان شمال استان هم ( گناوه  - دیلم) وضعی مانند بوشهری ها داشتند. در این  میان تلاش خوشنویسان کنگان ، دیر و جم ستودنی بود. در این میان نکته ای که به نظر می رسد بحث آموزش در انجمن  های خوشنویسی استان است که جدی گرفته نمی شود. البته گفتنی است متحول نمودن  بخش آموزش در انجمن مستلزم هزینه های بالایی است که عمدتاً انجمن قادر به تأمین آن نمی باشد .

جای تأسف بسیار است که انجمن ها علی رغم سابقه طولانی و خوشنامی در انجام رسالت خود مورد  توجه مسئولان نیستند و از هیچ  طرف حمایت  نمی شوند. البته این مقوله دیگر به اندازه قدمت کار انجمن  ها قدیمی شده و از بس که با خود و دیگران گفتیم: گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ی من / آنچه البته به جایی نرسدفریاد است !

به هر حال از همه عزیزان دست اندرکار نمایشگاه سپاس گزارم. و توقع این است که حرکت هایی این گونه باعث تحول شود. انجمن بوشهر نیروهایی جوان دارد که می توانند محقق کنند آن چه را که تحققش برای دیگران سخت است. به امید سربلندی همه ی عزیزان خوشنویس.

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5348

نظـــرات شمـــا