کد خبر : 5349       تاریخ : 1392/07/29 09:12:43
ما سر خوشان مست دل از دست داده ایم

ما سر خوشان مست دل از دست داده ایم

سیروس استوار- سرپرست انجمن خوشنویسان بوشهر

صرف نظر از تعلیمات و تلاش هایی که در خلال سوادآموزی مکتب های قدیم برای زیبا نویسی آن هم با  قلم های نوک فلزی انجام می گرفت و نقش ارزنده ای در پیشبرد خط به سمت زیبانگاری داشت، آموزش هنر خوشنویسی به شکل آکادمیک با قلم نی در استان بوشهر هنری نوپا است که عمرآن از ربع قرن تجاوز نمی کند. البته آموزگاران خط در مدارس را هم نباید نادیده گرفت هر چند به دلیل عدم انتخاب کارشناسانه تلاش این قشر در برخی موارد اثر معکوس داشته است.

پس از انقلاب اسلامی به واسطه فضای مذهبی و شور انقلابی که جامعه را فرا گرفته بود و علاوه بر آن باور همگان بر قداست و  اصالت این هنر، انجمن خوشنویسان با اقبال شدید دوستداران و علاقه مندان مواجه شد تا جایی که مثلاً تعداد هنرجویان شعبه بوشهر طی 8 سال به دویست نفر رسید و 7 کلاس آموزش خوشنویسی هماهنگ با برنامه های انجمن خوشنویسان شعبه بوشهر فعالیت داشتند. متأسفانه در آن زمان معضل همیشگی دوری از مرکز و عدم دسترسی و برخورداری از تجارب و تعلیمات استادان طراز اول و برجسته و حتی عدم شناخت و اطلاع از بهره گیری و استفاده از اسباب کتابت و لوازم از جمله کاغذ، مرکب و... توازن کیفیت وکمیت را بر هم می زد یعنی به نسبت تعداد علاقه مندان، خروجی و بازدهی قابل قبولی دیده نمی شد. در دهه هفتاد بهره گیری از فضای مجازی و رایانه به دو شکل متفاوت بر روی روند انجمن خوشنویسان اثرگذار شد؛ از یک سو عده ای مثل تابلو سازان و برخی اداره ها و ارگان ها که فقط  جنبه اقتصادی را در نظر داشتند نیازشان را با کامپیوتر برطرف کردند و خود را بی نیاز از کلاس های آموزش خوشنویسی دیدند. این مسئله به طرز چشمگیری موجب کاهش تعداد هنرجویان شد. از سوی دیگر استفاده از اینترنت و فضای مجازی فاصله ها را به شدت کاهش داد و سهولت دسترسی به تجارب دیگران به خصوص اساتید برجسته – از طریق دیداری شنیداری-  بر ارتقاء سطح کیفی جویندگان این هنر تأثیر مثبت گذاشت و در نتیجه از دهه هشتاد تاکنون گرچه به گواه آمار و  ارقام تعداد هنرجویان و رهروان این هنر کاهش قابل ملاحظه ای داشته،  لیکن پیشرفت کیفی چشمگیری در آثار هنرمندان خوشنویس بوشهر به ویژه در میان قشر جوان مشاهده می شود و این تغییردر نمایشگاه استانی اخیر که به مناسبت هفته خوشنویسی با تلاش انجمن بوشهر برگزار شد به وضوح دیده شد. به گواه اهالی فن، آثار هنرمندان خوشنویس استان بوشهر که در این نمایشگاه ارائه گردید از جوهره ای قوی و مقبول برخوردار بودند که حرف های زیادی در سطح کشور دارند . البته باید اذعان داشت که همیشه در هر کاری نقصان و کاستی هایی وجود دارد که به حول و  قوه الهی و اراده جمعی روز به روز  موانع را از پیش رو بر خواهیم داشت .

فضای همدلی که با محوریت انجمن خوشنویسان شعبه مرکز استان در میان شعب هشت گانه ی استان حکم فرماست در کنار مراودت و تبادل تجارب ، می تواند با حمایت مادی و معنوی مسئولان   محترم عرصه ی فرهنگ و هنر بستر مناسبی برای رشد و اعتلای این هنر اصیل و ارزشمند فراهم  سازد. ضمن سپاس از هفته نامه وزین پیغام، جا دارد از دوستان هنرمند جوان شعبه بوشهر که با کمترین چشمداشتی با خلوص کامل در برگزاری نمایشگاه اخیر تلاش نموده اند و نیز هنرمندان اقصی نقاط استان  که با ارائه آثار تحسین برانگیزشان ما را یاری دادند قدردانی می کنم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5349

نظـــرات شمـــا