کد خبر : 68780       تاریخ : 1395/03/17 19:19
همه نسل های موسیقی طلایی هستند
رضا زالپور در گفتگوی اختصاصی با پیغام :

همه نسل های موسیقی طلایی هستند

پیغام: راز موفقیت گروه ما همدلی و همنوایی تک تک اعضای گروه است. بارها پیش آمده که یک کنسرت بسیار سنگین را در یک هفته جمع کرده و اجرا نموده ایم. اعضای گروه طی این سال ها چنان با هم هماهنگ شده اند که در حین اجرا با رد و بدل کردن یک نگاه می توانیم کار را هماهنگ کنیم .

رضا زال پور در سال ۱۳۵۷ در بندر بوشهر متولد شد.از همان دوران کودکی، نشانه هایی از استعداد موسیقی در او هویدا شد و در دوران دبستان به عنوان تک خوان گروه سرود انتخاب گردید. در سال ۱۳۶۸ به صورت خود آموز، نواختن ساز دهنی (هارمونیکا) و همچنین اُرگ را آغاز کرد. در سال ۱۳۷۲در سن ۱۵ سالگی و به دنبال فوت پدر، کششی قوی به سمت ساز نِیِ هفت بند پیدا کرد. در سال ۱۳۷۴ همکاری خود را با گروه موسیقی مفتون بوشهر شروع کرد  که از جمله دستاوردهای آن، حضور در جشنواره موسیقی فجر در سال ۷۴ و کسب مقام دومی گروهی در دو جشنواره دفاع مقدس سال های ۷۶ و ۷۸ بود.
در سال ۱۳۷۵ به محضر استاد منوچهر غیوری از شاگردان بنام و با وفای استاد حسن کسایی رسید و فراگیری ردیف آوازی موسیقی ایرانی(مکتب اصفهان) را نزد این استاد بزرگ آغاز کرد و تا به امروز زیر نظر این استاد می آموزد.

نواختن سه تار را نیز به صورت خودآموز از سال ۱۳۷۸ آغاز کرد که تا به اکنون این ساز را به صورت نیمه حرفه ای در کنار ساز تخصصی و حرفه ای نی می نوازد .

همکاری زالپور با همنوا از سال ۱۳۷۶ شروع شد که تا به امروز هم ادامه دارد. با گروه موسیقی همنوا موفق به اجرای کنسرت های متعدد در داخل و خارج از کشور شد؛ ضمن اینکه طی این سال ها اجراهایی به صورت تک نوازی در کشورهایی نظیر انگلستان،آلمان،ترکیه،فرانسه و...داشته است.
به تازگی هم به اتفاق گروه "بارون" به سرپرستی"باران مظفری" در جشنواره ی نواحی و اقوام واقع در سنندج، به عنوان همخوان و دست افشان شرکت کرده است .
به بهانه انتشار کلیپ موسیقی " دی دی " کاری از گروه موسیقی همنوا، به سراغ آهنگساز این قطعه رضا زالپور رفتیم  و گفتگوی زیر، حاصل دیدار با این هنرمند اهل موسیقی است :
نسل شما ،نسل طلایی موسیقی است، چه عواملی باعث شکوفایی این نسل شده است؟
به عقیده ی من، همه ی نسل ها طلایی هستند.در آن دوره ی خاصِ دهه ی اول و دوم انقلاب، قرعه به نام ما افتاد که به نوعی حلقه ی واسط نسل قدیم موسیقی باشیم و بتوانیم از آن منبع غنی پیشین، بهتر و مستقیم  بهره ببریم و به همین نسبت رنگ و بوی بیشتری از موسیقی سال های پیش از انقلاب را در قیاس با نسل جدید با خود داشته باشیم .


چندین بار گروه تشکیل شد و تعطیل شد در نهایت به این گروه رسیدید گروهی که با استقبال خوب مواجه شد، چه تجربه هایی در رسیدن به این گروه یاری نمود؟
باید عرض کنم گروه ما یک بار تأسیس شده و تا الان هیچ گاه تعطیل نشده است. شاید در دوره ای به دلیل شرایط حاکم بر جو فرهنگی کشور، کمتر کنسرت دادیم یا کمتر در اخبار بودیم ولی در کل همیشه حاضر بودیم.
در سال های ۷۸و ۷۹ همنوا اولین گروهی بود که به دلیل استقبال باور نکردنی مردم، موسیقی سنتی را در بوشهر در دو سانس به روی صحنه برد.
به نظر من راز موفقیت گروه ما همدلی و همنوایی تک تک اعضای گروه است. بارها پیش آمده که یک کنسرت بسیار سنگین را در یک هفته جمع کرده و اجرا نموده ایم. اعضای گروه طی این سال ها چنان با هم هماهنگ شده اند که در حین اجرا با رد و بدل کردن یک نگاه می توانیم کار را هماهنگ کنیم .
رفتن به فستیوال ترکیه چه دستاوردی داشت؟
به طور کلی، شرکت در فستیوال های خارجی از این جهت که می توان پتانسیل گروه را در محیطی متفاوت سنجید، بسیار مثمر ثمر است. فستیوال ترکیه هم از این قاعده مستثنی نبود و می شود گفت برای همه ی دوستان و گروه هایی که در این فستیوال شرکت کرده بودند، یک آزمون متفاوت بود .
تغییر در انجمن موسیقی را چگونه می بینید؟
انتصاب اعضای جدید این انجمن را به ایشان تبریک می گویم و برای همه ایشان آرزوی موفقیت دارم و ترجیح می دهم در این برهه ی زمانی، در مورد انجمن موسیقی صحبتی نکنم و پرداختن به این موضوع را به زمان بهتری موکول کنم.
کار آخر شما که کلیپ شد و اتفاقا مورد استقبال خوبی هم مواجه شد یک زن می خواند،مشکلی بوجود نیامد؟
از نظر من خواندن یک زن نمی تواند برای کسی مشکلی بوجود آورد؛همان گونه که خواندن مرد نمی تواند مشکلی بوجود آورد؛ همین و بس.
به عنوان نوازنده ی باتجربه که برای رسیدن به اینجا روزهای سختی رو گذراندید،چه توصیه ای به نوازندگان جوان دارید؟
به جوانان و علاقه مندان به موسیقی توصیه می کنم اگر احساس می کنند عاشق موسیقی هستند، با دل و جان به دنبال فراگیری و کسب تجربه و مهارت در هنرشان باشند؛ که به قول شاعر بزرگ نظامی: کار نیکو کردن از پر کردن است.
اعضای گروه ؟
بابک(حمید)دشتی نژاد - رضا زالپور - مهران قایدی پور - رضا رضازاده - باران مظفری
کلام اخر رضا زالپور؟
سپاس از پیغام از بابت مصاحبه و اهمیت به موسیقی . در ضمن به زودی منتظر کارهای جدید از من و همنوا باشید.
گفتگو: غلامرضا احمدی


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=68780

نظـــرات شمـــا

بهرام نکیسا گفت:
ضمن تشکر از پایگاه خبری پیغام برای آقای زالپور و همکارانشان از خداوند آرزوی سلامتی و موفقیت دارم .
1395/03/23