کد خبر : 89072       تاریخ : 1396/05/10 12:16:31
14 مرداد؛ تعطیلی ناخواسته اما فرخنده/ روز سوگند، روز مشروطه

14 مرداد؛ تعطیلی ناخواسته اما فرخنده/ روز سوگند، روز مشروطه

شنبه سالروز صدور فرمان مشروطه هم هست و تقارن این دو فرخنده است. اتفاقی که امسال به یُمن جمعه بودن فردای مراسم تنفیذ رخ داده و کاش سنت شود و همواره نه در 13 مرداد که 14 مرداد برگزار شود

 مهرداد خدیر- روز شنبه 14 مرداد 1396 به خاطر مراسم تحلیف (سوگند) رییس جمهوری در صحن مجلس شورای اسلامی شهر تهران تعطیل است.

این تعطیل در تقویم رسمی امسال نیامده بود و مصوبه اخیرهیأت وزیران است.

هر چند علت اصلی سفر 7 رییس جمهوری، 18 رییس پارلمان و هیأت هایی از آلمان و فرانسه و بریتانیا و حفظ امنیت آنان و محدودیت های ترافیکی و آرامش مردم اعلام شده اما تعطیل شدن شهر به مناسبت آیین سوگند ریاست جمهوری به لحاظ نمادین هم اهمیت دارد.

مهم ترین شخصیت خارجی میهمان البته بی گمان خانم فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یکی از طرف های ایران در توافق هسته ای است.

اهمیت مضاعف سفر او به این خاطر است که در روزگاری صورت می پذیرد که ایالات متحده ای که حالا دونالد ترامپ بر اریکه آن نشسته بر طبل تحریم می کوبد و دلواپسان داخلی هم برای پایان برجام روزشماری می کنند و خبرنگاران تلویزیون شان، میکروفون و دوربین به دست سراغ مراجعان بازار تهران می روند تا از زبان مردم بشنویم حالا که آمریکا برجام را نقض کرده ما هم باید از این پیمان خارج شویم. 

پیداست این تعطیلی از آن تعطیلی ها نیست که به کام این جماعت خوش بنشیند اما حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران سوگند یاد می کند و منتقدان به قاعده باید به این نکته توجه کنند که انتخاب او درقالب چهار چوب مورد قبول آنان صورت پذیرفته و جای خدشه ندارد.

از سوی دیگرهر چند شنبه 14 مرداد 96 به خاطر مراسم تحلیف و در تهران تعطیل اعلام شده و علت اصلی می تواند حفظ امنیت با توجه به سفر میهمانان خارجی و حضور آنان در پارلمان باشد اما یادمان باشد شنبه 14 مرداد است و 14 مرداد سالروز صدور فرمان مشروطه در 111سال قبل هم هست و تقارن این دو فرخنده است. اتفاقی که امسال به یُمن جمعه بودن فردای مراسم امضا یا تنفیذ رخ داده و کاش سنت شود و همه رییس جمهورها نه در 13 مرداد که 14 مرداد و در سالروز مشروطه قسم یاد کنند.

با این وصف شنبه را می توان روز دموکراسی دانست و روز مشروطه و روز پارلمان. روزی که البته می توانست دیگر باشد اما به لطف حضور مردم در صحنه چنین نشد.

چه کسی می گوید مشروطه ایرانی شکست خورده است؟ 111 سال پس از صدور فرمان مشروطه یک رییس جمهوری در پارلمان سوگند یاد می کند که پاسدار آزادی های مصرح در قانون اساسی باشد. رییس جمهوری که دو روز قبل حکم او به امضای رهبری نظام هم رسیده و بدین ترتیب برای کسانی که به دموکراسی و رأی مردم باور ندارند نیز بهانه ای باقی نمی ماند تا بخواهند رییس جمهوری منتخب مردم را فاقد صلاحیت بدانند.

اگر هم کابینه پیشنهادی رییس جمهور روحانی حداقلی است و نمی تواند همه مطالبات را پوشش دهد و سلیقه های متفاوت را شامل شود بهترآن که فهرست را همان روز 14 مرداد ارایه ندهد و از فرصت دو هفته ای بهره ببرد تا هم تغییر و تعدیلی صورت پذیرد و هم کام هایی تلخ و عیش هایی منغّص نشود.

14 مرداد تعطیل است تا احساس کنیم مشروطه ایرانی با همه کاستی ها و فراز و نشیب ها در این 111 سال زنده مانده است و اگر زنده نبود پارلمان نداشتیم.

مشروطه البته دنبال جمهوریت نبود و تنها مشروط کردن قدرت را پی می گرفت و در مقاطع طولانی هم نقض شده  آرمان مشروطه اما فرونکاسته است.

و دست آخر سخنی با آقای رییس جمهوری! متن سوگند ریاست جمهوری را با صدای بلند می خوانید اما این کافی نیست کاش برخی از عبارات آن را تکرار کنید، تکرار.

خاصه این بخش را:

«سوگند یاد می کنم از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، حمایت کنم


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=89072

نظـــرات شمـــا